رشد سریع کسب و کار اینترنتی را چگونه عملی کنیم؟

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران کسب و کار اینترنتی ۱۳۹۶/۰۹/۲۵ بدون دیدگاه 207 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۱۰/۰۲

کسب و کار اینترنتی طبق تحقیقات مستمر در مورد رشد شرکت‌ها به ایجاد لیست بلندی از عواملی که عملکرد رشد را تحت تاثیر قرار مدهند، انجامیده است. در عین حال، کسب و کار اینترنتی دارای رشد سریع (High Growth Firms) به مفهوم شرکت‌هایی که رشد و توسعه بالایی را در چند سال متوالی تجربه کرده‌اند،  […]

کسب و کار اینترنتی طبق تحقیقات مستمر در مورد رشد شرکت‌ها به ایجاد لیست بلندی از عواملی که عملکرد رشد را تحت تاثیر قرار مدهند، انجامیده است. در عین حال، کسب و کار اینترنتی دارای رشد سریع (High Growth Firms) به مفهوم شرکت‌هایی که رشد و توسعه بالایی را در چند سال متوالی تجربه کرده‌اند،  مفهومی نسبتا جدید در عرصه کسب و کار اینترنتی است.

با نگاهی به پرکاربردترین عوامل رشد، استفاده از آن‌ها در مفهوم شرکت‌هایی با رشد سریع بررسی تا یک الگوی ارتباطی متقابل برای سطوح مختلف فعال  ، کارآفرینی هوشمند، اکوسیستم استخراج نماییم.

شرکت های (Firm) مختلف در کسب و کار اینترنتی

عوامل جمعیتی و آماری (Demographics):

هر  با مشخصه‌هایی همچون حجم، عمر، نوع صنعت و موقعیت مکانی شناخته می‌شود. البته تاثیر مطلق این عوامل بر کسب و کار اینترنتی دارای رشد سریع، چندان مشخص نیست.

برای مثال اغلب مقاله‌ها حجم یک کسب و کار کوچک را نقطه قوتی برای رشد سریع کسب و کار اینترنتی معرفی می‌کنند. برخی دیگر از مزایای حجیم بودن کسب و کار اینترنتی که شامل طیف گسترده‌ای از نیروی انسانی با مهارت‌های گوناگون را موثر بر رشد سریع کسب و کار اینترنتی می‌دانند.

اما طبق جدیدترین مطالعه در تاثیرگذاری عوامل مختلف بر رشد سریع کسب و کار اینترنتی و شرکت‌ها، توسط دو موسسه Kauffman Foundation و OECD تاثیر عمر کسب و کار را مهم‌تر از اندازه آن ارزیابی کرده‌اند.

نوآوری (Innovation):

تحقیقات زیادی نشان دهنده این است که مفهوم کسب و کار اینترنتی با رشد سریع همراه با میزان نوآوری و خلاقیت آن مجموعه بوده است. طبق این بررسی ها در اکثر این کسب و کار اینترنتی دارای رشد سریع، نوآوری در فرایند تولید محصول دیده می‌شود.

اما موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که بیشتر این اطلاعات به دست آمده، در کشورهای توسعه یافته که دارای سطح بالایی از صنعتی شدن و پیشرفت تکنولوژی هستند.

در کشورهای توسعه یافته، عمده سرمایه‌گذاری‌ها بر روی نوآوری‌های جدید و توسعه محصول‌ها می‌باشد. در حالی که هر چه از لبه تکنولوژی و فناوری‌های جدید دور و به کشورهای جهان سوم نزدیک‌تر می‌شویم، بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها برای دستیابی به روش‌های جایگزین به عنوان مزیت رقابتی در کسب و کار اینترنتی متمرکز است.

مدیریت (Management):

تصمیم‌های کارآفرین هوشمند در مدیریت یک کسب و کار اینترنتی، تعیین کننده میزان اثر بخشی نوآوری یامنابع جایگزین در کسب مزیت رقابتی در بازار هدف هستند.

ظرفیت یک کسب و کار اینترنتی در «کسب، تلفیق، تبدیل و به کارگیری دانش» شاخص کلیدی قابلیت آن کسب و کار در «جمع‌آوری، ساختن و بازآفرینی، فاکتورهای رقابتی داخلی و بیرونی برای روبه رو شدن با  محیط به شدت متغیر اقتصادی است.» در این میان هر چه توان جذب دانش سازمانی یک کسب و کار اینترنتی و قدرت مانور آن بیشتر باشد به عملکرد بهتر و بالاتری دست می‌یابد.

کارآفرینان (Entrepreneurs) در کسب و کار اینترنتی

سرمایه انسانی (Human Capital):

معیارهایی مثل سطح سواد عمومی، تجربه کار صنعتی، مدیریتی و کارآفرینی هوشمند در یک کشور، در ماندگاری، نوآوری، سودآوری و رشد سریع کسب و کار اینترنتی تاثیر فراوانی دارد. همچنین شایان ذکر است که جنسیت مدیر یک شرکت نیز در موفقیت و رشد کسب و کار اینترنتی تاثیرگذار است.

کسب و کارهایی که توسط بانوان تاسیس می‌شوند رشد کندتری دارند. این نظریه حتی در بررسی‌ها نیز به دلیل اینکه تعداد کمی از بانوان به کارآفرینی می‌پردازند، نشان می‌دهد. خانم‌ها برای ورود به بازار هدف با چالش بیشتری نسبت به مردان مواجهند.

انگیزش (Motivation):

کارآفرینی معمولا با انگیزه‌های متنوعی توسط کارآفرینان راه‌اندازی می‌شود. برخی از افراد به دلیل بیکاری اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی می نمایند دارای شانس بقای کم و رشد کمتر هستند.

شرکت‌های خانوادگی نیز به دلیل عملکرد محافظه کارانه رشد متفاوتی نسبت به همدیگر دارند. برخی از کارآفرینی ها به دلیل کسب شان اجتماعی صورت می‌گیرد که درآمد معادل اشتغال ثابت اما با انعطاف‌پذیری بیشتر را به همراه دارد.

میل به رشد، دلیل کافی برای تجربه رشد سریع کسب و کار اینترنتی نیست بلکه تنها یک دلیل لازم است.

فرصت ها و شبکه سازی (Opportunity and Network):

ارتباط میان تحصیلات و تجربه کاری با تلفیق شم کارآفرینی، قابلیت یک کارآفرین هوشمند را در تشخیص و شناسایی فرصت‌ها یک حوزه کاری را تعیین می‌کنند.

کارآفرین معمولا در صنایعی که تجربه کاری فراوانی دارد، در زمان مناسب که فرصت با ارزشی را شناسایی کند، اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی جدید می‌نمایند. طیف دیگری از کارآفرین هوشمند هستند که تجربه‌ کاری ندارند و باید برای یافتن فرصت‌های جدید به شبکه اجتماعی خود که در طول زمان ساختند پناه ببرند که شروع آن معمولا  از محیط کار است.

رشد سریع کسب و کار اینترنتی را چگونه عملی کنیم؟
اکوسیستم (Ecosystem)

سطح توسعه و پیشرفت (ِDevelopment Level):

اکوسیستم کارآفرینی انعطاف پذیر و قابل اصلاح و بهبود است در حالی که برای تغییر عوامل ورودی کارآفرینی همانند منابع ملی، نیروی کار ماهر، تامین کنندگان مواد اولیه، سیستم مالی، زیرساخت‎ها و فرهنگ مشتریان به مدت زمان بیشتری برای ایجاد تغییر نیاز دارند.

پتانسیل کارآفرینی هوشمند، محصول ارتباط نزدیک و متقابل کارآفرینان، شرکت های نوپا، سرمایه گذاران، دانشگاه ها و … است. در این میان نقش انکوباتورها، شتاب دهنده ها، کنفرانس ها، رویدادهای اجتماعی و فرصت های تامین مالی همانند وام ها، وام بلاعوض، سرمایه گذاران خطرپذیر، امکان شکل گیری و احتمال موفقیت کسب و کار اینترنتی را در کارآفرینی هوشمند را افزایش می‌دهد.

قوانین حاکم (Regulatory Environment):

چنانچه در یک کشور هزینه راه اندازی کسب و کارها بالا باشد، کارآفرین هوشمند به دنبال راه‌های جایگزین مناسب گذران زندگی بشری در آن جامعه می‌روند. دولت ها می‌توانند برای تسهیل در رشد ایجاد کارآفرینی هوشمند با ساده سازی قوانین حاکم بر فعالیت بخش خصوصی به موضوع راه اندازی کسب و کار اینترنتی کمک نمایند.

سیاست ها و برنامه ها (Policy and Programs):

کسب و کار اینترنتی جدید به دلیل تجربه کافی نداشتن در بازار هدف با خطر ورشکستگی رو به رو هستند. برنامه های تامین مالی جمعی به عنوان منابع مالی و شبکه سازی برای شناسایی فرصت‌ها در جهت کاهش ورشکستگی می‌توانند کمک زیادی بکنند. در کشورهای توسعه یافته سیاست‌ها طوری تدوین و اجرایی می‌شوند که کارآفرین هوشمند در جهت ایجاد کسب و کار اینترنتی با رشد سریع گام بردارند.

اجزای مختلف هر یک از سه بخش شرکت ها، کارآفرینان و اکوسیستم به واسطه جریان اطلاعات، در ارتباط نزدیک و متقابل با یکدیگر هستند. رشد سریع نیازمند ساده سازی مسائل محیطی می‌باشد، اما نباید در این میان پیچیدگی فرایند رشد از نظر یک کسب و کار اینترنتی جدید دور بماند. معمولا عوامل تاثیرگذار بر رشد کسب و کار اینترنتی هدف سیاست‌های مداخله‌ای هستند، که اهمیت درک پیچیدگی فرایند رشد، دو چندان می‌کند.

رشد سریع (High Growth Firms: HGF)

مطالعه بر روی کسب و کار اینترنتی و استارت‌آپ ها با رشد سریع یکی از موضوعات پرطرفداری است که توجه سازمان‌های مختلف را در مطالعات کاربردی کارآفرینی هوشمند به خود جلب کرده است. بر اساس اصول سیاست گذاری، فضای کارآفرینی هوشمند باید منجر به رشد اقتصادی و خلق استار آپ‌ها با رشد سریع شود.

این کسب و کارهای نوپا درصد کمی حدود پنج درصد از تعداد کل کسب و کارها را تشکیل می‌دهند. اما نزدیک به ۵۰ درصد از شغل‌های جدید را در جامعه خلق کردند.

با توجه به این حجم شغل‌ها که شرکت‌های نوپا ایجاد می‌کنند، توجه سیاست گذاران و همچنین محققان بیشتری را در جهت پاسخگویی به این سوال جلب شده است،  چگونه کسب و کار اینترنتی نوپا را با رشد سریع بیشتری ایجاد کنیم؟

چالش‌های بسیاری در سطح بنیادین برای پاسخ به این سوال نمایان می‌گردد. در مقاله دیگری با عنوان سلیکون ولی به آن پرداختیم که نمی‌توان این اکوسیستم را در موقعیت‌های جغرافیایی دیگر شبیه‌سازی کرد. مهمتر از همه تعریف جامع برای “ کسب و کار اینترنتی با رشد سریع” وجود ندارد.

این تعریف‌ها اختلاف زیادی، در نشانگرهای تعیین کننده، کارمندان، سود، تولید، دارایی ها  معیار اندازه گیری مقدار مطلق، درصد، لگاریتم، شاخص حتی بازه زمانی هستند.

در نتیجه قسمت قبل، تعاریف شرکت با رشد سریع جامع نبوده و در مورد کلیه سازمان های اقتصادی صدق نمی کند و بسته به عمر سازمان، اندازه، صنعت و مکان، اعتبار خود را از دست میدهد.

تعریف (OECD (Organization for Economic Cooperation and Development از کسب و کار اینترنتی های با رشد سریع به این صورت است:

شرکتی با حداقل ۱۰ کارمند در زمان راه‌اندازی کسب و کار که در یک بازه زمانی ۳ ساله رشد سالانه ۲۰% را تجربه کند. این تعریف به عنوان تعریف استاندارد به کار گرفته شده اما در اقتصادهایی که شرکت های بسیار کوچک بخش اعظم فعالیت ها را انجام می‌دهند کارایی ندارد. به طور مثال در کشورهای سوئد و رومانی حدود ۸۰% از شرکت های فعال و با رشد سریع دارای کمتر از ۱۰ کارمند هستند.

با این اوصاف روشن است که تعریف واحدی برای کسب و کار اینترنتی با رشد سریع وجود ندارد. این موضوع منجر به مطرح شدن این سوال می‌شود،

آیا همه شرکت‌هایی با رشد سریع، صرف نظر از نشانگرها و معیار اندازه گیری، از یک نوع هستند؟

توجه به این چالش‌ها دانش و آگاهی ما را نسبت به ساختار شرکت‌هایی با رشد سریع افرایش می‌دهد. همچنین باعث ارتباط معنادار میان تحقیق‌ها و عملیات اجرایی برای رسیدن به این سطح از رشد کسب و کار اینترنتی می‌شود. اما بررسی‌ها حاکی از آن است که رشد سریع در میان این شرکت یکسان نیست، آنچه که کارآفرین هوشمند و دولت‌ها در سساست‌گذاری‌ها باید به دنبال آن باشند، رسیدن به رشد پایدار در سطح کسب و کارهای مختلف است.

منظور از رشد پایدار، قابلیت حفظ نرخ رشد بالا برای چندین سال پیاپی و عبور از تهدیدات و رویدادهای محیطی تاثیرگذار بر کسب و کار است.

اما برای تعریف کاربردی رشد پایدار ابتدا باید سه مشخصه سنجش رشد را معرفی نماییم:

ماندگاری:

این مشخصه مقیاسی برای بقا عمر کسب و کار و قابل پیش‌بینی رشد مثبت کسب و کار اینترنتی است. شرکت‌هایی با رشد سریع باید با تعیین استراتژی‌های مناسب کسب و کار خود باید بتوانند برای دوره‌ی بلند مدتی رشد مثبت را تجربه نمایند و کمترین نوسان از رشد مثبت به رشد منفی را داشته باشند. همچنین رشد سریع این شرکت‌ها باید قابلیت تکرارپذیری را داشته باشد.

نوسان:

این معیار نیز مقیاس دیگری از رشد پایدار در عدم اطمینان و ریسک‌پذیری است. منظور از نوسان در یک کارآفرینی هوشمند، میزان تغییرات در نرخ رشد پایدار رابطه‌ی مستقیمی با عدم پیش‌بینی قطعیت عملکرد در یک کسب و کار در آینده است. یک شرکت بی‌ثبات یقینا دارای ریسک بیشتر و احتمال ورشکستگی بالایی در چند سال آینده خواهد داشت.

ادامه حیات:

این فاکتور مقیاسی از تناسب با بازار در یک کسب و کار است. مسلما شرکت‌هایی که به بازار دسترسی مناسبی ندارند، محکوم به حذف شدن از چرخه فعالیت در چند سال آتی خواهد بود. شرکت‌هایی با رشد سریع باید بتوانند نرخ عمر بیشتری نسبت به عمر متوسط شرکت‌های رقیب به دست آورند، چرا که رشد طبیعی و ارگانیک نشانه‌ی حرکت درست در راستای حل مشکل بسیاری از مشتریان است.

اگر چه نتایج این تحقیقات علمی بر اساس اطلاعات استخراجی از شرکت‌های رومانیایی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ به دست آمده است، اما باز شاهد تفاوت چشمگیری در کارایی تعریف‌های مختلف از یک شرکت با رشد سریع هستیم.

تعریف OECD در برابر تعریف X% برتر:

در برخی از مطالعه‌ها درباره شرکت‌هایی با رشد سریع،  این کسب و کارها بر اساس حضور در بین درصد خاصی از شرکت‌ها در یک بازه زمانی انتخاب می‌شوند. تنها با این شاخص رشد سریع، مسلما شرکت‌هایی با رشد مقطعی و حتی نوسان بالا در گروه شرکت‌هایی با رشد سریع قرار می‌گیرند. اما طبق تعریف OECD ، متوسط نرخ رشد بالاتری را هدف گیری نموده و نتایج بهتری را کسب می‌نماید.

اشتغال بیشتر در برابر تولید سرانه بیشتر:

اگر هدف از سیاست گذاری در راستای ایجاد کسب و کار با رشد سریع افزایش اشتغال نیروی انسانی باشد، استفاده از شاخص تولید سرانه نسبت به تعریف OECD درتناقض است. چرا که در اکثر مواقع تولید سرانه بیشتر، به معنای کاهش نیروی انسانی است. شرکت‌های با رشد سریع که با معیار تولید سرانه بیشتر انتخاب شده باشند، بالطبع نتایج معکوس نسبت به انتظار از خود نشان خواهند داد و به پایداری کمتر، نوسان بیشتر که در نهایت منجر به ورشکستگی شرکت ختم شدند.

توزیع متغیر:

وقتی از شاخص‌های درآمدی و تعداد نیروی انسان، به عنوان نشانگر شرکت‌هایی با رشد سریع صحبت به میان می‌آید، اغلب شرکت‌های منتخب شامل کسب و کارهایی با عمر کمتر، اندازه بزرگتر و شرکت‌های دانش بنیان هستند. اما هنگامی که از معیارهای سوددهی و تولید سرانه در تعیین شرکت‌‍‌هایی با رشد سریع استفاده می‌گردد، توزیع کسب و کارها طیف گسترده‌تری از عمر و اندازه را در بر می گیرد.

بنابراین ماهیت نشانگرها و شاخص‌های کاربردی متفاوت، در انتخاب شرکت‌هایی با رشد سریع تاثیر بسزایی دارد.

ایجاد شرکت هایی با رشد سریع اولین بار در دیدگاه سیاست گذاری کارآفرینی هوشمند که هدف اصلی از ایجاد آن نسبت به ایجاد تعداد شرکت‌های بیشتر ارجحیت پیدا کرد، به وجود آمد.

این تغییر نگرش با درک این مفهوم که کیفیت بر کمیت مقدم است و همه شرکت ها یکسان نیستند، به وجود آمد. اما یک گام موثر در کارآفرینی هوشمند زمانی به وجود آمد که از ایجاد “شرکت‌هایی با رشد سریع” به سمت ایجاد “شرکت‌هایی با رشد سریع و با کیفیت” تغییر نگرش داد.

