اغلب کارشناسان بازاریابی محتوایی اعتقاد دارند که هر فرد یا مجموعه‌ای که وب‌سایتی را در اختیار دارد و از طریق آن محتوایی برای کاربران منتشر می‌کند، باید حداقل چند نمونه از محتوای طولانی و بلند را هم بر روی وبسایت خودش داشته باشد. همین اعتقادات متنوع و بعضاً مختلف موجب تسلط محتوا طولانی در دوره حضور خوانندگان باعجله و مشتاق محتوای کوتاه شده است.

شاید سؤال خوب و مناسب در اینجا این باشد که اصلاً محتوای طولانی به چه محتوایی گفته می‌شود؟ نظر شما در این رابطه چیست؟ خوشحال می‌شویم نظر خودتان را در بخش نظرات اعلام کنید.

در ادامه به ذکر برخی از نظرات کارشناسان تولید محتوا از سایت‌های معتبر درزمینهٔ بازاریابی محتوایی از قبیل problogger، logic!، wordstream و quicksprout می‌پردازیم:

– محتوای طولانی ناگزیر موجب باقی ماندن کاربر برای مدت طولانی‌تری بر روی سایت می‌شود.

– محتوای طولانی از مجموعه چند مطلب کوتاه و پشت سر هم به‌مراتب تأثیر بهتری دارد.

– محتوای طولانی موجب بالا رفتن اعتبار و قدرت نویسنده در ذهن مخاطب می‌شود.

– محتوای طولانی از شانس بیشتری برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی برخوردار است.

– . . .

اما همچنان که هر عقیده و باوری نیاز به ارزیابی دارد، دلایل موجود در پشت این نظرات هم باید با توجه به خصوصیات متغیر و در حال تغییر دنیای آنلاین مورد ارزیابی قرار بگیرد. خصوصاً که امروزه رفتار موتورهای جستجو مانند گذشته نیست.

در سال‌های اولیه معرفی موتورهای جستجو، این موتورها بیشتر نقشی همانند یک ماشین شمارش را بازی می‌کردند و در اولویت دادن به محتوا بیشتر به پارامترهایی از قبیل طول محتوا، نام دامین، رتبه دامین توجه داشتند. یکی از دلایل این موضوع هم نبود امکانات و توانایی موتورها و … در شناسایی و توجه به رفتار مخاطب آنلاین بود، بنابراین همواره هرقدر محتوایی طولانی‌تر تشخیص داده می‌شد، از اعتبار بالاتری هم برخوردار بود. با این وجود همچنان که گوگل و تعدادی از دیگر موتورهای جستجو پایگاهی گسترده از اطلاعات رفتار مخاطب آنلاین برای خود تشکیل دادند، امروز رابطه بین محتوا و مخاطب فاکتوری دقیق‌تر برای رتبه‌بندی محتوا و سایت‌ها در نظر گرفته می‌شود.

در کنار موارد و دلایل مختلف در این رابطه باید توجه داشت که تولید محتوا تنها به خاطر تولید شدن محتوا یا بهینه کردن سئو سایت تنها به خاطر بهتر شدن رتبه سایت در دنیای کنونی که مملو از محتوا است، دیگر پذیرفته نیست. بلکه نکته مهم نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری و رفتار سودآور از سوی کاربر در بازدید از سایت است.

پس درنهایت به دیوید اوگیلوی و جمله مشهور وی در رابطه با محتوای طولانی، باید گفت که امروزه فاکتورهای دیگری هم در هنگام انتخاب طول محتوا وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

زمانی از محتوای طولانی استفاده کنید که حامل پیام پر مفهومی هستید

توجه داشته باشید که در اینجا از پیام پر مفهوم و پرمغز صحبت می‌کنم و نه پیام مهم. شما ممکن است بتوانید یک پیام مهم را در قالب یک پاراگراف یا نهایتاً یک اینفوگرافیک ارائه کنید. اما پیام پر مفهوم حاوی اطلاعات مرتبط و کاربردی بسیاری است که مخاطب شما در پی آن بوده و باید در صفحات بعدی یا حتی زمانی که وبلاگ یا سایت شما را ترک کرد به آنها دست پیدا کند.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد طول محتوا به نوع صنعت و موضوع هم توجه کنید

گزارش‌های مختلفی موجود است نشان می‌دهد طول موردقبول یا مورد انتظار یک محتوا به‌شدت به موضوع آن هم‌بستگی دارد. مثلاً مقالات مختلف در رابطه با توسعه شخصی یکی از این موضوعات است که خواننده انتظار محتوا طولانی در آن دارد. با توجه به این نکته شما مثلاً از خواننده اخبار سیاسی نمی‌توانید انتظار داشته باشید همان صبر و حوصله‌ای را داشته باشد که یک خوانند متون مثلاً مدیریت مالی یا روانشناسی دارد.

