سهم ده درصدی استارت‎‏آپ‎‏ها در تولید ناخالص ملی

سهم ده درصدی استارت‏آپ‏ها در تولید ناخالص ملی
چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش بازاریابی اینترنتی ۱۳۹۶/۰۲/۳۰ بدون دیدگاه 243 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۷/۰۲/۲۲
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

موج استارت‌آپ‌ها که در دهه ۹۰ به ایران رسیده بود، همزمان با شروع کار دولت یازدهم به اوج خود نزدیک شد و با حمایت‌های دولتی درعمل شاهد رشد مشاغلی با محوریت فناوری اطلاعات بودیم.هرچند هنوز سهم این شرکت‌ها در تولید ناخالص کشور بسیار ناچیز و حدود نیم درصد است، اما حمایت‌های ۴ سال گذشته از این …

موج استارت‌آپ‌ها که در دهه ۹۰ به ایران رسیده بود، همزمان با شروع کار دولت یازدهم به اوج خود نزدیک شد و با حمایت‌های دولتی درعمل شاهد رشد مشاغلی با محوریت فناوری اطلاعات بودیم.هرچند هنوز سهم این شرکت‌ها در تولید ناخالص کشور بسیار ناچیز و حدود نیم درصد است،

اما حمایت‌های ۴ سال گذشته از این حوزه و اوج گرفتن یکباره کسب و کارهای استارت‌آپی در طول این مدت، امید به شکوفایی استارت‌آپ‌ها را در چشم‌انداز ۱۰ سال آینده پررنگ می‌کند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد اگر روند حمایت‌های مسئولان از استارت‌آپ‌ها مانند ۴ سال گذشته ادامه یابد تا ۱۰ سال آینده می‌توانیم سهم استارت‌آپ‌ها را از تولید ناخالص کشور به ۱۰ درصد برسانیم.

تا چند سال پیش «استارت‌آپ» در ایران مفهومی ناشناخته بود و تنها چیزی که از آن برداشت می‌شد، نشست‌هایی با عنوان «استارت‌آپ ویکند» بود که در پایان هفته در دانشگاه‌های مختلف برپا می‌شد و دانشجویان را به خلق ایده دعوت می‌کرد. خلق ایده‌هایی که به تعبیر بسیاری از صاحبان کسب‌وکار، رویای «یک‌شبه ره صدساله را پیمودن» است و نمی‌توان به تداوم آن امیدوار بود. اما در مدت کوتاهی ورق برگشت و به مدد حمایت‌های مسئولان، فضا برای رشد استارت‌آپ‌ها فراهم شد.

شروع موج استارت‌آپی در ایران را می‌توان به اواخر سال ۹۲ و اوایل ۹۳ نسبت داد؛ زمانی که دولت یازدهم شروع به کار کرد و فناوری را در اولویت کاری خود قرار داد. در همین راستا هم نهاد عملی و فناوری ستاد ریاست‌جمهوری در نقش مهم‌ترین حامی دولتی استارت‌آپ‌ها وارد میدان شد. همزمان نهادهای دیگری در نقش متولی به کمک استارت‌آپ‌ها آمد. از کمیسیون دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی گرفته تا مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا که زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می‌آید و نماینده بخش دولتی به شمار می‌آید، همگی کمر همت بسته‌اند تا به استارت‌آپ‌ها در مسیر رشد و شکوفایی کمک کنند.

 
درها به روی استارت‌آپ‌ها باز شد

اوج گرفتن استارت‌آپ‌ها باعث شد توجه همه فعالان حوزه فناوری به سوی آنان جلب شود و بر همین اساس هم در طول ۳ سال گذشته، شتاب‌دهنده‌ها به عنوان حامیان مالی و معنوی استارت‌آپ‌ها نیز شکل بگیرند و به این بازار رونق ببخشند. البته باید این موضوع را در نظر داشت که با وجود استقبال بالای جامعه ایرانی از استارت‌آپ‌ها، تنها ۱۰ درصد از آنها در بازار موفق می‌شوند. با این حال همین درصد به ظاهر کم هم از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند گام مثبتی در کارآفرینی و ارزش افزوده اقتصادی به شمار آید. نگاهی به استارت‌آپ‌های موفق ایرانی نشان می‌دهد که به مرور مقاومت بازار سنتی در این زمینه شکسته شده و استارت‌آپ‌ها در جامعه پذیرفته شده‌اند. بارزترین نمونه این پذیرش دعوای تاکسیرانی تهران با اسنپ و تپسی بود که در نهایت با حمایت‌های وزارت ارتباطات و متولیان مختلف دولتی و خصوصی مواجه شد و در نتیجه تاکسیرانی نیز ناچار شد به این رقابت جدید تن بدهد. بر همین اساس هم این روزها با اپلیکیشن درخواست تاکسی به نام کارپینو به رقابت با اسنپ و تپسی می‌پردازد. هرچند برخی موج استارت‌آپی ایران را حبابی می‌دانند که پس از مدتی می‌ترکد، اما با این حال باز هم نمی‌توان منکر حمایت‌های دولت یازدهم در این زمینه شد. حمایت‌هایی که آغازگر فصل تازه‌ای در بازار رقابت بود و توانست امیدی برای جوانان دارای ایده و جویای آفرینش شغل باشد.

اکوسیستم استارت‌آپی ایران این روزها در ابتدای راه است و هنوز هم ضعف‌هایی دارد و نیاز به سرمایه‌گذاران جسور دارد. به نظر می‌رسد مرور زمان این مسئله را حل می‌کند چراکه اکوسیستم استارت‌آپی در کشور ما بسیار جوان است و درحال طی کردن دوران نوزادی است و برای رسیدن به بلوغ و رشد این نوزاد نیاز به دانش و سرمایه‌گذاری به تعداد بیشتر دارد. تجربه موفق استارت‌آپ‌ها در بازار ایران ثابت کرده که فضای کسب‌وکار در ایران پذیرنده ورود فناوری‌های نوین است.

اعتماد سرمایه‌گذاران جلب شد

میلاد قاسم‌زاده، کارشناس حوزه استارت‌آپ که خود نیز از فعالان این حوزه است درباره وضعیت استارت‌آپ‌های ایرانی به «گسترش تجارت» می‌گوید: در این زمینه پیش از هرچیز باید به بحث تامین زیرساخت‌ها اشاره کنم. باید توجه داشت که وقتی زیرساخت کشور توسعه یابد و پهنای باند نیز به دنبال آن افزایش یابد، بسیاری از استارت‌آپ‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات نیز پا به عرصه ظهور می‌گذارند. به عنوان نمونه اگر دقت کنیم می‌بینیم در طول دو سال گذشته مباحثی مانند شهر هوشمند و حمل‌ونقل هوشمند سر و صدای زیادی ایجاد کرده و باید بدانیم اگر توسعه اینترنت در میان نبود و افزایش پهنای باند که به مدد دولت یازدهم پدید آمده نداشتیم، هیچ‌گاه نمی‌توانستیم شاهد استارت‌آپ‌هایی مانند اسنپ و تپ‌سی باشیم. وی در ادامه سخنان خود می‌افزاید: همانطور که می‌دانیم امروزه بیشترین و امن‌ترین نوع سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری است، البته ایده استارت‌آپ‌ها در دولت هشتم آغاز شد و در دولت نهم و دهم کم‌کم جدی‌تر شد. اما در این دوره‌ها استارت‌آپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها با کمبود بودجه از سوی مسئولان دولتی مواجه شدند و حضور و فعالیت آنان فقط در حد یک اسم باقی ماند. در این دوره شاهد جهاد دانشگاهی و پارک‌های دانش و فناوری بودیم که عملا بازخورد چندانی نداشت، بر همین اساس هم بعدها با شروع فعالیت شتاب‌دهنده‌ها توجه به دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها آغاز شد.

این فعال حوزه استارت‌آپ با اشاره به ویژگی‌های دولت یازدهم در بحث استارت‌آپ می‌گوید: مهم‌ترین ویژگی دولت یازدهم در بحث استارت‌آپ‌ها ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی بود. البته قبلا هم این صندوق‌ها وجود داشت اما تمایلی برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها نداشتند، اما توسعه پهنای باند و تامین زیرساخت‌ها باعث اعتماد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به استارت‌آپ‌ها شد.
این روند باعث رشد در بازار و افزایش اشتغالزایی شد. همانطور که می‌دانید برای ایجاد هر شغل حداقل ۳۰۰میلیون تومان سرمایه نیاز است، اما در استارت‌آپ‌ها که به طور عمده با ۴ نفر آغاز به کار می‌کنند و به مرور در طول سال‌ها به حدود ۵۰ نفر افزایش می‌یابند، سرمایه کمتری حدود ۱۰۰ میلیون تومان یا کمتر نیاز است. به طور کل معتقدم تفکر و نگرش مثبت دولت یازدهم نسبت به جوانان و استارت‌آپ‌ها باعث رشد آنان شد و باید این روند ادامه یابد.

بازاری رو به رشد

هادی یالین، کارشناس حوزه فناوری درباره اوج‌گیری استارت‌آپ‌ها در ایران در طول سال‌های گذشته به «گسترش تجارت» می‌گوید: استارت‌آپ‌ها در طول ۴ سال گذشته روندی افزایشی را در پیش گرفته‌اند. البته بنا به ماهیت کاری این حوزه برخی از استارت‌آپ‌ها از چرخه رقابت خارج شده‌اند، اما به جای آن استارت‌آپ‌های تازه‌ای با دیدن فضای مناسب برای کار در این حوزه پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند. در این میان سهم دولت جدا از تامین منابع مالی و تسهیلات، فراهم کردن زیرساخت‌ها بود که با موفقیت به سرانجام رسید.
وی در ادامه سخنان خود با تمرکز بر استارت‌آپ‌های موبایلی می‌افزاید: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌هایی که از سوی دولت برای کمک به این دسته از استارت‌آپ‌ها فراهم شد، گسترش و توسعه پهنای باند اینترنت بود. این موضوع بر گسترش بازار استارت‌آپ‌ها به ویژه استارت‌آپ‌های آنلاین کمک کرد به طوری که می‌بینیم استارت‌آپ‌ها برای توسعه کسب‌وکار خود و افزایش فروش نیازمند تمرکز بر یک منطقه نیستند و می‌توانند فارغ از محدودیت جغرافیایی روند رشد را دنبال کنند. در کنار این موضوع استارت‌آپ‌هایی مانند اسنپ و تپ‌سی با وجود آنکه در ابتدای کار تنها بر یک شهر تمرکز داشتند، اما توانستند با تکیه بر تجربه مثبت کاری خود، کم‌کم به بازار خود توسعه دهند و به نقاط مختلف ایران بروند.

سهم ده درصدی استارت‏آپ‏ها در تولید ناخالص ملی

یالین با اشاره به رشد بازار داخلی استارت‌آپ‌ها به سراغ بازارهای صادراتی می‌رود و می‌گوید: رشد استارت‌آپ‌ها در بازار داخلی می‌تواند زمینه توسعه صادرات را نیز فراهم کند.

با این حال برای ادامه این روند و توسعه بازار چه در داخل و چه خارج حمایت‌های مالی و تسهیلات همچنان باید افزایش یابد. چرا که تعداد فعالان این حوزه رو به رشد است و نباید آنان را در میانه راه تنها گذاشت. علاوه بر این استارت‌آپ‌ها به ویژه در حوزه پرداخت اینترنتی گاه با قوانین و مقررات دست و پاگیری مواجه هستند که اگر حمایت‌های دولتی نباشد مانع ادامه مسیر توسط آنان می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

دوستانی که این مقاله را مطالعه نموده اند، مقاله های زیر را نیز بررسی کرده اند

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی نوعی بازاریابی مستقیم است که در بستر آنلاین با بیش از ۲۱ روش مختلف بازاریابی دیجیتال صورت می‌گیرد. مدیر موفق کسب‌وکارها همیشه طبق بررسی‌هایی که انجام شده است؛ با بیش از ۴۰ رسانه‌ی مختلف به معرفی محصول، خدمت و کالای خودشان می‌پردازند. یک شرط مهم در موفقیت کسب‌وکار اینترنتی این است که ما …

10 سایت اشتراک ویدیو برتر ایرانی که حتمن باید بشناسید!

۱۰ سایت اشتراک ویدیو برتر ایرانی که حتمن یک مدیر آینده باید بشناسد!

اشتراک ویدیو به دلیل افزایش سرعت دسترسی به اینترنت و گوشی‌های هوشمند هر روز بیشتر می‌شود. چرا که در حال حاضر خیلی از مخاطبان کسب‌و کار اینترنتی الان بیشتر مشاهده ویدیو را ترجیح می‌دهند. یکی دیگر از روش‌های بازاریابی اینترنتی برای افزایش حجم ترافیک وب‌سایت اشتراک‌گذاری ویدئو است. چرا که ویدیو مارکتینگ منجر به افزایش …

مارکت پلیس Etsy یک فروشگاه اینترنتی در صنایع دستی

فروشگاه آنلاین Etsy مدل مارکت‌پلیس(Marketplace) به عنوان یک کسب و کاراینترنتی برای خرید اجناس خانگی پوشاک، آثار هنری، صنایع دستی و جواهرات دست‌ساز شهرت دارد. بسیاری از فروشندگان این سیستم را با فروشگاه اینترنتی eBay مورد مقایسه قرار می‌دهند. بسیاری از این فروشندگان کالاها و اجناس مورد نظر خود را از بزرگترین مدل تجارت الکترونیکی B2B یعنی Alibaba …

فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس(marketplace) چیست؟

مارکت پلیس(marketplace) چیست؟ برترین نوع فروشگاه اینترنتی

مارکت پلیس (Marketplace) یکی از بهترین وکارسازترین مدل‌ فروشگاه اینترنتی و کسب و کار اینترنتی در جهان و ایران است که در واقع گروهی از تامین‌کنندگان، فروشندگان و خریداران جامعه‌ی هدف را به همدیگر متصل می‌کند. امروزه این نوع مدل کسب‌وکاری و فروشگاهی طرفدار زیادی پیدا کردند، دلیل اصلی آن هم به این خاطر است که به …

قیف فروش چیست؟

قیف فروش (sales funnel) چیست؟

قیف فروش (Sales Funnel) یا قیف بازاریابی در حقیقت همان فرآیند تکمیل پروسه‌ی چرخه‌ی فروش است که استارت‌آپ‎ها و کسب و کارهای اینترنتی موفق به طور ویژه‌ای استفاده می‌کنند. با طراحی قیف فروش مخاطبان بالقوه کسب و کار خود را می‌توانید به سمت اولین خرید یا تکرار خرید محصول یا خدمات‌تان هدایت کنید. یک اشتباه …

بازایابی به روش نهنگ آّبی

بازاریابی به روش نهنگ آبی

بازاریابی یا مارکتینگ Marketing فرایندی است که در محیط مدیریتی اجتماعی میان افراد گروهها و مجموعه ها و یا شرکتها از طریق ارائه خدمت و یا محصول و یا مواد و یا تولید و مبادله می پردازند تا نیاز یا نیازهای طرف مقابل پاسخ بگویند حال که با مفهوم بازاریابی آشنا شدیم بهتر است به …

شما هم با ثبت نظر ارزشمندتان به غنی شدن محتوای این مطلب کمک کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار آنلاین
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

مزایای عضویت رایگان

عضویت رایگان مدیر آینده
 • دانلود سریع آموزش رایگان ویدیویی
 • دانلود سریع آموزش رایگان صوتی
 • دانلود ابزارهای طراحی وب سایت
 • خرید سریع و شرکت در دوره ها
 • امکانات پیشرفته برای کاربران
 • دسترسی سریع به اطلاعات برنامه های آموزشی
 • ارسال ایمیل آخرین مقالات و آموزشهای رایگان صوتی و تصویری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

دوره تدوین سفرنامه مشتری

اگر کسب‌وکار آنلاین خود را راه اندازی کردید ولی درآمد زیادی ندارید!!

مدیران محترم کسب‌وکار آنلاین که تا به حال نتوانستند درآمد کافی از آن را ایجاد کنند. با شرکت در دوره تدوین سفرنامه مشتری می توانند به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارنند. همچنین این دوره منجر به تغییر دید و بینش مناسب شما در خصوص کسب‌وکار آنلاین می شود که در نهایت به درآمد حداقل 3 برابر در پایان یکسال برسید. چرا که در حقیقت به ناگفته های روش های درآمدزایی که حاصل تجربیات خودمان از این کسب و کار را با صداقت در اختیارتان قرار خواهیم داد. فقط افرادی که حایز شرایط باشند در این دوره شرکت خواهند کرد، ممکن است شما مدرس، مشاور، تولید کننده، واردکننده، مدیر شرکت و هر کسب و کاری باشید که در حال حاضر با استفاده از اینترنت محصول، کالا و خدمت خود را به بازار هدف آنلاین ارایه می دهید ولی از درآمد خودتان راضی نیستید. تمامی مباحثی که در دوره تدوین سفرنامه مشتری کاملا کاربردی و قابل اجرا در شرایط فعلی کشور عزیزمان است و حامل تجربیات خودم در این حرفه است. حتمن به آدرس وب سایت خود اشاره کنید تا بتوانید این آموزش را بعد از بررسی و تایید دستی دریافت نمایید.

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

آدرس ما

 • تهران - جنت آباد مرکزی
 • بیست متری گلستان غربی
 • شماره هماهنگی
 • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
 • piran.js@gmail.com

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار
X