روانشناسی رنگ‎ها و تاثیر آن در برند‎سازی و برندینگ

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش بازاریابی,برندینگ ۱۳۹۵/۱۱/۰۵ بدون دیدگاه 341 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۱۰/۰۹

رنگ برند، قسمت جدایی‌ناپذیر برندسازی و برندینگ و بخش مرکزی شخصیت برند است و اگر در بلندمدت و بر اساس یک الگوی مشخص و پایدار به کار گرفته شود، عامل هویت‌دهنده برند خواهد بود. رنگ‌سازمانی باید با در نظر داشتن استانداردهای مدیریت برند، منجمله تداعیات رنگ در ذهن مخاطب، انتخاب گردد حتما برای محصولات و خدمات مختلف […]

رنگ برند، قسمت جدایی‌ناپذیر برندسازی و برندینگ و بخش مرکزی شخصیت برند است و اگر در بلندمدت و بر اساس یک الگوی مشخص و پایدار به کار گرفته شود، عامل هویت‌دهنده برند خواهد بود. رنگ‌سازمانی باید با در نظر داشتن استانداردهای مدیریت برند، منجمله تداعیات رنگ در ذهن مخاطب، انتخاب گردد حتما برای محصولات و خدمات مختلف باید رنگ‌های متفاوتی که مورد انتظار مشتری و بازار باشد، انتخاب گردد تا به متمایز شدن محصولات سازمان از رقبا یاری رساند.

 

رنگ باید به مشخص‌ترین عامل شناسایی برند تبدیل گردد. به برندهایی نظیر: ایرانسل، ودافون،گوگل فکر نمایید.

حتما باید در لوگو دیده شود، مثل آبی در توییتر ،  قرمز در تارگت یا سبز فسفری در جای پنجه هیولا در نوشابه انرژی‌زای مانستر.

شرکت‌هایی که دارای محصولات مصرفی بسته‌بندی‌شده (مخصوصا محصولات تند مصرف FMCG) هستند، در خصوص رنگ برند و لوگوی خود بسیار حساس بوده و آن را قلب استراتژی بسته‌بندی خود می‌دانند. مانند : بنفش در شکلات Cadbury،  قرمز در کوکاکولا،  صورتی در برند باربی.

آیا رنگ می‌تواند بیانگر ارزش و قدرت برند باشد ؟

اگر برندهای فوق، نام و لوگوی خود را از روی بسته‌بندی برداشته و فقط ویژگی‌های برند خود در بسته‌بندی محصولاتشان را استفاده نماید، آیا همچنان مخاطبان بین‌المللی، آنها تشخیص می‌دهند ؟

برندسازی با امضای رنگ برند

برند .The Tiffany & Co که با رنگ پانتون ۱۸۳۷  ثبت‌شده (شرکت پانتون)، متعلق به شرکت تولیدکننده جوهرات در نیویورک است. پانتون به احترام  سال روز تاسیس تیفانی در چنین تاریخی، رنگ آبی فیروزه‌ای خیلی کمرنگ ۱۸۳۷ را از لیست کد رنگ‌های خود خارج نمود و آن را متعلق به شرکت تیفانی می‌داند.

تقریبا در تمام دنیا این رنگ خاص را با نام آبی تیفانی Tiffany Blue می‌شناسند . این جواهری سازی، “امضای برند بر بسته‌بندی” را به‌صورت یک جعبه آبی‌ تعریف نموده است. دور جعبه یک روبان سفید پیچیده می‌شود ولی گره‌زده نمی‌شود، با کشیدن یک‌سوی پاپیون روی جعبه، ناگهان کل روبان باز می‌شود، که بخشی از مشخصه بسته‌بندی تیفانی میباشد. روبان بسته‌بندی همواره سفید است و تنها در تعطیلات قرمز آن استفاده مینمایند.


نام تجاری .The Tiffany & Co تنها با فونت Baskerville Old Face بر بسته‌بندی‌هایش شناخت می‌شود. برخی از صاحب‌نظران دنیای برند معتقدند، اکنون این بسته‌بندی  به‌اندازه‌ای شناخته‌شده که دیگر درج نام برند بر روی آن ضرورتی ندارد. اما من با اینان مخالفم، زیرا که نوشتن نام برند بر محصول به خاطر تاکید دوباره بر وضعیت، کیفیت و مطلوبیت نام تجاری است.

با گذشت سالیان، تیفانی به تجربه دریافته که ارزشی که قصد دارد به مشتری منتقل نماید، از طریق همین توسط بسته‌بندی آبی انجام می‌شود، و بی‌شک مطلوب‌ترین بسته‌بندی در جهان را دارد.

نکته جالب : تجربه داشتن چنین محصولی در چنین بسته‌بندی-ایی تنها در پایان عملیات خرید اتفاق می‌افتد. زیرا که مشتری با تجربیات دیگران به فرایند تصمیم‌گیری خرید وارد می‌گردد و تنها زمانی که خرید انجام می‌پذیرد به تجربه مشابه دست پیدا می‌نماید.

با توجه بااینکه شخصا در دنیای برندینگ مشغول بکار هستم، میدانم که چه‌کاری سخت است، اینکه شما بخواهید تجربه‌ شگفت انگیز یک خرید رومانتیک و لاکچری را به پایان فرایند تصمیم‌گیری مشتری موکول نمایید. این امر خطیر را رنگ و بسته‌بندی تیفانی به‌خوبی انجام می‌دهد. زیرا تجربه زیبای خرید تازه هنگامی آغاز می‌شود که فرد مورد علاقه شما، بسته‌ آبی را در دستان شما می‌بیند و به شوق یک جواهر باکیفیت، حتی پیش از باز کردنش، بسیار شاد و خوشحال می‌گردد. در میان هزاران انتخاب، رنگ و بسته‌بندی‌ تیفانی عامل اصلی فروش چشمگیر برند است.

تاثیر رنگ

چه اتفاقی میافتد، که مشتری برخی برندها را بر برخی دیگر، ترجیح می‌دهد؟

درواقع می‌توان گفت که برندهای معتبر، تصویری هیجان‌انگیزی از خود در نظر مشتری ایجاد می‌نمایند. هیچ‌چیز به‌اندازه یک بسته‌بندی درست قادر به ایجاد هیجان دیداری در مشتری نیست. انتخاب بسته‌بندی صحیح، حتما عامل تحکیم برند و دعوت مشتری به تعامل با برند خواهد بود

ساختار و شکل بسته‌بندی، رنگ، نحوه نگارش و فونت مطالب روی بسته‌بندی و تصاویر بکار گرفته‌شده، باید باهم همخوان و نماینده یک برند و تنها یک برند باشد. باید بتواند در چند لحظه توجه مشتری را جلب و رابطه عاطفی با وی ایجاد نماید.

نتایج تحقیقات دکتر برونو از دانشگاه نیویورک نشان داده که مردم، ۱۰% چیزی که می‌شوند را به یاد می‌آورند، ۲۰% چیزی را که در موردش می‌خوانند، ۸۰% چیزی را که می‌بینند.

 

 نتایج تحقیقی دیگر در حوزه بازاریابی نشان داده که ۸۰% اطلاعات تصویری باقی مانده در ذهن افراد، مرتبط با رنگ میباشد.

رنگ تاثیر فوری بر  احساس مشتری می‌گذارد. برندها به دنبال رنگی هستند که بیانگر شخصیت برندشان باشد و نباید بر اساس سلیقه مدیرعامل یا مدیر بازاریابی سازمان نانجام شود، بلکه باید ناشی از گزارش یک تحقیق بازار مناسب باشد.

در نگاه اول، برندهای مختلف روی قفسه مغازه در کنار هم قرار دارند و تنها از طریق رنگشان از هم تشخیص داده می‌شوند.

یکی از مواردی که در برندسازی سازمان‌ها و قبل از انتخاب رنگ انجام می‌شود، تحلیل جایگاه محصولات برند در طبقه محصول یا خدمات بازار بر اساس رنگ  Brand Color Positioning است.

 • برند Axe (اسپری بدن) از رنگ به‌عنوان ابزاری برای متمایز شدن از رقبا، بسیار حرفه‌ای عمل می‌نماید. بسته‌بندی سیاه‌ با شکلی خاص و منقوش به نوشته عمودی نقره‌ای نام برند.
 • بسته‌بندی نارنجی برند شکلات Reese با نام برند زرد، در هر قفسه‌ای کاملا متمایز است.
 • بسته‌بندی بنفش شکلات hobby نیز برای هر ایرانی قابل‌تشخیص است.

امضای رنگ برند“، بسیار مهم است، اما رنگ به‌تنهایی تضمین‌کننده موفقیت برند نیست. مشتری بعد از انتخاب و خرید برند، برای درک ارزش و مطلوبیت محصول، باید تجربه دلپذیری در هنگام استفاده از آن نیز داشته باشد تا رضایت در وی ایجاد و در بهترین حالت، محصول را به دیگران نیز معرفی نماید. یک برند رهبر هنگامی متولد می‌شود که برای یک نسل نستالژی و برای نسل بعدی تجربه جدید دلپذیری باشد.

رنگ اشتباه

امروزه بسته‌بندی‌ها بسیار ساده‌ شده و رنگ‌ها و متن‌های کمتری بکار گرفته میشود، اما همچنان طراحی متمایز که هنر یک طراح حرفه‌ای است، مدنظر میباشد . سادگی بیش‌ازحد نیز موجب عدم تمایز و گم‌شدن برند می‌گردد.

طراحی بسته‌بندی باید هوشمندانه باشد. آن را به یک فرد یا شرکت صرفا گرافیست نسپارید. طراح حرفه‌ای بسته‌بندی می‌داند که چه عناصری از بسته‌بندی را حذف و آن را ساده نماید (طراحی ساختار بسته‌بندی، رنگ، نوشته) به‌گونه‌ای که همچنان محصول را متمایز و همچنان و عناصر ضروری باقی بماند و محصول به یک کالای عمومی تبدیل نگردد.

رنگ باید بر سایر عناصر بسته‌بندی غالب باشد و صدالبته، به‌درستی به کار گرفته‌شده باشد. برخی طراحان فقط  تلاش دارند تا رنگ بسته‌بندی معرف رنگ محصول درون آن باشد و هرگز به رنگ به دید امضای رنگ برند نمی‌نگرند.

اگر در اولین مرحله، مشتری نتواند محصول را شناسایی نماید، حتما فروش آن با مشکلات زیادی روبروست.امضای رنگ برند می‌تواند نماینده برند باشد، اما رنگ دوم می‌تواند نماینده خانواده و یا ویژگی محصول درون بسته‌بندی باشد.البته مشکلات دیگری نیز وجود دارد.

امروزه بسته‌بندی سفید مد شده، زیرا از برندهای پیرامون خود به‌راحتی تشخیص داده می‌شود.طراحان به رنگ سفید علاقه دارند زیرا که در هر دوره زمانی به خلوص محصول، کیفیت و پیچیدگی اشاره می‌نماید. درعین‌حال ظاهر برند را به یک کالای عمومی شبیه می‌نماید. البته باید به محیط کسب‌وکار و یا نحوه نگهداری نیز توجه نمود. برای مثال: بستنی با بسته‌بندی سفیدرنگ.  چگونه باید بستنی را در فریزر سفید پیدا کنیم ؟

مشتری، قفسه مغازه را به دنبال محصولی جستجو می‌کند.

مشتری به قفسه‌ها نگاه می‌کند، محصول موردنظرش را به خاطر امضای رنگ برند، فوری میابد. در همان لحظه؛ تجربه‌ای که از آن رنگ خاص در ذهن دارد، یادآوری مجدد می‌شود. جستجو سبب تحریک احساسات می‌گردد، احساسات پایه منطق را متزلزل نموده و این افکار غیرمنطقی بر فرایند تصمیم‌گیری خرید تاثیر می‌گذارد. مصرف‌کننده بسته محصول را برمی‌دارد و برخی کلمات خاص را از بین نوشته‌های روی بسته را انتخاب و می‌خواند.

در برندینگ ما به دنبال فروش محصول نیستیم، ما مزایای احساسی قول برند را می‌فروشیم. مصرف‌کنندگان برای آنکه با داستان برند آشنا شوند، تنها باید چند ثانیه زمان بیشتری صرف نگاه کردن به بسته‌بندی نمایند. همه ایناها سبب ایجاد حس اعتمادبه‌نفسی است که برند قصد انتقال آن را به مشتری دارد.

تا اینجا مشتری برند را از طریق رنگ روی بسته شناخت و برداشت، اما برندی که چندین محصول با خصوصیاتی تقریبا مشابه دارد، چه کند؟

مثلا بیسکویت گرجی (طعم پرتقالی، آناناسی، گردویی، عسلی) . اختلاف رنگ کوچکی بین هرکدام از این بسته‌بندی‌ها وجود دارد که نشان از بخش‌های مختلف در خط تولید کارخانه میباشد. طعم مورد نظر فرد بواسطه رنگ دوم در ذهنش نشانه‌گذاری می‌شود، که به این “رنگ ‌بخش‌بندی محصول” میگوییم . رنگ غیر اصلی، معرف طعم است.

