آیا برند بخشی از اجزای بازاریابی یک کسب‎وکار است؟

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران برندینگ ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ بدون دیدگاه 154 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۱۰/۰۹

معمولاً در کسب و کارها برندینگ را زیر مجموعه مارکتینگ می‎دانند، به این معنی که یکی از اجزای مارکتینگ یک کسب و کار، برند هست. نکاتی که در مورد برندینگ برامون مهم هست، ارزش های برند، هویت برند و مسیری که برند ما قرار است طی کند، که در ادامه به تعریف هر کدام می‎پردازیم. […]

معمولاً در کسب و کارها برندینگ را زیر مجموعه مارکتینگ می‎دانند، به این معنی که یکی از اجزای مارکتینگ یک کسب و کار، برند هست.
نکاتی که در مورد برندینگ برامون مهم هست، ارزش های برند، هویت برند و مسیری که برند ما قرار است طی کند، که در ادامه به تعریف هر کدام می‎پردازیم.


ارزش های برند / Brand Value :

ارزش‎هایی هستند که شما می‎خواهید مخاطبان‎تان، شما را با آن‎ها به یاد داشته باشند، به عبارتی حس مخاطبان را طوری هدایت کنید که به آن چیزی که شما دوست دارید فکر کنند،

برای مثال اگر یکی از ارزش های برند شما شفافیت یا Transparence باشد به این معنی است که در رفتار برندتان همیشه باید این مورد نشان داده شود.

دقت کنید….رفتار برندتان یعنی رفتار خودتان به عنوان مدیرعامل، رفتار کارکنان، رفتار سرویس یا محصولات‎تان (به زبان دیگر ویژگی‎های فیزیکی و غیر‎فیزیکی آن‎ها) ، نکته‎ی آخر این‎که برندها معمولا چندین ارزش برند را برای خودشان انتخاب می‎کنند و طبق آن‎ها رویکردشان را در بازار نسبت به مشتریان تنظیم می‎کنند، در دنیای انسان‎ها نیز ارزش برند داریم، اگر هر انسان را برند تصور کنیم، ویژگی‎هایی که با آن‎ها فردی را به یاد می‎آوریم ارزش های برند آن انسان است.

هویت برند / Brand Identity :

زمانی که برند “کفش ملی” به گوش‎تان می‎خورد یاد چه کاراکتر و شخصیتی می‎افتید؟ زمانی که برند “اسکچر یا نایکی” را می‎شنوید چطور؟ وقتی نام برند “ردبول” را می‎شنوید چه شخصیتی را متصورید؟ وقتی برند “رانی” را می شنوید چطور؟
بله درسته … هر برند برای خود شخصیت و هویتی دارد که صاحبان کسب و کار به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه آن را می‎‎سازند، در نظر بگیرید که مشتریان شما صندلی یا میز نیستند….آن‎ها انسان هستند و باید مثل انسان‎ها با آن‎ها رفتار کرد، پس برند شما ناچارا باید هویت و شخصیت داشته باشد وگرنه ارتباط مشتریان با آن تقریبا غیرممکن خواهد بود، اگر هوشمند عمل کنید خودتان شخصیت برند خود را در ذهن مخاطبان می‎سازید(ردبول) و گرنه این مشتریان هستند که برای شما شخصیت انتخاب می‌کنند.


مسیر برند / Brand RoadMap :

یک انسان در مسیر خود تغییر می‎کند، پیر می‎شود،حکمت و خردش بیشتر می‎شود، عاقلانه‎تر واکنش نشان می‎دهد، برند شما در مسیر خود چه تغییری خواهد کرد؟ آیا در کنار اهداف فروش، به برند خود در ۵ سال آینده فکر کرده‎اید؟ این موارد و جزییات دیگر همه در یک مجموعه به نام Brand Road Map خلاصه می‌شود.

آیا برند بخشی از اجزای بازاریابی یک کسب‎وکار است؟

توجه کنید که موارد بالا از مهم‎ترین عملکردهایی هست که یک مدیر برند برای شما می‎تواند داشته باشد، بعد از برند، خیلی مختصر به موضوع مارکتینگ می‎پردازیم:

ازریابی / Marketing :

اگر ماهی‎گیری را فروش تصور کنیم، واحد مارکتینگ و بازاریابی است که به ماهی‎گیر می‎گوید در کدام دریاچه تورش را بیاندازد، چه نوع ماهی را صید کند و با چه قیمتی در کدام بازار ماهی را به فروش برساند.

مطمئن هستید که کسب و کار شما تیم یا فردی را در مارکتینگ دارد؟

آیا واقعا تفاوت فروش و مارکتینگ را در عمل می دانید؟

یک مثال خیلی جالب برای ارتباط دیجیتال مارکتینگ، برندینگ و مارکتینگ:

در یکی از مشاوره به یک کسب‎وکارهای بسیار خوب ایرانی، در زمانی که منتظرشان بودیم پیج اینستاگرام‎شان رو داشتم چک می‎کردم، یک مورد خیلی جالب وجود داشت، خیلی تولید محتوا داشتند، معلوم بود تمام زحمت‎شان را دارند می‎کشند اما نتوانستم به عنوان یک کاربر که برای اولین بار به آن پیج مراجعه کرده بودم، بفهمم که با چه چیزی طرف هستم!

عکس کارمندها،تخفیف ها، رویدادها، تسلیت پلاسکو و….. وقتی که مدیر آن پیج را دیدم اولین برداشتم را از پیج اینستاگرام‎شان که هیچ پیامی را منتقل نمی‎کرد، مطرح کردم.
توصیه کردیم که ای کاش کارشناس تولید محتوا در این جلسه حضور داشت، اما برای این‎که متوجه این موضوع بشود چند تا سوال مطرح نمودم:

اگر کسب و کارتان در بازار نبود چه اتفاقی می‎افتاد؟
کاربرای محصول شما، برند شما رو با چه ویژگی می‎شناسند؟
دقیقا چه ارزش‎هایی رو می‎خواهید به بازار هدف منتقل کنید؟
می‎خواهید مسیر برند در این بازار به چه صورت باشد؟

متاسفانه متوجه شدم، که بعد از گذشت ۷ سال از تاسیس این شرکت دوست‎مان به برندی که ایجاد کرده بود اصلا نپرداخته بود، در حقیقت مارکتینگ اصولی هم پیاده‎سازی نکرده بود، البته متذکر می‎شوم که مدیر مارکتینگ فقط بیشتر نقش روابط عمومی شرکت را بازی می‎کرد! چه برسد به این‎که مدیر برند هم  داشته باشد (البته مدیری بود که تمام دغدغه‎اش برند شدن بود).

جالب است که اولین بار بود با فردی مشاوره داشتم که بعد از تبادل نظرات در عرض دو هفته مدیر بازاریابی و برندینگ دیگری را جذب کرد و کارشناس دیجیتال مارکتینگ خودش را هم برای آموزش به ما سپرد تا این مباحث را به این کارمند کاملا  آموزش بدهیم. الان با یک دید متفاوت در حالی طراحی کمپین برندینگ دیجیتالی از طریق شبکه‎های اجتماعی هستند. 

پس اگر شما هم به عنوان یک مدیر کسب‎وکار اگر چنین تصمیمی را در شرکت و سازمان خود پیاده‎سازی نکرده‎اید حتمن به فکر تغییر دیدگاه در برندینگ و مارکتینگ باشید.

در پایان به مواردی که حتمن باید به آن توجه کنید را یادآوری می‎کنم:

۱- مدیر برندینگ و مارکتینگ در داخل سازمان
۲- مخاطبان‎مان در بازار هدف چه کسانی هستند. (تحقیق در بازار، مخاطب شناسی و…)
۳- چه پیامی را می‎خواهیم به مخاطبان در بازار هدف انتقال بدهیم. (برندینگ)
۴- به انتخاب رسانه‎های در راستای انتقال پیام بپردازیم و بودجه و کمپین مختص به برند خودمان را ایجاد کنیم. (مارکتینگ)
۵- در اجرای کمپین حتمن از ظرفیت‎ فوق‎العاده فضای دیجیتالی هوشمندانه استفاده کنیم(دیجیتال مارکتینگ)

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، از دوره های زیر استقبال کرده اند

کارآفرینی هوشمند

کارآفرینی هوشمند (Smart entrepreneurship) : در حقیقت فرآیندی است که یک کارآفرین جهت کشف فرصت‌های موجود در یک حوزه کاری و فعالیتی اقدام می‌کند که در آن حیطه تجربه علمی یا تجربه کاری دارد. استارت آپ: نوعی کارآفرینی هوشمند است که در جهت یافتن یک مدل کسب و کار است که برای حل یک نیاز، […]

کارگزار هوشمند

کارآفرینی هوشمند (Smart entrepreneurship) : در حقیقت فرآیندی است که یک کارآفرین جهت کشف فرصت‌های موجود در یک حوزه کاری و فعالیتی اقدام می‌کند که در آن حیطه تجربه علمی یا تجربه کاری دارد. استارت آپ: نوعی کارآفرینی هوشمند است که در جهت یافتن یک مدل کسب و کار است که برای حل یک نیاز، […]

کارور هوشمند

کارور هوشمند (Smart marketer) در این دوره به کسی اطلاق می‌شود که در واقع به عنوان یک بازاریاب آنلاین و اینترنتی مهارت‌هایی را به دست خواهد آورد که بیشتر بر روی فروش محصول و خدمات یک کسب و کار اینترنتی یا فروشگاه اینترنتی متمرکز است. مخاطبان دوره هوشمند اما دلیل اصلی شکل‌گیری دوره کارور هوشمند […]

مدرسان هوشمند

مخاطبان این دوره: مدرسان، مربیان، مشاوران، اساتید دانشگاه‎ها، دانشجویان فارغ التحصیل از دیپلم تا دکتری، متخصصان کسب و کارهای مختلف، علاقمند به حوزه آموزش
فرمت دوره: حضوری + آنلاین + تلفنی
مدت زمان دوره : دو ساله
تعداد جلسات: ۵۰ جلسهتاریخ شروع آموزش: از لحظه‎ای که ثبت‎نام کردید! ولی شروع دوره حضوری مرداد ماه ۹۶
برگزاری جلسات: روزهای پنج‎شنبه و جمعه همراه با پذیرایی ناهار و میان وعده
ارسال بسته آموزشی: بعد از مشاوره چند مرحله‎ای با مهندس جعفرصادق پیران
دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، آموزش مدرس هوشمند

مشاوره تلفنی: چگونه فروش‎ کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

مشاوره تلفنی: چگونه فروش کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

مخاطبان این دوره: مدیران و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و آفلاین، علاقمند به حوزه فروش، فروشندگان و بازاریابان
فرمت دوره: مشاوره تلفنی
مدت زمان مشاوره : ۹۰ دقیقه + ۳۰ دقیقه مشاوره رایگان
دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، فروشنده ماهر، افزایش فروش، افزایش درآمد

چگونه ربات هوشمند وردپرس را فعال کنیم؟

فرمت دوره: MP4
گارانتی ۱۰۰% بازگشت وجه در صورت نارضایتی تا ۴۵ روز بعد از خرید دوره
آموزش کامل وردپرس در ساخت وب‎سایت برای فروش و بازاریابی محصولات و خدمات را یاد بگیرید!
دریافت فایل ویدیویی دوره بعد از خرید در قسمت دانلودها
زمان کل دوره: ۲ ساعت همراه با پرسش و پاسخ
دسته بندی: آموزش بازاریابی، جلسات آنلاین، افزایش فروش، افزایش درآمد

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

مارکتینگ و برندینگ تنها راهی که رکود بازار هدف شما را می‌شکند!

۱-امروزه شرکت های بسیاری با مسایل رکود و بحران مالی دست و پنجه نرم می کنند. این بحران هم شرکتهای خدماتی و هم شرکتهای مالی را درگیر کرده است. برای فهم عمیق تر مسئله باید ابتدا مسایل را در سطح جهانی تحلیل کرد، و سپس در سطح ملی تحلیل کرد تا بتوان چاره جویی نمود. […]

برندینگ چگونه موفقیت استارت‌ آپ و کسب و کار اینترنتی را افزایش می‌دهد؟

برندینگ بعد از تبدیل ایده به محصول دارای اولویت اجرایی بالایی در استارت آپ و کسب و کار اینترنتی است. انتخاب یک نام تجاری مناسب برای موفقیت کسب و کار امری ضروری و همچنین برای متمایز شدن و تداوم فعالیت آن اجتناب‌ناپذیر است. برند یک شرکت در حقیقت، تصویر و احساسات واقعی شما را به مشتریان‌ […]

گفتگو با علی رضایی آشتیانی مدیر بازاریابی دیجی‌ کالا

دیجی‌کالا یکی از موفق‌ترین کسب و کارهای اینترنتی است که در کشورمان فعالیت می‌کند و بیشتر ما از این فروشگاه خرید کرده‌ایم و یا از مطالب آن برای انتخاب گجت‌های الکترونیکی استفاده کرده‌ایم. همین موفقیت دیجی‌کالا بهانه‌ای شد تا با «علی رضایی آشتیانی»، مدیر ارتباطات و بازاریابی دیجی‌کالا در مورد رمز و راز موفقیت این […]

چگونه برای پیروزی در رقابت با رقبا یک اسلوگان مناسب خلق کنیم؟

چگونه برای پیروزی در رقابت با رقبا یک اسلوگان مناسب خلق کنیم؟

واژه انگلیسی SLOGAN (شعار) از عبارت slough-gharim ( با تلفظ soloorm) از زبان گالیک اسکاتلندی به معنای battle cry ( نعره هنگام رجز خوانی )گرفته شده است.امروزه در این عصر جدید که با بمباران اطلاعات رسانه های گوناگون و بی شمار مواجه هستیم ,شعارها جذابیت خاصی پیدا نموده اند.

چگونه انتخاب نام تجاری کسب و کار شما را ماندگار می‎سازد؟

چگونه انتخاب نام تجاری کسب و کار شما را ماندگار می‎سازد؟

در کسب کارهای با مدیریت هوشمند انتخاب یک نام‌تجاری مناسب یکی از مهم‌ترین اقدامات در زمان ایده پردازی در خصوص ساخت یک کسب‌وکار فوق العاده است ، حتی برخی شرکت‌های بعد از سال‎ها فعالیت تازه به این نتیجه رسیده‌اند که اسم تجاری انتخاب‌شده برای شرکت و یا برندشان نامناسب است.

چگونه هویت سازمانی مارکتینگ یک شرکت را دگرگون می‎کند!

هویت سازمانی چیست؟ سازمان‎ها سیستم‌های اجتماعی هستند که برای رسیدن به هدف‎های معین ایجاد می‌شوند. آن‎ها شامل عناصری هستند که به صورت یک پیکر واحد شکل داده شده اند. همان‌گونه که در تعریف بالا بیان شد، ساختار به گونه‌ای است که افراد بتوانند برای اداره کردن کار با یکدیگر، همکاری و مشارکت کنند. عناصر پایه […]

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید!

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی
 • مشاور برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی کسب و کار اینترنتی
کارآفرینی هوشمند
چرا ایران بهترین شرایط را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارد؟
کارگزار هوشمند

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری
کارگزار هوشمند
کارگزار هوشمند

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در تلگرام پاسخ سوال‌تان را از ما دريافت کنيد

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی
X