چگونه تکنولوژی بیکن باعث تحول بازاریابی خرده‌فروشی در مجتمع تجاری شود؟

تکنولوژی بیکن برای تغییر روندی که مشتریان با برند‌ها تعامل می‌کنند، کاملاً آماده است. این تکنولوژی باعث مفیدتر شدن ابزارها شده، همچنین در راهی که خرده‌فروشان تأثیر آفلاین تبلیغات آنلاین را اندازه‌گیری می‌کنند، تحول بزرگی ایجاد کرده است.

هنگامی‌که صحبت از بازاریابی حساس و نکته بینانه می‌شود، آنچه بیشتر از همه به ذهن می‌رسد، تکنولوژی بیکن است. درواقع انتظار می‌رود که در سال جاری بیشتر از یک‌میلیون بیکن در فروشگاه‌های خرده‌فروشی ایالات‌متحده نصب شود؛ اما اکنون بیشتر بازاریاب‌ها فقط در مورد اینکه از بیکن برای نوتیفیکیشن‌های تلفن همراه استفاده کنند، فکر می‌کنند.

برای مشتریان، این تکنولوژی به معنای یک خرید بی‌دردسر است، چراکه توسط این تکنولوژی شکاف‌های اندکی در بین کانال‌های مختلف به وجود می‌آید. از طرف دیگر این تکنولوژی برای خرده‌فروش‌ها به معنای رسیدن به شخص مناسب در موقعیت و زمان مناسب با پیام مناسب است. همچنین این تکنولوژی معیارهای جدید و بهبودیافته را برای داشتن مقیاسی از موفقیت فراهم می‌آورد.

تکنولوژی بیکن تجربه‌ی خرید بدون شکاف از طریق کانال‌های مختلف را فراهم می‌آورد;
برای درک بهتر تکنولوژی بیکن، به یکی از قدیمی‌ترین‌‌های این تکنولوژی توجه کنید: فانوس‌های دریایی. فانوس دریایی به‌وسیله‌ی نورافکن‌ها، موقعیت را نشان می‌دهد و تکنولوژی بیکن راهنماهای فیزیکی هستند که سیگنال‌هایی به دستگاه‌های تلفن همراه می‌فرستند.

این سیگنال‌های بیکن، روشی که افراد با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می‌کنند را بهبود می‌بخشد. درواقع این کار با دادن اطلاعات درباره‌ی اینکه در چه موقعیتی قرار دارند‌، صورت می‌گیرد. برای مثال می‌توان از طریق اپلیکیشنی فوری که وابسته به تکنولوژی بیکن است، به سهولت هزینه را در پارک مترها پرداخت کرد؛ و یا به‌راحتی می‌توان زمان‌های معمول رستوران موردعلاقه‌ی خود را چک کرده و به‌این‌ترتیب از هدر رفتن زمان زیادی که صرف انتظار می شودجلوگیری کرد.

نوتیفیکیشن‌های محلی (Nearby Notifications) با کمک به خریداران برای انجام کارها توسط تلفن همراهشان، تجربه‌ی خوبی را در خرید در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. برای مثال، اسکن کردن لوازم برای داشتن اطلاعاتی از آن‌ها و یا تقسیم صورت‌حساب برای میز آن‌ها در یک رستوران. همچنین این تکنولوژی، به دست آوردن اطلاعات مفید را برای مشتریان راحت‌تر می‌کند.

درحالی‌که این نوع از ارتباطات اغلب به انواع دیگری از سیگنال‌های ارتباطی تکیه می‌کنند، سیگنال‌های بیکن صحت و کیفیت را در سطح بالاتری ارائه می‌دهند. برای بازاریاب‌ها، بیکن می‌تواندبه عنوان یک پل برای برندها تلقی شود . مخصوصاً در دنیایی که اومنی چنل (omni-channel)

درحال‌توسعه و تبدیل شدن به یک هنجار است و مشتریان انتظار دارند که آنچه را می‌خواهند در همان زمان به دست آورند. این فرصت‌ بزرگی است: حتی اکنون نیز، دستگاه‌های با سیستم‌عامل اندروید همه‌ساله بیشتر از ۴۰ میلیون پرس‌وجو را از سرویس‌های گوگل درخواست می‌کنند.

Eddstone و پتانسیل نامحدود بیکن
سال‌های زیادی است که تکنولوژی بیکن در حال استفاده است، اما Eddstone پیشرفت‌های بسیار مهمی برای آن معرفی کرده است. Eddstone یک زبان متن‌باز بیکن می‌باشد، پس می‌تواند با استفاده از ابزارهای موجود برای این کار، توسط هر توسعه‌دهنده‌ای توسعه داده شود. همچنین این زبان می‌تواند با تلفن همراه‌‌هایی با سیستم‌عامل IOS یا اندروید نیز ارتباط برقرار کند. توسط Eddstone، بیکن می‌تواند در برقراری ارتباط بین چیزهای متفاوت با وبسایت‌های متفاوت، اپلیکیشن‌ها و سرویس‌هایی در دستگاه‌های تلفن همراه به‌کار برده شود.
بینش‌های جدید به رفتار مشتری
همان‌طور که دیدیم بیکن‌ها مشتریان را قادر می‌سازند که با موقعیتی که در آن حضور دارند بیشتر خود را وفق دهند. همچنین از طرف دیگر این تکنولوژی به بازاریاب‌ها، دید جدیدی نسبت به زندگی واقعی مشتریانشان می‌دهد. با گسترش هرچه بیشتر تکنولوژی بیکن، این تکنولوژی می‌تواند به بازاریاب‌ها کمک کند که تأثیرات تبلیغات گسترده و تبلیغات محلی را بر روی بازدید از فروشگاه، به دست آورند.
برای مثال، طبق تحقیقاتی که بر روی ۱۰ مورد از خرده‌فروشی‌ها صورت گرفته، این نتایج حاصل شده است: به‌طور متوسط، افزایش در تعداد بازدیدکنندگان از طریق تعداد افرادی که با جست‌وجوهایی در تلفن همراه به بازدید از فروشگاه هدایت شده‌اند، از تعداد نرخ تبدیل فروش‌های آنلاین پیشی گرفته است. این‌ها بازدیدهایی بودند که به هیچ نحوی غیر از این ممکن نبود اتفاق بیفتند، این موضوع تأثیرات قابل‌توجه آفلاینی را که توسط تبلیغات جست‌وجو در تلفن همراه به دست می‌آید را ثابت می‌کند. بیکن‌ها از طریق بهبود در تشخیص محل، در حال ایجاد امکان برای چنین عملکردی در فروشگاه‌های بیشتری هستند.

همانند همه‌ی محصولات و تکنولوژی‌های دیگر که از اطلاعات موقعیت گوگل (Google Location data) استفاده می‌کنند، در این تکنولوژی نیز تأمین امنیت مشتری از بالاترین اولویت‌ها محسوب می‌شود. کاربران، سرویس‌های موقعیت را برای بهره‌مند شدن از عملکرد بهتر در محدوده‌ای از محصولات، انتخاب می‌کنند. این بستر، اطلاعات موقعیت را از میان کاربران بسیاری جمع کرده و یکسری سیاست‌های امنیتی را بکار می‌گیرد تا از اینکه هیچ فردی به‌عنوان شخص ثالث در این سرویس نباشد، اطمینان حاصل کند.
چگونه برند شما می‌تواند استفاده از بازاریابی مجاورتی (Proximity marketing) و بیکن را شروع کند؟
پیش‌بینی می‌شود که بازاریابی مبتنی بر مکان و بازاریابی مجاورتی با استفاده از بیکن در آینده‌ای نزدیک، رشد قابل توجهی داشته باشد. برای عقب نماندن از رقبا و حتی پیشی گرفتن از آن‌ها، برندها باید بر روی زیرساخت بیکن سرمایه‌گذاری کرده و با این کار بتوانند دستگاه‌های مشتریان (برای مثال تلفن همراه آن‌ها) را قادر سازند که با فروشگاهشان ارتباط بهتری برقرار کنند.

در ادامه چند مورد که باید قبل از سرمایه‌گذاری بر روی بیکن در نظر بگیرید را آورده‌ایم:

در مورد چه چیزی می‌خواهید با مشتریان ارتباط برقرار کنید؟
انعطاف‌پذیرترین رویکرد این هست که بیکن‌ها را با چکیده‌ای از شناسه‌هایی که با حساب‌ کاربری پلتفرم گوگل‌ شما لینک داده شده، گسترش دهید. پس از آن می‌توانید از نوتیفیکیشن‌های محلی (Nearby Notification) برای کمک به کاربران برای تماس با فروشگاه شما از طریق وب یا اپلیکیشن برندتان استفاده کنید. برخلاف عقیده‌ی متداول، برای بهره‌مند شدن از مزایای این تکنولوژی، الزاماً نیازی به یک اپلیکیشن ندارید. همچنین می‌توانید با افراد دیگری شراکت کنید که اپلیکیشن آن‌ها می‌تواند با محل مجاور شما نیز ارتباط برقرار کند و به‌این‌ترتیب تجربه‌ی بازدیدکنندگان خود را گسترش داده و پربار کنید. اگر می‌خواهید تنها به یک صفحه وب اشاره کنید، می‌توانید آدرس آن را مستقیماً از طریق بیکن منتشر کنید.

کاربران چگونه با مکان و موقعیت شما در تعامل خواهند بود؟
اگر مکان و موقعیت شما در ناحیه‌ای که در آن حضور دارید و یا در نقشه‌ی کاربر خاصی که مکرراً از آن بازدید می‌کند، شناخته شده باشد، نشانگر مکان در گوگل مپ (Google Map) بر این نقطه از نقشه تأکید خواهد کرد. مطمئن باشید که دستگاه‌های کاربران متوجه این می‌شوند که کاربرانشان از مکان شما بازدید کرده‌اند و این موضوع منجر خواهد شد تا حضور مکان شما در محصولات گوگل ارتقا پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

question