آمیخته بازاریابی Marketing mix یا (۴P) مک کارتی چیست؟

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش بازاریابی ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ بدون دیدگاه 627 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۰۹/۲۶

آمیخته بازاریابی مجموعه‌ای از ابزارهای قابل کنترل بازاریابی است که شرکت با در هم آمیختن آنها سعی در پاسخگویی به بازار هدف می نماید. به عبارت دیگر آمیخته بازاریابی دربرگیرنده همه فعالیتهایی است که شرکت می تواند با انجام آنها بر میزان تقاضای محصولاتش اثر گذارد. در تقسیم بندی کلاسیک این فعالیت‌ها را می‌توان در چهار […]

آمیخته بازاریابی مجموعه‌ای از ابزارهای قابل کنترل بازاریابی است که شرکت با در هم آمیختن آنها سعی در پاسخگویی به بازار هدف می نماید. به عبارت دیگر آمیخته بازاریابی دربرگیرنده همه فعالیتهایی است که شرکت می تواند با انجام آنها بر میزان تقاضای محصولاتش اثر گذارد. در تقسیم بندی کلاسیک این فعالیت‌ها را می‌توان در چهار دسته کلی تقسیم ‌بندی کرد:

محصول (Product) : کالا یا خدمتی که شرکت به بازار عرضه می نماید و می بایست در آن عوامل زیر مد نظر قرار گیرد :
تنوع محصول
طراحی
کیفیت
نام تجاری (برند)
ابعاد و بسته بندی
خدمات قبل، حین و پس از فروش، مرجوعی و گارانتی
قیمت (Price) : مبلغی که شرکت در قبال محصول از مشتری طلب می کند. در خصوص قیمت موارد زیر می بایست مورد توجه قرار گیرد :
لیست های قیمت
تخفیف های فروش
زمان پرداخت
نوع تسویه و اعتبار مشتریان
مکان عرضه یا توزیع (Place) : کلیه افراد و سازمانهایی که در فرآیند ارائه کالا یا خدمات از محل شرکت شما به دست مصرف کننده نهایی نقش دارند را شامل می شود :
کانالهای توزیع
نحوه حمل کالا و بسته بندی در زمان حمل
محل عرضه کالا
جورچینی کالا
انواع پایانه (نقطه) فروش یا P.O.S
ترویج (Promotion) : کلیه اقداماتی که سازمان برای افزایش میزان خرید یک یا همه گروههای هدف (شامل واسطه های فروش و مصرف کنندگان نهایی) بکار می برد که در آن باید به موارد زیر توجه نمود :
تبلیغات
پیشبرد فروش
فروشندگی شخصی
بازاریابی مستقیم
روابط عمومی
با وجود این ماهیت خدمات ایجاب می کند که به چهار رکن فوق ارکان راهبردی دیگری نیز اضافه شود، ارکان هشت گانه مدیریت یکپارچه خدمات یا Integrated Service Management عبارت اند از:

افراد یا  People
بسته‌بندی یا  Packaging
قدرت یا  Power
برنامه ریزی یا  Programing
متقاعدسازی یا  Persuasion
ارائه یا  Presentation
روابط عمومی یا  Public Relations
مشارکت یا  Participation
بررسی و کاوش یا  Probe
وضعیت محیطی یا  Physical Evidence
سیا ست پرداخت یا   Payment
فرآیند یا  Process
اشتیا ق و تعصب یا  Passion
سیاست یا  Policy
آرای عمومی یا  Public Opinion
۵۶سال پیش مک کارتی ۴P را در بازاریابی بوجود آورد:

۱- محصول Product 2- قیمت Price 3- توزیع Place 4- ترویج Promotion.

 

در این مطلب به چگونگی اندازه‌گیری میزان تمرکز بر مشتری در یک استراتژی بازاریابی پرداخته‌ایم.  رویدادی تحت عنوان IBM Amplify در عرصه حوزه بازاریابی برگزار شد که بیشتر تمرکز آن بر دور شدن و فراموشی آمیخته بازاریابی یا همان ۴ سنتی پی بازاریابی (محصول، مکان، قیمت و ترفیع) و حرکت به‌سوی یک سی (C) جدید تحت عنوان مشتری بود. البته این موضوع نباید مورد تعجب هم باشد. درحالی‌که عصر توجه به مصرف‌کننده در حال تسلط شدن بر تمام امور ما هست، کسب‌وکارها – – حداقل آن‌هایی که همواره به دنبال باد موافق هستند – – در حال توجه کردن به مشتریان خود بیش از هر دوره دیگری هستند. مشتری مداری یکی از داغ‌ترین موضوعات در فضای کسب‌وکار امروز است و همه سیاست‌گذاران این عرصه همواره در حال بحث و گفتگو در رابطه با راه‌های ارتقاء تجربه مشتری از تعامل با کسب‌وکارها هستند. امروزه دنیا با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر است و تنها راه برای تقویت، حفظ و توسعه کسب‌وکارها ایجاد رابطه دوسویه با مشتریان هست.
اما شرکت‌هایی که این مسیر را برای خود انتخاب کرده‌اند، به‌خوبی بر این موضوع اذعان دارند که طی کردن این مسیر بدون هزینه هم نیست. چرا؟ چراکه شما مجبور به هزینه کردن بودجه بازاریابی خود برای ایجاد و حفظ رابطه با مشتریانی هستید که به دست آوردن جزئی از توجه آن‌ها روزبه‌روز سخت‌تر از گذشته هم می‌شود و اینجاست که این سؤال به ذهن یک کارشناس بازاریابی متبادر می‌شود که آیا مشتری مداری و بازاریابی با محوریت نرخ بازگشت سرمایه هرگز می‌توانند در کنار یکدیگر به زندگی خود ادامه دهند؟

