یکی از چالش‌های طراحی صفحه فرود این است که چگونه می‌تواند بواسطه محتوا، مخاطب خود را جذب کند. به همین دلیل است که تصمیم گرفتم که در این مطلب، بیشتر روی تشریح این موضوع تمرکز کنم:

 

۱: از مزایای قابل لمس استفاده کنید

به جای اینکه ویژگی‌های اصلی محصول خود را معرفی کنید، ارزش آن محصول یا خدمت را به کاربر نشان دهید!
ویژگی‌ها، مفهومی و کلی هستند و واقعا چه کسی اهمیت می‌دهد که محصول یا خدمت شما تا چه زمانی یک مشکل را حل و برطرف می‌کند؟
این مثال را که برای برنامه SIDEKICKK است مشاهده می‌کنید که ارزش این سرویس کاملا در آن آشکار است!

 

1

 

از این صفحه فرود کاملا در نگاه اول متوجه می‌شوید که از این گزارش چه چیزی قرار است به دستتان برسد، مهمتر از همه این است که پیام این متنها به صورتی است که کاملا هر کس که برای بار اول به این صفحه می‌آبد، متوجه پیام آن می‌شود.

آیا کسی وجود دارد که دوست نداشته باشد راجع به بهتر ایمیل زدن بداند؟

۲: انتقال همدلی

“مهمترین نیاز همه آدمها درک و فهمیده شدن آنها است”
رلف جی نیکولز، نویسنده کتاب آیا گوش میدی؟

قبل از اینکه شما بتوانید همدلی خود را انتقال بدهید، باید درک عمیقی از چالش‌ها و علایق افرادی که میخواهید به آنها خدمت کنید داشته باشید.
همدلی به درک صحیح شما نسبت به کاربرانتان برمی‌گردد، باید به نحوی باشد که مردم بگویند خیلی عالیه و این شرکت دقیقا متوجه شد که من دنبال چی هستم.

به عنوان مثال شرکت SIMPLE رو در نظر بگیرید، این شرکت بانکداری آنلاینی هست که بیشتر تمرکزش را روی وب و تجربه کاربران نسبت به موبایل گذاشته است:

 

چگونه صفحات فرود با بازدهی بیشتری در سایت ایجاد کنیم؟

نکته ظریف: می‌بینید چقدر با ادب از شما آدرس ایمیلتان رو می‌خواهد!!؟

در اکثر مواقع شما می‌شنوید که مردم از نجربه های بانکی خود شکایت دارند مثل :هزینه های انتقال و حداقل برداشت و خودکار نبودن سیستم ارتباط با مشتری. یک راه ساده برای جایگزین آن وجود دارد، اما اگر همه این پیام‌ها که در صفحه فرود دیدید برای انتقال همدلی مناسب نبود، آیا می‌تواند پیام موثر و حمایت کننده‌ای باشد؟

پاسخ آن مثبت است زیرا نقطه عطف آن این است که : بسیار مودبانه از شما می‌خواهند تا ایمیل خود را وارد نمایید.

۳:مختصر و مفید باشین!

– جملات کوتاه قدرتمند هستند.

– متمرکزو خیلی سریع هستند.

مثل صفحه فرود Dropbox:

چگونه صفحات فرود با بازدهی بیشتری در سایت ایجاد کنیم؟همه فایلهای من، هر جایی؟

خیلی عالیه

فوق‌العاده بود! چقدر سریع!

۴:دلیل های اجتماعی بیاورید

رونمایی از مدارک اجتماعی حس “امن بودن در اعداد” را به کاربران القا می‌کند.

مردم دوست دارند کاری را انجام دهند که در گذشته کاربران انجام داده و امتحان کرده‌اند. ولی در نظر بگیرید که ارائه مدارک اجتماعی نباید یک سری عدد باشد که برای کاربران مفید نباشد.
مثال بارز این مورد در HUBSPOTT:

چگونه صفحات فرود با بازدهی بیشتری در سایت ایجاد کنیم؟

چقدر خوب!!!
اگر ۳۰۰.۰۰۰ تا مارکتر و مدیران بیزینس تاحالا اینجا عضو شدن، پس من چرا در آن ۳۰۰.۰۰۰ تا نیستم؟
من یه مارکترم پس واضح هست اگر عضو نشوم، این همکاری را از دست می‌دهم.

۵: نشان دادن کمیاب بودن محصولات و خدمات شما

دکتر رابرت سیالدینی”متخصص روانشناس” کمیابی یک جنس را یکی از ۶ تا مواردی می‌داند که کاربران را مجاب به خرید می‌کند.

ولی اینجا باید حواستان باشد که به کاربران نگویید که وقت محدود یا تعداد محدودی از جنستان دارید، در صورتی که اینجوری نیست. زیرا آن موقع کاربران به شما مشکوک می‌شوند و این اصلا برای شرکت شما مناسب نیست که اعتماد مشتریان خود را از بین ببرید.

چگونه صفحات فرود با بازدهی بیشتری در سایت ایجاد کنیم؟

۶: یک خلا دانشی ایجاد کنید

یکی از مهمترین راه‌های درگیر کردن کاربران خود این است که در دانش آنها، یک خلایی ایجاد کنید و بعد به آنها یاد بدهید که چگونه می‌توانند جای خالی آن را پر کنند.

“چیپ و دن هیث”، نویسنده کتاب MADE TO STICK مورد مذکور را اینگونه توضیح می‌دهد:
ما می‌توانیم در طولانی مدت یک سری خلا‌هایی در دانش کاربران ایجاد کنیم و بعد به آنها یاد بدهیم که چگونه می‌توانند آنها را تکمیل کنند. راحت‌تر بگیم، این مورد طبیعی است که بخواهیم یک سری سوالات را همین الان به‌ آنها جواب ندیم.

این هم یک نمونه ای از این مورد:

چگونه صفحات فرود با بازدهی بیشتری در سایت ایجاد کنیم؟

تصورات غلطی که صفحه فرود من را از بین می برد؟؟
چی؟ خیلی هم متداول هستند؟ پس احتمالا خیلی شانس بالایی وجود دارد که لندینگ پیج من هم دچار این مورد شده باشد، مگه نه؟

خب، پس من الان باید یادشان بگیرم و به همین دلیل عضو می‌شوم.

۷:خاص بودن را القا کنید

همه ما می‌خواهیم که احساس خاص بودن کنیم و حتی بیشتر دوست داریم که بقیه هم خاص بودن ما را تایید کنند.

Wheaties یک شرکت تولید کننده غلات صبحانه است و از جمله “صبحانه قهرمانان” استفاده می‌کند؛ L’Oréal هم، همچنین از جمله “چون تو ارزشش رو داری” استفاده می‌کند.

در عکس زیر مشاهده میکنیم که Litmus به چه صورت بار روانی مثبتی بر کاربران ایجاد کرده است.

How to create landing pages more efficiently on?من دوست دارم که متخصص حرفه‌ای ایمیل مارکتینگ باشم پس عضو این خبرنامه می‌شوم.

 

صفحات فرود که به آنها Landing page هم گفته می‌شود برای فروش و جذب افراد به هر منظوری که کمپین های تبلیغاتی دارند، طراحی می شوند و اگر درست طراحی شده باشند، سبب انجام عمل خاصی توسط مخاطب می‌گردند. مثلاً بیان و اسم و ایمیل خود را وارد کنند و به این صورت برای شما به لید (Lead) تبدیل بشوند. صفحه های فرود در کنار تبلیغات اینترنتی شما (بنر و یا هر چیز دیگر) کمک می کنند تا نرخ تبدیل شما افزایش پیدا کند. نرخ تبدیل یا Conversion rate با فرمول زیر حساب می شود:

این ساده ترین توضیح نرخ تبدیل به حساب می‌آید. در زیر نمونه ای از یک صفحه فرود تاثیر گذار را می بینید:

حالا چرا از صفحه فرود استفاده می‌کنیم؟

چندین جواب ساده برای این سوال وجود دارد، واضح ترین آنها این است که صفحه فرود نرخ تبدیل شما را افزایش می دهد. اما چگونه و به چه میزان، یکی از سوالات مهمی است که ذهن همه را مشغول می‌کند؟ در کمپینی که داخل آن از صفحه فرود استفاده شود به طورمتوسط ۲۵% افزایش در نرخ تبدیل آن بوجود خواهد آمد.

چطور یک صفحه فرود این کار را انجام می‌دهد؟

 • شعار هماهنگ با کمپین تبلیغاتی: یکی از مهمترین جنبه های بازاریابی آنلاین و تبلیغات اینترنتی این است که شعار و پیامی که می‌رسانید در همه بخش‌های کمپین یکسان باشد، زیرا باعث می‌شود به شما اعتماد بیشتری کنند. (اولین اشتباهی که می‌تواند رخ می‌دهد این است که شعار تبلیغاتی بنر شما با صفحه فرود یکی نباشد). نمایش دادن شعار و پیام کمپین وقتی کاربرها را بعد از کلیک روی بنر تبلیغاتی خود به صفحه فرود هدایت می کنید، کار آسان‌تری است تا اینکه آنها را به صفحه اول سایت خود هدایت کنید که معلوم نیست بتوانند آنچه که در نظر دارند را پیدا کرده و حتی عمل مورد نظر شما را انجام دهند.
 • قابلیت تست کردن: تست کردن واکنش کاربرها به چند صفحه فرود مجزا کار آسان‌تری است تا اینکه بخواهید در صفحه اول سایت خود تغییری ایجاد کنید. این روش به مقدار قابل توجهی سریع‌تر جواب می‌دهد. چرا؟ زیرا در صفحه فرود شما تقریباً همه از طریق تبلیغات شما وارد شده‌اند و شما هم می‌خواهید که تست کنید چگونه می‌توانید بیشتر این افراد رو جذب کنید. اما در صفحه اول سایت شما از ورودی‌های دیگری به غیر از تبلیغات هم، مخاطب وارد می‌شود.
 • گزارش دقیق تر: فراهم کردن یگ گزارش درباره کمپین تبلیغاتی خیلی ساده‌تر است. اگر به جای صفحه فرود از صفحه اول سایت خود استفاده کنید، با ورود کاربر به این صفحه چندین مسیر برای آن وجود دارد که امکان انتخاب هر کدام از آنها امکان پذیر است. این قضیه باعث می شود نتوانید آن را دنبال کرده و متوجه شوید که چی اتفاقی رخ داده است. (امکان پذیر است اما خیلی دشوار خواهد بود.)
 • از به هم ریختگی جلوگیری می کند: اگر قرار باشد هر پیشنهادی که ارائه می‌دهید را روی صفحه اصلی سایت قرار دهید، صفحه اول وب‌سایت شما به شدت به هم ریخته و مخاطب را سردرگم خواهد کرد . با استفاده کردن از صفحه فرود می توانید از این صفحه فقط برای یک منظور خاص استفاده کرده و پیام خود را راحت‌تر انتقال دهید.

دانستن اینکه چگونه می‌شود صفحه فرود را برای دریافت نرخ تبدیل (Conversion Rate) بیشتر بهینه سازی کرد می‌تواند در ارزیابی و نتیجه نهایی کمپین شما تاثیر گذار باشد.تبدیل یا کانورژن (Conversion) در هر وب‌سایت به معنای هدف نهایی تلقی می‌شود و می‌تواند شامل فروش یک محصول، ارایه خدمات، عضویت در لیست خبرنامه و غیره باشد.
در مقاله صفحه فرود چیست؟ با اجزا و ساختار یک صفحه فرود آشنا شدید. طراحی این صفحه با توجه به هدف نهایی ممکن است برای هر کسب و کار متفاوت باشد ، اما راهکاری استانداردی برای بهینه سازی صفحه فرود و بهتر کردن نرخ تبدیل وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم.
• اگر نرخ پرش (bounce rate) صفحه فرود شما بالا است!
• اگر فکر می‌کنید وقت و پول شما در تبلیغات آنلاین به نتیجه نرسیده است!
• اگر مدام رئیس‌تان در مورد بهبود دو برابری نرخ تبدیل صفحه فرود از شما سوال می‌پرسد !
و اگر جواب سوالات بالا را نمی‌دانید پس این آموزش دقیقا همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

اصول بهینه‌سازی صفحه فرود

با رعایت موارد زیر دیگر یک صفحه که مردم را وحشت زده می‌کند در نظر نمی‌گیرد و می‌دانید چه چیزی ممکن است شور و نشاط را برای آنها به وجود بیاورد.

• اهداف کسب و کار چیست
هدف کسب و کار از اجرای کمپین تبلیغاتی چیست و یک صفحه فرود قرار است چه مشکلی را حل یا ارزشی را برای شرکت به وجود بیاورد.

• مخاطبین خود را بشناسید
انگیزه کاربرانی که وارد صفحه فرود شده‌اند چه چیزی بوده است و سوالات اصلی که یک بازدیدکننده خواهد داشت ، چیست ؟ با کشف و دانستن این موارد می‌توانید پاسخ سوالات را آماده و طراحی صفحه فرود خود را بر این اساس در نظر بگیرید.

• جلب توجه بازدیدکنندگان با یک عنوان روشن و مختصر
شاید دیده باشید که برخی از افراد صرفا با خواندن عنوان و جمله‌ی که روی درب یک مغازه نوشته شده وارد آن می شوند و خرید انجام می دهند .این همان اتفاقی است که می‌تواند در یک صفحه فرود رخ دهد، یک عنوان روشن که باعث جلب توجه و البته در بخش مناسبی از صفحه درج شده باشد می‌تواند فروش بیشتر را رقم بزند!

• سرفصل ها به صورت متن
سعی کنید از یک عنوان به صورت متن برای اعلام پیام و شعار اصلی به جای قرار گرفتن در یک تصویر استفاده کنید. اگر این متن به صورت H1 تعریف شود نیز بسیار ارزشمند‌تر خواهد بود. ممکن است شما کیفیت بصری بیشتری با فلش یا تصویر داشته باشید اما برای جذب ترافیک طبیعی از سوی موتورهای جستجو این یکی از نکاتی است که باید رعایت کنید.

•استفاده از لیست و شماره‌‌ بندی
بازدیدکنندگان در بخش اول نگاهی سریع و اسکن شده به صفحه شما دارند.اگر می‌خواهید ویژگی و مزایای خاصی حتما دیده شوند آنها را به صورت لیست اعداد،نقطه گذاری و غیره نمایش دهید.landing-page-sample42

• تاثیر یکپارچه سازی در تجربه کاربری
از تبلیغ صفحه فرود در سایت مقصد ، طراحی صفحه، پیام و شعار همه باید به صورت یکپارچه و تداعی کننده انتظارات و حس کاربران بعد از دنبال کردن لینک یا مشاهده بنر باشد.

بنر طراحی شده و صفحه فرود بعد از کلیک کاربر به صورت یکپارچه

 

• تقسیم بندی کاربران و هدایت ترافیک ورودی
اگر شما با کاربران مختلف از لحاظ جنسیت ،سن،محل زندگی و غیره روبه‌رو هستید می‌توانید صفحه‌های با طراحی و محتوای مناسب برای هریک از این تقسیم بندی‌ها در نظر بگیرید.اگر قصد پیاده سازی این روش را دارید اطمینان حاصل کنید که از لحاظ فنی قادر به تحلیل و آنالیز هریک از آنها هستید.

• حذف منوی ناوبری
در یک صفحه فرود نمی‌خواهیم تجربه استفاده از سایت را به مخاطبین منتقل کنیم، بلکه طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که با حذف المان های غیر ضروری تمرکز کافی را فراهم کند. در واقع اگر کاربر به دنبال اطلاعات بیشتری باشد مستقیم به سایت شما مراجعه خواهد کرد.

• محتوای متنی و خواندنی را حداقل کنید
شاید بازدیدکنندگان یک شانس برای خواندن قسمتی از متن صفحه فرود را به شما بدهند اما این به معنای این نیست که چندین پاراگراف متن در نظر بگیرید. استثنایی که وجود دارد برای صفحات فرودی است که نیاز به ارایه سطح بیشتری از جزئیات دارند، مانند فروش یک کتاب که البته این نوع هم معمولا یک لینک با عنوان “مشاهده جزییات” و هدایت به یک صفحه در سایت قرار می‌دهند نه در یک صفحه فرود.

• تکرار دکمه فراخوان در صفحات بلند
دکمه فراخوان (Call to action) نقش اساسی در یک صفحه فرود بازی می‌کند.اگر یک صفحه فرود بلند دارید سعی کنید پیام اصلی و یا دکمه فراخوان را چندین بار تکرار کنید. این مورد به تقویت هدف و ایجاد ارتباط بین محتوا کمک می‌کند.

• استفاده از متن واضح و شفاف در دکمه فراخوان
سعی کنید از کلماتی روشن برای دکمه‌های فراخوان استفاده کنید. برای مثال اگر قصد دارید یک کتاب را بصورت رایگان ارایه دهید به روشنی بنوسید “دریافت رایگان کتاب” و از کلماتی شبیه “دانلود”،”اشتراک” و “ارسال” استفاده نکنید.

 

• تقلب و طعمه گرفتن با دکمه فراخون
این مورد مربوط به نکته‌ قبلی می‌شود، وقتی که یک وعده خوشایند می‌دهید ولی چیز دیگری رخ می‌دهد.برای مثال عنوان “دریافت رایگان کتاب” را بکار برده‌اید اما بعد از کلیک روی دکمه فرمی نمایش می‌یابد که برای دانلود کامل کتاب باید هزینه پرداخت شود!
یا مثال دیگر از عنوان “تشکر برای ثبت نام” استفاده کنید ولی در قسمت بعد لینکی به صفحه خرید محصول قرار داده شده باشد. شاید یک موقعیت فروش بالقوه ایجاد کرده باشید اما اعتماد کاربر را از دست می‌دهید و ممکن است آنها این تجربه ناخوشایند را با دیگران مطرح کنند.

• انواع مختلفی از محتوا را آزمایش کنید
با توجه به گسترش اینترنت پرسرعت، ویدیو نیز جای خود را در کنار متن و عکس بازکرده است. بطور معمول بازدیدکنندگان یک صفحه فرود که در آن ویدیو قرار گرفته باشد زمان بیشتری را در صفحه سپری می کنند. اما به این توجه داشته باشید کیفیت در همه جا پادشاهی می‌کند و این مهم است که بتوانید ویدیوی با کیفیت بالا و استاندارد تهیه کنید.اگر بودجه کافی برای اینکار ندارید خودتان دست بکار شوید و با چند عکس از مراحل مختلف خرید محصول یا کار با سرویس یک ویدیو تهیه کنید.

• کنترل صدا را در نظر بگیرید
اگر صفحه فرود نیاز به صدا و موسیقی دارد یا در ویدیو صدا پخش می‌شود، حتما بررسی کنید که امکان کنترل حجم صدا و قطع کردن آن وجود داشته باشد.

استفاده از ویدیو همراه با دکمه‌های کنترل در کمپین به‌صرفه‌تر شرکت ای‌نتورک

• قرار دادن دکمه‌های اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اگر هدف از ایجاد یک صفحه فرود برای اعلام یک رویداد،بازی و جایزه، پیشنهاد تخفیف ویژه و چیزهای شبیه این است حتما از دکمه های اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. طبق آمار فیسبوک و توییتر بهترین مکان برای گسترش کمپین است.

 

• تشکر از کاربران در قبال انجام فعالیت
اگر شما از کاربر درخواست انجام یک فعالیت(مانند واردکردن ایمیل یا شماره تلفن) در صفحه فرود دارید، حتما در قدم بعدی تشکر یا یک پاداش(دانلود کتاب یا فایل) را برای آنها در نظر بگیرید.اصطلاحا به این برگه صفحه تشکر (Thank You pages)می‌گویند.

 

• قراردادن اطلاعات تماس
با داشتن یک شماره تلفن در صفحه فرود این اطمینان را به کاربر می‌دهید که با یک کسب و کار حقیقی رو به رو است و کسی هست که پاسخگوی سوالات آنها باشد. همچنین برای افرادی که با معاملات آنلاین راحت نیستند یک راه دوستی و راهکار ایجاد می‌کنید.آدرس و نقشه محل شرکت و لینک‌ پروفایل شرکت در شبکه‌های اجتماعی گزینه‌های دیگری هستند که می‌توانید استفاده کنید.

 

• یکپارچه سازی و افزایش اعتماد
اگر طراحی بصری بنر، صفحه فرود و سایت شما به صورت یکپارچه و حس یک خانواده بودن را القا کند بسیار تاثیر گذارتر و باعث به رسمیت شناختن و اعتماد بیشتر می شود. رنگ ، تایپوگرافی و لغات و پیامی که در صفحه فرود استفاده می‌کنید باید یک تجربه کامل از سایت اصلی کسب و کار را تداعی کند.

• استفاده از چهره‌های واقعی
مطالعات نشان می‌دهد استفاده از یک چهره خندان در صفحه فرود باعث افزایش اعتماد می‌شود،خصوصا چهره یک فرد معتبر،اعضای تیم و یا یک مشتری خوشحال مناسب‌تر است.

 

• از پاپ‌ آپ استفاده نکنید !
آیا واقعا در این رابطه نیاز به مشاوره دارید ؟ استفاده کردن از پنچره‌های پاپ آپ (Popups) باعث از بین رفتن اعتماد و از دست دادن مشتری در یک دوره زمانی می‌شود. شاید پاپ ‌آپ یک بهبود جزیی را برای شما به وجود بیاورد اما این فقط به درد ارایه آمار در یک جلسه هفتگی می‌شود نه چیز دیگر !
همچنین از کادرهای پیغام جاوا اسکریپت که از شما می‌پرسند “آیا واقعا می‌خواهید این پنجره را ببندید” هرگز و هرگز استفاده نکنید.

• از پرسیدن اطلاعات اضافی خودداری کنید
اگر واقعا فیلدهای اضافی برای دریافت اطلاعات در صفحه فرود خود قرار داده‌اید و این اطلاعات به شما در روند فروش کمکی نمی‌کند باید حذف شوند ، چون ممکن است بی اعتمادی و ترس را برای کاربران به وجود بیاورد. فراموش نکنید مردم در هنگام ارایه اطلاعات خسیسانه و محتاط برخورد می کنند.

• نقاط توجه را پیدا کنید
اگر بودجه کافی در اختیار دارید می‌توانید به وسیله ابزار ردیابی چشم (Eye tracking) بینشی در مورد مکان های مورد توجه کاربران در یک صفحه فرود را بدست بیاورید. همچنین برنامه مشابه دیگری به نام هیت مپ (Heat maps) وجود دارد که نسبت به محل کلیک های کاربران یک نقشه تهیه می‌کند و می‌توانید ببینید چه لینک ها و بخش های بیشترین کلیک را دارند.

 

• بخش نظرات مشتریان
اگر بخشی برای نمایش نظرات مشتریان در صفحه فرود قرار دهید باعث افزایش اعتماد سازی خواهد شد.اما دقت کافی داشته باشید که یک نظر درست و واقعی که توسط مشتری بیان شده است را انتخاب کنید و حواستان باشد ریاکارانه تلقی نشود. همچنین اگر فید‌بک مشتری‌های خود را در رابطه با صفحه فرود بررسی کنید ، در مرحله اول می‌توانید نتایج کمپین را در جلسه داخلی خود بررسی و مطرح کنید و در مرحله بعد برای بهینه سازی صفحه فرود و افزایش اعتبار و اعتماد بکار ببرید.

• نمایش مجوزها و لوگوی برندها
این یک تکنیک کلاسیک جهت افزایش اعتماد به حساب می‌آید. اگر زیر مجموعه یک برند شناخته شده هستید و یا با برندهای شناخته شده‌ای کار می‌کنید می‌توانید لوگوی آنها را در صفحه فرود قرار دهید. همچنین اگر مجوزهایی دریافت کرده‌اید که در صنعت شما ارزشمند است بیان کنید.

• پایبندی به حریم خصوصی
ارایه لینک به یک بیانیه در مورد رعایت حریم خصوصی و یا شرایط و ضوابط در مورد اطلاعات دریافتی و عدم سوء استفاده را در نظر بگیرید. برای مثال در کنار بخش دریافت ایمیل در صفحه فرود عنوانی شبیه “ما هرگز ایمیل شما را انتشار نمی‌دهیم” درج کنید.

درج کلمه “ما اسپم نمی‌فرستیم!” در قسمت کادر ایمیل

• محدودیت‌های فنی کاربران را در نظر بگیرید
– آیا آنها کاربران آی‌فون هستند؟
– رزولوشن صفحه نمایش کاربران چیست؟
– با چه مرورگرهای ممکن است از صفحه فرود بازدید کنند؟
اینها برخی از مواردی هستند که باید در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که صفحه فرود شما در همه دستگاه‌‌ها،صفحه نمایش‌ها و انواع مرورگرها به درستی نمایش داده می شود.

• از عکس‌های موجود در اینترنت استفاده نکنید
عکس‌های که با جستجو توسط گوگل پیدا می‌شود انتخاب مناسبی برای قرارگرفتن در صفحه فرود یک برند نیست به خصوص اگر در نتایج اول و به راحتی پیدا شوند! این کار ظاهر عمومی و البته غیر قابل اعتماد به وجود می‌آورد.

• تجزیه و تحلیل را فراموش نکنید
ابزارهای رایگانی برای کمک در مورد آنالیز کمپین و صفحه فرود در اختیار شما هستند که معروف‌ترین آنها گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) است. با اضافه کردن یک قطعه کد ساده به صفحه فرود این مکان فراهم می‌شود که به سرعت وضعیت را تحلیل و گزارش‌های حرفه‌ای و کاملی را دراختیار داشته باشد.

• متریک‌های اولیه در تجزیه و تحلیل
در هر کمپین باید متریک‌های برای نتیجه گیری و سنجش میزان موفقیت ثبت و در نظر گرفته شود. این متریک ها می‌تواند شامل : تعداد ورودی ، میزان ماندگاری در صفحه ( time on page) نرخ تبدیل (conversion rate) ، نرخ پرش (bounce rate) باشد. ذخیره و بررسی این معیارها به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید صفحه فرود را بهینه سازی کنید و همینطور عملکرد کمپین‌های قبلی را بسنجید.

• بهترین زمان را پیدا کنید
با تجزیه و تحلیل ترافیک ورودی می‌توانید بفهمید که در چه زمان و روزی موفقیت بیشتری را در کمپین خود کسب کرده‌اید.
-میزان تبدیل شما در وسط هفته بیشتر بوده است یا در تعطیلات آخر هفته؟
– روز بازدید بیشتری داشته‌اید یا در غروب بعد از ساعات کاری ؟
-در شروع ماه خرید بیشتری صورت می‌گیرد یا در اواخر یک ماه ؟
و این رفتار کاربران به شما می‌گوید که لازم است استراتژی خود را در مورد زمان اجرای کمپین تغییر دهید یا خیر.

 

صفحات فرود

در این مطلب می‌توانید تاثیر استفاده از صفحه فرود روی CPA را متوجه شوید.

CPA یا همون Cost Per Acquisition/action مقدار هزینه‌ای است که شما پرداخت کرده‌اید تا یک کاربر عمل مورد نظر شما را انجام دهد.

نوع کمپینبودجه کمپینهزینه صفحه فرودهزینه روی تبلیغاتترافیکنرخ تبدیلمشتریان جدیدCPA
بدون صفحه فرود۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان۱۰٫۰۰۰۲%۲۰۰۵۰٫۰۰۰ تومان
با صفحه فرود۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان۱۰۰٫۰۰۰ تومان۹۰۰٫۰۰۰ تومان۹٫۰۰۰۲٫۵%۲۲۵۴۴٫۰۰۰ تومان
با صفحه فرود به همراه بهینه سازی۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان۲۰۰٫۰۰۰ تومان۸۰۰٫۰۰۰ تومان۸٫۰۰۰۳%۲۴۰۴۱٫۶۴۰ تومان

منبع: Google، Omniture  (آمار ها جهانی هستند و در ایران اعداد متفاوت خواهند بود)

بهینه سازی صفحات فرود دریچه نرخ تبدیل را بازتر می‌کند

همان‌طور که در جدول بالا مشخص است با مدیریت صحیح بودجه روی بخش های مختلف، هزینه CPA را کم وکم تر می‌کنید. بهینه سازی صفحه فرود تاثیر بسیاری روی بازگشت سرمایه شما یا همان ROI دارد.

بهینه سازی صفحه فرود مزیت های زیر را برای شما به همراه دارد:

 • سدهای جلوی راه مشتری ها را برمی‌دارد: شما با اصلاحاتی که انجام می‌دهید می‌توانید متوجه شوید که چه مواردی از جذب کاربرها و مشتری‌های بالقوه جلوگیری می‌کند و آنها را از بین ببرید.
 • مشتری‌های خود را بفهمید: با تست کردن صفحه فرود خود، متوجه رفتار کاربر شده و با توجه به رفتار آنها صفحه خود را اصلاح می‌کنید.

این یک سوالی است که از همه تیم های پرکار بازاریابی شنیده می‌شود، اما جواب آن کاملاً با بازگشت سرمایه یا همون ROI مشخص خواهدشد. ترافیکی که با پرداخت پول روی صفحه شما آورده می‌شود، نظر خیلی از بازاریابان را به خود جلب می کند. به این دلیل که هزینه‌ای مشخص و قابل پیشبینی دارد. از سوی دیگر این قابل پیشبینی بودن هم چندان خوب نیست، زیرا هر کاری که انجام دهید نتیجه همان که هست خواهد ماند.

اگر صفحه فرود شما نرخ تبدیل ۱۰% دارد، با زیاد کردن ترافیک اتفاقی برای این کمیت رخ نخواهد داد. یعنی اگر به جای ۱۰۰ نفر ۱۰۰۰ نفر وارد این صفحه شوند، نرخ تبدیل در خوشبینانه ترین حالت باز هم ۱۰% خواهدبود. (اگر کم تر نشود، زیرا معمولاً حجم بالای ترافیک کیفیت کمتری دارد!) حالا اگر شما روی افزایش نرخ تبدیل خود سرمایه گذاری کنید و آن را به ۱۲% ارتقا دهید، هزینه ای که کرده‌اید فقط یک بار بدون بازده خواهد ماند، اما مزیتش این است که تا آخز کمپین تبلیغاتی شما، این عدد ثابت خواهد ماند.

برای متوجه شدن این موضوع کافیست به مثال زیر توجه کنید:

سرمایه گذاری روی ترافیک:

 • بودجه تبلیغات کلیکی (CPC): 1 میلیون تومان در ماه
 • تعداد بازدیدکننده: ۱۰۰۰ نفر
 • ارزشی که هر نرخ تبدیل برای شما دارد: ۲۰ هزار تومان
 • نرخ تبدیل: ۱۰%

در این حالت شما ۱۰۰ نفر را جذب می‌کنید و بر اساس نرخ تبدیل خود. با حساب این که هر Conversion برای شما ۲۰ هزار تومان ارزش می‌آورد پس شما ۲ میلیون تومان بدست می‌آورید و در مجموع ۱ میلیون تومان سود کرده اید.

سرمایه گذاری روی ترافیک + بهینه سازی صفحه فرود

حالا در نظر بگیرین که یک مقدار بودجه ای را هم به بهینه سازی صفحه فرودتون اختصاص داده‌اید و با این کار نرخ تبدیل را افزایش داده‌اید.

 • بودجه تبلیغات کلیکی (CPC): 1 میلیون تومان در ماه
 • بهینه سازی نرخ تبدیل صفحه فرود: ۴۰۰ هزار تومان
 • تعداد بازدیدکننده: ۱۰۰۰ نفر
 • ارزشی که هر نرخ تبدیل برای شما داره: ۲۰ هزار تومان
 • نرخ تبدیل: ۱۲%

در این حالت شما ۱۲۰ نفر را جذب می‌کنید که با در نظر گرفتن این قضیه که هر Conversion برای شما ۲۰ هزار تومان ارزش دارد. پس شما ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بدست می‌آورید و در مجموع ۱ میلیون تومان سود خواهید کرد.

به نظر شما این دو یکی هستند؟

جواب خیر است، در ماه اول یکی خواهند بود. هر دو در ماه اول برای شما ۱ میلیون تومان سودآوری دارند. اما نرخ تبدیل ثابت خواهند ماند و ماه دوم شما به جای ۱ میلییون تومان، ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان سود آوری خواهید داشت. به این ترتیب شما با یک بار بهینه سازی ۴۰% در ROI (بازگشت سرمایه) افزایش داشته‌اید.

نتیجه گیری

با استفاده از نکاتی که در رابطه با بهینه سازی صفحه فرود نام بردیم می‌توانید وضعیت کمپین تبلیغاتی خود را بهبود ببخشید.توجه کنید که بعد از تغییرات در صفحه فرود همه چیز را ثبت و بصورت A/B تست پیش بروید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *