بیوگرافی جک ما مدیر عامل کسب و کار اینترنتی علی بابا

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش بازاریابی اینترنتی ۱۳۹۶/۰۸/۲۹ بدون دیدگاه 329 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۰۹/۰۴
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

جک ما که تا ۳۳ سالگی حتی یک بار هم رایانه را از نزدیک ندیده بود، اکنون به شناخته شده‌ترین کارآفرین اینترنتی چینی در عرصه تجارت الکترونیک و کسب و کار اینترنتی تبدیل شده است. جک ما که در دوران انقلاب فرهنگی در چین رشد یافت، غریزه و استعداد کارآفرینی خود را حفظ کرد. سرانجام …

جک ما که تا ۳۳ سالگی حتی یک بار هم رایانه را از نزدیک ندیده بود، اکنون به شناخته شده‌ترین کارآفرین اینترنتی چینی در عرصه تجارت الکترونیک و کسب و کار اینترنتی تبدیل شده است.

جک ما که در دوران انقلاب فرهنگی در چین رشد یافت، غریزه و استعداد کارآفرینی خود را حفظ کرد. سرانجام توانست به یک کارآفرین اینترنتی موفق تبدیل شده‌ است، شرکتی را تاسیس کند که از پیشگامان تجارت الکترونیک در چین به شمار می‌رود.

جک ما که نه تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کسب و کار اینترنتی و نه هیچ گونه حمایت مالی خاصی داشت. صرفا با اتکا بر روحیه کارآفرینی خود و اهداف بلند پروازانه‌ای که در سر داشت، امروز نفر اول بزرگ‌ترین شرکت تجارت (B2B (Business to Business در جهان، یعنی کسب و کار اینترنتی علی بابا است.

جک ما که با نام ما یون نیز شناخته می‌شود، در ۱۵ اکتبر ۱۹۶۴ در شهر هانگژو در شرق چین زاده شد. او یک برادر بزرگ‌تر از خود و یک خواهر کوچک‌تر از خود داشت. کودکی خود را در دورانی گذراند که کمونیست‌های چین به شدت از غرب دوری می‌کردند. والدینش نوازنده نوعی ساز سنتی و نقال بودند و از آنجا که در دوران انقلاب فرهنگ مائو -که از ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۶ به طول انجامید- اجرای این ساز ممنوع شده بود، وضعیت مالی مناسبی نداشتند.

بیوگرافی جک ما مدیر عامل کسب و کار اینترنتی علی بابا

جک ما اندام لاغر و استخوانی داشت و اغلب به خاطر آزار و اذیت همکلاسی‌هایش، با آن‌ها دعوا می‌کرد. این‌که بعدها توانست با سایت ebay در چین رقابت و آن را شکست دهد، شاید ریشه در همین روحیه او داشته باشد.

جک ما صاحب بزرگترین کسب و کار اینترنتی می‌گوید:

«از این که با بچه‌هایی که از خودم بزرگ‌تر بودند دست به یقه شوم، اصلا احساس ترس نمی‌کردم» و البته در مصاحبه‌ای دیگر روحیه جاه‌طلبی و بلندپروازی خود را این‌گونه ترسیم می‌کند: «اگر ebay کوسه‌ای در اقیانوس باشد، علی بابا نیز کروکدیل رود یانگ تسه است. اگر در دریا با کوسه مبارزه کنیم شکست خواهیم خورد، ولی در رودخانه بر او پیروز می‌شویم.»

بعد از آن که ریچارد نیکسون، رئیس جمهور آمریکا، از هانگژو بازدید کرد، گردشگران زیادی به آن شهر سرازیر شدند. جک که انگلیسی را به صورت خودآموز و با خواندن کتاب آموخته بود، از فرصت پیش آمده استفاده کرد و از طریق صحبت با گردشگران توانست زبان خود را تقویت کند. او به جلوی هتل‌ها می‌رفت و به صورت رایگان گردشگران را به گردش در شهر می‌برد. این کار برای او مانند تمرینی جهت تقویت مهارت زبان انگلیسی بود.

جک ما در این‌باره می‌گوید: «به شدت به یاد گرفتن انگلیسی علاقه داشتم. به مدت هشت سال هر روز صبح در برف یا باران، چهل دقیقه دوچرخه سواری می‌کردم تا به هتلی در نزدیکی هانگژو و ۱۰۰ مایلی جنوب غربی شانگهای برسم. در آن دوران، سیاست‌های چین تغییر کرده بود و گردشگران زیادی به چین می‌آمدند.

من به‌طور رایگان مناطقی را که بلد بودم به گردشگران نشان می‌دادم و در عوض انگلیسی یاد می‌گرفتم. آن هشت سال عمیقا مرا تحت تاثیر قرار داد. من از اغلب چینی‌ها بیشتر با دنیای اطرافم آشنا بودم. آنچه از کتاب‌ها و معلمانم آموخته بودم با آنچه گردشگران می‌گفتند، بسیار تفاوت داشت.»تلفظ نام چینی ما سخت بود و نام مستعار جک نیز توسط یک گردشگر آمریکایی که با او دوست شده بود، بر روی او گذاشته شد.

در ۱۹۷۹ با خانواده مورلی که برای سفری چند روزه از استرالیا به چین آمده بودند، آشنا شد. جک و دو فرزند مورلی، سه روز را با هم گذرانند و به سرعت با هم دوست شدند. در ۱۹۸۵ آنها جک را دعوت کردند تا برای تعطیلات تابستانی به استرالیا بیاید. او نیز دعوت آن‌ها را پذیرفت و برای تعطیلاتی یک ماهه به استرالیا رفت. این اولین سفر جک به خارج از چین بود.

جک ما می‌گوید: «قبل از این‌که از چین خارج شوم، این طور آموخته بودم که چین ثروتمندترین و شادترین کشور دنیاست؛ اما وقتی که به استرالیا رسیدم با خود گفتم، آه خدای من، همه چیز با آنچه من فکر می‌کردم تفاوت دارد. از آن به بعد، طرز تفکر خود را تغییر دادم.»

دوستی جک و خانواده مورلی در طول سه دهه بعد همچنان نزدیک باقی ماند. کن مورلی، خیلی از اوقات به دانشگاهی که جک در آن درس می‌خواند سر می‌زد تا به او کمک کند. او حتی ۲۲۰۰۰ دلار با او شریک شد تا او بتواند اولین آپارتمان خود را در هانگژو خریداری کند. جک ما از مورلی به عنوان پدر دوم خود یاد می‌کرد.

بیوگرافی جک ما مدیر عامل کسب و کار اینترنتی علی بابا

بدون داشتن پول و ارتباط با افراد مهم، تنها راهی که جک می‌توانست به موفقیت برسد تحصیل بود. او دو بار در آزمون ورودی دانشگاه شکست خورد ولی نهایتا توانست وارد مؤسسه مربیان هانگژو شده و در سال ۱۹۸۸ با مدرک کارشناسی زبان انگلیسی فارغ‌التحصیل شود. او بعدها در نشستی اعتراف کرد که ده بار برای تحصیل در هاروارد اقدام کرده بود و هر بار شکست خورده است. بعد از فارغ‌التحصیلی، تا آنجا که می‌توانست دنبال شغل گشت و سرانجام با حقوق ۱۲ تا ۱۵ دلار در ماه، به عنوان مدرس انگلیسی در دانشگاه دیانزی هانگژو مشغول به کار شد.

جک ما می‌گوید: «همیشه این آرزو را داشتم که وقتی کارم به عنوان مدرس تمام شد، به یک کسب و کار – مثل هتل‌داری یا چیزی شبیه آن – بپیوندم. عمیقا می‌خواستم کاری انجام دهم.

در ۱۹۹۲ فضای کسب و کار رونق پیدا کرده بود. برای کارهای زیادی رزومه فرستادم؛ اما هیچ‌کس من را نمی‌خواست». در طی این دوران، او برای استخدام در مجموعه رستوران‌های KFC، یک هتل محلی و حتی اداره پلیس اقدام کرد، ولی هر بار به در بسته می‌خورد.

او برای گذران زندگی یک موسسه ترجمه تاسیس کرد. از این طریق با برخی شرکت‌های خارجی که در چین کار می‌کردند، آشنا شد. کمی بعد به عنوان مترجم برای یک سفر کاری به آمریکا رفت. در آنجا با دوستان هم‌وطنش که در سیاتل زندگی می‌کردند، تماس گرفت و وقتی مهمان خانه آنان بود برای اولین بار یک رایانه را از نزدیک دید.

در آن زمان تقریبا هیچ رایانه شخصی در چین وجود نداشت. جک ما می‌گوید: «ترسیده بودم، چرا که شرکت‌های بسیار کمی در چین رایانه داشتند. رایانه یک فناوری پیشرفته و گران‌قیمت به شمار می‌رفت.

دوستانم به من گفتند: نترس جک، بمب که نیست. به هر چه که می‌خواهی دست بزن.» اولین کلمه‌ای که او در اینترنت جستجو کرد، نوشابه بود و وقتی نتیجه‌ای مرتبط با چین پیدا نکرد، بعد از کمی تعجب یک ایده بزرگ به ذهنش رسید.

جک به سرعت به رایانه و اینترنت علاقه‌مند شد و از دوستانش خواست برای موسسه ترجمه او یک وب سایت طراحی کنند. در ۱۹۹۵ وب‌ سایت آنلاین او بر روی اینترنت قرار گرفت. «قبل از آن، هرگز به یک صفحه کلید دست نزده بودم. به همین خاطر است که خودم را مرد کوری می‌دانم که بر پشت یک ببر کور سوار شده بود.»

«وقتی که به چین برگشتم، در روزی که می‌خواستیم به اینترنت متصل شویم، دوستانم را به خانه‌ام دعوت کردم. به خاطر این‌که از یک dial-up کند استفاده می‌کردیم، سه ساعت و نیم منتظر ماندیم تا نصف یک صفحه بارگذاری شود. ما از خود پذیرایی می‌کردیم، تلویزیون می‌دیدیم و همچنان منتظر بودیم. من بسیار خوشحال بودم چرا که به مهمانانم ثابت کرده بودم که اینترنت وجود دارد.»

خیلی زود جک ۲۰۰۰ دلار از دوستانش قرض گرفت تا سایت صفحات چین را ، که اولین سایت تجاری در چین بود، راه‌اندازی کند. مدتی بعد، به خاطر این‌که این سایت در یافتن مدل کسب و کار به مشکل برخورده بود، آن را رها کرد.

سپس مدتی به عنوان مدیر اجرایی یک شرکت فناوری اطلاعات با دولت همکاری کرد؛ اما کمی بعد استعفا داد چرا که نمی‌توانست بوروکراسی دولتی را تحمل کند. بعد از آن، مدتی در وزارت تجارت خارجی مشغول بود و گروهی را سرپرستی می‌کرد که در زمینه تسهیل تجارت الکترونیک فعالیت می‌کردند.

در همین زمان بود که در سال ۱۹۹۸ با هم‌وطنش جری یانگ، یکی از بنیان‌گذاران یاهو آشنا شد.

 

کسب و کار اینترنتی علی بابا

جک ما، ۲ بار در تاسیس کسب و کار اینترنتی خود شکست خورد ولی سرانجام در سال ۱۹۹۹، ۶۰ هزار دلار وام گرفت تا با استفاده از فناوری اطلاعات به رویای خود جامه عمل بپوشاند. با این پول، جک و تیم ۱۸ نفره‌اش در آپارتمان شخصی او، با این خط مشی که تجارت الکترونیک و کسب و کار اینترنتی علی‌ بابا را برای شرکت‌های کوچک و متوسط آسان‌تر کنند، سایت alibaba.com را راه‌اندازی کردند.

علی بابا به تولیدکنندگان این امکان را می‌داد که کالاهای خود را بر روی سایت ثبت کرده و خریداران نیز می‌توانستند به‌طور مستقیم این کالاها را از طریق سایت خریداری کنند.

بیوگرافی جک ما مدیر عامل کسب و کار اینترنتی علی بابا

جک ما می‌گوید: «می‌خواستم یک کسب و کار اینترنتی جهانی داشته باشم، به همین خاطر نامی را انتخاب کردم که در همه جهان شناخته شده باشد. تلفظ علی بابا آسان است و مردم در تمام دنیا با این شخصیت در داستان هزار و یک شب آشنایی دارند.»

بنا بر گفته‌های جک ما، سه دلیل وجود دارد که این کسب و کار اینترنتی توانست به فعالیت خود ادامه دهد: «ما هیچ پولی نداشتیم، ما هیچ فناوری نداشتیم و ما هیچ نقشه‌ای نداشتیم. بر روی هر دلاری که هزینه می‌کردیم بسیار دقت داشتیم.

دفتر  کسب و کار اینترنتی علی بابا در آپارتمان شخصی من قرار داشت. در سال‌های اول، تلاش کردم تا از شرکت‌های فعال در دره سیلیکون ولی سرمایه جذب کنم. ابتدا سرمایه‌گذاران روی خوش نشان نمی‌دادند؛ اما سرانجام توانستم در سال ۱۹۹۹ از بانک Goldman Sachs و در سال ۲۰۰۰ از Soft banks سرمایه جذب کنم.»

جک ما، کسب و کار اینترنتی علی بابا را حاصل تجربه‌آموزی از ۱۰۰۱ اشتباه می‌داند و می‌گوید: «ما به سرعت پیشرفت کردیم و وقتی حباب شرکت‌های دات کام ترکید، به ناگهان دچار مشکلات عدیده‌ای شدیم. در سال ۲۰۰۲ موجودی شرکت آن‌قدر کم بود که تنها می‌توانستیم ۱۸ ماه دوام بیاوریم.

ما مشتریان زیادی داشتیم که همگی به رایگان از خدمات ما استفاده می‌کردند و نمی‌دانستیم که چگونه باید درآمدزایی کنیم. در نهایت محصولی را برای صادرکنندگان چینی توسعه دادیم که به بازار آمریکا دسترسی پیدا کنند. این کار ما را از ورشکستگی نجات داد. در پایان سال ۲۰۰۲ کسب و کار اینترنتی علی بابا به سوددهی رسید. ما هر سال پیشرفت کردیم و حالا علی بابا به سوددهی بسیار بالایی رسیده است.»

تحت مدیریت جک ما، علی بابا که هیچ رقیب منطقه‌ای در آن زمان نداشت، به سرعت گسترش یافت و به یک بازیگر جدید در عرصه بازار جهانی تبدیل شد. در دور جدید تأمین مالی شرکت، علی بابا توانست نظر برخی بازیگردانان بزرگ مالی را به خود جلب کند. در بین این سرمایه‌گذاران، بانک‌های سرمایه‌گذاری وال ‌استریت و نیز کارآفرین ژاپنی، آقای ماسایوشی سان قرار داشتند.

خیلی طول نکشید که علی بابا به اولین هدف خود دست یافت. این گروه در مارس ۲۰۰۲ به یک میلیون مشتری دست یافت و بالاخره به سوددهی رسید.

جک ما در این راه مجبور بود از برخی از خواسته‌های درونی‌اش نیز صرف‌نظر کند؛ به طور مثال او از ابتدا آرزو داشت شرکت را عمومی‌ کرده و شهر محل تولدش را به یکی از شهرهای توسعه یافته چین تبدیل کند؛ اما برخلاف میل درونی‌اش و برای این‌که بتواند از مزایای جزیره تجاری هنگ‌کنگ استفاده کند، دفاتر کاری اصلی شرکت را در آنجا ثبت کرد.

او می‌گوید: «علی بابا توسط یک چینی تاسیس شده است، ولی یک شرکت چینی نیست. این شرکت متعلق به همه افرادی است که در سراسر جهان از خدمات آن استفاده می‌کنند.»

او در سال ۲۰۰۳ خدمات کسب و کار اینترنتی علی بابا را گسترش داد و سایت دیگری را با نام Taobao.com را راه‌اندازی کرد. خدمات این سایت در ابتدا رایگان بود. این سایت به سرعت به رقیبی قدرتمند برای سایت eBay تبدیل شد و آن‌قدر موفق عمل کرد که eBay مجبور شد بازار چین را ترک کند.

این موفقیت به جک ما کمک کرد تا در سال ۲۰۰۵ بتواند با یاهو مذاکره کند تا یاهو در قبال خرید ۴۰% از سهام علی بابا، یک میلیارد دلار در آن سرمایه‌گذاری کند (در آن زمان شرکت علی بابا حدود چهار میلیارد دلار ارزش داشت). همچنین او توانست کنترل یاهو در چین را در دست بگیرد.

در سال ۲۰۱۳، جک ما با یاهو به توافق رسید تا نیمی از سهام خود را باز پس بگیرد. ما برای این ۲۰%، مبلغ ۱/۷ میلیارد دلار پرداخت کرد که ارزش شرکت علی بابا را تا ۳۵ میلیارد دلار می‌رساند. یاهو و دیگر سهام‌دار عمده شرکت یعنی Soft Bank توافق کردند علی‌رغم این‌که بیش از نیمی از سهام شرکت را در اختیار داشتند، حق رأی خود را به %۹/۴۹ کاهش دهند.

این همکاری با یاهو، به جک ما فرصت می‌داد تا به هدف بزرگ‌تری بیاندیشد:

تبدیل نسخه چینی موتور جستجوگر سایت یاهو به رقیبی هم‌تراز با گوگل و بایدو، که در آن زمان در رتبه‌های اول موتورهای جستجوگر در چین قرار داشتند. اگرچه دولت مرکزی چین از یاهو خواست دسترسی کاربران به برخی سایت‌های سیاسی و یا مرتبط با حقوق بشر را در چین محدود کند، با این حال ما معتقد بود که اینترنت از جنبه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به پیشرفت چین منجر خواهد شد.

با گسترش روز افزون کسب و کار اینترنتی علی بابا، توجه پکن بیش از گذشته به آنچه این شرکت انجام می‌داد جلب شد. در گذشته جک ما فکر می‌کرد که بهترین راه برای راضی نگه‌داشتن حکومت این است که باعث اشتغال شود؛ اما حالا او معتقد است: «وقتی شما میلیون‌ها مشتری دارید که از سایت شما استفاده می‌کنند و میلیاردها دلار معامله هر روز در سایت شما انجام می‌شود، خواه یا ناخواه دولت بیشتر شما را تحت‌نظر خواهد داشت.»

به خاطر مدل تجارت الکترونیک B2B علی بابا و نقش رهبری این کسب و کار اینترنتی در بازار تجارت الکترونیک، این شرکت کسب و کار خود را گسترش داده و طیف وسیعی از خدمات از پرتال وب گرفته تا سرویس خرده‌فروشی و خدمات پرداخت، تا موتور جستجوگر خرید و سرویس ابری داده‌محور را تحت پوشش قرار داده است.

کسب و کار اینترنتی علی بابا مالک Alibaba.com، Taobao، Tmall، Juhuasuan، eTao، Alipay، Alibaba Cloud Computing، AliExpress، China Yahoo!، Laiwang، ChinaVision Media Group و Youku Tudou است.

در نوامبر ۲۰۱۲ حجم معاملات آنلاین کارآفرینی هوشمند علی بابا از ۱۷۰ میلیارد دلار فراتر رفت و از مجموع دو سایت eBay و Amazon پیشی گرفت. این گروه، همواره از ایده‌های جدید برای موفقیت بیشتر خود استفاده می‌کند.

برای مثال در سال ۲۰۱۶ گروه علی بابا با فروش ویژه “روز مجردها” توانست به فروش ۱۸ میلیارد دلار تنها در عرض ۲۴ ساعت دست یابد. روز مجردها در واقع در پاسخ به روز عشاق، از سال ۱۹۹۰ در ۱۱ نوامبر هر سال در چین جشن گرفته می‌شود. دلیل انتخاب این تاریخ خاص این است که یازدهم نوامبر به صورت ۱۱/۱۱ نوشته می‌شود که چهار عدد یک را پوشش می‌دهد. روزی که روی افراد تنها و مجرد تاکید دارد.

علی‌بابا از سال ۲۰۰۹ این روز را برای عرضه ویژه محصولاتش انتخاب کرد تا افراد مجرد بتوانند محصولات مورد نیازشان را در این روز برای خود خریداری کنند.

در ژانویه ۲۰۱۳، جک ما طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در ماه می از سمت مدیرعاملی کارآفرینی هوشمند علی بابا کنار خواهد رفت و از این پس به عنوان رئیس هیئت مدیره این مجموعه فعالیت خواهد کرد.

در حال حاضر کسب و کار اینترنتی علی بابا که برمبنای ارزش‌های یکپارچگی، صداقت، شور و اشتیاق و کار گروهی تاسیس شده بود، بزرگ‌ترین سایت تجارت الکترونیک B2B در جهان و بزرگ‌ترین سایت تجارت الکترونیک در آسیاست.

۸۰% خرید‌های آنلاین در چین از طریق گروه علی بابا انجام می‌شود. در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴ سهام تجارت الکترونیک علی بابا به‌صورت عمومی عرضه شد.

عرضه اولیه سهام آن، بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ در بازار سهام نیویورک را با رقم ۲۳۱ میلیارد دلار رقم زد. به این ترتیب دارایی خالص ما به بیش از ۲۵ میلیارد دلار رسید. او در مصاحبه با CNBC اعلام کرد: «آنچه ما امروز به‌ دست آوردیم پول نبود. بلکه ما توانستیم اعتماد مردم را جلب کنیم.»

بیوگرافی جک ما مدیر عامل کسب و کار اینترنتی علی بابا

در دسامبر ۲۰۱۵ کسب و کار اینترنتی علی بابا با خرید سهام SCMP Group (صاحب امتیاز روزنامه انگلیسی زبانی که در چین و هنگ‌کنگ منتشر می‌شود) پا را از تجارت الکترونیک فراتر گذاشته و وارد صنعت رسانه شد.

یکی از نکات اصلی که باعث موفقیت جک ما شده این است که او به نقش مشتری و رضایتمندی او در رسیدن به موفقیت اهمیت بسیاری می‌دهد. همچنین این موفقیت‌ها هرگز باعث نشده که او روحیه فروتنی خود را فراموش کرده و احترام به افرادی را که موفقیتش را مدیون آنهاست، فراموش کند.

در اواخر سال ۲۰۰۴ او کمی قبل از فوت کن مورلی به استرالیا سفر کرد تا پیش از مرگ با او ملاقات کرده باشد. او یک نامه بسیار صمیمانه را در مراسم خاک‌سپاری مورلی قرائت کرد. او از مورلی به عنوان فردی یاد می‌کرد که مسیر زندگی او را تغییر داده و او را از یک پسر بچه بی‌پول به یک کارآفرین بزرگ تبدیل کرده است. او به پاس تشکر از خانواده مورلی، ۲۰ میلیون دلار به دانشگاه نیوکاسل کمک کرد.

او بارها از طرف مجلات و انجمن‌های اقتصادی تقدیر شده و با عناوینی چون یکی از “۱۰ رهبر تجاری جهان در سال ۲۰۰۴” از نگاه مخاطبان تلویزیون ملی چین، یکی از “۲۵ فرد موفق در حوزه کسب و کار در آسیا در سال ۲۰۰۵” از نگاه مجله فورچون، نفر ۱۵ از “لیست ۵۰ نفره افراد تأثیرگذار در تجارت جهان در سال ۲۰۰۶” از نگاه مجله بیزینس، یکی از “۵۰ شخص مهم در وب در سال ۲۰۰۷″از نگاه نشریه پی سی ورلد و یکی از “۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴” از نگاه مجله تایم و عناوین پرشمار دیگری مورد تحسین قرار گرفته است.

او همچنین از طرف نشریه فورچون به‌عنوان یکی از قهرمانان آسیا در مبارزه با فقر و امدادرسانی به مناطق محروم معرفی شده است. جک ما اولین کارآفرین چینی است که تصویرش بر روی جلد نشریه فوربز چاپ شده است. دانشگاه علم و صنعت هنگ‌کنگ در نوامبر ۲۰۱۳ به پاس تلاش‌های او، دکتری افتخاری خود را به او اعطا کرد.

زندگی شخصی جک ما

جک ما در زمان دانشجویی با خانم ژانگ یینگ آشنا شد و اندکی پس از فارغ‌التحصیلی با او ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک پسر و یک دختر است. او به حریم خصوصی خانواده خود بسیار حساس بوده و می‌خواهد فرزندانش به دور از هیاهو به تحصیل خود ادامه دهند.

وقتی که ما علی بابا را تاسیس کرد، همسرش از کار خود استعفا داد و مسئولیت نمایندگی سیاسی شرکت را برعهده گرفت؛ اگرچه در روزهای نخست تاسیس شرکت، بیشتر وقت او صرف پخت غذا برای افراد شرکت و انجام کارهای عجیب و غریب می‌شده است.

هنگامی که پسرش متولد شد، آنها آن‌قدر مشغول توسعه شرکت بودند که ۵ روز در هفته او را به مهد سپرده و فقط آخر هفته‌ها فرصت داشتند تا او را ببینند. وقتی‌که در سال ۲۰۰۲ خانم ژانگ به عنوان مدیر اجرایی شرکت فعالیت می‌کرد، پسر ده ساله آنها به بازی‌های اینترنتی اعتیاد پیدا کرده و اغلب در کافه‌ها به‌سر می‌برد.

او به والدینش گفته بود از حضور در خانه احساس پوچی می‌کند چرا که آنها هیچ وقت در خانه نیستند. این اتفاق باعث شد تا ما از همسرش بخواهد از کار خود استعفا داده و به صورت تمام‌وقت به کارهای خانه و تربیت فرزندشان بپردازد.

جک ما می‌گوید: «به همسرم گفتم خانواده‌مان بیشتر از شرکت به تو نیاز دارد و از او خواستم بین پول و پسرمان یکی را انتخاب کند.» جک ما بارها از نقش همسرش در موفقیت گروه علی بابا قدردانی کرده و از او به عنوان یکی از دلایل موفقیت خود نام برده است.

بیوگرافی جک ما مدیرعامل کسب و کار اینترنتی علی بابا

جمع‌بندی

تصور این که جک ما چقدر در مسیر زندگی شکسته خورده اندکی غیرقابل تصور است. جک ما که تقریبا از هر شغلی که درخواست می‌داد، از کار در رستوران‌های KFCگرفته تا استخدام در نیروی پلیس، رد می‌شد هرگز ناامید نشد. او از فرصت‌های پیش روی خود نهایت استفاده را برد و با استفاده از فضای کسب و کار جدیدی که با ورود اینترنت به چین مهیا شده بود، توانست یک شرکت جدید را پایه‌گذاری کند.

جک ما آن‌قدر به تلاش خود ادامه داد تا در نهایت به ثروتمندترین فرد چین و یکی از ۲۰ فرد ثروتمند جهان تبدیل شد. زندگی جک ما یک داستان واقعی رسیدن از فرش به عرش است که نشان می‌دهد با کار و تلاش و امید به آینده می‌توان حتی در روزهای تاریک زندگی بیش از آنچه انتظارش را داریم به موفقیت دست یافت.

در آخر می‌خواهم برای دوستانی متاسفانه در دورهمی‌های آموزشی و مشاوره با بنده مطرح می‌کنند، که جک ما حتی کار کردن با کامپیوتر را بلد نبود و تفکر وبمستری را که در کارآفرینی اینترنتی کنار می‌گذارند. این موضوع باعث شد مقاله ای جامع از زندگی کار جک ما را بیاورم که افراد بخشی از پازل زندگی او را نبینند.

متاسفانه ما مربیان بخشی از مطلب را به دلخواه از گفته‌های یک فرد گلچین می‌کنیم و آن را به افرادی ارایه می‏‎دهیم که تجربه کارآفرینی هوشمند و اینترنتی را ندارند. پس به عنوان یک دوست از شما خواهش می‌کنم، حتمن به موضوع تفکر وبمستری، توانمدی‌های وبمستری اهمیت بدهید. اگر شما با این توانمندی و بینش هر کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی نمایید، مسلما در برخورد با مسایل کسب و کار اینترنتی بهتر می‌توانید دید واقعی نسبت به کارآفرینی اینترنتی داشته باشید.

در پایان هم از مطالعه این مقاله از شما دوست عزیز تشکر می‌کنم و منتظر نظرات ارزشمندتان در حوزه کسب و کار اینترنتی و کارآفرینی هوشمند هستم. هر سوال و پیشنهادی داشتید می‌توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی نوعی بازاریابی مستقیم است که در بستر آنلاین با بیش از ۲۱ روش مختلف بازاریابی دیجیتال صورت می‌گیرد. مدیر موفق کسب‌وکارها همیشه طبق بررسی‌هایی که انجام شده است؛ با بیش از ۴۰ رسانه‌ی مختلف به معرفی محصول، خدمت و کالای خودشان می‌پردازند. یک شرط مهم در موفقیت کسب‌وکار اینترنتی این است که ما …

10 سایت اشتراک ویدیو برتر ایرانی که حتمن باید بشناسید!

۱۰ سایت اشتراک ویدیو برتر ایرانی که حتمن یک مدیر آینده باید بشناسد!

اشتراک ویدیو به دلیل افزایش سرعت دسترسی به اینترنت و گوشی‌های هوشمند هر روز بیشتر می‌شود. چرا که در حال حاضر خیلی از مخاطبان کسب‌و کار اینترنتی الان بیشتر مشاهده ویدیو را ترجیح می‌دهند. یکی دیگر از روش‌های بازاریابی اینترنتی برای افزایش حجم ترافیک وب‌سایت اشتراک‌گذاری ویدئو است. چرا که ویدیو مارکتینگ منجر به افزایش …

مارکت پلیس Etsy یک فروشگاه اینترنتی در صنایع دستی

فروشگاه آنلاین Etsy مدل مارکت‌پلیس(Marketplace) به عنوان یک کسب و کاراینترنتی برای خرید اجناس خانگی پوشاک، آثار هنری، صنایع دستی و جواهرات دست‌ساز شهرت دارد. بسیاری از فروشندگان این سیستم را با فروشگاه اینترنتی eBay مورد مقایسه قرار می‌دهند. بسیاری از این فروشندگان کالاها و اجناس مورد نظر خود را از بزرگترین مدل تجارت الکترونیکی B2B یعنی Alibaba …

فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس(marketplace) چیست؟

مارکت پلیس(marketplace) چیست؟ برترین نوع فروشگاه اینترنتی

مارکت پلیس (Marketplace) یکی از بهترین وکارسازترین مدل‌ فروشگاه اینترنتی و کسب و کار اینترنتی در جهان و ایران است که در واقع گروهی از تامین‌کنندگان، فروشندگان و خریداران جامعه‌ی هدف را به همدیگر متصل می‌کند. امروزه این نوع مدل کسب‌وکاری و فروشگاهی طرفدار زیادی پیدا کردند، دلیل اصلی آن هم به این خاطر است که به …

قیف فروش چیست؟

قیف فروش (sales funnel) چیست؟

قیف فروش (Sales Funnel) یا قیف بازاریابی در حقیقت همان فرآیند تکمیل پروسه‌ی چرخه‌ی فروش است که استارت‌آپ‎ها و کسب و کارهای اینترنتی موفق به طور ویژه‌ای استفاده می‌کنند. با طراحی قیف فروش مخاطبان بالقوه کسب و کار خود را می‌توانید به سمت اولین خرید یا تکرار خرید محصول یا خدمات‌تان هدایت کنید. یک اشتباه …

بازایابی به روش نهنگ آّبی

بازاریابی به روش نهنگ آبی

بازاریابی یا مارکتینگ Marketing فرایندی است که در محیط مدیریتی اجتماعی میان افراد گروهها و مجموعه ها و یا شرکتها از طریق ارائه خدمت و یا محصول و یا مواد و یا تولید و مبادله می پردازند تا نیاز یا نیازهای طرف مقابل پاسخ بگویند حال که با مفهوم بازاریابی آشنا شدیم بهتر است به …

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار آنلاین
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

اگر کسب‌وکار آنلاین خود را راه اندازی کردید ولی درآمد زیادی ندارید!!

مدیران محترم کسب‌وکار آنلاین که تا به حال نتوانستند درآمد کافی از آن را ایجاد کنند. با شرکت در دوره تدوین سفرنامه مشتری می توانند به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارنند. همچنین این دوره منجر به تغییر دید و بینش مناسب شما در خصوص کسب‌وکار آنلاین می شود که در نهایت به درآمد حداقل 3 برابر در پایان یکسال برسید. چرا که در حقیقت به ناگفته های روش های درآمدزایی که حاصل تجربیات خودمان از این کسب و کار را با صداقت در اختیارتان قرار خواهیم داد. فقط افرادی که حایز شرایط باشند در این دوره شرکت خواهند کرد، ممکن است شما مدرس، مشاور، تولید کننده، واردکننده، مدیر شرکت و هر کسب و کاری باشید که در حال حاضر با استفاده از اینترنت محصول، کالا و خدمت خود را به بازار هدف آنلاین ارایه می دهید ولی از درآمد خودتان راضی نیستید. تمامی مباحثی که در دوره تدوین سفرنامه مشتری کاملا کاربردی و قابل اجرا در شرایط فعلی کشور عزیزمان است و حامل تجربیات خودم در این حرفه است. حتمن به آدرس وب سایت خود اشاره کنید تا بتوانید این آموزش را بعد از بررسی و تایید دستی دریافت نمایید.

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
X