طراحی یک پیام منحصر به فرد در جایگاه‎سازی محصول و خدمت

چگونه با تدوین پیامی مناسب و تاثیرگذار در مخاطبان بازار هدف، آن ها را ترغیب به خرید خدمات و محصولات خود کنیم؟ اما چگونه ستون فقرات یک پیام  ترغیب کننده مشتریان را طراحی و در کمپین‎های تبلیغاتی و در هر بخش از بازار هدف اشاعه دهیم؟

جایگاه سازی محصول و خدمت در میان مشتریان

لازم است کارتان را بر استراتژی جایگاه‎سازی درستی بنا کنید. علاوه بر محصولاتی که برپایه ی مقدمات کارتان تهیه می کنید، استراتژی جایگاه‎سازی گزارشی مفصل است از آنچه می‏‎خواهید مشتریان درباره‎ی محصول شما فکر و احساس کنند. به بیانی دیگر این استراتژی چگونگی جای گیری محصول و خدمت  شما در ذهن و قلب آن ها را توصیف می کند. شما می توانید جایگاه خود را با صفات و تعاریف (مانند سریع، مفید، دارای جاذبه جنسی) نشان دهید. همچنین می توانید این جایگاه را با رقبا (سریع تر از بی. ام.و) مقایسه و با قیاس های استعماری (سریع تر از گلوله) آن را توصیف کنید.

در استراتژی جایگاه‎سازی چه پیامی برای مشتریان مناسب است؟

در این مرحله درمی‎یابم که چه پیامی مفهوم اصلی را درمورد استراتژی جایگاه‎سازی شما به وضوح منتقل می‎کند. اصلی‎ترین عبارت را انتخاب و آن را به پیامی تبدیل کنید، پیامی که به واقع آن ها را متقاعد کند.

اگر می‎خواهید نوعی پیتزای جدید و مفید برای سلامتی معرفی کنید که فقط از مواد کم چرب و ارگانیک درست شده، عبارت جایگاه‎سازی شما ممکن است چیزی از این قبیل باشد: “پیتزایی سالم تر که از لحاظ مزه نیز چیزی کم ندارد.” خب، حالا اصلی‎ترین عنصر جذابیت‎تان را که باعث می‎شود دیگران به خوردن این پیتزا ترغیب شوند، پیدا کنید. این جاذبه ممکن است چنین چیزی باشد: “به جای جدال با کودکانتان برسر نخوردن پیتزاهای مضر و نامناسب که کودکان عاشق آن ها هستند، چرا پیتزایی سالم تر که مزه بهتری هم دارد به آن ها نمی دهید؟”

ایده‎ای خلاقانه برای متقاعدسازی مشتریان احتمالی در بازار هدف

این پیام باید مقصود شما را برساند و آن ها را قانع کند که حداقل یک بار محصول یا خدمات شما را امتحان کنند و نیز باید بسیار خلاقانه باشد، چون درغیر این صورت خسته کننده می شود، به طوری که هیچ کس به آن توجهی نخواهد کرد. فرض کنید که می خواهید پیتزایی را مارکتینگ کنید و استراتژی جای گیری اصلی شما چنین است: “ارگانیک و کم چرب، پس سالم تر و نیز خوشمزه تر.”

جاذبه اصلی شما برای قبولاندن این استراتژی جایگاه‎سازی به مردم این است که به والدین بگویید: “به جای جدال با کودکان‏‎تان بر سر نخوردن پیتزاهای مضر و نامناسب که کودکان عاشق آن ها هستند، چرا پیتزایی سالم تر که مزه بهتری هم دارد به آن ها نمی دهید؟” حال چه ایده ی خلاقانه ای به ذهنتان می رسد تا این جاذبه را به ارتباطی متقاعدکننده تبدیل کنید؟ در زیر چندین گزینه آمده است:

  • مادر جلو دریچه دریافت می رود تا نسخه ی بچه اش را بگیرد اما وقتی مسئول داروخانه یادداشت دکتر می خواند، پیتزایی داغ از فر بیرون می آورد در جعبه ای می گذارد و از دریچه آن را بیرون می دهد و می گوید: “هرچند تکه ای که می خواهد و هر وقت که می‏‎خواهد به او بدهید.” مادر بسیار شگفت زده می شود.
  • بچه ها با حسرت از ویترین شیرینی فروشی به داخل خیره شده و طوری ازدحام کرده اند که نمی توان به راحتی فهمید چه چیزی توجه آن ها را جلب کرده است. درنهایت معلوم می شود که آن چیز، عطر پیتزای ارگانیک و کم چرب است.
  • خبرنگاری درحال مصاحبه با شناگرانی در یک جزیره دورافتاده حاره ای است که متوسط سن آن ها از هرجای دیگری در دنیا بالاتر است. در پاسخ به این سوال که “راز سلامتی و طول عمر شگفت انگیز شما چیست؟” مادربزرگی خوش هیکل و برنزه می گوید: “ما کار خاصی نمی کنیم، فقط هرشب سفارش پیتزا می دهیم.” سپس از بالای صخره ای به درون دریاچه شیرجه می زند. البته پیتزای مذکور از کلبه ای کاهگلی بیرون می آید که مارک شما روی در آن نصب شده و جمعی از کودکان روستایی جلو آن جمع شده و دست های خود را دراز کرده اند و با شادی قطعاتی از پیتزای جادویی را دریافت می کنند.

ترمیم ایده اصلی پیام در انتقال از طریق رسانه انتخابی

به خاطر داشته باشید که رسانه انتخابی تان را پیام شما و نیز ایده خلاقانه ای که انتخاب می کنید تعیین می کند. برای تعریف کردن یک داستان اگر بودجه ی زیادی داشته باشید شاید تبلیغ تلویزیونی را انتخاب کنید. نسخه ای تصویری که در سایت اینترنتی تان اجرا شود یا یک آگهی رادیویی ممکن است هزینه ها را در مقایسه با تبلیغ تلویزیونی به نصف کاهش دهد. گزینه دیگری هم هست که واقعا کم هزینه است، می توانید از یک نقاش کارتون بخواهید مجموعه نقاشی ای در قالب کمیک استریپ بکشد و آن ها را به آگهی چاپی تبدیل کند یا آنکه در سایت اینترنتی تان قرار دهد.

اگر این مراحل در ارتباطات مارکتینگ به خوبی انجام شوند، پیام مارکتینگ تاثیرگذاری به وجود می آید که به شکلی متقاعدکننده انتقال می یابد. این کار آسان نیست اما ضروری است، زیرا تهیه پیامی تاثیرگذار برای تمام ارتباطات مارکتینگ شما لازم و مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

question