کسب و کار تلگرامی مفهوم جدیدی در اقتصاد ایران است که خیلی از روش‌های نوین و خلاقی را برای ایجاد درآمد میلیونی ایجاد کرده است. برای این‌که بتوانید با ایده‌های کسب و کار تلگرامی آشنا شوید، در این گام از این دوره به ۷ ایده پایه که می‌توانید ار آن ایده‌های زیادی را استخراج کرد، می‌پردازیم. همان طور که می‌دانید در حال حاضر عمده فعالیت‌های کسب و کارهای تلگرامی، بیشتر افزایش اعضای کانال و بازدید پست‌ها و در نهایت ایجاد درآمد با استفاده از تبلیغات است.

به دو دلیل زیر ایجاد چنین کسب و کاری در تلگرام برای اکثر افراد ممکن نیست:

۱- باید برای افزایش بازدید و اعضای کانال هزینه و زمان زیادی را جهت تبلیغ کانال صرف نمود.
۲- انتخاب موضوع و تولید محتوا در این راستا باید تمام گروه‌های سنی را که مخاطب کانال هستند، را پوشش دهد.

البته این نوع کسب و کار تلگرامی هم کامل در یکی از گام‌ها بررسی خواهد شد، ولی هدف اصلی این دوره ایجاد مدل دیگری از کسب و کار تلگرامی است که حتی با کمترین اعضا بتوانیم فروش بیشتری را ایجاد نماییم.

منظور از کسب و کار تلگرامی چیست؟

کسب و کاری است که هدف از ایجاد آن تولید، تامین و  همچنین فروش محصولی است که در جهت رفع نیاز و خواست‌های مشتریان بالقوه با ایجاد ارزش افزوده و روشی سودمند به کار می‌رود.

اما قبل از این که به ۷ ایده اصلی کسب و کار تلگرامی را برای شما کاربران شرکت‌کننده در دوره ساخت کسب و کار تلگرامی توضیح دهم، به تعریف محصول و بررسی ایده‌های مختلف می‌پردازیم تا شما دوستان بهتر این موضوع را درک نمایید.

محصول در یک کسب و کار اینترنتی چیست؟

ایده‌ای با ارزش افزوده زیادی نسبت به سایر روش‌های اقتصادی است که می‌تواند نیاز مخاطب را با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت مرتفع نماید. در کسب و کار اینترنتی ما با سه نوع محصول سر و کار داریم که می‌تواند در آن به مخاطبان بالقوه عرضه شود البته باید به بهترین قیمت و بالاترین کیفیت ارایه شود.

۱- خدمت:

عبارت است از محصولی که در برگیرنده‌‌ی فعالیت‌ها، منافع و برآورنده‌ی نیازهایی است که برای فروش در بازار آنلاین ارایه می‌شوند. اصولا خدمت کالای نامحسوس است که نمی‌تواند با فروش آن به مالکیت فردی در بیاید. نمونه هایی که برای یک خدمت اینترنتی ارایه کرد: بیمه و حسابداری مالیاتی

۲- محصول مجازی و دانلودی:

عبارت است از یک محصولی که در جهت سرگرمی، آموزش، انجام شدن سریع کارهای مختلف بانکی و هر چیزی که به صورت دیجیتالی بر روی گوشی، رایانه و هر دستگاه دیجیتالی به مشتری عرضه می‌شود. این نوع محصول‌ها بخش بزرگی از بازار آنلاین را به خود اختصاص می‌دهد، البته رقابت سنگینی در این حوزه وجود دارد که بیشتر در اختیار متخصصان این حوزه قرار دارد. نمونه بارز آن فیدیبو فروش دیجیتالی کتاب و مجله است.

۳- کالا:

عبارت است از محصول فیزیکی و قابل لمس که ثبت سفارش آن به صورت آنلاین و خودکار صورت می‌گیرد. بعد از تکمیل این فرآیند فروش کالا، به بخش تحویل سفارش ارسال می‌شود. نمونه بارز آن فروشگاه اینترنتی دیجی کالا  و بامیلو هستند.

همان‌طور که در ابتدای دوره ساخت کسب و کار تلگرامی به آن اشاره نمودم، مدیران کسب و کاری که وب سایت دارند یا بدون آن هستند می‌توانند از این دوره استفاده نمایند. اما به این نکته مهم هم توجه کنید اگر هدف‌تان از ایجاد کسب و کار اینترنتی بلندمدت و به دنبال ایجاد درآمد پایدار هستید. حتمن توصیه می‌کنم از همان شروع مسیر وب سایت خود را هم راه‌اندازی نمایید.

البته اگر نگران هزینه‌های طراحی وب‌سایت هستید، شما که الان عضو وب سایت هستید می‌توانید بسته آموزشی طراحی وب سایت بدون کدنویسی را از اینجا با صد در صد تخفیف دریافت نمایید. یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت هر کسب و کاری تلاش و پشتکار مدیر آن در جهت یادگیری و پیاده‌سازی استراتژی‌های برندینگ، بازاریابی و مدیریتی است.

اعضای گرامی حتما به این دو موضوع هم توجه نمایید، که شما برای موفقیت در یک کسب و کار اینترنتی و تلگرامی نیازمند دو معیار اصلی هستید که در دوره آموزشی فرصت یابی کسب و کار اینترنتی آن را بررسی نمودیم!

این دو معیار کدامند:

الف) علاقه‌مندی به یک حوزه فعالیتی
ب) متخصص بودن یا متخصص شدن در آن حوزه فعالیتی

پس توصیه ما به شما اعضای گرامی مدیر آینده به عنوان یک مشاور مدیریتی و بازاریابی کسب و کار این هست که حتمن این دو معیار و پارامتر اصلی را در همان ابتدای کار مد نظر داشته باشید!

مزیت رقابتی(Competitive advantage) در کسب و کار اینترنتی چیست؟

شامل مجموعه توانمندی‌هایی است که همواره کسب و کار را به نمایش عملکردی بهتر از رقبا قادر می‌سازد. مزیت رقابتی وقتی به وجود می‌آید که یک کسب و کار در یک یا چند شاخص‌ به پیشرفت‌، توسعه‌ و قابلیت‌هایی می‌رسد که نسبت به رقبا برتری ایجاد می‌کند. مانند دسترسی به منابع طبیعی، نیروی انسانی بسیار متخصص، تکنولوژی‌های صنعتی یا اطلاعاتی.

مزیت رقابتی، میزان فزونی جذابیت پیشنهادهای شرکت از نظر مشتریان در مقایسه با رقبا است. مزیت رقابتی، تمایز در ویژگی‌ها یا ابعاد می‌باشد که آن را قادر به ارائه خدمات بهتر از رقبا به مشتریان می‌کند، در کل مزیت رقابتی، ارزشی است که سازمان به مشتریان خود عرضه می‌کند، به نحوی که در آن زمان این ارزش توسط رقبای بالقوه و بالفعل عرضه نمی‌شود.

یک کسب و کار دارای مزیت رقابتی باید چهار ویژگی زیر را ایجاد کند: 

 • با ارزش
 • کمیاب
 • غیرقابل تقلید
 • غیرقابل جانشین

منابع ایجاد مزیت رقابتی در کسب و کار تلگرامی

 • ساختار بازار هدف
 • نوآوری در کسب و کار
 • پاسخگویی به مشتریان بالقوه و واقعی
 • توجه به کیفیت کالا و حساسیت نسبت به خدمات مطلوب‌تر

شما باید به‌طور واضح بیان کنید که کالا یا خدماتی که عرضه می‌کنید، چه مزیتی برای مشتری دارد. محصول شما باید چیزی باشد که مشتریان واقعا به آن نیاز دارند و ارزشی واقعی را ارائه دهد. شما باید علاوه‌بر ویژگی‌های محصول، از مزایای آن نیز آگاه باشید و بدانید که محصول‌تان چه مزیتی برای مشتریان دارد. این یعنی همواره باید از روندهای جدیدی که بر محصول شما اثر می‌گذارند، به‌ویژه فناوری‌های جدید، آگاه باشید. برای نمونه، روزنامه‌ها را در نظر بگیرید که امروزه در نشان‌دادن واکنش به دسترسی رایگان به اخبار در اینترنت، سرعت کمی دارند.

البته مزیت رقابتی یکی از موضوعات بسیار مهمی هست که هر مدیر هوشمندی باید به آن توجه نماید به همین خاطر به بخشی از آن در اینجا اشاره کردم. شما برای ایجاد موفقیت پایدار نیازمند یک مزیت رقابتی خاصی هستید و تا زمانی که حتی در مقیاس کوچکتر هم نتوانید ایجاد کنید. مطمئن باشید نتایج مالی خاصی را در کسب و کار اینترنتی تجربه نخواهید کرد.

قبل از شروع هر کاری شما باید کسب و کار تلگرامی رقبا و غیر رقبا را با استفاده از یک سری وب سایت‌ها که برای تبلیغ و معرفی کانال‌های خود از آن استفاده می‌کنند، همچنین موبوگرام کامل بررسی کنید.

برای مشاهده فیلم آموزشی هفت ایده کسب وکار تلگرامی، توضیحات و همچنین چک لیست مربوط به این گام اگر عضو نیستید ابتدا ثبت نام  یا وارد حساب کاربری‌تان در سایت مدیر آینده شوید.

۱ دیدگاه برای “گام اول : ۷ ایده‌ای که می‌توانید کسب و کار تلگرامی خود را همین امروز شروع کنید!

 1. علیرضا رحیمی گفته:

  با سلام .
  نرمش‌هایی که برای ورزیده شدن در ساخت کسب و کار تلگرامی باید انجام دهید!
  حتمن قبل از ورود به گام بعدی این گام‌های عملی را کامل قبل از راه‌اندازی کسب و کار تلگرامی بررسی نمایید! نتایج آن را در بخش نظرات در یک نظر کامل برای بررسی پشتیانی تیم مدیر آینده وارد نمایید!
  ۱- نحوه‌ی جستجو رقبا در حوزه فعالیتی بیان نمایید!
  ۲- نقاط قوت و ضعف رقبای اصلی خود را که حداکثر پنج کسب و کار است را بدون اشاره به آن کسب و کار وارد نمایید!
  ۳- از مخاطبان بالقوه در گروه‌های مختلف تلگرامی نظرسنجی غیر مستقیم انجام دهید، به همراه موضوع نظرسنجی و نتایج آن در گزارش وارد نمایید!
  ۴- پنج مزیت رقابتی پنج کسب و کار را که بررسی نمودید، را توضیح دهید!

  جواب ها !!!

  ۱ ) از قدیم آشنایی دارم و با استفاده از اینترنت جستجو می کنم یا در کانال ها یا سایت هایی که خودم تبلیغات داده ام پیگیری می کنم یا عضو کانال یا سایتشان می شوم یا نامشان را در گوگل سرچ می کنم

  ۲ ) نقاط قوت
  بسته بندی محصولاتشان زیبا است
  لیبل روی محصولات دارند و شماره تماس خود را نوشته اند
  ۲ تا از رقیب ها سابقه دار هستند و قبل از من در بازار حضور داشتند
  محصولی که در بازار کم است یا از مکان های خاص برداشت می شود را عرضه می کنند
  حضور پر رنگ در تلگرام
  برگه آنالیز محصول را هنگام ارسال به مشتری داخل کارتن می گذارند

  ۲) نقاط ضعف
  پیگیری نکردن مرسوله های ارسالی تا درب منزل مشتری
  نداشتن ارتباط منسجو با مشتری
  تقریبا هیچ کدام از رقبا پروانه بهره برداری و بهداشت ندارند
  تقریبا همه رقبا تجربه عملی در این حرفه ندارند و فقط مقاله های دیگران را کپی می کنند و حقیقت واقعی را در مورد محصولات خود نمی دانند و فقط فروشنده هستند

  ۳) نظر سنجی چه انتظاری از ما و محصولات ما دارید ؟
  من برای مریض می خوام لطفا با کیفیت باشه
  با مردم شفاف باشید و حقیقت را بگویید
  من دوست ندارم سرم کلاه بره هموم چیزی را میخام که سفارش میدم .
  ۴) برگه آنالیز محصولات را حتما داخل کارتن ارسالی بفرستیم
  بسته بندی شیک و لیبل زیبا می تواند به من کمک کند
  باید تولید محتوا کنم … کتاب بنویسم . در مجله ها حضور داشته باشم . فایل صوتی و تصویری ایجاد کنم کلا چهره خودم را پر رنگ کنم
  فیلم های محل بسته بندی و تولید محصول را پر رنگ کنم
  پروانه بهره برداری نمایی از ساختمان مجموعه را پر رنگ کنم هیچ کدام از رقبا این کار ها را انجام نداده اند و معمولا در شرایط غیر بهداشتی بسته بندی می کنند
  حرارت دادن محصولات من تمام خواص آن را از بین می برد این موضوع را کاملا شفاف به مشتری توضیح دهم
  کتاب بنویسم
  کلا به عنوان مشاور و به عنوان کارشناس محصولات خود حضور پر رنگ در رسانه ها داشته باشم و کلا خودم باید مجموعه را بچرخونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *