مارکتینگ و برندینگ تنها راهی که رکود بازار هدف شما را می‌شکند!

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش بازاریابی,آموزش بازاریابی اینترنتی,برندینگ ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ بدون دیدگاه 146 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۷
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

۱-امروزه شرکت های بسیاری با مسایل رکود و بحران مالی دست و پنجه نرم می کنند. این بحران هم شرکتهای خدماتی و هم شرکتهای مالی را درگیر کرده است. برای فهم عمیق تر مسئله باید ابتدا مسایل را در سطح جهانی تحلیل کرد، و سپس در سطح ملی تحلیل کرد تا بتوان چاره جویی نمود. …

۱-امروزه شرکت های بسیاری با مسایل رکود و بحران مالی دست و پنجه نرم می کنند. این بحران هم شرکتهای خدماتی و هم شرکتهای مالی را درگیر کرده است. برای فهم عمیق تر مسئله باید ابتدا مسایل را در سطح جهانی تحلیل کرد، و سپس در سطح ملی تحلیل کرد تا بتوان چاره جویی نمود. در واقع بدون داشتن تحلیلی جهانی و نگاهی ملی نمی توان راه حل درستی برای بحران شرکتهای محلی ارائه نمود. در این نوشتار نگاه مختصری به علل بروز وضعیت رکود داخلی در دو سطح بین المللی و ملی خواهیم داشت و دشواری های خروج از این بحران را از نگاه مدیریت مارکتینگ بصورت چکیده بیان می کنیم.

۲-آنچه هم اکنون در اقتصاد دنیا با آن مواجهیم، متاثر از دو مسئله عمده است. اول، کاهش قیمت جهانی نفت و دو افزایش تدریجی نرخ بهره در آمریکا. هر چند می توان در کنار آن به بحرانهای سیاسی منطقه ای، زورآزمایی هایی نظامی و حبابی شدن اقتصاد آمریکا نیز اشاره کرد. اما اگر بخواهیم دو فاکتور اصلی را انتخاب کنیم به همان دو مسئله ای می رسیم که ابتدا اشاره شد.

در سطح ملی نیز دو عامل را می شود به عنوان تعیین کننده ترین فاکتورهای تاثیر گذار در بروز شرایط کنونی نام برد. اول کاهش درآمد نفتی ست. آنچه مسلم است وابستگی اقتصاد کشورمان به نفت می باشد. به عبارتی وابستگی سطح تقاضا به درآمد نفتی مهمترین فاکتور تحلیل اقتصاد کلان در ایران است و این روزها که قیمت نفت در پایین ترین سطح خود در سالهای اخیر رسیده است ، سطح تقاضای عمومی به دلیل کاهش درآمدهای عمومی کشور، به شدت کاهش پیدا کرده است.

عامل دوم در سطح ملی، ورود شرکتهای خارجی به بازارهای داخلی در بسیاری از صنایع متاثر از توافق برجام است. بر این نکته واقفیم که میزان حضور شرکتهای بین المللی در صنایع مختلف گاه بسیار جدی و گاه بسیار کمرنگ پیش می رود اما تاثیر روانی این حضور از همین امروز تاثیر خود را بر تقاضای داخلی و تغییر مصرف جامعه گذاشته است.

مجموع این دو عامل فزونی یافتن عرضه به تقاضا است که نتیجه آن را در کاهش تورم و میل آن به سمت صفر مشاهده می کنیم. در واقع در بازار کسب و کار ما وارد عصر غلبه عرضه بر تقاضا شده ایم که تبعات بسیاری بر رفتار مشتریان و بنگاه های اقتصادی دارد.

۳- چشم انداز کوتاه مدت و میان مدت اقتصاد کلان نشان می دهد که نه قیمت نفت به این زودی ها رو به فزونی دارد و نه شرکتهای خارجی خیال چشم پوشی از بازار نسبتا بکر ۷۰ میلیونی ایران را دارند . در نتیجه این بحران بر خلاف میل و انتظار بسیاری از مدیران ، بحرانی گذرا و زود گذر نیست ، بلکه مدیران و بنگاه های داخلی باید برای دشواری فعالیت کسب و کار در ایران برای سالهای پیش رو آماده باشند. و این نه انتخابی مختارانه که امری گریز ناپذیر است. مسلح شدن به این چشم انداز می تواند مدیران را بجای انتظارات متوهمانه و معجزه نگر به سمت راه حلهای واقع گرایانه سوق دهد.

اما از دید نگارنده، دو موضوع خروج از این بحران را تشدید می کند. اول تغییر رفتار مصرف کنندگان داخلی که محورهای آن را تنوع طلبی و روی آوردن به کالاهای با برند جهانی تشکیل می دهد. دومین مسئله که چالشی بزرگتر برای بنگاه های اقتصادی ایرانی است، ضعف دانش مدیریتی بخصوص مدیریت مارکتینگ و برندینگ در درون شرکتها است. همانگونه که در سطور بالاتر اشاره شد در بسیاری از عرصه های کسب و کار عرضه بر تقاضا غلبه کرده و تغییر رفتار دو سوی بازی – مشتریان و بنگاه های اقتصادی- گریز ناپذیر است.

اگر بخواهیم دوران کسب و کار را به سه دوره تقسیم کنیم، دوره اول زمانی بود که تقاضا بر عرضه غلبه داشت. این دوره را می توان دوره اهمیت مدیریت تولید نامید.

دوره دوم زمانی است که تقاضا با عرضه برابر است و در این وضعیت مدیریت فروش اهمیت بیشتری داشته است.

اما دوره سوم دوران غلبه عرضه بر تقاضاست، یعنی زمانی که مدیریت مارکتینگ حرف نخست را در شرکتها می زند. و محیط کسب و کار در ایران اکنون وارد دوره سوم شده است.

اما نکته این جاست که نه تنها مدیران دوره اول و دوم (عصرتولید و عصر فروش)، آمادگی ورود به این عرصه را داشته اند ، بلکه از دانش کافی مورد نیاز دوره سوم بی بهره یا کم بهره اند. دانش مدیریت مارکتینگ و دانش برندینگ.

۴-آنچه می تواند بنگاه های اقتصادی را از وضعیت کنونی رهایی بخشد یا مهمترین تاثیر را در برون رفت از وضعیت کنونی بگذارد، روی آوردن به روشها و متدهای مارکتینگ و برندینگ است. متدهایی که شرکتهای بین المللی سالهاست با مسلح شدن به آنها عرصه اقتصادی کشورهای مختلف در ۵ قاره را تجربه کرده اند و بی شک برای ورود به بازار ایران با استفاده از همان تجارب، راه دشواری نخواهند داشت.

بر ماست که بعنوان مدافعان تولید داخلی و اشتغالزایی بومی، با رجوع به ابزارهای نوین مدیریتی و پیاده سازی آنها در شرکتهای متبوع خود بخصوص ابزارهای برندینگ و مارکتینگ قدم در راهی نهیم که سالها پیش باید می پیمودیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ویژه رایگان امروز

مهم ترین عامل موفقیت در وفادارسازی مشتریان

مهم‏‎ترین عامل موفقیت در وفادارسازی مشتریان

دنیای کسب و کارهای امروزی به شدت تحت‎تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد اما در مرکز ثقل همه این فاکتورها هنوز مشتری هست که تنها با متمرکز شدن بر روی خواسته‎ها در حال حاضر و نیازهای آن در آینده ما به عنوان مدیر کسب و کار خواهیم توانست که موفقیت بیشتری به دست بیاوریم.

  مدیران آینده بهای موفقیت کسب و کارشان را پرداختند و پرداخت می کنند!

  چگونه جلسات آنلاین فروش و درآمد را افزایش می‎دهد؟

  فرمت دوره: MP4
  آموزش کامل وردپرس در ساخت وب‎سایت برای فروش و بازاریابی محصولات و خدمات را یاد بگیرید!
  دریافت فایل ویدیویی دوره بعد از خرید در قسمت دانلودها
  زمان کل دوره: ۲ ساعت همراه با پرسش و پاسخ
  دسته بندی: آموزش بازاریابی، جلسات آنلاین، افزایش فروش، افزایش درآمد

  چگونه ربات هوشمند وردپرس را فعال کنیم؟

  فرمت دوره: MP4
  گارانتی ۱۰۰% بازگشت وجه در صورت نارضایتی تا ۴۵ روز بعد از خرید دوره
  آموزش کامل وردپرس در ساخت وب‎سایت برای فروش و بازاریابی محصولات و خدمات را یاد بگیرید!
  دریافت فایل ویدیویی دوره بعد از خرید در قسمت دانلودها
  زمان کل دوره: ۲ ساعت همراه با پرسش و پاسخ
  دسته بندی: آموزش بازاریابی، جلسات آنلاین، افزایش فروش، افزایش درآمد

  فروشگاه‎تان را به سبک ووکامرسی بر پا کنین!

  فرمت دوره: MP4
  آموزش کامل ووکامرس در ساخت فروشگاه اینترنتی برای فروش و بازاریابی محصولات و خدمات را یاد بگیرید!
  دریافت فایل ویدیویی دوره بعد از خرید در قسمت دانلودها
  دسته بندی: آموزش بازاریابی اینترنتی، آموزش وردپرس، طراحی سایت بدون کد نویسی

  ورود مدیران آینده

  جعفرصادق پیران
  جعفرصادق پیران
  • مدیر و موسس مدیر آینده
  • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
  • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار آنلاین
  • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
  • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
  • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
  • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
  • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
  • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

  به جمع مدیران آینده بپیوندید

  آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

  آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

  جعفرصادق پیران

  داستان شکل گیری مدیر آینده

  معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

  آدرس ما

  • تهران - جنت آباد مرکزی
  • بیست متری گلستان غربی
  • شماره هماهنگی
  • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
  • piran.js@gmail.com

  در اینستاگرام با ما همراه باشید!

  %u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
  طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
  X