دیجی کالا یا بامیلو، وقتی که نام دو فروشگاه اینترنتی برتر در ایران مطرح می‌شود که رقابت تنگاتنگی ما بین آن دو است، انتخاب در خرید قدری سخت‌تر می‌شود. چرا که دیجی کالا یک کسب و کار اینترنتی قدیمی و محلی برای فروش محصولات دیجیتالی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ توسط حمید و سعید محمدی با استراتژی content محور (استراتژی تولید محتوا) آغاز به کار کرده است. نزدیک به یازده سال است که ما شاهد حضور چشمگیر دیجی کالا در فضای مجازی هستیم.

دیجی کالا می‌خواست رقیب جدی فروشگاه اینترنتی آمازون در خاورمیانه باشد، برای همین منظور از همان ابتدا یک استراتژی بازاریابی خاصی را در جهت افزایش محبوبیت برند دیجی کالا در خدمت‌رسانی به مشتریان بالقوه در بازار هدف تعیین نمود.

اگر امروز آوازه دیجی کالا به این شکلی که می‌بینید درآمده است، به خاطر تلاش‌های جدی دیجی کالا در جهت فرهنگ‌سازی خرید اینترنتی بود که خیلی از افراد به هیچ کدام از استانداردهای فروشگاه اینترنتی بین سال ۸۵ تا ۹۰ اصلا توجه نمی‌کردند، این باعث افزایش نگرانی و دغدغه خریداران کالاهای دیجیتالی از اینترنت می‌شد.

در حالی که دیجی کالا روز به روز بر کیفیت ارایه خدمات خودش به مشتریان بالقوه می‌افزود، چرا که در تولید محتوای با کیفیت برترین فروشگاه اینترنتی بود که همه افرادی که قصد خرید محصول‌های دیجیتالی را داشتند ابتدا قبل از خرید به دیجی کالا سر می‌زدند بعد از بررسی برندهای مطرح در این حوزه به بازار و فروشگاه‌های فیزیکی جهت خرید آن کالا مراجعه می‌کردند.

نرخ تبدیل مخاطب به مشتری بالفعل در دیجی کالا در سال‌های ابتدایی به دلیل عدم اعتماد مردم به فروشگاه اینترنتی خیلی خیلی پایین بود و سود زیادی را نصیب دیجی کالا نمی‌کرد. چرا که بعضا برخی از کالا‌های دیجیتال با سودی در حد ۱۰۰۰ تومان فروخته می‌شد.

اگر این مدیران فروشگاه اینترنتی با دید بلندمدت به فروش دیجیتالی محصول‌ها فکر نمی‌کردند مسلما تا به حال از بین رفته بودند. دوستانی قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی و کسب و کار اینترنتی دارند، حتمن با دید بلند مدت به این موضوع نگاه کنند و اگر نتوانند دوره خاک خوری کسب و کار را درست تخمین بزنند مسلما نخواهند توانست به موفقیت‌های زیادی دست یابند.

از زمانی که برادران محمدی در دیجی کالا اذعان کردند که فروش روزانه بالغ بر چندین میلیاردی دارند، توجه خیلی از افراد و مدیران کسب و کارهای مختلف را به سمت فروشگاه اینترنتی جلب شد، ولی چون استراتژی تولید محتوا، کیفیت ارایه خدمات به مشتریان،و همچنین پاسخ‌گویی سریع به مشکلات مشتریان بالقوه را جدی نگرفتند در همان نقطه آغاز متوقف شدند، خیلی زود نا امید و دست از رقابت با دیجی کالا کشیدند.

در حال حاضر نیز فروشگاه اینترنتی زیادی همانند دیجی کالا در کسب و کار آنلاین فعالیت می‌کنند، حتی تبلیغات سنگینی را برای جذب مخاطب بیشتر انجام می‌دهند ولی باز همان اشتباهات خیلی از مدیران کسب و کارها را تکرا می‌کنند. به همین خاطر سود زیادی عاید کسب و کارشان نخواهد شد و خیلی زود مجبور به ترک بازار هستند.

همان‌طور که می‌دانید تا سال ۹۰ دیجی کالا فقط با متکی به سرمایه حاصل از فروش کالاهای دیجیتال متمرکز بود و هیچ سرمایه‌گذاری را جذب نکرده بود تا این‌که با هدف رشد و توسعه و برنامه‌ریزی راهبردی تصمیم به همکاری با صندوق سرمایه‌گذاری سرآوا در سال ۱۳۹۱ کرد.

اگر یک‌بار تجربه خرید قبل از سال ۹۰ را از دیجی کالا داشته باشید مطمئنن از خدمات بی‌نظیر امور مشتریان این فروشگاه اینترنتی مواجه شدید. چند ثانیه بعد از ثبت سفارش اپراتور فروش با شما تماس می‌گرفت و شما بعد از تایید در کمترین زمان ممکن سفارش خود را در محل دریافت می‌نمودید.

اما شاید این نوع سرویس‌دهی به مشتریان در کسب و کار اینترنتی دیجی کالا که بعد از سرمایه‌گذاری صندوق سرآوا رشد زیادی را به دلیل تبلیغات گسترده انتورک در سطح وب‌سایت‌های ایرانی و حمایت سرآوا موجب گسترش سریع دیجی کالا در عرصه فروش محصول‌های دیجیتالی شد. شاید خریدارانی مثل من هم از بابت ارایه محتوای خاص در محصول‌های دیجیتال توسط دیجی کالا نگران باشند یا از نوع سرویس دهی و ارسال به موقع کالا توسط دیجی کالا قدری آزرده خاطر باشند.

اما وقتی که ما از فروشگاه اینترنتی بزرگی مثل دیجی کالا صحبت به میان می‌آوریم، باید از زاویه دیگر به آن نگاه کنیم و مثل برخی از افراد که در سطح فضای مجازی به انتشار مقاله‌ای در خصوص کاهش سرویس‌دهی مشتریان دیجی کالا به زبان می‌آورند قدری ناانصافی باشد.

دلیل اصلی فروشگاه اینترنتی دیجی کالا شاید متناسب نبودن نیروی انسانی با افزایش تعداد مشتریان بعد از سال ۹۱ بود که فروشگاه اینترنتی دیجی کالا بایستی با خودکار کردن برخی از سرویس‌هایی که قبل سال ۹۱ انجام می‌داد، تا حدودی با تبلیغات گسترده ریبرندینگ این موضوع را به مشتریان بالفعل خود اعلام می‌کرد.

همانطور که می‌دانید طبق آخرین اعلام مدیران دیجی کالا در حال حاضر نیروی کار فعال و شاغل در دیجی کالا به ۲۷۰۰ نفر رسیده است. به نظرم یکی از بزرگترین مسئولیت اجتماعی توسط این فروشگاه اینترنتی بزرگ یعنی دیجی کالا انجام داده است. مقداری از سنگین نیروی کار غیرفعال از دوش دولت محترم خیلی کاسته است.

البته ما باید از همان ابتدا در جهت سرویس‌دهی خاص به مشتریان حتی قبل از توسعه بازار و افزایش مشتریان به آن نگاه دقیق و متفاوتی داشته باشیم. با استراتژی توسعه کسب و کار و متناسب با مدیریت ارتباط با مشتریان به صورت خودکار آن را به شکلی انجام دهیم تا سطح رضایت‌مندی مشتریان را حفظ و در ادامه روند کار به شکل مثبتی افزایش دهیم که به طرق مختلف آن را می‌توان عملی نمود.

 

مواردی که فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا می‌توانست در افزایش سطح رضایت‌مندی کسب و کار از سوی مشتریان انجام دهد:

 • تغییر اپلیکیشن معمولی از این حالت به سبک متفاوت
 • ایجاد نوتیفیکیشن‌های آگاهی دهنده که به صورت گرافیکی روند ارسال سفارش را به صورت خودکار نمایش دهد
 • منشی خودکار جهت گرفتن تایید خرید می‌توانست جایگزین خوبی برای ارتباط مستقیم اپراتور باشد.
 • افزودن بهپاد برای ارسال سریع کالا خصوصا در تهران که مستلزم فناوری و مجوزهای رادیویی خاصی است
 • مدیریت خودکار مناطق جهت ارسال سریع تر محموله سفارشی در بخش لجستیک
 • افزایش توانمندی‌های رباتیکی در داخل انبار دیجی کالا جهت سریع‌تر آماده شدن سفارش و کاهش زمان آن
 • ایجاد پنل کاربری حرفه‌ای که زمان رسیدن کالای سفارشی را تا حدودی دقیق پیش‌بینی می‌کرد و به صورت مرحله به مرحله و خودکار در پنل کاربری نمایش می‌داد
 • استفاده قوی و خودکار از پیامک جهت اطلاع مشتری برای ارسال کالای سفارشی
 • تماس خودکار از طریق بررسی موقعیت مکانی دیجی بن به محض رسیدنش به محل تحویل کالا
 • استفاده از متخصصین دانش بنیان در جهت افزایش توانمندی‌های رباتیکی و هوشمند در دیجی کالا
 • تغییر از پلن E-commerce  به Marketplace می‌تواند تحول بزرگی در ارایه خدمات بیشتر و گسترده دیجی کالا در ایران باشد

دیجی کالا از سال ۹۲ به بعد در شیب تند توسعه و گسترش فروشگاه اینترنتی در ارایه خدمات دیجیتالی خود با سرمایه‌گذاری سرآوا و همکاری با انتورک اقدام کرد. مطمئنن کسب و کار موفقی مثل دیجی کالا در پشت هر ایده‌ای که بر فروشگاه اینترنتی خود به وجود می‌آورد از کمک مشاوره تخصصی مارکتینگ و برندینگ بهره می‌برد.

 

 

 

در اواخر سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴ شاهد تغییر ری‌برندینگ دیجی کالا بودیم، که از محلی برای فروش محصولات دیجیتالی به فروشگاه دیجیتالی محلی برای ارایه دیجیتالی محصول‌هایی که می‌توان به صورت آنلاین ارایه داد، تغییر مسیر داد. باز هم در این موقع سر و صدای زیادی از سمت مخاطبان دیجی کالا و منتقدین پیش آمد که من خودم هم به شخصه زیاد موافق این تغییر استراتژی دیجی کالا نبودم.

ولی بعد از بررسی‌های زیاد قدری با این استراتژی دیجی کالا موافقت نمودم چرا که یک فروشگاه اینترنتی اگر خیلی سریع در جهت آزمودن یک سری کالاها اقدام ننماید، این پتانسیل برای حضور رقبای جدی به وجود خواهد آمد که می‌تواند بازار ۰.۵ درصدی دیجی کالا را تحت تاثیر قرار دهد و با این نفوذ در بازار شاید در آینده  مشکلاتی را برای این شرکت به وجود آورد.

شاید یکی از دلایل تغییر نحوه ارایه خدمات دیجی کالا هم به دلیل اعمال نظرات سرمایه‌گذاران دیجی کالا و حرکت به سمت کسب و کار هوشمند و ارایه خدمات ارتباطی به صورت سیستمی و خودکار به جای استفاده از اپراتورهای تایید سفارش باشد.

همچنین باید مد نظر داشته باشید که ورود شرکت‌های مثل راکت اینترنت به بازار آنلاین کشور هم در این تصمیم‌ها تاثیر گذار باشد چرا که شرکت بین المللی راکت اینترنت به دنبال راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی و فروشگاه اینترنتی است که در دیگر کشورها بازدهی بالایی در آن صنعت داشته است و اجرایی نمودن پلن کسب و کار در یک کشور ثالث که قابلیت بازار آنلاین بیشتر دارد است.

به محض ورود راکت اینترنت به جامعه مجازی ایران، این حرکت سریع شروع شد که از جمله آن‌ها می‌توان به فروشگاه اینترنتی تقریبا مارکت پلیس بامیلو، تاکسی یاب آنلاین اسنپ، اسنپ فود(زود فود) و … شاید باعث تغییر استراتژی بازاریابی و برندینگ دیجی کالا نیز شده باشد. برای تغییرات سریع و بررسی بازار آنلاین و قابلیت ارایه محصولاتی که قابلیت ارایه آنلاین را داشته باشند قدری توجیه پذیر نماید.

اما اگر همانند دیجی استایل و فیدیبو یک برند جدیدی را جهت ارایه خدمات و محصول‌هایی که می‌توان آنلاین ارایه کرد، می‌ساخت معتقدم خیلی عملکردی با بازدهی بالایی را می‌توانست ایجاد کند. درس گرفتن از فروشگاه اینترنتی بزرگ همانند آمازون می‌تواند به افزایش محبوبیت برند دیجی کالا بیافزاید.

حتی در مورد موفقیت دیجی کالا نشریات مطرح بین‌المللی نظیر اکونومیست، واشینگتن پست، فوربس و بلومبرگ به فروش روزانه و تعداد سفارش همراه با قیمت‌گذاری این شرکت ایرانی برآمدند. می‌تواند دلیل دیگری نیز برای برخی از اقدامات چند سال اخیر دیجی کالا نیز دانست. که باعث افزایش ترافیک این سایت بعد آز آپارت دانست که روزانه تقریبا ۷.۵ میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند.

دیجی کالا به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران که قصد دارد، با آمازون در خاورمیانه رقابت کند، با در دست داشتن حدود ۸۰ درصد خرده فروشی انلاین کشور و حدود ۲ هزار میلیارد تومان فروش سالانه معادل ۱۲۰ میلیارد تومان سود خالص کسب می‌کند و ارزش تقریبی ۱۱۰۰ میلیارد تومانی دارد در حالی که بامیلو به عنوان رقیب جدی دیجی کالا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش گذاری شده است.

با همه این توصیف‌ها به نظرم دیجی کالا باز هم برترین فروشگاه اینترنتی است و اولین انتخابم برای خرید کالاهای دیجیتالی خواهد بود. ولی حتمن باید مدیران دیجی کالا برای استفاده از پتانسیل بازار سنتی ایران و حرکت به سمت مارکت پلیس اقدامات جدی‌تری را انجام دهد و به جای متمرکز شدن بر تامین انواع کالاها به ایجاد سیستمی هوشمند در جهت فعالیت فروشندگان بربیاید. البته در این راستا در برخی از محصول‌ها فروشندگان دیگری از اویل سال ۹۶ اضافه شده است که امیدوارم با جدیت تمام این موضوع را پیگیری نمایند.

با تعیین معیارهای در سطح استاندارد بین‌المللی فروشندگان را با وسواس بیشتری انتخاب نماید، که حاصل آن سود بیشتری را نصیب دیجی کالا خواهد کرد و باعث افزایش سطح رضایت‌مندی مشتریان فروشگاه اینترنتی دیجی کالا خواهد شد.

ولی فروشگاه اینترنتی بامیلو نیز در ابتدا همانند دیجی کالا به صورت e-commerce وارد بازار آنلاین شد. بعد از ادغام شدن با فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس موزاندو تغییر استراتژی داد. با تبلیغات بسیار گسترده و پرهزینه در تمامی سایت‌ها و جهت افزایش مشتریان خود تمرکز کرد. حتی در صفحات فرود حرفه‌ای که در جهت دریافت اطلاعات تماس و همچنین بازاریابی ایمیلی تخفیف ۳۰۰۰۰ هرار تومانی در تمامی کالاها را ارایه می‌داد.

چون فروشگاه اینترنتی بامیلو از همان ابتدا خیلی سریع بعد از یک سال فعالیت به سمت MarketPlace با ادغام شدن با وب سایت موزاندو یک رقیب جدی برای دیجی کالا به وجود آمد. شاید در این بازه فعالیت یازده ساله دیجی کالا بیش از صد فروشگاه اینترنتی توسط خیلی از کسب و کارهای معروف ایرانی به وجود آمد ولی خیلی زود هم سناریوی‌شان به پایان رسید.

اما در این میان دیجی کالا شاید مقطعی افت کند، یا نسبت به رقبای خارجی خود نرخ تبدیل خیلی پایین داشته باشد. ولی تا به حال به خوبی از عهده همه بحران‌های مالی و سازمانی با موفقیت توانسته پشت سر بگذارد.

بامیلو به این خاطر رقیب جدی دیجی کالا است که در این راستا سرمایه‌گذاری سنگینی را برای افزایش مخاطبان و همچنین تبدیل آنان به مشتریان انجام داده است. در حال حاضر طبق آخرین پیش‌بینی‌ها با استراتژی مارکت پلیس به صورت جدی آن را دنبال می‌کند که توانسته تقریبا ده درصد بازار آنلاین را به خود اختصاص دهد. دیجی کالا هم به موقع برای رقابت سنگین با بامیلو در کنار استفاده از E-commerce پلن Marketplace را به صورت جدی از سال ۹۶ اجرایی کرده است.

بامیلو با افزایش ۱۰ برابری تبلیغات گسترده اینترنتی بر روی سایت‌های مختلف ایرانی این موضوع را به شدت جدی گرفته است. می‌خواهد همچنان به افزایش سهم بازار آنلاین خود در برابر دیجی کالا ادامه دهد ولی دیجی کالا هم به نوبه خود این تبلیغات کلیکی را به شدت افزایش داد تا جایی که درآمد صاحبان وب‌سایت‌های با این حجم تبلیغات خیلی خوب افزایش یافت.

بامیلو با تعیین مسیر مشخص خود در جهت Marketplace  و معرفی فروشگاه اینترنتی بامیلو برای دیده شدن بیشتر، افزایش ترافیک وب سایت و افزایش نرخ تبدیل مخاطبان به مشتریان را با تخفیف‌ها و ضمانت‌های ۱۰۰ روزه گارانتی بازگشت کالا ارایه دهد. تا مشتری را مجاب نماید که برای یک بار هم شده خرید کند و در این راستا اطلاعات تماس مشتریان را جهت ادامه روند بازاریابی ایمیلی دریافت نماید.

فروشگاه اینترنتی بامیلو برای مدت زمان بیشتری بر روی تبلیغات کلیکی و بنری و پاپ آپ در وب‌سایت‌هایی با رتبه الکسای زیر ۳۰۰ ایران، آژانس‎های تبلیغاتی صبا ویژن، انتورک، کلیک یاب به صورت گسترده و با بودجه تبلیغاتی بالایی به این امر پرداخت . که در حال حاضر باعث افزایش رتبه الکسا و همچنین دریافت ورودی بیشتر از گوگل در جهت افزایش ترافیک منجر شد. همچنین برای تحقق این هدف کلمات کلیدی زیادی را در گوگل ادوردز جهت تبلیغ گسترده بامیلو انجام داد.

در مرحله بعدی با تخفیف‌های بسیار زیادی که در صفحه‌های فرود حرفه‌ای این فروشگاه اینترنتی طراحی شده بود در جذب ایمیل افراد با تخفیف‌های باورنکردنی بدون محدودیت در خرید انواع کالاها استراتژی را در پیش گرفت که در جهت افزایش تجربه کاربری از بامیلو هم که شده مخاطب یک‌بار خرید نماید تا با استفاده از ایمیل مارکتینگ مجدد آن‌ها را به سمت خرید محصول بکشاند.

بامیلو با در پیش گرفتن این تکنیک بازارایابی اینترنتی موفق شد، رتبه الکسای بسیار خوبی را در ایران که از نظر افراد یک اعتبار جدی محسوب می‌شد را به دست آورد. همچنین باعث افزایش تعداد سفارشات روزانه و قیمت های مناسب به این هدف اولیه نزدیک شود.

بامیلو با در پیش گرفتن Marketplace و بازارچه که امکان استفاده از سرمایه دیگر تامین‌کنندگان و فروشندگان را به بامیلو می‌داد تنها تمرکز این کسب و کار اینترنتی بر روی جذب ترافیک بیشتر و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتریان وفادار،  خواهان سهم بیشتری از این بازار با پتانسیل بالا بود.

مواردی مهمی‌که می‌توانید با بررسی بیشتر دو فروشگاه اینترنتی برتر ایرانی یعنی دیجی کالا و بامیلو شما را در خرید اینترنتی کمک نماید:

 • دیجی کالا سریعتر از بامیلو، سفارش‌تان را بین ۲ تا ۵ روز کاری تحویل می‌دهد
 • بامیلو برای جذب مخاطب بیشتر قیمت‌های مناسب و نسبتا ارزانی را در اختیارتان قرار می‌دهد
 • دیجی کالا پیشنهادهای روزانه با تخفیف‌های خیلی خوبی را به شما ارایه می‌دهد
 • دیجی کالا گارانتی بازگشت کالا تا ۷ روز و بامیلو تا ۱۰۰ روز گارانتی به مشتریان ارایه می‌دهد
 • دیجی کالا در صورت خرید بیش از ۱۰۰ هزار تومان و بامیلو بیش از ۳۰ هزار تومان را رایگان ارسال می‌نماید
 • اپلیکیشن‌های دیجی کالا و بامیلو عملکرد نسبتا خوبی را به کاربران گوشی‌های هوشمند ارایه می‌دهند
 • بامیلو بعد از یک‌سال و دیجی کالا از سال دهم فعالیت از پلن Marketplace یا بازارچه استفاده می‌کند
 • برای افزایش سفارش‌های بامیلو فروشنده‌‍ ها معمولا قیمت پایین‌تری را نسب به دیجی کالا تعیین می‌نمایند
 • دیجی کالا از همان ابتدا جهت پشتیبانی بهتر ۲۴ ساعته و آماده پاسخگویی به سوالات شما است
 • دیجی کالا با توضیحاتی که در مورد هر محصول ارایه می‌دهد، نبض مشتریان را همیشه در دست دارد
 • دیجی کالا با بررسی محصولات دیجیتالی و غیره هم به صورت مقاله و هم به صورت ویدیویی پشتیبانی می‌کند

تنها کاری که باید به صورت جدی دنبال کند این هست که برای تبدیل شدن به یک یونی کورن و امپراطوری در ایران هم فروشندگان حرفه‌ای را با تدوین قوانین مشتری مداری انتخاب نماید که در نهایت به کاهش هزینه‌های خیلی زیاد با این تکنیک می‌تواند بیشتر بر روی فعالیت برندینگ و مارکتینگ اینترنتی در همین راستا اقدام نماید که فقط بیشتر به سمت افزایش ترافیک و نرخ تبدیل مخاطب به مشتری سرمایه‌گذاری نماید.

با افزایش اعتبار بامیلو در نزد فروشندگان و تامین کنندگان کالا و بحث‌های داغ افزایش فروش خود از طریق بامیلو فروشندگان بسیاری به بامیلو پیوستند که از طریق بازاریابی دهان به دهان نیز بر شدت این موضوع، جذاب شدن فعالیت در بامیلو به شدت افزایش یافت و از تجربه فروش خود در بامیلو ابراز احساس رضایت می‌کردند.

قیمت‌های اعلامی از سوی فروشندگان بامیلو برای افزایش رقابت مستقیم با دیجی کالا معمولا پایین‌تر از آن بود. در marketplaceها تحویل سفارش قدری با تاخیر در همه فروشگاه‌های اینترنتی دنیا انجام می‌شود، که همه خریداران اینترنتی در خارج از ایران، به این مساله اشراف دارند و معمولا دقیق اعلام می‌کنند که با تاخیر بسته سفارشی شما ارسال خواهد شد.

اما دیجی کالا انتظار مشتریان را طوری بالا برده است که در کمتر از ۲۴ ساعت کالای سفارشی خود را دریافت نمایند، که بامیلو برای حل این معضل هیچ استراتژی لجستیکی را طراحی و پیاده‌سازی نکرده بود. چون سفارش‌ها از سوی تامین‌کنندگان به مشتریان نهایی ارسال می‌شود قدری تاخیر در ارسال وجود خواهد داشت. اما برای اینکه به نوعی مشتریان را راضی نگه‌ دارد در رسانه‌ها اعلام کرد که ممکن است شما با تاخیر محصول و کالای سفارشی خود را از یک برند دریافت نمایید ولی مسلما قیمت پایینی را نسبت به سایر فروشگاه‌های اینترنتی خواهید پرداخت.

بامیلو اولین فروشگاه اینترنتی است که فروش جمعه سیاه (Black Friday)  را که در همه آمریکا و کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی سالی یکبار برگزار می‌شود را با تبلیغات محیطی و بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر تهران سر و صدای زیادی به پا کرد. بلک فرایدی را در یکی از مقالات منتشر شده در مدیر آینده کاملا توضیح دادم که می‌توانید با مراجعه به آن اطلاعات لازم را در مورد black friday کسب نمایید.

در اولین بار با پیش بینی حجم زیاد مراجعه‌کنندگان در سایت اعلام کرده بود که کالاها با کمی تاخیر و تا ۱۵ روز به دست شما خواهد رسید که برخی از خریدهایی که دوستان و حتی خودمان در آن زمان تجربه کردیم تقریبا تخفیف قابل توجهی بود که از سوی بامیلو دریافت کردیم.

در اولین سال برگزاری حراجی روز جمعه سیاه ایرانیان آن را تجربه کردند ولی در این میان نارضایتی‌های کاربران این فروشگاه اینترنتی پیش آمد که برای سال‌های بعدی باید به خوبی مدیریت می‌شد که تا به امروز این موضوع از سوی بامیلو و بیشتر فروشگاه اینترنتی موجود حل نشده باقی‌مانده است.

که دو سالی هست که دیجی کالا نیز حراجی روز جمعه سیاه را برگزار می‌کند و از سایر فرصت‌ها نیز در این مسیر مخصوصا شب یلدا و عید نوروز سعی در برگزاری چنین حراجی‌هایی را دارد.

با همه این اوصاف بامیلو هم به عنوان دومین فروشگاه اینترنتی در ایران در کنار رتبه اول دیجی کالا چند سالی است که مطرح است. همچنان بامیلو به این روند تبلیغاتی خود با شیبی ملایم حرکت می‌کند تا زمانی که سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد.

در سالهای آینده امید آن را داریم که این دو فروشگاه اینترنتی همچنان پابرجا بمانند و به فعالیت‌های خود برای افزایش نرخ خرید دو درصدی که حجم سفارشات تقریبا نزدیک به ۱۰۰ برابر خواهد شد دست یابند. امیدوارم که فروشگاه اینترنتی دیگری نیز با پلتفرم جدیدی وارد رقابت در این عرصه شود و همچنان شاهد استارت‌آپ‌های موفق دیگر ایرانی در marketplace باشیم.

۷ دیدگاه برای “دیجی کالا یا بامیلو کدام را انتخاب می‌کنیم؟

 1. امیرحسین سیف آبادی گفته:

  سلام خسته نباشد.
  به نظرتون هنوز اکان راه اندازی فروشگاه اینترنتی مثل دیجی کالا وجود داره
  به نظرتون اصلا میشه رقابت کرد و سایت رو بالا کشید.

  • جعفرصادق پیران گفته:

   سلام جناب سیف آبادی عزیز
   اینکه نمیشه کاری کرد کاملا تصور اشتباهی است. که خود بامیلو بعد از دیجی کالا اومد ولی به خاطر تحریم جمع کرد و خیلی هم تونست موفق بشه.
   شما مثل آمازون یا دیجی کالا که معمولا سعی می‌کنند وارد بازارهای مختلف با ریسکهای بالا بشوند، اگر نشوید خیلی عالیه.
   مطمئنا زمان زیادی را می‌طلبد همراه با دقت و سرعت عمل بیشتر که مخاطب به برند شما در آن حوزه عادت بکند. و شما را تو اینترنت با نام تون سرچ بکند مسلما میشه موفقیت بیشتری را کسب کرد.
   اما چون نمونه مشابهی قبلا تونسته به موفقیت برسه از سوی شرکت یا ایده ای احساس خطر کند مسلما یک سری کارهایی را جهت حذف رقیب از بازار انجام خواهد داد که دامپینگ کردن یکی از روش‌هایی که این نوع وب‌سایتها ازش استفاده می‌کنند.
   مورد بعدی خلق مزیت رقابتی است که باید انجام بشه و روی آن تحقیقات مارکتینگ صورت بگیره و روی آن تمرکز کنید که خود دیجی کالا با ریویو ، پیشنهاد شگفت انگیز و بازاریابی محتوا توانست جایگاه ویژه خودش را خلق کند. پس در این صورت ما نیاز به خلق ارزشی جدید داریم که تا بتوانیم نظر مخاطبان دیجی کالا را به خودمان جلب کنیم.

   ولی به نظرم این کار اصلا از نظر اقتصادی وارد شدن کار عاقلانه ای نیست مگر اینکه بیشتر از دیجی کالا قدرت داشته باشید. نیاز به سرمایه گذاری سنگین هست تا بتوانید سهم بازار بیشتری را به دست بیاورید. البته اگر دیجی کالا اون مشکلاتی که از سال ۹۷ ایجاد شده را از بین نبره مسلما رقبا در بازرهای تخصصی خیلی بهتر از دیجی کالا فروش خواهند داشت

   توصیه می کنم وارد بازارهای تخصصی بشوید و در اون زمینه به برند تبدیل بشوید خیلی سودش از دیجی کالا بیشتر و بهتر خواهد بود.
   موفق باشید

 2. مریم بردبار گفته:

  مقاله مقایسه دو فروشگاه اینترنتی حاوی نکات با ارزشی است.
  اما یکی از موارد مهم مطرح شده: برای افزایش سفارش‌های بامیلو فروشنده‌‍ ها معمولا قیمت پایین‌تری را نسب به دیجی کالا تعیین می‌نمایند؟؟؟
  لطفا درخصوص علت این اقدام فروشنده ها قدری توضیح دهید. متشکرم

  • جعفرصادق پیران گفته:

   در خیلی از موارد نمی‌توان کاری برای این موضوع کرد چرا که در قوانین تجاری دامپینگ کردن غیرقانونی است. اما این زمانی است که قیمت ارایه از قیمت تموم شده پایین تر باشد. اما زمانی هست که سود بیشتر هست و قیمت تعیین شده ثابتی وجود ندارد در این صورت یک فرد می تواند به جای تبلیغات از سودش بکاهد ۵ الی ۸ درصد سود می کند. اما در برخی از کالاهای رمصرف کاربرد دارند نه به هر محصول و خدمتی.

 3. فریده وکیل زاده گفته:

  سلام
  روزتون بخیر و شادی
  خیلی خوبه این دو فروشگاه درایران فعالیت می کنند و باعث می شوند کالای موردنظر را در زمان کوتاهی دریافت کنیم
  البته فکر کنم ویژگیهای دیجی کالا بیشتر از بامیلوباشه و بامیلو تاریخ برگشتش بیشتر باشه

 4. fakhte گفته:

  قیمت بایین تر باشه حالا اسم حراج و اینا روش نباشه چه فرقی میکنه ..من مقایسه می کردم در همون موقع قیمت های زنبیل وچند تا فروشگاه دیگه از بامیلو و دیجی کالا بایین تر بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *