ایده‌های پولساز برای کسب و کار اینترنتی و ایده‌های پولساز کسب و کار یا کارآفرینی هوشمند یک ساختار شناسایی مشخص و یکسانی دارد. اما در پیاده‌سازی ایده‌های پولساز بسته به نوع کسب و کاری که انتخاب می‌کنید؛ تفاوت‌هایی را با هم خواهد داشت. مثلا برای شروع یک ایده در فضای دیجیتالی و آنلاین شما با سرمایه تا پنج میلیون تومان هم قابل اجرا هست. ولی در کسب و کارهای دیگری یک عده حداقل بالای ۵۰ میلیون تومان و بسته به هر شهری متفاوت است.

اما به راحتی می‌توان گفت تشخیص یک پتانسیل و فرصت کارآفرینی تقریبا روال مشخصی دارد. مسلما افرادی که در یک حرفه و زمینه پیش‌زمینه‌هایی را داشته باشند؛ خیلی بهتر می‌توانند این فرصت‌ها را درک و اجرایی نمایند. ولی این دلیل نمی‌شود که سایر افرادی که در این حوزه تجربه و هیچ فعالیت آکادمیکی یا عملی ندارند، نتوانند آن را شناسایی نمایند. اتفاقا ببینند اختراع یک گجت نیازمند پیش‌زمینه‌هایی است؛ یک مدیر آینده با داشتن چنین ویژگی‌هایی احتمال موفقیت بیشتری خواهد داشت. اما اگر دقیق‌تر بخواهیم به آن اشاره کنم، بیشتر هدفم فرآیند شکل‌گیری کارآفرینی اینترنتی است.

کاملا ساده لوحانه است که تصور کنیم خیلی سریع می‌‌توانیم یک کسب و کار دیجیتالی را راه‌اندازی نماییم و از فردای آن نیز شروع به ساختن پول بکنیم. البته این شتاب‌زدگی‌های بیشتر به دلیل توجه بسیار شرکت‌های فعال این حوزه و موسسات آموزشی است. به همین خاطر افراد میزان تجربیات و داشته‌های افراد موفق در این کسب و کار آنلاین را نمی‌بینند. حتی کارمندانی که به دلیل نارضایتی از مدیرشان می‌خواهند به این نوع کارآفرینی رو بیاورند.

قبل از هر چیزی باید بدانیم که چطور یک کارآفرین اینترنتی و کسب و کار اینترنتی می‌تواند ایده‌ها و فرصت‌هایی را در یک حوزه ببینید که سایر افراد قادر به شناسایی این فرصت نیستند. اما خبر خوبی که می‌توانم به شما مدیر آینده ارایه دهم این هست که الگوی رفتاری کارآفرینان را در ایده‌یابی و تشخیص فرصت در کارآفرینی اینترنتی شبیه‌سازی کرد. این موضوع را می‌توان در موفقیت استارت‌ آپ‌ها به کار گرفت.

مشکل اصلی که در مشاوره‌ها و آموزش‌ها در افراد که می‌خواهند کارآفرینی را ایجاد کنند، می‌بینم بخش عظیمی از آن به تجربیات کم افراد در حوزه کارآفرینی برمی‌گردد. این دوستان توقعی که از یک کسب و کار  و استارت‌آپ دارند، اخذ نتایج سریع مالی از این فرصت‌ها است.

 

اگر شما یکی از ویژگی‌های زیر را ندارید بهتر است؛ قبل از اقدام به چنین کسب و کار اینترنتی آن‌ها را بررسی نمایید:

 • علاقه و اشتیاق شدید به یک حوزه که منجر به تحمل سختی‌های یادگیری و به کارگیری آن‌ها در کسب و کار باشد.
 • توانایی خود انگیزشی بالا اگر درون‌گرا هستید.
 • اگر برون‌گرا هستید، مسلما داشتن افرادی که بتوانند در شما شور و هیجان ایجاد کنند، ضروری است.
 • ریسک‌پذیری متوسط به بالا
 • برداشتن گام‌های کوچک و مستمر در هر روز
 • یادگیری مستمر در حوزه‌ی کاری و روش‌های بازاریابی اینترنتی
 • بدون شراکت یا هم‌بنیان کارتان را با کمترین سرمایه باید ایجاد کنید.
 • سیر تدریجی انتقال از شغل فعلی به کسب و کار آنلاین جهت حفظ ثبات درآمدی
 • داشتن ایده‌ با امکان کمینه ارائه محصول
 • داشتن تخصص حداقلی در آن حوزه (۳۰ درصد به بالا) و توسعه مهارت‌های تخصصی در ادامه
  چرا که پایه و اساس شکل‌گیری کسب و کار دیجیتال اطلاعات هست؛ چون در اینترنت فقط جریان اطلاعات است که بین کاربران انتقال می‌یابد.
 • توانایی تولید محتوا به صورت ویدیو، صوت، اینفوگرافیک و مقاله
  قبل از این که وب‌سایت کسب و کار خود را راه‌اندازی نمایید؛ باید به اندازه‌ی ۲۰ الی ۳۰ مقاله فقط در حوزه‌ی کاری خود ایجاد کنید. در اولین روز باید آن ۲۰ مقاله را در وب‌سایت منتشر کنید. البته حداقل دو ماه قبل از بالا آمدن سایت شروع به تولید محتوا نمایید. یعنی تا دو ماه ۶۰ مقاله هم باید هر روز فقط و فقط در حوزه‌ی کاری خودتان منتشر نمایید. بعد از آن هر هفته در یک زمان معین، یک مقاله را منتشر کنید، کافی است.
 • از همه مهم‌تر شما باید بازار هدف آنلاین خود را بررسی نمایید.
  یعنی با استفاده از موتور جستجوی گوگل باید بررسی نمایید؛ آیا به اندازه‌ی کافی در حوزه‌ی شما به صورت آنلاین افراد جستجو می‌کنند. یعنی اگر متوجه شوید که هنوز افراد زیادی در حوزه‌ی فعالیتی شما به دنبال کسب‌وکار اینترنتی‌تان نیستند؛ باید در ایده‌ی خود تجدیدنظر کنید. چرا که اگر بخواهید در آن حوزه به موفقیت مالی دست یابید؛ لازم است که به مشتریان راغب کافی دسترسی داشته باشید.

اما یک کارآفرین اینترنتی واقعا از چه مدلی برای یافتن ایده‌ها و فرصت‌ها در کسب و کار دیجیتالی استفاده می‌کند؟ چطور می‌تواند فرصت‌ها را تشخیص دهد؟ چطور آن‌ها را ارزیابی می‌کند؟

یکی از متمایزترین ویژگی‌ کارآفرین‌ اینترنتی، ذهن فرصت‌‌یاب و تحلیل‌گر در شناسایی فرصت‌های نوظهور در محیط اطراف‌شان هست. منظور از فرصت‌یابی، پیش‌بینی شرایطی است که می‌تواند باعث خلق محصول و خدمت جدید در توسعه و پیشرفت افراد شود.

فاکتور اصلی در تشخیص فرصت، زمان شناسایی آن است که شاید زمان مناسب برای اجرای آن گذشته یا در آینده باشد. در کارآفرینی اینترنتی ما باید به دنبال فرصت‌هایی باشیم؛ که در زمان حال و چند سال‌ آینده هم برای کسب و کار دیجیتالی شما شرایط منحصر به فردی را ایجاد کند.

البته به این موضوع همیشه توجه کنید که با پیشرفت‌های تکنولوژیکی و فناوری آن ایده توسعه یافته و به راحت‌تری در دسترس باشد. این یک ویژگی منحصر به فرد کسب و کار است که در کارآفرینی باید روند تمایل به استفاده از تکنولوژی را در دوره‌های خاصی بتوانید پیش بینی کنید.

 

همین ویژگی مدیر آینده  است که تکنیک‌های متنوعی را در اختیار یک کارآفرین قرار می‌دهد تا به کمک آن فرصتی را تشخیص دهد. آن‌چه در آینده به‌عنوان یک جایگاه ویژه به‌حساب می‌آید را تجزیه و تحلیل نماید.

شناسایی فرصت در یک حوزه نیازمند درکی صحیح و عمیقی از نیازهای آن صنعت است که قصد فعالیت در آن حوزه را داریم. هر فردی که می‌خواهد در کسب و کار اینترنتی  فعالیت نماید، باید علاوه بر این‌که وضعیت کنونی، وضعیت آینده آن حوزه فعالیتی را بررسی نماید. این تجزیه و تحلیل‌ها در کسب و کار دیجیتالی به شما کمک می‌کند تا جای ممکن از محیط اطراف خود اطلاعات کافی را جمع‌آوری و سوال‌های مناسبی را طراحی نمایید.

حتی ممکن است که به این حوزه فقط از روی علاقه تمایل داشته باشید ولی هیچ اطلاعی از جزییات کارآفرینی هوشمند نداشته باشید. برای بررسی یک حوزه فعالیتی باید گزارش‌های منتشر شده در روزنامه‎ها، مجلات تخصصی، موسسات آماری داخلی و بین‌المللی را مطالعه نمایید.

تا با گستردگی آن حوزه فعالیتی بیشتر آشنا بشوید و ممکن است فرصت‌های زیادی را تشخیص دهید. اما باید با تحلیل بیشتر و کمک گرفتن از متخصصین آن حوزه یک فرصتی را شناسایی کنید؛ که ویژگی‌های بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد. باید با صاحبان تجربه در آن حوزه فعالیت به نوعی شروع به معاشرت کنید؛ تا نیازهای آن حوزه از بازار و صنعت را به راحتی شناسایی کنید.

 

اما برای این‌که بتوانید همانند یک کارآفرین عمل نمایید، ابتدا باید با نحوه فرصت‌یابی آن‌ها آشنا شوید. برای شناسایی و تشخیص یک فرصت مناسب در حوزه‌ای یک کارآفرین همیشه از سه عامل اساسی بهره می‌گیرد. در واقعیت کارآفرین هوشمند هم‌زمان و با ترکیبی از این سه عامل به فرصتی که در یک حوزه فعالیتی وجود دارد پی می‌برد.

این سه عامل در فرصت‌یابی کسب و کار اینترنتی عبارت‌اند از:

 • دانش و آگاهی حاصل از تجربیات آموزشی و تجربه‌های فردی در  بازار و مشتری در یک حوزه
 • حساسیت به تغییرات محیطی در کارآفرینی اینترنتی
 • شبکه‌سازی کارآفرین هوشمند از افراد  و منابع مختلف

دانش و آگاهی حاصل تجربیات آموزشی و تجربه‌های فردی در  بازار و مشتری در یک حوزه

تجربه کاری و فردی یک کارآفرین در یک حوزه فعالیتی، باعث می‌شود؛ که همیشه از اخبار، رقبا، مشتریان، تکنولوژی‌ها و هر گونه تغییر در آن اطلاع یابد. به واسطه حضور در این حرفه دانشی را به صورت تجربی از آن حوزه دریافت می‌کند. برخی هم با شرکت در همایش‌ها، نمایشگاه‎ها، سمینارها، دوره‌ها و کارگاه‌ها منابع اطلاعاتی را دریافت نماید که تجربیات قبلی کارآفرین را بهبود و توسعه دهد.

متاسفانه در مشاوره و کارگاه‌ها و دوره‌ها با این‌که بارها تاکید می‌کنیم؛ اگر چنین تجربیاتی دارید؛ برای شروع کسب و کار آنلاین استفاده نمایید. باز هم شاهد کپی‌برداری از تجربه‌های موفق در سایر کسب و کار آنلاین و استارت‌آپ‌ها هستیم. چرا که در آن حوزه موفقیت مالی برای ان فرد یا شرکت ایجاد شده است.

باور کنید خیلی از این افراد پیشکسوتان یک صنعت و حوزه هستند؛ بعضا چنین اشتباهات جبران‌ناپذیری را انجام می‌دهند. این موضوع را به هیچ عنوان به فراموشی نسپارید؛ بلکه قبل از این‌که فرصت مناسبی را از دست دهید؛ با تجزیه و تحلیل فرصت‌ها در آن حوزه کسب و کار اینترنتی خود را ایجاد نمایید.

اگر تا به حال فرصت‌های حوزه فعالیتی فعلی خودتان را بررسی نکردید. علاقمند هستید که در آن حوزه فعالیت کنید؛ لازم است که علاوه بر تجربیات خود نظرات مشاوران، اساتید، نویسندگان و افراد مطلع در آن حوزه را بررسی نمایید. همچنین به مجلات تخصصی، روزنامه‌های آن حوزه حتمن سر بزنید.

چرا که این مقاله‌ها می‌تواند دید شما را نسبت به یک حوزه فعالیتی در کسب و کاراینترنتی بهبود ببخشد.  از یک طرف هم به تشخیص فرصت و نیاز آن حوزه ذهن شما را هدایت نماید. از این منبع دست نیافتنی غافل نشوید و همیشه توجه داشته باشید در همه ابداعاتی که در جهان صورت گرفته است؛ بر اساس همان دانش قبلی و تجربیات آن حوزه بوده است که تنها با تغییر ظاهری آن به چه موفقیت‌هایی دست یافتند.

حساسیت به تغییرات محیطی در کسب و کار اینترنتی

یک توانایی و تم خاصی که هر مدیر آینده باید به آن توجه نماید؛ واکنش سریع نسبت به تغییرات محیطی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، رویدادها، روندها و غیره است. در کارآفرینی اینترنتی به شما کمک خواهد کرد تا با آگاهی و دانش بیشتری در دنیای کارآفرینی قدم بردارید.

متاسفانه در بیشتر مواقع کارآفرین به جای اینکه روی موضوعات مهم تمرکز کند؛ همانند یک تکنسین در کسب و کار خود مشغول می‌شوند، چون علاقه زیادی به آن دارد. این تغییرات محیطی را به خوبی نمی‌تواند در فناوری، در بازار، در سیاست‌های دولت، رویدادهای شکل‌گرفته است؛ در یک بازه زمانی خاص و حتی تغییر ساختار جمعیتی را مشاهده نماید.

آنچه که حایز اهمیت است، حساسیت کارآفرین اینترنتی به تغییرات، رویدادها و روندها در اطراف خود هست. همین موضوع باعث پی بردن به فرصت‌های گوناگونی در یک کسب و کار آنلاین است که در پیرامون ما و در یک حوزه فعالیتی اتفاق می‌افتد. این خصوصیت کارآفرین باعث می‌شود که همیشه به دنبال کسب اطلاعات در آن حوزه باشد.

حساسیت کارآفرینانه شما را قادر می‌سازد که بتوانید به‌درستی و در کجا به دنبال اطلاعات باشید؛  بتوانید بین آنچه در حوزه فعالیتی یا بازار پیدا می‌کنید، ارتباط برقرار نموده و با سنجش صحیح آن فرصت قادر باشید اطلاعات درست را از نادرست تشخیص دهید.

شبکه‌سازی کارآفرین هوشمند از افراد  و منابع مختلف

اگر تابه‌حال به شکل‌گیری ایده‌های خودتان در برخی موارد دقت کرده‌ باشید؛ گاهی در هنگام صحبت با دوستان خود ایده‌ جدیدی را کشف کرده باشید. در برخی موارد هم با همکاری در حل یک مشکل با اطرافیان‌تان توانسته‌اید آن‌ مسئله را حل کنید؟

در برخی موارد هم پیش آمده که به یک منبع مالی، اطلاعاتی در اطراف خود توسط این آشنایان پی برده‌اید. این موارد را یک کارآفرین اینترنتی در پیرامون خود به خوبی شناسایی می‌کند.

در کارآفرینی شما باید از همان شروع کار باید یک شبکه ارتباطی قوی با افراد و منابع پیرامون خود ایجاد کنید. این منابع انسانی، اطلاعاتی، مالی و دانش مختلفی که در ارتباط با دیگران به وجود می‌آورید. شکل گیری این شبکه می‌تواند دریافتن فرصت‌های مناسب در یک حوزه فعالیتی در کوتاه‌ترین زمان باشد. تا جایی که ممکن هست در یک حوزه باید شبکه ارتباطی مختص خودتان را با ترکیبی از افراد صاحب‌نظر، مشاور و باتجربه را بسازید. علاوه بر دستیابی به فرصت می‌توانید از حمایت منابع مالی، فیزیکی و اطلاعاتی در کمترین زمان برخوردار شوید.

 

زمانی که شما به عنوان یک مدیر آینده به این سه فاکتور اساسی دسترسی داشته باشید؛ به فرصت‌های بکر در یک حوزه فعالیتی یا بازار خود دست پیدا خواهید کرد. باید این تصور را به کنار بگذارید؛ در یک‌جا نشستن و تنها با رویاپردازی هیچ فرصتی را پیدا نخواهید کرد.

شما تنها با قرارگیری در مسیر اطلاعاتی یک حوزه فعالیتی که به آن خیلی علاقمند هستید، می‌توانید به فرصت‌های مناسب در کسب و کار آنلاین دست یابید. باید با حساسیت تمام بازار آن حوزه فعالیتی را به‌دقت زیر نظر داشته باشید. از هیچ اطلاعات ریز و درشتی که با کار شما در ارتباط است، به‌ راحتی عبور نکنید.

اگر قصد دارید ذهن خود را در تشخیص فرصت‌ها برنامه‌ریزی کنید؛ باید بتوانید سه فاکتور مطرح شده در کارآفرینی اینترنتی را در خود تقویت کنید.

دانش و آگاهی حاصل از تجربیات آموزشی و تجربه‌های فردی در  بازار و مشتری در یک حوزه

 • آیا در کارگاه‌های آموزشی، همایش‌ها و سمینارهای مربوط به یک کسب و کار مورد علاقه خود شرکت می‌کنید؟
 • آیا مجله، مقاله و کتاب‌های مربوط به صنعت خود را مطالعه می‌کنید؟
 • آیا گزارش‌های منتشرشده از صنعت خود را در سایت‌ها و منابع مختلف پیگیری می‌کنید؟
 • آیا در صنعت مورد علاقه خود فعالیتی داشته‌اید؟
 • آیا با مشتریان موجود در صنعت خودتان صحبت کرده‌اید؟
 • آیا کسب‌وکارهایی که در صنعت شما مشغول به فعالیت هستند را می‌شناسید؟ آیا با آن‌ها در ارتباط هستید؟

حساسیت به تغییرات محیطی در کسب و کار اینترنتی

 • آیا در مطالعه گزارش‌ها و صحبت با مشتریان و کسب‌وکارهای مختلف، به روند خاصی در صنعت موردعلاقه خود دست پیدا کرده‌اید؟
 • آیا رویدادی خاص و غیرمنتظره در صنعت مورد نظر شما رخ‌داده است؟
 • آیا تغییراتی در نگرش‌ها، سلیقه‌ها، باورهای مشتریان مشاهده کرده‌اید؟
 • آیا تغییراتی در تکنولوژی صنعت مورد علاقه شما شکل‌گرفته است؟
 • آیا تغییراتی در دانش و علوم مرتبط با صنعت شما در حال شکل‌گیری است؟
 • آیا توانسته‌اید بین آنچه تا به امروز در صنعت خود مشاهده کرده‌اید، ارتباط معنی‌داری پیدا کنید؟

شبکه‌سازی کارآفرین هوشمند از افراد  و منابع مختلف

 • آیا کارآفرینان و مالکان کسب‌وکار صنعت موردعلاقه خود را می‌شناسید؟
 • آیا با افراد خبره و صاحب‌نظران صنعت خود صحبت کرده‌اید؟
 • آیا در گروه‌های شبکه‌های اجتماعی متناسب با صنعت خود، عضو هستید؟
 • آیا افرادی که در اطراف شما به منابع خاص مالی یا فیزیکی دسترسی دارند، را می‌شناسید؟ آیا با آن‌ها در ارتباط هستید؟
 • آیا در جریان هستید که نهادها و سازمان‌های مختلف چه تسهیلاتی را برای شروع یک کسب‌وکار در اختیار شما قرار می‌دهند؟

ممکن است پاسخ شما به سؤال‌های بالا مثبت یا منفی باشد. اما موضوعی که حایز اهمیت است این که یک مقدار بر روی هر سوال تمرکز کنید و تحلیل خاص خود را نسبت به آن سوال ارائه دهید.

اگر بتوانید به سؤالات بالا با دقت و جزییات زیادی جواب دهید؛ نشان‌دهنده آن است که در آن موضوع مسلط هستید. اگر جواب شما صرفاً یک بله یا خیر باشد، بدانید که باید تحقیقات بیشتری در صنعت موردعلاقه خود داشته باشید.

هرکدام از سؤالات بالا می‌تواند جرقه‌ای در ذهن شما برای دستیابی به یک فرصت در کارآفرینی هوشمند باشد. برای دستیابی به درک بهتر از یک حوزه فعالیتی باید تجزیه و تحلیل عمیق خود را در پاسخ به سوال‌ها ارایه دهید.

اما موضوع مهم‌تر در تشخیص و شناسایی فرصت‌ها حتمن باید به آن توجه نمایید؛ تشخیص توانمندی‌ها و علایق خودتان در یک حوزه فعالیتی در کسب و کار دیجیتالی است. این موضوع را هم در دوره‌های حضوری، دانلودی و مشاوره ها به آن تاکید می‌کنم.

حتمن در یک مقاله دیگر به این موضوع حساس که افراد موفق و کامیاب از آن بهر‌ه‌مند هستند؛ اولویت اول کاری خودشان را به حوزه‌ای که علاقه دارند، اختصاص می‌دهند؛ سعی می‌کنند در آن حیطه کاری به کسب و کار آنلاین دست بزنند.  در این زمینه به حدی اشتباهاتی را تکرار کردم که بعد از چندین سال به آن رسیدم.

بزرگترین اشتباهی که ما همیشه آن را به واسطه‌ی آموزش‌های اشتباه در زندگی کاری دنبال می‌کنیم؛ اولویت دادن به کاری است که درآمد زیادی دارد. در حالی که اگر فردی علایق، توانمندی‌ها و قابلیت‌های خود را به درستی تشخیص داده باشد. مطمئن هستم که بهترین نتایج را دریافت خواهد نمود؛ چرا که این اتفاق برای خودم افتاده رخ داده است؛ از این که دارم به حرفه‌ای می‌پردازم که خیلی به آن علاقه دارم، خیلی نتایج مثبتی را دریافت کردم.

به همین منظور سعی می‌کنم مقاله بعدی را به این حوزه اختصاص دهم چرا که یک مدیر آینده نیازمند دید و نگرش متفاوتی است. از این که مقاله‌ یک مدیر آینده را تا پایان مطالعه کردید؛ بی نهایت سپاسگزارم. امیدوارم که با درج نظرات ارزشمندتان در حوزه کارآفرینی هوشمند به افزایش کیفیت مطالب کمک کنید.

اگر در تصمیم خود برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی جدی هستید، حتمن توصیه می‌کنم؛ که در دوره وبمستران آینده به صورت رایگان شرکت نمایید.

 

طراحی فروشگاه اینترنتی در دوره وبمستران آینده