چند نکته در استفاده از رنگ

هنگام انتخاب رنگ برند، به شخصیت برند خود توجه نمایید، رنگی انتخاب کنید که شخصیت برند را فریاد بزند. البته نحوه بکارگیری رنگ در طراحی بسته‌بندی نیز بسیار مهم است. رقبا را نیز باید مدنظر باشند، به محصول رقبا و دسته‌بندی محصولاتشان روی قفسه خوب توجه کنید.

حتما باید متمایز باشید، نه‌فقط از طریق رنگ امضای برند، بلکه بسته‌بندی شما نیز باید در بین محصولات هم نوع خودش، خاص باشد و قضیه در مورد تصاویر و فونت‌ها نیز صدق میکند. باید از کارایی “رنگ بخش‌بندی محصول” نیز اطمینان حاصل نمایید. دفترچه هویت بصری برند Brand CI Guide ( افراد غیرحرفه‌ای در ایران بر آن نامی مضحک قرار داده‌اند : انجیل برند ! ) برای تثبیت نحوه طراحی بسته‌بندی محصولات سازمان است.  دفترچه هویت بصری برند به شما چگونگی تطبیق رنگ، فونت و بسته‌بندی با توسعه خط تولید محصولات، که ممکن است در آینده رخ دهد را نشان می‌دهد.

این مطلب زمانی بیشتر اهمیت خویش را نشان می‌دهد که شما تحت لیسانس برندی دیگر در حال تولید محصول و یا ارائه خدمات هستید، پس رعایت استانداردهای شرکت صاحب برند حیاتی است.

تا زمانی که برند به قول خود عمل کند، مشتری به دنبال برند خواهد آمد.

کانال تلگرام مدیر آینده

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، از دوره های زیر استقبال کرده اند

کارآفرینی هوشمند

کارآفرینی هوشمند (Smart entrepreneurship) : در حقیقت فرآیندی است که یک کارآفرین جهت کشف فرصت‌های موجود در یک حوزه کاری و فعالیتی اقدام می‌کند که در آن حیطه تجربه علمی یا تجربه کاری دارد. استارت آپ: نوعی کارآفرینی هوشمند است که در جهت یافتن یک مدل کسب و کار است که برای حل یک نیاز، […]

کارگزار هوشمند

کارآفرینی هوشمند (Smart entrepreneurship) : در حقیقت فرآیندی است که یک کارآفرین جهت کشف فرصت‌های موجود در یک حوزه کاری و فعالیتی اقدام می‌کند که در آن حیطه تجربه علمی یا تجربه کاری دارد. استارت آپ: نوعی کارآفرینی هوشمند است که در جهت یافتن یک مدل کسب و کار است که برای حل یک نیاز، […]

کارور هوشمند

کارور هوشمند (Smart marketer) در این دوره به کسی اطلاق می‌شود که در واقع به عنوان یک بازاریاب آنلاین و اینترنتی مهارت‌هایی را به دست خواهد آورد که بیشتر بر روی فروش محصول و خدمات یک کسب و کار اینترنتی یا فروشگاه اینترنتی متمرکز است. مخاطبان دوره هوشمند اما دلیل اصلی شکل‌گیری دوره کارور هوشمند […]

مدرسان هوشمند

مخاطبان این دوره: مدرسان، مربیان، مشاوران، اساتید دانشگاه‎ها، دانشجویان فارغ التحصیل از دیپلم تا دکتری، متخصصان کسب و کارهای مختلف، علاقمند به حوزه آموزش
فرمت دوره: حضوری + آنلاین + تلفنی
مدت زمان دوره : دو ساله
تعداد جلسات: ۵۰ جلسهتاریخ شروع آموزش: از لحظه‎ای که ثبت‎نام کردید! ولی شروع دوره حضوری مرداد ماه ۹۶
برگزاری جلسات: روزهای پنج‎شنبه و جمعه همراه با پذیرایی ناهار و میان وعده
ارسال بسته آموزشی: بعد از مشاوره چند مرحله‎ای با مهندس جعفرصادق پیران
دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، آموزش مدرس هوشمند

مشاوره تلفنی: چگونه فروش‎ کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

مشاوره تلفنی: چگونه فروش کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

مخاطبان این دوره: مدیران و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و آفلاین، علاقمند به حوزه فروش، فروشندگان و بازاریابان
فرمت دوره: مشاوره تلفنی
مدت زمان مشاوره : ۹۰ دقیقه + ۳۰ دقیقه مشاوره رایگان
دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، فروشنده ماهر، افزایش فروش، افزایش درآمد

چگونه ربات هوشمند وردپرس را فعال کنیم؟

فرمت دوره: MP4
گارانتی ۱۰۰% بازگشت وجه در صورت نارضایتی تا ۴۵ روز بعد از خرید دوره
آموزش کامل وردپرس در ساخت وب‎سایت برای فروش و بازاریابی محصولات و خدمات را یاد بگیرید!
دریافت فایل ویدیویی دوره بعد از خرید در قسمت دانلودها
زمان کل دوره: ۲ ساعت همراه با پرسش و پاسخ
دسته بندی: آموزش بازاریابی، جلسات آنلاین، افزایش فروش، افزایش درآمد

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

کلمات جادویی که مشتریان شما مشتاق شنیدن آن‌ها هستند!

مشخص کردن اصول راهبردی برای خدمات مشتریان موضوعی بسیار خوب و مناسب است، اما شما باید با رفتار و کردار خودتان در برخورد با مشتری این اصول راهبردی را در عمل نشان دهید. همواره تعدادی کلمات جادویی وجود دارند که مشتریان شما خواهان شنیدن آنها از شما و کارکنان شما هستند. پس حتما توجه کنید […]

اصول اولیه در بازاریابی با موبایل که خیلی حیاتی هستند!

امروزه بازاریابی با موبایل به عنوان یکی از تکنیک های بازاریابی که به دوره بلوغ خود رسیده شناخته می شود و از هر زمان دیگری دارای تعداد مصرف کننده های بیشتری می باشد که با استفاده از گوشی های هوشمند خود اقدام به خرید و پرداخت می کنند. اگر شما در این حوزه فعالیت دارید، […]

آیا آمادگی بیش‌فروشی در کسب و کار خود را دارید؟

در طول یک دهه گذشته در طی فعالیت های مختلف از قبیل سخنرانی، مربی گری و فعالیت به عنوان مشاور فرصت همکاری با هزاران کسب و کار مختلف از استارت آپ های نوپا تا سازمان های بالغ با بیش از ۳۰ سابقه را داشته ام. جدای از مسئله بلوغ و طی شدن مرحله رشد این […]

اینفوگرافیک: ۷ نکته بازاریابی که هر مشاوری حتمن باید از آن استفاده نماید!

مشاوره یک حرفه بسیار تاثیرگذار است که افرادی که در این حوزه به فعالیت می‌پردازند، در زمینه کاری خود بسیار خبره بوده و آنقدر مسلط هستند که می‎‌توانند گره گشای مشکلات دیگران شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم به ۷ نکته اشاره کنیم که بواسطه آنها، مشاوران می‌توانند بسیار بهینه‌تر عمل کرده و به […]

۴ درسی که از بازاریابی فروشندگان جنوب‌ شرق آسیا می‌توان یاد گرفت!

بازار جنوب شرق آسیا همانند این است که گویی فضای اینترنت جان گرفته و در برابر شما ظاهر شده است – تحریک بیش از حد، فروش و تبلیغات که از هر طرف شما را مخاطب خودش قرار می دهد. بجای تبلیغات پاپ آپ بر روی سایت های اینترنت، شما با فروشندگان پاپ آپ روبرو است. […]

شمع قبانی: نویسنده، سخنران و مدیر بازاریابی

نام به انگلیسی: Shama Hyder سال و محل تولد: ۲۵ آوریل ۱۹۸۵، گائو، هندوستان آدرس وبسایت: http://shamahyder.com/ شمع قبانی نویسنده، سخنران و مدیر ارشد اجرایی گروه بازاریابی Marketing Zen Group است که خود در سال ۲۰۰۹ آن را راه اندازی کرده و در حوزه بازاریابی در شبک های مجازی فعالیت می کند. وی همچنین نویسنده کتابی […]

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید!

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی
 • مشاور برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی کسب و کار اینترنتی
کارآفرینی هوشمند
چرا ایران بهترین شرایط را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارد؟
کارگزار هوشمند

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری
کارگزار هوشمند
کارگزار هوشمند

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در تلگرام پاسخ سوال‌تان را از ما دريافت کنيد

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی
X