کمپین بازاریابی ایمیلی را چگونه طراحی و موفق برگزار کنیم؟

کمپین‌های ایمیل مارکتینگ هم مثل هر نوع کمپین دیگه‌ای نیاز به سنجش عمکلرد و مشخص کردن نقاط ضعف و قدرت دارن. برای اینکه بتونین ضعف‌های موجود در کمپین‌های بازاریابی ایمیلی‌تون رو رفع کنین و کمپین‌هایی قدرتمند‌تر و با اثرگذاری بیشتر بسازین، انجام آنالیز یک ضرورت انکار ناشدنی محسوب میشه.

بعد از انجام مقدمات کمپین بازاریابی ایمیلی و اجرای اون، حالا باید کمپین ایجاد شده رو رهگیری کنین. رهگیری کردن کمپین‌ها به شما کمک می‌کنه که بدونین کدوم تاکتیک برای کسب و کار شما مناسب‌تره و کدوم استراتژی‌ها نیاز به بازبینی و یا حذف دارن. در زیر مهم‌ترین معیارهای کمپین‌های بازاریابی ایمیلی که باید اندازه‌گیری و سنجش بشن آورده شده. همچنین توضیح داده شده که چطور نتایج کمپین‌ها رو تحلیل کنین تا بتونین در کمپین‌های بعدی نقاط ضعف رو پوشش بدین. اگر می‌خواین یک کمپین بازاریابی ایمیلی قدرتمند داشته باشین، پیشنهاد می‌کنم که این مطلب رو از دست ندین.

‌معیارهای مهم و چگونگی تفسیر اونها:

نرخ باز شدن ایمیل
open rate یا نرخ باز شدن ایمیل یعنی درصد افرادی که ایمیل‌های ارسالی شما رو باز می‌کنن. با رهگیری این درصد‌ها می‌تونین متوجه بشین که مخاطب چقدر با بازاریابی ایمیلی شما در تعامل هست.

چطور نرخ باز شدن ایمیل رو افزایش بدیم؟

تیتر یکی از مواردی هست که بسیار روی نرخ شدن باز ایمیل‌ها تاثیر می‌گذاره. پس اگر نرخ بازشدن ایمیل‌هاتون پایین هست باید در استراتژی تیتر تجدید نظری رو داشته باشین. تیتر باید کاملا گیرا، جالب توجه، واضح و مختصر و مفید باشه.

همچنین می‌تونین برای اینکه متوجه بشین کدوم تیتر نرخ بازشدن بیشتری رو ارائه می‌ده، از روش آزمون و خطا استفاده کنین.

اگر نرخ بازشدن ایمیل‌ها چیزی بین ۱۵ تا ۲۵ درصد باشه، می‌شه این درصد رو مناسب و خوب ارزیابی کرد.

نرخ کلیک پذیری (CTR)
نرخ کلیک پذیری یا CTR یعنی درصد افرادی که روی لینکی که همراه با ایمیل بوده کلیک کردن. رهگیری نرخ کلیک‌پذیری می‌تونه به شما بکه که مخاطبان چقدر با دکمه‌ی CTA (اقدام به انجام عمل) ارتباط و تعامل برقرار می‌کنن.

چطور نرخ کلیک‌پذیری رو افزایش بدیم؟

برای افزایش نرخ کلیک‌پذیری باید متنی که می‌نویسید مخاطب رو وادار کنه که کاری رو انجام بده. برای مثال آنچر تکست (متن همراه با لینک به محصول یا سرویس) باید به قدری قوی و الهام‌بخش نوشته بشه که کاربر وادار بشه روی لینک کلیک کنه. همچنین فراموش نکنید که باید برای جلب توجه کاربر به لینک یا دکمه CTA این دو مورد رو متمایز از متن طراحی کنید.

نرخ لغو عضویت
نرخ لغو عضویت یا Unsubscribe Rate همونطور که از اسمش برمیاد یعنی درصد کسانی که از مشترک بودن در خبرنامه شما انصراف دادن. رهگیری کردن درصد لغو عضویت به شما می‌گه که کمپین ایمیل مارکتینگ در طول زمان چقدر در مسیر درستش باقی مونده و تا چقدر تونسته با مخاطب در تعامل باشه.

چطور نرخ لغو عضویت رو کاهش بدیم؟

اگر نرخ لغو عضویت در خبرنامه بالاست، باید به دنبال جواب این سوال باشید که چطور می‌شه با تولید ایمیل‌هایی در موضوعات مورد نیاز مخاطب، توجه اونها رو جلب کرد. یکی از دلایلی که مخاطب عضویتش رو در خبرنامه لغو می‌کنه، دریافت ایمیل‌های انبوه از طرف شماست. خود من بارها شده که در خبرنامه‌ی فروشگاه‌ها وسرویس‌های ایرانی ثبت نام کردم ولی بعد از چند روز از عضویت در اون خبرنامه انصراف دادم. چون اینباکس ایمیلم پر شده بود از ایمیل‌های تبلیغاتی بی‌محتوا و چیپ.

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌تونین بفهمین که چرا مخاطب از عضویت در خبرنامه شما انصراف می‌ده اینه که در موقع لغو عضویت از کاربر دلیل لغو عضویتش رو بپرسین.

نرخ تبدیل:
نرخ تبدیل یعنی درصد کسانی که روی لینک موجود در ایمیل کلیک کردن و به مکان خاصی برای انجام عملی خاص هدایت شدن. نرخ تبدیل می‌تونه به شما بگه که چقدر ایمیل‌های ارسالی در متقاعد کردن کاربر موثر بودن.

چطور نرخ تبدیل رو بهبود بدیم؟

برای بهبود نرخ تبدیل اول باید مطمئن بشین که مخاطب رو لینک‌های موجود در ایمیل کلیک می‌کنه.

فاکتور دوم که روی نرخ تبدیل تاثیرگذاره، طراحی و بهینه‌سازی صفحات فرود هست. برای مثال اگر برای مخاطب، یک فرم رو می‌فرستین، پرکردن اون فرم باید راحت باشه و از پرسیدن هرگونه سوال اضافی خودداری کنین.

صفحات فرود باید در زیباترین و بهترین حالت ممکن طراحی بشن و توجه مخاطب رو به هدف شما جلب کنن.

بانس ریت
Bounce Rate یعنی تعداد کلی ایمیل‌هایی که به مخاطب ارسال شده اما به هر دلیلی به اینباکس مخاطب راه پیدا نکردن. درصد بانس ریت از طریق تقسیم تعداد ایمیل‌های ناموفق بر تعداد کلی ایمیل‌های ارسالی بدست میاد.

بانسریت در دو نوع وجود داره: “سخت” و “نرم”.

بانس ریت نرم در ایمیل مارکتینگ شامل مواردی مثل مشکلات سرور ارسالی شما یا سرور‌های ایمیل مخاطب، پربودن اینباکس و… می‌شه.

اما بانس ریت سخت یعنی ایمیل‌های نامعتبر، بسته‌شده یا ایمیل‌هایی که اصلا وجود خارجی ندارن و چنین ایمیل‌هایی هیچوقت قادر به دریافت مطالب ارسالی شما نیستن. این نوع ایمیل‌ها رو باید سریعا از لیست ارسال حذف کنید. چون شرکت‌های isp از بانس ریت به عنوان معیاری برای سنجش شهرت ارسال کننده استفاده می‌کنن و بالا بودن میزان بانس ریت سخت می‌تونه از دیدگاه isp شما رو به عنوان یک اسپمر به دیگران بشناسونه.

نرخ رشد لیست ایمیل
به غیر از مواردی مثل CTR و نرخ تبدیل، باید یک نیم نگاهی هم به نرخ رشد لیست ایمیل داشته باشین. ارسال‌کننده‌های ایمیل‌های بازاریابی قطعا از یک لیست مشخص برای ارسال ایمیل استفاده می‌کنن. نرخ رشد لیست ایمیل یعنی تعداد ایمیل‌های جدیدی که به لیست ایمیل اضافه می‌شن. هرچی که نرخ رشد لیست ایمیل بالاتر باشه، شما می‌تونین طیف بیشتری رو زیر چتر تبلیغاتی خودتون داشته باشین و به مخاطبان جدید هم دسترسی پیدا کنین.

نرخ ایمیل‌های به اشتراک گذاشته شده و فوروارد شده
نرخ ایمیل‌های به اشتراک گذاشته شده و فوروارد شده یعنی تعداد کسانی که ایمیل‎‌های ارسالی شما رو با افراد دیگه به اشتراک گذاشتن یا اون‌ها رو forward کردن.

نرخ ایمیل‌های به اشتراک گذاشته شده و فوروارد شده یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی هست که باید رهگیری کنین. چون این رهگیری کردن چگونگی جذب کاربران جدید رو به شما می‌گه. در ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنین، مخاطب رو تشویق کنین که ایمیل‌ها رو به اشتراک بگذاره یا فوروارد کنه. همچنین به این مورد توجه داشته باشین که مخاطبان چه نوع ایمیل‌هایی رو بیشتر به اشتراک می‌گذارن و یا فوروارد می‌کنن. چون بر این صورت، می‌تونین نوع مطالب مورد نیاز مخاطب رو شناسایی کنین.

۸. نرخ بازگشت سرمایه
همونطور که از اسمش برمیاد، نرخ بازگشت سرمایه یعنی مقدار درآمد کسب شده به ازای مقدار هزینه انجام گرفته در کمپین بازاریابی ایمیلی. شما ممکنه برای ارسال ایمیل‌های بازاریابی هزینه‌ای رو متحمل بشین. هزینه‌هایی از جمله خرید سرور و موارد دیگه از جمله هزینه‌هایی هستن که پیش روی شما قرار دارن. اگر مدیریت درستی روی نرخ بازگشت سرمایه داشته باشین و بتونین این نرخ رو در هر کمپین به نسبت به کمپین قبلی افزایش بدین، تاثیرش در رشد کسب و کار شما بسیار قابل توجه هست. قبل از اجرای هر کمپین بازاریابی ایمیلی، دقیقا مثل هر نوع کمپین دیگه‌ای، از قبل با هماهنگی تیم فروش و بازاریابی، یک بودجه مشخص رو تعیین کنین و مشخص کنین به ازای هر ریال خرج شده از این مقدار بودجه، انتظار چه نوع نتیجه‌ای رو دارین.

هرچند که به دلیل عدم شناخت درست کسب و کارهای داخلی از بازاریابی ایمیلی، این نوع از بازاریابی در ایران مترادف با کلمه‌ی “اسپم” شده ولی اگر بتونین یک کمپین بازاریابی ایمیلی قدرتمند و مناسب اجرا کنین، مطمئنا کاربران هم با شما همراهی می‌کنن و نتیجه‌ی این کار خودش رو در رشد کسب و کار و افزایش فروش به وضوح نشون می‌ده.

حالا نوبت شماست! شما در مورد بازاریابی ایمیلی و راه‌های بهبودش چه نظری دارین؟ آیا راهی رو سراغ دارین که بشه نرخ بازشدن ایمیل‌ها، نرخ تبدیل و نرخ کلیک‌پذیری رو افزایش داد و یا مانع از لغو عضویت شد؟

چه تضمینی دارید که  ایمیل های تجاری تان با عنوانی مانند  ” چرا نسل هزاره (برند شما) را ترجیح می دهد” در لیست اسپم ایمیل این افراد قرار نگیرد؟
چرا؟ به دلایل بسیاری….

اجازه دهید ببینیم بازاریابان وقتی در تلاش برای جذب این دسته از افراد جامعه هستند، چه اشتباهاتی می کنند و اینکه اگر شما هم چنین اشتباهاتی را مرتکب می شوید، راه حل فرار از این اشتباهات چیست؟

راه‌حل‌های پیشنهادی برای اینکه بهترین نتایج را از بازاریابی ایمیلی بگیرید در زیر به مهمترین‌شان اشاره می‌شود :

۱- با مخاطبانتان قرار ملاقات ندارید.

۳۸% نسل هزاره (متولدین ۱۹۸۲ به بعد) بصورت آزاد کار می کنند، بدان معنی که منحصرا به کار کردن بین ساعات ۵-۹ محدود نمی باشند. ۸۹% از این افراد ایمیل خود را مدتها پس از اتمام کار روزانه خود چک می کنند. به عبارت دیگر، نسل هزاره ای ها ترکیبی از کار و زندگی دارند، یعنی زمان کار و زمان بازی را ترکیب می کنند، تا جائیکه این زمان ها اغلب غیر قابل تشخیص می باشد.

این امر برای بازاریابان ایمیلی به چه معناست؟ افراد نسل هزاره دائما ایمیل خود را چک می کنند  و برای آنها فرقی ندارد که شما ایمیلتان را به حسب شخصی آنها بفرستید یا ایمیل کاری آنها.

اگر محتوا شما برای بازاریابی ایمیلی برنامه ریزی مناسبی نداشته باشد، به سرعت در لیست اسپم این افراد قرار می گیرد. آدرس ایمیل این افراد که عموما به گروه های تبلیغاتی مختلف فروخته می شود، ایمیل هایی را که پیش از این برایش درخواستی مبنی بر دریافت آنها نداده باشند را نادیده می گیرند.

هنگامی که درصدد ثبت نام افراد در لیست ایمیل خود هستید، به آنها اطمینان دهید که  آنها ایمیل مناسبی را هر روز در زمان خاصی دریافت می نمایند. وعده ی تحویل در یک زمان خاص، تعامل و مشارکت خوانندگان را افزایش خواهد داد.

 

۲- ایمیل خودتان را برای دریافت بر روی موبایل بهینه سازی نمی کنید.

نسل هزاره ی دوم یاد گرفته اند که همیشه با تلفن هایشان در ارتباط باشند. آنها از کودکی با عبارت “کودک در ماشین است(Baby on Board) ” بزرگ شده و “اول امنیت” در ذهن آنها تثبیت شده است.

دستگاه های تلفن وسیله ای برای ارتباط دائم با گروه های اصلی است که این گروه از افراد همواره با آنها در ارتباط است و هرچند لزوما ایمیل خود را بخاطر مسائل امنیتی چک نمی کنند، اما خواهان حفظ ارتباط خود با افراد حاضر در شبکه ارتباطی خود هستند.

انتظار می رود این افراد در تمامی نقاط در طول روز با هر دستگاهی ایمیل خود را چک کنند. این بدان معناست که وقتی صفحه کامپیوتر آنها خاموش است، صفحه موبایل آنها روشن است.  با توجه به ۷۸% ایمیل های ارسالی بدون در نظر گرفتن سیستم عامل موبایل، ۷۰% مصرف کنندگان ایمیل هایی که برای موبایل بهینه نشده باشد، را پاک می کنند.

 

۳- پیامهای شما به آنها بر اساس باورهای غلط و کلیشه ای است نه داده ها!

افراد نسل هزاره اغلب بد اخلاق، نابالغ و عجول هستند. به نظر شما خودخواه هستند؟ آیا میخواهید در ارسال پیام های خود به آنها تجدید نظر کنید؟

۸۷% از افراد این نسل به موسسات خیریه کمک نموده و تقریبا نیمی از آنها داوطلب کمک هستند. آنها صرفه جو بوده و ۸۵ درصد آنها علت مناسب و ارزشمندی برای خرید دارند و از آن به عنوان یک راهنما برای توصیه ی یک برند به دوستان شان استفاده می نمایند. پس برای ارتباط با آنها بهتر است بجای استفاده از قالب های کلیشه ای محتوای خود را بر حسب اطلاعات بدست آمده از رفتار آنها تنظیم کنید.

 

۴- شما واقعاً برای آنها اسپم می فرستید!

سیستم فیلترینگ اسپم که مورد استفاده نسل هزاره است، بسیار نکته بین است، آنقدر که به سرعت ایمیل های ناخواسته را بیرون می اندازند.

به عبارتی نسل هزاره به عنوان نسلی که با آموزش چگونگی جلوگیری از ارتباطات ناخواسته بزرگ شده اند، ترسی از انتقال ایمیل های مزاحم به اسپم ندارند.

به لیست ایمیل خود نگاهی بیندازید. آیا از جوانترین مشترک خود خواسته اید تا بخشی از لیست شما باشد، یا ایمیل آنها را خریده اید؟ محتوای تولیدی شما باید به حد کافی جالب  باشد تا آنها خودشان داوطلبانه در لیست ایمیل شما مشترک شوند. اگر چنین نیست، شما احتمالا در حال ارسال اطلاعات بی ربط به یک مخاطب بی تفاوت هستید.

مهم تر از همه، لحن گفتار خود را تا حدی پایین بیاورید که شبیه یک زمزمه باشد. محتوای شما باید کوتاه، جالب، و جدید باشد تا افراد نسل هزاره به آسانی آن را با گروه دوستان خود به اشتراک بگذارند.

درنهایت، این افراد خواهان ایمیل های مفید می باشند. آنها طالب ایمیل هایی هستند که روی دستگاه مورد نظر آنها بخوبی خوانده شود، ایمیل هایی که با علائق و احساسات آنها در ارتباط باشد.

اگر  تیم بازاریابی ایمیلی شما این سه مرحله آسان را نادیده بگیرد، باید در انتظار قرار گرفتن ایمیل های خود در لیست اسپم افراد نسل هزاره باشید.

با افزاش روز افزون آشفتگی در شبکه های اجتماعی، راه اندازی یک کمپین بازاریابی ایمیلی ، فارغ از بزرگ یا کوچک بودن شرکت شما، جزئی لاینفک از استراتژی بازاریابی محسوب می شوند. این کمپین ها فرصت فوق العاده ای برای انتقال تصویر برند، برقراری ارتباط با مشتریان، افزایش ترافیک شبکه و جمع آوری اطلاعات ارزشمند محسوب می شوند. علیرغم تلاش های بازاریابی، بسیاری از کمپین ها به هدف نائل نمی گردند. این مقاله شما را قدم به قدم راهنمایی می کند تا هر کمپین بازاریابی ایمیلی را به هدف برسانید.

بیشتر بخوانید: ۳ نکته جالب از ایمیل مارکتینگ که مخاطبان هدفتان عاشق آن می‌شوند

قبل از شروع شما باید اهداف این کمپین را مشخص کنید. با در نظر گرفتن صنعت و اندازه بازاری در آن فعالیت می کنید، هدف ممکن است یکی از موارد ذیل باشد:

یادآوری به مشتریان درباره وجود کسب و کارتان

پاداش به مشتریان فعلی به وسیله ترفیع های خاص

جلب توجه مشتریان باالقوه بوسیله کمپین های ایمیلی تا زمانیکه آنها آماده خرید شوند

تلاش فعالانه برای ترغیب مشتریان باالقوه به خرید محصولات و خدمات شما

ترغیب مشتریان به تبلیغ شرکت شما به دوستان و اقوام

ساخت تصویر برند

برقرار کردن ارتباط و درگیر ساختن مشتریان

راهنمای گام به گام جهت خلق یک کمپین بازاریابی ایمیلی

زمانیکه هدفتان را تعیین کردید، نیاز به انتخاب خدمات بازاریابی ایمیلی دارید که بهترین تناسب را با نیازهای شما داشته باشد. به عبارتی اگر می خواهید کمپین بازاریابی ایمیلی شما چیزی فراتر از ارسال ساده پیام به مشتریان باشد، به خدمات بازاریابی ایمیلی احتیاج داردید. حال برای شروع آماده اید!

قدم اول : مدیریت پیگیری ایمیل

اولین ایمیلی که مشتری احتمالی پس از مشترک شدن در سایت شما دریافت می کند، در موفقیت کمپین بازاریابی ایمیلی شما اهمیت بسزایی دارد. برای ارائه بازخور سریع به مشتری، گزینه پاسخ اتوماتیک را در سیستم ارسال ایمیل فعال کنید. این پاسخ اتوماتیک فوری باید شامل معرفی شرکت و همچنین توضیح اقدامات بعدی شما برای کاربر تازه مشترک شده باشد. در این مرحله مهم است انتظارات مشتریان را بدرستی برآورده سازید. به عنوان مثال اگر وعده کرده بودید که در هفته دو خبرنامه برای ایمیل کاربر ارسال کنید، در انجام آن تخطی نکنید که ریسک از دست دادن کاربران را بدنبال دارد.

بیشتر بخوانید: ۲۱ حقیقت جالب در مورد ایمیل مارکتینگ که شما را شگفت زده خواهد کرد

قدم دوم: تجزیه و تحیلی اطلاعات و بکاری گیری آنها

بسیاری از شرکت های ارائه کنند خدمات ایمیل، امکان تجزیه و تحلیل را برای کاربران خود فراهم می کنند، از آنها استفاده کنید! اگر بدانید بدنبال چه هستید، اینگونه تحلیل ها سرنخ های مفیدی فراهم می کنند تا دریابید چرا کمپین شما موفقیت آمیز نبوده است. بنابراین موارد ذیل را مد نظر قرار دهید:

نرخ آزاد پایین نشان می دهد که افراد بلافاصله بعد از دریافت ایمیل شما، آنرا پاک می کنند. بنابراین شما می بایست بر روی خلق ارزش و یا مدیریت انتظارات مشتریان سخت تر کار کنید.

اگر نرخ CTR پایین است، این بدان معنی است که پیغام های شما برای مخاطبان جذاب نیست. می توانید این نقیصه را با ارتقاء محتوا برطرف کنید.

نرخ عدم اشتراک بالا حاکی از آن است که کمپین شما موثر نیست. شما باید علل را شناسایی و با توجه به یافته ها اقدامات اصلاحی مناسب انجام دهید.

راهنمای گام به گام جهت خلق یک کمپین بازاریابی ایمیلی

اکنون که اطلاعات اولیه را جمع آوری نمودید، می توانید فرآیند تقسیم بندی را شروع کنید. به عبارت دیگر، شما می توانید لیست ایمیل هایتان را به مشتریان هدف تقسیم کنید. ارتباطات هدفندتر، که برای مشتریان نیز سودمند است، آنان به مشترک ماندن ترغیب می کند.

به عنوان مثال، موارد ذیل روش هایی هستند که می توانید لیست های بزرگ را تقسیم بندی کنید:

لیست مشتریان

به روز رسانی اطلاعات محصولات

خبرنامه ها

لیست ایمیل های روزانه (در مقایسه با ایمیل های هفتگی، دو هفته یکبار، ماهانه و …)

نتیجه گیری

در نهایت، لیست ایمیل های شما یکی از منابع با ارزش کسب و کار کوچکتان محسوب می شود. زمان و تلاشی که صرف تهیه لیست ایمیل هایتان می کنید، بعلاوه مدیریت کمپین ایمیل، شما را به نتیجه واقعی خواهد رساند.

پرهیز از اشتباهات رایج در ایمیل کار سختی است. اکثر شرکت ها موقع استفاده از بازاریابی ایمیلی دچار خطاها و اشتباهاتی می شوند. با استفاده از نرم افزارهای مناسب می توانید بازاریابی ایمیلی خود را از جنبه های مختلفی مانند میزان جذابیت ایمیل، و یا نرخ بازگشایی ایمیل ها تحلیل کنید و از میزان سود آوری کمپین ایمیل مارکتینگ خود مطلع شوید.

اگر تا به حال در بازاریابی اینترنتی از بازاریابی ایمیلی استفاده نکرده اید بهتر است قبل از شروع با اشتباه ­های رایج در آن آشنا شوید.

۵ اشتباه هزینه بر در بازاریابی ایمیلی را در ادامه باهم مرور می کنیم :

۱) نوشتن موضوع ( subject ) غیر مرتبط و بی فایده برای ایمیل
بزرگترین اشتباهی که می توانید در بازاریابی ایمیلی مرتکب شوید انتخاب عنوان غیر مرتبط است چرا که موجب می شود فرد با اولین نگاه پیش از خواندن محتوای ایمیل، آن را در پوشه زباله ( trash folder ) قرار دهد. انتخاب یک موضوع خوب و مناسب برای ایمیل از محتوای ایمیل مهم تر است ( البته نوشتن محتوا و موضوع هر دو حائز اهمیت هستند و باید به دقت انجام شوند ). موضوع ایمیل اولین چیزی است که دیده می شود. اگر مرتبط و یا جذاب نباشد بازاریابی ایمیلی بی فایده خواهد بود. مطمئن شوید که عنوان جذابی را انتخاب می کنید که ارزش کلیک شدن داشته باشد. علاوه بر این بهتر است که عنوان ایمیل حداکثر شامل ۵۰ کاراکتر باشد.

onlinemarketing-belovedmarkting

۲ ) قرار ندادن لینک ها و کلیک های فراخوان برای اقدام ( CTA ) در ایمیل
هنگامی که کلیک و لینک های فراخوان برای اقدام ( CTA ) را در محتوایتان قرار نمی دهید پس چگونه می خواهید با مشتریان ارتباط برقرار کنید و آن ها را جذب کنید؟ اولین دلیلی که شرکت ها در بازاریابی اینترنتی ابتدا از بازاریابی ایمیلی استفاده می کنند، برقراری ارتباط با مشتری و تشویق آن ها برای حرکت به سمت وب سایت شان از طریق ایمیل است.

مقاله مرتبط: پنج استراتژی کاربردی جهت نوشتن محتوای برند محور در بازاریابی اینترنتی
لینک ها را به درستی در ایمیل هایتان قرار دهید و امکان ثبت نام در سایت و یا خرید محصول از طریق ایمیل را برای کاربران آسان کنید. لینک های مستقیم به کار ببرید، چرا که شما از مشتریان می خواهید که لینک را کلیک کنند. پس مطمئن شوید لینک هایی که به وب سایت می کنید صحیح و مستقیم باشند.

۳ ) ایجاد کردن ایمیلی که تنها توسط کامپیوتر خوانده شود.
ما در سال ۲۰۱۶ هستیم. بنابراین نباید ایمیلی بفرستید که تنها بر روی یک پلتفرم خوانده شود. آمارها نشان می دهد، بیش از نیمی از ایمیل ها ابتدا در تلفن های همراه و تبلت ها باز می شوند، نه کامپیوترها.

بنابراین باید ایمیلتان را طوری طراحی کنید که ابتدا بتواند توسط گوشی های تلفن همراه خوانده شود. البته باید این ایمیل در کامپیوتر هم خوانده شود. باید توجه کنید که عنصری به ایمیل اضافه نکنید که در تلفن های همراه خوانده نشود. برای مثال در ایمیل عکسی بگذارید که در تلفن همراه باز نشود. این اشتباه جز رایج ترین اشتباهات موجود در بازاریابی اینترنتی از طریق ایمیل است پس آن را از یاد نبرید.

۴ ) عدم تمرکز بر مشتری
نوشتن ایمیلی که در آن به مشتری واقعا توجه شود، مشکل است. اما گاهاً شرکت ها در تمام ایمیل شان درباره خود صحبت می کنند و به مشتری توجه ی نمی کنند.

در بازاریابی اینترنتی به یاد داشته باشید که شما می خواهید مشتری دست به اقدام بزند، اما با این کار ممکن است باعث شوید که مشتری علاقه خود را برای رفتن به سایت شما از دست بدهد. به این فکر کنید که شما می خواهید چه چیزی را به مشتریان با بازاریابی ایمیلی عرضه کنید و می خواهید مشتریان تان چه کاری انجام دهند، سپس ایمیلتان را بر پایه آن بنویسید. درباره اینکه چقدر شرکت شما معروف است ننویسید. ( حتی اگر هم واقعا شرکت تان معروف باشد! )

مقاله مرتبط: آنلاین مارکتینگ در مقابل تبلیغات آفلاین، کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟
emailmarketing customr-belovedmarketing

۵ ) طولانی نوشتن ایمیل
بر خلاف دیگر اشتباهات، از این اشتباه به آسانی می توان پرهیز کرد. ایمیل باید واضح و مختصر باشد. هر چه کوتاه تر باشد، بهتر است. خواننده نباید دائما متن ایمیل تان را بالا و پایین ببرد تا متوجه منظور شما شود. محتوای ایمیل باید ساده و کوتاه باشد. باید خواندن آن نیز آسان باشد.در بازاریابی اینترنتی که ایمیل مارکتینگ جزئی از آن است، مهم ترین نکته این است که مخاطبانتان را بشناسید و بفهمید به چه چیزی علاقه مند هستند. اگر مخاطبانتان اهل مطالعه هستند می توانید ایمیل را طولانی تر بنویسید ولی اگر این گونه نیستند باید بدانید که درباره چه چیزهایی بنویسید.

پس در بازاریابی ایمیلی قبل از ارسال ایمیل مطمئن شوید که هیچ کدام از اشتباهات ذکر شده را مرتکب نشده اید. چرا که زیان زیادی را به شرکت تان تحمیل می کند.

بازاریابی ایمیلی اصلی ترین شکل بازاریابی آنلاین است. چگونگی قرار گرفتن ایمیل مشتریان یا مشتریان بالقوه در لیست ایمیلی شما مهم نیست، مهم این است که از فرصت ساخت یک ارتباط قوی و موثر با مشتریان بدون عصبانی کردن آنها و قرار گرفتن در لیست spam استفاده کنیم.

با رعایت این نکات ساده می توانید دنبال کنندگان ایمیلی خود را حفظ کرده و آنها را به مشتریان خود تبدیل کنید:

با چرب زبانی و فشار بر مخاطب شروع نکنید

مردم ایمیل خود را به دلایل مختلفی در لیست شما می نویسند. اگر فردی ایمیل خود را در لیست شما نوشت اولین کاری که باید بکنید این است که از وی تقاضای پول نکنید. اشکالی ندارد اگر لیست ایمیل های خود را بفروشید (این کاری است که خیلی از برندهای خوب دنیا انجام می دهند) اما برای فروش محصول یا خدمات به افراد حاضر در لیستتان ابتدا باید اعتماد آنها را جلب کنید. به جای آغاز فروش به لیستتان ابتدا از آنها تشکر کنید که ایمیل خود را به شما داده اند.

بر مفید بودنتان بیشتر تاکید کنید

اگر شما مفید فایده باشید، مخاطبان شما بیشتر به شما اعتماد می کنند و دریافت ایمیل از شما برای آنها لذت بخش است. همیشه در تلاش باشید که مفید بودنتان را در هر بار پیام فرستادن به مشترکین حفظ کنید حتی اگر در محتوای ایمیلتان یک لینک مفید یا یک مطلب مفید قرار بدهید. اگر مستمراً به مشترکین خود کمک کنید و برای آنها مفید باشید مطمئناً برای خواسته های بیشتر سراغ شما می آیند. هر چقدر شما بیشتر مفید فایده باشید، وفاداری مشتریانتان نیز بیشتر خواهد شد. اگر شما دنیا را برای مخاطبانتان عوض کنید، آنها نیز مبلغان آنلاین برند شما در تمام دنیا می شوند.

محتوای ایمیل را طوری طراحی کنید که جذاب باشد

اگر شما از یک قالب ثابت در ایمیلتان مکرراً استفاده نمایید با لغو اشتراک بیشتری مواجه می شوید. نه تنها باید خسته کننده و تکراری نباشید بلکه باید جذاب و مفید نیز باشید.

خودتان را در موقعیت مشترکین قرار دهید

چه احساسی دارید وقتی که در لیست ایمیل ها، ایمیلتان را یادداشت می کنید؟ چه چیزی باعث می شود که شما مشترک باقی بمانید در حالی که با بمبارانی از درخواست های ثبت ایمیل رو به رو هستید؟ اگر توانستید آن چیزی را که خود دوست دارید در رویه ی کارتان قرار دهید مطمئناً می توانید مشترکین بیشتری در بلند مدت جذب نمایید. مشترکین بلند مدت بیشتر مستعد این هستند که به مشتری و طرفدار شما تبدیل شوند. اگر بتوانید بدون عصبانی و خسته کردن مخاطبانتان ارزش هایی والا برای آنها بیافرینید، حتماً می توانید مشتریان وفادار به برندتان را داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

question