کتاب مسری (راهکارهای بازاریابی ویروسی) اثر جونا برگر از رمز و رازهایی که در پس انتقال‌های اجتماعی در مورد یک ایده و محصول وجود دارد را مطرح می‌کند. واقعاً چه چیزی باعث می‌شود که در مورد برخی از محصول‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم و آن‌ها را با دوستان و آشنایان خود بیشتر به اشتراک می‌گذاریم؟

کتاب مسری (بازاریابی ویروسی) با داستان‌های بسیار جذاب و تحقیقات گسترده ارایه شده است. ابزاری خیلی ضروری برای هر مدیر آینده‌ای است که باور دارد می‌تواند محصول یا ایده خود را در سطح وسیعی گسترش دهد.

وقتی یک محصول یا کالایی خیلی سریع می‌تواند بر سیر گفتار مردم سوار شود، بین دوستان و آشنایان خود رواج یابد. صاحب آن نام و کالا می تواند با خیال راحت به رویای فروش مداوم کالای خود به نظاره بنشیند.

این تکنیک بی‌نظیر که می‌توان آن‌ را کار آمدترین و شگفت انگیزترین روش تبلیغاتی در عصر حاضر دانست؛ که به بازاریابی ویروسی معروف رواج یافته است. با استفاده از این تکنیک نوین بازاریابی و تبلیغات ویروسی می‌توانید به صورت کاملا هوشمندانه و با حداقل هزینه به معرفی کالاها، خدمات و علایق خود بپردازید.

بازاریابی ویروسی فقط یک روش معمول تبلیغاتی نیست بلکه اسلحه‌ای کارآمد است که هر کس در هر موقعیتی برای تجارت باید به آن مجهز باشد.

جونا برگر دکترای خود را در بازاریابی از دانشکده‌ی تحصیلات تکمیلی استنفورد کسب کرده است. تحقیقات و مقالات او معمولا در نیویورک تایمز، ژورنال وال استریت و نشریه اکونومیست دیده می‌شود. برگر به طور منظم در مورد روانشناسی و بازاریابی ویروسی می‌نویسد. او یکی از تاثیرگذاران لینکدین محسوب می‌شود.

جونا برگر یکی از اساتید برتر وارتون در پنسلوانیا می‌باشد، او یکی از متخصصان برتر بازاریابی ویروسی و نفوذ اجتماعی است. برگر با انواع شرکت‌ها و سازمان‌ها از جمله گوگل، فیسبوک، جنرال موتورز، استی لادر، مایکروسافت و غیره همکاری داشته است.

او در سال ۲۰۱۳ کتابی با نام مسری، راهکارهای بازاریابی ویروسی را منتشر کرد. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز و وال‌استریت و هم‌چنین بهترین کتاب سایت آمازون در سال ۲۰۱۳ بود. این کتاب در همین مدت کوتاه به بیش از ۲۵ زبان دنیا ترجمه شده و ۱۵۰ هزار نسخه از آن منتشر شده است.

برگر به طور کلی بیش از ۳۵ مقاله برجسته در زمینه روانشناسی و بازاریابی منتشر کرده است. تعدادی از آن‌ها عبارتند از: چه چیزی باعث ویروسی شدن محتوای آنلاین می‌شود؟ در مجله تحقیقات بازاریابی- اثرات مثبت تبلیغات منفی، زمانی که نقدهای منفی فروش را افزایش می‌دهند و …

کتاب مسری حکایت پوست اندازی بازاریابی در اقتصاد فوق رقابتی امروز است.

گذشت آن روزگاری که خیلی ها محتوای کتاب های اصول تجاری از جمله بازاریابی و فروش را توضیح واضحات می دانستند و همه را با یک چوب می راندند و می گفتند همه را از بر هستیم. با پیچیده شدن فعالیت های تجاری در عصر انفجار ارتباطات، بازاریابان معاصر هم ترفندهای پیچیده ای را به کار بسته اند تا جزیی ترین حرکات انسان ها را در زندگی روزمره تحلیل کنند و برای رونق کسب و کارهای گوناگون در کار آورند.

حالا دیگر بحث ها این قدر علمی و موشکافانه شده که بعید است کسی مدعی توضیح واضحات شود و اثر گذاری شان را زیر سوال ببرد. در رونق اینگونه از کتابها، کتاب مُسری ، در رده ی آنهایی است که خیلی زود معروف شده اند و به لیست پرفروش های رسانه های مشهور راه یافته اند.

 

فهرست مطالب کتاب مسری راهکارهای بازاریابی ویروسی

مقدمه: چرا برخی چیزها مشهور می‌شوند؟

فصل ۱: ترویج اجتماعی
فصل ۲: محرک‌ها
فصل ۳: احساسات
فصل ۴: عمومی بودن
فصل ۵: ارزش عملی
فصل ۶: داستان‌ها

اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستید؛ چگونه با تبلیغات و صرف هزینه محصول و خدمات‌مان را به صورت بازایابی ویروسی معروف کنیم؟ جواب آن را فقط در کتاب‌ پرفروش نیویورک تایمز و وال‌استریت‌ژورنال در سال ۲۰۱۳ خواهید یافت!

 

کتاب مسری به سه سوال مهم شما پاسخ می‌دهد:

۱. چه عواملی باعث صحبت کردن مردم درباره محصولات، ایده‌ها و خدمات و تبلیغ کردن آن‌ها می‌شود؟
۲. برای مُسری کردن محصول،‌ هدف یا ایده‌تان باید از کدام شش گام استفاده کنید؟
۳. چگونه می‌توانید داستان‌هایی تعریف کنید تا باعث تمایل مردم به سخن‌پراکنی درباره محصولتان شود؟

اگر می‌خواهید محصول، خدمت یا هدف‌تان شهره شهر شود، یا موضوع صحبت در اینترنت شود،‌ بر تبلیغات تکیه نکنید. مردم به نظرات دوستان و آشنایان‌شان بیش از تبلیغات پولی اعتماد دارند. چالش این است که محصول یا خدمت خود را سر زبان همه بیندازید. جونا برگرِ متخصص بازاریابی به خوبی توضیح می‌دهد که چرا برخی موضوعات راه‌شان را به سراسر دنیا هموار می‌کنند، درحالی‌که بقیه نادیده گرفته می‌شوند.

راه‌حل او چیزی فراتر از به‌کارگیری رسانه‌های اجتماعی است؛ به گفته او رسانه‌های اجتماعی بیشتر ابزار هستند. اگر از واژه‌های صقیل و غیرضروری این کتاب مثل «اهمیت ذاتی» صرف‌نظر کنیم.

نویسنده روش تبدیل محصول یا هدف‌تان به موضوع مکالمه عموم مردم به خوبی به شما آموزش می‌دهد؛ موضوعی که همه بخواهند درباره‌اش بحث کنند. اگر شما هم یک مدیر آینده هستید، مسلما این باور نیز در شما تجلی می‌یابد که چگونه این رویکرد جذاب یعنی بازاریابی ویروسی می‌تواند، باعث شود که یک ایده، بحث داغ میان مردم شود.

 

کتاب بازاریابی ویروسی(مُسری)اثر جونا برگر

 

فصل اول کتاب مسری : واگیری اجتماعی

اثر حرف‌هایی که دهان‌به‌دهان می‌چرخند نه تنها دائمی است، بلکه خیلی مهم است. چیزهایی که دیگران به ما می‌گویند و برای‌مان ایمیل یا پیامک می‌کنند، اثر مستقیمی روی افکار، مطالعات، خرید و کارهای‌مان دارند. همچنین می‌توان گفت که اجتماع هم به نوبه‌ی خود در همه‌گیر شدن محصولات، ایده‌ها و رفتارها اثر به‌ سزایی دارد.

یک تعریف بازایابی دهان‌به‌دهان از یک مشتری به دوستان نزدیکش برای اوج گرفتن غذای یک رستوران کافی‌ است. می‌توان گفت هر چقدر تبلیغات روی افکار مردم اثر می‌گذارند، اثر حرف‌ها و داستان‌هایی که دهان‌به‌دهان می‌چرخد، دست کم ده برابر بیشتر است.

این حرف‌های شفاهی و نفر به نفر به دو دلیل کلیدی از تبلیغات مؤثرتر است.

  • اول این‌که قانع کننده‌تر است. تبلیغات معمولا می‌خواهد روی کمال و یگانگی یک محصول تاکید کند ولی بحث دوست و آشنا جداست. آن‌ها معمولا سعی می‌کنند همه چیز را خیلی رک و پوست‌کنده بگویند.
  • دوم این‌که هدف حرف‌های شفاهی مردم مشخص‌تر است.

چرا بعضی محصول‌ها بیش‌تر باعث شکل‌گیری صحبت‌های میان مردم می‌شوند؟ این همان روان‌شناسی روابط مردم و آن چیزی‌ است که با هم در میان می‌گذارند؛ علم واگیری اجتماعی.

در سال‌های اخیر در مورد شاخه‌های نوین بازاریابی از جمله بازاریابی ویروسی، بحث‌های مختلفی صورت گرفته است و در میان این بحث‌ها می‌توان کتاب مسری، راهکارهای بازاریابی ویروسی را دارای جایگاهی متمایز نسبت به کتاب‌های مشابه در نظر گرفت. کتاب مسری، ویروسی شدن هر پدیده‌ای را نه به شکل کلی بلکه با بیان جزئیات و فرمول‌های خاص آن بیان کرده است که مبتنی بر جدیدترین تحقیقاتی است که در لابراتور های بازاریابی و تبلیغات دنیا انجام شده و نتایج آن هم اکنون و در قالب همین کتاب در دسترس عموم قرار گرفته است.

شاید برخی از مضامین کتاب مسری از جمله موضوعاتی باشد که هر کدام از ما در شغل و کسب و کاری که هستیم، تلاش کرده‌ایم آن را به مرحله اجراء درآوریم و با خواندن کتاب مسری بگوییم این همان موضوعی است که پیش از این می خواستم اجرا کنم.

با این حال ممکن است این ایده ها هیچگاه به مرحله اجرا نرسیده باشند، یا اگر هم اجرایی شده باشند، به شکلی بوده‌اند که تأثیر تام و تمامی روی آنچه که می‌خواسته‌اید، نداشته‌اند.

کتاب مسری همچون یک نقشه راه عمل می‌کند که می‌تواند ایده‌های تجاری شما را به مرحله‌ای برساند که جامعه‌ی هدف شما درباره‌ی آن تجارت صحبت کنند و در واقع، در ذهن‌شان فضایی را به اندیشیدن در مورد کار شما اختصاص دهند.

کتاب مسری یکی از جدیدترین کتاب‌های حوزه بازاریابی است که آخرین دیدگاه‌ها درباره‌ی این حوزه مهم را انعکاس می‌کند. به هر حال یکی از ملاک‌های پیشرفت و توسعه هر کشوری، بهره‌مندی مؤثر از جدیدترین مفاهیم حوزه‌های مرتبط با کسب و کار است که همین می‌تواند موجبات جهش در یک کسب و کار را فراهم کند.

کتاب مسری ، راهکارهای بازاریابی ویروسی شاید همان حلقه‌های مفقوده های کسب و کار شما باشد که در صورت یادگیری دقیق آموزش‌های آن، تحقق اهداف شما در مورد کسب و کارتان کاملاً در دسترس و امکان پذیر شود. پیشنهاد من به شما این است که خواندن چندباره ی کتاب مسری را مدنظر قرار دهید و تأثیرات آن را روی فعالیت تجاری و حتی اجتماعی خود به نظاره بنشینید.

 

۶ قاعده مهم برای ویروسی شدن در کتاب مسری

معمولا برای همه‌گیر شدن هر چیزی، شش« عنصر» در کار است. این شش عنصر، شش گام کلیدی است که باعث می‌شوند مردم درباره یک محصول یا خدمت صحبت کنند، آن را برای دیگران به اشتراک بگذارند یا از آن پیروی کنند.

