اینترنت اشیا (IOT) چیست؟ چگونه می‌تواند در شکل‌گیری استارت آپ موثر باشد؟

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران کسب و کار اینترنتی ۱۳۹۶/۰۹/۱۶ بدون دیدگاه 810 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۷/۱۱/۱۰
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۲ votes, average: ۵.۰۰ out of ۵)
Loading...

اینترنت اشیا Internet of Things به بسیاری از چیزها مانند اشیا و وسایل مختلف در محیط پیرامون‌ ما که به شبکه اینترنت متصل هستند اشاره دارد. توسط اپلیکیشن‌های مختص این اشیا در تلفن‌های هوشمند و تبلت می‌توان آن‌ها را مدیریت و کنترل کرد. اینترنت اشیا در حقیقت، ارتباط سنسور و دستگاه‌های متصل به شبکه‌ است …

اینترنت اشیا Internet of Things به بسیاری از چیزها مانند اشیا و وسایل مختلف در محیط پیرامون‌ ما که به شبکه اینترنت متصل هستند اشاره دارد. توسط اپلیکیشن‌های مختص این اشیا در تلفن‌های هوشمند و تبلت می‌توان آن‌ها را مدیریت و کنترل کرد. اینترنت اشیا در حقیقت، ارتباط سنسور و دستگاه‌های متصل به شبکه‌ است که از طریق آن می‌توانند حتی بدون دخالت انسان با یکدیگر در تعامل باشند.

این ویژگی می‌تواند از ارتباط‌های خیلی ساده یک گوشی با تلویزیون‌های هوشمند امروزی باشد تا ارتباط‌های پیچیده نظارت بر زیرساخت‌های شهری و ترافیکی و همچنین صنعتی را شامل شود. حتی به مرور زمان شامل ارتباط ماشین لباسشویی، یخچال و گجت‌های پوشیدنی با ارتباط اینترنتی و شبکه مجازی و خیلی از دستگاه‌های مختلف را در برمی‌گیرد.

اصطلاح اینترنت اشیا اولین بار توسط کوین اشتوین از پراکتر و گمبل، بعد مرکز دانشگاه MIT’s Auto-ID در سال ۱۹۹۹ ابداع شد.

دلیل چند وجهی بودن مفهوم اینترنت اشیا شاید برمی گردد به این‌که نام آن ترکیبی از دو کلمه است که یکی دیدگاه شبکه گرایی و دیگری حرکت به سمت اشیاء عمومی را تاکید می‌کند که در یک بسته اشتراکی و ترکیبی قرار بگیرند.

اینترنت اشیا با دو دید اینترنت‌گرایی و شیءگرایی باعث تغییر در قراردادهای تجاری، تحقیقات و استانداردهای فعلی خواهد شد. اینترنت اشیا را می‌توان گفت که عبارت است از توصیف رشد اینترنت و نفوذ آن به درون اشیاء محیط اطراف‌مان، جهت ایجاد ارتباط ماشین به ماشین و انجام وظایف بدون دخالت انسان.

Internet of Things در حقیقت مفهوم machine to machine(ماشین به ماشین) است که در دهه اخیر وارد دنیای فن‌آوری و تکنولوژی شده است که ده‌ها میلیارد وسیله در خانه، خودرو و حتی درختان خیابان را به هم متصل کرده است.

اریک فیسچر، متخصص آمریکایی در حوزه­ دانش و فناوری، به تحلیل این قابلیت جدید پرداخته که نتایج آن توسط مرکز تحقیقات کنگره آمریکا منتشر شده است.

اینترنت اشیاء (IoT) به شبکه‌­ای از اشیاء اشاره می‌کند که می‌توانند با کمک کامپیوتر و از طریق ارتباط اینترنتی با سایر اشیاء ارتباط برقرار کنند.
“اشیاء” می­‌تواند شامل هر “چیزی” باشد که قابلیت جمع آوری داده­‌ها، کنترل شدن و یا ارتباط از راه دور را داشته باشد. نظیر خودروها، اسباب و وسایل مختلف خانگی، ابزارآلات پزشکی، شبکه­‌های الکتریکی، ابزارآلات مختلف صنعتی، ساختمانی و کشاورزی‌ از این “اشیاء” هستند. اینترنت اشیاء در برگیرنده­ تعداد زیادی از اشیاء به هم وابسته است. در حقیقت، این پدیده به عنوان مرحله­ اصلی در سیر تکامل فضای مجازی شناخته شده است.

این مفهوم از سه بخش اصلی

 • اینترنت
 • اشیا
 • علم تجزیه و تحلیل استفاده از داده‌های منتقل شده از یک دستگاه به دستگاه دیگر

تشکیل شده است.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات اینترنت اشیا را :

«زیرساختی جهانی برای تشکیل جامعه اطلاعاتی بر اساس فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی با قابلیت تعاملی از قبل موجود رو به رشد است تا از طریق اتصال فیزیکی و مجازی اشیا خدمات پیشرفته‌ای را ممکن سازد» تعریف کرده‌است. که قابلیت شناسایی و یکپارچگی با شبکه‌های ارتباطی دارد.

اینترنت اشیا فناوری است که امکان ارتباط میان اشیا را در زیرساخت‌های شبکه فعلی، از راه دور فراهم می‌نماید. همچنین فرصت دسترسی مستقیم دنیای فیزیکی با سیستم‌های مبتنی بر رایانه را ایجاد کرده‌است. اینترنت اشیا در افزایش بهره‌وری، دقت و سود یک کسب و کار بدون دخالت انسان تاثیر زیادی خواهد داشت.

هنگامی که اینترنت اشیا توسط سنسور و محرک‌های رباتیک تکمیل شوند، تکنولوژی جامعی از سیستم‌های هوشمند فیزیکی که شامل تکنولوژی‌های نظیر ماشین هوشمند، خانه هوشمند، شهر هوشمند، نیروگاه هوشمند، حمل و نقل هوشمند است، ایجاد خواهد شد.

اینترنت، اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و کلان داده ابزارهایی در موج صنعتی چهارم هستند. استارت آپ‌ها برای استفاده بیشتر از این تغییر و تحولات عظیم در دنیای فناوری فرصت‌های مناسب را شناسایی و بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری نمایند. همچنین صاحبان کارخانه‌ها، و کسب و کارهای مختلف هر چه زودتر باید روی اینترنت اشیا برای افزایش کیفی و کمی محصول‌های تولیدی همچنین مدیریت ارتباط با مشتریان خود سرمایه‌گذاری نمایند.

تجزیه و تحلیل شرایط محیط بازار، داده‌ کاوی و برنامه‌ریزی برای مواجه با این تغییرات می‌تواند منبع الهام بزرگی برای استارت‌ آپ‌ها باشد. اینترنت اشیاء همچنین بخش کشاورزی و صنعت را تحت تاثیر قرار خواهد دارد و دامنه‌ی کاربرد آن نیز وز به روز افزایش خواهد یافت. متاسفانه دانشجویان و افراد مستعد بیشتر تمکزشان بر روی سیستم‌های عادی که تاثیر زیادی نمی‌تواند ایجاد کند هست.

کشور ما با توجه به استعدادهای زیاد دانشجویان و  مدیران کسب و کارها می‌تواند در هر بخشی از صنعت، کشاورزی، پزشکی یک استارت آپ قدرتمندی را خلق نمایند. این دستاوردها می‌تواند به دیگر کشورهای منطقه صادر شود که ارز آوری زیادی را از این طریق می‌توانیم ایجاد کنیم.

پلتفرم خانه‌ هوشمند  با نام تجاری smart home system اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق داده‌های دریافتی از حسگرها و سنسورها و منابع مختلف در یک آپارتمان و کل آپارتمان‌ها در یک مجتمع می‌تواند منبع عظیمی صرفه‌جویی در انرژی‌های برق، آب، گاز و همچنین با تعیین بخش‌های فعال و غیر فعال ساختمان به کمک این فناوری سیستم گرمایش و روشنایی را به‌طور خودکار مدیریت نمود.

البته گفتنی است که دامنه‌ی کاربرد این تکنولوژی و فناوری جدید در زندگی روزمره در حال حاضر رو به گسترش است. بخش خانگی آن نیز می‌تواند بازاری گسترده و پرسود را برای استارت آپ‌ها رقم بزند.

در سومین کنفرانس انقلاب چهارم صنعتی، در حال حاضر حدود ۱۰ میلیارد شیء در دنیا به اینترنت متصل هستند. طبق پیش‌بینی‌ها، تا سال ۲۰۲۵ این تعداد به ۵۰ میلیارد شی‌ء خواهد رسید. با فراگیرتر شدن اینترنت اشیاء، شرکت‌های مختلف با وارد شدن به این حوزه خواهند توانست، با تولید ابزار و ملزومات این فناوری می‌توانند سهم به سزایی را در اقتصاد نوپا و اشتغال‌زایی داشته باشند.

اینترنت اشیا با اتصال سیستم‌های پیشرفته، دستگاه‌ها، خدمات از ارتباطات ماشین به ماشین با انواع پروتکل‌ها، دامنه‌ها و برنامه‌های کاربردی می‌تواند این صنعت را متحول نماید. اتصال این دستگاه‌های هوشمند به صورت خودکار تقریباً در تمامی زمینه‌ها کمک فراوانی خواهد کرد. همچنین برنامه‌های کاربردی پیشرفته‌ی شبکه هوشمندی را ایجاد خواهد کرد که در توسعه شهرهای هوشمند به کشورها کمک زیادی خواهد کرد.

اشیا هوشمند، به طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها مانند کاشت تراشه برای نظارت بر کارکرد قلب، فرستنده زیست تراشه در حیوانات مزرعه مثل گاو، گوسفند، حلزون‌های الکتریکی در آب‌های ساحلی، خودروها با حسگرها، دستگاه‌های تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای برای نظارت بر محیط زیست، مواد غذایی، پاتوژن(بیماری‌زا) یا دستگاه‌های عملیات میدانی به آتش نشانان در عملیات جستجو و نجات افراد کمک شایانی خواهند کرد.

این دستگاه‌های هوشمند اطلاعات مفید را با کمک فناوری‌های مختلف جمع‌آوری می‌کنند سپس همانند سیستم گردش خون به صورت خودکار داده‌ها را ما بین دستگاه‌های مختلف به جریان می‌اندازد.

نمونه بارز آن اتوماسیون خانگی یا خانه هوشمند است که کنترل و اتوماسیون روشنایی، گرمایشی (مانند ترموستات هوشمند)، تهویه، سیستم‌های تهویه مطبوع، لوازم خانگی از قبیل ماشین لباسشویی/ خشک کن، جاروبرقی روباتیک، تصفیه هوا، اجاق گاز، یخچال/ فریزر که با استفاده از وای فای برای نظارت از راه دور و اینترنت نیز به کار می‌رود.

امروزه تقریبا ابزارها و تجهیزات مختلف در هر خانه‌­ای را می­‌توان هوشمندسازی کرده و همگی را به یک پردازش‌گر مرکزی متصل نمود.

ابزارهای متصل به یکدیگر، در تمامی سطح خانه‌­ها گستره­ وسیعی از شبکه­‌های مرتبط با هم را تشکیل می­‌دهند. استفاده از این ابزارها و امکانات، موجب بهبود راندمان بهره­‌برداری از انرژی، بالا رفتن امنیت خانه و در نهایت تسهیل کارهای روزمرۀ زندگی خواهد شد. امروزه تقریبا ابزارها و تجهیزات مختلف در هر خانه‌­ای را می­‌توان هوشمندسازی کرده و همگی را به یک پردازش‌گر مرکزی متصل نمود. از جمله­ این سیستم­‌ها، می­‌توان به سیستم‌­های امنیتی خانگی، نور و تهویه­ هوای خانه، تلویزیون­‌ها و ابزار­های بازی و سرگرمی و حتی یخچال و فریزرها و ماشین لباسشویی و غیره اشاره کرد. با این اوصاف در آینده نزدیک بسیاری از وسایل خانه در حریم خصوصی قابلیت جذب اطلاعات را دارند، که چالشی خواهد بود که از هم‌اکنون باید مسئولان ذیربط فرهنگی و فناوری به فکر مدیریت آن باشند تا با کنترل تبعات منفی اینترنت اشیا، جامعه از مزایای این فناوری بهره‌مند شود.

ینترنت اشیا (IoE) معماری نوظهور اطلاعاتی مبتنی بر اینترنت می­ باشد که تعامل بین اشیا و خدمات را در محیطی امن و قابل­ اطمینان توسعه می­ دهد. درواقع هدفش کاهش فاصله بین اشیای دنیای فیزیکی و سیستم­ های اطلاعاتی است. در بحث اینترنت اشیا انتظار می رود که اشیای هوشمند به عضو فعالی در کسب و کار و فرایندهای اطلاعاتی و اجتماعی تبدیل شوند به طوری که قادر باشند بین خودشان و محیط بیرونی از طریق تبادل داده و اطلاعات حس شده تعامل داشته باشند.

نمونه هایی از بکارگیری اینترنت اشیا در زندگی روزمره عبارتند از:

اگر پیش بینی شود که امروز باران می بارد، رنگ دسته چتر تغییر می یابد.
رسیدگی به افراد مسن از راه دور بسیار ساده تر می شود.
ردیابی و پیگیری کالا در فرایند انبارداری بسیار کارآمد و اثربخش انجام می شود.
یخچال متصل به شبکه به ما یادآوری می کند که مواد غذایی به اتمام رسیده است.

همچنین  در بخش نرم‌افزار و گسترش اینترنت اشیا، مقادیر زیادی از داده‌ها از مکان‌های تجاری مختلف با ضرورت نتیجه‌ بخش از تجمع سریع داده‌ها و رفتار مشتریان و شاخص‌های خرید جمع آوری و به فروشگاه اینترنتی و فیزیکی کمک زیاد می‌کند. اینترنت اشیا یکی از سیستم عامل‌های هوشمند یک شهر الکترونیک و سیستم‌های مدیریت انرژی است.

اینترنت اشیا چه تفاوتی با  Internet of everything دارد؟

اینترنت اشیا اصطلاحی است که به اشیاء متصل در سراسر دنیا پیش از آنکه در معرض برنامه‌های دیجیتال قرار گیرند، اطلاق می‌شود. اما IoE تمرکزش بیشتر روی مجموعه داده‌ها و روشی که آنها با یکدیگر ترکیب شده و برای ایجاد مفهوم آنالیز می‌شوند، قرار دارد.

ABI Research این مفهوم را این گونه توصیف می‌کند:

IoE شامل سه زیر مجموعه زیر:

 • اینترنت اشیا
 • اینترنت انسان (ورودی انسان به ماشین در هر شکلی) مثل شرکت نورالیت
 • اینترنت دیجیتال (تولید داده و مراوده آن برای استفاده‌های بعدی)

شاید IoE هدف نهایی باشد، اما رسیدن به آن بدون IoT ممکن نیست.

اینترنت اشیا همه چیز را در بر خواهد گرفت

گستردگی حوزه اینترنت اشیا باعث ایجاد اشتیاق فراوان در این حوزه می‌شود. در نوامبر ۲۰۱۴ گارتنر اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۱۵ تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت حدود ۴.۹ میلیارد خواهد بود. که این روند صعودی تا پایان سال ۲۰۲۰  به ۲۶ میلیارد دستگاه خواهد رسید. ۱۳ میلیارد دستگاه در بخش مصرفی و بقیه را بخش خودرو و تجارت به خود اختصاص خواهد داد. طبق پیش بینی گارتنر درپایان سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ درصد از ۲.۶ میلیارد شی متصل به اینترنت و یکدیگر در میان شهرهای هوشمند، متعلق به خانه‌های هوشمند خواهد بود.

اینترنت اشیا و ایجاد نگرانی درباره امنیت و حفظ حریم خصوصی

در ایالات متحده، کمیسیون تجارت فدرال به مساله امنیت و حفظ حریم شخصی پرداخته است که در همین راستا گزارشی را در سال ۲۰۱۵ مبنی بر ایجاد امنیت و حفظ حریم شخصی باید از همان شروع کار باید به عنوان یک مساله مهم توسط شرکت‌ها پرداخته شود.

ایده به حداقل رسانی اطلاعات، قانونی است که شرکت‌ها را از داشتن اطلاعات بیشتر را منع و اطلاعات افراد باید بی‌نام ذخیره تا امکان لینک دوباره به آن‌ها از بین برود. در این رابطه شرکت‌هایی مثل اینتل و ARM اقدامات امنیتی فعال هستند ولی کارهای خاص زیادی باید در این راستا انجام شود.

امنیت و حریم خصوصی، به عنوان یک مشکل اساسی بر سر راه “اینترنت اشیاء”به شمار می‌رود. احتمال حمله­ اینترنتی به اطلاعات شخصی افراد و هک کردن آن، یکی از این چالش‌ها است.

به نظر می‌رسد مشکلات و اخبار مربوط به جاسوسی و ورود به حریم خصوصی کاربران در شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و… موجب آن شده تا کنگره گام‌های نخستین خود در رابطه با این فناوری جدید را مطمئن‌تر بردارد.

 • استراتژی آمریکا در مورد توسعه­ اینترنت اشیاء، بهبود رفاه اجتماعی است، در این زمینه راه برای نوآوری باز است ولی اجازه­ سوء‌استفاده داده نخواهد شد.
 • به رسمیت شناختن اهمیت رضایت عمومی و نقش تجارت و شرکت­‌های فعال در پیشرفت این موضوع
 • التزام دولت فدرال در استفاده بهینه از اینترنت اشیاء
 • التزام در زمینه­ توسعه­ تکنولوژی­‌های جدید و مشخص کردن راهکارهایی برای فائق آمدن بر مشکلات اجتماعی
 • نبود اتفاق نظر در مورد استانداردهای “اینترنت اشیاء” به ویژه در مورد نحوه­ اتصال
 • لزوم انتقال به یک پروتکل اینترنتی جدید (چراکه با استفاده­ هریک از ابزارهای مختلف به کار گرفته شده در این فناوری از یک آی‌پی IP برای شناسایی، تعداد آی‌پی‌های مورد استفاده به یک‌باره افزایش چشمگیری خواهد داشت.)
 • روش‌­های به‌روزرسانی نرم‌افزارهایی که بر روی ابزارهای مختلف نصب شده‌اند (با توجه به امنیت و نیازهای دیگر)
 • مدیریت انرژی در ابزارهای مورد استفاده
 • نقش دولت فدرال (در زمینه­ سرمایه­‌گذاری، وضع مقررات در زمینه­ استفاده و کاربری­‌های مختلف این فناوری، ارتباط با کمک ارتباطات بی‌سیم و …)
 • نکته‌ای که در این زمینه جالب به‌نظر می‌رسد،، توجه کنگره آمریکا به مباحث حقوقی و مقررات در رابطه با این فناوری جدید، آن هم در زمانی که استفاده از آن هنوز فراگیر نشده است

اتصال ۵G پر سرعت‌ترین اتصال اینترنت اشیا

تمامی این وسیله‌ها برای اتصال با یکدیگر نیازمند هوشمندترین سیستم اتصال شبکه‌ای ۵G به عنوان یک کاتالیزور است. سرعت میانی این اتصال هوشمند را ۱۰Gb/s که در بالاترین حالت ممکن به ۸۰۰Gb/s نیز  خواهد رسید. این نوع اتصال به مانند ۳G یا ۴G قطعی ارتباط ندارد و برای وسله‌های هوشمندی مثل خودروهای بدون سرنشین بسیار مناسب است.

اینترنت اشیا چیست؟ چگونه می‌تواند در شکل‌گیری استارت آپ موثر باشد؟

گوگل و اپل مایکروسافت و سامسونگ روی موفقیت اینترنت اشیا حساب باز کرده‌اند. گوگل از میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در این حوزه انجام داده است. اپل هم در این زمنیه HomeKit SDK را که در زمینه خانه هوشمند فعالیت می‌کند را در دست اجرا دارد. مایکروسافت هم با آزور نشان داده است که هر شرکتی اینترنت اشیا را جدی نگیرد، محکوم به شکست است. سامسونگ هم در این زمینه فعالیت‌هایی دارد. تمامی این‌ها نشان دهنده آینده‌ای پر از اینترنت اشیا و تغییر سبک زندگی ما هست.

یکی از ساده‌ترین و قابل درک‌ترین مثالی که می توان زد ترموستات nest است. شما با استفاده از این ترموستات می توانید با موبایل خود دمای منزل خود را کنترل کنید. یکی از جالب ترین نکات این است که این ترموستات می تواند زمان خواب و … شما را یاد بگیرد و زمانی که شما خواب هستید دما را با توجه به دمایی که شما دوست دارید تنظیم کند،پس دیگر نیازی به نگرانی نیست که نصف شب هوای خانه شما گرم یا سرد شود. این ترموستات تمام شب ها بیدار است!

شرکت SmartThings که توسط سامسونگ خریداری شده نیز سنسورهای مختلفی را برای ایجاد خانه هوشمند در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این سنسورها می‌توانید متوجه شوید چه شخصی وارد منزل شما شده و یا از آن خارج می‌شود و حتی در صورت چکه‌کردن آب نیز گزارشی مربوط به نشتی سیستم آب دریافت کنید.

با گسترش و ارتقای ابزارهای موجود در این اکوسیستم، به عنوان مثال دستبند هوشمند مخصوص فعالیت‌های بدنی شما می‌تواند به محض خوابیدن شما، تلویزیون و چراغ‌ها را خاموش کند و یا حتی پیش از سوارشدن بر خودرو در زمانی مشخص، بهترین مسیر برای رسیدن شما به مقصد توسط خودرو انتخاب و در صورت دیررسیدن به محل قرار، پیامکی به شخص مقابل ارسال شود.

در مقیاس کلان از این سیستم می‌توان در جهت بهبود فعالیت‌های شهری مانند شمارش تعداد فضاهای خالی موجود در پارکینگ‌ها و یا بررسی کیفیت آب و هوای شهرها و وضعیت ترافیکی نیز بهره برد

تحول در حرکت گزارشی از واحد هوشمندی اکونومیست (EIU) که از سوی ARM و IBM مورد حمایت قرار گرفته است. این گزارش با هدف سنجش میزان استفاده از اینترنت اشیا در کسب و کارهای جهانی در حال و آینده صورت پذیرفته است.
برای تدوین این گزارش از دو منبع اصلی استفاده شده است:

در سپتامبر ۲۰۱۶ EIU پیمایشی را در میان ۸۲۵ مدیر کسب و کار مجرب صورت داد. پاسخ دهندگان از سرتاسر دنیا انتخاب شده بودند به گونه‌ای که ۳۰% ایشان اروپایی، ۳۰% متعلق به آمریکای شمالی، ۳۰% در آسیا و اقیانوسیه و ۱۰% باقیمانده از آمریکای لاتین، خاورمیانه و آفریقا انتخاب شدند.

این افراد در ۱۰ حوزه صنعتی مشغول هستند. تلاش بر این بود که تقریباً نسبت ثابت و برابری از افراد از هر حوزه انتخاب شوند بنابراین هریک از حوزه‌های زیر ۹% پاسخ دهندگان را تأمین می‌کردند:

 • خدمات مالی
 • ساخت
 • سلامت، دارویی و زیست‌ فناوری
 • فناوری اطلاعات
 • انرژی و منابع طبیعی
 • ساختمان
 • اتومبیل
 • زیرساخت
 • مدیریت تسهیلات برون‌سپاری شده

تحلیل­‌ها حاکی از آن است که اینترنت اشیا فناوری نوینی که به عنوان مرحله­‌ی اصلی در مسیر تکاملی فضای آنلاین قلمداد می‌شود. در آینده تمامی عرصه‌های زندگی بشر را تحت تاثیر این فناوری قرار خواهد گرفت، کاربردهای فراوانی را نیز در عرصه نظامی ایجاد خواهد کرد.

از نکات قابل توجه در تحولات فناوری، پیوند عمیق میان تحولات و توسعه فناوری‌های روز با فعالیت‌های نظامی بوده است که بیشتر ایده جهانی‌سازی را به ذهن متبادر می‌سازد. با نگاهی به گذشته می‌توان فهمید که بسیاری از رسانه‌ها و تکنولوژی‌ها هم‌چون رادیو و اینترنت در ابتدا پروژه نظامی بودند که با مراجعه به مقاله سیلیکون ولی این موضوع بیشتر آشکار خواهد گشت. بنابراین نقش و همچنین ارتباط اهداف اقتصادی و سیاسی در توسعه و تحولات فناوری‌های جدید را نمی‌توان انکار کرد.

دو ویژگی اصلی می­‌تواند “اشیاء” مختلف را به عنوان بخشی از “اینترنت اشیاء” قرار دهد.

 • مشخصه هویتی
 • ارتباط اینترنتی

هر کدام از این اشیاء هوشمند، یک آدرس پروتکل اینترنتی (IP) مختص به خود را خواهند داشت، تا ابزاری که به ارسال، دریافت اطلاعات می‌­پردازد، قابل تشخیص باشد. این اشیاء هوشمند، سیستم­‌هایی را تشکیل می‌دهند که توانایی ارتباط با یکدیگر را دارند.

چنین سیستم‌­های متمرکزی توانایی­ بالقوۀ بسیاری در ایجاد تغییرات پایه‌ای در خانه­‌ها، مجتمع مسکونیو تجاری، شرکت­‌ها، شهرها و ‌مولفه‌های مختلف اقتصادی در سطوح داخلی و بین‌المللی برای هر کشور دارد.

تمامی جزییات از اثرهای طبیعی و پیش‌بینی شده در مورد اینترنت اشیاء، با عدم قطعیت نیز همراه است. اما تحلیل­‌گران اقتصادی، پیش‌بینی کردند که این فناوری نوین ، سهم قابل توجهی را در رشد اقتصادی چند دهه­ آینده کشورها خواهد داشت. بخش­‌های زیادی در آینده نه چندان دور، خواه‌­ ناخواه همانند کشاورزی، انرژی، مدیریت دولتی، بهداشت و درمان، تولید، صنعت و حمل و نقل را تحت تاثی قرار خواهد داد.

در ساختارهای کلان اقتصادی نیز می­‌توان نظیر شهرهای هوشمند از این فناوری بهره جست. که در آن پیشرفت­‌های سریعی در زمینه­‌هایی همچون حمل و نقل و سایر خدمات شهری آشکار خواهد شد.

اینترنت اشیا در کاربردهای نظامی

عرصه نظامی، یکی دیگر از عرصه‌هایی است که اینترنت اشیا بر آن تاثیر فراوانی خواهد داشت.

در گزارشی از مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل (CSIS)  تحت عنوان « اینترنت اشیاء اهرمی برای افزایش بهره‌­وری و اثربخشی نیروهای نظامی» به کاربردهای نظامی این فناوری و چگونگی بهره‌برداری بهتر از آن نیز اشاره شده است.

این مرکز در واشنگتن مستقر است که حدود ۵۰ سال بر ارایه راه­‌حل­‌های مسایل مهم سیاسی جهان تمرکز داشته است. در حال حاضر دانش پژوهان این مرکز به ارائه­ دیدگاه­‌های استراتژیک خود به منظور کمک و حمایت فکری از تصمیم‌گیران اصلی کشور می­‌پردازند.

این گزارش نشان می‌دهد که در چندین دهه­ گذشته، وزارت دفاع آمریکا، نقش اساسی در پیشبرد فناوری­‌های مبتنی بر سنسورها، شبکه‌­های کامپیوتری و تکنولوژی­‌های ارتباطی بر عهده داشته است. از این میان، تکنولوژی‌­های ارتباطی، پایه­ اساسی فناوری اینترنت اشیاء را شکل داده‌اند.

در اواخر دهه ۱۹۹۰، وزارت دفاع آمریکا، یک میدان نبرد «شبکه-مرکز» را تشریح کرد، تا به کمک آن اشتراک‌گذاری اطلاعات و همکاری را بهبود ببخشد.

این میدان به سه حوزه زیر تقسیم می‌شود:

 1. فیزیکی
 2. اطلاعاتی
 3. شناختی

در واقع، تعریف کردن این میدان، نیروی محرکه­‌ی دگرگونی‌های اخیر در حوزه‌­های نظامی، دفاعی که در نهایت پذیرش و به‌کارگیری فناوری­‌های مبتنی بر “اینترنت اشیاء” شده است.

 

در شرایط کنونی، استفاده از فناوری‌­های مرتبط با اینترنت اشیاء، به کاربری‌­های رزمی و درگیری­‌های نظامی محدود می­‌شود. سیستم­‌های مختلف فرمان، کنترل، ارتباط، پردازش، اطلاعات، پایش و شناسایی، از میلیون­‌ها حسگر استفاده می‌کنند که مبتنی بر پلتفرم­‌های مختلفی عمل می‌کنند و تنها هدف آن­‌ها، ارایه کردن درک صحیحی از نیروها و تهدیدهای میدان نبرد (در زمین، هوا و دریا) است.

در سیستم­‌های کنترل آتش، استفاده از سنسورهای شبکه­‌ای و تحلیل­‌های دیجیتالی موجب شده  است تا امکان پاسخ‌­های خودکار به تهدیدهای متعدد، به صورت همزمان وجود داشته باشد که توان آتش مرگ‌بار را با دقت بالا، همواره در دسترس باشد.

برخی از فناوری­‌های مرتبط با حوزه فناوری اینترنت اشیاء در حوزه­‌های غیرنظامی نیز باعث افزایش بهره­‌وری و کارآیی فرآیندهای زیربنایی شده است.

از این فناوری نوین برای تمرین‌­ها و شبیه­‌سازهای نظامی به کمک حسگرها و دریافت کننده‌­های مختلف، شرایط واقعی میدان جنگ را به درستی شبیه‌سازی کنند. وزارت دفاع آمریکا، بر موضوعاتی همچون فناوری­‌های موبایلی سرمایه‌گذاری کرده است.

اینترنت اشیا چیست؟ چگونه می‌تواند در شکل‌گیری استارت آپ موثر باشد؟

چشم انداز آینده اینترنت مبتنی بر پروتکل های ارتباطاتی استاندارد است که شبکه های کامپیوتری

 • اینترنت اشیا (IoT)
 • اینترنت افراد (IoP)
 • اینترنت انرژی (IoE)
 • اینترنت رسانه (IoM)
 • اینترنت خدمات (IoS)

را به شبکه های یکپارچه‌ای ادغام می کند.

اینترنت افراد (IoP) تعداد زیادی از کاربران را به هم متصل می­ کند که سطح ارتباطاتشان بسیار زیاد می گردد. دیگر محدودیتی روی فعالیت های آنلاین نخواهند داشت و تبادل اطلاعات آزاد امکان پذیر می گردد.

همچنین IoP امکاناتی را فراهم می سازد تا زندگی روزانه افراد، جوامع و سازمان ها بتواند در یک زمان نمونه های متفاوتی از کسب و کار را خلق کنند و موانع بین تولیدکننده اطلاعات و مصرف کننده اطلاعات را از بین می برد. اینترنت افراد تغییرات نوآورانه و هوشمندانه بسیاری را در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی به همراه خواهد داشت.

اینترنت انرژی (IoE) به صورت زیرساخت شبکه ای پویا تعریف شده است که شبکه انرژی را از طریق اینترنت به هم متصل می کند و بدین ترتیب واحدهای انرژی (که به صورت محلی ایجاد، ذخیره و ارسال شده­ اند) قادر خواهند بود تا هر زمان و هر مکان که نیاز است مخابره شوند.

داده/اطلاعات مرتبط جریان­ های انرژی را دنبال می­ کنند بنابراین اطلاعات ضروری با انتقال انرژی مبادله می ­شود. در شهرهای هوشمند اینترنت انرژی کاربردهای بسیاری دارد که نمونه هایی از آنها هوشمندی ساختمان ها و تأسیسات است.

اینترنت خدمات (IoS) بر مولفه­ ای نرم افزاری دلالت دارد که از طریق شبکه­ ها و اینترنت تحویل داده می شود. SOA، web/enterprise 3.0/X.0، enterprise interoperability، service web، grid services، SaaS و semantic web مهمترین بخش­های IoS هستند و از این طریق تعامل بین سرویس دهندگان و مصرف کنندگان بهبود می یابد.

به صورت عمومی خدمت تراکنشی تجاری است که یکی از طرفین در مدت مشخصی به منابع طرف دیگر دسترسی خواهد داشت تا برای هر دو طرف مزیتی مرتبط به همراه داشته باشد. منابع می توانند مهارت، سیستم های فنی، اطلاعات، زمین، موارد مصرفی و … باشند

در اینترنت خدمات مفهوم خدمت اشاره به وب سرویس ها و شبکه های خدمات دارد. اینترنت خدمات زمانی شکل می گیرد که ابعاد کسب و کار و فناوری با هم بکارگرفته شوند. در واقع سازمان ها باید خدماتی که ارائه می دهند را تعریف کنند و این خدمات باید از طریق کامپیوترها به صورت اتوماتیک قابل پیاده سازی باشند و به یکدیگر لینک شوند.

اینترنت رسانه (IoM) چالش های موجود در video coding و پردازش ۳D video را جهت دهی می کند، که به صورت پویا در اپلیکیشن های نوآورانه مانند بازی های موبایل مالتی پلی، دوربین دیجیتال وجود دارد.

IoT به همراه دیگر فناوری های نوظهور اینترنت مانند IoE، IoM، IoP، IoS ستون فقرات اقتصاد دیجیتالی و جامعه دیجیتالی بوده و اساس دانش آتی مبتنی بر اقتصاد و جامعه نوآورانه می ­باشد. توسعه های IoT نشان می ­دهد که در سال ۲۰۲۰ ، ۱۶ بیلیون تجهیزات به یکدیگر مرتبط شده اند که به طور میانگین ۶ وسیله به ازای هر نفر روی زمین به جامعه دیجیتالی متصل می شود.

اینترنت اشیا Internet of Things یا IOT به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند. معماری آن در Auto-ID Center در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) طراحی شد.

اینترنت اشیا در ایران

مرکز تحقیقات مخابرات ایران (پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) پروژه هایی را برای بررسی پیاده‌سازی فناوری اینترنت اشیا در ایران انجام داده است. یکی از این پروژه ها با عنوان «تدوین کسب و کار اینترنت اشیا در کشور».

در این پروژه بر اساس تجربیات علمی و عملیاتی کشورهای مختلف در حوزه های حاکمیت ، کسب و کار، کاربردها و فناوری ها مطالعات اولیه صورت گرفت و نقشه راه ایران با هدف استفاده ایران از فناوری های نوین نظیر اینترنت اشیا برای افزایش رفاه اقتصادی، کیفیت زندگی و حفاظت از محیط زیست برای رسیدن به چشم انداز اقتصادی ۱۴۰۴ تعیین شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار آنلاین
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع مدیران آینده بپیوندید

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

فعالیت ما

 • ما مدیران را در جهت رشد و توسعه کسب‌و‌کارشان، با مشاوره و آموزش مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ همراهی می‌کنیم.
 • info@modireayandeh.com