سهم ده درصدی استارت‎‏آپ‎‏ها در تولید ناخالص ملی

سهم ده درصدی استارت‏آپ‏ها در تولید ناخالص ملی
چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش بازاریابی اینترنتی ۱۳۹۶/۰۲/۳۰ بدون دیدگاه 125 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۱۰/۰۹

موج استارت‌آپ‌ها که در دهه ۹۰ به ایران رسیده بود، همزمان با شروع کار دولت یازدهم به اوج خود نزدیک شد و با حمایت‌های دولتی درعمل شاهد رشد مشاغلی با محوریت فناوری اطلاعات بودیم.هرچند هنوز سهم این شرکت‌ها در تولید ناخالص کشور بسیار ناچیز و حدود نیم درصد است، اما حمایت‌های ۴ سال گذشته از این […]

موج استارت‌آپ‌ها که در دهه ۹۰ به ایران رسیده بود، همزمان با شروع کار دولت یازدهم به اوج خود نزدیک شد و با حمایت‌های دولتی درعمل شاهد رشد مشاغلی با محوریت فناوری اطلاعات بودیم.هرچند هنوز سهم این شرکت‌ها در تولید ناخالص کشور بسیار ناچیز و حدود نیم درصد است،

اما حمایت‌های ۴ سال گذشته از این حوزه و اوج گرفتن یکباره کسب و کارهای استارت‌آپی در طول این مدت، امید به شکوفایی استارت‌آپ‌ها را در چشم‌انداز ۱۰ سال آینده پررنگ می‌کند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد اگر روند حمایت‌های مسئولان از استارت‌آپ‌ها مانند ۴ سال گذشته ادامه یابد تا ۱۰ سال آینده می‌توانیم سهم استارت‌آپ‌ها را از تولید ناخالص کشور به ۱۰ درصد برسانیم.

تا چند سال پیش «استارت‌آپ» در ایران مفهومی ناشناخته بود و تنها چیزی که از آن برداشت می‌شد، نشست‌هایی با عنوان «استارت‌آپ ویکند» بود که در پایان هفته در دانشگاه‌های مختلف برپا می‌شد و دانشجویان را به خلق ایده دعوت می‌کرد. خلق ایده‌هایی که به تعبیر بسیاری از صاحبان کسب‌وکار، رویای «یک‌شبه ره صدساله را پیمودن» است و نمی‌توان به تداوم آن امیدوار بود. اما در مدت کوتاهی ورق برگشت و به مدد حمایت‌های مسئولان، فضا برای رشد استارت‌آپ‌ها فراهم شد.

شروع موج استارت‌آپی در ایران را می‌توان به اواخر سال ۹۲ و اوایل ۹۳ نسبت داد؛ زمانی که دولت یازدهم شروع به کار کرد و فناوری را در اولویت کاری خود قرار داد. در همین راستا هم نهاد عملی و فناوری ستاد ریاست‌جمهوری در نقش مهم‌ترین حامی دولتی استارت‌آپ‌ها وارد میدان شد. همزمان نهادهای دیگری در نقش متولی به کمک استارت‌آپ‌ها آمد. از کمیسیون دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی گرفته تا مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا که زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می‌آید و نماینده بخش دولتی به شمار می‌آید، همگی کمر همت بسته‌اند تا به استارت‌آپ‌ها در مسیر رشد و شکوفایی کمک کنند.

 
درها به روی استارت‌آپ‌ها باز شد

اوج گرفتن استارت‌آپ‌ها باعث شد توجه همه فعالان حوزه فناوری به سوی آنان جلب شود و بر همین اساس هم در طول ۳ سال گذشته، شتاب‌دهنده‌ها به عنوان حامیان مالی و معنوی استارت‌آپ‌ها نیز شکل بگیرند و به این بازار رونق ببخشند. البته باید این موضوع را در نظر داشت که با وجود استقبال بالای جامعه ایرانی از استارت‌آپ‌ها، تنها ۱۰ درصد از آنها در بازار موفق می‌شوند. با این حال همین درصد به ظاهر کم هم از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند گام مثبتی در کارآفرینی و ارزش افزوده اقتصادی به شمار آید. نگاهی به استارت‌آپ‌های موفق ایرانی نشان می‌دهد که به مرور مقاومت بازار سنتی در این زمینه شکسته شده و استارت‌آپ‌ها در جامعه پذیرفته شده‌اند. بارزترین نمونه این پذیرش دعوای تاکسیرانی تهران با اسنپ و تپسی بود که در نهایت با حمایت‌های وزارت ارتباطات و متولیان مختلف دولتی و خصوصی مواجه شد و در نتیجه تاکسیرانی نیز ناچار شد به این رقابت جدید تن بدهد. بر همین اساس هم این روزها با اپلیکیشن درخواست تاکسی به نام کارپینو به رقابت با اسنپ و تپسی می‌پردازد. هرچند برخی موج استارت‌آپی ایران را حبابی می‌دانند که پس از مدتی می‌ترکد، اما با این حال باز هم نمی‌توان منکر حمایت‌های دولت یازدهم در این زمینه شد. حمایت‌هایی که آغازگر فصل تازه‌ای در بازار رقابت بود و توانست امیدی برای جوانان دارای ایده و جویای آفرینش شغل باشد.

اکوسیستم استارت‌آپی ایران این روزها در ابتدای راه است و هنوز هم ضعف‌هایی دارد و نیاز به سرمایه‌گذاران جسور دارد. به نظر می‌رسد مرور زمان این مسئله را حل می‌کند چراکه اکوسیستم استارت‌آپی در کشور ما بسیار جوان است و درحال طی کردن دوران نوزادی است و برای رسیدن به بلوغ و رشد این نوزاد نیاز به دانش و سرمایه‌گذاری به تعداد بیشتر دارد. تجربه موفق استارت‌آپ‌ها در بازار ایران ثابت کرده که فضای کسب‌وکار در ایران پذیرنده ورود فناوری‌های نوین است.

اعتماد سرمایه‌گذاران جلب شد

میلاد قاسم‌زاده، کارشناس حوزه استارت‌آپ که خود نیز از فعالان این حوزه است درباره وضعیت استارت‌آپ‌های ایرانی به «گسترش تجارت» می‌گوید: در این زمینه پیش از هرچیز باید به بحث تامین زیرساخت‌ها اشاره کنم. باید توجه داشت که وقتی زیرساخت کشور توسعه یابد و پهنای باند نیز به دنبال آن افزایش یابد، بسیاری از استارت‌آپ‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات نیز پا به عرصه ظهور می‌گذارند. به عنوان نمونه اگر دقت کنیم می‌بینیم در طول دو سال گذشته مباحثی مانند شهر هوشمند و حمل‌ونقل هوشمند سر و صدای زیادی ایجاد کرده و باید بدانیم اگر توسعه اینترنت در میان نبود و افزایش پهنای باند که به مدد دولت یازدهم پدید آمده نداشتیم، هیچ‌گاه نمی‌توانستیم شاهد استارت‌آپ‌هایی مانند اسنپ و تپ‌سی باشیم. وی در ادامه سخنان خود می‌افزاید: همانطور که می‌دانیم امروزه بیشترین و امن‌ترین نوع سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری است، البته ایده استارت‌آپ‌ها در دولت هشتم آغاز شد و در دولت نهم و دهم کم‌کم جدی‌تر شد. اما در این دوره‌ها استارت‌آپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها با کمبود بودجه از سوی مسئولان دولتی مواجه شدند و حضور و فعالیت آنان فقط در حد یک اسم باقی ماند. در این دوره شاهد جهاد دانشگاهی و پارک‌های دانش و فناوری بودیم که عملا بازخورد چندانی نداشت، بر همین اساس هم بعدها با شروع فعالیت شتاب‌دهنده‌ها توجه به دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها آغاز شد.

این فعال حوزه استارت‌آپ با اشاره به ویژگی‌های دولت یازدهم در بحث استارت‌آپ می‌گوید: مهم‌ترین ویژگی دولت یازدهم در بحث استارت‌آپ‌ها ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی بود. البته قبلا هم این صندوق‌ها وجود داشت اما تمایلی برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها نداشتند، اما توسعه پهنای باند و تامین زیرساخت‌ها باعث اعتماد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به استارت‌آپ‌ها شد.
این روند باعث رشد در بازار و افزایش اشتغالزایی شد. همانطور که می‌دانید برای ایجاد هر شغل حداقل ۳۰۰میلیون تومان سرمایه نیاز است، اما در استارت‌آپ‌ها که به طور عمده با ۴ نفر آغاز به کار می‌کنند و به مرور در طول سال‌ها به حدود ۵۰ نفر افزایش می‌یابند، سرمایه کمتری حدود ۱۰۰ میلیون تومان یا کمتر نیاز است. به طور کل معتقدم تفکر و نگرش مثبت دولت یازدهم نسبت به جوانان و استارت‌آپ‌ها باعث رشد آنان شد و باید این روند ادامه یابد.

بازاری رو به رشد

هادی یالین، کارشناس حوزه فناوری درباره اوج‌گیری استارت‌آپ‌ها در ایران در طول سال‌های گذشته به «گسترش تجارت» می‌گوید: استارت‌آپ‌ها در طول ۴ سال گذشته روندی افزایشی را در پیش گرفته‌اند. البته بنا به ماهیت کاری این حوزه برخی از استارت‌آپ‌ها از چرخه رقابت خارج شده‌اند، اما به جای آن استارت‌آپ‌های تازه‌ای با دیدن فضای مناسب برای کار در این حوزه پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند. در این میان سهم دولت جدا از تامین منابع مالی و تسهیلات، فراهم کردن زیرساخت‌ها بود که با موفقیت به سرانجام رسید.
وی در ادامه سخنان خود با تمرکز بر استارت‌آپ‌های موبایلی می‌افزاید: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌هایی که از سوی دولت برای کمک به این دسته از استارت‌آپ‌ها فراهم شد، گسترش و توسعه پهنای باند اینترنت بود. این موضوع بر گسترش بازار استارت‌آپ‌ها به ویژه استارت‌آپ‌های آنلاین کمک کرد به طوری که می‌بینیم استارت‌آپ‌ها برای توسعه کسب‌وکار خود و افزایش فروش نیازمند تمرکز بر یک منطقه نیستند و می‌توانند فارغ از محدودیت جغرافیایی روند رشد را دنبال کنند. در کنار این موضوع استارت‌آپ‌هایی مانند اسنپ و تپ‌سی با وجود آنکه در ابتدای کار تنها بر یک شهر تمرکز داشتند، اما توانستند با تکیه بر تجربه مثبت کاری خود، کم‌کم به بازار خود توسعه دهند و به نقاط مختلف ایران بروند.

سهم ده درصدی استارت‏آپ‏ها در تولید ناخالص ملی

یالین با اشاره به رشد بازار داخلی استارت‌آپ‌ها به سراغ بازارهای صادراتی می‌رود و می‌گوید: رشد استارت‌آپ‌ها در بازار داخلی می‌تواند زمینه توسعه صادرات را نیز فراهم کند.

با این حال برای ادامه این روند و توسعه بازار چه در داخل و چه خارج حمایت‌های مالی و تسهیلات همچنان باید افزایش یابد. چرا که تعداد فعالان این حوزه رو به رشد است و نباید آنان را در میانه راه تنها گذاشت. علاوه بر این استارت‌آپ‌ها به ویژه در حوزه پرداخت اینترنتی گاه با قوانین و مقررات دست و پاگیری مواجه هستند که اگر حمایت‌های دولتی نباشد مانع ادامه مسیر توسط آنان می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، از دوره های زیر استقبال کرده اند

کارآفرینی هوشمند

کارآفرینی هوشمند (Smart entrepreneurship) : در حقیقت فرآیندی است که یک کارآفرین جهت کشف فرصت‌های موجود در یک حوزه کاری و فعالیتی اقدام می‌کند که در آن حیطه تجربه علمی یا تجربه کاری دارد. استارت آپ: نوعی کارآفرینی هوشمند است که در جهت یافتن یک مدل کسب و کار است که برای حل یک نیاز، […]

کارگزار هوشمند

کارآفرینی هوشمند (Smart entrepreneurship) : در حقیقت فرآیندی است که یک کارآفرین جهت کشف فرصت‌های موجود در یک حوزه کاری و فعالیتی اقدام می‌کند که در آن حیطه تجربه علمی یا تجربه کاری دارد. استارت آپ: نوعی کارآفرینی هوشمند است که در جهت یافتن یک مدل کسب و کار است که برای حل یک نیاز، […]

کارور هوشمند

کارور هوشمند (Smart marketer) در این دوره به کسی اطلاق می‌شود که در واقع به عنوان یک بازاریاب آنلاین و اینترنتی مهارت‌هایی را به دست خواهد آورد که بیشتر بر روی فروش محصول و خدمات یک کسب و کار اینترنتی یا فروشگاه اینترنتی متمرکز است. مخاطبان دوره هوشمند اما دلیل اصلی شکل‌گیری دوره کارور هوشمند […]

مدرسان هوشمند

مخاطبان این دوره: مدرسان، مربیان، مشاوران، اساتید دانشگاه‎ها، دانشجویان فارغ التحصیل از دیپلم تا دکتری، متخصصان کسب و کارهای مختلف، علاقمند به حوزه آموزش
فرمت دوره: حضوری + آنلاین + تلفنی
مدت زمان دوره : دو ساله
تعداد جلسات: ۵۰ جلسهتاریخ شروع آموزش: از لحظه‎ای که ثبت‎نام کردید! ولی شروع دوره حضوری مرداد ماه ۹۶
برگزاری جلسات: روزهای پنج‎شنبه و جمعه همراه با پذیرایی ناهار و میان وعده
ارسال بسته آموزشی: بعد از مشاوره چند مرحله‎ای با مهندس جعفرصادق پیران
دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، آموزش مدرس هوشمند

مشاوره تلفنی: چگونه فروش‎ کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

مشاوره تلفنی: چگونه فروش کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

مخاطبان این دوره: مدیران و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و آفلاین، علاقمند به حوزه فروش، فروشندگان و بازاریابان
فرمت دوره: مشاوره تلفنی
مدت زمان مشاوره : ۹۰ دقیقه + ۳۰ دقیقه مشاوره رایگان
دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، فروشنده ماهر، افزایش فروش، افزایش درآمد

چگونه ربات هوشمند وردپرس را فعال کنیم؟

فرمت دوره: MP4
گارانتی ۱۰۰% بازگشت وجه در صورت نارضایتی تا ۴۵ روز بعد از خرید دوره
آموزش کامل وردپرس در ساخت وب‎سایت برای فروش و بازاریابی محصولات و خدمات را یاد بگیرید!
دریافت فایل ویدیویی دوره بعد از خرید در قسمت دانلودها
زمان کل دوره: ۲ ساعت همراه با پرسش و پاسخ
دسته بندی: آموزش بازاریابی، جلسات آنلاین، افزایش فروش، افزایش درآمد

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

مارکتینگ و برندینگ تنها راهی که رکود بازار هدف شما را می‌شکند!

۱-امروزه شرکت های بسیاری با مسایل رکود و بحران مالی دست و پنجه نرم می کنند. این بحران هم شرکتهای خدماتی و هم شرکتهای مالی را درگیر کرده است. برای فهم عمیق تر مسئله باید ابتدا مسایل را در سطح جهانی تحلیل کرد، و سپس در سطح ملی تحلیل کرد تا بتوان چاره جویی نمود. […]

بازاریابی درونی یا بازاریابی داخلی (Internal Marketing)

بازاریابی درونی یا بازاریابی داخلی بازاریابی خدمات یک کسب و کار را می‌تواند متحول کند. این نوع بازاریابی بیشتر در جهت بهبود عملکرد کارکنان فروش و بازاریابی در مدیریت ارتباط با مشتری کاربرد دارد. اعمال آن در یک خدمات یک شرکت و سازمان منجر به افزایش کیفیت خدمات می‌شود. امروزه، این مفهوم نه‌تنها در سازمان‌های […]

بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه‌ای(Inbound Marketing) چیست؟

بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی ربایشی (Inbound Marketing) رویکردی است مبنی بر جذب مشتریان از طریق تولید محتوا و استراتژی تولید محتوا و همچنین تعاملات مثبت و مفیدی که با خواسته و نیاز مشتریان بالقوه مرتبط هستند. در بازاریابی ربایشی یا بازاریابی درونگرا ، مشتریان بالقوه به کسب و کار اینترنتی یا […]

بازاریابی مستقیم با چه رویکردی می‌تواند مشتریان جدید را جذب شما کند؟

رویکردهای جدیدی که در حال حاضر به کمک فن‌آوری‌های دیجیتال web2 امکان‌پذیر شده است. امروزه مشتریان بالقوه فقط برای صرفه‌جویی زمانی در خرید محصول‌های موردنیاز خود به فضای مجازی وارد نمی‌شوند، بلکه با ظهور رسانه‌های اجتماعی و ایجاد امکان تعامل بیشتر با دوستان و همکاران و برای سرگرمی و سپری کردن وقت خود متصل می‌َشوند. […]

بیوگرافی جک ما مدیر عامل کسب و کار اینترنتی علی بابا

جک ما که تا ۳۳ سالگی حتی یک بار هم رایانه را از نزدیک ندیده بود، اکنون به شناخته شده‌ترین کارآفرین اینترنتی چینی در عرصه تجارت الکترونیک و کسب و کار اینترنتی تبدیل شده است. جک ما که در دوران انقلاب فرهنگی در چین رشد یافت، غریزه و استعداد کارآفرینی خود را حفظ کرد. سرانجام […]

بازاریابی حسی sensory marketing چیست؟

بازاریابی حسی(sensory-marketing): فرآیند شناسایی و تامین نیازها و علایق مشتری به روشی سود آور است تا آن‌ها را درگیر ارتباطات دوجانبه‌ای کند که شخصیت برندها را به زندگی آورده و برای مشتریان هدف و ارزش افزوده ایجاد کند . بازاریابی حسی با طراحی و اجرای تجربه‌ی زنده برند برای مشتریان در پی به زندگی آوردن […]

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید!

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی
 • مشاور برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی کسب و کار اینترنتی
کارآفرینی هوشمند
چرا ایران بهترین شرایط را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارد؟
کارگزار هوشمند

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری
کارگزار هوشمند
کارگزار هوشمند

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در تلگرام پاسخ سوال‌تان را از ما دريافت کنيد

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی
X