 فرضیات همان حقایق نیستند.
بزرگ‌ترین مشکل در رابطه با مشتری محوری این است که این رویکرد بیش از هر چیزی بر مجموعه‌ای فرضیات بنا شده است. منظور من این است که در واقع شما چند شرکت را می‌شناسید یا می‌توانید نام ببرید که دلایل واقعی بازگشتن مشتری و خرید مجدد از آن‌ها را می‌دانند؟ آیا دلیل این بازگشت کیفیت محصول بوده، دوره طبیعی چرخه مشتری بوده، خدمات بعد از فروش بوده یا اصلاً موضوع دیگری موجب این بازگشت مشتری شده است؟ آیا مشتری به این مراجعه کرده که شاید در آن بازه زمانی جایگزین مناسب دیگری برای محصولات یا خدمات ارائه‌شده وجود نداشته است؟ چقدر شانس بازگشتن این مشتری برای خرید مجدد از ما وجود دارد، اگر که جایگزین مناسبی برای محصول یا خدمات ارائه‌شده از طرف ما پیدا کند؟
 برای شناخت مشتریان خود زمان صرف کنید.
نداشتن پاسخ مناسب به سؤالات مطرح‌شده در بخش قبلی یکی از بهترین نشانه‌ها مبنی بر این موضوع است که کسب‌وکار شما مشتری محور نیست. شاید تا حالا هزاران بار شنیده باشید (اگر بیشتر از این تعداد دفعات نباشد) که اولین قدم به‌سوی مشتری محور بودن یک کسب‌وکار شناخت مشتریان است. من چاره‌ای ندارم جز اینکه این موضوع را مجدداً تصریح کنم، چراکه اغلب کسب‌وکارها به اشتباه تصور می‌کنند شناختن مشتریان خودشان فرایندی است که با برداشتن چند قدم آغازین و ابتدایی شروع می‌شود سپس خیلی سریع انجام شده و تمام می‌شود. زمانی که آن‌ها تمامی اطلاعات موردنیاز خود در رابطه با مشتریان خودشان را در اختیار داشتند، به مجموعه جدیدی از مشتریان روی می‌آورند و این روند همچنان ادامه دارد.
 تعامل با مشتری و ترغیب وی یک باید محسوب می‌شود.
چیزی که صاحبان کسب‌وکار اغلب فراموش می‌کنند این است که شناخت یک مشتری باید یک تلاش ادامه‌دار و مستمر باشد. رفتار مشتری، تمایلات  و دیگر برگ خریدهای مرتبط با آن مواردی است ممکن است در طی یک بازه زمانی تغییر پیدا کند اطلاعات موجود از چند ماه پیش در عمل قادر به ارائه تصویر درستی از مجموعه مشتریان به شما نیست. در طی همین زمان و به‌طور روزانه کسب‌وکارها شاید ده‌ها تصمیم دیگر که در ارتباط مستقیم با مشتری هست را نیز اتخاذ می‌کنند که زیر سؤال بردن همه آن‌ها هم ممکن نیست. علاوه بر این فعالیت‌های مرتبط با مدیریت تعامل با مشتری به معنای هزینه اضافی و مجدد برای بنگاه در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت که دوره فروش سخت و مستقیم از طریق بازاریابی مستقیم و ویزیتوری دیگر به سر آمده است. در عوض مشتریان در حال حاضر به دنبال روش‌های غیرمستقیم، ایجاد ارتباط و تعامل و شیوه‌هایی هستند که احساس خوبی از تعامل با برند به آن مشتری در طی فرایند خرید و پس از انتقال پیدا کند. البته این در حالی است فاکتورهایی از قبیل ارتباط در فضای رسانه‌های اجتماعی، حمایت و پشتیبانی از مشتری در زمان موردنیاز و مواردی ازاین‌دست همچنان هم بخش مهمی از خدمات مشتری در دنیای فروش و بازاریابی امروزی در نظر گرفته می‌شود.
 ارزش هزینه کردن را دارد.
این فاکتور ها منجر به افزایش و نه کاهش هزینه و در ادامه درآمد حاصل از بازاریابی می‌شود. خوب، حالا سؤال اینجاست که ما چگونه نرخ بازگشت سرمایه برای فعالیت‌های بازاریابی با محوریت مشتری را اندازه‌گیری می‌کنیم؟ به این نکته هم توجه کرد که: درحالی‌که اطلاعات و فن‌آوری به‌طورکلی ما را به دنیای ارتباطات دیجیتال نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند، آیا مواردی که منجر به هدایت مشتری به‌سوی می‌شود و همچنین نتایج مورد انتظار از این فعالیت‌ها واقعاً دست‌یافتنی است؟ درعین‌حالی که از علم شما نسبت به این موضوع اطمینان دارم، باید بگویم پاسخ به این سؤال این است “بله” است! در حقیقت در دنیایی که موبایل، شبکه‌های اجتماعی، بیگ دیتا و دسترسی بی‌حد و مرز به فن‌آوری از ویژگی‌های آن محسوب می‌شود، مشتری محور بودن و نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی باید در نقاطی با هم دارای اشتراک باشند.
 شکستن قوانین قدیمی
زمانی که دیگر قوانین و روش‌های قدیمی جوابگوی مسائل ما نیستند، تنها راه‌حل منطقی بکار گیری روش‌های جدید برای اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی هست؛ بنابراین فعالیت‌های بازاریابی امروزی باید بر معیارهایی از قبیل رضایت مشتری، نگهداری مشتری و تعامل کارکنان که به نظر نسبتی با نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی هم ندارند استوار باشند. زمانی که مشتریان در مرکز فعالیت‌ها قرار می‌گیرند، کسب‌وکارها باید به‌طور خودکار به آینده و مسائلی توجه کننده که در عمل هنوز با آن‌ها رودررو نشده‌اند. به‌عنوان‌مثال، رضایت کارکنان که پیش از این جزء یکی از وظایف بخش منابع انسانی سازمان در نظر گرفته می‌شود، امروزه موضوعی است که بر عهده بخش بازاریابی سازمان هست، چرا؟ زیرا کارکنان جزء اولین مشتریان سازمان می‌باشند و کارکنان خوشحال بهترین سفیران برند شما در نظر گرفته می‌شوند.

چکیده
در این مقاله به تعریف و اهمیت آمیزه بازاریابی به عنوان ابزار مؤثر بنگاه اقتصادی در تحت تاثیر قرار دادن مشتریان، و توفیق در کسب و کار پرداخته شده است ، جایگاه آمیزه بازاریابی در نظام بازاریابی شرکت مورد بررسی قرار گرفته است ، به بعضی از نظرات استادان و متخصصان بازاریابی در مورد آن و همچنین به انتقادات مهم به آمیزه بازاریابی سنتی (۴P) مطرح می گردد. و با تاکید قرار دادن نگرش استراتژیک در فضای کسب وکار رقابتی و ارائه مثالهایی از لزوم تفاوت در آمیزه بازاریابی بنگاه های اقتصادی ، الگویی برای چگونگی طراحی آمیزه بازاریابی ارائه می شود.

مقدمه
پس از تدوین دیدگاه و استراتژی بازاریابی می بایست تاکتیک های بازاریابی بنگاه اقتصادی مشخص شود.
علاوه بر عوامل فرهنگی ، اجتماعی ، گروهی ، عوامل روانی فردی و موقعیتی همه خریداران تحت تاثیر عناصر گوناگون آمیخته بازاریابی اند و تصمیم گیری آنها وابسته به نوع محصول و ویژگی های آن ، شیوه های قیمت گذاری و روشهای پرداخت ، امکانات و تسهیلات توزیع و روشهای ترغیبی و ترفیعی شرکتهاست .
آمیزه بازاریابی مجموعه ای از ابزارهای قابل کنترل بازاریابی است که شرکت آنها را در هم می آمیزد تا پاسخگوی بازار هدف باشد. آمیزه بازاریابی در بر گیرنده همه کارهایی است که شرکت می تواند انجام دهد تا بر میزان تقاضا ( برای محصولاتش) اثر بگذارد. آیا آمیزه بازاریابی بنگاه های اقتصادی شبیه هم هستند و امروزه می توان ادعا کرد که منظور از آمیزه بازاریابی ۵P . 4Pیا۱۳P و… است ؟

آمیزه بازاریابی
منظور از آمیزه بازاریابی یا ترکیب بازار، این است که باید مشخص کرد چگونه باید این عوامل را در هم آمیخت .
معمولاً این عوامل را به چهار گونه اصلی طبقه بندی می کنند که عبارتند از محصول ، توزیع ، قیمت و ترویج.
استراتژی بازاریابی یعنی تنظیم و اجرای آمیزه بازاریابی .ابزار کار و تاکتیک ها در بازاریابی ، آمیزه بازاریابی است.
آمیزه بازاریابی ، آمیخته بازاریابی ، ترکیب بازاریابی ، ابزارهای بازاریابی و تاکتیک های بازاریابی، همگی واژه هایی هستند که برای ترجمهMarketing Mix به کار رفته اند . منظور از آمیزه، آمیخته یا ترکیب این است که بین این اجزاء می بایست یک نگرش سیستمی و هماهنگ برقرار باشد تا بتوانند در تاثیر گذاری و متقاعدسازی مشتریان مؤثر باشند. به عبارتی، محصول مناسب با قیمت مناسب از نظر مشتریان با توزیع مناسب و به کارگیری شیوه های ارتباطی مناسب همگی با هم عمل می کنند و اگر هر یک از این اجزا ناهماهنگ با سایرین باشد نتیجه آن کاهش اثر بخشی و کارایی مجموعه بوده و شرکت را از دستیابی به اهداف باز می‌دارند. اما منظور از تاکتیک یا ابزار آن است که وسیله و ابزار شرکتها برای جنگیدن در بازار و توفیق بیشتر نسبت به رقبا همین عوامل هستند.‌
– جروم مک کارتی در اوایل دهه۱۹۶۰ آمیزه بازاریابی را با چهار متغیر شناخته شده به عنوان چهار p طبقه‌بندی کرد که عبارت بودند از محصول (Product) ، قیمت (Price) ، توزیع (مکان)Place و ترویج Promotion که هر یک از این ابزارهای بازاریابی دارای زیر مجموعه هایی هستند .
– وقتی از محصول صحبت می کنیم یعنی ترکیبی از کالاها و خدمات که شرکت به بازار مورد نظر ارائه می‌کند این زیر مجموعه ها عبارتند از : گوناگونی محصول ، کیفیت طراحی، ویژگیها، نام و نشان تجاری ، بسته‌بندی ، اندازه ، خدمات، تضمین ها ، پشتیبانی ، برگشت و …
– وقتی از قیمت صحبت می کنیم یعنی مقدار پولی که مشتری باید برای یک محصول بپردازد ، زیر مجموعه‌های آن عبارتند از ، فهرست قیمتها، تخفیف ، مساعدتهای ویژه ، دوره پرداخت ، شرایط اعتباری و…
– وقتی از توزیع صحبت می کنیم یعنی فعالیتهایی که شرکت انجام می دهد تا محصول را در دسترس مصرف‌کنندگان مورد نظر قرار دهد ، زیر مجموعه های آن عبارتند از کانال های توزیع ( عمده فروش ، بنکدار ، خرده‌فروشی‌، نمایندگی، شعبه ها) ، میزان پوشش ، ترکیب و جور بودن محصول ، میزان موجودی ، ترابری ، تدارکات و …
– وقتی از ترویج صحبت می کنیم یعنی فعالیتهایی که شرکت انجام می دهد تا بتواند در مورد ارزش و مطلوبیت محصول اطلاعات خوبی به خریداران بدهد ، به طوری که آنان از بین محصولات موجود در صنعت ، محصول ارائه شده بنگاه ما را بخرند ، زیر مجموعه های آن عبارتند از تبلیغات ، روابط عمومی ، پیشبرد فروش ، فروش شخصی و بازاریابی مستقیم .
– البته طی سالیان مختلف پس از ارائه نظر مک کارتی ، استادان و صاحب نظران بازاریابی نظرات مختلفی در مورد آمیزه بازاریابی ارائه کردند .
که عده ای ۸P’ ۶P ‘ ۵P و حتی ۱۳P و … را به عنوان آمیزه بازاریابی بنگاه های اقتصادی معرفی کرده اند . این افراد عقیده دارند که آمیخته چهار عامل بازار ، پاره ای از فعالیتهای را از نظر دور داشته است .
«کاتلر» می گوید اینکه شمار و عاملهای مشخص آمیزه بازاریابی ، چهار ، شش و یا ۱۰ تا انگاشته شوند ، چندان مهم نیست. نکته مهم وجود چارچوبی است که بازاریابی بتواند فعالیتها و راهبرد خود را برگرد آن سامان دهد .
– به عقیده فیلیپ کاتلر نیاز به افزودن دو عامل (P ) دیگر به آمیزه بازاریابی وجود دارد که می‌توان به آنها سیاست (Politics) و باور همگانی (آراء عمومی) Public Opinion عنوان کرد.
به این دو عامل بخصوص در بازار ایران بسیار حائز اهمیت هستند . چون بخش عمده اقتصاد ایران را اقتصاد دولتی تشکیل می‌دهد و هر قدر میزان دخالت دولت در حوزه اقتصاد بیشتر باشد اقتصاد آن کشور به سمت اقتصاد بسته یا اقتصاد باید ها و نبایدها حرکت می‌کند ، در صورتی که هر قدر فضای اقتصادی رقابتی و باز باشد اقتصاد هست ها و نیست ها شکل خواهد گرفت و این دلایل لزوم توجه بنگاه های اقتصادی به عامل سیاست را نشان می دهند .
از طرفی با توجه به فرهنگ ارتباطی گسترده بین مردم و سهولت باز کردن باب گفت گو با یکدیگر که نمونه های آن را در صف نانوایی و اتوبوس و … مشاهده می‌کنیم فضا برای انتقال اخبار ، شایعات ، نظرات و دیدگاه ها مهیا شده و سرعت پخش آنها در جامعه ایران بسیار بالاست ، لذا در محیط کسب و کار ایران عامل باور همگانی نیز حائز اهمیت است .
– اما انتقاد مهمی که به آمیزه بازاریابی گرفته می شود این است که ۴p’s تنها از دیدگاه فروشندگان فرآورده ها (بنگاه های اقتصادی ) است و شاید دیدگاه خریداران در مورد آنچه به آنها عرضه و پیشنهاد می‌شود، متفاوت از دیدگاه عرضه کنندگان باشد. بنابراین، بهتر است که عنوانها را با رویکرد به خواست و نظر مشتریان تنظیم کنیم و به آن ۴C’s گفته می شود که عبارتند از :
الف – ارزشهای مشتری پسند Customer Value
ب – هزینه مشتریCost to the Customer
ج – آسودگی در خرید Convenience
د – ارتباطات Communication
مدیریت بازار و بازاریان بهتر است که ابتدا به دیدگاه های مشتریان( ۴c’s ) بیندیشند وسپس دیدگاه خود (۴p’s ) را تنظیم کنند.
به عبارتی براساس ارزش مد نظر مشتری از محصول، شرکتها محصول خود را طراحی و تولید کنند، با توجه به شناخت از قدرت خرید مشتری و ارزشی که مشتریان برای محصول در مقایسه با محصولات رقبا قائل هستند محصول را تولید و قیمت گذاری کنند . (در قیمت گذاری محصولات دیگر روش سنتی محاسبه قیمت تمام شده به اضافه سود مد نظر شرکت کاربرد ندارد، این روش متناسب بازارهای انحصاری بود، در بازارهای رقابتی علاوه بر محاسبه قیمت تولید و توزیع ، لازم است در قیمت گذاری به قیمت محصولات رقبا و همچنین ارزش مد نظرمشتری برای محصول توجه داشت ). براساس میزان آسودگی در خرید، که مشتری تمایل دارد شیوه های توزیع، تعیین و اجرا شوند. برای مثال، افراد پر مشغله و با در آمد بالا تمایل دارند کالاهای مصرفی آنها در منزل تحویل شود ولی افراد کم درآمد به جهت کاهش هزینه ها تمایل دارند خودشان به محل عرضه (بازارگاه) مراجعه کنند.
و درنهایت بر مبنای نوع ارتباطات مدنظر مشتریان ابزارهای مختلف ترویج شامل تبلیغات، روابط عمومی، پیشبرد فروش‌، فروش شخصی و بازاریابی مستقیم‌، سیاست‌گذاری و اجرا می شوند.
– یک نکته اساسی و مهم در بازاریابی این است که بدانیم در چه مواقعی به صورت کلی و در چه مواقعی به صورت خاص و درباره یک محصول خاص صحبت کنیم و بین این دو تفکیک قائل شویم . البته برای ریسک کمتر بهتر است خود را با محصول ربط دهیم، یعنی اینکه چه محصول بخصوصی در چه بازار بخصوصی ارائه شود. که به این نوع از استراتژی پوشش بازار، بازاریابی متمایز می‌گویند و منظور از آن این است که اگر شرکت مثلاً در سه بازار هدف فعالیت می کند بهتر است متناسب با شناخت از ویژگیهای هر بازار ، آمیزه های بازاریابی متفاوتی برای هر یک از آنها طراحی و اجرا کند . البته بعضی از شرکتها توان ارائه آمیزه های بازاریابی چندگانه را ندارند. در این صورت، توصیه می شود به یک بخش از بازار اکتفا کرده و در آن بخش متخصص شوند و نوع بازاریابی متمرکز را انتخاب کنند.
ولی به هر حال تقریباً اکثر صاحب نظران بازاریابی با استراتژی بازاریابی یکنواخت که طی آن شرکت برای کلیه بخشهای بازار فارغ از تفاوتهای آنها فقط یکنوع آمیزه بازاریابی طراحی می کنند موافق نیستند.
– بازاریابی یک طرز تفکر است و نگرشی است که در شرکت حاکم می شود ، بازاریابی استراتژیک شبیه کار ژنرال است که صحنه را می‌بیند و زیر نظر دارد و تصمیم می گیرد. لذا بین استراتژی بازار و تاکتیک های بازار تفاوت وجود دارد. برای همین است که قسمت بازاریابی با قسمت فروش در عین ارتباط تنگاتنگ جدا از هم هستند و قسمت فروش بعنوان یکی از اجزاء مدیریت یا معاونت بازاریابی شرکت فعالیت می کند. وظیفه اصلی مسئول بازاریابی شرکت مدیریت تغییر است، امروزه بازارها خیلی سریع دستخوش تغییر می شوند. به همین جهت مباحث استراتژی و نگرش استراتژیک در نظام بازاریابی بنگاه‌های اقتصادی جایگاه ویژه ای دارند، حتی امروزه در کنار برنامه ریزی استراتژیک، از تفکر استراتژیک استفاده می شود و با بهره گیری از آن و شناخت دقیق و توجه دائم به سه عامل مشتریان، رقبا و فرصتها، راهکارهای استراتژیک برای پیروزی در صحنه رقابت طراحی می شوند.‌‌‌‌‌‌‌‌‌ لذا می بینیم که دیگر نمی توان برای تمام بنگاه های اقتصادی یک نسخه واحد پیچید و ادعا کرد که آمیزه بازاریابی شامل ۴P ،۵P ، ۶P ،۱۰P و… است.
آمیزه بازاریابی بنگاه های اقتصادی مختلف متناسب با شرایط بازار، صنعت و… متفاوت است، دیگر دوران شاه کلیدها به سرآمده است، باید دسته کلیدها را کامل کرد و متناسب با هر قفل با بهره گیری از دانش، تجربه، اطلاعات و شم، کلید مناسب آن را انتخاب کرد و به کار گرفت.
در دنیای امروز چه بسا یک جزء از زیر مجموعه های ۴P آنقدر مهم باشد که خود به عنوان یک عامل مستقل و مهم مطرح گردد، به مثالهای زیر توجه کنید:
– یک شرکت تولیدکننده لوازم آرایش، آمیزه بازاریابی خود را چنین می‌شمارد.
– محصول، – بسته‌بندی، – قیمت، – ترویج، – فروش شخصی، – روابط عمومی و عمومی‌سازی، – توزیع فیزیکی، – تبلیغات، – نمایندگی‌ها.
– یک شرکت تولیدکننده لوازم خانگی آمیزه بازاریابی خود را این چنین می‌پندارد:
– محصول، – قیمت، – ترویج، – توزیع، -خدمات.
-یک شرکت قطعه سازی در صنعت اتومبیل آمیزه بازاریابی خود را چنین معرفی می کند:
– محصول، – کیفیت، – قیمت، – توزیع بهنگام، – فروش

– آمیزه بازاریابی بنگاه اقتصادی شما چیست؟
برای طراحی آمیزه بازاریابی بنگاه اقتصادی به توصیه های زیر توجه کنید:
۱- با تحقیقات بازاریابی، عوامل مدنظر مشتریان (۴C’S) را در بازار هدف از طرق مشاهده، اطلاعات ثانویه و اطلاعات اولیه مورد شناسایی قرار دهید؛
۲- با تحقیقات بازاریابی اطلاعات مربوط به رقبا و محصولات آنها را گردآوری و پردازش کنید؛
۳- با به کارگیری مبانی تقسیم بندی صحیح، بازار را به بخشهای همگن تقسیم کنید؛
۴- بر مبنای جذابیت هر بخش از بازار، نقاط قوت شرکت نسبت به رقبا در بخشهای مختلف و در نظر گرفتن عامل ریسک، بازار یا بازارهای هدف خود را مشخص سازید؛
۵- عوامل زیر مجموعه (۴P’S) را متناسب با شناخت از بازار و دیدگاه های مشتریان کامل کنید؛
۶- به دو عامل سیاست و باور همگانی (بخصوص در بازار ایران) توجه کنید. پس به ۶p’s بیندیشید؛
۷- به هر یک از عوامل زیر مجموعه (۶P’s) با بهره گیری از نظرات خبرگان صنعت و مشاوران بازاریابی و با تکیه بر تحقیقات به عمل آمده بین صفر تا چهار امتیاز بدهید:
– منظور از عدد صفر یعنی اینکه این عامل نامرتبط است؛
– منظور از عدد یک یعنی اینکه این عامل غیرمهم است؛
– منظور از عدد دو یعنی اینکه این عامل قابل توجه است؛
– منظور از عدد سه یعنی اینکه این عامل مهم است؛
– منظور از عدد چهار یعنی اینکه این عامل ضروری است.
۸- به عوامل ضروری و مهم توجه ویژه کنید اینها آمیزه بازاریابی بنگاه شما را نشان می‌دهند. سعی کنید در آنها متمایز از رقبا باشید. تا میدان به رقبا واگذار نگردد.
– به عوامل قابل توجه هم گوشه چشمی داشته باشید و در بهبود آنها بکوشید. به طوری که از رقبا عقب نمانید. رقبا پیوسته انتظارات مشتریان را بالا می برند.
۹- با سازماندهی مناسب منابع، آمیزه بازاریابی را در بخش های تعیین شده بازار اجرا کنید.
۱۰- در تمام مراحل کنترل و اصلاح باید رعایت شود. فراموش نشود که آمیزه های بازاریابی نیز مثل تمام عوامل دیگر در اثر مرور زمان می بایست تغییر کنند و متناسب با شرایط، انعطاف پذیری لازم را داشته باشند.

مشخصات یک آمیزه بازاریابی مؤثر
-منطبق با نیازهای مشتری باشد؛
-بتواند برای ما یک مزیت رقابتی ایجاد کند؛
-ترکیب آن خوب باشد؛
-منعکس کننده صحیح منابع موجود در شرکت باشد (جزء مقدورات ما باشد.)

تجزیه و تحلیل آمیزه بازاریابی
-باید بررسی کنیم آیا اقدامات روی هر یک از عوامل آمیزه بازاریابی روی فروش تاثیرمی‌گذارد یا خیر؟
-در بعضی از مواقع تاثیر بعضی از عوامل کم یا زیاد می شود، بررسی کنید در چنین حالتی تصمیم صحیح چیست.
-آمیزه بازاریابی برای ما یک چارچوب ایجاد می کند که بدانیم چگونه از منابع استفاده مطلوب تری ببریم.
-آمیزه بازاریابی می تواند در تقسیم وظایف و مسئولیتها در داخل بنگاه کمک کند.
-آمیزه بازاریابی می تواند وسیله ای برای کشش پذیری باشد.
-همچنین آمیزه بازاریابی می تواند به برقراری و توسعه ارتباطات در داخل بنگاه هم کمک کند.
-بهتر است برای آمیزه بازاریابی و اجزای زیرمجموعه آنها برای هر سال یک رکورد نگه داریم که چقدر خرج کرده ایم. این اطلاعات برای تصمیمات بعدی کاربرد دارند.
-تجارب شرکتها برای آینده راهگشاست. پس این تجارب را مستند کنید نه اینکه فقط در ذهن افراد باشد که با رفتن آنها تجارب هم بروند و مجبور باشیم از اول شروع کنیم.

نتیجه گیری
برای دستیابی به مشتریان به نحو بهتر و مؤثرتر از رقبا می بایست ابزارها و تاکتیک‌های مناسب داشت، چون بازارها متفاوت هستند و تفاوتهای بسیار زیادی با یکدیگر دارند. دیگر نمی توان برای تمام بنگاه های اقتصادی نسخه واحد پیچید، دوران شاه کلید به سرآمده است، برای توفیق در هر بازار متناسب با نوع صنعت و توان و قابلیتهای بنگاه اقتصادی می بایست آمیزه بازاریابی یا تاکتیک های خاص آن را طراحی و اجرا کرد.

هنگامی که شما یک پروژه جدید بازاریابی دارید، چگونه بر موثرترین روش‌ها تمرکز می‌کنید؟ چگونه می‌توانید وظایف خود را به بخش‌های قابل کنترل تقسیم کنید؟ جروم مک کارتی در سال ۱۹۶۰ آمیخته بازاریابی را مرکب از چهار عامل محصول، قیمت، مکان و توسعه دانست. بعد از پنجاه سال این چهارp برای انعکاس واقعیت‌های مدرن کسب‌وکار به‌روز شده‌اند…

و ۴c بازاریابی نیز به آن‌ها نیز اضافه شده است، زیرا ۴p تنها دیدگاه فروشندگان را در نظر می‌گیرد. در حالی که دیدگاه‌های خریداران نیز در مورد آن‌چه که به آن‌ها عرضه می‌شود متفاوت است و می‌تواند در پیدا کردن راه‌حل‌های خوب موثر باشد. بنابراین بهتر است که این رویکرد را با خواست و نظر مشتریان نیز در نظر بگیریم.

محصول و مصرف‌کننده(Product & Consumer)

محصول شما در هسته تلاش‌های بازاریابی شما است، آن باید چیزی مطلوب باشد و شما باید ارتباط آن با بازار را درک کنید. چه چیزی باعث می‌شود که محصول شما برتر- و یا حداقل متفاوت از رقبا- باشد؟

در همان زمان، شما باید برای اولین بار مصرف‌کنندگان خود را نیز باید در نظر بگیرید. پیدا کردن یک بازار برای اولین بار و سپس توسعه محصول سازگار با آن بسیار موثر است. نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان خود را بررسی کنید و آن‌ها را پر کنید.

تست محصول یک بخش کلیدی از p اول است و حتی مهم‌تر از بخشc. هم‌چنین تنها دانستن این‌که محصول برای مشتری چه کاری انجام می‌دهد کافی نیست، سعی کنید بدانید که مشتری معتقد است محصول برای او چه کاری انجام می‌دهد.

 

قیمت و هزینه(Price & Cost)

بسیاری از بازاریابان به این باور نادرست رسیده‌اند که قیمت محرک اصلی خرید کردن است. این موضوع تا حدودی به طبقات اقتصادی بستگی دارد اما واقعیت این است که تلاش‌ها برای رقابت در قیمت به طور کلی یک حرکت موفقیت‌آمیز نیست. با این وجود قیمت نامناسب تا حد زیادی ممکن است به شرکت شما ضربه بزند.

در این رابطه c دوم یا کل هزینه‌ی متحمل شده توسط مشتری بسیار مهم است، تفاوت زیادی بین قیمت و هزینه وجود دارد، اما اغلب افراد در درک این تفاوت سردرگم می‌شوند. قیمت به مقدار پولی که مصرف‌کنندگان برای به دست آوردن یک کالا یا خدمات می‌پردازند اشاره می‌کند. به عنوان مثال یک mp3 که قیمت آن ۲۵۰ هزار تومان است به این معنی است که من باید ۲۵۰ هزار تومان برای بدست آوردن آن محصول بپردازم. اما هزینه اشاره می‌کند به مبلغ پرداخت شده برای تولید یک کالا یا خدمات. هزینه نشان‌دهنده مجموع ارزش نهاده شده در تولید یک محصول است.

در قیمت‌گذاری محصولات محاسبه قیمت به اضافه سود دیگر موثر نیست، بلکه در قیمت‌گذاری باید به محصولات رقبا و همچنین ارزش‌های مدنظر مشتری توجه داشت. به عبارت دیگر هزینه خیلی فراتر از قیمت است برای مثال اگر شما همبرگر می‌فروشید باید هزینه رانندگی تا رستوران وغیره را نیز در نظر بگیرید.

 

مکان و راحتی(Place & Convenience)

مکان محلی است که در آن مشتری، فروشنده را ملاقات می‌کند.با ظهور اینترنت و مدل‌های خرید ترکیبی مکان دیگر زیاد مهم نیست و باید بیشتر از آن به سهولت توجه کرد. سهولت به معنی سهولت در خرید یک محصول، یافتن یک محصول، پیدا کردن اطلاعات در مورد محصول و چندین بررسی دیگر است. شما باید بدانید هر یک از زیرمجموعه‌های شما چه چیزی را برای خرید ترجیح می‌دهند، بر روی اینترنت، فروشگاه، با استفاده از کارت‌های اعتباری و غیره.

 

توسعه و ارتباطات (Promotion & Communication)

توسعه باید با ارتباطات جایگزین شود، ارتباطات نشان دهنده‌ی تمرکز وسیع‌تری بر روی توسعه است. ارتباطات بیش از تابلوهای تبلیغاتی و یا پست الکترونیکی مستقیم است. آن شامل تمام راه‌های بی‌شماری است که یک برند می‌تواند یک مشتری بالقوه را لمس کند از جمله روابط عمومی، فروش شخصی، تبلیغات ویروسی و هر شکلی از ارتباط بین شرکت و مصرف‌کننده. ساختن تبلیغات یه صورت تعاملی بدین معنا است که شما از مشتریان خود بازخورد ثابت بگیرید که منجر بهبود هر چه بیشتر شما و پیشی گرفتن از رقبا شود.

 

نتیجه:

در نهایت ۴p و ۴c به مانند دو طرف یک سکه هستند که یکی از دیدگاه مشتری و دیگری از دیدگاه خریدار بررسی می‌کند. به عنوان یک بازاریاب شما نیاز دارید تا تمام نظرات را به منظور به حداکثر رساندن احتمال موفقیت در نظر بگیرید.

آمیخته بازاریابی، آمیزه بازاریابی یا ترکیب عناصر بازاریابی به عنوان ترجمه Marketing Mix استفاده می شوند. منظور از  آمیخته یا ترکیب این است که بین این اجزا می‌بایست یک نگرش ترکیب سیستمی و هماهنگ برقرار شود تا بتواند بر مشتری تاثیر گذارد. طراحی و توسعه آمیخته بازار که به آن ۴P یا ۸P گفته می شود و از وظایف اصلی مدیر بازاریابی می باشد. ترکیب عناصر بازاریابی مجموعه ای از ابزارهای بازاریابی است که سازمان برای نیل به اهداف بازاریابی خود در بازار هدف از آن ها استفاده می کند. مک کارتی یک طبقه بندی چهار عامله از این ابزارها معرفی کرده است که چهار پی (۴Ps) نام دارد و عبارت اند از کالا یا محصول، قیمت، مکان عرضه و فعالیت های ترویجی یا پیشبردی.

امروزه محصول هنوز نقطه شروع برنامه های بازاریابی است ولی Pهای دیگر بطور مشخص مفید نیستند. قیمت بخشی از محصول شده است و توزیع و ترویج به مفاهیم مبهمی تبدیل شده اند. در قرن ۲۱ آمیخته بازاریابی از ۴P به ۴M تغییر کرده است:

۱- مال التجاره Merchandise 2- بازار Market 3- رسانه Media و ۴- پیام Message .

۱-مال التجاره یا همان Merchandise

در ۵ دهه ای که از تعریف ۴P مک کارتی میگذرد مفاهیم زیادی به بحث بازاریابی اضافه شده است و قابل بازاریابی شده اند از جمله سرویس، افراد، ایده ها، شهرها، کشورها و مفاهیم و ایده های بیشمار دیگر که همه آنها میتوانند از مفاهیم، نگرش و ابزار اجرایی بازاریابی بهره مند شوند.

شاید بجای محصول بهتر است مال التجاره بگوییم، هر چیزی که قابلیت ارائه شدن در بازار را دارد به عبارت دیگر شامل هر چیزی میشود.پس گام اول بازاریابی معین کردن مال التجاره شما میباشد با جزئیاتی از قبیل، نام، قیمت،، رقبا، ابعاد، وزن، جایگاه آن در ذهن مخاطب.

۲-بازار Market

یکی از دلایلی که آمیخته بازاریابی را استفاده میکنیم، پیاده سازی تمام مراحل آن است. همانطور که بسیاری از افراد درگیر بازاریابی موافقند، گام اول مال التجاره که دارای مباحثی مانند محصول، سرویس، افراد و ایده هایی مه قابلیت بازاریابی شدن را دارند است. گام ۲ بازار است که باید تسخیر شود. ولی بیشتر افراد درگیر فرایند بازاریابی از گام ۱ به گام ۴ یعنی “پیام” میپرند.

مجله Advertising Age اخیرا در داستان کمپین جدید تبلیغاتی نیسان به آن پرداخته است. کریستین مایونیر، مدیر فروش جدید نیسان در آمریکا ، با وجود صرفه میلیارد دلار هزینه تبلیغاتی انتقاد شدیدی را متوجه برند نیسان کرده است با عنوان ” برند نیسان مبهم است “.او ۳۵ تا ۴۰ متخصص بازاریابی و تبلیغات از ۴ آژانس مختلف را به مدت ۲ هفته در یک اتاق جمع کرد تا بتوانند یک ایده جدیدی را خلق کنند.

ایده توسعه یافته آنها تبلیغاتی شد که نشان میداد چگونه ماشینها و وانتهای نیسان به دارندگان آنها کمک میکند تا هر روز بر چالش گذر از چاله ها در هوای بد جوی و دیر رساندن کودکشان به مدرسه فائق آیند. کمپین جدید نام هست “عصبانیت” ولی هنوز شعار نیسان را با خود دارد ، نوآوری است که هیجان زده میکند.

ولی گام۲ بازار برای ماشینهای نیسان کجاست؟ برندی که از ماشین سواری گرفته تا ماشین اسپورت، شاسی بلند، ون، مینی ون، وانت و کامیون و اتوبوس و البته ماشینهای برقی. اگرچه این یک تفکر معمول است. و نتیجه آن پریدن از گام ۱ به گام ۴ بدون توجه به اینکه بازار این همه کالا کجاست (گام ۲) میباشد.

بازاریابی جنگ است. هیچ ژنرالی به جبهه های مختلف حمله نمیکند، بجای آن حمله متمرکز باعث پیروزی بلند مدت ارتش میشود. و این در کسب و کار یعنی شرکتها باید بعضی از کالاهای خود را از خط خارج کنند تا بتوانند به موفقیت برسند. همانطور که سوبارو تولید ماشینهای ۲WD خود را متوقف کرد تا ماشینهای ۴WDشرکتش برنده شوند.تا زمانیکه در بازار رقابت وجود دارد، شما نمیتوانید همه چیز برای همه کس باشید، بخشی از بازار را انتخاب کنید و در آن فعالیت کنید.

وضیح دادیم که در قرن ۲۱ آمیخته بازاریابی از ۴P به ۴M تغییر کرده است:

۱- مال التجاره Merchandise 2- بازار Market 3- رسانه Media و ۴- پیام Message .

۳-رسانه: Media

سومین عامل مهم در بازاریابی رسانه است، و اگر در حال راه اندازی برندی جدید هستید حتما باید از روابط عمومی استفاده کنید. این دقیقا کاریست که مدیران دهها برند مطرح دنیا در ابتدای کارشان انجام داده اند از جمله استارباکس. هوارد شولتز مالک برند استارباکس میگوید “ارائه یک محصول به بازار از طریق تبلیغات کار بسیار دشواری است. چون دیگر مشتریان واقعاً له کاری که در گذشته انجام داده اند توجه نمیکنند.” در ۱۰ سال اول فعالیتش استارباکس فقط ۱۰ میلیون دلار (در کل ۱۰ سال) هزینه تبلیغات کرد و تا ۲۶ سال هیچ تبلیغ تلویزیونی نداشت.

بسیاری از مدیران و مدیران بازاریابی معتقدند که یک کمپین بازاریابی باید در برگیرنده چند رسانه باشد (کمپینهای ۳۶۰ درجه). ما فکر میکنیم این اشتباه است.

هر رسانه فواید و مضر اتی دارد. برای کارائی بیشتر ما معتقدیم که کمپینهای بازاریابی باید بر روی یک رسانه تمرکز کند که برای آن محصول یا خدمات بهتر کار میکند. هر رسانه ها برای تمام محصولات به یکسان عمل نمیکند.

به عنوان مثال دیجیتال مارکتینگ برا تمام محصولات و خدمات مناسب نیست.

تلویزیون برای برندهایی با تولید انبوه مناسب است، بخصوص برای برندهایی که میتوانند وجه تمایزشان را از رقبایشان مشخص کنند.

تبلیغات چاپی مناسب برندهای لوکس و جواهرات است

رادیو مناسب برای برندهایی است که میخ گفتار و پیامی قوی دارند و میخواهند انتقال دهند خصوصا اگر پیامشان نظم گونه باشد.

اینترنت مناسب برای برندهایی است که ارزش جدیدی را برای مشتری دارند، خصوصا اگر پیشرو در یک دسته ای از کالا باشند و البته برندهایی که میتوانند ویدئو کمپینهای قوی داشته باشند.

مطلب مرتبط: ۴P را فراموش کنید بازاریابی به ۴M نیاز دارد

۴-پیام (میخ گفتار):Message

آمیخته بازاریابی با انتخاب یک پیام به پایان میرسد. که امید است این پیام، یک ایده را از طریق یک رسانه به یک بازار هدف ارسال کند. که متاسفانه این موضوع به ندرت اتفاق میافتد به ۴ دلیل

مال التجاره: شرکتها یک ترکیبی از محصولات و خدمات را ارائه میدهند مثلا در خودرو تویوتا، فورد، شورولت و هوندا همه مدل ماشین دارند

بازار: وقتی شما همه کار زیر مجموعه یک برند انجام میدهید، شما هیچ بازار هدف مشخصی ندارید. شما همه چیز برای همه کَس هستید.
رسانه: یک همه چیز برای همه کس نمیتواند خودش را محدود به یک رسانه بکند برای پوشش تمام محصولات به تمام رسانه ها برود و این موضوع بطور وحشتناکی ناکارآمد است.
پیام: و لذا پیامها نیز یک ایده را منتفل نمیکنند و هیچ مفهوم خاصی ندارند به ۴ پیام ۴ خودرو ساز ذکر شده توجه کنید:

فورد: بیشتر برو
شورولت: جاده های جدیدی بیاب
تویوتا: بیا جایی برویم
هوندا: قدرت رویاها

آمیخته بازاریابی، آمیزه بازاریابی یا ترکیب عناصر بازاریابی به عنوان ترجمه Marketing Mix استفاده می شوند. منظور از آمیخته یا ترکیب این است که بین این اجزا می‌بایست یک نگرش ترکیب سیستمی و هماهنگ برقرار شود تا بتواند بر مشتری تاثیر گذارد. طراحی و توسعه آمیخته بازار که به آن ۴P یا ۸P گفته می شود و از وظایف اصلی مدیر بازاریابی می باشد. ترکیب عناصر بازاریابی مجموعه ای از ابزارهای بازاریابی است که سازمان برای نیل به اهداف بازاریابی خود در بازار هدف از آن ها استفاده می کند. مک کارتی یک طبقه بندی چهار عامله از این ابزارها معرفی کرده است که چهار پی(۴Ps) نام دارد و عبارت اند از کالا یا محصول، قیمت،مکان عرضه و فعالیت های ترویجی یا پیشبردی.

آمیخته بازاریابی یا Marketing Mix چیست؟
آمیخته بازاریابی مجموعه‌ای از ابزارهای قابل کنترل بازاریابی است که شرکت با در هم آمیختن آنها سعی در پاسخگویی به بازار هدف می نماید. به عبارت دیگر آمیخته بازاریابی دربرگیرنده همه فعالیتهایی است که شرکت می تواند با انجام آنها بر میزان تقاضای محصولاتش اثر گذارد. در تقسیم بندی کلاسیک این فعالیت‌ها را می‌توان در چهار دسته کلی تقسیم ‌بندی کرد:
محصول (Product) : کالا یا خدمتی که شرکت به بازار عرضه می نماید و می بایست در آن عوامل زیر مد نظر قرار گیرد :
تنوع محصول
طراحی
کیفیت
نام تجاری (برند)
ابعاد و بسته بندی
خدمات قبل، حین و پس از فروش، مرجوعی و گارانتی
قیمت (Price) : مبلغی که شرکت در قبال محصول از مشتری طلب می کند. در خصوص قیمت موارد زیر می بایست مورد توجه قرار گیرد :
لیست های قیمت
تخفیف های فروش
زمان پرداخت
نوع تسویه و اعتبار مشتریان
مکان عرضه یا توزیع (Place) : کلیه افراد و سازمانهایی که در فرآیند ارائه کالا یا خدمات از محل شرکت شما به دست مصرف کننده نهایی نقش دارند را شامل می شود :
کانالهای توزیع
نحوه حمل کالا و بسته بندی در زمان حمل
محل عرضه کالا
جورچینی کالا
انواع پایانه (نقطه) فروش یا P.O.S
ترویج (Promotion) : کلیه اقداماتی که سازمان برای افزایش میزان خرید یک یا همه گروههای هدف (شامل واسطه های فروش و مصرف کنندگان نهایی) بکار می برد که در آن باید به موارد زیر توجه نمود :
تبلیغات
پیشبرد فروش
فروشندگی شخصی
بازاریابی مستقیم
روابط عمومی
آمیخته بازاریابی یا Marketing Mix چیست؟
آمیخته بازاریابی یا Marketing Mix چیست؟
استفاده از ابزار بازاریابی ۴P
ابزار بازاریابی می‌تواند به ارائه پیشنهادی جدید به بازار یا بهبود استراتژی بازار فعلی کمک کند. برای استفاده از این ابزار می‌توانید گا‌‌م‌های زیر را بردارید:
۱) کار خود را با شناسایی و تعریف کامل محصول یا خدماتی که قرار است مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، آغاز کنید.
۲) اکنون سوالات مرتبط با ۴P را طراحی کنید و با صرف وقت و جزئیات به آنها پاسخ دهید.
۳) سعی کنید با استفاده از واژه‌های «چرا» و «چه می‌شود اگر» در سوالات خود، پیشنهاد خود را به چالش بکشید. برای مثال «چه می‌شود اگر قیمت خود را ۵ درصد کاهش دهیم؟» یا «چرا به جای استفاده از عمده‌فروشان، فروش مستقیم نداشته باشیم؟»
۴) وقتی پیشنهاد نهایی برای بازار آماده شد، یک بار دیگر با این سوالات آن را کنترل کنید:
• آیا پیشنهاد ارائه شده، نیازها را پاسخ می‌دهد؟ (محصول) • آیا قیمت ارائه شده مطلوب به نظر می‌رسد؟ (قیمت) • آیا مشتری در مکان‌های مورد نظر خود به محصول مورد نظر دسترسی دارد؟ (توزیع) • آیا نحوه اطلاع‌رسانی به مشتری مناسب است؟ (تبلیغ)
۵) تا زمانی که به پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای برسید، در گام ارائه پاسخ به سوالات و جمع‌آوری اطلاعات و تحقیقات بازار توقف کنید تا بتوانید به یک آمیخته بازاریابی بهینه دستیابی پیدا کنید.
۶) آمیخته بازاریابی خود را به طور منظم و دوره‌ای مورد بررسی و بازنگری قرار دهید، زیرا ممکن است بر اساس شرایط بازار در هر دوره، هر یک از مولفه‌های اصلی نیاز به تغییر داشته باشند.

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

کلمات جادویی که مشتریان شما مشتاق شنیدن آن‌ها هستند!

مشخص کردن اصول راهبردی برای خدمات مشتریان موضوعی بسیار خوب و مناسب است، اما شما باید با رفتار و کردار خودتان در برخورد با مشتری این اصول راهبردی را در عمل نشان دهید. همواره تعدادی کلمات جادویی وجود دارند که مشتریان شما خواهان شنیدن آنها از شما و کارکنان شما هستند. پس حتما توجه کنید […]

اصول اولیه در بازاریابی با موبایل که خیلی حیاتی هستند!

امروزه بازاریابی با موبایل به عنوان یکی از تکنیک های بازاریابی که به دوره بلوغ خود رسیده شناخته می شود و از هر زمان دیگری دارای تعداد مصرف کننده های بیشتری می باشد که با استفاده از گوشی های هوشمند خود اقدام به خرید و پرداخت می کنند. اگر شما در این حوزه فعالیت دارید، […]

آیا آمادگی بیش‌فروشی در کسب و کار خود را دارید؟

در طول یک دهه گذشته در طی فعالیت های مختلف از قبیل سخنرانی، مربی گری و فعالیت به عنوان مشاور فرصت همکاری با هزاران کسب و کار مختلف از استارت آپ های نوپا تا سازمان های بالغ با بیش از ۳۰ سابقه را داشته ام. جدای از مسئله بلوغ و طی شدن مرحله رشد این […]

اینفوگرافیک: ۷ نکته بازاریابی که هر مشاوری حتمن باید از آن استفاده نماید!

مشاوره یک حرفه بسیار تاثیرگذار است که افرادی که در این حوزه به فعالیت می‌پردازند، در زمینه کاری خود بسیار خبره بوده و آنقدر مسلط هستند که می‎‌توانند گره گشای مشکلات دیگران شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم به ۷ نکته اشاره کنیم که بواسطه آنها، مشاوران می‌توانند بسیار بهینه‌تر عمل کرده و به […]

۴ درسی که از بازاریابی فروشندگان جنوب‌ شرق آسیا می‌توان یاد گرفت!

بازار جنوب شرق آسیا همانند این است که گویی فضای اینترنت جان گرفته و در برابر شما ظاهر شده است – تحریک بیش از حد، فروش و تبلیغات که از هر طرف شما را مخاطب خودش قرار می دهد. بجای تبلیغات پاپ آپ بر روی سایت های اینترنت، شما با فروشندگان پاپ آپ روبرو است. […]

شمع قبانی: نویسنده، سخنران و مدیر بازاریابی

نام به انگلیسی: Shama Hyder سال و محل تولد: ۲۵ آوریل ۱۹۸۵، گائو، هندوستان آدرس وبسایت: http://shamahyder.com/ شمع قبانی نویسنده، سخنران و مدیر ارشد اجرایی گروه بازاریابی Marketing Zen Group است که خود در سال ۲۰۰۹ آن را راه اندازی کرده و در حوزه بازاریابی در شبک های مجازی فعالیت می کند. وی همچنین نویسنده کتابی […]

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید!

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

اگر کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کردید ولی درآمد زیادی ندارید!!

مدیران محترم کسب و کار اینترنتی که تا به حال نتوانستند درآمد کافی از آن را ایجاد کنند. با شرکت در دوره تدوین سفرنامه مشتری می توانند به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارنند. همچنین این دوره منجر به تغییر دید و بینش مناسب شما در خصوص کسب و کار اینترنتی می شود که در نهایت به درآمد حداقل 3 برابر در پایان یکسال برسید. چرا که در حقیقت به ناگفته های روش های درآمدزایی که حاصل تجربیات خودمان از این کسب و کار را با صداقت در اختیارتان قرار خواهیم داد. فقط افرادی که حایز شرایط باشند در این دوره شرکت خواهند کرد، ممکن است شما مدرس، مشاور، تولید کننده، واردکننده، مدیر شرکت و هر کسب و کاری باشید که در حال حاضر با استفاده از اینترنت محصول، کالا و خدمت خود را به بازار هدف آنلاین ارایه می دهید ولی از درآمد خودتان راضی نیستید. تمامی مباحثی که در دوره تدوین سفرنامه مشتری کاملا کاربردی و قابل اجرا در شرایط فعلی کشور عزیزمان است و حامل تجربیات خودم در این حرفه است. حتمن به آدرس وب سایت خود اشاره کنید تا بتوانید این آموزش را بعد از بررسی و تایید دستی دریافت نمایید.

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در تلگرام با ما همراه باشید!

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
X