10 فروشگاه ساز برتر در ایران

۱۰ فروشگاه‌ساز برتر ایرانی در سال ۹۸ (بهترین فروشگاه‌ ساز حرفه‌ای)

 

 

بهترین فروشگاه ساز حرفه‌ای تا چند سال پیش به این راحتی نبود.  شما الان در کمتر از یک ساعت می‌توانید با ۱۰ فروشگاه‌ساز برتر سال ۹۸ مدیر یک کسب و کار آنلاین شوید. در حالی که در گذشته فقط قشر خاص برنامه‌نویس‌ها و شرکت‌های توانمند از این امکان برخوردار بودند. اما با ظهور برنامه Open source  دیگه داشتن فروشگاه اینترنتی یک رویا نبود.

از جمله این برنامه‌های متن باز رایگان PHP است که شرکت‌های بزرگی از آن برای گسترش کسب و کارشان سود می‌برند. الان شما بدون محدودیت خاصی هر فروشگاهی را با امکانات بسیار گسترده می‌توانید ایجاد نمایید. نقطه قوت آن‌ها این هست که شما دیگر به مسایل پیچیده فروشگاه‌ساز نیازی نیست مسلط شوید.

شما با استفاده از پلاگین یا ماژول‌ها هر امکانی را می‌توانید به آن اضافه نمایید. اگر تصمیم داشتید که یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنید؛ این کار چندان ساده و راحت نبود. چرا که فروشگاه سازی با این همه امکانات وجود نداشت؛ تا بتوانید خودتان خیلی سریع طراحی سایت فروشگاه اینترنتی را بسازید. یعنی صفر تا صد طراحی فروشگاه اینترنتی با هزینه و زمان بسیار زیاد خودتان انجام می‌دادید.

اما الان به دو روشی که در زیر به آن‌ها اشاره خواهم کرد در کمتر از یک ساعت می‌توانید یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی نمایید. بهترین فروشگاه‌سازها امکانات متنوع و جالبی را به سرعت در اختیارتان می‌گذارند تا شما به سهولت یک فروشگاه دیجیتالی راه‌اندازی کنید. بعد از این مرحله باید تمام سرمایه، بودجه و انرژی خودتان را صرف جذب مشتری نمایید.

اما مدیر آینده با توجه به این موضوع که در تلاطم و امواج تبلیغات فروشگاه‌سازها غرق نشوید؛ ما تصمیم داریم دانش و تجربیات خودمان را از ساخت فروشگاه‌های اینترنتی را در اختیار مدیران و صاحبان کسب و کارها قرار دهیم. تا بتوانید از همان قدم اول نسبت به چالش‌های این نوع فروشگاه‌ساز اشراف پیدا بکنید. مخصوصا برای کسانی که به صورت جدی می‌خواهند فعالیت آنلاین خودشان را شروع نمایند، این ۵ مورد فروشگاه ساز ایرانی توصیه نمی‌شود.

دلایل این موضوع را در مقاله ای تحت عنوان مزایای داشتن وب‌سایت می‌توانید مطالعه نمایید.

وقتی که منابع شفافی در این میان توسط افرادی مثل ما با دقت بیشتر تولید و ارایه گردد. حتما کسب و کارهای اینترنتی در ایران هم بسیار رونق خواهد گرفت. به امید روزی که هر ایرانی بتواند بهترین درآمد را از اینترنت کسب نماید.

شعار اصلی با مدیر آینده، کسب درآمد اینترنتی به ازای هر ایرانی ممکن می‌شود.

در این نوع مقالات، شما با پارامترهای مهم ساخت فروشگاه‌ آنلاین توسط فروشگاه‌سازها آشنا می‌شوید. در حال حاضر حدودا ۱۰ فروشگاه‌ساز بومی و داخلی فعالیت می‌کنند که به نظرم نتوانستند انتظارات مشتریان خود را همان رقبای خارجی خود برآورد سازند. اما با توجه به شرایط فعلی تحریم‌ها در برخی موارد انتخاب چنین گزینه‌های برای کارهای موقت یک‌ساله و افرادی که توان مدیریت آنلاین کسب و کار خود را ندارند، مناسب خواهد بود.

البته هر شرکتی می‌خواهد بخشی از توانمندی خودش را در این زمینه برای به دست آوردن سود صرف نمایند. اما ما سعی خواهیم کرد، شرکت‌هایی را معرفی کنیم، که  تمام یا بخش مهمی از سرمایه انسانی و تخصصی خودشان را روی آن صرف می‌کنند. تا شما با انتخاب بهترین آنها بتوانید در مسیرتان به سمت یک کسب و کار اینترنتی موفق عمل کنید.

اما واقعا این بهترین فروشگاه ساز چیست و چه امکاناتی را در اختیار ما می‌گذارد؟

برخی از ما با شور و اشتیاق فراوان وقتی که با پتانسیل‌های کسب و کار دیجیتالی و تجارت الکترونیکی آشنا می‌شود. می‌خواهد خیلی سریع اقدام به ساختن فروشگاه آنلاین خود نماید. اما یک سوال آیا من خودم توانایی راه‌ندازی چنین سیستم فروشگاهی را دارم؟

مسلما جواب خیلی از ما این هست که نه

پس در این صورت ما نیاز خواهیم داشت که یک شرکت‌هایی بیابند و این مسیر را برای ما فراهم نمایند. که چنین ویژگی‌هایی را داشته باشد:

 • به راحتی این سیستم را بتوان مدیریت نمود.
 • تصاویر، توضیحات، قیمت محصولات خودمان را سریع وارد کنیم.
 • موجودی انبارمان را مشخص کنیم و به میزان مشخصی رسید به ما جهت تامین پیام دهد.
 • کوپن‌های تخفیف مختلفی را با شرایط خاص بتوان در آن تعریف کرد
 • سفارش‌های مشتری‌ها را به راحتی کنترل و مدیریت نمود.
 • نظرات مشتریان واقعی را در این خصوص جمع‌آوری نمود.
 • و …

اینجا یعنی در حقیقت ما چنین انتظاراتی را از یک سیستم فروشگاه‌ساز داریم. این نوع سیستم‌هادقیقاً با هدف ایجاد فروشگاه اینترنتی (E-Commerce) طراحی و ساخته می‌شوند. یعنی آنچه را که ما از یک فروشگاه دیجیتالی انتظار داریم را توسط آنها قرار است، به دست بیاوریم. به کمک این فروشگاه‌سازها، شما به راحتی می‌توانید یک فروشگاه با امکانات مدنظرتان بسازید و به سرعت وارد بازار داغ و رقابتی آنلاین شوید.

اما حالا یک مشکل اساسی اینجاست که تعداد این فروشگاه‌سازها زیاد هستند. حالا چگونه تصمیم بگیریم که کدام سیستم را برای شروع سریع تجارت الکترونیکی انتخاب نماییم؟

وقتی که شما چنین تصمیمی را برای خلق کسب و کارتان می‌گیرید؛ تا آن را با یک فروشگاه‌ساز بسازید. یک دفعه متوجه خواهید شد که ده‌ها انتخاب مختلف با گزینه‌ها، مزایا و معایب مختلف رو به رو هستید. مشکل دیگر اینکه هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم که بگوییم سرویس ما در کنار این مزایا، این معایب را هم دارد.

پس مشکل بعدی این است که ما اطلاعات موثق و قابل اطمینانی را در مورد این فروشگاه‌سازها نداریم. به همین خاطر تصمیم به ارایه یک مقاله آموزشی جامع برای شما دوستان گرفتیم. تا با شناخت امکانات مورد نیاز خودتان بتوانید بهترین تصمیم را برای انتخاب آنها بگیرید.

اما قبل ارایه توضیحات لازم در این خصوص می‌خواهم،  سه نوع روش در راه‌اندازی فروشگاه‌ آنلاین را با هم بررسی کنیم. تا ببینیم که هر کدام چه مزایا و معایبی را دارند.

سه نوع مختلف از فروشگاه‌سازها را باید بشناسید!

درحال حاضر، سیستم‌های فروشگاه‌ساز به سه دسته تقسیم می‌شوند. تعدادی از این فروشگاه‌ها به صورت متن باز (Open Source) در اختیار ما قرار می‌گیرند. دسته دوم از آنها هم به صورت اشتراکی (SaaS) و دسته سوم به صورت اختصاصی برای کسب و کار شما توسط مدیر آینده طراحی می‌شود.  که در اینجا به بررسی کامل دسته اول و دوم خواهیم پرداخت؛ تا شما بهترین انتخاب را در این خصوص انجام دهید.

۱- فروشگاه‌سازهای متن باز (Open Source) رایگان و پولی

این نوع سیستم‌ها توسط تیم‌های مختلفی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. به دلیل اینکه کد سورس آنها در دسترس همگان است، می‌توانیم آن‍ها را طبق سلیقه و خواسته خودمان سفارشی نماییم.

این نوع فروشگاه سازها بر روی هاست خریداری شده توسط شما نصب و راه‌اندازی می‌شوند. به اصطلاح هر فردی بدون توانایی دانش کد نویسی می‌تواند آن را با کسب کمی تخصص و مهارت بر روی هاست خود نصب نماید. اما لازم است توسط آموزش‌هایی که مدیر آینده در اختیارتان قرار می‌دهد، آموزش ببینید تا بهتر بتوانید این مراحل را طی نمایید. با کسب مهارت و تمرین می‌توانید همراه با مطالعه آموزش‌های خود محور این کار را انجام دهید. یا شما از ما بخواهید که این مراحل را برای شما دسوتان عزیز انجام دهیم.

مسلما می‌پرسید منتشر نمودن چنین فروشگاه‌سازهایی چه خیری برای این نوع فروشگاه‌سازها دارد؟

معمولا پایه و هسته این نوع فروشگاه‌سازها به رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرید. در برخی موارد نسخه‌های پولی هم در کنار آن‌ها ارایه می‌شود. همچنین برای افزایش امکانات فروشگاه خودتان نیاز به افزونه‌ها، پلاگین و ماژول‌هایی خواهید داشت. تنها با پرداخت مبلغی می‌توانید از این امکانات استفاده نمایید.

همچنین برای داشتن ظاهر مناسب سایت نیاز به استفاده از قالب یا پوسته (Template) برای فروشگاه آنلاین خود خواهید داشت. یا شما نیاز دارید که برای پرداخت آنلاین خود نیاز به درگاه پرداخت اینترنتی واسط یا درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم خواهید داشت. در این حالت شما نیاز به فرد یا شرکت‌هایی مثل ما خواهید داشت که آن را برای شما طراحی کنند. در واقع، هر امکانی که بخواهید به سیستم فروشگاهی خود بیافزایید، حتما باید مبلغی را پرداخت نمایید.

ضمنا در بیشتر موارد شما نیاز به شرکت‌ها و افرادی دارید، که هر زمان نیاز به تغییرات عمیق‌تر و سفارشی را داشته باشید. تا آن‌ها استفاده از این نوع فروشگاه‌سازها را برای شما تسهیل ببخشند. یا قالب‌های اختصاصی برای فروشگاه آنلاین شما توسط ما طراحی شود. همچنین می‌توانید افراد متخصص در آن حوزه را در مجموعه خودتان استخدام نمایید تا در کنار پشتیبانی همیشگی سایت این چنین تغییراتی را در کسب و کار شما ایجاد نماید.

راه آخر هم این است که تا حدودی با آموزش دیدن این نیازها را برطرف نمایید. مسلما هم هزینه‌بر و زمان بر هست برای افرادی مناسب که توانایی مالی زیادی ندارند. برای همین از صفر تاصد این کارها را باید خودشان انجام دهند. درست است که شما را از یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی پیچیده همراه بانک اطلاعاتی و راه‌اندازی وب سرور برحذر می‌کند. اما برای کار با این سرویس‌ها نیازمند آموزش و استفاده از شرکت‌های سرویس دهنده هستید.

بهترین فروشگاه‌ساز‌ حرفه‌ای متن باز که در طرحی فروشگاه اینترنتی در ایران از آن استفاده می‌شوند!

حالا وقت آن فرا رسیده است که بعد از آشنایی با فروشگاه‌سازهای Open Source برویم سراغ آنهایی که در ایران بیشتر استفاده می‌شود. در این مورد حتما در شروع سراغ آن‌هایی بروید که کارشناسان و متخصصان زیادی در آن حوزه فعالیت می‌کنند بروید. چرا که شما درصورت مشکل با یک شرکت می‌توانید سراغ گزینه بعدی بروید.

چون شما مدیران کسب و کارها همیشه به وجود چنین افرادی به عنوان مشاور، طراح و استراتژیست نیاز خواهید داشت. تا آنجا که می‌توانید حتما با چنین متخصصانی همیشه همراهی کنید. حتی اگر در مجموعه خودتان فردی را به عنوان مدیر IT داشته باشید.

توجه داشته باشید که تمام این فروشگاه‌سازهای متن بازی که در حال حاضر میان وبمستران آینده ایرانی استفاده می‌شوند، در واقع سیستم‌های فروشگاهی خارجی هستند. سیستم‌هایی که توانسته‌اند نه تنها در کشورمان بلکه کل دنیا کاربران زیادی را به سمت خودشان جلب کنند. خیلی از شرکت‌ها و افراد دست به ترجمه فارسی این پلتفرم‌ها نمودند!

 

 

فروشگاه‌ساز برتر

 

این فروشگاه‌سازها را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم:

اینها مطرح‌ترین فروشگاه‌سازهایی هستند، که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما افرادی که بیشترین تنوع محصول را دارند حتما توصیه می‌کنم که از مجنتو استفاده نمایند. اما برای خیلی از کسب و کارهایی که می‌شناسیم، ووکامرس بهترین گزینه و پیشنهادم است. در ادامه به صورت مختصر به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

فروشگاه‌ساز ووکامرس

ووکامرس پلاگین قدرتمندی برای فروشگاه‌سازی است که برای سیستم مدیریت محتوا وردپرس طراحی شده است. برای نصب آن نیازمند نصب وردپرس هستید، که به راحتی و به رایگان در مخزن وردپرس وجود دارد. البته همان طور که اشاره نمودم در مقاله تحت عنوان طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا ، وردپرس، دروپال و جوملا تشریح شده‌اند. اولین پیشنهادم برای خیلی از کسب و کارها cms وردپرس در کنار ووکامرس است.

ووکامرس به عنوان یک افزونه حرفه‌ای وردپرس، با پشتیبانی زبان فارسی رقیبی جدی که می‌شود گفت خیلی از افراد به واسطه استفاده از وردپرس از آن برای ساخت فروشگاه اینترنتی خود استفاده می‌نمایند. بدون کمترین هزینه‌ای و به رایگان آن را می‌توانید روی سایت وردپرسی خود نصب نمایید.

دلیل محبوبیت وردپرس و ووکامرس این است که برنامه‌نویس‌ و توسعه دهندگان حرفه‌ای در کل دنیا از آن پشتیبانی می‌کنند. به روش‌های مختلفی هم از آن در ایران و کل دنیا کسب درآمد می‌نمایند. به همین خاطر هم می‌توانند از طراحی قالب تا افزونه‌های حرفه‌ای برای ووکامرس ایجاد شده است. همچنین آن‌ها باعث افزایش امکانات سایت می‌شوند که اگر هر کدام از آن‌ها نوشته شود. مسلما ماه‌ها طول می‌کشد و هزینه‌ زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

فروشگاه‌ساز ویرچومارت 

جوملا نیز مانند وردپرس که دارای ووکامرس است، افزونه‌ای به نام ویرچومارت برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی دارد. تقریبا امکاناتی شبیه به ووکامرس دارد. ولی افراد کمی از آن برای مدیریت سیستم فروشگاهی خودشان استفاده می‌نمایند. به همین خاطر برنامه‌نویس‌های زیادی از آن استفاده نمی‌کنند. جوملا در ایران بیشتر توسط اساتید دانشگاه مورد استفاده قرار گرفت.

با نصب کامپوننت فروشگاهی بر روی جوملا می‌توانید محصولات، مجموعه ها و تنظیمات فروشگاه را انجام دهید. این فروشگاه ساز در دو مدل تجاری و رایگان عرضه می‌شود. دارای امکانات کاملی برای ایجاد فروشگاه که از سال ۲۰۱۰ برای آن ارایه شده است. اهی رایگان میباشد که برای جوملا طراحی شده است و با داشتن قابلیتهای بسیار حرفه ای محبوبترین فروشگاه ساز رایگان جوملا از سال ۲۰۱۰ تا به امروز شده است .
این افزونه با نسخه های جوملا ۲.۵ و ۳ کاملا سازگار است. با داشتن تیم پشتیبانی حرفه‌ای ، رفع مشکلات فروشگاه از قبیل مشکلات امنیتی و کدنویسی را در سریعترین زمان رفع و نسخه جدید را منتشر می‌کنند. نسبت به ووکامرس خیلی پیچیده بوده و سفارشی‌سازی آن زمان بر است.

فروشگاه‌ساز کامرس

دروپال یکی از قویترین سیستم‌های مدیریت محتوا کدباز (OpenSource) و رایگان در جهان می‌باشد که با PHP نوشته شده و تحت مجوز GNU منتشر گردیده است. دروپال برنده چندین جشنواره بین المللی اپن سورس است و چند سال متوالی عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا را از آن خود کرده است.

از نظر امنیتی، علاوه بر اینکه می‌توان عنوان یکی از ایمن ترین سیستم های مدیریت محتوایی را به دروپال داد، تیم امنیتی دروپال به دقت پیگیر هرگونه گزارش از مشکلات امنیتی آن می‌باشند؛ به سرعت این مشکلات در نسخه‌های اصلاحیه، برطرف می‌گردند.

اولین ایده دروپال در سال ۲۰۰۱ شکل گرفته است و اکنون به نسخه پایه ۸ و هزاران ماژول و انتشار کاربردی متنوع رسیده است. برای آن هم کامرس بهترین گزینه در ساخت فروشگاه آنلاین است. معمولا این سه گزینه تا به اینجا امکانات خوبی در اختیار شما قرار می‌دهد.

البته سعی می‌کنم در صورت امکان مقاله‌های جداگانه‌ای برای هر کدام از این فروشگاه‌سازها بنویسم. تا شما بهتر با امکانات و مزایای هر کدام آشنا بشوید. الان مجنتو که مهم‌ترین گزینه هست، را برای‌تان تشریح کردم واقعا یک فروشگاه‌ساز ارزشمند بر پایه PHPاست. دیجی کالا در شروع از این سیستم برای راه‌اندازی کسب و کار خودش استفاده نمود.

 

حتما این مقاله را بخوانید : مجنتو بهترین فروشگاه ساز برای ساخت فروشگاه اینترنتی با تنوع محصولی زیاد است!

۲- فروشگاه ساز اشتراکی ایرانی

این نوع سیستم‌های فروشگاه‌ساز که به اصطلاح به آنها SAAS یا Software as a service  گفته می‌شود؛ که به صورت اشتراک ماهیانه، سه ماهه، شش ماهه و سالیانه ارایه می‌شوند. تقریبا چیزی شبیه به مارکت‌پلیس‌ها با اشتراک گذاری منابع توسط شرکت‌های مختلف ارایه می‌شود.

در این نوع سیستم‌ها شما نیازی به اجاره هاست ندارید، شما با پرداخت اشتراک‌تان به صورت‌های مختلف فروشگاه خود را خیلی سریع بسازید. تمام خدمات مورد نیاز هاست‌تان از سوی شرکت ارایه دهنده سیستم فروشگاهی تامین و پشتیبانی می‌شود. بزرگترین مزیت این نوع سیستم‌ها همین گزینه هستش، البته نمی‌توان به این موضوع تکیه کرد.

این نوع را همیشه به دوستان و افرادی توصیه می‌کنیم، که قصد دارند، محصولاتی که چرخه عمر کوتاه یا فصلی هستند. بنابراین برای هر کسب و کاری مناسب نیست. البته هم برای فروش فایل و هم برای فروش محصول فیزیکی قابل استفاده هستند. اما برای کسب و کارهای مستقل ما به هیچ عنوان چنین موردی را پیشنهاد نمی‌کنیم.

 

10 فروشگاه ساز برتر ایران

 

مزیت‌ها و معایب فروشگاه‌ساز:

 • عدم نیاز به تهیه هاست
 • عدم نیاز به خرید قالب
 • عدم نیاز به افزونه، پلاگین و ماژول
 • عدم نیاز به استخدام طراح سایت
 • یادگیری ساده‌تر نسبت به فروشگاه‌ساز متن باز
 • تیم پشتیبانی در برخورد با مشکل
 • محدودیت در ارایه امکانات مورد نیاز و سفارشی
 • ارایه فروشگاه به صورت زیر دامنه
 • سریع‌تر آماده شدن فروشگاه شما
 • عدم دسترسی به کد سایت برای سفارشی‌سازی
 • عدم استفاده مناسب از تولید محتوا
 • عدم سئوسازی مناسب فروشگاه
 • و…

البته، تصور نکنید که این سیستم‌ها به درد همه کسب و کارها می‌خورد و برای شما بهترین هستند. این نوع فروشگاه‌سازها بیشتر برای افراد مبتدی و کسانی که هیچ سر رشته‌ای از طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ ندارند؛ مناسب است. اما اگر قصد امکانات واقعاً اختصاصی در فروشگاه خود را داشته باشید، خیلی از دست شما کاری برنمیاد؛ باید برای هر تغییری هزینه‌های زیادی را متحمل شوید.

 

فروشگاه‌سازهای اشتراکی در دنیا مثل Shophfy و WIX  از جمله معروف‌ترین‌شان هستند. به شخص این دو گزینه بهترین انتخاب‌ها را اگر در خارج از ایران فعالیت می‌کنید؛ مناسب است. اما متاسفانه هیچ یک از آنها به ما سرویس ارایه نمی‌دهند. در این میان شرکت‌های داخلی با توجه به چنین فرصت مناسب، دست به کار شدند؛ تا چنین فروشگاه‌ سازهایی را ایجاد نمایند.

 

مطرح‌ترین این فروشگاه‌سازها موارد زیر هستند:

 • فروشگاه‌ساز سازیتو
 • فروشگاه‌ساز شاپفا
 • فروشگاه‌ساز سبد خرید
 • فروشگاه‌ساز بیدک
 • فروشگاه‌ساز کاموا
 • فروشگاه ساز پرتال
 • فروشگاه ساز سی فایو
 • فروشگاه ساز وبزی
 • فروشگاه ساز سی می پلاس
 • فروشگاه ساز فروش گستر

اگر بتوانیم از بحث کلونی و کپی کاری خارج شویم، برخی از شرکت‌های ایرانی پتانسیل بسیار خوبی در این زمینه دارند. البته وظیفه هر فردی است که در جهت رونق بخشیدن به این بازارها در ایران کمک کند. همه ما در این شرایط باید دست به دست هم دهیم، تا از کالا و خدمات ایرانی حمایت نماییم.

همه این فروشگاه‌ها از مدل فریمیوم (Freemium) که بعضا در حد ۷ روز ارایه می‌شود. اما بهترین گزینه ارایه خدمات در ماه اول کاملا رایگان هست؛ که فرد فرصت کافی برای امتحان و تست آن داشته باشد. یکی از ضعف‌های مهم این نوع فروشگاه‌سازهای ایرانی است. یعنی این فرصت را به مخاطبان خود بدهید که بر ترس از راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی غلبه کنند. دقیقا این طوری راحت به شما اعتماد خواهند کرد.

موضوع مهمی که در این میان باید به آن اشاره نمود این است که اگر هزینه سالیانه بیشتر از یک میلیون تومان بخواهید صرف کنید. البته بسته به توانمندی مالی و تصمیم به سرمایه‌گذاری‌تان باید آن را مشخص نمایید. به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنم که به سراغ این نوع سیستم‌ها بروید.

حالا بین این دو نوع سیستم فروشگاه ساز کدام را برای کسب و کارمان انتخاب کنیم؟

تا اینجا سعی کردیم نکات مهم و برجسته این دو نوع سیستم فروشگاه‌ساز را بیان نماییم. هر کدام مزایا و معایب خودش را دارد. اما اگر هنوز هم در مورد آن‌ها شک دارید، حتما باید به شما اعلام کنم که انتخاب هر کدام از این سه روش به میزان توانایی و انتظارات شما بستگی دارد.

همانطور که اشاره نمودیم، فروشگاه‌ساز اشتراکی ایرانی به دلیل سهولت و سادگی در استفاده و همچنین پشتیبانی آنلاین، برای افراد مبتدی گزینه بهتری خواهد بود. اما سیستم‌های فروشگاه اوپن سورس به دلیل اینکه ما می‌توانیم هر امکانی را به آن اضافه نماییم؛ برای هر فردی با دید جدی و دوراندیشی عالی‌ترین تصمیم خواهد بود؛ که مدیر آینده هم می‌تواند شما را در این مسیر همراهی کند.

اما اگر به دنبال اطمینان از سرویس‌دهی، پشتیبانی و امکانات هر کدام از آن‌ها هستید هر کدام را یک هفته امتحان نمایید. البته سعی می‌کنم گزینه انتخابی خودم را در این میان مطرح خواهم کرد. تا زمانی که خود شما به عنوان یک دیجیتال مارکتر آن را تست و امتحان نکنید؛ مسلما به معایب و مزیت‌شان کاملا تسلط پیدا نخواهید کرد.

اما گام بعدی را قبل از هر تصمیمی کامل بررسی نمایید. بعد در مرحله بعدی عملا سراغ آن‌ها بروید. این طوری بهتر تصمیم می‌گیرید که کدام یک از آن‌ها متناسب با نیاز و خواسته شما خواهد بود.

 

بهترین فروشگاه ساز

 

قبل از هر کاری خواسته‌های‌تان از یک سیستم فروشگاه‌ساز را کامل بررسی کنید!

برای انتخاب هر کدام از این فروشگاه‌سازهای ایرانی، ابتدا باید معیارها و پارامترهای خود را از اخذ چنین تصمیمی کامل مشخص نماییم. یعنی باید سوالات تعیین‌کننده زیر را حتما بررسی نمایید؛ تا به تمامی جوانب نیازتان پی ببرید. در این خصوص نیاز هست که خود شما این موارد را ابتدا به تنهایی بنشینید و تعیین کنید. سپس با بررسی امکانات مطرح شده هر پلن در سایت‌ها، نیازهای خود را با آن تطبیق دهید.

یعنی پاسخ هر یک از این سوال‌ها را باید روی یک کاغذ و یک سر رسید یاداشت کنید:

 • به چه میزان می‌خواهید بودجه در آن سرمایه‌گذاری نمایید؟
 • آیا حاضرید روزانه بین ۶ تا ۸ ساعت را به آن اختصاص دهید؟
 • تعداد محصول‌ها و نوع کالاهایی که می‌خحواهید ارایه دهید، در چند دسته قرار می‌گیرد؟
 • چه انتظاری از یک فروشگاه اینترنتی دارید؟–  آمارگیری با بازه زمانی مشخص
  – ارسال ایمیل و پیامک بعد از سفارش مشتریان
  – ارسال ایمیل به افرادی که کالا و محصولی را به سبد خرید اضافه نمودند و خرید نکردند!
  – آمارگیری بر اساس تعدا فروش، نوع محصول
  – میزان سود حاصله از فروش یک کالا در یک بازه مشخص
  – امکان اتصال به الو پیک
  – امکان اتصال به اپلیکیشن اندرویدی و آی او اس
  – امکان ایجاد فروشگاه کالایی، فایل و خدماتی
  – درگاه پرداخت شخصی
  – ایجاد کوپن تخفیف شخصی و عمومی
  – امکان ارایه لوازم جانبی در کنار محصول اصلی
  – امکان بیش‌فروش و پیشنهاد محصول
  – امکان تعریف و تعیین قیمت بسته به ویژگی‌های محصول
  – امکان ارسال فاکتور به ایمیل خریدار
  – امکان پیگیری سفارش با کد رهگیری
  – امکان طراحی لندینگ پیج و صفحات فرود
  – امکان ایجاد وبلاگ آموزشی برای کمک به کاربران
  – امکان ایجاد فرم‌ساز
  – امکان اتصال به سیستم ایمیل مارکتینگ و اتوماسیون ایمیلی
  – امکان ویرایش قالب‌های انتخاب شده به سادگی و Drag & Drop– امکان انتخاب قالب اختصاصی با هزینه کمتر
  – امکان پرداخت پورسانت برای همکاری در فروش
  – امکان دریافت پورسانت چند سطحی برای همکاری در فروش
  – امکان طراحی قالب اختصاصی برای فروشندگان
  – امکان اتصال به سرویس‌های تبلیغاتی
  – امکان ایجاد بنرهای مختلف برای افزایش فروش
  -امکان گفتگوی آنلاین و چت باکس
  – امکان اتصال به گوگل آنالیتیکس
  – امکان اتصال به اینستاگرام و تلگرام
  – امکان مقایسه بین کالا
  – امکان آپلود عکس محصول از زوایای مختلف
  – امکان بزرگنمایی تصویر محصول بدون کاهش کیفیت
  – مدیریت نظرات و دیدگاه‌های مشتریان
  – امکان عضویت ماهیانه، سه ماهه، شش ماهه و سالیانه
  – امکان پیشنهادهای مختلف برای کاربان با توجه به زمان، تعداد خرید و رویدادهای ویژه
  – امکان ایجاد کیف پول برای کاربران
  – امکان عضویت در خبرنامه
  – امکان ساخت فرم‌های تماس مختلف
  – امکان آپلود کردن فایل‌های دانلودی
  – اختصاص مناسب فضا برای تولید محتوای ویدیویی
  – و …
 • آیا می‌خواهید بیش از یک سال به این کار ادامه دهید؟
 • آیا قصد دارید برندینگ تجاری و آنلاین خودتان را هم بسازید؟
 • آیا قصد دارید که حتی بازاریابی خودکاری را در سیستم خود را‌ه‌اندازی نمایید؟

ممکن است خود شما هم یک سری سوالات و نیازهای اختصاصی داشته باشید که در بالا به آن اشاره نشده است. کل این نیازها را دقیقا مشخص نمایید، تا بتوانید بهترین تصمیم را در شروع راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی اتخاذ نمایید. بنابراین همیشه قبل از هر کاری مسیر خواسته‌های خودتان را دقیقا مشخص نمایید.

مثلا اگر شما توانایی پرداخت بیش از یک میلیون تا ۵ میلیون تومان را داشته باشید، نباید سراغ چنین این سیستم‌های داخلی و خارجی بروید. اگر شما قصد داشته باشید که برای حداقل ۵ سال به این حرفه بپردازید، مسلما هر سال باید مبلغ ۳ میلیون تومان را به این شرکت‌ها پرداخت نمایید. جمعا در طول این ۵ سال باید ۱۵ میلیون تومان پرداخت نمایید.

در حالی که اگر تصمیم بگیرید، آن را تنها با صرف ۵ میلیون تومان در سال اول و هر سال یک میلیون تومان برای هاست دامنه صرف نمایید. در طول ۵ سال پرداختی شما ۹ میلیون تومان خواهد بود.

بنابراین این مرحله را با صرف وقت کافی و زمان بیشتری طی نمایید. چون تنها اینجا مسئله از بین رفتن سرمایه مطرح نیست. چرا که شما در سئو و بهینه‌سازی سایت در کنار دیجیتال مارکتینگ و برندینگ اینترنتی را برای ۵ سال از دست خواهید داد.

 

بررسی برخی از معیارهای یک فروشگاه اینترنتی خوب که باید داشته باشد!

حالا بعد از آن که نیازها و خواسته‌های دقیق خودمان را از امکانات فروشگاه اینترنتی‌ تعیین نمودیم. باید یک سری معیارهای دیگری را از نگاه فنی به آن بررسی کنیم. تا در کنار انتظارات شما، این موارد هم برای تقویت بینش شما در قدم صفر کمک کند. پس با دقت تمام این موارد را در زیر مطالع نمایید. دانستن یک سری نکات ریز و جزیی می‌تواند به ادامه حیات فروشگاه دیجیتالی شما کمک فراوانی نماید.

امکانات پیش‌فرض

مسلما هر چقدر سازندگان فروشگاه‌ساز به امکانات مورد نیاز یک سیستم فروشگاهی مسلط باشند. به همان اندازه می‌توانند در برآورد و پیش‌بینی یک سری از آن‌ها پیشقدم باشد. امکانات موردنیاز اولیه با توجه به نیاز مدیران فروشگاه فراهم نماید. در برخی از موارد بیش از انتظارات فروشندگان عمل کند. پس شما در هر یک از آن‌ها باید به دنبال تطبیق آنها با خواسته‌های خودتان باشید.

یعنی بتواند امکانات پایه‌ای را برای فعالیت بهتر فروشندگان به وجود آورد. اما برخی موارد بسته به نوع حیطه فعالیت فقط به آن اختصاص یابد. معمولا آن را در چند نسخه این فروشگاه‌سازها ارایه می‌دهند. تا افراد بسته به نوع نیازشان آن‌ها را انتخاب نمایند. بنابراین در خیلی از موارد شما مجبور به انتخاب پلن کامل که در آن تمامی امکانات فروشگاه را می‌توانید به کار گیرید، هستید.

 

تعریف نوع محصول

هر فروشگاهی باید امکان ارایه خدمات در کنار فایل‌های دیجتالی را داشته باشد. یعنی هم امکان ارایه فایل‌های دانلودی آموزشی، فروش فایل در کنار فروش کالاهای فیزیکی را فراهم نماید. در این صورت نیاز به اضافه نمودن بیشتر برای مدیریت بهتر فایل‌ها هست. بنابراین در خیلی از موارد ما نیاز داریم برای افزایش فروش خود یک سری آموزش‌های را هم ارایه دهیم. داشتن چنین ویژگی‌هایی در حال حاضر الزامی است.

علاوه بر آن باید قیمت بر اساس نوع ویژگی‌ها هم باید بر اساس متغیرها تعیین شود. مستلزم داشتن الگوریتم‌های دقیق برای ارایه چنین ویژگی‌هایی است که ان‌ها را با دقت بررسی نمایید.

پوسته یا قالب فروشگاه‌ساز

رابط گرافیک کاربری و Front end  در حال حاضر اهمیت خاصی دارید. یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب فروشگاه‌ساز تعداد قالب‌ها، همچنین توجه به UI و UX از نظر کاربری در طراحی آن قالب است. اما مشکل دیگری که هست، شما به راحتی نخواهید توانست آن را به یک سیستم دیگر انتقال دهید. تبدیل پوسته برای یک فروشگاه‌ساز دیگر زمان‌بر است. بنابراین در گام اول آن را به خوبی از نظر قالب بررسی نمایید.

زیبایی بیش از هر زمان دیگر برای جلب توجه کاربران و نگهداری آن‌ها در فروشگاه اینترنتی حایز اهمیت است. البته ماردی که در اینجا معرفی می‌شود، شما حتی در فروشگاه‌ساز متن باز و اختصاصی هم باید مد نظر قرار دهید. در شرایط فعلی آماده‌سازی هر فروشگاه اینترنتی مستلزم رعایت نکات زیادی است. به همین خاطر فقط در شرایط خاص از آن‌ها استفاده نمایید.

 

سرعت لودینگ سایت

مسلما یکی از پارامترهای مهم دیگر سرعت بارگذاری سایت هست. الان مشتریان بازار هدف کم طاقت‌تر از گذشته هستند. باید در دستگاه‌های مختلف زمان بارگذاری در حد نرمال باشد. یعنی رمز موفقیت ما بستگی دارد به اینکه این عوامل مهم را همانند یک معمار برج با دقت و ریزبینی انتخاب نماییم.

البته خود شما نیز برای ورود به بخش مدیریت سایت دوست ندارید زمان زیادی منتظر بمانید. دقیقاً برای همین است که عملکرد یک سیستم فروشگاه‌ساز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این مورد را با دقت در دوره رایگان کوتاه بر روی دستگاه‌های نمایشی تست نمایید. البته در کنار آن از ابزارهای آنلاین نیز جهت سرعت می‌توانید استفاده نمایید.

 

سهولت در کاربری

یک فروشگاه‌ساز خوب باید ساده باشد و به راحتی بتوانید کار کردن با آن را یاد بگیرید. همه‌چیز باید در دسترس شما باشد و مدیریت به راحت‌ترین شکل، ممکن باشد. در حقیقت ما به دنبال ایجاد بهترین تجربه کاربری بر روی فروشگاه خود هستیم. بنابراین دسترسی سریع‌تر مشتریان با کمترین کلیک و سردرگمی آن‌ها را می‌تواند به کسب و کار شما وفادار سازد. همچنین خود شما نیز می‌توانید خیلی سریع آن را یاد بگیرید و از آن بهره ببرید.

 

سئو و بهینه‌سازی

گوگل اولین جایی است که خود ما و همه برای هر گزینه‌ای انتخاب می‌کنیم. چون در چند ثانیه شما به دیتا و اطلاعاتی دسترسی خواهید داشت که از سراسر وب به دقت جمع اوری شده است. یعنی گوگل در واقع مسیر حرکت کاربران و مخاطبان را تعیین می‌نماید.

پس اگر واقعا به موفقیت خود فکر می‌کنید؛ با استفاده از کلمات و عبارت کلیدی مد نظر مخاطبان‌تان حضور پر رنگی را باید داشته باشید. این یعنی کاربران بازار هدف وقتی که عبارت‌های مرتبط با فروشگاه شما را جستجو می‌کنند، شانس این را خواهید داشت که بیشتر دیده شوید؛ که در نهایت به یک فروشگاه فوق‌العاده تبدیل شوید.

اما برای اینکه بتوانید در گوگل رشد کنید، حتماً فروشگاه‌ساز شما باید ویژگی‌ها و امکاناتی را داشته باشد. یا اگر بخواهیم تخصصی‌تر صحبت کنیم، باید برای موتورهای جستجو بهینه (سئو) شده باشد. از آنجا که ما اهمیّت بسیار بالایی برای سئو قائل هستیم، هر فروشگاه‌ساز را از نظر امکانات و قابلیت‌های مرتبط با سئو به طور دقیق بررسی کنید.

 

فروشگاه ساز برتر

 

مدیریت محتوا

محتوا به قول ست گادین تنها روش بازاریابی است؛ برای همه کسب و کارها باقی مانده است. محتوا به سرعت در کمتر از صدم ثانیه در فضای دیجتالی می‌تواند به دست همه مخاطبان برسد. قدرت تولید محتوا به حدی است که همانند شمشیر دو لبه عمل می‌کند. محتوا الان در کنار اینکه ناقل پیام مناسب و با کیفیت باشد، بلکه بتواند ما را به تفکر وا دارد.

از آن گذشته حتی هسته موتورجستجوی خود را مرتب هب روز می‌کند. دنبال دستیابی به وب معنایی با به کارگیری هوش مصنوعی است. گوگل محتوای با کیفیت را دوست دارد، چرا که کاربرانش را با این ارتقا رتبه به شما راضی نگه می‌دارد. همچنین داشتن محتوای خوب منجر به اعتمادسازی سریع و درگیر شدن مخاطب گردیده و در نهایت به خرید ترغیب می‌نماید.

البته در فروشگاه‌سازها باید بخش بلاگ را نیز فعال نمایید، که اگر این گزینه را ارایه ندهد، یعنی مهم‌تریم معیار را نادیده گرفته است. چرا که جنس اینترنت از نوع اطلاعات است. پس افراد به دنبال اطلاعاتی که در مورد یک محصول و خدمت می‌گردند هست. خود شما هم الان در حال دریافت اطلاعات از این طریق هستید.

 

مقیاس‌پذیری

اگر روزی فرا برسد که شما بیشتر از تعداد اعلامی فروشگاه ساز محصول و خدماتی را بخواهید در مقیاس گسترده‌تری ارایه دهید. آیا این شرکت توانایی گسترش و توسعه آن را در مقیاس‌های بزرگ خواهد داشت؟

بنابراین همه موارد مورد نیاز برای توسعه و رشد فروشگاه‌تان از همان ابتدا مورد توجه قرار دهید. چرا که عدم توجه به این مسایل می‌تواند تمامی زحمات شما را در یک لحظه از بین ببرد. جبران آن دیگر شاید هیچ وقت ممکن نشود. برای همین انتخاب یک پلتفرم و شروع فعالیت آن از همان ابتدا کاری الزامی است، که با توجه به معیارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سنجیده شود.

امکان افزودن ماژول یا پلاگین مورد نیاز

در خیلی از موارد ما نیازمند افزودن یک امکان جدید به سایت هستیم؛ بنابراین لازم است که با پرداخت هزینه‌ای آن امکان برای‌مان فراهم شود. البته به صورت پیش‌فرض تا آنجا که ممکن است، به صورت استاندارد این امکانات از قبل پیش‌بینی شده است. شاید به واسطه نوع کسب و کاری که دارید، نیاز به افزودن یک امکان جدید برای شما الزامی باشد. در آن صورت تیم آمادگی افزودن آن را به فروشگاه شما داشته باشد.

قابلیت همگام‌سازی با دیگر ابزارهای آنلاین

هر فروشگاهی قطعاً در اینترنت برای آنالیز رفتار مخاطبان بالقوه کسب و کار نیاز به سنجه‌های آنلاین دارد. یعنی قابلیت اتصال به ابزارهایی چون گوگل سرچ و گوگل آنالیتیکس که برای آمارگیری و میزان ترافیک وردی از سوی گوگل را برای ما نشان می‌دهد. این آمارگیری توسط گوگل دقیق‌ترین رفتارهای کاربران در سایت ما را به نمایش می‌گذارد.

همچنین قابلیت اتصال به سامانه میلرلایت، جهت ایمیل مارکتینگ وجمع‌آوری سرنخ‌های تولید شده کاملا الزامی است. در کنار آن قابلیت اتصال به سامانه پیامکی نیز بعد از اخذ سفارش شماره فاکتور به همراه جمع کل آن نیز الزامی است. الان قابلیت اتصال به الو پیک هم باز موضوعی است که ارزش زیادی به کسب و کار شما می‌بخشد. بنابراین این موارد را به دقت در صفحه معرفی پلن‌ها مطالعه نمایید؛ یا از پشتیبانی آنلاین جویا شوید.

پشتیبانی در بهترین فروشگاه ساز

مسلما الان زمانی است که تنها داشتن محصول با کیفیت تنها برای بقا یک کسب و کار کافی نیست. یکی از مهمترین مسائلی که در شروع راه‌اندازی یک فروشگاه باید خوب آن را تست و امتحان نمایید؛ پشتیبانی و توانایی آن در رفع سریع مسایل مختلف فروشگاه‌تان در کمترین زمان ممکن است. مشکلات داشتن کسب و کار اینترنتی کم وبیش می‌تواند کاری کند که شما از ادامه راه منصرف شوید.

پشتیبانی امری اجتناب‌ناپذیر در بقا و حیات کسب و کارهای امروزی است. شما با داشتن یک تیم قوی در کنار کسب و کار خود می‌توانید به موفقیت بیشتری دست یابید. در غیر این صورت ادامه دادن آن واقعا سخت و طاقت فرسا است. شما باید خیال‌تان از حمایت و پشتیبانی فروشگاه‌ساز باید راحت باشد. یعنی اگر پاسخگوی مشکلات شما نباشند واقعا باید خیلی سریع آن را ترک نمایید.

 

انتقال پذیری مهم‌ترین معیار تعیین‌کننده در انتخاب

یک سوال اگر ما در این سیستم تمامی توضیحات، تصاویر، وبلاگ محتوایی را کامل ساختیم. اما بعد از مدتی متوجه شدید که نیاز به ارتقا سیستم فروشگاهی خودتان دارید در آن صورت آیا امکان انتقال محتویات فروشگاه‌ یا وبلاگ شخصی خودمان است یا نه؟

حالا به هر دلیلی از نوع سرویس‌دهی به خریداران، امکانات مورد نیاز متناسب با کسب و کار شما راضی نبودید. آیا این فروشگاه فایل‌های خروجی با فرمت‌های XML در اختیارتان قرار می‌دهد که بتوانید به سیستم‌های فروشگاهی دیگر آن را انتقال دهید. این به نظرم مهم‌ترین فاکتوری است که از همان ابتدا باید به فکرش باشید.

چرا که بعد از مدتی محتویات محصولات، مقاله‌ها، ویدیو و پادکست شما زیاد می‌شود. در نتیجه اگر چنین امکانی در سایت پیش‌بینی نشده باشد. مسلما شما تمامی این مسیر را از قدم صفر تا ۱۰۰ مجدد باید از محصول، تا مطالب سایت‌تان تکرار نمایید.

اگر شما هم تصمیم جدی در راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی دارید. حتمن توصیه می‌کنم؛ که در دوره وبمستران آینده به صورت رایگان شرکت نمایید.

 

طراحی فروشگاه اینترنتی در دوره وبمستران آینده

 

نتیجه‌گیری نهایی در انتخاب یک فروشگاه‌ساز

دوستان در پایان می‌خواهم نظرم را متناسب با تجربیاتی که خودمان از سرویس‌دهی این فروشگاه‌سازها نسبت به افرادی که معرفی شدند؛ را بیان نمایم. مسلما بلوغی که به شخصه از فروشگاه‌سازهای ایرانی انتظار داشتم تا به حال برآورد نشده است. چون این سیستم‌ها باز از نظر ساده‌سازی در حد مینیمم است. کاربر نهایی که هیچ اطلاعاتی از عملکرد این سیستم‌ها ندارد، کار چندان راحتی نیست.

اما از نظر امکانات سایت پرتال، شاپفا توانستند انتظارات مورد نیاز کاربران را فراهم نموده است. سایت وبزی نیز از نظر کاربری توانسته خیلی خوب عمل نماید. اما در این میان می پلاس دست به ابتکار جالبی زده است که با Drag & Drop می‌توانید ظاهر و چیدمان فروشگاه خود را طراحی نمایید.

اگر دیگر فروشگاه سازها همانند می پلاس اقدام نمایند، مسلما کاربران بیشتری به آن‌ها روی خواهند آورد. تقریبا همه فروشگاه‌سازهای موجود ایرانی امکانات یکسانی را فراهم نموده‌اند. در این میان نباید از فروشگاه ساز کاموا هم به خاطر قیمت و هم امکانات مورد نیاز غافل شد. می‌تواند شاپفا و کاموا انتخاب خوبی برای افراد مبتدی باشد. البته این چند گزینه نهایی را در کنار هم بررسی کنید تا بتوانید به بهترین تصمیم برسید.

از اینکه مقاله را تا پایان مطالعه نمودید، بی‌نهایت سپاسگزارم. با درج نظرات و تجربیات خودتان حتما به دوستانی که تازه می‌خواهند این مسیر را شروع کنند؛ یاری رسانید. خیلی خوشحال خواهیم شد در باروری این مقاله به ما هم اطلاعات ارزشمندتان را انتقال دهید.

۹ دیدگاه برای “۱۰ فروشگاه‌ساز برتر ایرانی در سال ۹۸ (بهترین فروشگاه‌ ساز حرفه‌ای)

 1. profile avatar
  مریم بردبار گفته:

  طی این متن سه نوع فروشگاه ساز که عبارتند از متن باز، اشتراکی و اختصاصی ، مزایا و معایب و مطرح ترین آنها در ایران معرفی شدند.
  اما در بحث ویژگیهای فروشگاه اینترنتی خوب، اگرچه تمام موارد مهم و حیاتی هستند اما انتقال پذیری اطلاعات جزو موارد بسیار مهمی است که در ابتدا، افراد مبتدی کمتر به آن توجه می کنند و در صورت نبود چنین امکانی در سایت، تمامی مسیر طی شده می بایست از ابتدا دوباره انجام شود.

  • profile avatar
   جعفرصادق پیران گفته:

   به خاطر همین تاکید می کنیم که از مشاوره گرفتن از افراد خبره در این حوزه نترسید چون هزینه نیست و سرمایه گذاری هست و هیچ کس هم نمیاد مثل ما اطلاعات خودش را این طوری در اختیار دیگران قرار دهد. پس باید خودتان در آینده برای اینکه ضرر نکنید حتما باید روی مشاوره گرفتن و اصلا آموزش دیدن هم سرمایه گذاری هم تجربیات با ایمان بهش عمل کنید که عملگرایی هم بخش دیگری است که خود افراد کم توجهی می کنند. صرفا مشاوره را در ایران همیشه هزینه می‌دانند در حالی که افراد موفق در همه شرایط ا ز وجود مشاوره ها بیشترین استفاده رو می برند. توصیه ای که دارم این هست که همیشه هم اطلاعات رایگان نیاز به تشریح و رفع دغدغه های ذهنی شما در آن خصوص دارد.
   خیلی ها به دنبال یادگیری تکنیک ها هستند در حالی که اصلا به استراتژی اهمیتی نمی دهند

   • profile avatar
    مریم بردبار گفته:

    مشاوره گرفتن از افراد خبره در هر یک از ابعاد زندگی امری لازم و ضروری است اما چگونگی شناخت مشاور خبره و کاردان و یا کسی که صلاحیت مشاوره دادن داشته باشد هم بسیار مهم است که با بررسی همه جانبه عملکرد مشاور می توان به اطمینان رسید.

    • profile avatar
     جعفرصادق پیران گفته:

     درسته دقیقا ولی به این موضوع توجه کنید که خبرگی را کسی که خودش خبره نیست نمی تواند تشخیص دهد. اما نتایج حاصل و عملکرد آن فرد تا حدود ۱۰ درصد می تواند در خبرگی یک فرد تاثیرگذار باشد. اما الان افرادی هستند از نظر تعداد فالوور یا تعداد شرکت کنندگان در دوره ها در رقم بالایی قرار دارند اما نتوانستند افرادی مثل خودشان را تربیت کنند. در اینجا نتیجه حاصله که اون افراد با استفاده از آموزه ها و تجربیات آن شخص بهتر از خودش عمل کنند.
     میزان اثرگذاری در کسب موفقیت دیگران و همچنین کوچینگ اصولی فرد در نشان داد راه به افراد در مقاله‌ها کتاب‌ها و تجربیات شخصی خود آن فرد می توان با دقت بیشتری به دست آورد. شاید فردی زیاد مطرح نباشد ولی آموزه ها را طوری در قالب های آموزشی مختلف با هدف اثرگذاری به شما ارایه می‌دهد که در حقیقت خیرخواهی آن فرد را می‌رساند که این فرد به دنبال ول نیست ولی از نتایج ارزش آفرینی حرفه‌ای یکی کارآفرینی برای دیگران و نتایج مالی بسیار برای خودش و جامعه اش هست.
     در ایران متاسفانه همه دنبال یک شبه پولدار شدن، بدون رنج هستند به همین خاطر در تور اساتید فیک موفقیت می‌افتند که این موضوع باید همه ما را نگران نماید. چرا که ما نباید در کشورمان فرهنگی رو رواج دهیم که سرعت رسیدن به اهداف ما را از رازشهایی که باید در درون خودمان و کسب و کارمان بیافتد غافل نماید که بزرگترین موضوع در اثر شیفت هست.

 2. profile avatar
  فرشاد نمازی زاده گفته:

  با سلام،
  بنده قبل از اینکه سراغ وردپرس بیایم، برخی از این فرشگاه سازها را هم بررسی کردم.
  کار با آنها بسیار ساده است
  می توانی به راحتی ظاهر سایت را بچینی
  و محصولات را در آن قرار دهی
  پشتیبانی هم خوب است و واقعا برای پاسخگویی وقت می گذارند.
  ولی امکانات آنها متنوع نمی باشد و برای هر چیزی که به صورت اختصاصی بخواهی اخذ کنی هزینه ای جداگانه اخذ می شود.
  و برخی برای اینکه سایتی متنوع و طبق سلیقه خود داشته باشی هزینه ماهیانه ۴ تا ۷ میلیون از شما دریافت خواهند کرد.
  ووکامرس وردپرس نسبت به آنها ارزان تر و متنوع تر می باشد.
  تنها برای استفاده از تمام امکانات آن و امنیت آن نیازمند یادگیری و صرف مقداری زمان می باشد.

 3. profile avatar
  مهدی بیکی گفته:

  با سلام
  ضمن تشکر از شما
  با توجه به توضیحات بالا متاسفانه نتوانستم در انتخاب یک فروشگاه ساز به یقین برسم و گمان می کنم می بایست یک به یک فروشگاه ساز ها راتست نمایم .
  کاش به صورت صریح و بی پرده بیان می شد که کدام فروشگاه ساز و ای کاش ویدئوها به سخنرانی ختم نمی شد و به صورت عملی نمایش داده می شد.

 4. profile avatar
  محمد قانعی گفته:

  فروشگاه سازها هم مانند مبحث مدریت محتوای عمومی و اختصاصی دارای خط مشی مشابهی هستند. مسلما بهترین حالت استفاده و بهره مندی از یک فروشگاه ساز اختصاصی است که دقیقا بر اساس نیاز کسب و کار ما طراحی شده باشد و محدودیتی در توسعه نداشته باشد. اما همانطور که در بحث مدیریت محتوای اختصاصی هم اشاره شد، مسلما در ابتدای هر کاری چون هنوز کیفیت اجرایی ایده یا پتانسیل فروش در بستر مجازی آن ارزیابی نشده، هزینه کردن در این راستا منطقی نخواهد بود.
  در میان دو گزینه باقی مانده که در بالا اشاره شد نیز فروشگاه سازهای اشتراکی یا مارکت پلیس گونه ها دارای مشکلات زیادی هستند. هر چند برای افراد مبتدی مناسب ذکر شده اما به نظر من حتی برای افراد مبتدی هم مناسب نیست چرا که روند اقتصادی و کسب درآمد آن ها طوری است که دارای محدودیت های زیادی است که ناخواسته در ادامه کار وارد محیط کسب و کار می شوند و موجبات دلسردی و فرار از فروش مجازی را برای افراد مبتدی فراهم می آورد.
  تجربه من به شخصه در کار با مارکت پلیس گونه ها و فروشگاه سازهای مجازی نتیجه جالبی به همراه نداشت محدودیت در سبک های مختلف فروش بخصوص در فروش عمده ( چرا کخ گویا اغلب این ابزارها برای فروش ها خرد پایه ریزی شده اند) و همچنین مشکلات مالی که بر سر افزایش هزینه ها یا کمیسوین ها به وجود می آید، نتیجه خوبی به همراه نداشته و نخواهد داشت مگر اینکه با الگو قرار دادن شرکت های بزرگ جهانی در خصوص الگوی کسب درآمد خود و البته مبتنی بر اقتصاد فعلی ایران اصلاحاتی در ساختار این فروشگاه سازها ایجاد شود.
  البته حتی با این اصلاحات نیز اگر هدف ایجاد کسب و کار بلند مدت و برندسازی باشد، فروشگاه سازهای اشتراکی دارای مشکلات اساسی هستند. سبک کازی این فروشگاه به گونه ای است که عملا مالک محتوای خود نبوده و برندسازی بر روی شن ساحل انجام می شود، بعضا هم برندسازی و تبلیغات در راستای تقویت دامین و برند فروشگاه ساز صورت می گیرد و فقط سهم اندکی از فروش نصیب فعال اقتصادی می گردد.
  در مجموع می توان گفت بهره گیری از یک فروشگاه ساز متن باز تا زمانی که به قدرت برند و بازار کافی نرسیده باشیم می تواند بهترین گزینه موجود باشد. اما باز هم تاکید می شود که مطابق اشارات خوب گروه مدیر آینده آرمان شهر و ایده آل داستان تنها با حالت های اختصاصی ایجاد می شود که انحصارا برای کسب و کار ما نوشته و طراحی شده باشد که نیازمند قدرت های مالی و برندسازی بیشتری است.

 5. profile avatar
  محمدجواد گفته:

  فروشگاه سازها اگر چه یکی از ویژگی های آنان راحتی ساخت است و هر کسی میتواند به راحتی یک سایت آماده کند ولی اینکه زیر گروه یک سایت اصلی میشود برای کسانی که میخواهد کسب و کار بادوام و با اعتباری داشته باشند شاید مناسب نباشد و همان هزینه ای را که باید برای تمدید فر.شگاه سازهای ایرانی بدهیم میتوانی صرف خرید هاست کنیم و با ووکامرس آن را مدیریت کنیم که مهترین ویژگی ووکامرس رایگان بودن آن است البته برای بعضی از امکانات جانبی و پیشرفته ووکامرس باید مبالغی را پرداخت و آن امکانات را خریداری کنیم. همچنین قالبهای زیاد ان که نیاز هر سلقه ای را پاسخ میدهد.
  شایده مهمترین مزییت ووکامرس از نظر من بالا بودن کارایی بودن ان است که امکان خرید و فروش هر نوع کالا و خدماتی را چه به صورت خرید پستی و آنلاین و چه محصولات فیزیکی و دانلودی در اختیار ما میگذاردو میتوانیم هر تعداد محصول را به هرصورتی که بخواهیم در سایت خود قرار دهیم
  البته اگر سایت بزرگ . پرحجمی داشته باشیم گزینه مناسبی نباشد چراکه سرعت سایت را پایین میاورد

 6. profile avatar
  fatemeh nouri گفته:

  سلام ممنون از مطالب خوب ومفیدتون
  به نظرم توی لیست فروشگاه ساز های ایرانی اسم فروشگاه ساز باب روجا انداختین چون یکی از بهترین فروشگاه ساز هاس که امکانات فوق العادی مثل قیمت ساز و فرم ساز داره و هم اشتراک رایگان و هم اشتراک پولی داره من خودم ازش خیلی وقته که استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

question