موفقیت یک شرکت در گرو گزینش یک مدیر فروش فوق‏ العاده

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران مدیریت منابع انسانی ۱۳۹۵/۱۲/۱۳ بدون دیدگاه 149 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۱۰/۰۹

امروزه دیگر فقط تولید محصول با کیفیت کافی نیست بلکه برای فروش کالا نیاز به یک مدیر فروش موفق و تبلیغات مناسب همراه با کیفیت آن کالا است. نقش مهم فروشنده ،ارتباط خریدار و فروشنده نقش فروشنده برای فروش بیشتر محصولات حیاتی است. زمانی که یک مشتری مشتاق وارد فروشگاه میشود و مثلا برندی را […]

امروزه دیگر فقط تولید محصول با کیفیت کافی نیست بلکه برای فروش کالا نیاز به یک مدیر فروش موفق و تبلیغات مناسب همراه با کیفیت آن کالا است.

نقش مهم فروشنده ،ارتباط خریدار و فروشنده

نقش فروشنده برای فروش بیشتر محصولات حیاتی است. زمانی که یک مشتری مشتاق وارد فروشگاه میشود و مثلا برندی را از پشت ویترین یا جای دیگر انتخاب کرده یک مدیر فروش زبر دست میتواند کالا را به خوبی معرفی کرده و خریدار را راقب به خرید نماید. یک فروشنده خوب باید با خریدار ارتباط برقرار کلامی مناسب برقرار کند تا مشتری برای خرید دوباره به فروشگاه شما بیاید.اما اگر میان فروشنده و خریدار ارتباط مناسبی به وجود نیاید شاید مشتری حفظ نشود و حرکات فروشنده و لبخند توام با احترام خریدار را به این هدف میرساند.

جلب اعتماد خریدار بسیار امر مهمی است. اعتماد، از ظریف ترین و حساس ترین روابط اجتماعی انسان هاست. اگر چه اعتماد به ارامی و در طول یک ارتباط مداوم شکل میگرد ولی بسیار شکننده است. یک تناقض، دورویی، رفتار غیرصادقانه به سادگی میتواند در یک لحظه همه اعتمادی را که طی زمان به دست امده از بین برد.

در تمام تعاملات با مشتریان، توجه به این نکتار بسیار حائز اهمیت است که کارشناس فروش در نگاه مشتری،خود نام تجاری است. زمانی که تعامل مشتری و فروشنده نامناسب باشد، تصویر ذهنی به وجود امده از نام تجاری نیز منفی خواهد بود.

کارشناسان فروش باید متوجه این منظور باشند که وفداری مشتری به نام تجاری، کلید موفقیت است.

ویژگی های یک مدیر فروش موفق

یک فروشنده خوب باید در نظر داشته باشد ابتدا ارتباط فردبه فرد مناسبی با مشتری برقرار کرده، بعد به فروش بیندیشد. شعار یک مدیر فروش باید این باشد«هر ارتباطی با افراد رابه تجربه ای لذت بخش برای انها تبدیل کنید صرف نظر از این که آن شخص خریدار است یا تنها یک بازدید کننده»

یک فروشنده موفق میداندکه برای تحقق این هدف، به ایجاد رابطه ای متناسب با شخصیت و نیازهای هر فرد که منحصر به خود اوست، نیاز دارد.رفتار و حرکات های فروشنده باید این احساس را به مشتری القا کند که او نیز از حس مثبت مشتریان خود، انرژی میگیرد و لذتی دوجانبه در این ارتباط وجود دارد که در طول معاشرت، گذر زمان را نامحسوس میکند. در کل ساختن یک روز با نشاط برای کسانی که با آنها در ارتباط هستید، روز شما را هم باطراوت میکند.

هر شکایت یک مشتری میتواند یک فرصت باشد

یافتن راه حل برای هر یک از شکایات مشتریان در واقع میتواند موجب بهبود وضعیت برای سایر مشتریان نیز بشود.

مثلا یک خریدار از تاخیری که در تحویل کالاهای خریداری شده وجود دارد ناراضی است. با بررسی قضیه و مشورت با مسئول آن بخش، مسئول فروش راهی برای کاهش زمان پیدا میکند. اصلاح این فرایند نه تنها موجب جلب رضایت مشتری ناراضی میشود، بلکه تمام مشتریانی را که ممکن بود این تاخیر را تحمل کنند، خشنود و راضی میسازد.

فروشندگان خبره ، هر شکایتی را فرصت طلایی میدانند و برای بهبود شرایط از ان نهایت استفاده را میکنند.مشتریان با ابراض نارضایتی خود، این امکان را به فروشنده میدهند تا با بررسی موضوع ،کاستی ها را جبران کند.

خطر بزرگ ظاهربینی و پیش داوری

«لباس فرد، نشان دهنده ی شخصیت اوست.» این عبارت بسیار خطرناکی است به خصوص در جایگاه یک فروشنده. تاکنون داستان های بسیار زیادی از فروشندگان شنیده ایم که دلالت بر نادرستی این اعتقاد دارد.

مثلا زوج جوانی با پوشش بسیار ساده در حال بازدید از فروشگاه شما هستند.

شما به عنوان یک فروشنده با خود می اندیشید که:

به نظر نمیرسد که این زوج ساده خریدی انجام دهند اما ممکن است در واقع آن زوج جوان در ان روز حوصله رسیدیگی به ظاهر خود را نداشته باشند و فقط برای بررسی کالاهای موجود به فروشگاه شما امده و قصد خرید در زمان دیگری دارند و بایک برخورد غیرمنطقی از فروشنده دلسرد شده و دیگر به فروشگاه شما نمی آیند.همچنین کلماتی که استفاده میکنید با دقت و احتیاط اتنخاب کنید.

کلمات کلیدهای انتخاب پیام هستند. کلمات زمانی که به درستی انتخاب شوند، به فروشنده کمک میکند تا از راه های زیبایی، ارتباط برقرار کند. زمانی که کلمات مناسب برای سخن گفتن انتخاب شده باشند، شنونده مشتاق شنیدن بیشتر است. برخی واژه ها یا عبارت ها به طور طبیعی زیباتر و پربارتر از سایر کلمات هستند. به عنوان مثال کلمه «سوشی» بسیار زیبا تر از کلمه «ماهی خام» میرسد یا کلمه «تفاوت» اعجاز کلمه «منحصر به فرد» را ندارد.

انتخاب صحیح واژه ها، پیشنهادهای شما را بسیار ارزشمندتر و مطلوب تر میکند.همچنین فروشندگان باید به طور مداوم اطلاعات خود در مورد انچه میفروشند را بالاببرند.

مثلا این محصول از طرف چه شخص یا شرکتی طراحی شده است – ویژگی خاص ان چیست – چگونه ساخته شده است – چند نفر در فرایند تولید ان نقش داشته اند – آیا داستانی  در پس خلق ان وجود دارد – ویژگی هایی که موجب منحصربه فرد بودن آن هستند کدام اند

مدیر فروش از این اطلاعات برای معرفی محصول استفاده میکند. او گزیده ای از این اطلاعات را برای برانگیختن تمایل مشتری استفاده میکند و پایان موفقی برای فرایند فروش رقم میزند.

فروشندگی، تنها تحویل کالا به مشتری و دریافت پول نیست. ما به عنوان مشتری دوست داریم چیزی فراتر از یک فرایند دادوستد را شاهد باشیم. مشتری بسیار مایل است اطلاعاتی در مورد کالا و خلاقیتی که در تولید به کار رفته و تفکری که موجب خلق ان شده است را داشته باشد. فروشنده میتواند اطلاعات لازم را در ابتدا از خود شرکت بگیرد و اگر داده ها را کامل ندانست برای تکمیل اطلاعات خود از مجله ها، سایت های اینترنت،کتاب ها، کاتالوگ ها کمک بگیرد.

فضایی مناسب برای مشتریان خود فراهم کنید

فراهم اوردن محیط مناسب، موجب دستیابی به چیزی فراتر از مکانی لذت بخش برای کارکردن و ارائه خدمات به مشتریان خواهد شد. این امر موجب بالا رفتن فروش نیز میشود.

ایا تاکنون اتفاق افتاده وارد فروشگاهی شوید و بی درنگ پشیمان شده و از انجا خارج شوید؟

به طور قطع نکته ای در انجا بوده که برای شما خوشایند نبوده است.

مثلا رفتار فروشندگانی که بی توجه به حضور شما مشغول صحبت در رابطه با مسائل شخصی خود هستند یا مثلا به سوال شما توجه ای نمیکنند یا با تلفن همراه خود صحبت میکنند و یا مشغول کار دیگه ای هستند این نکات باعث دلسردی مشتری و خروج از فروشگاه میشود. در هر شرایطی، سطح خدمات را بالا نگه دارید؛ حتی اگر سرتان بسیار شلوغ است. گاهی موجی از مشتریان، در ساعت هایی بسیار شلوغ، همزمان به فروشگاه هجوم می اورند و در یک زمان همگی انتظار دریافت خدمات از فروشگاه را دارند، این شلوغی ممکن است موجب آزردگی مشتریان شودو فشار را بر روی فروشندگانی که سعی دارند همه را راضی نگه دارند زیاد کند.

موفقیت یک شرکت در گرو گزینش یک مدیر فروش فوق‏ العاده

مردم هنگامی که توجه همیشگی را دریات نمیکنند، ناشکیبا میشوند. به همین دلیل،زمانی که به دلیل شلوغی یا عوامل دیگر ناچار هستند منتظر بمانند، توقع شان از خدمات حتی بیشتر میشود.

مدیر فروش میتواند در این مواقع از مشتری عذر خواهی کند و با دادن مجله و بروشر و یا کاتالوگ محصولات، راه اندازی اینترنت وای فای و یا فزایی مناسب و جایی برای نشستن مشتری خود را سرگرم و او را حفظ نمایید.

انتظارات مشتریان از خدماتی که دریافت می دارند در ساعت های شلوغی فروشگاه،همواره بیشتر از حالات عادی است.

هر خداحفظی با مشتری ،میتواند زمینه ای برای بازگشتی دیگر باشد.

شانس به دست اوردن موفقیت نهایی در معامله ، در لحظه هایی پیش از اینکه مشتری فروشگاه راترک کند،نهفته است. هنگام بدرقه ،به مشتری یادآوری کنید که شما مشتاق دیدار دوباره با او هستید. پیشنهاد دهید که از این پس، پیش از مراجعه با شماره ی شما که روی کارت ویزیت تان درج شده است تماس بگیرید و شما را از زمان مراجعه خود با خبر سازد.

حافظه رکن اساسی موفقیت یک مدیر فروش موفق است. یاداوری مشتری، به او خاطر نشان میسازد که به عنوان یک شخصیت خاص، اهمیت ویژه ای برای فروشنده دارد. در واقع این نشان میدهد که شما از یک دیدار کوتاه، ارتباطی ساخته اید که فراتر از ارتباط ساده موجود در فرایند خرید است.

خدمات پس از فروش

هر مراجعه ای که به منظور تعمیر کالای معیوب صورت میگیرد، فرصتی برای ایجاد یا تکمیل فایل اطلاعاتی مشتری است و جلب کامل رضایت اوست به طوری که امروزه نام های تجاری، میلیون ها دلار برای تبلیغات و اطمینان دادن به مشتری برای خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات صرف میکنند. مدیر فروش، خدمات پس از فروش را یک فرصت میبیند و موقعیت را درک میکند، راه حلی برای مشکل میابد و در نهایت زمینه را برای مراجعه بعدی مشتری فراهم میکند.

خریدارانی که برای دریافت خدمات پس از فروش به فروشگاه مراجعه میکنند، باید مانند سایر مشتریان به گرمی و احترام مورد استقبال قرار گیرد. برای دریافت اطلاعات در مورد این که کالای مورد نظر چه مشکلی پیدا کرده، فروشنده سولاتی میپرسد و به خوبی گوش میدهد. پرسش های حاشیه ای این فرصت را به مشتری میدهد تا جنبه احساسی اندوه خود را از خراب شدن کالا بروز دهد.

بیان این عبارت که«میتوانم این مشکل شما را حل کنم» و تعیین زمان معینی برای انجام آن، تعهد و احساس مسئولیت فروشنده را نسبت به مشکل مشتری نشان میدهد. بزای ارزشمندتر کردن خدمات فروشنده میتواند جزئیات کارهایی را که قرار است برای رفع مشکل کالای موردنظر انجام بگیرد، برای مشتری شرح دهدو تاتید او راهم برای تمام مرحله ها دریافت کند.

زمانی که مشتری برای تحویل کالای خود بازمیگردد،فروشنده باید اطمینان حاصل کند که خدمات از نظر مشتری به طور کامل انجام شده است و سفارش های لازم برای نگه داری محصول به او داده شود. زمان تحویل کالا هم زمان مناسبی است برای معرفی کالاهای جدید،ارائه کاتالوگ و دادن اطلاعات در رابطه با مجموعه محصولات جدیدی که به زودی عرضه خواهد شد.

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، از دوره های زیر استقبال کرده اند

کارآفرینی هوشمند

کارآفرینی هوشمند (Smart entrepreneurship) : در حقیقت فرآیندی است که یک کارآفرین جهت کشف فرصت‌های موجود در یک حوزه کاری و فعالیتی اقدام می‌کند که در آن حیطه تجربه علمی یا تجربه کاری دارد. استارت آپ: نوعی کارآفرینی هوشمند است که در جهت یافتن یک مدل کسب و کار است که برای حل یک نیاز، […]

کارگزار هوشمند

کارآفرینی هوشمند (Smart entrepreneurship) : در حقیقت فرآیندی است که یک کارآفرین جهت کشف فرصت‌های موجود در یک حوزه کاری و فعالیتی اقدام می‌کند که در آن حیطه تجربه علمی یا تجربه کاری دارد. استارت آپ: نوعی کارآفرینی هوشمند است که در جهت یافتن یک مدل کسب و کار است که برای حل یک نیاز، […]

کارور هوشمند

کارور هوشمند (Smart marketer) در این دوره به کسی اطلاق می‌شود که در واقع به عنوان یک بازاریاب آنلاین و اینترنتی مهارت‌هایی را به دست خواهد آورد که بیشتر بر روی فروش محصول و خدمات یک کسب و کار اینترنتی یا فروشگاه اینترنتی متمرکز است. مخاطبان دوره هوشمند اما دلیل اصلی شکل‌گیری دوره کارور هوشمند […]

مدرسان هوشمند

مخاطبان این دوره: مدرسان، مربیان، مشاوران، اساتید دانشگاه‎ها، دانشجویان فارغ التحصیل از دیپلم تا دکتری، متخصصان کسب و کارهای مختلف، علاقمند به حوزه آموزش
فرمت دوره: حضوری + آنلاین + تلفنی
مدت زمان دوره : دو ساله
تعداد جلسات: ۵۰ جلسهتاریخ شروع آموزش: از لحظه‎ای که ثبت‎نام کردید! ولی شروع دوره حضوری مرداد ماه ۹۶
برگزاری جلسات: روزهای پنج‎شنبه و جمعه همراه با پذیرایی ناهار و میان وعده
ارسال بسته آموزشی: بعد از مشاوره چند مرحله‎ای با مهندس جعفرصادق پیران
دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، آموزش مدرس هوشمند

مشاوره تلفنی: چگونه فروش‎ کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

مشاوره تلفنی: چگونه فروش کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

مخاطبان این دوره: مدیران و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و آفلاین، علاقمند به حوزه فروش، فروشندگان و بازاریابان
فرمت دوره: مشاوره تلفنی
مدت زمان مشاوره : ۹۰ دقیقه + ۳۰ دقیقه مشاوره رایگان
دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، فروشنده ماهر، افزایش فروش، افزایش درآمد

چگونه ربات هوشمند وردپرس را فعال کنیم؟

فرمت دوره: MP4
گارانتی ۱۰۰% بازگشت وجه در صورت نارضایتی تا ۴۵ روز بعد از خرید دوره
آموزش کامل وردپرس در ساخت وب‎سایت برای فروش و بازاریابی محصولات و خدمات را یاد بگیرید!
دریافت فایل ویدیویی دوره بعد از خرید در قسمت دانلودها
زمان کل دوره: ۲ ساعت همراه با پرسش و پاسخ
دسته بندی: آموزش بازاریابی، جلسات آنلاین، افزایش فروش، افزایش درآمد

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

شش نقش متفاوت در دیدگاه مدیریت یک کسب و کار

انجام تمامی‌کارها به تنهایی تقریبا غیرممکن است. شما باید بر نقش‌هایی تمرکز کنید که با توانایی‌هایتان مطابقت دارد. وقتی تجارتی را مدیریت می‌‌کنید، دانستن این امر که کدام نقش مناسب شما هستند و کدام نقش‎‎ها را باید به افراد دیگر واکذار کنید تا سر کنند، اهمیت فراوان دارد. با ‌این روش می‌‌توانید بر چیزهایی تاکید کنید که در […]

آیا ماندن در شغلی که هیچ رضایتی از آن نداریم، صحیح است؟

آیا ماندن در شغلی که هیچ رضایتی از آن نداریم، صحیح است؟

رضایت شغلی کارکنان برای دستیابی به خدمات موثر، ارائه‎ی محصولات سودمند و سایر موارد بسیار حایز اهمیت دارد. اما در این پست برای کارکنان نکاتی را یادآوری می کنیم تا کمی به ارزش های شخصی خودشان در مقابل شغلی که دارند بیندیشند. به سوال زیر خوب فکر کنید:

راز مدیریت و استخدام تیم فروش در شرکت‎های بزرگ دنیا

ایجاد یک تیم فروش در سطح جهانی نیاز به افراد بزرگی دارد که نه تنها در فروش عملکرد عالی دارند، بلکه هم  تیمی هایی همدل و رهبران خوبی نیز هستند.

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید!

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی
 • مشاور برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی کسب و کار اینترنتی
کارآفرینی هوشمند
چرا ایران بهترین شرایط را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارد؟
کارگزار هوشمند

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری
کارگزار هوشمند
کارگزار هوشمند

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در تلگرام پاسخ سوال‌تان را از ما دريافت کنيد

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی
X