رشد سریع کسب و کار اینترنتی را چگونه عملی کنیم؟

مدیران کسب و کارهای جدید، متاسفانه در شروع کار اهداف متعددی از جمله رشد سریع و شناسایی سرمایه‌گذاری نوپا خود در سر می‌پرورانند. اما موفقیت کسب و کار اینترنتی، یک شبه ایجاد نمی‌شود، هیچ «عصاره جادویی» برای افزودن به دستورالعمل‌ها راه‌اندازی و دستیابی به نتایج فوری وجود ندارد، هیچ چیز تضمین شده نیست.

با وجود این، استراتژی‌هایی برای رسیدن به نقاط عطف رشد کسب و کار وجود دارد که می‌تواند کسب و کار اینترنتی را به سوی موفقیت سوق دهد.

آپریل دیویس، بنیانگذار خدمات دوست‌یابی آنلاین کوپید کرو نیز گفت:

«با نگاهی به رشد کسب و کارهای کوچک، برخورداری از کارکنان شایسته و متخصص حایز اهمیت بیشتری است. در این کسب و کار ها به افرادی نیاز است که از بالازدن آستین‌های خود برای انجام وظایف محوله واههمه‌ای نداشته باشند. هیچ وقت عبارت « کار من نیست» را در مواجه با مسایل کاری استفاده نکنند.»

کریستین لانگ، مدیرعامل کسب و کار اینترنتی نرم‌افزار Tradeshift می‌گوید،

«با به کارگیری کارکنان برجسته روشی مطمئن برای اطمینان از رشد سریع کسب و کار است.»

بیل ریلی، کارآفرین هوشمند تعمیر خودرو مستقر در ویسکانسین می‌گوید،

تمرکز بر منابع درآمدی آتی، به جای جلب توجه مشتریان جدید، یعنی بر روی مشتریان فعلی که در حال حاضر دارید معطوف نمایید.

می‌توانید با اجرای برنامه وفاداری مشتری یا راهبردهای بازاریابی مبتنی بر رفتارهای خرید قبلی،  آن‌ها را ترغیب کنید که خریدشان را تکرار نمایند. این تمرکز بر بازار هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که سعی در تامین بودجه دارید.

ریلی می‌گوید، «در گذشته، هدف کسب و کار خود را بر فرانشیز قرار داده بودم که در بانک‌ها خبری از آن نبود. ما یاد گرفتیم که بر بازار بزرگی برای آنچه که می‌خواهیم انجام دهیم وجود دارد. این روند موجب تحریک تمایل بانکدار می‌شود زیرا او به بازگشت سرمایه بیشتر از آرمان‌های کسب و کار اهمیت می‌دهد.»

اما روش‌های بسیاری برای محدود نمودن تهدیدهای خارجی و داخلی وارد به شرکت و رشد آن وجود دارد. یکی از مهمترین منابع برای کمک به انجام این مهم، ارائه دهنده بیمه کسب و کار شما است.

مایک دی هیتری، معاون بخش تولید Travelers می‌گوید،

«کسب و کارهای کوچک برای رفع اختلالاتی که می‌توانند منجر به توقف کسب و کار شوند، به مدیریت رشد نیاز دارند. برای مثال «سرقت اطلاعاتی کارکنان، گزارش‌های مشتری و طراحی‌های محصول یک کسب و کار کوچک را می‌تواند از پا بیاندازد و هزینه‌های زیادی را به آنها تحمیل نماید  که در نهایت باعث کاهش وفاداری و اعتماد به نفس مشتری نسبت به کسب و کار شما می‌شود.

هیچ یک از خط مشی‌های مدیران کسب و کار قادر به پوشش نقض داده و خسارات سایبری نیست. کسب و کارهای کوچک باید با بررسی و جستجوی محصول‌های دارای بیمه که به آنها در بهبود و پوشش هزینه‌های بازسازی و همچنین پرونده‌های حقوقی کمک زیادی می‌کند، قابلیت خود را در این راستا افزایش دهند.»

دی‌هیتری گفت،

« یکی از ویژگی‌هایی که استارت‌آپ‌ ها و کسب و کار اینترنتی موفق اغلب از آن برخوردار هستند،  قابلیت تغییر سریع در پاسخ به تغییرات بازار است.»

لانگ اظهار داشت که داشتن رویکردی چابک در توسعه، هم از لحاظ شرکت و هم محصول به رشد سریع کسب و کار کمک خواهد کرد. لانگ به بیزینس نیوز دیلی گفت،

«کسب و کار خودتان را با تغییرات سریع بازار هماهنگ و سازگار کنید، چرا که شما قادر به آزمودن رویکردهای مختلف کسب و کار اینترنتی و انتخاب بهترین آنان هستید. از شکست خوردن هیچ واهمه‌ای نداشته باشید، انتخاب کنید و به جلو حرکت کردن ادامه دهید.»

تمرکز بر تجربه مشتری و همچنین درک مشتریان از کسب و کار شما در واقع به رونق یا شکست کارآفرینی هوشمند می‌انجامد. با ارایه تجارب کیفی محصولات، تمجیدهای سریع مشتریان در رسانه های اجتماعی، آوازه و شهرت برند تجاری‌تان را به همه جای دنیا برسانید.

به گفته دی‌هیتری،

«رشد سریع کسب و کار اینترنتی به خشنود سازی مشتریان فعلی و بالقوه شما وابستگی زیادی دارد. در مقایسه با کسب و کار های بزرگ، کسب و کارهای کوچک خیلی باهوش‌تر عمل می‌کنند چرا که اغلب توانایی مشاهده، پیش‌بینی و پاسخ مناسب به نیازهای مشتریان را دارا هستند. اکثر شرکت‌های کوچک موفق، از ارائه سریع محصول و خدمت نوآورانه جدید به بازار و همچنین گسترش و بهبود روابط مشتری در بلند مدت برخوردار هستند.

دنیس تاجلو، رئیس و مدیرعامل Astro Gallery of Gems نیز اشاره می‌کند:

«که با گوش فرا دادن به مشتریان، درک نیازهای فعلی آنان و ارایه پاسخ مناسب برای مرتفع ساختن نیازشان اهمیت بسیاری دارد. با متنوع‌سازی ارایه خدمت و محصول خود به سادگی می‌توانید سلیقه‌‌های در حال تغییر مشتریان‌تان را  جامه عمل بپوشانید. به خاطر داشته باشید که برای خدمت به مشتری اینجا هستید که همان دلیل کارآفرینی هوشمند شماست.»

در سال‌های ابتدایی عمر استارت آپ و کسب و کار اینترنتی، باید از هدایت هر منبع درآمدی به سمت شرکت که امری ضروری و حیاتی است، مطمئن شوید. سرمایه‌گذاری مجدد درآمدها در رشد سریع کسب و کار خیلی ضروری است. برای مرحله بعدی برنامه‌ریزی کنید، حتی اگر به معنای پیش‌بینی تمامی احتمال‌ها و انتخاب بهترین روش برای پایداری و امنیت تکامل کسب و کار شما محسوب شود.

دیویس گفت،

«ریشه کسب و کارتان را محکم کنید تا شاهد رشد پایدار آن باشید. اگر بتوانید این کار بنیادی را انجام دهید، اگرچه سازگاری چندان دشوار نیست اما بخش مهم کار شما را تشکیل می‌دهد.»

رشد سریع کسب و کار اینترنتی را چگونه عملی کنیم؟

اقداماتی که به رشد پایدار کسب و کار اینترنتی‌تان می‌تواند خیلی کمک کند:

۱- افراد مناسب استخدام کنید

قبل از هر کاری باید مطمئن شوید کارکنان شما می‌توانند شما را در این موفقیت همراهی نمایند. لذا حتمن در استخدام و بکارگیری افراد متخصص و مسئولیت‌پذیر برای موفقیت استارت آپ تان نهایت دقت را نمایید. کارکنان شما باید در وقف توانایی خود در راستای موفقیت کسب‌ و کار شما منحصربفرد باشند. تنها با استخدام افراد مناسب برای رشد سریع کسب‌ و کار اینترنتی و تشکیل یک تیم منسجم عملی کردن هر پروژه‌ای ممکن می‌شود.

۲- روی مدل‌های درآمدی تثبیت شده کسب و کار اینترنتی متمرکز شوید

روی مشتریان فعلی بیشتر از جذب مشتریان جدید تمرکز کنید. با استفاده از وفادارسازی مشتریان همچنین بازاریابی دهان به دهان، بهره‌گیری از راهبردهای بازاریابی و بررسی رفتار مشتریان‌تان، آنان خریدشان را تکرار نمایند و از آن مهم‌تر محصول و خدمت شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی نمایند. همچنین اگر به‌دنبال جذب یک سرمایه‌گذار خطرپذیر هستید تمرکز روی بازار تثبیت شده‌ی‌تان اهمیت زیادی دارد.

۳- میزان ریسک را تا اندازه ممکن کاهش دهید

ریسک‌پذیری در شروع و رشد کسب‌ و کار بخش اجتناب‌ناپذیر یک استارت آپ است. اما باید قبول کرد که نمی‌توانیم همه‌چیز را پیش‌بینی و کنترل کنیم. اما با آگاهی از تاکتیک‌های خاص، می‌توانیم خطرات محیطی داخلی و خارجی را محدود نماییم. که یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای کاهش ریسک بیمه است.

کسب و کار‌های کوچک باید طوری رشد خود را مدیریت کنند که مداوم باشد و متوقف نشود. برای مثال سرقت اطلاعات کارکنان، مشتریان و طراحی محصولات می‌تواند هزینه‌های زیادی به‌دنبال داشته باشد و یک کسب‌ و کار کوچک را نابود کند؛ در نتیجه آن‌ها باید بتوانند با استفاده از بیمه خسارات وارده را جبران کنند.

پس از این‌که کسب‌ و کار کمی رشد کرد فضا و تجهیزات بیشتری به آن اضافه می‌شود و محصولات بیشتری تولید می‌کند. بهتر است چند وقت یک‌‌بار بیمه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید به‌خوبی کسب و کارتان را پوشش می‌دهد.

۴- انعطاف‌پذیر باشید

یکی از مشخصاتی که به موفقیت یک استارت آپ در کارآفرینی  هوشمند کمک زیادی می‌کند، توانایی تغییر مسیر و انعطاف‌پذیری آن هماهنگ با تغییرات محیطی و بازار است. رویکرد منعطف‌پذیر در ارایه محصول و خدمت به بازار هدف منجر به رشد سریع‌تر کسب و کار اینترنتی شما می‌شود. وقتی چنین استراتژی را در پیش بگیرید بالطبع قادر خواهید بود تا رویکردهای گوناگونی را آزمایش و بهترین‌ استراتژی را از میان آنها برگزینید.

۵- روی تجربه‌ مشتری تمرکز کنید

سطح رضایتمندی مشتریان به راحتی با تولید محصول با‌‌ کیفیت حفظ و بهترین نوع تبلیغ محسوب می‌شود. نگرش مشتریان به کسب‌ و کار شما می‌تواند آن را موفق یا ورشکسته نماید. اگر محصول و خدمت شما از نظر کیفی در سطح بالایی ارایه شود، مسلما مشتریان راضی نسبت به آن واکنش مناسبی را نشان می‌دهند. به‌ سرعت در شبکه‌های اجتماعی از نام تجاری شما تعریف خواهند کرد؛ اما اگر نارضایتی پیش بیاید با سرعت نور همه را باخبر خواهند کرد.

اگر به‌دنبال رشد سریع استارت آپ خود هستید، باید کاری کنید که به تعداد مشتریان‌ راضی شما افزوده شود. همانطور که بارها اشاره کردم، کسب و کارهای کوچک نسبت به شرکت‌های بزرگ چابک‌تر هستند. این شرکت‌ها راحت‌تر می‌توانند پاسخ‌گوی نیازهای مشتریان خود باشند. کسب و کارهای کوچک موفق از این توانایی به نحو مطلوبی استفاده کرده‌اند، همچنین با تولید محصول‌های خلاقانه و ارائه  خدمات متمایز توانسته‌اند در مدیریت ارتباط با مشتری فوقالعاده عمل کنند.

۶- روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

کسب‌ و کار شما در سال‌های اول خود تقریبا سودی برای‌تان نخواهد داشت و تمام درآمدش را باید خرج خودش کنید. اگر یک کسب‌ و کار نوپا بتواند روی خودش سرمایه‌گذاری کند رشدش سریع‌تر می‌شود. این‌که در سال‌های اول، تمام در‌آمد کسب‌ و کار را در خودش خرج کنید اهمیت زیادی دارد. اگر به‌دنبال رشد سریع هستید باید سریع و زیاد سرمایه‌گذاری کنید.

۷- دوراندیش باشید

سرعت عمل یک کسب‌ و کار نوپا اهمیت زیادی در موفقیت آن دارد اما برنامه‌ریزی برای قدم‌های بعدی و در نظر گرفتن تمام سناریو‌های ممکن هم بهترین روش پیش‌گیری از رکود کسب‌ و کار و تضمین رشد آن است.

خیلی سپاسگزارم از شما که این مقاله را مطالعه نمودید امیدوارم که به پارامترهای بیان شده در جهت موفقیت کسب و کار اینترنتی آشنا شده باشید و از این تاکتیک‌ها را در استارت آپ و فروشگاه اینترنتی خود استفاده نمایید. شما هم اگر نظر خاصی در مورد رشد سریع کسب و کار نوپا دارید حتمن خوشحال خواهیم شد آن را با ما در میان بگذارید.

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

راز موفقیت استارت آپ هایی که ماندگار می شوند!

 درصد زیادی از استارت آپ ها شکست می خورند و تنها درصد کمی از آنها ماندگار خواهند شد. راز موفقیت آنها چیست؟ در این مطلب خواهیم خواند.  درصد زیادی از استارت آپ ها شکست می خورند. به گزارش نوپانا، این یک حقیقت سخت و تلخ است؛ اما به سود شما است که کمی درباره آن […]

رتبه ایران در اکوسیستم کارآفرینی نوپا و استارت آپ

ایران در جایگاه جهانی اکوسیستم کارآفرینی نوپا در سطح متوسط جدول رده بندی قرار گرفته و رتبه ۲۳ را در ایجاد استارتاپ از آن خود کرده است.  وضعیت کارآفرینی و کسب و کارهای نوپا در ایران، مطابق با گزارش دیده بان جهانی کارآفرینی (GEM)، در مقایسه با سایر کشورهای جهان در سال ۲۰۱۶ مورد بررسی […]

نقش اکوسیستم کارآفرینی در موفقیت استارت‌‌آپ‌ها

در این بخش به معرفی مفهوم استارت‌آپ، اکوسیستم استارت‌آپ و عوامل مؤثر در این اکوسیستم می‌پردازیم. همچنین، مرور مختصری بر اهمیت مدیریت اکوسیستم استارت‌آپ خواهیم داشت. استارت آپ چیست؟ استارت ­آپ در کشورها، سازمان­ها و نهادهایی که در این رابطه فعالیت و قانون­ گذاری می­ کنند، متفاوت تعریف شده است و هر جایگاه تصمیم­ گیری، تعریف […]

وضعیت استارت آپ‌ها در ایران و جهان به چه سمتی حرکت می‌کنند؟

قبل از پرداختن و مقایسه آمارهای استارت آپ های ایران و جهان، ابتدا به بررسی آخرین گزارش منتشر شده توسط دیده ­بان کارآفرینی در ایران می ­پردازیم. در هفتمین و آخرین گزارش دانشگاه تهران، به عنوان دیده ­بان کارآفرینی کشور، که در سال ۱۳۹۳ منتشر شده، جایگاه ایران طی سال­ های متمادی از لحاظ شاخص ­های مختلف […]

در تد شهر موتور ها، لیزا گانسکی، نویسنده کتاب ” شبکه “

در تد شهر موتور ها، لیزا گانسکی، نویسنده کتاب ” شبکه “، در مورد یک آینده برای کسب و کار می گوید که به اشتراک گذاری همه جور چیزهاست، چه از طریق سیستم اجاره ای هوشمند و بر اساس فن آوری و یا به طور پایدارتر، شبکه های کامپیوتر مستقل متصل به هم. متن زیرنویس فارسی ویدیو: […]

دو نگرش به علم اقتصاد در حوزه استارت آپ

اقتصاد در تقسیم‌بندی علوم در زیرشاخه علوم انسانی و اجتماعی قرار می‌گیرد و همانند سایر علوم دیگر این زیر مجموعه، موضوع آن شناخت رفتار انسان اما از بعد اقتصادی آن است. در اقتصاد افراد در قالب مصرف‌کننده، تولید‌کننده، کارگر، صاحب سرمایه، سیاست‌گذار یا ترکیبی از آنها نمایش داده می‌شوند که هر یک در مورد اموری مانند چند ساعت […]

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید!

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

اگر کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کردید ولی درآمد زیادی ندارید!!

مدیران محترم کسب و کار اینترنتی که تا به حال نتوانستند درآمد کافی از آن را ایجاد کنند. با شرکت در دوره تدوین سفرنامه مشتری می توانند به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارنند. همچنین این دوره منجر به تغییر دید و بینش مناسب شما در خصوص کسب و کار اینترنتی می شود که در نهایت به درآمد حداقل 3 برابر در پایان یکسال برسید. چرا که در حقیقت به ناگفته های روش های درآمدزایی که حاصل تجربیات خودمان از این کسب و کار را با صداقت در اختیارتان قرار خواهیم داد. فقط افرادی که حایز شرایط باشند در این دوره شرکت خواهند کرد، ممکن است شما مدرس، مشاور، تولید کننده، واردکننده، مدیر شرکت و هر کسب و کاری باشید که در حال حاضر با استفاده از اینترنت محصول، کالا و خدمت خود را به بازار هدف آنلاین ارایه می دهید ولی از درآمد خودتان راضی نیستید. تمامی مباحثی که در دوره تدوین سفرنامه مشتری کاملا کاربردی و قابل اجرا در شرایط فعلی کشور عزیزمان است و حامل تجربیات خودم در این حرفه است. حتمن به آدرس وب سایت خود اشاره کنید تا بتوانید این آموزش را بعد از بررسی و تایید دستی دریافت نمایید.

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در تلگرام با ما همراه باشید!

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
X