به مخاطب هدف خودتان هم‌فکر کنید

بر اساس اطلاعات آماری مختلف محتوا با طول بیشتر همیشه از شانس بیشتری برای رتبه بالاتر سئو برخوردار است. اما توجه داشته باشید که در این بین باید به فاکتورهای دیگری از قبیل فاکتورهای جمعیت شناختی، علایق، دانش قبلی مخاطب و … هم توجه کنید که تأثیر بسیار زیادی بر تمایلات آنها نسبت به طول محتوا دارد و سپس رتبه سئو حاصل از طول محتوا در مرحله بعدی قرار می‌گیرد.

شما در پی چه هستید؟

آیا در پی بالا رفتن رتبه سئو سایت هستید؟ یا به دنبال نرخ تبدیل کاربر؟ در پی کاربران وفادار هستید یا مشتریان تصادفی؟ آیا در پی دریافت کلیک بیشتر هستید یا خوشحال کردن کاربران؟ توجه کنید که این اهداف با یکدیگر فرق دارند و راه دستیابی به آنها هم متفاوت است!

پس هرگز در مورد طول محتوا سایت به‌صورت کورکورانه و بر اساس اطلاعات آماری تصمیم‌گیری نکنید. اطلاعات آماری همیشه در مورد مردم متوسط، کسب‌وکارهای متوسط و محتوای متوسط صحبت می‌کنند و گاهی اوقات اگر بخواهیم یک فرد یا مجموعه عادی نباشیم باید آنها را نادیده بگیریم.

توجه: گاهی بیشتر نگاه‌داشتن مخاطب در سایت ممکن است به‌عنوان یک برگ برنده برای شما در نظر گرفته نشود. همچنان که سایت google.com همواره سعی در حداقل کردن زمان توقف شما در سایت خودش می‌کند.

سؤال: به نظر شما مطلبی که خواندید جزء محتوای طولانی در نظر گرفته می‌شود یا محتوای کوتاه؟

تولید و انتشار مطالب مفید و مرتبط، برای جذب بازار هدف، بازاریابی محتوا نام دارد. هدف بازاریابی محتوا آن است که مخاطب با استفاده از مطالب رایگان، اعتماد و علاقه بیشتری به کسب‌وکار شما پیدا کند و در نهایت از شما خرید کند.

بازاریابی محتوا برای تمام کسب‌و‌کارها قابل استفاده است. شما توسط بازاریابی محتوا به مخاطبان نشان می‌دهید متخصص هستید و می‌خواهید به خریداران کمک کنید تا با دانش بیشتر درست تصمیم بگیرند. شما با بازاریابی محتوا به یک مشاور حرفه‌ای تبدیل می‌شوید به دیگران مشاوره می‌دهید تا بهترین خرید ممکن را انجام دهند.

فرض کنیم کارتان فروش گل و گیاه است. شما می‌توانید فیلم‌های کوتاهی درباره نگهداری از گلو گیاه تولید کنید. می‌توانید سوالات رایج دارندگان گلدان در آپارتمان‌ را پاسخ دهید. حتی می‌توانید کتابی الکترونیکی درست کنید و انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی را معرفی کنید. همچنین می‌توانید آموزش‌های درباره تزئین خانه با گل و گیاه بدهید. سپس این محتواها را به کمک رسانه‌های اجتماعی، سایت، مجلات و … منتشر کنید.

محتوای شما می‌تواند به چهار فرمت تولید و عرضه شود:
۱. متن
یکی از ساده‌ترین فرمت‌های محتوا متن است. شما می‌توانید یک گزارش ویژه تهیه کنید و در آن به بررسی وضعیت بازار، محصولات، مشتریان و … بپردازید. اگر شما بازاریاب محتوا هستید مخاطبان خود را از نمایشگاه‌های مرتبط و … آگاه خواهید ساخت.

پاسخ به سوالات رایج در کارتان می‌تواند بسیار جذاب و اثرگذار باشد. فرض کنید کارتان فروش تلویزیون است. مخاطبان شما ده‌ها سوال دارند که دوست دارند جوابش را بدانند. مثلا تلویزیون خمیده بخرند یا تخت؟ برای فضایی که دارند بهترین اندازه تلویزیون چقدر باید باشد؟ پاسخ این سوالات می‌تواند در قالب یک مقاله یا PDF منتشر شود.

حتی می‌توانید کتاب‌های الکترونیکی کوچکی در حد ۱۰ تا ۲۰ صفحه منتشر کنید و در آن به دادن اطلاعات مفید بپردازید. بسیاری از کسب‌و‌کارها خبرنامه یا مجلات الکترونیکی ماهانه منتشر می‌کنند و علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کنند.

۲. عکس
مغز طوری ساخته شده است که به‌راحتی تصاویر را ذخیره و تحلیل کند. تحلیل عکس بسیار آسان‌تر از تحلیل نوشته است. پس استفاده از عکس در بازاریابی محتوا می‌تواند احتمال انتقال مطلب را افزایش دهد.

برای بازاریابی محتوا، می‌توانید اینفوگرافیک‌هایی درست کنید تا اطلاعات ارزشمندی را به مخاطب منتقل کند. اینفوگرافیک ترکیبی از عکس و متن است که اطلاعات زیادی را منتقل می‌کند. اگر با اینفوگرافیک آشنا نیستید در گوگل جستجو کنید و می‌توانید ایده‌های خوبی برای ساختن آن پیدا کنید.

کار خلاقانه دیگر آن است که یک پاورپوینت درست کنید و آن را در سایت یا رسانه‌های اجتماعی انتشار کنید. سایت‌هایی مثل slideshare.net  به شما کمک می‌کنند پاورپوینت خود را آنجا آپلود کنید، سپس کدی در اختیارتان قرار می‌دهند که با کپی کردن آن کد در متن ویرایشگر سایتتان، پاورپوینت در سایتتان نمایش داده شود و بازدیدکنندگان می‌توانند اسلایدها را عوض کنند و پاورپوینت را به‌صورت آنلاین در سایت مشاهده کنند.

البته واضح است می‌توانید از عکس‌هایی که با دوربین گرفته‌اید و عکس‌های ترسیمی هم استفاده کنید. شاید بهترین رسانه برای انتشار این عکس‌ها اینستاگرام باشد.

۳. ویدیو
با توجه به رشد رسانه‌های اجتماعی، دیدن ویدیو به عادت روزانه مردم تبدیل شده است. یک بازاریاب محتوا می‌تواند از این فرصت به‌خوبی استفاده کند و با تولید ویدیوهای کوتاه ۳ تا ۵ دقیقه‌ای توجه مخاطبان را به خود جلب کند. برای تولید ویدیو لازم نیست فیلم‌بردار حرفه‌ای باشید. با یادگیری اصول کار مثل کادربندی درست و به کمک یک گوشی موبایل می‌توانید کارتان را شروع کنید.

شما می‌توانید با مشتریان محصولات یا خدمات خود مصاحبه کوتاهی انجام دهید و آن را در رسانه‌ها منتشر کنید. گزارش‌های مستند کوتاه می‌تواند بسیار جذاب باشد. گزارش‌ها می‌تواند درباره بازار کارتان، نمایشگاه‌ها و همایش‌های مرتبط یا هر موضوع جذاب دیگر باشد.

همچنین اگر کار با نرم‌افزارهای ویرایش فیلم را یاد بگیرید می‌توانید تیزرهای کوتاه و جذابی درست کنید که توجه مخاطبان را به خود جلب کند. با ساخت ویدیوهای کوتاه ۶۰ ثانیه‌ای و انتشار آن در اینستاگرام می‌توانید توجه افراد را به کارتان جلب کنید.

۴. صدا
در بازاریابی محتوا، شاید ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای تولید محتوا ضبط صدا باشد. احتمالا موبایل شما مجهز به امکان ضبط صدا است. کافی است در مورد موضوعی چند دقیقه صحبت کنید و آن را منتشر کنید. رادیوهای اینترنتی و پادکست‌ها روز به روز رایج‌تر می‌شوند. در سایت‌تان می‌توانید به آموزش‌های صوتی بپردازید. همچنین در رسانه‌های اجتماعی مناسب‌ترین گزینه برای انتشار صوت تلگرام است. حتما از این فرصت استفاده کنید و کانالی درست کنید و در آن فایل‌های صوتی را منتشر کنید.

برای ویرایش صوت می‌توانید از اپلیکیشن‌های زیادی که برای موبایل وجود دارند استفاده کنید. البته این کار توسط کامپیوتر و با نرم‌افزارهایی مثل Audition نیز امکان‌پذیر است.

همیشه یادتان باشد بازاریابی محتوا یکی از کم‌هزینه‌ترین و پربازده‌ترین روش‌های بازاریابی است. هرچه محتوای بهتر و ارزشمندتری منتشر کنید به همان نسبت موفقیت شما در فروش بیشتر می‌شود. شروع بازاریابی محتوا فقط به تصمیم شما بستگی دارد. پس همین الان تصمیم بگیرید و شروع کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *