اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار (Influencer marketing) چیست؟

چکیده مقاله: جعفرصادق پیران آموزش اینستاگرام,کسب و کار اینترنتی ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ بدون دیدگاه 565 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۷/۰۳/۲۱
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار (Influencer marketing) یکی از روش‌های بازاریابی است که از خیلی سال‌ پیش با انتخاب افراد مشهور  و مطرح در یک حوزه‌ی فعالیتی نظیر بازیگران، فوتبالیست‌ها، خوانندگان، هنرمندان، سلبریتی‌‏ها، لیدرها، چهره‌های محبوب کشوری و ورزشکاران و…  برای انتقال پیام یک برند تجاری در بازار به مصرف کننده نهایی و همچنین افزایش فروش و توسعه …

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار (Influencer marketing) یکی از روش‌های بازاریابی است که از خیلی سال‌ پیش با انتخاب افراد مشهور  و مطرح در یک حوزه‌ی فعالیتی نظیر بازیگران، فوتبالیست‌ها، خوانندگان، هنرمندان، سلبریتی‌‏ها، لیدرها، چهره‌های محبوب کشوری و ورزشکاران و…  برای انتقال پیام یک برند تجاری در بازار به مصرف کننده نهایی و همچنین افزایش فروش و توسعه برند به صورت غیر مستقیم  استفاده می‌شود.

ایدهٔ جریان ارتباط دو گامی[بازاریابی تاثیرگذار] در کتاب انتخاب مردم (پائول لازارسفلد، برنارد برلسون و هازل گاودت) که در سال ۱۹۴۰ میلادی مطالعاتی بر روی روند تصمیم‌گیری رای‌دهندگان انجام گرفت، پدیدار شد. این ایده در ادامه در دو کتاب تأثیر شخصی (نوشته لارزارسفلد و الیهو کتز در سال ۱۹۹۵ میلادی) و تأثیر ارتباطات گسترده (نوشته جوزف کلاپر در سال ۱۹۶۰ میلادی) توسعه یافت.[ویکی پدیا]

به چهره‌های شاخص،‌ معروف و تاثیرگذار در جامعه اینفلوئنسر می‌گویند. در اصل واژه‌ی تحت الفظی اینفلوئنسر (Influencer) به معنای تاثیرگذار است.

امروزه اینفلوئنسر مارکتینگ همراه با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا در کسب و کار اینترنتی و فروشگاه اینترنتی به کار می‌رود. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام برای رساندن پیام برندتان توسط اینفلوئنسرها را به کل کشور و دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما برای این‌که اینفلوئنسر مارکتینگ نتایج و بازدهی بالایی ایجاد کند، باید بازاریابی محتوا همجنس مطالبی باشد که خود اینفلوئنسر در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌نماید.

اما برای اینکه اینفلوئنسر به خوبی بتواند در امر بازاریابی و برندینگ بهتر عمل نماید، لازم است که شما به عنوان مدیر کسب و کار تا آنجایی که واقعا ضروری است در مورد محصول و خدمت شما بداند با برگزاری جلسه‌های مختلف به ایشان انتقال دهید تا در نهایت پستی که در این راستا منتشر خواهد شد، از نظر کیفی و کمی بتواند انتظار شما را برآورد و بازگشت سرمایه ROI بالایی داشته باشد.

اینفلوئنسر فردی است که طی یک بازه مشخص و با انتشار مطالب و محتوای تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام به یک شخصیت مرجع آنلاین در یک حوزه تبدیل و پتانسیل تاثیرگذاری بر نظر و رفتار طرفداران خود دارد. تا جایی که تولید محتوای انتشاری از سوی فرد یک محوریت مشخصی را در زندگی مخاطب ایجاد می‌کند (سبک زندگی، آشپزی، مد، سفر، پزشکی و …)

همچنین نظر و عقاید اینفلوئنسر در آن حوزه کاری قابل اطمینان و احترام از سوی فالوورها  است. اینفلوئنسر با بازتاب سبک زندگی‌اش با دیدی متناظر و هیجان انگیز که فاکتور اصلی آن صداقت است به نمایش می‌گذارد. این روند آرام آرام سبک زندگی مخاطبان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که میان تمایلات، عادات، علایق و رفتارهایشان با اینفلوئنسر نقاط مشرک زیادی ایجاد می‌کند.

تبلیغات تأثیرگذار (اینفلوئنسر مارکتینگ) به منظور ایجاد اعتبار در یک برند، ایجاد گفتگوهایی در شبکه اجتماعی در حول برند ، همچنین برای فروش آنلاین یا فروش محصولات خود در فروشگاه‌ها انجام می‌شود.

اینفلوئنسرها را در حالت کلی می‌توان در سه دسته تقسیم بندی نمود:

 • افرادی که به واسطه شهرت و معروفیت باعث می‌شود که افراد سبک زندگی آنان را دوست داشته باشند؛ همانند ورزشکاران، بازیگران، خواننده‌ها.
 • متخصصانی هستند که به واسطه تخصص خود در یک حوزه تاثیر گذارند. نظیر اساتید موفقیت،بازاریابی، برندینگ، پزشکان، مهندسین و حتی سرآشپزها و آرایشگران فشن
 • افرادی هستند که به بواسطه سبک زندگی جذاب و ایده‌آ‌ل‌شان بر روی برخی از فالوورها تاثیرگذار هستند. مردان و زنانی که سبک زندگی خاصی دارند شبیه عکاسان مدرن و دیجیتالی، هنرهای تجسمی، کودکانی که جلوه خاصی دارند، افرادی که اهل سفر و ماجراجویی هستند، سلبریتی‌ها، شاخ‌های اینستاگرام و مجازی

بازاریابی تاثیرگذار در حقیقت به فرآیند جلب اعتماد فالوورهای یک influencer و تبدیل به مشتری یک برند از طریق نظرها و تولید محتوای او، اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند. در واقع فرآیند انتقال پیام برند تجاری‌تان از طریق یک منبع مورد اطمینان و علاقه به مخاطبان ارائه می‌شود.

همکاری ما بین کسب و کارها با اینفلوئنسرها، با هدف آگاه‌سازی مخاطبان از یک برند تجاری، معرفی محصول یا سرویس جدید، وفادارسازی مشتریان انجام می‌گیرد که پیامی جذاب و تاثیرگذار تدوین می‌شود تا از طریق پیج شخصی این افراد صاحب سبک زندگی خاص در معرض دید فالوئرهای وی قرار می‌گیرد.

در سال‌های اخیر مخصوصا کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکایی بلاگرها، اینستاگرامرها و نویسندگان فضای مجازی نیز به دسته افراد تاثیرگذار پیوستند. چرا که قابل اعتماد و از وفاداری مخاطبان‌شان برخوردارند. وقتی یک بلاگر کانادایی محصولی را معرفی می‌کند، تأثیرش از تبلیغات به شکل سنتی بسیار بیشتر است. مدیران کسب و کارها در ایران هم می‌توانند با بهره‌گیری از افراد صاحب نفوذ از بدبینی و سوءظن حاصل از پیام‌های تبلیغاتی مستقیم مصون بمانند.

بازیگر، یک فروشگاه مبلمان منزل را به طرفداران خود پیشنهاد می‌کند، یک آرایشگر معروف از برند خاصی در لوازم آرایشی بهداشتی تعریف می‌کند، دخترک جوان خوش پوش، کافه و رستوران‌های خاصی را معرفی می‌کند، تجربه خریدش از یک فروشگاه اینترنتی را با مخاطبان به اشتراک می گذارد یا فردی که اهل سفر و ماجراجوییو دست به قلم از یک نوع نوشیدنی‌ خنک برند تجاری رونمایی می‌کند.

واینرها:

در مقایسه با سایر دسته‌ها از احترام و اعتبار بیشتری برخوردار بوده و به‌دلیل خلاقیت در تولید ویدیوهای جالب و بامزه مشهور شده‌اند.
همچنین تعداد فالوورهای (دنبال کنندگان‌) آنان بسیار بالا هستند. محمد امین کریمپور، مبین، عرفان، محسن ایزی، پوری تی جی، فرشید بیگ هد، سهیل و … برخی از معروف‌ترین واینرهای ایرانی هستند. برخی از آنان تبلیغ نیز می‌کنند (مشاهده‌) و برخی از آنان نیز صرفا به تولید محتوا می‌پردازند.

لاکچری‌ها:‌

با مد شدن سبک زندگی جوانان بر مبنای چهره و تیپ و ماشین و خانه‌های آنچنانی، اینستاگرام محفلی شد تا افرادی که نیاز به دیده شدن دارند دست به اقداماتی بزنند تا بیشتر دیده شوند! انتشار سبک زندگی لوکس و تجملی محفل مناسبی را برای تبلیغات انواع پوشاک، پزشکان، دکوراسیون و …. تبدیل کرده است.

