روانشناسی رنگ‎ها و تاثیر آن در برند‎سازی و برندینگ

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش بازاریابی,برندینگ ۱۳۹۵/۱۱/۰۵ بدون دیدگاه 474 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۷/۰۲/۲۲
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

رنگ برند، قسمت جدایی‌ناپذیر برندسازی و برندینگ و بخش مرکزی شخصیت برند است و اگر در بلندمدت و بر اساس یک الگوی مشخص و پایدار به کار گرفته شود، عامل هویت‌دهنده برند خواهد بود. رنگ‌سازمانی باید با در نظر داشتن استانداردهای مدیریت برند، منجمله تداعیات رنگ در ذهن مخاطب، انتخاب گردد حتما برای محصولات و خدمات مختلف …

رنگ برند، قسمت جدایی‌ناپذیر برندسازی و برندینگ و بخش مرکزی شخصیت برند است و اگر در بلندمدت و بر اساس یک الگوی مشخص و پایدار به کار گرفته شود، عامل هویت‌دهنده برند خواهد بود. رنگ‌سازمانی باید با در نظر داشتن استانداردهای مدیریت برند، منجمله تداعیات رنگ در ذهن مخاطب، انتخاب گردد حتما برای محصولات و خدمات مختلف باید رنگ‌های متفاوتی که مورد انتظار مشتری و بازار باشد، انتخاب گردد تا به متمایز شدن محصولات سازمان از رقبا یاری رساند.

 

رنگ باید به مشخص‌ترین عامل شناسایی برند تبدیل گردد. به برندهایی نظیر: ایرانسل، ودافون،گوگل فکر نمایید.

حتما باید در لوگو دیده شود، مثل آبی در توییتر ،  قرمز در تارگت یا سبز فسفری در جای پنجه هیولا در نوشابه انرژی‌زای مانستر.

شرکت‌هایی که دارای محصولات مصرفی بسته‌بندی‌شده (مخصوصا محصولات تند مصرف FMCG) هستند، در خصوص رنگ برند و لوگوی خود بسیار حساس بوده و آن را قلب استراتژی بسته‌بندی خود می‌دانند. مانند : بنفش در شکلات Cadbury،  قرمز در کوکاکولا،  صورتی در برند باربی.

آیا رنگ می‌تواند بیانگر ارزش و قدرت برند باشد ؟

اگر برندهای فوق، نام و لوگوی خود را از روی بسته‌بندی برداشته و فقط ویژگی‌های برند خود در بسته‌بندی محصولاتشان را استفاده نماید، آیا همچنان مخاطبان بین‌المللی، آنها تشخیص می‌دهند ؟

برندسازی با امضای رنگ برند

برند .The Tiffany & Co که با رنگ پانتون ۱۸۳۷  ثبت‌شده (شرکت پانتون)، متعلق به شرکت تولیدکننده جوهرات در نیویورک است. پانتون به احترام  سال روز تاسیس تیفانی در چنین تاریخی، رنگ آبی فیروزه‌ای خیلی کمرنگ ۱۸۳۷ را از لیست کد رنگ‌های خود خارج نمود و آن را متعلق به شرکت تیفانی می‌داند.

تقریبا در تمام دنیا این رنگ خاص را با نام آبی تیفانی Tiffany Blue می‌شناسند . این جواهری سازی، “امضای برند بر بسته‌بندی” را به‌صورت یک جعبه آبی‌ تعریف نموده است. دور جعبه یک روبان سفید پیچیده می‌شود ولی گره‌زده نمی‌شود، با کشیدن یک‌سوی پاپیون روی جعبه، ناگهان کل روبان باز می‌شود، که بخشی از مشخصه بسته‌بندی تیفانی میباشد. روبان بسته‌بندی همواره سفید است و تنها در تعطیلات قرمز آن استفاده مینمایند.


نام تجاری .The Tiffany & Co تنها با فونت Baskerville Old Face بر بسته‌بندی‌هایش شناخت می‌شود. برخی از صاحب‌نظران دنیای برند معتقدند، اکنون این بسته‌بندی  به‌اندازه‌ای شناخته‌شده که دیگر درج نام برند بر روی آن ضرورتی ندارد. اما من با اینان مخالفم، زیرا که نوشتن نام برند بر محصول به خاطر تاکید دوباره بر وضعیت، کیفیت و مطلوبیت نام تجاری است.

با گذشت سالیان، تیفانی به تجربه دریافته که ارزشی که قصد دارد به مشتری منتقل نماید، از طریق همین توسط بسته‌بندی آبی انجام می‌شود، و بی‌شک مطلوب‌ترین بسته‌بندی در جهان را دارد.

نکته جالب : تجربه داشتن چنین محصولی در چنین بسته‌بندی-ایی تنها در پایان عملیات خرید اتفاق می‌افتد. زیرا که مشتری با تجربیات دیگران به فرایند تصمیم‌گیری خرید وارد می‌گردد و تنها زمانی که خرید انجام می‌پذیرد به تجربه مشابه دست پیدا می‌نماید.

با توجه بااینکه شخصا در دنیای برندینگ مشغول بکار هستم، میدانم که چه‌کاری سخت است، اینکه شما بخواهید تجربه‌ شگفت انگیز یک خرید رومانتیک و لاکچری را به پایان فرایند تصمیم‌گیری مشتری موکول نمایید. این امر خطیر را رنگ و بسته‌بندی تیفانی به‌خوبی انجام می‌دهد. زیرا تجربه زیبای خرید تازه هنگامی آغاز می‌شود که فرد مورد علاقه شما، بسته‌ آبی را در دستان شما می‌بیند و به شوق یک جواهر باکیفیت، حتی پیش از باز کردنش، بسیار شاد و خوشحال می‌گردد. در میان هزاران انتخاب، رنگ و بسته‌بندی‌ تیفانی عامل اصلی فروش چشمگیر برند است.

تاثیر رنگ

چه اتفاقی میافتد، که مشتری برخی برندها را بر برخی دیگر، ترجیح می‌دهد؟

درواقع می‌توان گفت که برندهای معتبر، تصویری هیجان‌انگیزی از خود در نظر مشتری ایجاد می‌نمایند. هیچ‌چیز به‌اندازه یک بسته‌بندی درست قادر به ایجاد هیجان دیداری در مشتری نیست. انتخاب بسته‌بندی صحیح، حتما عامل تحکیم برند و دعوت مشتری به تعامل با برند خواهد بود

ساختار و شکل بسته‌بندی، رنگ، نحوه نگارش و فونت مطالب روی بسته‌بندی و تصاویر بکار گرفته‌شده، باید باهم همخوان و نماینده یک برند و تنها یک برند باشد. باید بتواند در چند لحظه توجه مشتری را جلب و رابطه عاطفی با وی ایجاد نماید.

نتایج تحقیقات دکتر برونو از دانشگاه نیویورک نشان داده که مردم، ۱۰% چیزی که می‌شوند را به یاد می‌آورند، ۲۰% چیزی را که در موردش می‌خوانند، ۸۰% چیزی را که می‌بینند.

 

 نتایج تحقیقی دیگر در حوزه بازاریابی نشان داده که ۸۰% اطلاعات تصویری باقی مانده در ذهن افراد، مرتبط با رنگ میباشد.

رنگ تاثیر فوری بر  احساس مشتری می‌گذارد. برندها به دنبال رنگی هستند که بیانگر شخصیت برندشان باشد و نباید بر اساس سلیقه مدیرعامل یا مدیر بازاریابی سازمان نانجام شود، بلکه باید ناشی از گزارش یک تحقیق بازار مناسب باشد.

در نگاه اول، برندهای مختلف روی قفسه مغازه در کنار هم قرار دارند و تنها از طریق رنگشان از هم تشخیص داده می‌شوند.

یکی از مواردی که در برندسازی سازمان‌ها و قبل از انتخاب رنگ انجام می‌شود، تحلیل جایگاه محصولات برند در طبقه محصول یا خدمات بازار بر اساس رنگ  Brand Color Positioning است.

 • برند Axe (اسپری بدن) از رنگ به‌عنوان ابزاری برای متمایز شدن از رقبا، بسیار حرفه‌ای عمل می‌نماید. بسته‌بندی سیاه‌ با شکلی خاص و منقوش به نوشته عمودی نقره‌ای نام برند.
 • بسته‌بندی نارنجی برند شکلات Reese با نام برند زرد، در هر قفسه‌ای کاملا متمایز است.
 • بسته‌بندی بنفش شکلات hobby نیز برای هر ایرانی قابل‌تشخیص است.

امضای رنگ برند“، بسیار مهم است، اما رنگ به‌تنهایی تضمین‌کننده موفقیت برند نیست. مشتری بعد از انتخاب و خرید برند، برای درک ارزش و مطلوبیت محصول، باید تجربه دلپذیری در هنگام استفاده از آن نیز داشته باشد تا رضایت در وی ایجاد و در بهترین حالت، محصول را به دیگران نیز معرفی نماید. یک برند رهبر هنگامی متولد می‌شود که برای یک نسل نستالژی و برای نسل بعدی تجربه جدید دلپذیری باشد.

رنگ اشتباه

امروزه بسته‌بندی‌ها بسیار ساده‌ شده و رنگ‌ها و متن‌های کمتری بکار گرفته میشود، اما همچنان طراحی متمایز که هنر یک طراح حرفه‌ای است، مدنظر میباشد . سادگی بیش‌ازحد نیز موجب عدم تمایز و گم‌شدن برند می‌گردد.

طراحی بسته‌بندی باید هوشمندانه باشد. آن را به یک فرد یا شرکت صرفا گرافیست نسپارید. طراح حرفه‌ای بسته‌بندی می‌داند که چه عناصری از بسته‌بندی را حذف و آن را ساده نماید (طراحی ساختار بسته‌بندی، رنگ، نوشته) به‌گونه‌ای که همچنان محصول را متمایز و همچنان و عناصر ضروری باقی بماند و محصول به یک کالای عمومی تبدیل نگردد.

رنگ باید بر سایر عناصر بسته‌بندی غالب باشد و صدالبته، به‌درستی به کار گرفته‌شده باشد. برخی طراحان فقط  تلاش دارند تا رنگ بسته‌بندی معرف رنگ محصول درون آن باشد و هرگز به رنگ به دید امضای رنگ برند نمی‌نگرند.

اگر در اولین مرحله، مشتری نتواند محصول را شناسایی نماید، حتما فروش آن با مشکلات زیادی روبروست.امضای رنگ برند می‌تواند نماینده برند باشد، اما رنگ دوم می‌تواند نماینده خانواده و یا ویژگی محصول درون بسته‌بندی باشد.البته مشکلات دیگری نیز وجود دارد.

امروزه بسته‌بندی سفید مد شده، زیرا از برندهای پیرامون خود به‌راحتی تشخیص داده می‌شود.طراحان به رنگ سفید علاقه دارند زیرا که در هر دوره زمانی به خلوص محصول، کیفیت و پیچیدگی اشاره می‌نماید. درعین‌حال ظاهر برند را به یک کالای عمومی شبیه می‌نماید. البته باید به محیط کسب‌وکار و یا نحوه نگهداری نیز توجه نمود. برای مثال: بستنی با بسته‌بندی سفیدرنگ.  چگونه باید بستنی را در فریزر سفید پیدا کنیم ؟

مشتری، قفسه مغازه را به دنبال محصولی جستجو می‌کند.

مشتری به قفسه‌ها نگاه می‌کند، محصول موردنظرش را به خاطر امضای رنگ برند، فوری میابد. در همان لحظه؛ تجربه‌ای که از آن رنگ خاص در ذهن دارد، یادآوری مجدد می‌شود. جستجو سبب تحریک احساسات می‌گردد، احساسات پایه منطق را متزلزل نموده و این افکار غیرمنطقی بر فرایند تصمیم‌گیری خرید تاثیر می‌گذارد. مصرف‌کننده بسته محصول را برمی‌دارد و برخی کلمات خاص را از بین نوشته‌های روی بسته را انتخاب و می‌خواند.

در برندینگ ما به دنبال فروش محصول نیستیم، ما مزایای احساسی قول برند را می‌فروشیم. مصرف‌کنندگان برای آنکه با داستان برند آشنا شوند، تنها باید چند ثانیه زمان بیشتری صرف نگاه کردن به بسته‌بندی نمایند. همه ایناها سبب ایجاد حس اعتمادبه‌نفسی است که برند قصد انتقال آن را به مشتری دارد.

تا اینجا مشتری برند را از طریق رنگ روی بسته شناخت و برداشت، اما برندی که چندین محصول با خصوصیاتی تقریبا مشابه دارد، چه کند؟

مثلا بیسکویت گرجی (طعم پرتقالی، آناناسی، گردویی، عسلی) . اختلاف رنگ کوچکی بین هرکدام از این بسته‌بندی‌ها وجود دارد که نشان از بخش‌های مختلف در خط تولید کارخانه میباشد. طعم مورد نظر فرد بواسطه رنگ دوم در ذهنش نشانه‌گذاری می‌شود، که به این “رنگ ‌بخش‌بندی محصول” میگوییم . رنگ غیر اصلی، معرف طعم است.

چند نکته در استفاده از رنگ

هنگام انتخاب رنگ برند، به شخصیت برند خود توجه نمایید، رنگی انتخاب کنید که شخصیت برند را فریاد بزند. البته نحوه بکارگیری رنگ در طراحی بسته‌بندی نیز بسیار مهم است. رقبا را نیز باید مدنظر باشند، به محصول رقبا و دسته‌بندی محصولاتشان روی قفسه خوب توجه کنید.

حتما باید متمایز باشید، نه‌فقط از طریق رنگ امضای برند، بلکه بسته‌بندی شما نیز باید در بین محصولات هم نوع خودش، خاص باشد و قضیه در مورد تصاویر و فونت‌ها نیز صدق میکند. باید از کارایی “رنگ بخش‌بندی محصول” نیز اطمینان حاصل نمایید. دفترچه هویت بصری برند Brand CI Guide ( افراد غیرحرفه‌ای در ایران بر آن نامی مضحک قرار داده‌اند : انجیل برند ! ) برای تثبیت نحوه طراحی بسته‌بندی محصولات سازمان است.  دفترچه هویت بصری برند به شما چگونگی تطبیق رنگ، فونت و بسته‌بندی با توسعه خط تولید محصولات، که ممکن است در آینده رخ دهد را نشان می‌دهد.

این مطلب زمانی بیشتر اهمیت خویش را نشان می‌دهد که شما تحت لیسانس برندی دیگر در حال تولید محصول و یا ارائه خدمات هستید، پس رعایت استانداردهای شرکت صاحب برند حیاتی است.

تا زمانی که برند به قول خود عمل کند، مشتری به دنبال برند خواهد آمد.

کانال تلگرام مدیر آینده

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

چگونه با استراتژی بازاریابی ضربه غافلگیرانه عمل کنیم؟

چگونه با استراتژی بازاریابی ضربه غافلگیرانه عمل کنیم؟

اغلب این استراتژی را «استراتژی فضای خالی » می نامند. وقتی به بازار خود نگاه کنید، محصول یا خدمتی را می یابید که هیچ کس آن را ارائه نم یدهد و می تواند فضای خالی بین آنچه در حال حاضر در بازار وجود دارد و آنچه می توانید به بازار ارائه دهید را پُر کند. …

تاکتیک‌های بازاریابی فشاری برای مخاطبان منفعل در بازاریابی موبایلی

تاکتیک‌های بازاریابی فشاری برای مخاطبان منفعل در بازاریابی موبایلی

بسیاری از کسب وکارها و برندهای امروزی, برنامه های بازاریابی خود را با تمرکز بر کاربران موبایل و کسانی که همیشه آنلاین بوده و در حال کسب اطلاعات و سرگرم کردن خود در محیط موبایل هستند, قرار می دهند اما برای جذب آنها راه های زیادی وجود دارد که یک دسته از آنها تاکتیک های …

استراتژی بازاریابی آنی شامپو پنتن

چگونه استراتژی بازاریابی آنی شامپو پنتن بازار آمریکا را تسخیر کرد؟

آموزش بازاریابی بازاریابی یکی از رشته های علم اقتصاد است با همان سرعت که علم در حال پیشرفت است, اقتصاد هم پیش می رود و بازاریابی هم رشد می کند و دگرگون می شود مقاله زیر, درباره روش بازاریابی شامپو پنتن در آمریکا را بخوانید, و نکاتی جالب درباره بازاریابی آنی به شیوه شامپو «پنتن» …

5 روشی که از شما یک مدیر بازاریابی فوق‌العاده می‌سازد!

۵ روشی که از شما یک مدیر بازاریابی فوق‌العاده می‌سازد!

اغلب مدیران بازاریابی دوست دارند ۹۰ درصد وقت شان را صرف بازاریابی کنند و فقط ۱۰ درصد از زمان شان را به مدیریت اختصاص دهند, درحالی که در واقعیت به ندرت چنین چیزی روی می دهد و در بسیاری از موارد عکس این حالت اتفاق می افتد مشغله های کاری مدیران بازاریابی تا به آن …

آیا کمپین تبلیغاتی و بازایابی آنلاین و آفلاین را می‌توان هم‌زمان اجرایی کرد؟

یک‌شنبه هفته گذشته، مطلبی در رابطه با پیشبرد همزمان کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین و آفلاین آوردیم که ویدیویی در آن ضمیمه شده بود. در ویدیو مربوط به این رویکرد موثر تبلیغاتی، آمار و ارقامی مطرح شده است که هر مدیر مارکتینگی را در مورد تصمیم‌گیری درست در مورد کمپین‌های تبلیغاتی‌شان، قانع می‌کند. در همین راستا، مطالبی در بلاگ‌اد …

چگونه تکنولوژی بیکن باعث تحول بازاریابی خرده‌فروشی در مجتمع تجاری شود؟

تکنولوژی بیکن برای تغییر روندی که مشتریان با برند‌ها تعامل می‌کنند، کاملاً آماده است. این تکنولوژی باعث مفیدتر شدن ابزارها شده، همچنین در راهی که خرده‌فروشان تأثیر آفلاین تبلیغات آنلاین را اندازه‌گیری می‌کنند، تحول بزرگی ایجاد کرده است. هنگامی‌که صحبت از بازاریابی حساس و نکته بینانه می‌شود، آنچه بیشتر از همه به ذهن می‌رسد، تکنولوژی بیکن است. درواقع …

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار آنلاین
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

اگر کسب‌وکار آنلاین خود را راه اندازی کردید ولی درآمد زیادی ندارید!!

مدیران محترم کسب‌وکار آنلاین که تا به حال نتوانستند درآمد کافی از آن را ایجاد کنند. با شرکت در دوره تدوین سفرنامه مشتری می توانند به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارنند. همچنین این دوره منجر به تغییر دید و بینش مناسب شما در خصوص کسب‌وکار آنلاین می شود که در نهایت به درآمد حداقل 3 برابر در پایان یکسال برسید. چرا که در حقیقت به ناگفته های روش های درآمدزایی که حاصل تجربیات خودمان از این کسب و کار را با صداقت در اختیارتان قرار خواهیم داد. فقط افرادی که حایز شرایط باشند در این دوره شرکت خواهند کرد، ممکن است شما مدرس، مشاور، تولید کننده، واردکننده، مدیر شرکت و هر کسب و کاری باشید که در حال حاضر با استفاده از اینترنت محصول، کالا و خدمت خود را به بازار هدف آنلاین ارایه می دهید ولی از درآمد خودتان راضی نیستید. تمامی مباحثی که در دوره تدوین سفرنامه مشتری کاملا کاربردی و قابل اجرا در شرایط فعلی کشور عزیزمان است و حامل تجربیات خودم در این حرفه است. حتمن به آدرس وب سایت خود اشاره کنید تا بتوانید این آموزش را بعد از بررسی و تایید دستی دریافت نمایید.

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
X