چگونه چرخه فروش یا فرآیند فروش وب سایت را بهینه‌سازی کنیم؟

مهمترین اصلی است که مدیر هر سایت باید به آن با یک دید متفاوت و با یک استراتژی متفاوت داشته باشد.

افزایش فروش سایت ارتباط مستقیمی با خرید بازدیدکنندگان سایت‌های آنلاین دارد که برای جلب اعتماد آنان کاری بیش از آن که در حال حاضر انجام می‌دهید، باید انجام دهید. البته باید این نکته را هم به عنوان یک مشاور بازاریابی متذکر بشوم که تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان وفادار یک فرآیند جذاب و در عین حال سخت می‌باشد که باید در این راه صبور بوده و روز به روز بر کیفیت خدمات خود بیافزایید.

مهم ترین هدف برای افزایش نرخ فروش سایت شما، طراحی آن مطابق با اصول بازاریابی نوین اینترنتی است که خود جای بحث بیشتری دارد.

عنصر مهمی که باعث می‌شود کسب و کار شما به حیات خود ادامه دهد، تبدیل بازدیدکننده به مشتری دائمی می‌باشد که نرخ تبدیل آن خیلی کمتر از ۵ درصد هست.

در این مقاله به عنوان مشاور قصد دارم که روش‌هایی در جهت جلب رضایت و اعتماد مخاطبین سایت و افزایش فروش سایت‌تان که چگونه کنترل فرآیند فروش سایت را به دست بگیریم، حضورتان معرفی کنم.

توجه داشته باشید که جایگاه بازدیدکننده به عنوان مشتری بستگی به نوع درآمد از سایت دارد که می‌تواند یک گروه از مخاطبین خاص انتخاب شود و تمرکز بازاریابی سایت به ترغیب آنها برای خرید باشد.

در این میان به برخی از آنها اشاره می‌کنم.

۱- طراحی سایت با اصول گرافیکی و افزایش سرعت آن

 زمان باز شدن یک صفحه و حجم آن تاثیر بالایی بر رضایت بازدیدکننده سایت شما خواهد داشت.

نحوه نمایش سایت در مرورگرها و سرعت متفاوت را نیز مورد بازبینی قرار دهید تا مشتریان را از دست ندهید.

پراستفاده ترین مرورگرها در ایران به ترتیب فایرفاکس، گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر هستند.

هریک از آنها دستورالعمل‌های خاصی را برای نمایش کدهای HTML و CSS بکار برده که موجب تفاوت نمایش یک صفحه در آنها می‌شود. اگر سایت شما بطور مثال در مرورگر کروم نمایش مناسبی نداشته باشد نزدیک به ۳۰ درصد بازدیدکنندگان خود را از دست داده و پتانسیل بالایی برای افزایش فروش سایت به هدر خواهد رفت. به این مجموعه نحوه نمایش صفحات در گوشی های هوشمند و تبلت را نیز اضافه کنید. که در حال حاضر بیشتر قالبهای وردپرس از قابلیت واکنش‌گرا استفاده‌ می‌کنند که این مزیت مهمی می‌باشد.

۲- ایجاد حس اعتماد و اطمینان

برای یک فروشگاه آنلاین جلب اعتماد بازدیدکنندگان تاثیر زیادی بر افزایش نرخ فروش سایت خواهد داشت به این منظور با کسب مجوزهای لازم، نمایش آنها در صفحه اصلی سایت، وجه قانونی خود را به کاربران سایت نمایش دهید. دریافت نماد اعتماد الکترونیکی و استفاده از درگاه پرداخت امن بانکها می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای یک فروشگاه اینترنتی و افزایش میزان فروش نسبت به تعداد بازدیدکننده باشند.

۳- آسان سازی صفحات برای دسترسی راحت کاربران

به عنوان یک مشتری در سایت خود ثبت نام کرده و یکی از محصولات را سفارش دهید، طی کردن تمامی مراحل ثبت نام و خرید، روش مناسبی برای شناخت معایب کار و بخش های نامفهوم آن است. همچنین مراجعه به سیستم آمارگیری سایت و بررسی صفحاتی که کاربران از سایت خارج می‌شوند می‌تواند راه‌گشای مناسبی برای شناخت کمبودهای موجود در سایت باشد.

۴- ایجاد ارتباط دو طرفه با کاربران سایت

طراحی و ساخت صفحاتی مناسب برای بخش های درباره ما و تماس با ما بر ایجاد یک ارتباط دو طرفه و حس شناخت متقابل موثر است. برای یک فروشگاه اینترنتی ارائه توضیحاتی کامل از نحوه سفارش، شرایط و ضوابط، نحوه تحویل، روشهای پرداخت و مسئولیت های فروشنده امری ضروری بوده و تاثیر زیادی بر افزایش فروش سایت خواهد داشت.

۵- نظرات مشتریان راضی

در نظر گرفتن بخشی برای نمایش نظرات مشتریان قبلی سایت و رضایت آنها از محصول خریداری شده مشوق مناسبی برای بازدیدکنندگان سایت به خرید بوده و می‌تواند افزایش چشمگیری در میزان فروش یک سایت اینترنتی ایجاد کند. واقعی بودن این بخش و پرهیز از بزرگنمایی و اسطوره سازی، آن را باورپذیر و قابل استناد خواهد کرد.

۶- کاهش تعداد فیلدهای فرم ثبت نام در هنگام خرید

طراحی فرم ثبت نام یا خرید برای یک سایت اصول مربوط به خود را دارد. کم بودن تعداد فیلدها و پرهیز از درخواست اطلاعات اضافی و غیرضروری شانس شما را برای تکمیل فرم از طرف مشتریان افزایش می‌دهد.

۷- بخش سوالات متداول

برای سوالاتی که به طور معمول مشتریان از شما می‌پرسند بخش مجزایی ایجاد کرده و با دقت و حوصله جواب تمام آنها را بدهید. انجام این کار نه تنها حجم کاری شما را در آینده کاهش خواهد داد بلکه موجب راحتی و رضایت کاربران سایت نیز خواهد شد.

۸- پاسخگویی و پشتیانی آنلاین

پاسخگویی آنلاین در سایت و پشتیبانی قوی برای یک فروشگاه اینترنتی بسیار مهم خواهد بود. شما می‌توانید جواب مشتریان خود را همان زمان که در سایت حضور دارند بدهید و آنها را تشویق به خرید کنید. با راه اندازی یک سیستم ارتباط آنلاین در مدتی کوتاه شاهد افزایش فروش سایت و تاثیر آن خواهید بود.

برای افزایش فروش سایت و تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری موارد دیگری را نیز می‌توان در این لیست قرار داد که متناسب با زمینه کاری و نوع محصول ارائه شده اهمیت پیدا می‌کنند. هدف از این مقاله به عنوان یک مشاور معرفی مهمترین موارد و جلب نظر شما به این بخش یعنی رضایت مشتریان بوده است. اگر شما هم روشهای ابتکاری و تجربیاتی موفق در افزایش فروش سایت خود داشته اید در بخش نظرات همین صفحه با دیگران در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

question