قاعده اول: اعتبار اجتماعی

مردم چیزهایی را به دیگران می‌گویند که اعتبار خودشان را بیشتر کند و با گفتنش خودشان را بالا بکشند.

ابداع نوع جدیدی از اعتبار

تمایل به«نشان دادن خود» به دیگران، تمام عمر با ماست. همین اشتیاق به در میان گذاشتن افکار، عقاید و تجربیات‌مان است که این‌قدر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را بین مردم باب کرده است.

در رسانه‌های اجتماعی دو دلیل برای به اشتراک گذاشتن مطالب وجود دارد:

یا جالب‌اند یا مفید. مطالب جالب سرگرم کننده‌اند و برای گوینده‌شان اعتبار می‌آورند. گفتن مطالب مفید به دیگران کمک می‌کند و در این ‌بین برای گوینده‌اش خوب است. چون بقیه، او را انسان خوب و مسئولی در نظر می‌آورند.

مردم آن‌قدر به حرف زدن درباره‌ی خودشان علاقه‌مندند که حاضرند بابتش پول هم بدهند.

حرف‌هایی که دهان‌به‌دهان می‌چرخند، یکی از ابزارهای اصلی خوب نشان دادن اتفاقات هستند. مردم درست همان‌طور که پول می‌دهند و در ازای آن چیزی می‌خرند، از حس اعتبار اجتماعی‌شان استفاده می‌کنند تا پیش چشم دوست و آشنا تصویر مثبتی از خودشان بسازند.

برای انجام این کار، سه راه وجود دارد:

  1. ویژگی‌های منحصر به فرد درونی خودمان را پیدا کنیم.
  2. بازی‌سازی کنیم.
  3. کاری کنیم مردم فکر کنند از ما هستند.

 

۱. ویژگی منحصر به فرد درونی

یک چیز منحصر به فرد را می‌توان با کلمه‌هایی مثل نامتعارف، خارق‌العاده یا قابل توجه تعریف کرد. پدیده‌ای بدیع، شوکه‌کننده و مفرط یا حتی یک کلمه‌ی ساده: جالب. ولی مهم‌ترین جنبه‌اش این است که تک و خاص باشند. ارزش بحث کردن داشته باشند.

فهمیدن این که توپ شیشه‌ای از توپ لاستیکی بالاتر می‌جهد، آن‌قدر جالب توجه است که اصلا نمی‌توانید آن را برای خودتان نگه دارید و مدام منتظرید تا به اولین نفری که می‌بینید، بگویید.

این چیزهای خاص و منحصر به فرد برای گوینده‌شان اعتبار می‌آورند و باعث می‌شوند به نظر، خاص و جالب برسند. خاص بودن حتی در شکل‌دهی به اتفاقات هم موثر است.

می‌توان گفت کلید منحصر به فرد شدن این است که بفهمید چه چیزی محصول‌تان را جالب می‌کند. باید بتوانید از خلاقیت‌تان استفاده و راه قلب و ذهن مردم را پیدا کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید با آن حواس مردم را جلب خودتان کنید و شگفت‌زده‌شان کنید این است که الگوها و انتظارهای قبلی‌شان را بشکنید و یک چیز تازه بهشان معرفی کنید.

اما منحصر به فردی یک محصول چیزی نیست که بشود آن را راحت پیدا کرد. فقط باید ببینید چه چیز یک محصول می‌تواند منحصر به فرد باشد؛ اجرای‌اش کنید و ببینید که از فردا همه دارند راجع به شما حرف می‌زنند.

۲. بازی‌سازی

نوع مهندسی بازی‌هاست که باعث محبوبیت‌شان می‌شود. مثلا سودوکوها سطوح مختلف دارند؛(آسان، متوسط، سخت) و… و همین عوامل هستند که سطح توانایی شما را در بازی نشان می‌دهند و به‌ شما می‌گویند دقیقا کجای کار هستید. مهندسی‌های هوشمندانه‌تر، مردم را بیشتر به خودشان جذب می‌کنند.

بعضی از این کشش‌ها خیلی درونی اتفاق می‌افتد. همه‌ی ما از این‌که چیزی بدست آوریم، لذت می‌بریم و برایش مدارک ملموس می‌خواهیم.

مردم حواس‌شان به‌طور مطلق معطوف خودشان و کاری که می‌کنند، نیست؛ بیش‌تر علاقه‌مندند بدانند نسبت به بقیه در چه شرایطی هستند. چند ثانیه زودتر سوار هواپیما شدن واقعا امتیاز خوبی محسوب می‌شود. چون می‌توانید چند ثانیه «زودتر از بقیه» سوار شوید.

جایگاه هر انسانی دو لایه دارد. در شرایط مطلق به ما می‌گوید که خودمان به تنهایی کجا هستیم و در شرایط نسبی به ما می‌گوید نسبت به بقیه چه وضعیتی داریم. همه‌ی ما دوست داریم از بقیه بالاتر باشیم، رییس باشیم و به خودمان افتخار کنیم. اگر می‌خواهیم از دیگران بهتر باشیم، پس به یک «دیگران»ی هم احتیاج داریم.

بازی‌ها و نوع مهندسی‌شان برای‌مان اعتبار اجتماعی می‌آورند. چون هر چه بهتر کارمان را انجام دهیم، در نظر بقیه هم بهتر جا می‌افتیم. مردم همیشه دوست دارند درباره‌ی چیزهایی که به دست می‌آورند به دیگران فخر بفروشند.

.کاری که بازی‌ها می‌کنند جمع کردن حرف مردم می‌باشد. مردم دوست دارند ترفیع‌ها و امتیازها و خلاصه هر آنچه را که به دست می‌آورند، برای بقیه تعریف کنند.

 

کتاب مُسری اثر جونا برگر

 

بازی خوب بسازید

بازی سازی نیازمند اجرای خوب و در اختیار داشتن لوازم قیاسی است. بعضی از این حوزه‌ها مثل بازی گلف و رتبه‌ی دانش‌آموزان، خودشان از قبل، سیستم اندازه‌گیری و قیاس دارند. همه می‌توانند بدون کمک دیگران خودشان را در این حوزه‌ها با بقیه مقایسه کنند؛ چون بازه امتیازها و رتبه‌ها مشخص است و خوب و بدشان هم معلوم.

ولی اگر محصول یا ایده‌ای، خودش چنین چیزی را نداشته باشد، باید«بازی‌سازی» شود. سامانه‌ی سنجش و قیاس باید طوری ساخته و پرداخته شود که هر کسی بتواند بفهمد کجای کار است و نسبت به بقیه در چه شرایطی‌ست. کار جالب دیگر علاوه بر اعتبار اجتماعی که این بازی‌ها برای مردم می‌کنند این است که از این طریق می‌توانند موفقیت‌هایشان را عمومی و برای بقیه تعریف کنند.

یک بازی خوب وقتی ساخته می‌شود که کاربرانش بتوانند از هیچ، چیزی بدست آورند. بازی‌سازها سعی می‌کنند مردم را ترغیب کنند در مکان‌ها و شبکه‌های اجتماعی از موفقیت‌هایشان بنویسند تا حرفی هم از شرکت خودشان به میان بیاید و بتوانند نام‌شان را دهان‌به‌دهان بین مردم بچرخانند.

سیستم‌های خاص و برنامه‌ریزی شده‌ای که وضعیت بازیکن را با یک نام مشخص نشان می‌دهند، خیلی ساده‌تر فهمیده می‌شوند، حتی برای کسانی که هیچ آشنایی قبلی با اصل ماجرا ندارند.

جایزه دادن هم می‌تواند راه مناسبی باشد. مردم عاشق این هستند که جایزه‌هایشان را به بقیه نشان دهند. با این کار فرصت پیدا می‌کنند به بقیه بگویند چقدر خوب و حرفه‌ای هستند، ولی در خلال فخر فروشی‌شان مجبورند بگویند جایزه را از چه کسی گرفته‌اند و همین یعنی تبلیغ موثر برای شرکت جایزه دهنده.

۳. کاری کنید فکر کنند خودی هستید

کمیابی یعنی میزان مشخص و محدودی از یک جنس عرضه شود. کالاهای کمیاب به این خاطر نادر می‌شوند که یا متقاضی‌شان زیاد است، یا تولیدشان کم است یا در زمان و مکان تهیه‌شان محدودیت‌هایی وجود دارد.

انحصار هم باز درباره‌ی دسترسی‌ است، ولی به یک شکل دیگر. چیزهای ویژه یا انحصاری فقط برای یک گروه خاص قابل دسترسی‌ است. انحصار فقط درباره پول و شهرت نیست، می‌تواند درباره‌ی دانستن هم باشد. دانستن اطلاعات خاص یا مرتبط بودن با آدم‌هایی که خاص هستند و بقیه را به جمع خودشان راه نمی‌دهند.

کمیابی و انحصار باعث می شوند هر چیزی خاص و عالی به نظر بیاید و همین ویژگی باعث همه‌گیریشان می‌شود.
کمیابی و انحصار، مردم را درگیر خودشان می‌کنند، چون باعث می‌شوند فکر کنند خودی هستند و به دسته‌ی خاصی تعلق دارند.

 

جملات برگزیده کتاب مُسری

ما چیزهایی را برای دیگران تعریف می کنیم که وجهه اجتماعی مان را بهتر کنند.
کلید منحصر به فرد شدن این است که بفهمید چه چیزی محصول‌تان را جالب می کند.
زبان، ترجمان ذهن است.
اگر چیزی برایمان اهمیت داشته باشد، به دیگران هم درباره‌اش می گوییم.
به جای اینکه فقط به فکر یک پیام گیرا باشید، مفهوم را هم در نظر داشته باشید.

کلید منحصر به فرد شدن این است که بفهمید چه چیزی محصول تان را جالب می کند. باید بتوانید از خلاقیت تان استفاده و راه قلب و ذهن مردم را پیدا کنید. آیا محصول تان می تواند کاری کند که هیچ کس باورش نشود؟ مثل بِلِند تِک (یک مخلوط کُن خانگی که بازاریاب آن بر حسب اتفاق متوجه شد حتی سنگ مرمر را هم خورد می کند و آن را مزیت رقابتی خود قرار داد و باعث موفقیت و فروش میلیونی آن محصول شد) که چوب گُلف و سنگ مرمر را هم با مخلوط کن اش خرد می کند؟

آیا ایده یا مسأله ای که در نظرتان است قابلیت این را دارد که از اذهان مردم فراتر برود و کاری شگفت انگیز انجام بدهد؟ یکی از راه‌هایی که می‌توانید با آن حواس مردم را جلب کنید و شگفت زده شان کنید این است که الگوها و انتظارهای قبلی شان را بشکنید و یک چیز تازه بهشان معرفی کنید…

شما هم به عنوان یک مدیر آینده باید مدل‌های موفق بازاریابی را باور کنید و در جهت تغییر و تحول وضعیت فعلی همانند یک آفریننده طرحی نو در قلم بیاندازید.

مطمئنا شما هم از خواندن آن شگفت‌زده خواهید شد که خداوند راه جدیدی را سر راه‌مان قرار داده است. واقعا ما برای تجربه کردن تجربه دیگران نیامدیم که بزرگترین دارایی‌مان یعنی زمان را به راحتی از دست بدهیم. پس فرصت‌های بزرگی را که افراد دیگر برای رسیدن به آن هزار‌ان راه مختلف را تجربه و هزینه کردند؛ دریابیم و یک هدیه ارزشمند از سوی نیروی بی‌کران، قدر بدانیم و خیلی سریع ما هم به جمع مدیران آینده بپیوندیم.

ثبت نظر یک مدیر آینده صد در صد در زندگی دوستان شما تاثیرگذار است؛ پس آن را برای تجربه نکردن تجربه‌ها با آن‌ها به اشتراک بگذارید!

دانلود بخشی از کتاب مسری راهکارهای بازاریابی ویروسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *