اگر شما در حوزه بازاریابی تلفنی فعالیت می کنید ،احتمالا با منشی‏‎ها و مدیران دفاتر زیاد صحبت کرده‎اید. منشی‌ها عموما بین شما و افراد تصمیم گیرنده اصلی قرار دارند. منشی‌ها تصمیم می گیرند که آیا شما را به فرد مورد نظرتان وصل کنند و یا خیر.

در مطلب به ۷ نکته مهم جهت عبور از سد منشی‎های و مدیران دفاتر و دست یافتن به تصمیم گیرنده اصلی در بازاریابی تلفنی اشاره می‌کنم.

نکته شماره ۱) منشی‎ها و مدیران دفاتر، دشمن شما نیستند.

منشی‎ها و مدیران دفاتر دشمن شما نیستند ،آن ها فقط کارشان را انجام می‎دهند. با آنها به مانند یک ماشین  اتوماتیک پاسخ‎گویی تلفن نگاه نکنید، بلکه به جای آن بر ایجاد روابط خوب با آنها در بازاریابی تلفنی متمرکز شوید. در اولین مکالمه فامیل آن‌ها را بپرسید و در مکالمات بعدی از آن استفاده کنید. منشی‎ها جایگاه طلایی در یک شرکت و سازمان دارند و به چشم انسان‎های استراتژیک به آنها نگاه کنید. اگر به آن‌ها به چشم دشمن نگاه کنید این باعث یک ایجاد یک سد و مانع روان‎شناختی در شما می‎شود و برای شما مشکل ایجاد می‎کند.

نکته شماره ۲) در بازاریابی تلفنی بزرگ به نظر بیایید.

مدیران هرگز مانند افراد عادی رفتار نمی‎کنند. اگر شخص مقابل شما اعتقاد داشته باشد که شما مهم هستید آن‎گاه با شما به گونه‎ایی دیگر رفتار می‌کند.

در بازاریابی تلفنی لحن صدای آرام همراه با اعتماد به نفس داشته باشید. اگر در لحظات ابتدایی مکالمه تلفنی با منشی‎ها و مدیران دفاتر عصبی باشید و یا دست‎پاچه شده باشید. این احساسات را با صدا، رفتار و کلمات خود به آن‌ها انتقال می دهید. تمام این‌ها بر روی ادراک منشی‌ها نسبت به شما اثر می گذارد.

اگر احساس عصبیت می‎کنید قبل مکالمه چند تا نفس عمیق از بینی خود بکشید و آن را از دهان خود بیرون دهید. تا خودتان را در حالت آرامش قرار دهید. زمانی که منشی گوشی تلفن را برداشت لبخند بزنید و با او با اطمینان و آسودگی خاطر احوال‌پرسی کنید.

نکته شماره ۳) سوال نپرسید.

اگر فامیل تصمیم گیرنده اصلی را می‎دانید از منشی یا مدیر دفتر نپرسید که شخص مورد نظر هستند یا نیستند! در بازاریابی تلفنی شما حضور و غیاب نمی‎کنید! زمانی که منشی گوشی را برداشت، مودبانه از او بخواهید شما را به فرد مورد نظرتان وصل نماید. زمانی که سوال می‎پرسید خودتان را بیشتر در معرض شنیدن پاسخ منفی قرار می دهید.

مثال:

سلام،وقت بخیر.لطف کنید جناب آقای …….

نکته شماره ۴) بر روی منفعت و مزایای کالا و خدمات خود تکیه کنید.

اگر منشی در بازاریابی تلفنی دلیل تماس شما را پرسید بر روی منفعت کالا و محصول خود تکیه کنید.

مثال :

فروشنده : سلام وقت بخیر.لطف کنید جناب آقای …….
منشی: شما؟
فروشنده : من …… هستم. ما در زمینه افزایش بهره‎وری نیروی فروش فعالیت می‎کنیم.

نکته شماره ۵) توضیح دهید که با چه کسی کار دارید.

در بازاریابی تلفنی بسیاری از فروشندگان زمانی که فامیل تصمیم‎گیرنده را نمی‎دانند، هنگامی که منشی گوشی را برداشت به او می‌گویند: لطفا وصل کنید به مدیرتان یا لطفا به مدیر عامل وصل کنید.

این طرز مکالمه عموما با این جواب روبرو می شود : ایشان نیستند و یا ایشان جلسه هستند. به جای دنبال مدیر گشتن، با منشی رو راست باشید و دلیل مکالمه‎تان را بگویید و از او کمک بخواهید.

مثال:

سلام.وقت به خیر. من ……. هستم از شرکت مدیر آینده ما در زمینه آموزش و توانمندسازی کارکنان واحد فروش فعالیت می‎کنیم. می‎توانید به من راهنمایی کنید در این زمینه با چه کسی می‎توانم صحبت کنم؟

چگونه از سد منشی‏ها برای دسترسی به افراد تصمیم‏گیرنده در بازاریابی تلفنی عبور کنیم؟

نکته شماره ۶) منشی‎ها یک منبع عظیم دانش و اطلاعات در یک کسب و کار هستند.

منشی ها و مدیران دفاتر یک منبع عظیم اطلاعات در رابطه با تصمیم‎گیرنده اصلی و همچنین شرکت هستند.

شما در بازایابی تلفنی می‎توانید اطلاعات خود را با آن‎ها چک کنید و احتمالا بر آن‌ها بیافزایید. هر چه اطلاعات بالاتری داشته باشید در حوزه بازاریابی و فروش تصمیمات بهتری می‎توانید بگیرید.

نکته شماره ۷) از یک راه غیرمعمول استفاده کنید.

در بازاریابی تلفنی از منشی‎ها و مدیران دفاتر می‎خواهند آن ها را به تصمیم گیرندگان اصلی وصل کنند. در این فرآیند بسیاری از فروشندگان حذف می شوند. شما می‎توانید از یک روش غیر معمول استفاده کنید و از آن‌ها بخواهید شما را به واحد فروش وصل کنند.

به احتمال خیلی زیاد شما می‎توانید تماس خود را برقرار سازید. برای کسی که در واحد فروش هست دلیل تماس خود را بیان کنید. او به احتمال زیاد به شما کمک می‌کند به هر صورت شما یکدیگر را درک می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *