تولید محتوا و بازاریابی محتوا در یک کسب و کار اینترنتی کمک می‌کند تا وبمستران هوشمند به شکل نوآوری و خلاقانه‌ای از این طریق پیام مناسب برند و بازاریابی محصول و خدمت خود را به گوش مشتریان برساند. اگر به عنوان مدیر یک کسب و کار دیجیتالی دقت کرده باشید، که حتی خود ما هم از این روش‌های تبلیغاتی که در کسب و کارهای سنتی رایج است، به نوعی خسته شدیم.

چه برای مدیران کسب و کار سنتی و چه کسب و کار مجازی، ما که با رسانه‌های سنتی در بازاریابی و تبلیغات سر و کار داشتیم. به ازای جذب یک مشتری هزینه‌های گزاف و سنگینی پرداخت می‌کردیم. این روش‌ها به نوعی جذابیت خودشان را برای مخاطبان ما از دست دادند. در حالی که باید با تولید محتوا و بازاریابی محتوا که منبع عظیم و پر از فرصت‌های جدیدی برای بازایابی محصول و خدمت  است، استفاده نماییم.

اما تصور بازاریابی و استراتژی محتوا بدون داشتن وب‌سایت را از سرتان بیرون کنید! چرا که تمامی برآیند حرکت‌ها و محتوای‌تان در شبکه‌های اجتماعی در فیسبوک، یوتیوب، اسلاید شیر، لینکدین، اینستاگرام و تلگرام باید به سمت برند شدن یک نام تجاری‌تان سوق پیدا کنند. با این‌که هر کدام قابلیت خاص خودش را برای معرفی برند تجاری و محصول‌تان ارایه می‌دهد. باید محتوای تولید در این رسانه‌ها نیز در راستای کسب و کار آنلاین شما باشد.

با کاهش قیمت دسترسی به اینترنت، تکنولوژی ۴G و ۳G، افزایش قشر جوان و تحصیل‌کرده، کار کردن آسان با گجت‌ها و گوشی‌های هوشمند باعث شده است که بودجه تبلیغاتی و بازاریابی کسب وکارها با تولید و بازاریابی مطالب و به شدت کاهش یابد.

انواع مدل‌های تولید محتوا را می‌توان به صورت‌های مختلف با کمک رسانه‌های اجتماعی کسب و کار آنلاین را قادر به قبضه کردن بازار می‌نماید. بازاریابی محتوا، در حال رشد سریع و گسترده است که هر روز شاهد تغییرات زیادی در این حوزه هستیم.

بازاریابی محتوا واژه‌ی پیچیده و مبهمی است، اما اجازه دهید آن را این‌گونه تعریف نماییم:

تولید اطلاعات و در اختیار قرار دادن آن در اختیار افراد مورد علاقه گروهی از مخاطبان یک کسب و کار آنلاین است. هدف تولید اطلاعات جلب توجه مخاطب و تبدیل آن به مشتری است که نه تنها خود خرید محصول و خدمت یک کسب و کار را بارها تکرار می‌کند. بلکه سطح رضایت‌مندی او از این اطلاعات تا جایی پیش می‌رود که مبلغ محصول و خدمت ما می‌شود.

نکته حایز اهمیت در بازاریابی اطلاعات دستیابی به مخاطبان مناسب در زمان و مکان مناسب با پیام مناسب در جهت معرفی نام تجاری، محصول و خدمت است.

اما چرا اثر بخشی آن نسبت به سایر روش‌های بازاریابی اینترنتی بیشتر است؟

ما در تبلیغات رایج کسب و کارها تنها با صرف یک هزینه گزاف تبلیغات گسترده در رسانه‌های سنتی می‌توانستیم یک طرفه با مخاطب ارتباط برقرار کنیم. ولی در استراتژی محتوا ما با مخاطبی رو به رو هستیم که علاقمند به دریافت چنین اطلاعاتی است، این تولید اطلاعات یک طرفه نیست، ما با سیگنال‌هایی که به مخاطب ارسال می‎کنیم، او را ترغیب به صحبت در مورد خواسته‌ها و نیازهای خود می‌کنیم.

یکی از گزینه‌هایی که خیلی بازاریابی اطلاعات را در هر رسانه‌ی آنلاین جذاب و خاص کرده است، مخاطب خیلی راحت می‌تواند رسانه‌ی کسب و کار شما را برگزیند، به همان راحتی او را به چالش بکشد، در مورد محصول و خدمت آن کسب و کار در رسانه‌های اجتماعی صحبت کند. در ضمن او قادر است که انتخاب کند، کسب و کار دیجیتالی شما یا رقیب شما را برگزیند.

پس این مشتریان و مخاطبان ما هستند که خیلی علاقمند به استفاده از بازار اینترنتی خواهند بود، چرا که انتخاب‌های بیشتری را دارند و به راحتی می‌توانند به شکل ویژه‌ای در رشد و نزول کسب و کار اینترنتی شما مهره تعیین کننده باشند.

البته تولید محتوا نیز به حالت سنتی که حاوی پیام یک برند است، می‌تواند در حال حاضر به رشد کسب و کارها کمک کند. ولی باز هزینه دسترسی به مشتریان و مخاطبان علاقمند خیلی بالا است. از آن گذشته باید با سایر ابزارها بازاریابی ترکیب شود تا قابل سنجش باشد. از حالت یک طرفه بودن رسانه تبلیغی جلوگیری کند.

اما تولید محتوای هدفمند در یک کسب و کار دیجیتالی باید دو ماه قبل از شروع فعالیت آنلاین آن توسط تیم یا خود فرد شروع شود. تا در هنگام راه‌اندازی سایت کسب و کار آنلاین توجه مخاطب علاقمند را جلب نمود.

اگر بخواهم واقع بینانه در زمینه تولید و بازاریابی اطلاعات با شما دوستان عزیز صحبت بکنم. باید بگویم که با این  که برندها، کسب و کارهای اینترنتی فعال از آن استفاده می‌کنند ولی هنوز بعد ناچیزی از آن را به نمایش گذاشتند. به نظرم تمام و کمال نتوانستند از این استراتژی تولید محتوا به نحو ویژه‌ای در جهت شناساندن نام تجاری، محصول و خدمت خود بهره بگیرند.

تولید و بازاریابی اطلاعات آزادی عمل بیشتری را به کارآفرینان هوشمند ارایه می‌دهد.  در حالی که هیچ خلاقیتی در این راستا از سوی رسانه کسب و کارها نشان داده نشده است. این در حقیقت برمی‌گردد به تفکر ما به عنوان مدیر کسب و کار از روش‌های رایج بازاریابی سنتی که هنوز هم در فعالیت‌های آنلاین ما ادامه دارد.

این نوع بازاریابی می‌تواند به شکل ها و کاربردهای مختلفی که هنوز ابداع نشده است. شامل طیف گسترده و شگفت انگیزی از ابزارها و تاکتیک‌های گوناگون باشد. جالب است بدانید فقط موارد صریح و آشکار بازاریابی محتوا همانند مقاله، ویدیو، صوت، ایمیل در حال حاضر به کار گرفته می‌شود. که می‌تواند خیلی گسترده‌تر از آن باشد، شامل مسابقات، نظرسنجی، بازی‌ها، پازل‌ها، محتوای اجتماعی و موارد دیگر می شود.

مطمئن هستم که دوستان تیزبین ما منظورم را خیلی خوب دریافت کردند. یعنی این‌که محتوای فارسی نیازمند تولید خلاقانه‌تر و نوآورانه‌تر است که هنوز هیچ کسب و کاری این قدرت را به طور کامل به کار نبسته است.

پس شما مدیر محترم کسب و کار آنلاین می‌توانید با خلق محتوایی به شکلی نوین پیام بازایابی و برند خودتان را به گوش مخاطبان خود برسانید. این یعنی فرصتی تازه برای همه افرادی که می‌خواهند کسب و کار دیجیتالی خود را راه‌اندازی نمایند.

اما چه نوع اطلاعات و محتوایی باعث بهتر معرفی شدن محصول و خدمت با کیفیت ما خواهد شد؟

مسلما در هر روندی و فرآیندی اگر همانند قطعات یک پازل شکل واحدی با هدف مشخصی، یک استراتژی همانند محتوا به کار گرفته شود، نتایج آن فوق العاده خواهد بود. در این راستا باید ما تولید اطلاعات را در جهت خاصی ارایه بدهیم که احتمال حضور مخاطب علاقمند کسب و کار ما در آن بیشتر است.

شما می‌توانید بسته به توانایی‌های‌تان، کسب و کارتان محتوای سرگرم‌کننده، تفریحی، گردشگری، ایجاد هیجان، تجربه ترس، آموزشی، رفتاری، علمی و تخصصی به شکل‌ جدیدی ارایه دهید که قبلا ارایه نشده است.

با تمام این امکانات، اکنون زمان خلاقیت و نوآوری به نمایندگی از برندها و کسب و کارها فرا رسیده است. اکنون کسب و کار ها در حال پی بردن به این نکته هستند که می‌توانند و باید به تولید اطلاعات بپردازند که مخاطبان با علاقه به خواندن آنها رو بیاورند.

امروزه پیشگامان تولید و بازاریابی اطلاعات، برندهای مطرح در سطح دنیا می باشند. اما این جز کوچکی از آینده کسب و کار آنلاین است.  جنگ جدید کسب و کارها  و پیروزی در آینده نزدیک بر سر محتوایی است که هر کسب و کاری به شکل خاصی قادر است از رسانه‌ی اختصاصی خود تولید و به نمایش بگذارد.

در سال‌های اگر با دید یک بازاریاب به فیلم‌های مطرح دنیا توجه کرده باشید. خیلی از محصول و خدمات در داخل فیلم با ستاره همراه شدند. تا در ما به عنوان مخاطب یک نیاز جدیدی را ایجاد نماید که ما برای ستاره شدن در زندگی عادی باید از آن محصول استفاده نماییم.

رد بول، تولید کننده‌ی نوشیدنی انرژی زا اتریشی، در حال حاضر به نحو مناسب‌تری از رقبای خود از استراتژی تولید محتوا بهره می‌برد. این شرکت با هدف قرار دادن مردان جوان، تصمیم گرفت تا این برند را با ورزش‌های سنگین مثل بدن‌سازی، پاور لیفتینگ همراه سازد.

این شرکت به منظور سرگرمی و جذب مخاطبان بیشتر همچنین تعامل بیشتر با مشتریان، به تولید محتوای گسترده در این راستا دست زد تا در مشتریان با خلق هیجان، ارتباط بیشتری با پیام برند خود ایجاد نماید.

تولید محتوا و بازاریابی محتوا در کسب و کار اینترنتی چیست؟

 

اگر واقعا می‌خواهید جز کارآفرینان هوشمند باشید ، تنها کاری که به تنهایی می‌تواند کسب و کار دیجیتالی شما را برای سال‌ها پابرجا نگه دارد. شروع کردن به تولید و بازاریابی اطلاعات است که آن هم با خلاقیت و نوآوری همراه باشد. که می‌تواند با الهام گرفتن از روش‌های کسب و کار غیر رقبا برای شروع استفاده کرد.

 

تولید محتوا و بازاریابی محتوا از چه سالی در خدمت کسب و کارها قرار گرفت؟

اما بازاریابی اطلاعات عمر زیادی ندارد، در سال ۱۹۸۵ یک کسب‌ و کار تولیدکننده‌ی ماشین‌آلات کشاورزی به نام جان دیر، توسط انتشار مجله‌ای به نام Furrow  برای کمک به کشاورزان در جهت استفاده از این ماشین‌آلات  شروع شد. اما آن زمان مفهومی به این نام مرسوم نبود.

جان دیر توانست با درک مخاطبان این نوع ماشین‌آلات و تولید محتوای هدف‌دار آن‌ها را به سمت استفاده از ماشین‌آلات بکشاند. هم اکنون این مجله در بیش از ۴۰ کشور و ۱۲۰ زبان در دسترس کشاورزان قرار گرفته است. تنها مجله‌ای در آن زمان بوده است که توانست به مخاطب دید بهتری نسبت به استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی در کشاورزان ایجاد کند.

