همکاری دیجی کالا با روکولند

دیجی کالا با همکاری روکولند به غول کسب‌وکار ایران تبدیل می‌شود!

به گزارش آی‌تی‌رسان، این نشست خبری که در محل موسسه فرهنگی اکو در تهران برگزار شد، اهداف دیجی‌کالا پیرامون ورود به عرضه این حوزه از محصولات تشریح شده و دورنمای این فعالیت به رسانه‌ها اعلام گردید.

در این نشست خبری سعید محمدی یکی از مدیران عامل و موسسین این فروشگاه اینترنتی ابتدا به تشریح برنامه‌های این گروه پرداخته و از دلایل ورود به این حوزه کاری گفت که در ادامه سرفصل مهم‌ترین مطالب ارایه شده توسط ایشان را مشاهده می‌کنید.

اهداف دیجی‌کالا از ورود به کالاهای تند مصرف FMCG محقق شدن چشم انداز گروه دیجی‌کالا برای تبدیل شدن به مقصدی برای تمامی نیازهای کاربران، همراه شدن دیجی‌کالا با زندگی روزانه کاربر، خلق تجربه جدید و یکپارچه از خرید اینترنتی و حمایت از برندهای ایرانی فعال در این حوزه است.

همکاری دیجی کالا با روکولند

این حوزه برای دیجی‌کالا دارای پیچیدگی‌های فراوان بوده و چالش‌های پیچیده فروش آنلاین مواد غذایی تازه در مقیاس بالا سبب شده است که پس از ۱۲ سال از آغاز فعالیت به آن ورود کنیم. در صورت موفقیت در این حوزه دیجی‌کالا یکی از معدود نمونه‌های موفق جهانی خواهد بود.

برای ورود به این حوزه، دیجی‌کالا تصمیم گرفت با یکی از محبوب‌ترین برندهای فروش اینترنتی مواد غذایی که بنیان گذاران آن نیز از باسابقه‌ترین افراد فعال کشور در صنعت مواد غذایی بودند،  همکاری خود را آغاز کند. روکولند امروز یکی از برندهای محبوب و بزرگترین فروشگاه آنلاین مواد غذایی کشور است که با تجربه مشتری خوشایند شناخته می‌شوند. امیدواریم هم افزایی و استفاده از تجارب و ظرفیت‌های دو مجموعه به خلق تجربه کاربری جدید و خریدی لذت‌بخش‌تر منجر شود.

پیوستن روکولند به گروه دیجی‌کالا و گسترش زیرساخت‌ها و ایجاد ناوگان حمل و نقل ویژه مواد غذایی در گروه دیجی‌کالا امکان ارسال سریع سه ساعته ۱۰ هزار نوع از محصولات غذایی تازه به دست مشتریان در شهر تهران در سال ۹۷ را فراهم آورده است و امیدواریم به زودی این امکان را در سایر نقاط کشور نیز فراهم آوردیم.

از برنامه‌های آتی و اهداف دو گروه می‌توان به تحول صنعت لجستیک و بسته بندی مواد غذایی در کشور، ارایه خدمات بازاریابی به برندهای مواد غذایی، کمک به تیم‌های تحقیق و توسعه صنعت مواد غذایی کشور بر اساس ارزیابی سلایق و نیازهای مشتریان، کمک به رشد صادرات محصولات غذایی، عرضه مستقیم و بی واسطه محصولات ارگانیک و سایر محصولات کشاورزی و پروتئینی و در نهایت مهم‌ترین چشم انداز این همکاری محقق کردن رویای کشاورز ایرانی برای عرضه مستقیم و بی واسطه محصولات خود به دست مصرف کننده نهایی است.

 

در ادامه یحیی شفیعی موسس روکولند با تشریح روند طی شده در این فروشگاه مواد غذایی به ارایه توضیحاتی پرداخت که در ادامه به سرفصل مهم‌ترین صحبت‌های ایشان اشاره می‌کنیم:

همکاری دیجی کالا با روکولند

ما ناآگاهانه وارد این کار نشدیم و به طور کلی ما نهالی کاشته‌ایم و ادعایی در مورد کالاهای تندمصرف نداریم و این نهال را تقدیم گروه دیجی‌کالا می‌کنیم. ما در زمینه مواد غذایی تجربه زیادی داشتیم و امیدواریم روزی برسد که ارزش واقعی این کالاها در کشورمان و در فضای مجازی فهمیده شود.

ما قصد داشتیم با تمامی تولیدکنندگان همکاری کنیم ولی به هر حال در این همکاری دچار مشکلاتی شدیم که در بخش‌های مختلف تولید و توزیع بوده است که در نهایت مصرف کننده زیان می‌دید. در عرضه ۳ سال توانستیم پیشرفت‌های خوبی داشته و همکارانی عالی در این زمینه بدست بیاوریم.

در زمینه کاری،  دیجی کالا را زیر نظر داشتیم و می‌دانستیم یکی از فروشگاه‌های موفق در اینترنت بوده است و این گروه را تحسین می‌کنیم. ما آماده‌ایم که تمامی همکاری خود را با این گروه داشته باشیم. تجربه فعالیت زیادی در فضای فیزیکی با برندهای معتبر مانند گلستان و چی توز را داریم ولی روکولند اولین تجربه آنلاین ما بوده است که قصد داریم عرصه را به جوانان بدهیم.

 

در ادامه کاوه احسانی مدیر ارشد مرکز پردازش دیجی‌کالا پیرامون مسایل فنی این همکاری توضیحاتی را ارایه داد که مهم‌ترین بخش ارایه شده توسط ایشان، اشاره به مرکز پخش بسیار گسترده در مناطق مختلف تهران است که پردازش هر سفارش به مرکز پخش مربوطه ارسال و پس از آن توزیع می‌گردد.

گفتنی است که طبق اعلام سعید محمدی یکی از مدیران عامل دیجی کالا، فعالیت روکولند ادامه خواهد داشت و فعلا برنامه‌ای برای تعطیلی این سایت نداریم ولی مشخص نیست برای برند این سایت چه تصمیمی می‌گیریم.

 

یکی از نکات قابل توجه در مورد فعالیت این فروشگاه و تعارض آن با خرده فروشی‌های سطح شهر، آمار و سهمی است که برای این همکاری برنامه ریزی شده است و عملا هدفی برای حذف خرده فروشی‌ها وجود ندارد و این اتفاق نمی‌افتد. طبق صحبت‌های محمدی این همکاری قطعا برای مشتریان و تمامی عرضه کنندگان مثبت خواهد بود و تکنولوژی‌های جدید را در بین مردم گسترش می‌دهد.

 

از دیگر نکات مطرح شده در بخش پرسش و پاسخ این نشست خبری، اشاره به حضور دیجی‌پی محصول جدید این گروه در این همکاری است که حمید محمدی دیگر موسس دیجی‌کالا با تایید این موضوع، از اهداف بلند گروه دیجی‌کالا برای تسرّی استفاده از این ابزارها در تمام سایت‌های این گروه  خبر داد.

پس از گمانه‌زنی‌های مختلف در رابطه با پیوستن روکولند به مجموعه‌ی هلدینگ دیجی‌کالا، این شرکت روز گذشته با برگزاری مراسمی، آغاز همکاری با روکولند و ورود به حوزه‌ی فروش کالاهای تند‌مصرف را اعلام کرد.

دیجی‌کالا شب گذشته با برگزاری مراسمی، پیوستن سوپر مارکت آنلاین روکولند به مجموعه‌ی دیجی‌کالا را اعلام کرد. پس از آنکه دیجی‌کالا در اولین کنفرانس خبری خود خبر از ورود به حوزه‌ی فروش مواد غذایی و کالاهای تند مصرف داد، گمانه‌هایی در رابطه با همکاری بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی خاورمیانه با روکولند مطرح شده بود.

ورود به حوزه‌ی مواد غذایی و کالاهای تند مصرف را باید در مسیر تحقق چشم‌انداز دیجی‌کالا خواند. دیجی‌کالا در پی آن است تا به مقصدی برای تمام نیازهای کاربران تبدیل شود و از این‌ رو پوشش دادن نیازهای اولیه‌ی کاربران نظیر مواد خوراکی و کالاهای تند‌مصرف از جمله‌ی مهم‌ترین اقدامات برای تحقق چنین هدفی است؛ البته باید به این نکته اشاره کرد که فرایند نگهداری و ارسال کالاهای تند‌مصرف و سوپرمارکتی بسیار پیچیده‌تر از سایر حوزه‌ها به‌شمار می‌رود، چرا که مدیریت زنجیره‌ی تأمین و همچنین پخش و ارسال مستلزم دقت و همچنین سرعت عمل بالا است که این موضوع برخواسته از ماهیت کالاهای FMCG یا تند‌مصرف است. دیجی‌کالا در این راستا، مراکز یا انبارهای متعددی را برای پردازش و ارسال اقلام خریداری شده در سطح شهر تهران در نظر گرفته تا بتواند فرایند پردازش و ارسال کالا را در بازه‌ی زمانی سه ساعته از زمان خرید به انجام برساند. براساس آمارهای ارائه شده، حاصل همکاری دیجی‌کالا با روکولند، عرضه‌ی بیش از ۱۰ هزار نوع محصولات غذایی خواهد بود که بازه‌ی تحویل سه ساعته برای آن در نظر گرفته شده است.

مقاله‌های مرتبط:
داستان برند: دیجی کالا، الفبای موفقیت استارتاپی به زبان مادری
روکولند به عنوان بزرگ‌ترین سوپرمارکت آنلاین کشور، در حالی که به گروه دیجی‌کالا پیوسته است که در سال ۱۳۹۴ توسط برادران شفیعی راه‌اندازی شد. روکولند کار خود را با یک انبار مرکزی و ۵ مرکز توزیع در سطح شهر تهران آغاز کرده بود. روکولند با تکیه بر دانش و تجربه‌ی مؤسسان خود که سابقه‌ی تأسیس و مدیریت شرکت‌های حمل و پخش مواد غذایی را در کارنامه دارند، موفق شده تا نام خود در فعالیت کوتاه مدتش بر سر زبان‌ها بیاندازد. یکی از برنامه‌های آتی اعلام شده، تحول صنعت لاجستیک و بسته‌بندی مواد غذایی در کشور است. به نظر می‌رسد هلدینگ دیجی‌کالا در نظر دارد تا با استفاده دانش مدیران روکولند و ایجاد شبکه‌ای مکانیزه و مدرن، حوزه‌ی سنتی حمل و نقل و پخش میوه و تره‌بار را دچار تحول کند.

همکاری دیجی کالا و روکولند

با توجه به اعلام برادران محمدی، روکولند همچنان ماهیت مستقل خود را با وجود ارتباط تنگاتنگ در پشت پرده، حفظ خواهد کرد و به فعالیت خود ادامه خواهد داد. به نظر می‌رسد این همکاری به معنای پایان برند روکولند نیست و حداقل در کوتاه‌مدت، برنامه‌ای برای ادغام کامل وب‌سایت و سرویس روکولند در فروشگاه دیجی‌کالا پیش‌بینی نشده است.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *