کپشن اینستاگرام

کپشن اینستاگرام (Caption) را با ۸ ترفند و نکته متمایز بنویسید

۱) قرار است برای چه کسی بنویسید؟

قبل از هر چیز برای نوشتن کپشن‌های خوب، باید شناخت خوبی نسبت به مخاطب خود داشته باشید.زیرا معمولا محتوای هر رسانه متناسب با نوع مخاطب آن انتخاب می‌شود تا بتواند با درگیر کردن احساسات مشتری او را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین کپشن اینستاگرام باید به گونه‌ای انتخاب شود که برای مخاطب آن قابل درک و ملموس باشد. نوشتن کپشنی که متناسب با اطلاعات مخاطب است سبب ایجاد حس همدلی در او می‌شود. از این رو می‌تواند رضایت مشتریان را جلب کند.

۲) برای برندتان شعار تبلیغاتی داشته باشید

داشتن شعار تبلیغاتی یکی از عوامل توسعه و موفقیت برند است. استفاده از این شعار تبلیغاتی در بسته‌بندی محصولات و پست‌های شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تاثیر مثبتی در بازاریابی یک برند داشته باشد. در صورتی که این شعار تبلیغاتی بتواند در قسمت پایانی کپشن تمام پست‌ها قرار بگیرد، هماهنگی خاصی را در بین پست‌ها ایجاد می‌کند. از آنجایی هم که کپشن‌های پست‌های اینستاگرام تاثیر زیادی بر مخاطبان دارد، می‌تواند با تثبیت نام برند در ذهن مشتری میزان فروش را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: یازده روش برای ارتقا برندسازی در اینستاگرام

۳) کپشن‌های کوتاه و جذاب بنویسید – بر روی جملات ابتدایی تمرکز کنید

این نکته را به یاد داشته باشید که کاربران شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام معمولا علاقه‌ای به خواندن ادامه کپشن در قسمت بیشتر بخوانید ندارند. بنابراین از آنجایی که تنها جملات نخست کپشن اینستاگرام مورد مطالعه قرار می‌گیرند. بهتر است کپشنی کوتاه اما بسیار جذاب برای پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود تهیه کنید. جملات جذاب باعث می‌شود کاربر تصمیم به مطالعه ادامه مطلب و مراجعه به لینک مربوطه می‌گیرد.

۴) کلمات کلیدی در ابتدای کپشن

کلمات آغازین کپشن‌اینستاگرام مهم‌ترین بخش پست اینستاگرام برند شما است. اگر بتوانید کپشن خود را با کلمات کلیدی جذب کننده‌ای آغاز کنید، نیمی از مسیر را طی کرده‌اید. اگر کلمات شما قدرت جلب نظر مشتری را در نگاه اول داشته باشد می‌تواند ادامه مسیر را با اطمینان بیشتری طی کنید. بنابراین شناخت مشتری و آگاهی از علم روانشناسی می‌تواند در انتخاب کلمات کلیدی جادویی کمک زیادی به شما بکند.

۵) نظر سنجی در پایان کپشن

طرح سوالات نظرسنجی در پایان کپشن اینستاگرام می‌تواند سبب افزایش تعامل با مخاطبان شود. نظرسنجی و طرح سوالات اثربخش علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن احساسات مخاطب تعامل برند با مخاطبان را نیز افزایش می‌دهد. طرح سوالات خاص با به چالش کشیدن مشتری می‌تاند ذهنیت مثبتی نسبت به برند در مشتری ایجاد کند.

درج سوالات خاص با به چالش کشیدن مشتری می‌تواند ذهنیت مثبتی نسبت به برند در مشتری ایجاد کند.

۶) برای ویرایش کپشن وقت صرف کنید

به عنوان یک فرد حرفه‌ای که مدیرت شبکه‌های اجتماعی یک برند را به عهده دارید از سعی و خطا و اجرای استراتژی‌های مختلف نترسید. ممکن است برای رسیدن به کپشنی ایده‌آل لازم باشد که چندین بار به ویرایش و بازنویسی آن بپردازید. فراموش نکنید که پست‌های شبکه‌های اجتماعی شما بارها توسط مخاطبان جدیدی مرور می‌شوند. بنابراین کپشن پست‌های قدیمی خود را نیز تا جایی که نیاز است تغییر دهید و از نو بنویسید تا بیشترین تاثیر را بر مخاطب بگذارد.

۷) از اهمیت هشتگ ها غافل نشوید

استفاده از هشتگ‌های مناسب در کپشن‌ها تاثیر به سزایی در بازدید پست‌های آن دارد. برای تاثیرگذاری بیشتر پست‌ها لازم است که هشتگ‌ها با هوشمندی انتخاب شوند تا بتوانند اهداف برندها را تحت پوشش قرار دهند. در استفاده از هشتگ این نکته را فراموش نکنید که نباید هشتگ‌ها سبب ناخوانایی کپشن اینستاگرام شوند. زیرا در این صورت تاثیر منفی بر روی ذهن مشتری ایجاد می‌شود.

۸) از ایموجی استفاده کنید

کپشن اینستاگرام نیز مانند تلگرام به کمک ایموجی‌ها قابل فهم‌تر و جالب‌تر خواهد بود. بسیاری از مخاطبان با مشاهده‌ی ایموجی اشتیاق بیشتری نسبت به خواندن ادامه مطلب از خود نشان می‌دهند. بنابراین به کمک ایموجی‌ها می‌توانید تاثیر کپشن اینستاگرام را چندین برابر کنید.

همان طور که می دانید اصول بازاریابی در اینستاگرام بر اساس قابلیت های بصری آن است و کیفیت تصاویر و ویدئوهای شما در افزایش فالوورهایتان نقش مهمی دارند. اما کار در اینجا تمام نمی شود. شما باید صدای محتوای بصری خود را به گوش مخاطبانتان برسانید و این کار را کپشن شما انجام می دهد.
کپشن اینستاگرام شما این امکان را برایتان فراهم می کند که در مورد عکس و ویدئوی خود توضیح دهید و مخاطبانتان را تشویق کنید تا کاری را انجام دهند و یا مطالب شما را به اشتراک بگذارند.
با توجه به الگوریتم های موجود در اینستاگرام محبوبیت یک پست را تعداد لایک و کامنت های آن تعیین می کند. بنابراین تولید یک محتوای مناسب به عنوان کپشن پست اینستاگرام برای تعامل با فالوورها بسیار حائز اهمیت است.

چگونه با محتوای خود یک بازاریابی ویروسی راه بیاندازیم؟
کپشن شما پل ارتباطی میان شما و فالوورهایتان است و از طریق آن می توانید ایده ها ، تفکرات و نظرات شخصی خود را بیان کنید. در اینجا چند اصل مهم برای کپشن نویسی در اینستاگرام را در اختیار شما قرار می دهیم.

۱-در ابتدا چند کپشن برای پست بصری خود آماده کنید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد ، زمانی که به کپشن پست های قبلی خود نگاه می کنید، کپشن های بهتری به ذهنتان می رسد. بنابراین برای نوشتن کپشن خود عجله نکنید. بهتر است در ابتدا چندین کپشن را که به ذهنتان می رسد ، پیش نویش کنید و آنها را به خوبی بررسی نمایید .می توانید از اطرافیانتان بخواهید تا روی آنها نظر دهند و سپس با توجه به نظرات آنها بهترین کپشن را انتخاب کنید.
همچنین بخوانید چگونه یک برند شخصی بسازیم
۲-کپشن های خود را تا جایی که می توانید ویرایش و بازنویسی کنید
ممکن است برای رسیدن به یک کپشن ایده آل لازم باشد که چندین بار آن را ویرایش و بازنویسی کنید. فراموش نکنید که پست های شما در اینستاگرام بارها توسط فالوورهای جدیدتان مرور می شوند. بنابراین کپشن پست های قدیمی خود را نیز تا جایی که نیاز است تغییر دهید و از نو بنویسید تا بیشترین تاثیر را بر مخاطبانتان بگذارند.
۳-از هشتگ های مناسب استفاده کنید
هشتگ مهم ترین ابزار موفقیت شماست. هشتگ ها رابط کاربران اینستاگرام با یکدیگر و محتوای مورد علاقشان است. می توانید از هشتگ ها در محتوای کپشن خود استفاده کنید به طوری که جلوه ی طبیعی داشته باشد و از محتوا بیرون نزند.
در استفاده از هشتگ ها این نکته را فراموش نکنید که آنها نباید سبب ناخوانایی کپشن اینستاگرام شوند زیرا در این صورت تاثیر منفی بر روی ذهن مخاطبان ایجاد میکنند. می توانید هشتگ های خود را در انتهای کپشن خود قرار دهید. این امر باعث انتقال آن به بخش بیشتر بخوانیم شده و کاربر را هنگام خواندن کپشن گیج نمی کند.
برای موفقیت پست خود بهتر است از تعداد محدودی از هشتگ ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید استفاده از هشتگ های زیاد موجب محبوبیت پست شما نمی شود.
۴-مخاطبان خود را تشویق به انجام کاری کنید
بهترین راه برای به اشتراک گذاری پست شما در بین فالوورهایتان این است که در کپشن اینستاگرام خود آنها را دعوت به انجام کاری کنید. می توانید در کپشن اینستاگرام خود از مخاطبانتان بخواهید تجربیات خود را در قسمت کامنت با شما به اشتراک بگذارند. برای تعامل بیشتر با کاربران به کامنت های آنان پاسخ دهید و در زیر پست خود با آنها مکالمه کنید.
می توانید در پایان کپشن اینستاگرام خود نظرسنجی قرار دهید. این امر سبب افزایش تعامل با مشتری می شود. نظر سنجی و طرح سوالات اثربخش علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن احساسات مخاطب ،تعامل برند با مخاطبان را نیز افزایش می دهد.
روش دیگر برگزاری مسابقه است .برای این کار کافیست تا از مخاطبان بخواهید تصاویر خود را در مورد موضوعی خاص با هشتگ مشخصی به اشتراک بگذارند. اطلاعات مربوط به برگزاری مسابقه را می توانید در یک پست وبلاگی بنویسید و لینک آن را در بیو قرار دهید و در کپشن نیز به این لینک اشاره کنید.
۵-از ایموجی ها استفاده کنید
کپشن اینستاگرام نیز مانند تلگرام به کمک ایموجی ها قابل فهم تر و جالب تر است. بسیاری از مخاطبان با مشاهده ی ایموجی ها اشتیاق بیشتری نسبت به خواندن ادامه ی مطلب از خود نشان می دهند. می توانید آنها را جایگزین برخی کلمات کنید و یا برای بیان احساسات در آخر کپشن قرار دهید.
۶-کلمات کلیدی خود را در ابتدای کپشن قرار دهید
حداکثر تعداد کاراکتر برای کپشن اینستاگرام ۲۲۰۰ عدد است اما تنها ۳ یا ۴ خط آن زیر پست شما دیده می شود. این بدان معنی است که کپشن شما باید کوتاه باشد ولی تمام اطلاعات لازم را منتقل کند. اگر بتوانید کپشن خود را با کلمات کلیدی جذاب آغاز کنید ، نیمی از مسیر را طی کرده اید و می توانید مطمئن باشید که مخاطبان شما روی قسمت بیشتر بخوانید کلیک می کنند تا کل محتوای شما را مطالعه کنند.
شناخت مخاطبان و آگاهی از علم روانشناسی فروش می تواند در انتخاب کلمات کلیدی جادویی کمک زیادی به شما بکند.

همانگونه که می‌دانید اینستاگرام سرشار از جلوه‌های بصری است. بنابراین کیفیت تصاویر در افزایش تعداد فالورها و محبوبیت برند شما نقش اساسی دارد. اما مسئله با گرفتن عکس‌های با کیفیت و ویرایش آن‌ها به اتمام نمی‌رسد بلکه این کپشن پست اینستاگرام شما است که به محتوای بصری شما جلوه می‌دهد.

 

کپشن پست اینستاگرام این امکان را برایتان فراهم می‌کند که در مورد عکس خود توضیحات لازم را ارائه دهید و فالورهای خود را تشویق کنید تا کاری انجام دهند و یا مطالب شما را به اشتراک بگذارند. در حقیقت این کپشن پست شما است که به شما امکان می‌دهد تا به صورت غیر بصری با فالورهای خود ارتباط برقرار کنید. در ادامه این مطلب راهنمایی‌هایی را برای نوشتن کپشن پست اینستاگرام در اختیار شما قرار می‌دهیم که امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

 

۱) در ابتدا چند پیش‌نویس برای کپشن پست اینستاگرام تهیه کنید

معمولا وقتی به پست‌هایی که قبلا در اینستاگرام منتشر کرده‌ایم نگاه می‌کنیم کپشن‌های بهتری به ذهنمان می‌رسد. بنابراین هنگام نوشتن کپشن پست اینستاگرام عجله نکنید، بهتر است چند نمونه از کپشن‌هایی را که در ذهن دارید بنویسید و در مورد آن‌ها فکر کنید و حتی در صورت نیاز با همکاران خود نیز مشورت کنید و سپس بهترین گزینه را از بین آن‌ها انتخاب کنید.

 

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که غیر از ترتیب زمانی مرتب برای انتشار پست چه عواملی سبب موفقیت ما در اینستاگرام می‌شود. بهتر است بدانید که موضوع پست‌هایی که منتشر می‌کنید و کپشن آن‌ها نیز در موفقیت شما تاثیر دارند.

 

اما با توجه به الگوریتم‌های موجود در اینستاگرام محبوبیت یک پست بیشتر بر اساس تعداد لایک و کامنت‌های موجود در آن تعیین می‌شود و اکنون اهمیت انتشار با ترتیب زمانی مشخص اندکی رنگ باخته است. بنابراین تولید محتوای نابی که به عنوان کپشن پست اینستاگرام قرار داده می‌شود برای تعامل بیشتر با فالورها بسیار حائز اهمیت است.

 

۲) مسائل مهم را در ابتدای کپشن پست بنویسید

حداکثر تعداد کاراکتر برای کپشن پست اینستاگرام ۲۲۰۰ کاراکتر است. اما نکته مهم اینجاست که تنها چند خط اول از کپشن زیر پست دیده می‌شود و بقیه در قسمت “بیشتر بخوانید” قرار می‌گیرند. این بدان معنی است که کپشنی که می‌نویسید باید کوتاه باشد ولی تمام اطلاعات لازم را منتقل کند. نکته‌ی مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد اینجاست که کمتر کسی به قسمت بیشتر بخوانید کپشن مراجعه می‌کند. پس سعی کنید اطلاعات مهم را در ابتدا بنویسید و اطلاعات فرعی مثل منشن افراد و هشتگ را در بخش پایانی قرار دهید.

 

کپشن پست اینستاگرام ۱

 

۳) فالورهای خود را دعوت به تعامل کنید

بهترین راه برای به اشتراک‌گذاری پست شما در بین فالورهایتان این است که در کپشن پست اینستاگرام خود آن‌ها را دعوت به انجام کاری بکنید. طبق تجربه پست‌هایی که در آن از مردم دعوت می‌شود کاری انجام دهند در توییتر بیشتر ریتوئیت می‌شود و همین مسئله در اینستاگرام نیز صادق است.

 

به عنوان مثال می‌توانید در کپشن اشاره کنید که تجربه‌ی خود را در قسمت کامنت بنویسند و یا اگر این پست به نظرشان جالب بود دو بار روی آن کلیک کنند.

 

در ادامه ایده‌هایی برای انجام این کار آمده است:

 

از مخاطبان خود سوال بپرسید

 

در کپشن پست اینستاگرام خود از مردم بخواهید تجربیات خود را در قسمت کامنت با شما به اشتراک بگذارند. چه بسا همین تجربیات می‌تواند استراتژی ایده‌های شما را با موفقیت پیش ببرد و ایده‌های جالبی را برای تولید محتوای جدید به عنوان کپشن پست اینستاگرام در شما ایجاد کند. حتی می‌توانید برای تعامل بیشتر با کاربران با پاسخ به کامنت‌های آنان در زیر پست خود مکالمه‌ای ترتیب دهید.

 

کپشن پست اینستاگرام ۲

 

از مردم بخواهید بر روی لینک موجود در بیو شما کلیک کنند

 

تنها لینکی که در اینستاگرام قابل کلیک است آدرسی است که در قسمت بیو پیج نوشته می‌شود. بنابراین صاحبان کسب و کار معمولا لینک بهترین و یا آخرین محتوا و یا ویدئوی خود را در این قسمت قرار می‌دهند و در کپشن پست اینستاگرام خود اشاره می‌کنند که بر روی لینک موجود در بیو کلیک کنید.

 

بنابراین اگر قصد برگزاری مسابقه‌ای را دارید و یا می‌خواهید مخاطبین وبلاگ خود را افزایش دهید تنها کافی است این لینک را تغییر دهید.

 

نکته‌ی مهمی که در این مورد وجود دارد این است که سعی کنید به کمک افزونه‌های موجود لینک مورد نظر خود را کوتاه کنید تا آمار ترافیک ورودی از طریق این لینک نیز برایتان قابل دسترسی باشد.

 

کپشن پست اینستاگرام ۳

 

از فالورهایتان بخواهید که دوستان خود را تگ کنند

 

تشویق فالورها برای تگ دوستانشان به خودی خود باعث به اشتراک‌گذاری بیشتر پست شما شده و باعث می‌شود بیشتر شناخته شوید. در این روش بهتر است از راه‌حل‌های هوشمندانه استفاده کنید.

 

کپشن پست اینستاگرام ۴

 

از مردم دعوت کنید که در مسابقه شرکت کنند

 

برگزاری مسابقه یکی از بهترین راه‌های شناخته شدن نام تجاری و افزایش فالور است. برای این کار کافیست تا از مردم بخواهید تصاویر خود را در موضوعی خاص با هشتگ مشخصی به اشتراک بگذارند. اطلاعات مربوط به برگزاری مسابقه را می‌توانید در یک پست وبلاگی بنویسید و لینک آن را در بیو اول پیج قرار دهید و در کپشن نیز به این لینک اشاره کنید.

 

کپشن پست اینستاگرام ۵

 

۴) خود را به ۰-۴ هشتگ محدود کنید

هشتگ در اینستاگرام نیز مثل توییتر و فیس‌بوک عمل می‌کند و بین دو کاربر مختلف ارتباط و جریان مشترکی برقرار می‌کند. اگر حساب کاربری شما عمومی باشد هر کاربری با جستجوی هشتگ مورد نظر به پست شما نیز می‌رسد.

 

استفاده از هشتگ در کپشن پست اینستاگرام بهترین راه برای برقراری ارتباط میان کاربرانی است که شناختی از هم ندارند اما علاقه‌مندی‌های مشترکی دارند.

 

کپشن پست اینستاگرام ۷

 

از تعداد زیادی هشتگ‌ها استفاده نکنید

 

بسیاری از افراد برای بیشتر دیده شدن پست‌های خود از مجموعه‌ای از هشتگ‌ها استفاده می‌کنند که باعث ایجاد اسپم برای کاربران می‌شود. برای موفقیت بیشتر پست خود بهتر است از تعداد محدودی از هشتگ‌ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید استفاده از هشتگ موجب محبوبیت پست نمی‌شود.

 

در انتهای کپشن پست اینستاگرام خود از هشتگ استفاده کنید

 

استفاده از هشتگ در جملات سبب ناخوانایی آن می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که پست شما کاربر پسند نباشد. به علاوه قرار گرفتن هشتگ در انتهای کپشن سبب انتقال آن به بخش بیشتر بخوانید شده و کاربر را هنگام خواندن کپشن گیج نمی‌کند.

 

نکته مهمی که در انتخاب هشتگ وجود دارد این است که الگوریتم‌های اینستاگرام به گونه‌ای طراحی شده‌اند که معمولا هشتگ‌های محبوبی که در تعداد بیشتری از پست‌ها از آن استفاده شده است را به شما نشان می‌دهد تا شما را در انتخاب هشتگ مناسب راهنمایی کند.

 

کپشن پست اینستاگرام ۶

 

۵) نام تجاری خود را با لحن موجود در اینستاگرام هماهنگ کنید

هر یک از شبکه‌های اجتماعی لحن خاصی دارند که برای موفقیت بیشتر در آن‌ها باید خودمان را با لحن آن‌ها هماهنگ کنیم. به عنوان مثال ممکن است سیاست‌هایی که باعث موفقیت برند در لینکداین می‌شود در اینستاگرام صادق نباشد. برای موفقیت برند در اینستاگرام لازم است که سرگرم‌کنندگی پست و اصیل بودن آن و برند شخصی مورد توجه قرار گیرد.

 

این نکته را فراموش نکنید که پست‌هایی که در اینستاگرام قرار می‌گیرند باید تعادلی بین صداقت و واقعیت ایجاد کنند.

 

کپشن پست اینستاگرام ۸

 

توجه داشته باشید که داشتن فعالیت نسبتا ثابت نیز به موفقیت شما در اینستاگرام کمک خواهد کرد. به عنوان مثال همیشه کپشن پست اینستاگرام خود را به اندازه‌ی مشخصی بنویسید. به عنوان مثال یک کلمه، یک جمله، یا یک پاراگراف.

 

۶) استفاده از شکلک‌ها در کپشن پست اینستاگرام

شکلک‌های کارتونی در اکثر گوشی‌های هوشمند قابل دسترسی هستند و اکثر افراد و برندها برای دخالت دادن سلیقه شخصی خود در کپشن پست اینستاگرام خود از این شکلک‌ها استفاده می‌کنند. از شکلک‌های کارتونی می‌توان در ابتدای کپشن استفاده کرد که توجه مردم را جلب کند. و یا گاهی آنها را جایگزین کلمات کرد. و یا برای بیان احساسات در آخر کپشن قرار داد.

 

کپشن پست اینستاگرام ۹

 

۷) سایر کانال‌های اجتماعی خود را در پیج خود معرفی کنید

می‌توانید کپشن پست اینستاگرام خود را به گونه‌ای بنویسید که نام کاربری سایر رسانه‌های اجتماعی خود را نیز در آن قرار دهید. انجام این کار باعث می‌شود که فالورهای اینستاگرامتان شما را در سایر رسانه‌های اجتماعی نیز دنبال کنند.

 

کپشن پست اینستاگرام ۱۰

 

۸) اگر شناخت کافی از مخاطبان خود ندارید کپشن پست اینستاگرام خود را کوتاه بنویسید

بسته به مخاطبانتان ممکن است لازم باشد که کپشن پست‌های خود را طولانی و یا کوتاه بنویسید. به عنوان مثال اگر شبکه‌های اجتماعی یک شرکت مواد غذایی را مدیریت می‌کنید و دستورالعمل تهیه‌ی محصولات را با کاربران خود به اشتراک می‌گذارید کپشن پست اینستاگرام شما بلند خواهد بود.

 

اما اگر هنوز شناخت کافی از برند و مخاطبان خود ندارید بهتر است کپشن کوتاهی را در زیر پست‌های خود قرار دهید و اجازه دهید محتوای شما به شکل بصری منتقل شود.

 

کپشن پست اینستاگرام ۱۱

 

در صورتی که انواع مختلف پست‌ها را به اشتراک می‌گذارید بررسی کنید که چه نوع پست و یا کپشنی برای پیج شما مناسب است و استراتژی خود را طبق آن پیش ببرید. برای این کار می‌توانید لیستی از پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید تهیه کنید و بازخورد آن از نظر تعداد لایک و کامنت را بررسی کنید و فراموش نکنید که در تعیین استراتژی حتما از نظرات کاربران نیز استفاده کنید.

چگونه کپشن‌های جذابی برای اینستاگرام بنویسیم ، اینستاگرام با داشتن بیش از ۳۰ میلیون کاربر فعال در ماه، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی شده است.
ویژگی‌های جالب اینستاگرام و توانایی آن در جذب برندها و مردم عادی به عنوان مخاطبان برند، آن را تبدیل به یکی از ابزار قدرتمند در بازاریابی کرده است. بازاریابی اینستاگرامی نقش مهمی در ترویج برندها داشته و کاربران را تشویق می‌‌کند تا برای موفقیت بیشتر، هشتگ‌های مناسبی را تشخیص داده و به کار ببرند.

attractive podcasts Instagram

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند “یک تصویر می‌تواند اندازه ۱۰۰۰ کلمه صحبت کند”. پس بعد از انتخاب یک عکس خوب، فقط کافی است تا یک کپشن مناسب بنویسید تا پست اینستاگرام‌تان را به یک پست “همه‌فن‌حریف” برای تبلیغات خود تبدیل کنید. بعد از این‌که مخاطب جذب عکس پست شما شد، به سمت کپشن آن جذب می‌شود و این‌جا است که اگر کپشن مناسبی نداشته باشید، تصویر شما مانند طعمه‌ای است که شکار خود را گرفته و سپس رها می‌کند؛ یعنی می‌تواند توجه مخاطب را به سمت پست شما جلب کند، اما بدون تاثیرگذاری مناسب، او را از دست می‌دهد.

اما چرا استفاده از کپشن به پست شما کمک می‌کند؟

کپشن‌ باعث می‌شود که پست‌ها از هم متمایز شوند. تعداد بسیاری زیادی از عکس‌ با محتوای مشابه در صفحات اینستاگرام وجود دارد؛ مثل یک فنجان قهوه یا یک گلدان در دفتر کار. حالا اگر بتوانید کپشن خوبی برای این عکس انتخاب کنید، باعث خواهید شد تا مخاطبانن شما به فکر بیفتند و نظرشان بیشتر جلب شود.
کپشن باعث افزایش تعامل می‌شود. استفاده از یک سوال جذاب یا دعوت از فالوئرها برای انجام کاری خاص، باعث می‌شود تا ارتباط شما با فالوئرها مستحکم شود. همین ارتباط است که وفاداری برند را شکل داده و به‌مرور تاثیر مثبتی روی جایگاه برند شما خواهد گذاشت.
کپشن‌ها شخصیت برند شما را می‌سازند. کسانی که شما را فالو کرده‌اند در واقع آماده‌ هستند تا بدون هیچ زحمتی، هدف پست‌های شما قرار بگیرند.‌ پس حالا که توجه آن‌‌ها را در اختیار دارید، از تمام فرصت خود برای ترویج تصویر برندتان استفاده کنید.attractive podcasts Instagram
از یک کپشن کوتاه و شیرین گرفته تا یک کپشن بلندتر داستان گونه. یادتان باشد که اگر کپشن شما مخاطبان را جذب کند یعنی شما کارتان را درست انجام داده اید. (شما اجازه دارید تا ۲۲۰۰ کاراکتر در کپشن استفاده کنید).
یکی از مزیت هایی که برنامه ریزی پست های اینستاگرامی دارد این است که شما می توانید تمام کپشن های پست هایتان را در زمانی بنویسید که حس و حال نوشتن دارید تا اینکه بعدا برای نوشتن کپشن به مشکل نخورید.

کپشن ها حال و هوای موضوع را به عکس های شما اضافه می کنند و با فالوورها و مخاطبانتان ارتباط برقرار می کنند. شما باید لحن خاص خود را ایجاد کنید.لحنی که با برندتان تداعی شود.همچنین در سبک نوشتن کپشن خلاقیت به خرج دهید.

برای پیشرفت در کسب و کار خود از ایران تبلیغ کمک بخواهید

چگونه کپشن‌های جذابی برای اینستاگرام بنویسیم
تحقیق کنید:
نوشتن یک کپشن خوب تا وقتی که به اندازهء کافی درباره آن مطالعه نکرده باشید، ممکن نیست. پس بهتر است زمان کافی را برای شناخت برند، مشتری و رقبای خود صرف کنید. تحقیقات اولیه کلید تمام اقدامات تبلیغاتی و بازاریابی است. داشتن درک درست از مخاطب هدف‌تان به شما کمک می‌کند تا برای تبلیغات‌تان بهتر تصمیم بگیرید. به محض آن‌که اطلاعات مورد نیازتان را به دست آوردید، می‌توانید وارد مرحلهء بعدی، یعنی نوشتن کپشن شوید.

بیان مناسب خود را پیدا کنید:
اینستاگرام یک پلتفرم خوب برای ایجاد تصویر از برندتان در ذهن مخاطب است. باید به‌خوبی فیلترها و موضوعات عکس‌هایی را که می‌خواهید در صفحه‌ اینستاگرام خود قرار دهید، بشناسید و درباره آن تصمیم بگیرید. به‌علاوه، باید بیان و کلمات مناسب خود را برای کپشن پست‌هایتان و جواب کامنت‌ها پیدا کنید. برای این منظور، می‌توانید از گام‌های زیر استفاده کنید:

بیان: از خودتان بپرسید که آیا کلماتی که به کار می‌برید، برای رساندن لحن بیان شما مناسب هستند؟ وقتی صحبت از بیان پیش می‌آید، یادتان باشد که کلمات مورد استفاده باید با عکس مورد نظرتان و آن‌چه می‌خواهید ترویج دهید، همخوانی و هماهنگی داشته باشند.
طول کپشن: کپشن شما قرار است کوتاه و گازانبری باشد یا این که طولانی و خیال‌انگیز از آب در بیاید؟ هر اندازه‌ای را که برای کپشن خود انتخاب می‌کنید، یادتان باشد که همیشه از طول کپشن مشابه استفاده کنید تا باعث ‌شوید که فالوئرها احساس آشنایی و نزدیکیی بیشتری با شما داشته باشند.
لحن: لحن شما قرار است جدی و رسمی باشد یا می‌خواهید با استفاده از ایموجی و جملات خودمانی با مخاطب‌تان ارتباط بگیرید؟ وقتی برند و مشتری هدف خود را به‌خوبی بشناسید، می‌توانید لحن درست را انتخاب کنید.
استفاده از ضمیر مناسب: برای کپشن از چه ضمیری استفاده می‌کنید؟ خودتان را “من” می‌نامید یا “ما”؟ قبل از این‌که کپشن را بنویسید، باید تصمیم بگیرید که از چه نوع ضمایری می‌خواهید استفاده کنید. استفاده از ضمیر “من” حس شخصی بودن بیشتری به جملهء شما می‌دهد، در حالی‌که ضمیر “ما” رسمی‌تر است.
هشتگ‌ها را با دقت انتخاب کنید:
attractive podcasts Instagram

دقت کنید که هشتگ‌ یک ابزار برای موفقیت شماست و نه یک وسیله تفریح و بازی. هشتگ‌ها ساخته شده‌اند تا اعضای اینستاگرام را به هم ارتباط داده و کاربران را به محتوایی برسانند که با علایق‌شان ارتباط بیشتری دارد. هشتگ‌ها درصورتی‌که به‌درستی به کار گرفته شوند، منابعی ارزشمند با پتانسیل بازاریابی نامحدود هستند. اما از آن‌جا که یک “روش درست” برای انتخاب هشتگ وجود ندارد، خودتان باید دست‌به‌کار شده و مطمئن شوید که هشتگ‌ها با محتوای کپشن و عکس همخوانی داشته باشند. در زیر چند پیشنهاد آورده شده است که کمک می‌کند تا هشتگ مخاطب را از متن اصلی جدا نکند:

بهتر است هشتگ را در قسمت نظرات بنویسید.
بر روی هر پست، از تعداد هشتگ‌های یکسان استفاده کنید.
در نوشتن هشتگ‌های انگلیسی، برای جدا شدن کلمات از هم، از حروف بزرگ برای ابتدای کلمات استفاده کنید. مانند: BadkoobehBlogPages#
می‌توانید از هشتگ‌ها درون محتوای کپشن استفاده کنید
به گرامر و هجی کلمات دقت کنید:
صمیمی و غیرجدی بودن فضای اینستاگرام به این معنی نیست که بتوانید همه قواعد و اصول نگارش را زیر پا بگذارید! پس باید حتی در این فضای صمیمی، حرفه‌ای رفتار کنید.

از مردم بخواهید کاری انجام دهند:
attractive podcasts Instagram

حالا وقت آن است که از توجه مخاطب‌تان بیشترین استفاده را برای معرفی محصولات‌تان ببرید. فراموش نکنید که از حضور در شبکه‌های اجتماعی باید به نفع معرفی برند و فروش محصولات‌تان استفاده کنید. به‌طورکلی، برای استفاده از بیشترین پتانسیل اینستاگرام می توانید اصول زیر را درنظر بگیرید:

حتما در قسمت “بیو” صفحه‌ اینستاگرام‌تان، یک لینک به جایی که در آن محصولات‌تان را می‌فروشید، قرار دهید.
فالوئرها را دعوت کنید تا برای دریافت اطلاعات بیشتر، به وبسایت یا وبلاگ شما سر بزنند.
بیننده‌ها را تشویق کنید تا دوستان‌شان را زیر پست شما تگ کنند.
با طرح سوال در کپشن، باعث شوید تا مخاطبان زیر پست شما نظر بنویسند.
۶-مسائل مهم را در ابتدای کپشن پست بنویسید
attractive podcasts Instagram

نکته مهم اینجاست که تنها چند خط اول از کپشن زیر پست دیده می‌شود و بقیه در قسمت “بیشتر بخوانید” قرار می‌گیرند. این بدان معنی است که کپشنی که می‌نویسید باید کوتاه باشد ولی تمام اطلاعات لازم را منتقل کند.

نکته‌ی مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد اینجاست که کمتر کسی به قسمت بیشتر بخوانید کپشن مراجعه می‌کند. پس سعی کنید اطلاعات مهم را در ابتدا بنویسید و اطلاعات فرعی مثل منشن افراد و هشتگ را در بخش پایانی قرار دهید.

۷) اگر شناخت کافی از مخاطبان خود ندارید کپشن پست اینستاگرام خود را کوتاه بنویسید
بسته به مخاطبانتان ممکن است لازم باشد که کپشن پست‌های خود را طولانی و یا کوتاه بنویسید. به عنوان مثال اگر شبکه‌های اجتماعی یک شرکت مواد غذایی را مدیریت می‌کنید و دستورالعمل تهیه‌ی محصولات را با کاربران خود به اشتراک می‌گذارید کپشن پست اینستاگرام شما بلند خواهد بود.

در نهایت، برای نوشتن کپشن چه بایدها و نبایدهایی وجود دارند؟

کارهایی که باید انجام دهید:

برای ایجاد ارتباط بهتر با مخاطب از جملات قصار استفاده کنید
کپشن‌تان را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که امکان صحبت و مکالمه با مخاطب را ایجاد کند
اصل همخوانی را در تمام کپشن‌تان رعایت کنید
کارهایی که نباید انجام دهید:

از واضحات صحبت نکنید (مخاطبان شما می‌توانند ببینند چه چیزهایی در عکس شما وجود دارد!)
هیچ‌وقت از کپشن فقط برای فروش محصولات‌تان استفاده نکنید
بیش از حد با کلمات بازی نکنید
اگر شما هم لیستی از بایدها و نبایدهای نوشتن کپشن برای اینستاگرام دارید، می‌توانید با ما در میان بگذارید.

در این مقاله قصد دارم شما را با نکته‌ها، ایده‌ها و استراتژی‌های موثر مختلف در هنگام نوشتن یک متن برای کپشنن اینستاگرام آشنا کنم. با به کارگیری نکاتی که در این مقاله ارائه می‌شود، شما به راحتی می‌توانید تاثیر کپشن‌های خود بروی مخاطب را بسیار بسیار بیشتر از قبل کنید.

من به شما نشان خواهم داد که چگونه می‌توانید با رعایت نکاتی ساده، یک کپشن جذاب‌تر و موثرتر را برای پست خود بنویسید. به علاوه، نمونه‌هایی از کپشن برندهای ایرانی و خارجی را برای شما خواهم آورد تا بتوانید از تجربه این برندها و نکات مثبت کپشن‌های آنها استفاده کنید.

کپشن اینستاگرام چیست و چقدر می‌تواند طولانی باشد؟

قبل از آنکه وارد بحث اصلی خود شویم، بگذارید یک توضیح سریع در مورد کپشن به تازه واردهای دنیای اینستاگرام بدهم.

کپشن در واقع متنی است که در زیر یک پست اینستاگرامی به نمایش در می‌آید. این کپشن می‌تواند تا ۲۰۰۰ کاراکتر (حرف) طول داشته باشد و از شکلک‌های مختلف در آن استفاده شود. به علاوه، شما می‌توانید تا ۳۰ هشتگ مختلف را درون کپشن قرار دهید. البته این بدان معنی نیست که تا می‌توانید از شکلک و هشتگ در کپشن خود استفاده کنید. بلکه لازم است کپشن خود را به نحوی بنویسید که بتواند توجه مخاطب را جلب کند، خواندن آن آسان باشد و مخاطب را به تعامل تشویق کند.

متن کپشن اینستاگرام چیست؟

 

دقت داشته باشید که متن کپشن، نشان‌دهنده هویت شما (یا برند شما) است و بنابراین لازم است در نوشتن آن دقت به خرج دهید. باور کنید که یک کپشن خوب می‌تواند در سرگرم کردن مخاطبان شما تاثیر بسیاری بالایی داشته باشد و واکنش آنها نسبت به پست شما را چند برابر کند.

چرا نوشتن یک کپشن خوب در اینستاگرم اهمیت دارد؟

ممکن است شما تصاویر بسیار زیبایی را در صفحه اینستاگرام خود ارائه دهید. اما وقتی که کپشن یا همان توضیح خوبی برای تصاویر خود ننویسید، یک فرصت طلایی را از دست داده‌اید. به کمک کپشن‌های خوب، پست‌های شما برای مخاطبان جذاب‌تر خواهد شد و در نتیجه، لایک‌های بیشتری از آنها دریافت خواهد کرد. به علاوه، کپشن خوب باعث می‌شود که شانس تعامل مخاطب و نظر گذاشتن او برای شما بیشتر شود.

این موضوعی است که بارها در اینستاگرام ثابت شده است. در واقع، اینستاگرام در حال حاضر پست‌های دیگران را بر اساس محبوبیت به شما نمایش می‌دهد. و اگر شما کمی به پست‌های بالاتر در صفحه اصلی اینستاگرام خود دقت کنید، متوجه می‌شوید معمولاً پست‌هایی که دارای کپشن‌های بهتر هستند، محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند و در صفحه شما در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرند. این یعنی پست‌هایی با کپشن خوب، بیشتر به کاربران دیگر نمایش داده می‌شوند. در واقع، به جرات می‌توان گفت که مردم به محتوای متنی زیر یک تصویر، بیشتر از خود تصویر علاقه نشان می‌دهند.

به علاوه، کپشن به شما اجازه می‌دهد که هشتگ‌های مختلف را نیز به پست خود مرتبط کنید. همانطور که احتمالاً بدانید، این هشتگ‌ها باعث می‌شوند که کاربران راحت‌تر شما را پیدا کنند و در نتیجه، در تعداد فالوورهای شما در طولانی‌مدت، تاثیر مستقیمی خواهند داشت.

۱۲ نکته برای نوشتن متن های عالی برای کپشن اینستاگرام

حال که در مورد اهمیّت نوشتن کپشن با هم صحبت کردیم، اجازه دهید با هم ببینیم که یک متن خوب کپشن، باید شامل چه ویژگی‌هایی باشد و چه نکاتی در آن رعایت شده باشد.

 1. مخاطبان خود را بشناسید

کدام دسته از ۷۰۰ میلیون کاربری که هر ماه در اینستاگرام فعالیت دارند، مشتریان و مخاطبین شما محسوب می‌شوند؟ بله، واضح است که اولین قدم برای اینکه بتوانید متن های زیبا و موثری برای کپشن های اینستاگرام خود بنویسید، این است که دقیقاً بفهمید مخاطبان شما چه کسانی هستند.

سعی کنید جواب این سوالات را در مورد دنبال کنندگان اینستاگرام خود پیدا کنید: آنها اکثراً چه جنسیتی دارند؟ چند ساله هستند؟ در کجا زندگی می‌کنند؟ شغلشان چیست؟ به چه چیزهایی علاقه دارند؟

فقط زمانی که شما جواب این سوال‌ها را بدانید، می‌توانید محتوای مناسبی را بر اساس سلایق و نیازهای مخاطبان خود به آنها ارائه دهید. با شناخت مخاطب خودتان است که می‌فهمید چگونه باید با او ارتباط برقرار کنید و در مورد سبک متن‌های خود تصمیم‌گیری کنید.

مخاطب خود را بشناسید!

 1. پیام خودتان را بشناسید

مساله شما، فقط با شناخت مخاطب به پایان نمی‌رسد. شما نیاز دارید که پیام خودتان را هم بشناسید. یعنی بدانید که چه حرفی را می‌خواهید به مخاطبان منتقل کنید. این موضوع هم در مورد صفحه‌های شخصی و هم در مورد صفحات تجاری صدق می‌کند.

پیدا کردن پاسخ این سوال‌ها در مسیر خودشناسی به شما کمک خواهد کرد: باورها و ارزش‌های شما چه هستند؟ با چه چیزهایی مخالف هستید؟ چه صفاتی هستند که به خوبی شما را توصیف می‌کنند؟

فرض کنیم که شما یک صفحه مرتبط با گردشگری دارید. مثلاً یک آژانس مسافرتی… پس صفت‌هایی همچون جسور، کنجاو و ماجراجو می‌توانند به خوبی شما را توصیف کنند و رابطه خوبی بین شما و مخاطبان شما شکل دهند. پیام صفحه شما به مخاطبان هم می‌تواند در قالب یک دعوت برای مسافرت باشد. یک دعوت برای آنکه چیزهای جدید را تجربه کنند و لحظات لذت‌بخشی را در کنار خانواده و دوستان خود داشته باشند. و اما با چه چیزی مخالف هستید؟ مشخص است: با تنبلی و بی علاقه بودن نسبت به تجربه چیزهای جدید. فکر می‌کنم با این مثال، به خوبی اهمیت شناخت پیام خودتان و میزان تاثیر آن را فهمیده باشید.

در پایان به این نکته دقت داشته باشید که به طور کلی، کاربران اینستاگرام، چندان انتظار پیام‌های رسمی و خشک را ندارند و یک فضای صمیمی و دوستانه را ترجیح می‌دهند. بنابراین خوب است که در متن کپشن های خود، خیلی راحت و خودمانی حرف بزنید، از طنز استفاده کنید و یک شخصیت جذاب از خود نشان دهید.

یک مثال بسیار خوب ایرانی از این مورد، برند بیسکوئیت گرجی است که معمولاً، کپشن های جذابی را همراه عکس های خلاقانه خودش می‌کند و در نتیجه، تاثیر مضاعف بر روی مخاطب دارد. به تصویر زیر دقت کنید که چگونه یک پیام خوب، در قالب یک متن زیرکانه به مخاطب منتقل شده و تصویر را کامل کرده است:

حالا بگذارید به سراغ همتای خارجی بیسکوئیت گرجی، یعنی بیسکوئیت Oreo برویم. اگر تا به حال نام بیسکوئیت Oreo به گوشتان نخورده است، باید به شما بگویم که این بیسکوئیت، پرفروش‌ترین در ایالات متحده است. تیم بازاریابی این بیسکوئیت، واقعاً در شبکه‌های اجتماعی موفق حاضر شده‌اند و به خوبی طنز را برای انتقال داستان‌های خود به کار می گیرند. متن تصویر زیر اینگونه ترجمه می‌شود: قدمی کوچک برای میان وعده ها (که کنایه‌ای به سخنان اولین فضانوردی دارد که پا بر روی کره ماه گذاشت.)

 1. حجم نوشته خود را در نظر بگیرید

فراموش نکنید که اکثر مردم، پست های اینستاگرام را با سرعت زیاد و پشت سر هم نگاه می‌کنند. در واقع آنها نمی‌خواهند وقت زیادی را پای خواندن یک مطلب بگذارنند. پس بهتر است تا جای ممکن، متن های کوتاهی برای پست های خود بنویسید. البته، نه بیشتر از حد لازم.

برای مثال، بگذارید یک پست از شرکت تسلاموتورز را با هم ببینیم. شرکت تسلا، یک شرکت مطرح آمریکایی است که در زمینه تولید خودروهای برقی فعالیت دارد. پست همانطور که می‌بینید، کپشنی که این شرکت برای عکس خودش انتخاب کرده است خیلی ساده و خلاصه است: بیایید کمپ بزنیم… متنی که در عین معنا دادن به تصویر، خواندن آن بیشتر از چند ثانیه طول نمی‌کشد.

حالا بگذارید یک مثال ایرانی از این موضوع را نگاه کنیم. پیج ژوان، یک صفحه اینستاگرامی است که نقاشی‌هایی جذابی را همراه با نوشته‌های طنز منتشر می‌کند. کپشن یکی از پست‌های این پیج فقط یک کلمه است: “گوگولی‌ها”… و همین یک کلمه، تاثیر فوق‌العاده‌ای در جذابیت این تصویر برای مخاطب داره. موافق نیستید؟

با اینحال، همانطور که گفتم، هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید باید متن پست های شما کوتاه باشد. کاملاً طبیعی است که گاهی لازم باشد کپشن های طولانی تر با توضیحات بیشتر بنویسید تا بتوانید تصاویر خود را توضیح دهید و حتی جذابیت آنها را بیشتر کنید.

در واقع، پیشنهاد ما این است که اگر داستان یا مطلب جالبی دارید که مرتبط با تصویر باشد، حتماً آن را با مخاطبان به اشتراک بگذارید. برای مثال، به تصویر زیر نگاه کنید. شاید عکسی که گذاشته شده در نگاه اول برای شما جالب باشد، اما مطمئناً توضیحات زیر عکس و آماری که ارائه شده، می‌تواند جذابیت کلیت پست را برای همه ما افزایش دهد.

 

حالا بیایید به یک تصویر با کپشن طولانی تر هم نگاه کنیم. دقت کنید که در این تصویر، اگر توضیحات کامل در کپشن ارائه نمی‌شد، چقدر همه‌چیز برای ما گنگ باقی می‌ماند:

 1. مهمترین کلمات را در ابتدای کپشن اینستاگرام خود قرار دهید

زمانی که کاربر در حال مشاهده آخرین پست های اینستاگرام است، تنها چند خط اول از هر کپشن را می‌بیند و برای خواندن ادامه آن باید بر روی گزینه more کلیک کند. این یعنی اگر شروع متن شما به اندازه کافی برای مخاطبان جذاب نباشد، آنها هیچوقت ادامه آن را مطالعه نخواهند کرد. بنابراین باید دقت ویژه‌ای در نوشتن ابتدای کپشن های خود بکنید.

چند خط اول متن خود را به نحوی بنویسید که توجه کاربران به آن جلب شود و کنجکاو شوند تا ادامه آن را بخوانند.

یک مثال عالی از این مورد را می‌توان در صفحه اینستاگرام انتشارات نیلوفر دید. به متن کپشن دقت کنید. اولین پیام نیلوفر، دعوت مخاطب به صحبت در مورد کتاب شاهزاده کوچولو است و تازه بعد از این دعوت است که کمی درباره کتاب و نویسنده آن صحبت می‌کند.

 

 1. از هشتگ های اینستاگرام، بجا و با دقت استفاده کنید

آمارها نشان می‌دهد که استفاده از حداقل یک هشتگ در کپشن های اینستاگرام، باعث می‌شود که پست‌ها به طور متوسط ۱۲٫۶% بیشتر دیده شوند. پس هشتگ ها عامل بسیار تاثیرگذاری در میزان دسترسی پست های شما هستند. با اینحال، هیچوقت نباید از آنها بی هدف استفاده کنید.

اولین نکته که باید در استفاده از هشتگ در نظر گرفت، این است که خواندن آن معمولا سخت‌تر از خواندن متن معمولی است. به همین دلیل، وقتی که چندین هشتگ به صورت متوالی در متن استفاده می‌شوند، در نهایت کاربر گیج می‌شود و به احتمال زیاد بخشی از متن را سرسری رد می‌کند.

نکته دیگری که وجود دارد، میزان مرتبط بودن هشتگ های استفاده شده است. وقتی هشتگ شما به پست ربط چندانی نداشته باشد، به نوعی در حال ایجاد مزاحمت برای کاربران هستند. چرا که قرار است این پست شما را در جای نامرتبطی مشاهده کنند. مطمئن باشید که بازخورد هیچکس، از چنین برخوردی مثبت نخواهد بود.

آخرین مساله که هنگام نوشتن هشتگ باید به آن توجه داشت، میزان محبوبیت یک هشتگ است. همیشه سعی کنید هنگام انتخاب هشتگ، مواردی را پیدا کنید که بیشترین محبوبیت را در استفاده دارند. چرا؟ چون وقتی کاربر از یک هشتگ در پست‌های خود استفاده کند، اینستاگرام این موضوع را تشخیص داده و سعی می‌کند مطالبی با هشتگ یکسان را به او نمایش دهد. بنابراین اگر هر چقدر شما از هشتگ محبوب‌تری استفاده کنید، بیشتر توسط کاربران دیگر دیده خواهید شد.

با وجود تمام آنچه گفته شد، شاید در مواردی لازم باشد که هشتگ های زیادی را در کپشن پست خود به کار ببرید. در چنین مواردی دو راهکار وجود دارد که می‌تواند باعث تمیزتر شدن متن کپشن شما شود:

۱٫ هشتگ های خود را از بقیه متن جدا کنید و آنها را در انتهای کپشن قرار دهید. همچنین خوب است که فاصله ای بین هشتگ ها و متن اصلی باشد. یک مثال از چنین روشی را می‌توانید در پست‌های اینستاگرام سایت خود ما (دیدوگرام) ببینید.

۲٫ تمام هشتگ های خود را داخل متن کپشن قرار ندهید. بخشی از آنها را در قسمت نظرات وارد کنید. دقت داشته باشید که در این روش، همچنان هشتگ های شما تاثیر خود را خواهند گذاشت و در صفحات مرتبط نمایش داده می‌شوید. اما دیگر متن شما پر از هشتگ نخواهد بود و شلوغ نمی‌شود.

 

هشتگ پست

 1. یک سوال یا درخواست را در کپشن اینستاگرام خود مطرح کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای دریافت نظرات بیشتر بر روی یک پست این است که در کپشن خود یک سوال را از فالوورهای خود بپرسید یا یک درخواست را با آنها مطرح کنید. برای مثال می‌توانید یک سوال بله یا خیر از مخاطبان خود بپرسید، یا از آنها دعوت کنید نظر خود را درباره یک موضوع بگویند. هر سوال یا درخواستی هم که داشته باشید، در هر صورت شانس تعامل شما افزایش پیدا خواهد کرد.

یک مورد بسیار موفق از این موضوع که به شخصه شاهد آن بودم، پست تبریک روز شعری بود که از طرف شرکت قطار فدک منتشر شده بود. در این پست، از مخاطبان خواسته شده بود که در یک مشاعره خودمانی شرکت کنند.

 

یک مورد جالب دیگر که می‌توان مثال زد، فودکوئیزهای اسنپ فود است.

 

 

 1. در کپشن خود، کاربران دیگر را مخاطب قرار دهید

قابلیت خطاب قرار دادن یا همان منشن (mention) کردن، یکی از قابلیت‌های اینستاگرام است که می‌تواند در تعامل کاربران دیگر با شما تاثیر بسیاری مثبتی داشته باشد.

پس اگر شما در پست خود اقدام به معرفی یک از کاربران اینستاگرام می‌کنید یا مطلب خود را خطاب به فرد مشخصی می‌نویسید، حتماً با استفاده از علامت @، مستقیماً شخص مورد نظر را مخاطب قرار دهید. به این ترتیب خود اینستاگرام، وجود پست شما را به او اطلاع می‌دهد. پس می‌توانید مطمئن باشید که او پست شما را خواهد دید و در قسمت کامنت‌ها، جوابی برای آن خواهد گذاشت. توجه داشته باشید که با خطاب قرار دادن یک شخص، به احتمال زیاد دنبال کنندگان این شخص هم پست شما را خواهند دید.

البته، لزومی ندارد که حتماً خودتان دیگران را در کپشن اصلی منشن کنید. می‌توانید کاری کنید که مردم خودشان دوستان خود را منشن کنند. یک نمونه خوب از این مورد را می‌توان در پست‌های آژانس گردشگری زورق دید:

ریحون نیز حرکت مشابهی را همراه با ارائه یک هدیه انجام می‌دهد. با توجه به تکرار مداوم این نوع پست‌ها، می‌توان حدس زد که این روش بازخورد خوبی برای آنها داشته است.

 

 1. از اموجی ها در کپشن خود استفاده کنید

آیا استفاده از اموجی ها در داخل کپشن اینستاگرام کار خوبی است؟ این موضوع تا حدی بستگی به نوع صفحه شما دارد… اما اینکه آیکون های جذاب کارتونی می‌توانند توجه مخاطب را به خود جلب کنند و راهی عالی برای انتقال حس و ایجاد هویت در یک کپشن اینستاگرام باشند، هیچ جای بحثی ندارد. بله! بدون شک، استفاده از اموجی ها در متن کپشن باعث می‌شود که پست شما تنوع بیشتری داشته باشد، سرگرم کننده‌تر شود و کاربران با میل بیشتری با آن ارتباط برقرار کنند.

در مثال‌های می‌توانید نمونه‌های بسیاری از استفاده از اموجی در متن کپشن را پیدا کنید. دیدن این نمونه‌ها که متعلق به برندهای بزرگی هم هستند، مطمئناً کمک می‌کند تا ترس شما از بابت استفاده از این اموجی‌ها از بین برود. در ضمن، یک نمونه دیگر از این مورد را هم می‌توان در صفحه اینستاگرام چیلیوری دید.

 1. سعی کنید از نقل قول استفاده کنید

بعضی کاربران محتوای منحصر به فرد به اشتراک می گذارند، نه یک نوشته کلیشه ای و شاید این یک نقل قول از فردی است که در کپشن استقاده شده است. همانطور که GoPro اغلب در کپشن اینستاگرام خود از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده می کند.

یا این کپشن می تواند یک نقل قول از شخصی معروف باشد

 1. در متن کپشن خود لحنی صمیمی داشته باشید

همانطور که پیش از این گفتیم، اینستاگرام یک فضای صمیمی و دوستانه محسوب می‌شود. پس بیش از حد جدی بودن، نه تنها تاثیر مثبت ندارد، بلکه می‌تواند تاثیر منفی هم بر روی صفحه اینستاگرام شما بگذارد. بنابراین پیشنهاد ما این است که در متن های کپشن خود یک لحن صمیمی داشته باشید و خوانندگان خود را راحت مخاطب قرار دهید.

اینستاگرام چی‌توز می توان نمونه خوبی از استفاده لحن صمیمی برای ارتباط با مخاطبان باشد:

 1. مخاطب خود را به تعامل تشویق کنید

تعامل مداوم، مهمترین ویژگی‌ای که صفحه شما باید داشته باشد. ایجاد تعامل باعث می‌شود که مخاطب شما، احساس نزدیکی بیشتر با صفحه اینستاگرامتان بکند و با وفاداری بیشتری پست های شما را دنبال کند. پس همیشه سعی کنید کپشن های بنویسید که مخاطب را تشویق به تعامل با شما بکنند. اگر دقت کنید، بسیاری از نکته‌های قبلی که گفتیم هم، دقیقاً بر اساس اهمیّت تعامل شکل گرفته بودند. راه‌های مختلفی هم برای ایجاد تعامل وجود دارند که شاید موثرترین آنها برگزاری یک مسابقه باشید.

با اینحال، از نظر ما، مهمترین بحث در ایجاد تعامل این است که درخواست شما از مخاطب، یا سوالی که از او مطرح می‌کنید، آنقدری جذاب باشد که بخواهد نسبت به آن واکنش نشان دهد.

یک نمونه جالب خارجی از کپشن با محوریت تعامل، پستی از شرکت Intel است که در آن از مخاطبان خود خواسته است که یک اسم خوب برای ربات بامزه‌اش پیشنهاد بدهند:

اگر بخواهیم یک نمونه ایرانی از این مورد هم به شما معرفی، این مورد می‌تواند صفحه الوپیک در اینستاگرام باشد. نکته جالب در مورد پست های الوپیک این است که تقریباً در تمام آنها، از مخاطب دعوت شده است تا نظر خود را بگذارد و قطعاً تاثیر مثبتی از این کار گرفته است. البته بد نیست اگر به شلوغی ایجاد شده توسط هشتگ های الوپیک، که قطعاً یک نکته منفی به حساب می‌آید هم دقت کنید:

 

 1. ویرایش و بازنویسی به کپشن های عالی منتهی می‌شود

همیشه قبل از منتشر کردن پست، یک بار دیگر متن کپشن را برای خودتان بخوانید. با اینکار، نه تنها اشتباهات املایی و انشایی متن که به طور سهوی پیش آمده اصلاح خواهد شد، بلکه فرصتی پیدا می‌کند تا متن کپشن را به ساده‌ترین و خواناترین شکل ممکن ویرایش کنید.

یک کار خوب دیگر این است که متن این کپشن را برای یک نفر دیگر بخوانید. به این ترتیب، نظر شخص دومی را خواهید داشت که همچون شما، درگیر نوشتن این متن نبوده است و بنابراین از بیرون و بدون قضاوت به آن نگاه می‌کند. چنین کاری، به خوبی می‌تواند میزان تاثیرگذاری متن را بر روی مخاطب مشخص کند و به علاوه، شاید به ایده‌های بهتر و جذاب‌تری برای کشپن مورد نظر منجر شود.

 

ایده های برای کپشن اینستاگرام از برند هایی که بهترین کپشن‌ها را می نویسند

حال که نکاتی را برای نوشتن کپشن های اینستاگرامی بهتر با شما در میان گذاشتیم، بگذارید به چند صفحه اینستاگرام موفق نگاه کنیم و انواع کپشن‌های آنها را دسته‌بندی کنیم:

کپشن های آموزنده و علمی

اگر به کپشن های اینستاگرام شرکت h نگاه کنید، متوجه می‌شوید که پر از حقایق قانع کننده در مورد علم، طبیعت، و ابتکارات این شرکت هستند. رویکردی که باعث می‌شود مخاطب همواره از یادگیری چیزهای تازه لذت ببرد.

کپشن آموزشی

در این نوع کپشن ها، شما انجام کارهای مختلف را به صورت مرحله به مرحله به کاربران خود آموزش می‌دهید. در حال حاضر، صفحات اینستاگرامی بسیاری را می‌توان پیدا کرد که از این نوع کپشن ها استفاده می‌کنند و معمولاً موفقیت خوبی هم در این راه کسب می‌کنند. یک مثال خوب از این مورد، صفحه اینستاگرام کاله است.

کپشن مسابقه، نظرسنجی و بازی‌های مختلف

یک راه خوب دیگر برای نوشتن کپشن، استفاده از مسابقه، نظرسنجی و بازی‌های مختلف است تا بتوانید کاربران را به تعامل با صفحه خود تشویق کنید. در طول این مطلب، نمونه‌های بسیاری از این نوع کپشن‌ها به شما ارائه شد.

کپشن های تبلیغ کننده سایر صفحات شما

گاهی شما ممکن است بخواهید در کپشن خود، از کاربران دعوت کنید تا دیگر صفحات شما در شبکه های اجتماعی را دنبال کنند. برای مثال، تمرکز خود را بر روی افزایش تعداد اعضای تلگرام خود می‌گذارید.

کپشن داستانی و روایتی

یک سبک دیگر از کپشن های اینستاگرام، آن دست کپشن هایی هستند که در آنها شما به روایت یک داستان می‌پردازید. مثلاً داستان یکی از ساکنین شهر تهران، یا یکی از کارکنان شرکت خود یا …

 

کپشنی از پشت صحنه یک برند

اینستاگرام یک پلتفرم عالی برای نشان دادن چهره انسانی یک برند با صحبت کردن درباره پشت صحنۀ آن است. برند لوازم آرایشی Lush به خوبی از این ایده استفاده کرده است و در متن کپشن های خود به توضیح نحوه تولید محصولاتش می‌پردازد.

کپشن تشویق مخاطب برای ورود به لینک

بسیاری از برندها، از اینستاگرام برای پیش‌نمایش محتواهای سایت خود استفاده می‌کند. یعنی بخشی از متن محتوا را داخل کپشن قرار می‌دهند و از دنبال‌کنندگانش دعوت می‌کند تا برای خواندن ادامه متن، به لینکی که در بیوگرافی اینستاگرام آنها قرار گرفته مراجعه کنند.

کپشن پیشنهاد ویژه

در مواردی، شما یک پیشنهاد ویژه برای مخاطب خود دارید و این پیشنهاد را از طریق کپشن پست خود برای کاربران پر رنگ می‌کنید. برای مثال، می‌توانید به یکی از پست‌های اینستاگرام نگاه کنید.

کپشن کوتاه و بدون پر حرفی

ما قبلا این مطلب را ارایه کردیم، اما باز هم تکرار می کنیم: اگر می‌خواهید توجه مخاطب بیشتر به تصویر یا ویدئو شما معطوف باشد، کوتاه بودن یا حتی بدون کپشن گذاشتن آن پست، بهترین راه است.

سخن نهایی درباره کپشن های اینستاگرام

احتمالاً متوجه شده باشید که اکثر نکاتی که در این مقاله به شما ارائه شد، نه تنها برای کپشن اینستاگرام شما کاربرد دارند، که می‌توانند در تصمیم گیری بهتر در روند مدیریت صفحه اینستاگرام شما هم کمک کنند. امیدوارم از این نکات لذت برده باشید و توانسته باشند نگاه شما را به روش های بازاریابی در اینستاگرام باز کنند. در مقالات بعدی قرار است بسیار بیشتر درباره نکات مهم اینستاگرام صحبت کنیم. پس حتماً وبلاگ ما را دنبال کنید.

در نهایت، اگر مقاله من را دوست داشتید (یا نداشتید)، خوشحال می‌شوم نظر خود را درباره آن با ما به اشتراک بگذارید و بگویید با کدام قسمت‌های آن موافق یا مخالف هستید، و اینکه کدام یکی از مثال‌های ما را بیشتر دوست داشتید.

قبلاً در قسمت اول نوشته مربوط به هشتگ و تاریخچه آن، اشاره‌ای کلی به مفهوم هشتگ و بحث‌های حول و حوش آن داشتیم. در این نوشته به طور خاص می‌خواهیم در مورد هشتگ و استراتژی‌های مرتبط با آن در فضای اینستاگرام صحبت کنیم.

اینستاگرام مرزها و محدوده‌های خودش را برای کاربران تعریف می‌کند. اما همانطور که استفاده نکردن از ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها منطقی نیست، استفاده از تمام این ظرفیت‌ها هم الزاماً بهترین نتیجه را ایجاد نمی‌کند.

به عنوان مثال، اینستاگرام اجازه می‌دهد که حداکثر تا ۷۵۰۰ پروفایل دیگر را فالو کنیم. یا اجازه می‌دهد در مجموع حداکثر ۳۰ هشتگ برای یک عکس مورد استفاده قرار دهیم. اینساتگرام اجازه نمی‌دهد در یک ساعت بیشتر از سیصد و پنجاه عکس را لایک بزنیم.

 

اینستاگرام حتی در مورد تعداد فالو و آنفالو کردن هم محدودیت دارد.

عدد قطعی در این زمینه مشخص نیست. اما بیشتر فعالان حرفه‌ای و متخصص اینستاگرام بر این باورند که قبلاً مجموعاً بیش از یکصد و شصت مرتبه (حاصلجمع فالو و آنفالو کردن در ساعت) می‌توانست این قابلیت را برای مدت محدودی روی اکانت شما، غیرفعال کند.

اما ظاهراً این عدد کاهش یافته و اخیراً گزارش‌هایی از تعلیق موقت کسانی که در ساعت حتی بیست مورد فالو و آنفالو داشته اند هم مشاهده شده. به هر حال، اگر چه الگوی دقیق اینستاگرام در این زمینه مشخص نیست و هر کسی حدسی می‌زند، اما به هر حال در این حوزه محدودیت‌های جدی وجود دارد.

شبکه های اجتماعی و اشتباهات کسب و کارها در آن

از آنجا که الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی به صورت دقیق و شفاف مشخص نیست، هر کس بر اساس تجربه‌های خود، حدس‌ها و توصیه‌هایی دارد. آنچه در اینجا می‌خوانیم مواردی است که مورد اتفاق نظر بسیاری از فعالان و بزرگان عرصه شبکه‌های اجتماعی بوده است:

 

اگر علاقمند به آشنایی بیشتر با بزرگان فعال در زمینه شبکه های اجتماعی هستید، می‌توانید این دو مطلب را مطالعه کنید

رید هافمن و مقاله در مورد شبکه های اجتماعی

پیتر ثیل ، استراتژی و کشف دنیاهای ناشناخته

کوین سیستروم،بنیان گذار اینستاگرام و مصاحبه او درAdweek

instagram-iconنکته اول: از هشتگ استفاده کنید.

به هر حال، هشتگ دو کاربرد مشخص دارد. قبل از هر چیز به بازدیدکننده فعلی عکس شما، توضیح می‌دهد که شما با چه انگیزه‌ای عکس را گذاشته‌اید. هشتگ #خاطرات نشان می‌دهد کاربرد آن تصویر برای شما، مرور گذشته بوده. اما زیر همان عکس اگر از هشتگ #رستوران یا #شام استفاده کنید، مشخص می‌شود که بیشتر مکان عکسبرداری یا سفره ی غذا مورد توجه شما بوده تا مرور خاطرات قدیمی.

هشتگ و اینستاگرام

کاربرد دوم هشتگ،‌ کمک به جستجوی تصویر است. کسانی که در اینستاگرام جستجو می‌کنند، جدای از نام کاربری یا Username، می‌توانند Tag را هم جستجو کنند. به عنوان مثال ببینند چه تصاویری با motamem یا Dinner یا غروب یا پارک یا … تگ و برچسب گذاری شده‌اند. پس با هشتگ می‌توانید در جستجوها مشاهده شوید و صفحه خود را در معرض دید کاربران جدید قرار دهید.

instagram-iconنکته دوم: از هشتگ زیاد استفاده نکنید.

استفاده زیاد از هشتگ،‌ سه مشکل جدی دارد. نخست اینکه حس کاربران را بد می‌کند و خواندن متن را سخت می‌کند. دوم اینکه نشان می‌دهد که شما به صورت تهاجمی در تلاش برای تبلیغ و توسعه صفحه خود هستید (که برای برند یک فرد یا سازمان ممکن است چندان خوب نباشد. اما شاید برای یک صفحه تبلیغاتی، چنین رفتاری پذیرفته شده و مورد انتظار باشد) و سوم اینکه ممکن است پست‌های شما، اسپم فرض شود. تحقیقات در این زمینه متعدد است.

هشتگ و اینستاگرام

در کتابهای نتیکت،‌ بین سه تا پنج عدد هشتگ را حرفه‌ای می‌دانند. اما در مقالات مربوط به تبلیغات و بازاریابی آنلاین،‌ بین پنج تا ده عدد هشتگ برای یک عکس توصیه شده است.

اگر به مبحث شبکه های اجتماعی علاقه مندید،خواندن این مقاله رو هم به شما پیشنهاد میکنیم:
شبکه های اجتماعی و اشتباه‌های سرنوشت‌ساز در آنها

instagram-iconنکته سوم: همه هشتگ‌ها را دقیقاً در توضیح عکس استفاده نکنید.

هشتگ‌های استفاده شده در خود عکس یا در کامنت‌ها، فرق خیلی جدی با هم ندارند. می‌توانید به تدریج در کامنت‌ها هشتگ اضافه کنید. مثلاً تصویر اولیه را با یک یا دو هشتگ آپلود کرده و بین هر چند کامنت، چند هشتگ جدید را هم بگذارید.

instagram-iconنکته چهارم: استراتژی هشتگ داشته باشید.

از هر کلمه ای استفاده نکنید. کسانی که به صفحه شما بیایند و ببینید که پراکندگی زیاد است، ممکن است کمتر به فالو کردن شما رغبت پیدا کنند. می‌توانید بین بیست تا پنجاه هشتگ (اختلاف بین علما خیلی زیاد است!) انتخاب کنید و فقط از آنها استفاده کنید.این کار شاید باعث شود در انتخاب عکس‌ها هم ناخودآگاه، همگونی بیشتری به وجود بیاید.

هشتگ و اینستاگرام

سه گروه هشتگ معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند:

icon-1هشتگ برند (مثلاً ما در صفحه @motamem همه عکس‌ها را با #motamem و #متمم برچسب گذاری می‌کنیم).

icon-1هشتگ کمپین: ممکن است در مدت کوتاهی به خاطر یک مسابقه یا رویداد خاص، از هشتگ خاصی استفاده شود.

icon-1هشتگ توضیح: این هشتگ‌ها به توضیح بیشتر عکس و جستجوی ساده‌تر آن در محیط اینستاگرام کمک می‌کنند.

instagram-iconنکته پنجم: قبل از انتخاب هشتگ‌ها، آنها را در اینستاگرام جستجو کنید.

همیشه ببینید که قبلاً چه کسانی از این هشتگ‌ها استفاده کرده‌اند. همینطور ببینید که چه تعداد عکس با آنها تگ شده است. ممکن است دیگران ایده‌های بهتری در مورد هشتگ داشته باشند. ممکن است شما، از برای ابیات شعر، از هشتگ #شعر استفاده کنید. اما ببینید که هشتگی به نام #شاعرانه هست که صفحه‌های بهتر و قوی‌تر از آن استفاده کرده‌اند. صفحه‌هایی که به سلیقه شما نزدیک‌تر هستند.

هشتگ و اینستاگرام

بعضی‌ها اشتباهاً فکر می‌کنند که بهتر است از هشتگ‌هایی استفاده کنند که اصطلاحاً Trend هستند و زیاد به کار می‌روند می‌تواند کمک کند. اما دقت داشته باشیم که تعداد کسانی که این هشتگ‌ها را استفاده می‌کنند خیلی زیاد هستند.

اگر شما از هشتک #nofilter استفاده کنید، اگر صرفاً می‌خواهید به بیننده اطلاع دهید که عکس ویرایش نشده، کار درستی انجام می‌دهید. اما اگر می‌خواهید با این هشتگ یا هشتگ‌هایی مانند #nature و #animal و … راحت‌تر جستجو شوید، خوب است بدانید که عکسی که با #nofilter تگ می‌شود در کمتر از یک ثانیه از فهرست ده عکس اول خارج می‌شود.

از طرف دیگر استفاده از هشتگ‌هایی که خیلی کم مورد استفاده قرار گرفته‌اند هم چندان مفید نیست.

چون نشان می‌دهد این هشتگ‌ها کمتر در ذهن مردم جا دارند و احتمالاً کمتر هم جستجو می‌شوند. شاید میانه‌ی این محدوده، جای مناسب‌تری برای انتخاب گزینه‌ها باشد.

instagram-iconنکته ششم اینکه از سرویس‌های تحلیلی استفاده کنید.

یکی از سرویسهای ارزشمند در این زمینه، iconosquare است. امکانات زیادی در این سرویس‌ و سرویس‌های مشابه در اختیار شما قرار می‌گیرد. به عنوان مثال به نمودار زیر که مربوط به اکانت @mrshabanali است نگاه کنید:

insta-report-mrshabanli

در این اکانت، عکس‌ها عمدتاً در روزهای سه شنبه تا جمعه آپلود می‌شوند و عموماً در ساعتهای هفت صبح و دوازده ظهر و یازده شب.

اما کاربران صفحه ترجیحات دیگری دارند.

آنها روزهای شنبه و یکشنبه ساعت‌ هفت صبح راحت‌ترند و بیشتر به اینستاگرام سر می‌زنند و ساعت دو تا چهار صبح خوابند و جمعه‌ها فعال‌ترین حضور را دارند. پس بهتر است در صورتی که هدف، توسعه تعداد لایک کنندگان است، از ساعت‌هایی که مورد ترجیح کاربران است استفاده شود.

اگر به خاطر داشته باشید قبلاً در متمم مطلبی تحت تاریخچه هشتگ و استراتژی هشتگ در اینستاگرام و شبکه های اجتماعی منتشر کردیم و توضیح دادیم که هشتگ چگونه به وجود آمد. همچنین مطلب دیگری در زمینه هشتگ و به طور خاص استفاده از هشتگ در اینستاگرام منتشر کردیم و آموزش دادیم که با استفاده از سرویسهای تحلیلی، به سادگی می‌توانید حتی در مورد بهترین زمان برای انتشار مطالب در اینستاگرام به شکلی که بیشترین بازدید را داشته باشند تصمیم بگیرید.

در این قسمت می‌خواهیم به شما سرویس‌های دیگری را معرفی کنیم که به وسیله آنها بتوانید هشتگ‌های مناسب را در تعداد مناسب برای مطالب خود را انتخاب کنید. خصوصاً با توجه به اینکه قبلاً هم در مورد استفاده بی رویه از هشتگ توضیح داده‌ایم:

هشتگ و استراتژی انتخاب بهترین هشتگ برای اینستاگرام

به فرض اینکه شش نکته کلیدی در استراتژی انتخاب هشتگ برای اینستاگرام در مطلب قبلی را مطالعه کرده و مورد توجه قرار داده باشید، الان تنها یک سوال مهم برای شما باقی می‌ماند و آن تعیین اولویت میان هشتگ‌ها و انتخاب مناسب‌ترین آنها برای اینستاگرام است. به شکلی که با تعداد مناسب هشتگ بتوانید بیشترین مخاطب را به دست آورید.

متاسفانه مهم‌ترین مشکلی که در استفاده از سرویس‌های عمومی مربوط به انتخاب و تحلیل هشتگ‌ها وجود دارد، عدم پشتیبانی آنها از زبان فارسی است. به همین دلیل در اینجا تصمیم داریم برخی از سرویس‌هایی را که می‌توانند به انتخاب بهترین هشتگهای فارسی برای اینستاگرام کمک کنند معرفی نماییم.

یکی از سرویس‌هایی که می‌تواند برای تحلیل وضعیت موجود، بسیار مفید باشد سرویس Hashtracking است. البته زمانی که از این سرویس استفاده می‌کنید لازم است اجازه دسترسی به اکانت اینستاگرام خود را به آن بدهید (که به دلیل معتبر بودن آن هیچ نگرانی خاصی ندارد و ما در بسیاری از موارد حتی بدون آگاهی این نوع دسترسی‌ها را به اپلیکیشن‌ها می‌دهیم).

فرض کنید ما می‌خواهیم در اکانت اینستاگرام متمم (motamem@) تصمیم بگیریم که از هشتگ فارسی متمم# استفاده کنیم یا از هشتگ انگلیسی motamem#

طبیعی است که در اینجا انتخاب خیلی در اختیار ما نیست. چون دیگران هم مطالب متمم را با هشتگ متمم بازنشر می‌کنند و مهم‌تر این است که ما با جریانی که در اینستاگرام (یا توییتر)‌ حاکم است همراه باشیم. ما دو هشتگ فارسی و انگلیسی متمم را با استفاده از سرویس Hashtracking با هم مقایسه کرده‌ایم:

انتخاب بهترین هشتگ‌ها برای اینستاگرام

همانطور که می‌بینید استفاده از هشتگ متمم فارسی در اینستاگرام رایج‌تر است. البته تعداد هشتگ‌های انگلیسی متمم در اینستاگرام هم کم نیست. اما با توجه به محدودیتی که همیشه برای استفاده از هشتگ در نظر می‌گیریم اگر قرار باشد یکی از این دو را استفاده کرده و رواج دهیم استفاده از هشتگ فارسی مناسب‌تر است.

همانطور که می‌بینید در قسمت راست بالای پنجره گزینه‌ای به نام See Enhanced Results هم وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید. ما در اینجا بررسی کوتاهی انجام داده‌ایم تا ببینیم مدیر گروه متمم با هشتگ فارسی شعبانعلی# توسط چه کسانی بیشتر مورد اشاره قرار گرفته است:

انتخاب بهترین هشتگهای اینستاگرام

همانطور که می‌بینید اگر بر اساس تعداد فالوئر‌ها در نظر بگیریم تاثیرگذارترین حساب کاربری اینستاگرام که هشتگ شعبانعلی# را به کار برده است، حساب کاربری مجله موفقیت است. بعد از آن، این هشتگ در اکانتهای خود آقای شعبانعلی و همینطور متمم مورد استفاده قرار گرفته است. اما اگر معیار را بر اساس تعداد پست‌ها در نظر بگیریم آقای پویا ودایع و همینطور خود آقای شعبانعلی و نیز کتابسرای انور، در اکانت اینستاگرام خود بیشترین استفاده را از این هشتگ کرده‌اند.

اما تنها چالش انتخاب هشتگ، فراوانی آن نیست. مسئله دیگری هم وجود دارد و آن اینکه ممکن است دیگران هم در موارد نامربوط از هشتگ مورد نظر شما استفاده کنند و این می‌تواند به کاهش اعتبار شما منجر شود. به عنوان مثال فرض کنید که شما از هشتگ داغ# برای توصیف آش خود استفاده کنید و بعد متوجه بشوید که این هشتگ عمدتاً در میان صفحات غیراخلاقی اینستاگرام رایج است! قطعاً نه آش داغ شما در میان آن صفحات داغ(!) مشتری خواهد داشت و نه برای شان شما خوب است که با کلیک کردن روی هشتگ داغ#، آش شما را در کنار آن تصاویر دیگر ببینند!

از سوی دیگر، احتمالاً ترجیح می‌دهید بدانید که دیگران معمولاً هشتگ مورد نظر شما را با چه هشتگ‌های دیگری مورد استفاده قرار می‌دهند تا شما هم از این فضا برای جذب مخاطب خود استفاده کنید. فرض کنید که ما می‌خواهیم یکی از مطالب متمم درباره استراتژی را با هشتگ استراتژی# علامت‌گذاری کنیم. سرویس Hashtagify به ما کمک می‌کند تا شناخت بهتری از وضعیت این هشتگ داشته باشیم.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید هشتگ‌های بازاریابی و کارآفرینی و Strategy در اینستاگرام در کنار این هشتگ به کار می‌روند:

انتخاب بهترین هشتگهای اینستاگرامالبته اینها تنها ابزارهای مورد استفاده برای انتخاب بهترین هشتگ‌ها در اینستاگرام نیستند. اما می‌توانند کمک موثری در شناخت و تحلیل هشتگ‌ها باشند. البته این نکته را فراموش نکنیم که:

اینستاگرام یکی از موثرترین رسانه‌های اجتماعی عکس محور موجود است. این شبکه‌ی اجتماعی می‌تواند فرآیند رشد و توسعه‌ی کسب و کارها را تسهیل کرده و سبب افزایش میزان فروش شود. با توجه به عکس محور بودن این رسانه می‌توان گفت که در حقیقت این نوشتن کپشن متفاوت

است که می‌تواند سبب جذب مخاطب و افزایش تعامل با او شود.به بیان دیگر محتوای تصویری و کپشن اینستاگرام دست به دست هم می‌دهند تا فرآیند جذب مخاطب و تعامل با او را تا جای ممکن افزایش دهند.

در واقع می‌توان گفت که در عصر حاضر کیفیت کپشن اینستاگرام برندها وجه تمایز بین آن‌ها را نشان می‌دهد. بهتر است بدانید که بر خلاف تصور بسیاری از افراد که کپشن نویسی را امری ساده می‌دانند، این بخش مهم‌ترین و حیاتی‌ترین بخش در انتشار یک پست اینستاگرامی است. از این‌رو در این مطلب نکات مهمی که در ارتباط با نوشتن کپشن اینستاگرام باید مورد توجه قرار گیرند، گردآوری شده است.

نکاتی چند در ارتباط با Caption اینستاگرام

۱) مخاطبان خود را بشناسید

شناخت مخاطب موثرترین و مهم‌ترین گام در نوشتن یک کپشن مناسب است. زیرا معمولا محتوای هر رسانه متناسب با نوع مخاطب آن انتخاب می‌شود تا بتواند با درگیر کردن احساسات مشتری او را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین کپشن اینستاگرام باید به گونه‌ای انتخاب شود که برای مخاطب آن قابل درک و ملموس باشد. نوشتن کپشنی که متناسب با اطلاعات مخاطب است سبب ایجاد حس همدلی در او می‌شود. از این رو می‌تواند رضایت مشتریان را جلب کند.

۲) شعار تبلیغاتی برند خود را مشخص کنید

همانگونه که هنگام بررسی عوامل موثر در محبوبیت برند کیت کت گفته شد داشتن شعار تبلیغاتی یکی از عوامل توسعه و موفقیت برند است. استفاده از این شعار تبلیغاتی در بسته‌بندی محصولات و پست‌های شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تاثیر مثبتی در بازاریابی یک برند داشته باشد. در صورتی که این شعار تبلیغاتی بتواند در قسمت پایانی کپشن تمام پست‌ها قرار بگیرد، هماهنگی خاصی را در بین پست‌ها ایجاد می‌کند. از آنجایی هم که کپشن پست‌های اینستاگرام تاثیر زیادی بر مخاطبان دارد، می‌تواند با تثبیت نام برند در ذهن مشتری میزان فروش را افزایش دهد.

۳) کپشن کوتاه و جذاب بنویسید

این نکته را به یاد داشته باشید که کاربران شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام معمولا علاقه‌ای به خواندن ادامه کپشن در قسمت بیشتر بخوانید ندارند. بنابراین از آنجایی که تنها جملات نخست کپشن اینستاگرام مورد مطالعه قرار می‌گیرند. بهتر است کپشنی کوتاه اما بسیار جذاب برای پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود تهیه کنید. جملات جذاب باعث می‌شود کاربر تصمیم به مطالعه ادامه مطلب و مراجعه به لینک مربوطه می‌گیرد.

۴) کپشن اینستاگرام را با کلمات کلیدی آغاز کنید

کلمات آغازین کپشن اینستاگرام مهم‌ترین بخش پست اینستاگرام برند شما است. اگر بتوانید کپشن خود را با کلمات کلیدی جذب کننده‌ای آغاز کنید، نیمی از مسیر را طی کرده‌اید. اگر کلمات شما قدرت جلب نظر مشتری را در نگاه اول داشته باشد می‌تواند ادامه مسیر را با اطمینان بیشتری طی کنید. بنابراین شناخت مشتری و آگاهی از علم روانشناسی می‌تواند در انتخاب کلمات کلیدی جادویی کمک زیادی به شما بکند.

 

۵) سوال بپرسید

طرح سوالات نظرسنجی در پایان کپشن اینستاگرام می‌تواند سبب افزایش تعامل با مخاطبان شود. نظرسنجی و طرح سوالات اثربخش علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن احساسات مخاطب تعامل برند با مخاطبان را نیز افزایش می‌دهد. طرح سوالات خاص با به چالش کشیدن مشتری می‌تاند ذهنیت مثبتی نسبت به برند در مشتری ایجاد کند.طرح سوالات خاص با به چالش کشیدن مشتری می‌تواند ذهنیت مثبتی نسبت به برند در مشتری ایجاد کند.

۶) کپشن را تا هر جا که لازم است ویرایش و بازنویسی کنید

به عنوان یک فرد حرفه‌ای که مدیرت شبکه‌های اجتماعی یک برند را به عهده دارید از سعی و خطا و اجرای استراتژی‌های مختلف نترسید. ممکن است برای رسیدن به یک کپشن ایده‌آل لازم باشد که چندین بار به ویرایش و بازنویسی آن بپردازید. فراموش نکنید که پست‌های شبکه‌های اجتماعی شما بارها توسط مخاطبان جدیدی مرور می‌شوند. بنابراین کپشن پست‌های قدیمی خود را نیز تا جایی که نیاز است تغییر دهید و از نو بنویسید تا بیشترین تاثیر را بر مخاطب بگذارد.

 

۷) از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید

استفاده از هشتگ‌های مناسب در کپشن اینستاگرام تاثیر به سزایی در بازدید پست‌های آن دارد. برای تاثیرگذاری بیشتر پست‌ها لازم است که هشتگ‌ها با هوشمندی انتخاب شوند تا بتوانند اهداف برندها را تحت پوشش قرار دهند. در استفاده از هشتگ این نکته را فراموش نکنید که نباید هشتگ‌ها سبب ناخوانایی کپشن اینستاگرام شوند. زیرا در این صورت تاثیر منفی بر روی ذهن مشتری ایجاد می‌شود.

۸) از ایموجی استفاده کنید

کپشن اینستاگرام نیز مانند تلگرام به کمک ایموجی‌ها قابل فهم‌تر و جالب‌تر خواهد بود. بسیاری از مخاطبان با مشاهده‌ی ایموجی اشتیاق بیشتری نسبت به خواندن ادامه مطلب از خود نشان می‌دهند. بنابراین به کمک ایموجی‌ها می‌توانید تاثیر کپشن اینستاگرام را چندین برابر کنید.

۷ دیدگاه برای “کپشن اینستاگرام (Caption) را با ۸ ترفند و نکته متمایز بنویسید

 1. profile avatar
  فرشاد نمازی زاده گفته:

  سلام.
  نکته مثبت مقاله “کامل و جامع” بودن آن است زیرا کلیه نکات زیر را دربر می گیرد:
  – چطور کپشن را شروع کنیم،
  – متن را چطور بنویسیم،
  – چگونه پایان دهیم،
  – هشتک ها را چطور انتخاب کنیم،
  – کجای متن آنها را به کار ببریم،
  – و ریز نکاتی که شاید کسی به آنها توجهی نکند.
  و نکته منفی:
  – تکرار در مقاله خیلی زیاد بود که باعث عدم تمرکز می شد
  – در رابطه با سرویس Hashtracking اگر توضیحاتی با تصویر داده می شد خوب بود

  با تشکر فراوان

  • profile avatar
   فرشاد نمازی زاده گفته:

   چکیده نکات خودم

   برای نوشتن کپشن باید نکات زیر را در نظر گرفت:
   ۱. قرار است برای چه کسی بنویسید؟
   مخاطب خود رابشناسید(سن، جنسیت، علایق، محل زندگی) – احساسات مخاطب را درگیر کنید – قابل درک و لمس بنویسید
   ۲. پیام خود را بشناسید
   باور ها و ارزشهای شماچیست؟ با چه چیزی مخالف هستید؟ چه صفاتی شما را به خوبی توصیف می کند؟
   ۳. شعار تبلیغاتی برای خود تعیین کنید
   شعار خود را در پایان کپشن قرار دهید. شعار هم باعث هماهنگی پست های شما می شود و هم باعث می شود برندتا تثبیت
   شود.
   ۴. زمان کافی برای برای شناخت برند، مشتری و رقبا صرف کنید
   ۵. برای نگارش کپشن موارد زیر را مد نظر قرار دهید:
   – ابتدا چند کپشن آماده کنید
   – تا جایی که می توانید آنها را بازبینی و ویرایش کنید
   – از هشتگ مناسب استفاده کنید
   – هشتگ ها را در پایان پست قرار دهید
   – مخاطبان خود را تشویق به انجام کاری کنید(با آنها تعامل کنید، بخاهید تجربیات خود را به اشتراک بگذارند)
   – مسابقه برگزار کنید
   – از ایموجی استفاده کنید
   – در ابتدای کپشن از کلمات کلیدی استفاده کنید و مسائل مهم را مطرح کنید
   – از مخاطبان بخواهید بر روی لینک موجود در بیوی شما کلیک کنند
   – از آنها بخواهید دوستان خود را تگ کنند
   – نام تجاری خود را با لحن اینستاگرام هماهنگ کنید
   – همیشه کپشن خود را به اندازه مشخصی بنویسید ( اگر از مخطبانتان شناخت کافی ندارید، کوتاه بنویسید. بازخورد پست های
   متفاوت را ببینید و کپشن مناسب خود را پیدا کنید)
   – سایر کانال های خود را معرفی کنید
   – بیان مناسب خود را پیدا کنید ( لحن قرار است جدی باشد یا خودمانی؟ از ضمیر “من” یا “ما” استفاده می کنید؟ آیا کلماتی که
   استفاده می کنید برای رساندن لحن بیان شما مناسب است؟)

   برای هشتگ های خود نیز استراتژی داشته باشید.
   ببینید چه کسانی قبلا از این هشتگ استفاده کرده اند؟
   چه تعداد عکس با آنها تگ شده است؟

   برای یافتن بهترین هشتگ ها می توانید از ابزارهای تحلیلی استفاده نمایید.

   و در انتها بهترین زمان را برای انتشار پست خود بیابید. زمانی که افراد بیشتر در اینستاگرام حضور دارند و پست شما بازخورد بیشتری دارد( تعداد لایک و کامنت بیشتری دریافت می کند).

 2. profile avatar
  مریم بردبار گفته:

  مواردی که درخصوص نحوه کپشن نویسی بیان شده، بسیار مفید هستند و اینکه برخی موارد با جمله بندی و با لحن متفاوت چندین بار تکرار شده، نشان دهنده اهمیت موضوع از دید نویسنده است و کمک می کند که مطلب بیشتر در ذهن خواننده باقی بماند.
  برخی نکات کپشن مقاله؛ چند سطر ابتدایی کپشن بسیار در جذب مخاطب مهم است و می بایست در نوشتن آن از کلمات کلیدی هم استفاده شود و یا حتی می توان از ایموجی ها در این بخش استفاده کرد. جملات قصار هم گزینه مناسبی برای آغاز کپشن است اما در استفاده از تمامی موارد می بایست ابتدا نوع مخاطب و سلیقه آن را بدانیم و سپس اقدام به نوشتن کپشن کنیم و پس از نوشتن آنرا چندین بار بررسی کنیم حتی از نظر املایی و جمله بندی آنرا چک کرده و قبل از نشر، نظر شخص دیگری را هم در مورد کپشن نوشته شده جویا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

question