پس از دیرباز تولید و ارایه محتوا نه به شکل فعلی وجود داشته است. که می‌توانست مخاطب مناسب را به سمت خود با تولید اطلاعاتی مناسب بکشاند. الان مشتریان دیگر به تبلیغ‌های تکراری اهمیت نمی‌دهند، به راحتی از کنار آن‌ها بدون توجه کردن رد می‌شوند. تنها راه‌حلی که به ذهنم می‌رسد، که پیام برند و بازاریابی کسب و کارها را به مخاطب می‌رساند تولید و بازاریابی اطلاعات است.

تولید اطلاعات با ایجاد پیام بازاریابی و نام تجاری به شکل داستانی آن را در ذهن مخاطب حک می‌کند. در حالی که سایر روش‌های بازاریابی فقط روی ارسال مستقیم پیام برند و بازاریابی متمرکز می‌شوند. در نهایت هم هیچ جذابیتی برای بسیاری از مخاطبان ندارد.

چرا کوین اسپیسی سخنران اصلی بزرگ‌ترین کنفرانس‌های بازاریابی محتوایی است؟

کارگردانی است که با درک داستان‌پردازی به مدیران کمک می‌کند تا با خلق داستان ارزشمند و هیجان انگیز کسب و کار خود مخاطبان بیشتری را جذب محصول و خدمت خودشان کنند.

موسسه بازاریابی محتوایی، تولید و ارایه محتوا را این گونه تعریف کرده است:

تولید و بازاریابی محتوا یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها در یک کسب و کار متمرکز شده است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودده صورت می‌گیرد.

اما چرا باید کسب و کار آنلاین از تولید و بازاریابی اطلاعات استفاده نماید؟

۱) تولید محتوا، باعث ایجاد یک ارتباط هدف‌دار با مخاطبان بازار هدف می‌شود.

قبل از هر چیزی بازاریابی اطلاعات باعث ارتباط مشتریان با پیام بازاریابی ارسالی شما به صورت داستان می‌شود. اگر هر کسب و کاری بتواند ارتباط پیام خود را با مخاطبان در جهت درستی هدایت نماید، مسلما این باعث شکل‌گیری سریع اعتماد مخاطبان خواهد شد.

موضوع ارزش‌آفرینی یک کسب و کار در حال حاضر خیلی حایز اهمیت است، هر کسب و کار دیجیتالی بدون توجه به ارزش آفرینی محکوم به شکست خواهد بود.

۲) بازاریابی محتوایی در شبکه پیوندی دوستان کسب و کار شما هم نفوذ می‌کند.

پیام مناسب بازاریابی طوری عمل می‌کند که باعث رشد تعداد مخاطبان شما می‌شود. وقتی تولید و بازاریابی اطلاعاتی شما بتواند برای مشتری داستان‌سرایی کند، بخشی از ذهن مخاطب را با خود درگیر می‌کنید. که به طور ناخودآگاه داستان کسب و کار شما را در هر محفلی که شرکت می‌کند با رضایت به اشتراک می‌گذارد و شنوندگان نیز در دایره ارتباطی خود نیز مجدد آن را برای دوستان خود تعریف خواهند کرد.

۳) یک کسب و کار حتمن باید پیام بازاریابی خود را به گوش مخاطب برساند

یکی از معتبرترین شرکت‌های تحقیقات بازاریابی به نام نیلسن آخرین تحقیقی را که منتشر کرده حاوی نکات ارزشمندی است. مخاطبان دیگر به استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغاتی سنتی هیچ اعتمادی ندارند و به شدت از آن‌ها متنفر هستند. این یافته‌های جدید التزام یک شرکت را به تولید محتوا بیش از پیش آشکار می‌سازد.

 

4)  مشتریان یک کسب و کار اینترنتی نیازمند تولید محتوا و بازاریابی محتوا هستند.

امروزه مشتریان بیش از پیش نیازمند اطلاعاتی هستند که به شدت آن را هم دنبال می‌کنند. اگر یک کسب و کار با تولید محتوای هدفمند و استراتژی تولید محتوا در جهت تامین اطلاعات مشتریان حرکت کند، مخاطبان آن از رضایت و تعلق خاطر بیشتری به این نام تجاری در خود خواهند داشت.

۵) بازاریابی محتوا باعث همدلی مشتریان با یکدیگر و کسب و کار شما می‌شود.

بازاریابی محتوا یکی از راه‌های ارتباطی قوی با مشتری است. اما هر نوع محتوایی نمی‌تواند ارتباط‌ها را به سمت اعتماد مشتری بکشاند. بازاریابی محتوا با تعیین استراتژی‌های مناسب، برای تولید و ترویج محتوا در کانال‌های مختلف ارتباطی یکدلی ایجاد می‌کند. که این یکدلی باعث جلب اعتماد و جذب مشتریان زیادی به سمت برند و نام تجاری شما می‌شود.

 

تولید محتوا و بازاریابی محتوا را چگونه انجام دهیم؟

در پایان می‌خواهم به چیستی و چگونگی تولید محتوا و بازاریابی محتوا بپردازم. بعد از این‌که ما اهمیت استراتژی تولید محتوا را درک کردیم. چگونه تولید محتوای با کیفیتی را در رسانه کسب و کار خود انجام دهیم تا مشتریان را بهتر متقاعد کنیم که محصول یا خدمت ما بهتر از محصول و خدمتی است که در حال استفاده از آن هستید:

گام اول: تعیین استراتژی در بازاریابی محتوایی(Strategy)

استراتژی تولید محتوا یک دید آگاهانه از جامعه‌ی مخاطبان، طراحی یک راه‌حل نوآورانه و منحصربه‌فرد برای رفع نیاز و جذب مخاطبان و در نهایت تدوین یک برنامه‌ی کلی برای تولید محتوا است.

در تدوین یک استراتژی بازاریابی محتوا خوب ۵ مرحله زیر را در نظر داشته باشید، به کمک الگوی SMART  مدیران کسب و کار اینترنتی می‌توانند به صورت منظم در تولید محتوا استفاده کنند.

 1.  قبل از هر چیزی باید مشخص کنید که چه نوع محتوایی مناسب مخاطبان کسب وکار ما است. اگر آشنایی نسبی با هر کدام از روش‌های تولید محتوا داشته باشید.با تعیین هدف، بودجه‌، نیروی انسانی می‌توانید ان را شروع کنید.
 2. یکی از ویژگی‌های اصلی بازاریابی محتوا، سنجش و ارزیابی نتایج حاصل از آن است. با نتایج حاصل از این سنجش بهتر می‌توانیم محتوا تولید کنیم که مخاطب با درک آن راحت‌تر است.
 3. سومین مرحله در الگوی smart، قابلیت دسترسی است. در این مرحله بعد ازتعیین هدف، کارهایی که برای هموار کردن مسیر تولید محتوا لازم است را انجام خواهید.
 4. حال براساس نوع کسب‌ و کار اینترنتی محصول یا خدمتی که ارایه خواهید کرد، بهترین ایده برای تولید محتوا را تعیین نمایید.
 5. در مرحله‌ی آخر این الگو با تعیین محدوده‌ی زمانی در رسیدن به هدف‌های بازاریابی، آن‌ها را به هدف‌های کوچکتر تقسیم نمایید. که برای هر کدام باید زمان دسترسی به آن‌ها را تعیین نمایید. تا راحت‌تر و با حجم‌های کوچکتری از هدف کارتان را پیش ببرید.

گام دوم: تولید محتوا (Creation)

پس از عبور از مرحله تعیین استراتژی تولید محتوا، تقویم تولید محتوا و بازایابی محتوا اهمیت پیدا می‌کند که موارد زیر را حتمن رعایت نمایید:

 • موضوعات مختلف را برای تولید محتوا دسته‌بندی کنید.
 • دسته‌بندی‌ها و موضوعات مختلف را در روزهای مختلف هفته پخش کنید.
 • جدولی به تعداد روزهای هفته و مطالب ستون‌بندی کنید.
 • زیر هر ستون عنوان محتوا، نویسنده محتوا و نوع محتوا را تعیین کنید.
 • تاریخ و زمان دقیق تحویل و انتشار محتوا رامشخص کنید.
 • تقویم را متناسب با درک راحت‌تر تیم تولید محتوای‎تان آماده کنید.
 • پیشنهاد می‌کنم که به صورت ماهانه تقویم تولید محتوا را همراه تیم‌تان تهیه نمایید.

اگر مطلب خاصی در تولید محتوا از سوی تیم باید رعایت شود، از قبیل لحن‌نوشتاری محتواها، زمانی‌که باید صرف هر مطلب شود، تصاویر، تعداد کلمات، سئو رایتینگ و … وجود دارد. تولید محتوا باید در زمان‌های متناوب در وب سایت یا رسانه‌ها منتشر کنید. طوری که اگر برنامه خاصی را باید در حین تولید محتوا انجام دهید از قبل و خودکار مطالبی برای ارایه روی وب سایت داشته باشید.

گام سوم: بهینه سازی تولید محتوا (Optimization)

با اشتراک‌گذاری مطالب خود در شبکه‌های اجتماعی و بررسی رفتار مخاطب از آن طریق، علاقمندی مخاطب خود را دریابید تا بتوانید استراتژی و برنامه خود را، برای مخاطب هدف‌تان بهینه‌سازی کنید. در این مرحله شاید آنالیز هم به شما کمک کند که این مرحله جداگانه‌ای است و در کل دوره بازاریابی محتوا هم مطرح می‌گردد.

گام چهارم: ترویج در بازاریابی محتوا (Promotion)

این مرحله نیز برای تاثیرگذاری روی مخاطب حتمن باید اجرایی شود. این مرحله اگر به خوبی عملی شود، موفقیت استراتژی تولید محتوا را تعیین خواهد کرد. اگر شما محتوای فوق‌العاده‌ای تولید کرده‌ باشید، اگر مخاطب آن را نببند، یا نخواند هیچ ارزش آفرینی برای کسب و کار اینترنتی شما نخواهد داشت.

پس باید توزیع مطالب به صورتی باشد که حداقل مخاطب آن را یک‌بار مشاهده نماید. استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان اهرم بازاریابی محتوا خیلی اهمیت دارد. که با ارایه قسمتی از آن محتوا ترغیب به مشاهده و مطالعه آن محتوای ارزشمند در وب‌سایت خود نمایید.  همان قدر که تولید محتوا برای کسب و کارتان خیلی ضروری است باید حداقل ۵ برابر زمان تولید محتوا را صرف بازاریابی محتوای تولید شده در رسانه‌های مختلف نمایید.

 

گام پنجم: آنالیز بازاریابی محتوایی (Analytics)

اگر یک سیستم محتوایی مناسب را برای کسب و کار اینترنتی خود تعبیه کرده باشید. حتمن بعد از انجام ۴ مرحله قبلی ما نیاز به بازخورد خواهیم داشت. که ببینیم مخاطب تا چه اندازه از آن استقبال نمود، یا سیگنال‌هایی را به صورت‌های مختلف از نظراتی که ارایه می‌دهد، عضویت در خبرنامه و سایت، خرید محصول، تکرار خرید، ارسال ایمیل، به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی و … به ما ارسال می‌کند.

بازاریابی محتوا دائما در حال تغییر و تحول است، کاری که تیم HubSpot درباره آن، پژوهش انجام داده است. بازاریابی محتوا در عین حال که جالب است، به آسانی با یک محتوای نوآورانه و خلاق انجام می پذیرد. در بازاریابی محتوا آگاهی از اینکه چگونه خوانندگان و ترجیحاتشان تغییر می کنند، دارای اهمیت است.

طبق پژوهش HubSpot، سال ۲۰۱۶ آغاز یک مرحله جدید از توسعه فن آوری محسوب می شود؛ به عبارتی دیگر، نوآوری ها و ترجیحات جدید مصرف کنندگان، ویژگی های کلی کار بازاریابان و شیوه انجام کارشان را تحت تاثیر قرار داده است.

تیم تحقیقاتی ما از بیش از ۱۰۰۰ کاربر اینترنت در سراسر جهان برای اطلاع یافتن از ترجیحات و رفتار آنان نظرسنجی کرد. در این مقاله، این امر که چگونه بازاریابان می توانند استراتژی محتوای خود را با نیاز خوانندگان هماهنگ کنند، مورد بحث قرار می گیرد.

خوانندگان تمایل به مشاهده چه مطالب و محتوایی دارند؟

پژوهش HubSpot نشان داد که رفتار کاربران اینترنت مدام در حال تغییر است و علاقه آنان به مشاهده مطالب و محتوای سمعی و بصری روز به روز افزایش می یابد. همچنین آنها به جای استفاده از وبلاگ های سنتی بیشتر در رسانه های اجتماعی حضور دارند به عبارتی دیگر مکانی که محتوا را در آن مشاهده می کردند نیز تغییر کرده است.

به یاد داشته باشید که نتایج این پژوهش بدین معنا نیست که ایجادکنندگان محتوا، باید رسانه هایی همچون وبلاگ نویسی و پادکست را رها کنند؛ این رسانه ها می توانند به تولید ارزش در طول زمان ادامه دهند اما آن چیزی که نمودار بالا پیشنهاد می کند این است که بازاریابان برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد کاربران (نیاز به مشاهده محتواهای ویدئویی و رسانه های اجتماعی)، بهتر است استراتژی متنوع تری را انتخاب نمایند.

چگونه خوانندگان مطالب و محتوا را مشاهده می کنند؟ به صورت اجمالی یا کامل؟

آن چه که برای ایجاد کنندگان محتوا مهم است این است که بدانند خوانندگانشان چه نوع محتوا و مطلبی می خواهند و چگونه می خوانند (نگاه اجمالی یا خواندن محتوا به طور کامل). پژوهش HubSpot نشان داد که محتوای متنوع بیشتر می توانند نظر خوانندگان را جلب نماید. به طور کلی، محتوای سمعی از محتوای نوشتاری جذاب تر است و محتوای بصری نیز از محتوای سمعی جذاب تر است؛ مانند فیلم ها و تصاویر. احتمال مشاهده این گونه محتوا ها بیشتر است

محتوا فقط به معنی پست‌های نوشتاری نیست. اگر از نوشتن خسته می‌شوید، سعی کنید یک سری ویدیویی برای وبلاگ خودتان تولید کنید یا اینکه در یوتیوب یک کانال ایجاد کنید. بر اساس آنچه Forrester Research یک دقیقه ویدیو به اندازه ۱.۸ میلیون کلمه ارزش دارد. با ویدیو می‌توانید پیام‌های بیشتری را به مخاطبان خود منتقل کنید.

بعلاوه، ویدیو اگر در کنار بازاریابی ایمیلی به کار گرفته شود می‌تواند نرخ کلیک‌های محتوای شما را به شدت افزایش دهد. تازه ویدیو در نتایج گوگل هم رنک بیشتری نسبت به محتوای نوشتاری می‌گیرد. میزان فروش محصولاتی هم که با محتوای ویدیویی به مخاطب معرفی می‌شوند ۸۵ درصد بیشتر از محصولاتی هستند که با محتوای نوشتاری معرفی می‌شوند.

اگر به دنبال ایده‌ای برای ساختن یک سری ویدیویی هستید می‌توانید به عنوان مثال یک سری آموزشی در مورد موضوع مورد علاقه خود ایجاد کنید یا اینکه محصولات خود را در یک سری ویدیویی معرفی کنید و ویژگی‌های مهم آن را به مخاطبان خود نشان دهید. حتی می‌توانید پشت صحنه‌ای از شرکت یا دفتر کار خودتان تهیه کنید و مخاطبان خود را با دنیای کاری واقعی خودتان و همکاران‌تان آشنا کنید تا آنها احساس کنند که یکی از شما هستند. همه این نوع ویدیوها تعامل برانگیز هستند و کمک می‌کنند که بتوانید بین برند خودتان و مخاطبان‌تان ارتباطی نزدیک برقرار کنید – که این دقیقا همان هدف محتوای عالی و بی‌نقص است.

۵ نوع محتوا که مخاطبان شما بیشتر تمایل به مشاهده آنان دارند و شما می‎توانید در برنامه بازاریابی اینترنتی خود از آن استفاده کنید.

  – ویدئو ها

  – رسانه های اجتماعی

  – مقالات خبری

  – محتوا و مطالب پژوهشی

  – بازی های آموزشی / کلاس های آنلاین

ویدئو ها

ویدئو، بخش عظیمی از بازاریابی محتوا را به خود اختصاص داده است و این روند در آینده نیز در بازاریابی اینترنتی ادامه خواهد داشت. طبق آمار Cisco، در سال ۲۰۱۹، ۸۰% از محتوای وب سایت ها را ویدئو تشکیل می دهد که درصد زیادی است. این موضوع در پژوهش اخیر HubSpot نیز مطرح شده بود. در این پژوهش، ۴۵% از شرکت کنندگان در نظرسنجی، حدود ۱ ساعت و نیم در هفته از زمان خود را برای تماشای ویدئو در فیسبوک و یوتیوب صرف می کردند.

کاربرانی را در نظر بگیرید که هر روز، ۸ میلیارد ویدئو در فیسبوک و ۱۰ میلیارد ویدئو در اسنپ چت را تماشا می کنند. شایان ذکر است که امروزه رسانه های اجتماعی برای به اشتراک گذاری محتوا مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین برای آن برندهایی که به دنبال پیروزی در رقابت هستند، داشتن استراتژی یکپارچه سازی ویدئو با رسانه های اجتماعی ضروری است.

۱) ویدئو های خوشمزه BuzzFeed

ویدئو های خوشمزه BuzzFeed مثال خوبی از محتواهای ویدئویی هستند که مخاطبان تمایل به مشاهده آن دارند. به عنوان مثال در صفحه فیسبوک BuzzFeed می توانید ویدئوی آموزش تهیه اسنک را مشاهده نمایید. هر ویدئو در این صفحه، شامل دستورالعمل تهیه یک غذا است که این طرز تهیه، با سرعت در ویدئو ها نشان داده می شود. در واقع برای یکپارچه سازی این ویدئو ها با فیسبوک و کاهش حجم ویدئو ها، سرعت نمایش طرز تهیه غذا، افزایش یافته است.

چرا این ویدئو ها، خوب و جذاب هستند:

این ویدئو ها شیرین و کوتاه هستند: گزارشMini Matters نشان داد که بینندگان یوتیوب، یک ویدئوی ۴۲ ثانیه ای را بیشتر از بقیه دوست داشتند.

برای درک محتوای این ویدئو ها نیازی به گوش دادن صدا نیست: طبق گزارش Digiday، ۸۵% از ویدئو ها در فیسبوک بدون گوش دادن به صدا، مشاهده می شوند.

این ویدئو ها یک مهارت را به مخاطبان خود آموزش می دهند: طبق گزارش های گوگل جستجو برای یافتن ویدئوهای آموزش مهارت نسبت به سال قبل، ۷۰% افزایش یافته است.

تعداد مشاهده این ویدئوها: ۱/۱ میلیون بار

۲) سایت Vox

ویدئو های این سایت، از نوع خبری، سرگرم کننده، آموزش مهارت و توضیحی هستند و مشاهده و به اشتراک گذاری آنان آسان است.

چرا این ویدئو ها خوب و جذاب هستند:

این ویدئو ها ۲ دقیقه ای هستند: طبق گزارش Wistia، این زمان (۲ دقیقه) برای اطمینان یافتن از اینکه مخاطب همه چیز را مشاهده کرده است، کافی و مطلوب است.

این ویدئوها دارای تصاویر و انیمیشن هستند: بنابراین مخاطبان می توانند بدون گوش دادن به صدای ویدئو، محتوای آن را درک کنند.

این ویدئو ها، اخبار را پوشش می دهند: ۶۴% از کاربران توییتر در یک نظرسنجی، اعلام کردند که تمایل زیادی به مشاهده ویدئوهای خبری و کسب آگاهی از جهان پیرامون دارند.

تعداد مشاهده این ویدئوها: ۲٫۷ میلیون بار

 

دوست عزیز از این که مطلب را تا انتها مطالعه نمودید، خیلی سپاسگزارم. با درج نظرات ارزشمندتان در مورد این مطلب ما را در جهت تولید محتوای با کیفیت یاری رسانید. اگر پیشنهاد، انتقاد و سوالی دارید، خیلی خوشحال خواهم شد در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

برگرفته از www.hubspot.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *