شرکت‌های بزرگ دنیا چگونه با یک پیام مناسب به برند‌سازی می پردازند؟

شرکت‌های بزرگ چگونه با یک پیام مناسب به برندسازی می‌پردازند؟
چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش بازاریابی ۱۳۹۶/۱۰/۰۲ بدون دیدگاه 601 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۶

در مرحله برند سازی فاکتورهای مختلفی وجود دارد که کسب و کارها باید همواره مورد توجه قرار دهند. محتوای فوق العاده، رهبری فکری، بازاریابی متمایز و خدمات مشتری همه و همه جزء مواردی هستند که در این مرحله به ذهن خطور می کنند. در این بین مواردی وجود دارند که کمتر مورد توجه قرار می […]

در مرحله برند سازی فاکتورهای مختلفی وجود دارد که کسب و کارها باید همواره مورد توجه قرار دهند. محتوای فوق العاده، رهبری فکری، بازاریابی متمایز و خدمات مشتری همه و همه جزء مواردی هستند که در این مرحله به ذهن خطور می کنند. در این بین مواردی وجود دارند که کمتر مورد توجه قرار می گیرند و از آن جمله می توان به محیط کار کارکنان، استراتژی های خروج و موقعیت مکانی اشاره کرد.

البته دلایلی هم وجود دارد که به برخی از فاکتورهایی که بیشتر در جلوی دید مشتری می باشد – همان مواردی که در ابتدای این مطلب به آن اشاره کردم- بیشتر توجه می شود. در برخی از شرکت ها عدم توجه به این موارد موجب گسست سریعتر و سقوط شرکت نسبت به موارد دیگر می شود. اگر یک کسب و کار در این عصر دیجیتال دارای هیچگونه محتوایی نباشد، دارای یک مجموعه فعالیت بازاریابی پیوسته و متمایز هم نیست و همچنین نسبت به خدمت به مشتریان خود نیز بی توجه می شود.

اما در اغلب مواقع یک کسب و کار بر بخش هایی از فرایند برند سازی (برندینگ) بیشتر توجه می کند که بر مشتری تمرکز دارد و نسبت به عوامل تاثیر گذار پشت صحنه غفلت می ورزد و مدیران اجرایی آن اصلا تصور نمی کنند که این موارد پشت صحنه اگر مهمتر از فاکتورهای متمرکز بر مشتری نباشند، حداقل از ارزشی برابر با آنها برخوردار هستند.

استراتژیهای خروج چه اهمیتی برای شما دارند؟

در اینجا ابتدا باید ببینیم هدف از راه اندازی یک شرکت چه بوده؟ برخی از مدیران ممکن است با امید راه اندازی یک کسب و کار و سپس فروش آن به شرکتهای بزرگتر اقدام به راه اندازی آن کرده باشند، یا اینکه مدیران از ابتدا خواهان انتقال آن به فرزندان خود بوده اند، یا اینکه حتی از ابتدا تصور می کردند که پس از راه اندازی آن کسب و کار می توانند برای گسترش آن اقدام به فروش سهام و سپس اداره کردن آن از طریق یک هیئت مدیره بنمایند.

البته فکر کردن به یک استراتژی خروج از ابتدای راه اندازی خیلی منطقی نیست، ولی اگر از دید سرمایه گذاری به این موضوع توجه کنیم، کاملا منطقی به نظر می رسد و حتی موجب داشتن یک مزیت رقابتی از لحاظ حفظ سرمایه نسبت به رقبا می شود.

اما در نگاه برندینگ این موضوع چه جایگاهی دارد؟

حتما می دانید که کسب و کارهایی که خواهان باقی ماندن در صحنه و بازار و دست به دست شدن از نسلی به نسل دیگر هستند نسبت به کسب و کارهایی که انتظار خریده شدن توسط یک شرکت بزرگتر را دارند، برای فرایند بازاریابی و جایگاه یابی خود به گونه ای متفاوت برنامه ریزی می کنند، و طبیعتاً با متفاوت بودن فرایند بازاریابی و جایگاه یابی شما فرایند برند سازی شما هم به گونه ای متفاوت پیش می رود که به عنوان نمونه می توان به بسیاری از شبکه های اجتماعی از جمله Ello اشاره کرد که پس از مدتی ناچار به فروخته شدن به برند های بزرگتر شد.

اهمیت غیر قابل انکار موقعیت مکانی

هر کسب و کار، حتی در این عصر دیجیتال، نیاز دارد از اهمیت این فاکتور مطلع باشد. از جمله موارد مهم در رابطه با این فاکتور، وضعیت حمل و نقل و البته شهر سازی در موقعیت مکانی می باشد که مرکز شما در آن واقع می شود. اگر این مکان از لحاظ امنیتی و یا حمل و نقل در موقعیت مناسبی قرار نگرفته باشد و شما برای توسعه کسب و کار خودتان به نیروی انسانی وابسته باشید، مطمئنا قادر به جذب استعداد های برتر در کسب و کار خودتان نیستید.

با توجه به این نکته، اگر همچنان تمایل دارید محل واقع شدن شرکت شما تغییر نکند، برای جبران این محدودیت می توانید با استفاده از اینترنت پر سرعت شرایطی را فراهم بیاورید که برخی از کارکنان شما از راه دور اقدام به انجام کارها بکنند. البته برای همه شرکتها انجام دادن کارهای تخصصی از راه دور امکان پذیر نیست، اما شرکتهایی که فن آوری محور هستند براحتی می توانند از این ویژگی بهره ببرند.

موفقیت و رضایت کارکنان

یک شرکت همواره به اندازه ای موفق است که کارکنان آن احساس موفق بودن بکنند. اگر کارکنان آن ناراحت باشند، از شغل خود متنفر باشند و آرزوی کار کردن در شرکت دیگری را داشته باشند، در نتیجه توانایی وارد کردن انرژی نو و تازه به داخل شرکت را نداشته و اینگونه موجب شکست شرکت می شوند.

در این رابطه می توانید به شرایط کاری موجود در شرکت گوگل، رفتار مدیریت آن با کارکنان و انتظار از آنها را مد نظر داشته باشید. توجه کنید که افراد شاغل اغلب ساعت عمده از هر روز خود را بجای منزل در محل کار خود می گذرانند، بنابراین اگر از بودن در آن رضایت داشته باشند، احتمال باقی ماندن آنها بیشتر شده و بهتر به فعالیت برای شرکت می پردازند.

یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر شرکت، داشتن یک برند دوست داشتنی و ارزشمند است. بر اساس آخرین تحقیقات Neilson در زمینه فروش و نوآوری محصول، ۵۹ درصد مشتریان ترجیح می‌دهند محصولات برندی را خریداری کنند که با آن برند آشنا هستند.

به عنوان یک کسب و کار کوچک باید بتوانید با بزرگان رقابت داشته باشید. به همین دلیل است که باید راه‌های مختلفی برای اثبات و بالابردن برند خود در حوزه کسب و کارتان انجام دهید. بنابراین باید بگوییم برندینگ چیزی فراتر از یک لوگوی شیک و یا تبلیغات مناسب است.

 

یک برند موفق باید در زمینه ارتباطات و تجربه کاربری ثبات داشته باشد. این ثبات باید در مواردی که در لیست زیر آمده وجود داشته باشد:

محیط (مثل جلوی مغازه شما و یا دفتر کارتان)
پرینت‌ها و بسته‌بندی‌ها
وبسایت و تبلیغات آنلاین
شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا
فروش و خدمات مشتریان
حالا برندینگ برایتان ساده شد؟ باید بگوییم فرآیند ایجاد یک برندینگ موفق یک شبه و یا حتی در چند ماه، به وجود نخواهد آمد. قطعا برندسازی یک پروسه طولانی است. اما درنهایت منجر به یک رابطه طولانی مدت با مشتریان شما می‌شود. این یعنی فروش بیشتر، پروژه‌های بیشتر، سر زبان افتادن برندتان و محبوب‌تر شدن برند شما.

ما در ادامه به شکلی ساده مراحلی که برای برندینگ نیاز به انجام آن دارید را توضیح‌ داده‌ایم. از این موارد می‌توانید هم برای برند کسب و کارتان و هم برند شخصی‌تان استفاده کنید تا در بین مردم شناخته‌تر شوید.

مرحله ۱: مخاطبان‌ برند خود را بشناسید
مبنای اصلی ساخت برند این است که مخاطبان هدف خود را مشخص کنید تا در این فرآیند روی آن‌ها تمرکز داشته باشید. شما نمی‌توانید برای همه چیز برای همه باشید، درست است؟

وقتی در پروسه ساخت برند قرار دارید، یادتان نرود که دقیقا قصد دارید برند خود را به چه افرادی معرفی کنید. ریش و قیچی دست شماست تا پیام بازاریابی را افراد که نیاز به محصول شما دارند، برسانید.

مرحله ۲: هدف برند شما چیست؟
قبل از اینکه برندی بسازید که مخاطبان هدف شما به آن اعتماد می‌کنند، شما باید ارزشی که کسب و کار شما در اختیار آنها قرار می‌دهد را بسنجید. «بیانیه ماموریت برندسازی» به شکل ساده، هدف از به وجود آمدن و فعالیت کسب و کار شما را تشریح می‌کند. این بیانیه تمام جهت‌های برندسازی شما را روشن می‌کند.

همه چیز از لوگو گرفته تا صدا، پیام و شخصیت کسب و کار شما، باید این ماموریت را منعکس کند. برای مثال همه ما با “Just Do It”، شعار معروف نایکی، آشنا هستیم. شما می‌توانید این پیام و در واقع همان بیانیه ماموریت برندسازی که از آن صحبت کردیم را در تبلیغات شرکت نایکی ببینید. آن‌ها روی ورزشکارهای مختلف از رشته‌های ورزشی متنوع تمرکز کرده‌اند و با شعار خود سعی می‌کنند محصولاتی را بسازند تا این ورزشکاران قانع شوند که همیشه در بالاترین سطح خود باشند.

نایکی حتی در این زمینه فراتر رفته و یک شعار پاورقی با عنوان «اگر یک بدن دارید پس شما ورزشکار هستید» را در تبلیغات خود گنجانده است.

 

مرحله ۳: برندهای دیگر حوزه کاری خود را بررسی کنید
شما هرگز نباید کاری که دیگر برند‌ها در صنعت شما انجام می‌دهند را دقیقا تکرار کنید. اما در عوض باید آگاه باشید که آن‌ها چه کاری در زمینه برندسازی انجام می‌دهند. درباره رقبای اصلی خود و عملکرد آن‌ها تحقیق کنید. مطالعات نشان می‌دهند که چطور رقبای شما به شکل موثر و یا غیر موثر، توانسته‌اند برندسازی کنند.

آیا آن‌ها درباره پیام برندشان و هویت بصری‌شان ثابت هستند؟
کیفیت محصولات و سرویس‌های آن‌ها چطور است؟
آیا بررسی محصولات آن‌ها که توسط مشتریان نوشته شده باشد وجود دارد؟ یا در شبکه‌های اجتماعی چه چیزی درباره برندشان گفته می‌شود؟
مرحله ۴: نقاط برتر برندتان را در بوق و کرنا کنید
همیشه برندهایی بزرگ‌تر با بودجه‌های تبلیغاتی و منابعی بیشتر از شما وجود دارد که حوزه صنعتی شما را رهبری می‌کنند.

محصولات و سرویس‌ها و سودی که از آن‌ها وارد می‌شود، صرفا به شما تعلق دارد. در طرف مقابل شما باید عمیقا بدانید که چه چیزی برای عرضه به مشتری دارید که دیگر برند‌ها آن را ندارند.

نقطه قوت شما می‌تواند «خدمات مشتریان شفاف‌تر» باشد و یا محصولات اقتصادی جدیدی عرضه کنید تا بتوانید با رقبایتان رقابت کنید. با فرض بر اینکه می‌دانید مشتریان هدف شما دقیقا چه کسانی هستند (مرحله ۱)، باید یک دلیل قانع‌کننده داشته باشید که مشتریان، شما را به رقبایتان ترجیح بدهند.

همچنین بخوانید: با جدول اهداف آشنا شوید

 

برای مثال، شرکت اپل مثل هر شرکت کامپیوتری دیگری نیست. نقطه برتری محصولات اپل در کیفیت و طراحی تمیز و بدون نقص بودن نمود پیدا می‌کند. نقطه برتر اپل برای مشتری نیز، استفاده آسان از محصولات این شرکت است.

اپل همیشه سعی داشته بگوید محصولاتش را می‌توان بلافاصله بعد از درآوردن از بسته‌بندی استفاده کرد. آن‌ها این پیام را با بسته‌بندی محصولات و همینطور با برگزاری مراسم معرفی برای محصولات‌شان به ما یادآوری می‌کند.

شعار مشهور اپل که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ استفاده می‌شد را به یاد دارید؟ «متفاوت فکر کن!». ایده اصلی این شعار هنوز هم در اپل استفاده می‌شود.

مرحله ۵: ساخت لوگو و شعار عالی را فراموش نکنید
پایه‌ای‌ترین (و مسلما مهم‌ترین) بخش برندسازی، ساخت یک لوگو و شعار مناسب برای کسب و کار شماست. این تصویر گرافیکی تقریبا روی هرچیزی که مرتبط به کسب و کار شما باشد نقش می‌بندد و نماد کسب و کار شما بوده و آن‌چیزی را که عرضه می‌کنید نشان می‌دهد.

آماده باشید که زمان و هزینه را برای ساخت لوگوی عالی کنار بگذارید. شما لوگو را روی هرچیزی قرار می‌دهید و هویت بصری برند شما می‌شود. برای اینکار یک طراح حرفه‌ای و یا حتی یک آژانس خلاق برای ساخت هویت بصری برند خود استخدام کنید تا در این زمینه عالی ظاهر شوید.

مرحله ۶: صدای کسب و کار خود را مشخص کنید
صدای شما با توجه به هدف کسب و کارتان، مشتریان شما و صنعتی که در آن فعال هستید، تعیین می‌شود. این صدا درواقع نحوه ارتباط برقرار کردن شما با مشتریان‌تان را نشان می‌دهد و اینکه آن‌ها چطور به شما پاسخ خواهند داد.

صدای یک کسب و کا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

حرفه‌ای
دوستانه
سرویس محور
تبلیغاتی
مکالمه محور
آموزنده
در بین برند‌های ایرانی می‌توانیم به اسنپ اشاره کنیم که زبان و نحوه گفت و گوی آنها در فضای مجازی و شبکه اجتماعی توییتر دوستانه است. آنها توییت‌هایی با چاشنی طنز دارند و به نوعی از روش بازاریابی «جک مارکتینگ» هم استفاده می‌کنند.

 

مرحله ۷: پیام برندتان را مشخص کنید
وقتی برند سازی می‌کنید، به مشتریان‌تان به شکل خلاصه بگویید چه کسی/شرکتی هستید. این کار را با صدایی که برای کسب و کار خود انتخاب کردید، انجام دهید. پیام شما باید به شکل پیچیده‌ای به برند شما مرتبط بوده و در ۱ الی ۲ جمله منتقل شود.

این پیام باید فراتر از لوگو و شعار شما باشد تا بتواند جنبه‌های کلیدی کاری را که انجام می‌دهید، چیزی که برای مشتریان آماده کرده‌اید و اینکه چرا باید مشتری شما را انتخاب کند، شامل شود.

پیام یک برند باید فرصتی برای ارتباط انسانی با مشتریان فراهم کند و بتواند مستقیما روی احساسات مشتریان تاثیر بگذارد.

معنی جمله بالا به این معنی است که زبان پیام شما باید سریعا قابل فهم باشد و در عین حال احساسات خواننده را تحت تاثیر قرار دهد. نکته مهم اینجاست که در پیام خود نگویید محصول شما چه کاری می‌تواند انجام دهد؛ بلکه بگویید چرا این موضوع برای مشتریان حائز اهمیت است.

مثلا شرکت TOMS به ازای هر کفشی که شما بخرید، به یک فرد بدون استطاعت کمک خواهدکرد. آن‌ها پیام خود را به شکلی واضح بیان کرده‌اند: «با هر محصولی که شما سفارش دهید، TOMS به یک نیازمند کمک خواهد کرد. یکی برای یکی»

 

مرحله ۸: مانع درخشش شخصیت برند خود نشوید
مشتریان به دنبال شرکتی با محصولات تکراری که توسط دیگر شرکت‌ها تولید می‌شود، نیستند. آنها به دنبال تجربه جدیدی هستند که همگام با نیاز‌های آن‌ها بوده و در عین حال حس جان بخشی در آن وجود داشته باشد.

باید شخصیت برندتان را در تمام جنبه‌های برندسازی خود رعایت کنید. به عنوان مثال می‌توانید با رعایت مسائل زیر، به برند خود شخصیت بدهید:

استفاده از یک صدای خودمانی در مکالمات‌تان (استفاده از «من» و «تو» در صحبت با مشتریان)
انتشار پشت صحنه از کسب و کارتان
تعریف کردن تجربیات واقعی
معرفی کردن محصول یا سرویس خود به شکلی جذاب و شگفت انگیز
همچنین بخوانید: کلید مدیریت زمان
مرحله ۹: برند خود را در تمام جنبه‌های کسب و کارتان مخلوط کنید
برندسازی هرگز متوقف نمی‌شود. برند شما باید منعکس کننده هرچیزی باشد که مشتری در کسب و کار شما می‌بیند. اگر یک مشتری به دفتر کار شما می‌آید، برند باید هم در لوازم اداری و هم در روابط کارمندان شما با متشری منعکس شود.

هرچیز محسوسی (از کارت ویزیت گرفته تا پکیج محصولات‌ و تبلیغات‌تان) باید شامل لوگو و حتی شعار کسب و کار شما باشد. در طراحی وب‌سایت‌تان هم باید این موارد قابل لمس باشد و در پیامی که در سایت‌ منتقل می‌کنید، برندتان خود را فریاد بزند.

در صفحات کسب و کارتان در شبکه‌های اجتماعی نیز باید «برند» قابل لمس بوده و در صدایی که برای ایجاد ارتباط با مشتریان‌تان در این شبکه‌های اجتماعی دارید، همچنان مشهود و قابل لمس باشد.

مرحله ۱۰: ثبات در برندسازی اهمیت فراوانی دارد
تا زمانی که احساس نیاز در تغییر برند خود می‌کنید و می‌خواهید یک برند جدید با اثرگذاری بیشتر داشته باشید، باید یک نکته را رعایت کنید و آن «ثبات» نام دارد.

وقتی شما یک صدا برای برند خود انتخاب کردید، باید از آن در تمام محتواهایی که در جاهای مختلف به اشتراک می‌گذارید، استفاده کنید.

برند شما نباید مدام تغییر کند چراکه این تغییرات باعث گیج شدن مشتریان شما می‌شود و ساخت برندی که سالها برای شما بماند، سخت و سخت‌تر می‌شود.

برای مثال نگاهی به استارباکس بیاندازید. برند استارباکس از ابتدا وعده نزدیک‌تر کردن آدم‌ها را داد و تا به امروز به قول خود وفادار مانده است. در هر شعبه از استارباکس که بروید، میزهای بزرگ و اینترنت رایگان وجود دارد. حتی همیشه در شعبات استارباکس یک موسیقی متن ملایم پخش می‌شود تا افراد بتوانند به سادگی با یکدیگر مکالمه کنند. همچنین آنها اسم شما را روی لیوان قهوه شما می‌نویسند تا احساس نزدیکی بیشتری بین شما و افراد استارباکس به وجود بیاید.

 

حتی با وجود اینکه استارباکس لوگوی خود را در سال ۲۰۱۱ تغییر داد، همچنان با دیدن لوگوی جدید حس و حالی همانند گذشته در مورد استارباکس برای شما به وجود می‌آید. آن‌ها اسم استارباکس را از لوگوی خود حذف کردند ولی دلیل نمی‌شود با دیدن این رنگ سبز و تصویر پری دریایی در وسط آن، بلافاصله اسم استارباکس در ذهن شما تداعی نشود.

مرحله ۱۱: هوادار شماره یک برند خود باشید
وقتی شما توانستید یک برند برای کسب و کار کوچک خود بسازید، شما (و کارمندان‌تان) باید بهترین طرفدار این برند باشید تا در بازاریابی برند خود تاثیر بگذارید. فراموش نکنید هیچ‌کس بهتر شما برندتان را نمی‌شناسد، پس این وظیفه شماست که بتوانید به بهترین شکل، برند خود را تبلیغ کنید.

وقتی کارمندان جدید استخدام می‌کنید، حتما در نظر بگیرید که آن‌ها با فرهنگ سازمانی شما همخوانی دارند و ماموریت‌ها و اهداف شرکت را نه تنها مثل شما می‌بینند بلکه برای برند شما هم ارزش قائل هستند. کارمندان‌تان را باید تشویق کنید که یک برند شخصی برای خود بسازند تا بتوانند با کمک آن، به محبوب‌تر شدن برند کسب و کارتان کمک کنند.

به مشتریان وفادار خود نیز فرصت دهید و با تشویق آنها به نوشتن ریویو و به اشتراک گذاری محتوای شما، به بالا رفتن ارزش برندتان کمک کنند.

جمع بندی
برندسازی موفق یک پروسه است که به کسب و کار شما اجازه می‌دهد از یک بازیکن کوچک، به یک رقیب جدی در حوزه فعالیتی کسب و کارتان تبدیل شوید.

در این فرآیند شما متوجه خواهید شد که چطور مشتریان روز به روز بیشتر در برند شما کند و کاو می‌کنند و اعتمادشان به شما بیشتر می‌شود. با این روند، میل و علاقه مشتریان برای سفارش محصولات یا سرویس شما نیز بیشتر می‌شود.

یک پیام عالی و یک هویت بصری برای منعکس کردن اهداف خود بسازید تا برند‌تان بیش از پیش در جامعه جا بیفتد.

همچنین برندتان را در همه جنبه‌های کسب و کارتان قرار دهید. از جلوی مغازه‌تان گرفته تا وب‌سایت‌تان و تعملات شخصی، همه و همه باید حاوی برند و پیام شما باشند.

در نهایت این جمله از Scott Bedbury، از اعضای ارشد سابق نایکی و استارباکس، را فراموش نکنید. «برند یک داستان است که همیشه تعریف خواهدشد.»

در دنیای کسب و کار، برای انتقال پیام مناسب و درست به مشتریان فعلی و بالقوه، ایجاد شهرت و هویت ضروری است. بازاریابی کلمه ای است که هرگاه یک کسب و کار می خواهد خدمات یا محصولات خود را به فروش برساند از آن استفاده می کند، اما چند شرکت معنی و مفهوم این کلمه را درک می کنند و از تفاوت آن با برندینگ (branding) یا برندسازی آگاهی دارند؟

با وجود اینکه برندسازی و بازاریابی هر دو برای موفقیت کسب و کار شما اهمیت شایانی دارند، اما این دو با هم تفاوت زیادی دارند.

همه شرکت ها باید به نحوی چیزی را به فروش برسانند؛ استراتژی های بازاریابی و برندسازی شما نه تنها در فروش محصولات شما، بلکه در ارائه تصویر مناسبی از شرکت شما نیز نقش مهمی ایفا می کنند. به هر حال، امروزه چیزی که باعث جلب توجه مشتریان به شما می شود، شهرت شما است.

تبلیغات
تبلیغات تلگرام اینفلوئنسر مارکتینگ تبلیغات اینستاگرام
بازاریابی چیست؟

بازاریابی که به عنوان یک فرآیند مدیریتی که مسئول شناسایی، پیش بینی و برآوردن نیازهای مشتری به یک روش درآمدزا است تعریف می شود، یک ابزار تاکتیکی در کسب و کار شما به شمار می رود. در واقع، بازاریابی یک بخش جدانشدنی از برندسازی است.

اگر تحقیقات لازم برای بازاریابی انجام بگیرد، سرمایه ای که در آن صرف می شود به سرعت بازخواهد گشت، مخصوصا اگر فرآیند اجرای آن نیز به خوبی انجام شود. با استفاده از یک استراتژی بازاریابی صحیح می توانید اطمینان داشته باشید که مشتری خود را می شناسید، نیازهای او را برآورده می کنید و بالاخره درآمد کسب می کنید. بازاریابی اساسا ابزاری است که برای جذب مشتریان و حفظ ارتباط با آنها ضروری است.

برندسازی چه تفاوتی با بازاریابی دارد؟

برندسازی را می توان بسیار بزرگتر از بازاریابی دانست؛ برندسازی بیان حقیقت و ارزشهای یک سازمان است و شاخصه ها، ارزش ها و ویژگیهای متضمن شرکت را نشان می دهد. برند شما چیزی فراتر از یک نماد یا لوگوی خوب یا وبسایتی است که طراحی زیبایی دارد؛ برند شما چیزی است که نقش تعیین کننده ای در ایجاد وفاداری مشتری دارد.

برندسازی چیزی است که بر اساس آن هویت و شخصیت برند شما بوجود می آید و تصویری ایجاد می شود که در معرض دید مردم قرار می گیرد. برندسازی شما تا مدت مدیدی پس از اتمام آخرین تاکتیک بازاریابی تان در ذهن ها باقی می ماند. در همین راستا، داشتن یک استراتژی برند برای کسب و کار شما ضروری است، زیرا دیدگاه کسب و کار شما به آینده را مشخص می کند و به وضوح چیزی که کسب و کار شما در طلب آن است را بیان می کند.

استراتژی برند و نیاز به آن

استراتژی برند برای کسب و کار مزایای متعددی دارد. استراتژی برند شما را از رقبا متمایز می کند؛ علاوه بر این، با تاکیدی که روی ارائه پیام های درست دارد، به تمرکز شما در هنگام اجرای بازاریابی کمک می کند. به علاوه، می تواند هویت برند شما را تقویت کند و مفهوم تمرکزیافته ای از کسب و کار را در اختیار شما بگذارد.

امروزه استراتژی های تبلیغی و ترویجی متنوعی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید برند خود را تقویت کرده و به رشد و توسعه آن کمک کنید و از این طریق، شرکت خود را در جایگاه شایسته ای قرار دهید.

هدایای تبلیغاتی

تهیه و عرضه هدایای تبلیغاتی روش فوق العاده ای است که به مشتریان بالقوه اجازه می دهد که محصول شما را امتحان کنند؛ یا اگر شرکت شما خدمات محور است، کالاهای تبلیغاتی می توانند برند شما را در ذهن مصرف کنندگان حک کنند و تبدیل به تبلیغات ویژه ای برای کسب و کار شما بشوند. اگر محصول تبلیغاتی و برندشده شما برای مخاطب هدف سودمند باشد، بدون شک در موقعیت های مختلفی از آن استفاده خواهد کرد و همین می تواند برند شما را بیشتر در معرض دید قرار دهد.

در واقع، بر اساس تحقیقی که توسط انجمن بین المللی محصولات تبلیغاتی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ انجام شد، ۷۱ درصد از مصرف کنندگان با دریافت کالاهای تبلیغاتی احساس خوشحالی می کنند، و در نتیجه شادمانی به سرعت با برند شما تداعی خواهد شد.

علاوه براین، همان تحقیق نشان داد که کالای تبلیغاتی موثرترین ابزار بازاریابی برای همه نسل ها، از جوانان گرفته تا کهنسالان است.

رسانه های اجتماعی

با توجه به رشد فزاینده رسانه های اجتماعی، بهره برداری از آنها می تواند روش موثری برای جلب توجه به برند شما باشد. در واقع، این یک روش سرراست تر برای تبلیغ محصول یا خدمات شما است، در عین حالیکه باعث گسترش ارتباط شما در سطح انسانی می شود.

استراتژی پیام برند : ۶ گام کلیدی برای خلق ایده های نو در برند سازی
استراتژی پیام برند به برندهای بی شماری کمک کرده است که با موفقیت جایگاه سازی کنند. با انتخاب پیام برند مناسب شما در ذهن مخاطبان، با آن پیام شناخته می شوید و به این صورت در ذهن مصرف کنندگان جایگاه خود را می سازد.

وقتی پیام برند خود را مشخص کنید ( چه به عنوان تازه وارد یا میراث دار یک صنعت در بازار هدف ) صاحب یک ایده مرتبط در ذهن مخاطبان هدفی خواهید شد، که قصد دارید به آنها دست یابید، و این ایده تضمین می کند که این مصرف کنندگان می دانند با توجه به پیام برند شما چه انتظاراتی باید از آن داشته باشند.

آیا برند شما می تواند صاحب یک ایده باشد؟ بله. حتی اگر در بخش بندی ذهن مشتریان در طبقه خوبی قرار ندارید، می تواند خودتان را از طریق شناسایی شکاف موجود در چشم انداز رقابتی و تلاش برای ایجاد ارتباطات برای پر کردن آن، منحصر به فرد کنید، و خبر خوب آن است که این فرآیند لزوما طولانی و زمان بر نیست.

در ادامه ۶ گام کلیدی برای خلق ایده های نو در برندسازی برای تبدیل شدن به آنچه می توانید یا آنچه باید در بخشی از بازار که در آن فعالیت می کنید، باشید، آورده شده است.

۱ ) تحلیل پیام برند رقبا
رقبای خود را در صنعتی که در آن مشغول هستید، بشناسید. پیام برند آنها را مطالعه کنید و ببینید چه جنبه ­ای از نیازهای موجود در صنعت شما را پوشش داده اند. ببینید پیام رقبا بر چه چیزی تاکید دارد و آیا آنچه بر آن تاکید دارند جذابیت لازم را دارد یا خیر. همچنین بفهمید هدف رقبا از پیام برندشان چیست. در واقع باید بفهمید آنها چه منظوری را می خواهند برسانند و تمرکزشان را بر چه چیزهایی قرار داده اند.

مقاله مرتبط: ۸ دلیل اهمیت پرسنال برند در دنیای بازاریابی
۲ ) نگاشت پیام برند
وقتی یک تحلیل پیام ساده بر هر یک از رقبا انجام دادید، سپس آنها در شبکه­ هایی بر اساس صفات غالب در بازار و بخش­ بندی ­ها آن، تقسیم بندی کنید. حتی میتواند آنها را فقط در یک طیف خطی قرار دهید یا اگر رقبای متعددی دارید از طرح پراکندگی کامل ( full – out scatter ) استفاده کنید. اگر می خواهید خیلی کامل عمل کرده باشید می توانید برای هر یک از رقبا از نقطه ­های بزرگ و کوچکی استفاده کنید که نشان دهنده­ ی سهم بازار کلی آنها از دید شما باشد.

نگاشت پیام برند – استراتژی پیام برند

۳ ) بازرسی پنهان
به دنبال جاهایی باشید که رقبایتان شکست خورده ­اند، آنگاه می توانید تعیین کنید فرصت منحصر به فرد برای ساخت پیام برند کجا نهفته است. در واقع در این گام شما با بررسی نقاط ضعف و قوت رقبا می توانید فرصت­ هایی را شناسایی کنید که رقبا به آن پاسخ نداده ­اند یا به درستی به آن پاسخ نداده ­اند در نتیجه می توانید تمرکز خود را بر آن موقعیت­ ها بگذارید.

۴ ) تراز ( تنظیم ) ارزش های برند
سعی کنید ارزش ­های برند بیشتری را تحت پوشش قرار دهید. البته این بدان معنا نیست که باری به هرجهت عمل کنید و از هر دری سخنی بگویید چرا که در این صورت کنترل و پاسخگویی به تمام آنها دشوار خواهد بود، اما هدف خود را به طرق مختلف پوشش دهید، تا فضای خدمت دهی را برای رقبا سخت تر کنید. در واقع باید سعی کنید تمام حداقل های موجود در صنعت خود را پاسخ دهید تا در مقایسه با رقبا کامل به نظر بیایید.

مقاله مرتبط: ۶ موقعیتی که بازسازی برند در آنها می تواند ایده ی خوبی باشد
۵ ) ساختن ماهیت برند
حالا حوزه­ ی خود را محدود کرده ایم. هنوز یک بیانیه موقعیت، شعار، ویژگی برند، شخصیت برند، یک راهنمای سبک و دیگر عناصر ضروری پیام را در اختیار نداریم. اما نقطه شروع را پیدا کرده ­ایم. با توجه به مراحل قبلی حالا می دانیم پیام برند ما باید شامل چه چیزهایی باشد اما هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. و باید تمام المان­های یاد شده را متناسب با پیام برند بسازیم.

۶ ) آزمون ارتباط پیام برند
حالا که استراتژی پیام برند خود را دارید، ممکن است مایل باشید به وسیله­ ی آزمون ارتباط پیام برند، از اینکه پیام شما به اندازه کافی مرتبط است اطمینان کسب کنید. هر پیامی که انتخاب می کنید باید مرتبط ترین پیام با مخاطبانی باشد که شما سعی دارید به آنها دست یابید. در نتیجه وقتی به دنبال محصول می­ آیند به گفته­ های شما توجه نخواهند کرد اگر شما صاحب ایده­ ای باشید که برای هیچکس جذابیتی به همراه ندارد. در نتیجه برای حصول اطمینان از اینکه پیام انتخابی تأثیر مورد نظر را خواهد داشت انجام این گام از اهمیت بالایی برخوردار است.

انجام این مراحل می تواند مسیری آسان برای انتخاب بهترین استراتژی پیام برند باشد مشروط بر آنکه با دقت و با استفاده از اطلاعات درست صورت گیرد.

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

کلمات جادویی که مشتریان شما مشتاق شنیدن آن‌ها هستند!

مشخص کردن اصول راهبردی برای خدمات مشتریان موضوعی بسیار خوب و مناسب است، اما شما باید با رفتار و کردار خودتان در برخورد با مشتری این اصول راهبردی را در عمل نشان دهید. همواره تعدادی کلمات جادویی وجود دارند که مشتریان شما خواهان شنیدن آنها از شما و کارکنان شما هستند. پس حتما توجه کنید […]

اصول اولیه در بازاریابی با موبایل که خیلی حیاتی هستند!

امروزه بازاریابی با موبایل به عنوان یکی از تکنیک های بازاریابی که به دوره بلوغ خود رسیده شناخته می شود و از هر زمان دیگری دارای تعداد مصرف کننده های بیشتری می باشد که با استفاده از گوشی های هوشمند خود اقدام به خرید و پرداخت می کنند. اگر شما در این حوزه فعالیت دارید، […]

آیا آمادگی بیش‌فروشی در کسب و کار خود را دارید؟

در طول یک دهه گذشته در طی فعالیت های مختلف از قبیل سخنرانی، مربی گری و فعالیت به عنوان مشاور فرصت همکاری با هزاران کسب و کار مختلف از استارت آپ های نوپا تا سازمان های بالغ با بیش از ۳۰ سابقه را داشته ام. جدای از مسئله بلوغ و طی شدن مرحله رشد این […]

اینفوگرافیک: ۷ نکته بازاریابی که هر مشاوری حتمن باید از آن استفاده نماید!

مشاوره یک حرفه بسیار تاثیرگذار است که افرادی که در این حوزه به فعالیت می‌پردازند، در زمینه کاری خود بسیار خبره بوده و آنقدر مسلط هستند که می‎‌توانند گره گشای مشکلات دیگران شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم به ۷ نکته اشاره کنیم که بواسطه آنها، مشاوران می‌توانند بسیار بهینه‌تر عمل کرده و به […]

۴ درسی که از بازاریابی فروشندگان جنوب‌ شرق آسیا می‌توان یاد گرفت!

بازار جنوب شرق آسیا همانند این است که گویی فضای اینترنت جان گرفته و در برابر شما ظاهر شده است – تحریک بیش از حد، فروش و تبلیغات که از هر طرف شما را مخاطب خودش قرار می دهد. بجای تبلیغات پاپ آپ بر روی سایت های اینترنت، شما با فروشندگان پاپ آپ روبرو است. […]

شمع قبانی: نویسنده، سخنران و مدیر بازاریابی

نام به انگلیسی: Shama Hyder سال و محل تولد: ۲۵ آوریل ۱۹۸۵، گائو، هندوستان آدرس وبسایت: http://shamahyder.com/ شمع قبانی نویسنده، سخنران و مدیر ارشد اجرایی گروه بازاریابی Marketing Zen Group است که خود در سال ۲۰۰۹ آن را راه اندازی کرده و در حوزه بازاریابی در شبک های مجازی فعالیت می کند. وی همچنین نویسنده کتابی […]

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید!

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

اگر کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کردید ولی درآمد زیادی ندارید!!

مدیران محترم کسب و کار اینترنتی که تا به حال نتوانستند درآمد کافی از آن را ایجاد کنند. با شرکت در دوره تدوین سفرنامه مشتری می توانند به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارنند. همچنین این دوره منجر به تغییر دید و بینش مناسب شما در خصوص کسب و کار اینترنتی می شود که در نهایت به درآمد حداقل 3 برابر در پایان یکسال برسید. چرا که در حقیقت به ناگفته های روش های درآمدزایی که حاصل تجربیات خودمان از این کسب و کار را با صداقت در اختیارتان قرار خواهیم داد. فقط افرادی که حایز شرایط باشند در این دوره شرکت خواهند کرد، ممکن است شما مدرس، مشاور، تولید کننده، واردکننده، مدیر شرکت و هر کسب و کاری باشید که در حال حاضر با استفاده از اینترنت محصول، کالا و خدمت خود را به بازار هدف آنلاین ارایه می دهید ولی از درآمد خودتان راضی نیستید. تمامی مباحثی که در دوره تدوین سفرنامه مشتری کاملا کاربردی و قابل اجرا در شرایط فعلی کشور عزیزمان است و حامل تجربیات خودم در این حرفه است. حتمن به آدرس وب سایت خود اشاره کنید تا بتوانید این آموزش را بعد از بررسی و تایید دستی دریافت نمایید.

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در تلگرام با ما همراه باشید!

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
X