آیا برند بخشی از اجزای بازاریابی یک کسب‎وکار است؟

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران برندینگ ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ بدون دیدگاه 247 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۷/۰۲/۲۲
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

معمولاً در کسب و کارها برندینگ را زیر مجموعه مارکتینگ می‎دانند، به این معنی که یکی از اجزای مارکتینگ یک کسب و کار، برند هست. نکاتی که در مورد برندینگ برامون مهم هست، ارزش های برند، هویت برند و مسیری که برند ما قرار است طی کند، که در ادامه به تعریف هر کدام می‎پردازیم. …

معمولاً در کسب و کارها برندینگ را زیر مجموعه مارکتینگ می‎دانند، به این معنی که یکی از اجزای مارکتینگ یک کسب و کار، برند هست.
نکاتی که در مورد برندینگ برامون مهم هست، ارزش های برند، هویت برند و مسیری که برند ما قرار است طی کند، که در ادامه به تعریف هر کدام می‎پردازیم.


ارزش های برند / Brand Value :

ارزش‎هایی هستند که شما می‎خواهید مخاطبان‎تان، شما را با آن‎ها به یاد داشته باشند، به عبارتی حس مخاطبان را طوری هدایت کنید که به آن چیزی که شما دوست دارید فکر کنند،

برای مثال اگر یکی از ارزش های برند شما شفافیت یا Transparence باشد به این معنی است که در رفتار برندتان همیشه باید این مورد نشان داده شود.

دقت کنید….رفتار برندتان یعنی رفتار خودتان به عنوان مدیرعامل، رفتار کارکنان، رفتار سرویس یا محصولات‎تان (به زبان دیگر ویژگی‎های فیزیکی و غیر‎فیزیکی آن‎ها) ، نکته‎ی آخر این‎که برندها معمولا چندین ارزش برند را برای خودشان انتخاب می‎کنند و طبق آن‎ها رویکردشان را در بازار نسبت به مشتریان تنظیم می‎کنند، در دنیای انسان‎ها نیز ارزش برند داریم، اگر هر انسان را برند تصور کنیم، ویژگی‎هایی که با آن‎ها فردی را به یاد می‎آوریم ارزش های برند آن انسان است.

هویت برند / Brand Identity :

زمانی که برند “کفش ملی” به گوش‎تان می‎خورد یاد چه کاراکتر و شخصیتی می‎افتید؟ زمانی که برند “اسکچر یا نایکی” را می‎شنوید چطور؟ وقتی نام برند “ردبول” را می‎شنوید چه شخصیتی را متصورید؟ وقتی برند “رانی” را می شنوید چطور؟
بله درسته … هر برند برای خود شخصیت و هویتی دارد که صاحبان کسب و کار به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه آن را می‎‎سازند، در نظر بگیرید که مشتریان شما صندلی یا میز نیستند….آن‎ها انسان هستند و باید مثل انسان‎ها با آن‎ها رفتار کرد، پس برند شما ناچارا باید هویت و شخصیت داشته باشد وگرنه ارتباط مشتریان با آن تقریبا غیرممکن خواهد بود، اگر هوشمند عمل کنید خودتان شخصیت برند خود را در ذهن مخاطبان می‎سازید(ردبول) و گرنه این مشتریان هستند که برای شما شخصیت انتخاب می‌کنند.


مسیر برند / Brand RoadMap :

یک انسان در مسیر خود تغییر می‎کند، پیر می‎شود،حکمت و خردش بیشتر می‎شود، عاقلانه‎تر واکنش نشان می‎دهد، برند شما در مسیر خود چه تغییری خواهد کرد؟ آیا در کنار اهداف فروش، به برند خود در ۵ سال آینده فکر کرده‎اید؟ این موارد و جزییات دیگر همه در یک مجموعه به نام Brand Road Map خلاصه می‌شود.

آیا برند بخشی از اجزای بازاریابی یک کسب‎وکار است؟

توجه کنید که موارد بالا از مهم‎ترین عملکردهایی هست که یک مدیر برند برای شما می‎تواند داشته باشد، بعد از برند، خیلی مختصر به موضوع مارکتینگ می‎پردازیم:

ازریابی / Marketing :

اگر ماهی‎گیری را فروش تصور کنیم، واحد مارکتینگ و بازاریابی است که به ماهی‎گیر می‎گوید در کدام دریاچه تورش را بیاندازد، چه نوع ماهی را صید کند و با چه قیمتی در کدام بازار ماهی را به فروش برساند.

مطمئن هستید که کسب و کار شما تیم یا فردی را در مارکتینگ دارد؟

آیا واقعا تفاوت فروش و مارکتینگ را در عمل می دانید؟

یک مثال خیلی جالب برای ارتباط دیجیتال مارکتینگ، برندینگ و مارکتینگ:

در یکی از مشاوره به یک کسب‎وکارهای بسیار خوب ایرانی، در زمانی که منتظرشان بودیم پیج اینستاگرام‎شان رو داشتم چک می‎کردم، یک مورد خیلی جالب وجود داشت، خیلی تولید محتوا داشتند، معلوم بود تمام زحمت‎شان را دارند می‎کشند اما نتوانستم به عنوان یک کاربر که برای اولین بار به آن پیج مراجعه کرده بودم، بفهمم که با چه چیزی طرف هستم!

عکس کارمندها،تخفیف ها، رویدادها، تسلیت پلاسکو و….. وقتی که مدیر آن پیج را دیدم اولین برداشتم را از پیج اینستاگرام‎شان که هیچ پیامی را منتقل نمی‎کرد، مطرح کردم.
توصیه کردیم که ای کاش کارشناس تولید محتوا در این جلسه حضور داشت، اما برای این‎که متوجه این موضوع بشود چند تا سوال مطرح نمودم:

اگر کسب و کارتان در بازار نبود چه اتفاقی می‎افتاد؟
کاربرای محصول شما، برند شما رو با چه ویژگی می‎شناسند؟
دقیقا چه ارزش‎هایی رو می‎خواهید به بازار هدف منتقل کنید؟
می‎خواهید مسیر برند در این بازار به چه صورت باشد؟

متاسفانه متوجه شدم، که بعد از گذشت ۷ سال از تاسیس این شرکت دوست‎مان به برندی که ایجاد کرده بود اصلا نپرداخته بود، در حقیقت مارکتینگ اصولی هم پیاده‎سازی نکرده بود، البته متذکر می‎شوم که مدیر مارکتینگ فقط بیشتر نقش روابط عمومی شرکت را بازی می‎کرد! چه برسد به این‎که مدیر برند هم  داشته باشد (البته مدیری بود که تمام دغدغه‎اش برند شدن بود).

جالب است که اولین بار بود با فردی مشاوره داشتم که بعد از تبادل نظرات در عرض دو هفته مدیر بازاریابی و برندینگ دیگری را جذب کرد و کارشناس دیجیتال مارکتینگ خودش را هم برای آموزش به ما سپرد تا این مباحث را به این کارمند کاملا  آموزش بدهیم. الان با یک دید متفاوت در حالی طراحی کمپین برندینگ دیجیتالی از طریق شبکه‎های اجتماعی هستند. 

پس اگر شما هم به عنوان یک مدیر کسب‎وکار اگر چنین تصمیمی را در شرکت و سازمان خود پیاده‎سازی نکرده‎اید حتمن به فکر تغییر دیدگاه در برندینگ و مارکتینگ باشید.

در پایان به مواردی که حتمن باید به آن توجه کنید را یادآوری می‎کنم:

۱- مدیر برندینگ و مارکتینگ در داخل سازمان
۲- مخاطبان‎مان در بازار هدف چه کسانی هستند. (تحقیق در بازار، مخاطب شناسی و…)
۳- چه پیامی را می‎خواهیم به مخاطبان در بازار هدف انتقال بدهیم. (برندینگ)
۴- به انتخاب رسانه‎های در راستای انتقال پیام بپردازیم و بودجه و کمپین مختص به برند خودمان را ایجاد کنیم. (مارکتینگ)
۵- در اجرای کمپین حتمن از ظرفیت‎ فوق‎العاده فضای دیجیتالی هوشمندانه استفاده کنیم(دیجیتال مارکتینگ)

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

مارکتینگ و برندینگ تنها راهی که رکود بازار هدف شما را می‌شکند!

۱-امروزه شرکت های بسیاری با مسایل رکود و بحران مالی دست و پنجه نرم می کنند. این بحران هم شرکتهای خدماتی و هم شرکتهای مالی را درگیر کرده است. برای فهم عمیق تر مسئله باید ابتدا مسایل را در سطح جهانی تحلیل کرد، و سپس در سطح ملی تحلیل کرد تا بتوان چاره جویی نمود. …

برندینگ چگونه موفقیت استارت‌ آپ و کسب و کار اینترنتی را افزایش می‌دهد؟

برندینگ بعد از تبدیل ایده به محصول دارای اولویت اجرایی بالایی در استارت آپ و کسب و کار اینترنتی است. انتخاب یک نام تجاری مناسب برای موفقیت کسب و کار امری ضروری و همچنین برای متمایز شدن و تداوم فعالیت آن اجتناب‌ناپذیر است. برند یک شرکت در حقیقت، تصویر و احساسات واقعی شما را به مشتریان‌ …

گفتگو با علی رضایی آشتیانی مدیر بازاریابی دیجی‌ کالا

دیجی‌کالا یکی از موفق‌ترین کسب و کارهای اینترنتی است که در کشورمان فعالیت می‌کند و بیشتر ما از این فروشگاه خرید کرده‌ایم و یا از مطالب آن برای انتخاب گجت‌های الکترونیکی استفاده کرده‌ایم. همین موفقیت دیجی‌کالا بهانه‌ای شد تا با «علی رضایی آشتیانی»، مدیر ارتباطات و بازاریابی دیجی‌کالا در مورد رمز و راز موفقیت این …

چگونه برای پیروزی در رقابت با رقبا یک اسلوگان مناسب خلق کنیم؟

چگونه برای پیروزی در رقابت با رقبا یک اسلوگان مناسب خلق کنیم؟

واژه انگلیسی SLOGAN (شعار) از عبارت slough-gharim ( با تلفظ soloorm) از زبان گالیک اسکاتلندی به معنای battle cry ( نعره هنگام رجز خوانی )گرفته شده است.امروزه در این عصر جدید که با بمباران اطلاعات رسانه های گوناگون و بی شمار مواجه هستیم ,شعارها جذابیت خاصی پیدا نموده اند.

چگونه انتخاب نام تجاری کسب و کار شما را ماندگار می‎سازد؟

چگونه انتخاب نام تجاری کسب و کار شما را ماندگار می‎سازد؟

در کسب کارهای با مدیریت هوشمند انتخاب یک نام‌تجاری مناسب یکی از مهم‌ترین اقدامات در زمان ایده پردازی در خصوص ساخت یک کسب‌وکار فوق العاده است ، حتی برخی شرکت‌های بعد از سال‎ها فعالیت تازه به این نتیجه رسیده‌اند که اسم تجاری انتخاب‌شده برای شرکت و یا برندشان نامناسب است.

چگونه هویت سازمانی مارکتینگ یک شرکت را دگرگون می‎کند!

هویت سازمانی چیست؟ سازمان‎ها سیستم‌های اجتماعی هستند که برای رسیدن به هدف‎های معین ایجاد می‌شوند. آن‎ها شامل عناصری هستند که به صورت یک پیکر واحد شکل داده شده اند. همان‌گونه که در تعریف بالا بیان شد، ساختار به گونه‌ای است که افراد بتوانند برای اداره کردن کار با یکدیگر، همکاری و مشارکت کنند. عناصر پایه …

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار آنلاین
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

اگر کسب‌وکار آنلاین خود را راه اندازی کردید ولی درآمد زیادی ندارید!!

مدیران محترم کسب‌وکار آنلاین که تا به حال نتوانستند درآمد کافی از آن را ایجاد کنند. با شرکت در دوره تدوین سفرنامه مشتری می توانند به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارنند. همچنین این دوره منجر به تغییر دید و بینش مناسب شما در خصوص کسب‌وکار آنلاین می شود که در نهایت به درآمد حداقل 3 برابر در پایان یکسال برسید. چرا که در حقیقت به ناگفته های روش های درآمدزایی که حاصل تجربیات خودمان از این کسب و کار را با صداقت در اختیارتان قرار خواهیم داد. فقط افرادی که حایز شرایط باشند در این دوره شرکت خواهند کرد، ممکن است شما مدرس، مشاور، تولید کننده، واردکننده، مدیر شرکت و هر کسب و کاری باشید که در حال حاضر با استفاده از اینترنت محصول، کالا و خدمت خود را به بازار هدف آنلاین ارایه می دهید ولی از درآمد خودتان راضی نیستید. تمامی مباحثی که در دوره تدوین سفرنامه مشتری کاملا کاربردی و قابل اجرا در شرایط فعلی کشور عزیزمان است و حامل تجربیات خودم در این حرفه است. حتمن به آدرس وب سایت خود اشاره کنید تا بتوانید این آموزش را بعد از بررسی و تایید دستی دریافت نمایید.

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
X