خارج از قواعد

در این میان برخی از آنان با انجام حرکاتی بس عجیب بیشتر چهره شدند و طرفداران زیادی را اعم از مخالفان یا حتی از روی تفریح و سوژه پیدا کرده‌اند. (‌مشاهده لیست این افراد)

هنری‌ها

خوشبختانه قشر هنری جامعه که تا قبل از گسترش شبکه‌های اجتماعی مجال حضور پررنگ نداشته‌اند از فضای اینستاگرام استفاده حداکثری را برده‌اند و توانسته‌اند به مخاطبان تخصصی و علاقه‌مند خود محتواهای با کیفیت را ارائه کنند. در حال حاضر آشپزها، عکاسان، فعالان حوزه سبک زندگی و مد و پوشاک، سفرنامه نویسان و فعالان حوزه‌های مختلف هم اکنون دارای مخاطبان بسیار زیادی هستند که نقش یک اینفلوئسر و یک چهره تاثیرگذار را به خوبی ایفا می‌کنند.

سلبریتی‌ها

اولین اینفلوئنسرها در حقیقت سلبریتی‌ها بوده‌اند. چهره‌های مشهور همواره از گذشته در رسانه‌های محبوب هر زمان اعم از روزنامه‌ها، رادیو، تلویزیون و ….. مورد توجه جامعه بوده‌اند. هم اکنون نیز شبکه‌های اجتماعی خصوصا کانال‌های تلگرام و صفحه‌های اینستاگرام منجر به ایجاد انواع رسانه‌های شخصی توسط خوانندگان،‌ بازیگران‌، ورزشکاران و سایر سلبریتی‌ها شده است.

می‌توان گفت اینفلوئنسر مارکتینگ هم توسط سلبریتی‌ها بسترسازی شده است؛ چرا که برندها برای تبلیغات خود در اینفلوئنسر مارکتینگ، اول به سلبریتی‌ها روی آوردند.

در ایران خانم‌های بازیگر، طرفداران و به اصطلاح فالوورهای زیادی دارند؛ بهنوش بختیاری، طناز طباطبایی،‌ سحر قریشی، ترانه علیدوستی،‌ مهناز افشار و الناز شاکردوست از جمله پرطرفدراترین‌ها هستند.

در بین آقایان نیز رامبد جوان،‌ محمد رضا گلزار، علی کریمی، محسن طنابنده، علی دایی، یاسر بختیاری،‌ سیروان، رضا عطاران و … نیز از طرفداران قابل توجهی برخوردارند

آیا اینفلوئنسر مارکتینگ ارزش صرف هزینه و زمان برای یک کسب و کار سنتی و اینترنتی را دارد؟ مطمئنا.

اما باید شرایط درست اجرایی شدن اینفلوئنسر مارکتینگ آگاه باشید، از زوایای مختلف آن را بررسی نمایید که اگر با شناخت و آگاهی کافی توسط اینفلوئنسر اجرایی شود، یکی از مهم‌ترین روش‌های هک رشد و کاتالیزوری در رشد کسب و کارتان خواهد بود. در حال حاضر برندهای تجاری جدید و نوپا در بازار فعلی هستند که می‌توانند از این طریق به رشد قابل توجیهی برسند.

تفاوت میان اینفلوئنسر مارکتینگ و بازاریابی دهان‌به‌دهان

اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی استفاده از افراد مشهور برای تشویق و ترغیب طرفدارانش در به کارگیری محصول و خدمت یک برند. اما بازاریابی دهان‌به‌دهان (word of mouth) از طریق معرفی میان یکی از خریداران برند با افرادی که در دایره اعتبار و اعتماد آن فرد قرار دارند، انجام می‌شود.

در حقیقت تمام روش‌های اینفلوئنسر مارکتینگ را می‌توان گفت که شامل بخشی از بازاریابی دهان‌به‌دهان است اما بازاریابی‌ دهان‌به‌دهان به اینفلوئنسر مارکتینگ ختم نمی‌شود و ساز و کار متفاوتی دارد.

اینفلوئنسرها در برندینگ کسب و کار چه تاثیری دارند؟

بعد از تولید محتوای مناسب در جهت استفاده از محصول و خدمت اینفلوئنسر آن را به فالوورهای وفادار خود به روش‌های مختلف توصیه می‌کند. فاللورها در مکالمات مرتبط با محصول و خدمت  یک برند مشارکت می‌کنند و این باعث افزایش تعداد طرفدارانتان خواهد شد.

بنابراین شناسایی و جذب اینفلوئنسر به موقع برای این نوع بازاریابی قبل از رقبا باعث افزایش مخاطبان شما می‌شود که به واسط این بازاریابی غیر مستقیم در ابتدا شما می‌توانید این طرفدارها را به مشتریان وفادار تبدیل نمایید.

قبل از انتخاب اینفلوئنسر حتمن به موارد زیر دقت نمایید:

 • با اینفلوئنسر مورد نظر ارتباط برقرار کنید

سعی کنید قبل از درخواست تبلیغ، با اینفلوئنسر مورد نظر ارتباط برقرار کنید. ارسال یک پیام در اینستاگرام کمک می‌کند که برند شما مورد توجه این افراد قرار بگیرد.

 • هدف کمپین را کامل به اینفلوئنسر تشریح نمایید

قالب محتوای کمپین بازاریابی  مورد نظرتان را حتمن در اختیار اینفلوئنسر قرار دهید. این قالب محتوا که به صورت متن، عکس، ویدئو، حتی فایل صوتی، موشن گرافیک و انیمیشن پویا باید ترجیحات شما را در تبلیغ نشان دهد. اینفلوئنسر طبق آن چارچوب محتوای مورد نظر خودش را تولید و منتشر نماید.

 • حتمن اینفلوئنسر را جهت دسترسی سریعتر به محتوای محصول و خدمات‌ خودتان راهنمایی کنید

اینفلوئنسر جهت تولید محتوای هدفمند در وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی مربوط به خود نیازمند اطلاعات مناسب و هدف‎مند هستند. برخی از اینفلوئنسرها، تیم مختص خودشان را دارند، ولی باز شما برای اطمینان از این‌که بدانید همه چیز در مورد برندتان را به دست آوردند، شرایطی را ایجاد نمایید تا پیش از انتشار محتوا اطلاعات کافی را به دست بیاورند. حتمن بررسی کنید که مشتریان بالقوه بازار هدف شما از کدام شبکه‌ی اجتماعی بیشتر استفاده می‌کنند.

 • در انتخاب اینفلوئنسرها حتمن مرتبط‌ترین فرد با حوزه کسب و کارتان را دقت کنید:

یکی از مهم‌ترین نکاتی که حتمن باید به آن توجه کنید، این است که زمینه فعالیتی اینفلوئنسر با محصول یا خدمات برند شما منطبق باشد. امروزه سایت‌هایی حتی در ایران هستند که به مدیران کسب و کارها و برندها در جهت انتخاب اینفلوئنسرها بر اساس محل اقامت، حوزه کاری و ویژگی‌های خاص کمک می‌نمایند.

 • شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب را همیشه برای اینفلوئنسر مارکتینگ در نظر بگیرید.

انتخاب شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر و یوتیوب در ایران به واسطه فیلترینگ هوشمند ممکن نیست و میزان بازدید ایرانی‌ها از حساب کاربری‌شان در این نوع رسانه‌های اجتماعی نبست به تلگرام و اینستاگرام خیلی پایین است. امروزه اینستاگرام نیز با بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر فعال که در پایان سال ۲۰۱۸ این میزان به یک میلیارد خواهد رسید. همیشه قبل از هر کمپین بازاریابی باید به از همه زوایا به آن شبکه اجتماعی بررسی کنید، تا تأثیر فوق‌العاده آن را بیشتر لمس نمایید.

 • بررسی میزان نفوذ تبلیغات بعد از شروع کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ در یک بازه معین

اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer marketing چیست؟

 تفاوت میان اینفلوئنسر مارکتینگ، با بازاریابی مبتنی بر مشتریان وفادار

Advocate marketing  بازاریابی مبتنی بر مشتریان وفادار است که با روش‌های مختلف در جهت به اشتراک‌گذاری تجربه خود در به کارگیری محصول‌های یک برند درخواست می‌شود همانند درج نظر در سایت، اپلیکیشن، شبکه‌های اجتماعی

در این حالت هیچ مبلغی به مشتری وفادار پرداخت نمی‌شود و تمرکز این نوع بازاریابی در جستجو و یافتن مشتریان وفادار و راضی است. در حالی که در اینفلوئنسر مارکتینگ، افراد تأثیرگذار شاید مشتری محصولات و خدمات یک برند نباشند که در ازای دریافت محصول و خدمت رایگان یا عقد قرارداد تجاری و پرداخت مبلغ برای آن برند تبلیغاتی را انجام می‌دهند.

همکاری ما بین کسب و کارها با اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر مارکتینگ به منظور رسیدن به اهداف تجاری زیر انجام می‌شود:

 • افزایش اعتبار بازار
 • افزایش گفتگوی حول یک برند
 • افزایش میزان فروش محصول و خدمات
 • قرار گیری در معرض دید میلیون‌ها نفر مخاطب
 • تولید محتوای با کیفیت و تأثیرگذار برای برندسازی
 • افزایش اعتماد مصرف کننده از طریق اینفلوئنسرها که رابطه‌ی ذهنی خاصی با فالوورها دارند

نیاز برند تجاری شما به اینفلوئنسر مارکتینگ

مصرف‌کننده نهایی یک محصول و خدمت به پیشنهاد یک شخص ثالث بیشتر از تبلیغ‌های شما اعتماد می‌کند. همچنین که افراد به حرف‌های یک دوست مشترک که در دایره اعتبار و اعتماد او قرار دارد، بیشتر از گفتگوهای تجاری شما با مشتریان بالقوه اعتماد دارد.

خصوصا زمانی که پای خرید یک محصول جدید در میان باشد، افراد یک ترس خاصی نسبت به از دست دادن پول دارند.‌ اینفلوئنسر در حقیقت به واسطه یک ارتباط بلند مدت با افراد در این نوع بازاریابی یک برند را به مشتری‌های هدف پیوند می‌دهد.

زمانی که اینفلوئنسر برای یک برند تبلیغی می‌کند، نه تنها مخاطبان خود را نسبت به برند علاقه‌مند، بلکه شبکه آن مخاطبان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. وفاداری مخاطبان به اینفلوئنسر باعث افزایش تعداد فالوئرهای شبکه‌های اجتماعی، حجم ترافیک سایت و همچنین افزایش فروش محصول و خدمات شما در آن حوزه می‌شود.

این روزها دیگر بازدهی روش‌های قدیمی بازاریابی رغبت زیادی را در مخاطب جهت خرید یک محصول و خدمت ایجاد نمی‌کند. مصرف‌کننده نهایی را نمی‌توان با اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگ در سطح شهر و تبلیغات پر هزینه و میلیاردی تلویزیون مجاب کرد.

در کنار سایر روش‌های بازاریابی اینترنتی می‌توانید از قدرت و نفوذ اینفلوئنسرها در میان طرفداران خود جهت جذب مشتری استفاده نمایید. مشتریان به واسطه دسترسی سریع‌تر به اطلاعات روز در هر زمینه کاری خودکفا هستند، خودشان می‌خواهند که در مورد ترجیح یک برند تحقیق نمایند یا به توصیه‌های اینفلوئنسر که مورد اعتمادشان است توجه کنند.

بازگشت مجدد اینفلوئنسر مارکتینگ در شبکه‌ی آنلاین

با افزایش محبوبیت شبکه‌های‌ اجتماعی در ایران، همه‌ی افراد جامعه می‌توانند لحظات و موقعیت‌‌های مختلف کاری و زندگی خود را با دوستان و مخاطبان خود به اشتراک بگذارند.

بر خلاف گذشته فضای آنلاین موقعیتی را فراهم آورده است تا هر فردی با ویژگی، هنر و اثری بتواند استعداد و قابلیت‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارد، به واسطه درج نظر، لایک و به اشتراک‌گذاری مجدد آن را تایید یا نفی نمایند.

از طریق اینستاگرام خیلی از افراد دارای فالوورهای چند هزاری تا چند میلیونی دارند که مهارت خاصی در تاثیرگذاری بر جامعه هواداران خود دارند که این افرادبه اینفلوئنسر آنلاین نام گرفته‌اند. در ایران نیز به واسطه فیلترینگ هوشمند فیسبوک و توییتر کاربران اینستاگرام  رو به رشد داشته است و منجر به مشهور شدن بسیاری از افراد شد.

محبوبیت واژه اینفلوئنسر مارکتینگ تقریبا از سال ۹۵ که به‌ دلیل استفاده گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام و برخی از تبلیغات‌های اجرایی توسط اینفلوئنسرها در ایران و جهان در بازاریابی دیجیتال دو چندان شد. تبلیغات توسط چهره‌های مشهور جامعه در شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش توجه مدیران کسب و کارها به این موضوع شد.

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران یکی از محبوب‌ترین روش‌های بازاریابی اینترنتی در حال رشد به شمار می‌رود. اینفلوئنسر واژه اصطلاحی است که به افرادی در فضای مجازی که به طور ناگهانی، بر اثر مواردی خاص به شهرتی دست یافتند، اطلاق می‌شود.

تبلیغات توسط اینفلوئنسرها چگونه انجام می‌شود؟

شما می‌توانید از روش‌های زیر به معرفی برند از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ بپردازید:

 • ارتباط مستقیم با اینفلوئنسرها: البته دسترسی به آنان به سادگی امکان پذیر نیست.
 • آژانس‌های تبلیغاتی اینترنتی: بیشتر برندهای تجاری مطرح از این طریق با اینفلوئنسرها تبلیغ می‌کنند.
 • پلتفرم‌های اینفلوئنسر مارکتینگ:‌ سایت‌هایی با ایجاد پلتفرمی سعی کردند که به دسترسی سریع‌تر به اینفلوئنسرها ایجاد کنند. یک سایتی به نام ادسنسور است که ادعا می‌کند تا به حال بیش از ۱۰۰ تبلیغ اینفلوئنسر مارکتینگ با بیش از ۲۵۰ چهره خاص اجار کرده است.

بررسی اینفلوئنسر مارکتینگ از دید بازاریابی درونگرا

از دیدگاه بازاریابی درونگرا inbound marketing، اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند کمک کند :

 • آگاه سازی مخاطب (Awareness)،
 • جذب و نگهداری مخاطب،
 • تقویت رسانه‌های اختصاصی یک برند،

این روش بازاریابی، با تقویت تبلیغات دهان به دهان (Word of Mouth)، باعث افزایش نظرات ثبتی در مورد یک محصول یا خدمت یک برند با تاییدهای اجتماعی (Social Proofs)، به بازاریابی درونگرا کمک می‌کند. رعایت این موارد باعث جلب اعتماد مخاطب و وفادارسازی مشتریان به برند می‌شوند.

تحقیقات گسترده بازاریابی نشان می‌دهند که بیش از ۹۰% مشتریان بالقوه به توصیه دهان به دهان دوستان، بیشتر از تبلیغات رایج اعتماد می‌کنند. برای موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ بهتر است یک پیام، مخاطب، اینفلوئنسر مناسب و آشنایی با روش استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی انتخاب کنیم تا شاهد رشد خوبی در نرخ بازدهی بازاریابی برند خود از این طریق باشیم.

بر اساس گزارش Word Of Mouth Marketing Association برندها به طور متوسط روزانه ۳٫۳ میلیارد بار در آمریکا منشن می‌شوند. افراد در شبکه‌های اجتماعی درباره همه رویدادهای روزانه با یکدیگر صحبت می‌کنند، از میان وعده‌های غذایی تا ماشین‌های صنعتی. هر کسب و کاری صرف نظر از صنعتی که در آن فعالیت می‌کند می‌تواند با ایجاد بحث و گفتگو درباره برند تجاری خود به صورت آگاهانه می‌تواند سود زیادی را نصیب کسب و کار خود نماید.

اما در این راستا همه کسب و کارهای کوچک نیز می‌توانند از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال در شبکه اجتماعی اینستاگرام برای ارتباط کم هزینه با اینفلوئنسرها استفاده نمایند. حتی مدیر یک رستوران تازه تاسیس هستید، می‌توانید با مشتریان وفادار خود صحبت کنید تا نظرات، انتقاد و بررسی‌های و همچنین تجربه‌های خود از غذاهایی که در رستوران‌تان سرو می‌شود درپیج اینستاگرام خود به صورت آنلاین با دوستان خود به اشتراک بگذارند. اینفلوئنسر مارکتینگ همان قدر که در سطح محلی موثر است می تواند در سطح بین المللی هم کارآمد باشد.

کمپانی‌های بزرگ دنیا از استراتژی‌های جامع و گسترده در اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنند که می‌تواند در پلتفرم‌های مختلف بسط پیدا کند. این کمپانی‌ها می‌توانند شراکت و همکاری پرهزینه‌ای با سلبریتی‌ها و یا برندهای دیگر داشته باشند تا موقعیت و جایگاه برند محصول خود را ارتقا دهند.

برای مثال ردبول یک شرکت تولید کننده نوشابه انرژی زا که می‌خواهد در میان مخاطبان جوان‌تر کمپین بازاریابی برگزار کند را در نظر بگیرید. آن‌ها می توانند اسپانسر مسابقات اسنوبرد شوند و بین رقابت‌کنندگان نوشیدنی رایگان توزیع کنند. این روشی است می‌تواند مخاطبان جوانی را جذب کند که روی دوستان و همکلاسی‌هایشان نفوذ دارند.

این شرکت ها باید در کنار حفظ روابط خود با اینفلوئنسرهای فعلی به اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان راهکار و روشی مستمر و جامع نگاه کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer marketing چیست؟

نمونه‌هایی از کمپین‌های موفق اینفلوئنسر مارکتینگ

کمپین Daniel Wellington

این برند برای تبلیغ ساعت مچی تولیدی خود روش خلاقانه‌ی خاصی را کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده نکرده است، اما با این نوع بازاریابی دیجیتالی توانسته است موفقیت بسیار خوبی را کسب کند. در حال حاضر بیش از ۱٫۳ میلیون بار از هشتگ این برند در شبکه‌های اجتماعی استفاده شده است و تعداد فالوئرهای آن بیش از ۳ میلیون نفر است.

اینفلوئنسر مارکتینگ این برند به صورت زیر اجرا می‌شود که در ازای پرداخت مبلغی از افراد مشهور می‌خواهد که از برند او حمایت کنند.

همچنین گاهی اوقات هدایایی را برای اینفلوئنسرهای تازه‌کار ارسال می‌کند، از آن‌ها می‌خواهد در حالی که ساعت را به مچ دست خود دارند از خودشان عکس بگیرند و در پیج‌شان با فالوورهای‌شان به اشتراک بگذارند. این برند با اینفلوئنسر مارکتینگ نه تنها یک محصول بلکه یک سبک زندگی را رواج دهد.

کمپین Sprite

این برند با نزدیکی فصل جدید مسابقه بسکتبال NBA کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفقی را با همکاری دو اینفلوئنسر معروف برگزار کرد. این دو نفر در یک ویدئوی تبلیغاتی کوتاه هم‌بازی شدند.

این ویدئوی کوتاه به اندازه‌ای خنده‌دار بود، که تبدیل به یکی از ویدئوهای پرطرفدار در شبکه‌های اجتماعی شد. برندها تا زمانی که از موضوعات خنده‌دار مرتبط با داستان برند استفاده کنند، می‌توانند در اینفلوئنسر مارکتینگ موفق عمل کنند.

کمپین Mercedes Benz

بنز برای انتقال حس خاص و متفاوت بودن را از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ به مشتریان خود منتقل کنند. در عین حال ویژگی در دسترس بودن می‌تواند مخاطبان زیادی مخصوصا جوان‌ترها را به برند بنز جذب کند.

شرکت بنز یک از نمونه‌های موفق انتقال داستان برند از اینفلوئنسرها است. این برند با یک اینفلوئنسر معروف اینستاگرام توانست یک ویدئوی ۳۶۰ درجه تولید نماید.

این ویدئو از زاویه دید اینفلوئنسر در حال رانندگی با ماشین بنز فیلم‌برداری شده بود، که احساس خاص رانندگی با خودروی مرسدس بنز را به هوادارن منتقل می‌کرد. این ویدیو نشان کی‌دهد که با خلاقیت می‌توان تاثیر اینفلوئنسر مارکتینگ را چندین برابر کند.

La Cense Beef

برای آموزش مشتریان و همچنین افزایش سطح آگاهی آنان در مورد مزایای گوشت گاو علف خوار،یک وب‌سایت راه‌اندازی کرده است که کلی اطلاعات درباره جنبش پایدار کشاورزی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

علاوه بر این از وبلاگ نویسانی که در مورد غذا می‌نویسند و روی خریداران متخصص گوشت تاثیرگذار هستند هم استفاده می‌کنند. با آسان کردن روند تحقیق و نوشتن درباره مزایای این برند برای وبلاگ نویسان، La Cense Beef توانسته پیام و داستان برند خود را به راحتی با مخاطبان بالقوه به اشتراک بگذارد.

Barilla Pasta

این کمپانی با تهیه پکیج‌هایی به نام «آشپزخانه آزمایشی» شامل پاستا، سس، و سایر محصولات باریلا به مخاطبانی که یک میهمانی شام داشتند، ارسال می‌کرد.

گیرندگان با استفاده از این پکیج‌ها میهمانی شام خود را آماده می‌کردند و برای دوستان خود سرو می‌کردند. سپس  عکس‌ها و تصاویر واقعی از این ملاقات و ضیافت شام را در وب‌سایت منتشر می‌کردند.

در این روش پیام به صورت ارگانیک و کلام موردنظر درباره پاستای باریلا منتشر و پخش شود. عکس‌هایی که در وب‌سایت منتشر شدند برای ساخت یک تبلیغ قابل‌ اعتماد که مشتریان واقعی باریلا را نشان می‌دهد مورد استفاده قرار گرفتند.

General Motors

این کمپانی سازنده اتومبیل وب‌سایت ویژه‌ای راه‌اندازی کرد که دسترسی به آن تنها محدود به مشتریانی بود که دانش، تاریخچه و دلبستگی و وفاداری عمیقی به جنرال موتورز داشتند و به اصطلاحا ” GM Insiders” بودند.

این وبسایت اخبار، آفرها و پیشنهادهای ویژه و اختصاصی را منتشر می‌کرد. با در نظر گرفتن این سرویس ویژه برای این بخش از مشتریان احساساتی و طرفدار برند، جنرال موتورز می‌توانست آنها را به گفتگو درباره اتومبیل‌های این برند با دوستان و خانواده تشویق کند.

معرفی محصول جدید ایسوس

کمپین “یه سورپرایز هیجان انگیز از ایسوس” برای معرفی محصول جدید ایسوس استفاده شد. برای مشاهده تصاویر این کمپین می‌توانید هشتگ‌های #سورپرایزمکس و #ذنفون۳مکس را ببینید.

معرفی هدست جدید ال جی

ال جی هم با استفاده از اینفلوئنسرها هدست جدیدش را معرفی کرد. البته متفاوت عمل کرد، خبری از هشتگ یا منشن کردن یک صفحه‌ی خاص نبود و فقط اینفلوئنسرها از مزایای استفاده از این محصول نوشتند.

از این‌که این مقاله را تا پایان مطالعه نمودید بی‌نهایت سپاسگزارم و اگر تجربه‌ی خاصی یا موردی را در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کردید می‌توانید اینجا برای دوستان معرفی نمایید تا مدیران کسب و کارهای مختلف از آن استفاده نمایند. اگر نظر و سوالی دارید می‌توانید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ویژه رایگان امروز

چرا داشتن وب سایت برای یک کسب و کار اینترنتی و درآمد پایدار الزامی است؟

 • Required phone number format: شماره موبایل

  مدیران آینده بهای موفقیت کسب و کارشان را پرداختند و پرداخت می کنند!

  خرید کتاب زندگی خود را طراحی کنید!+ ارسال رایگان

  کتاب «زندگی خود را طراحی کنید» پرفروشترین کتاب سال ۲۰۱۶ در آمریکاست. برای داشتن یک زندگی شاد و موفق حتما لازم نیست تغییرات بزرگی در زندگی ایجاد کرد، گاهی با یک تغییر نگرش و راه حل ساده می توانیم «زندگی خوب و شادی برای خود بسازیم.»

  مدیریت به سبک فرمول یک

  مدیریت رشد کسب و کار به سبک فرمول یک

  فرمت آموزشی: MP4
  مدت زمان آموزش : ۲ ساعت و ۴۶ دقیقه
  مخاطبان : مدیران و صاحبان کسب و کار، کارآفرینان
  مدرس: جعفرصادق پیران
  نوع محصول: دانلودی
  حجم دانلود: ۲۴۱ مگا بایت
  مبلغ : ۹۹ هزار تومان

   

  مشاوره تلفنی: چگونه فروش‎ کسب و کار خودتان را چندین برابر افزایش دهید؟

  مشاوره ساخت کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی

  مخاطبان این دوره: مدیران و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و آفلاین، علاقمند به حوزه فروش، فروشندگان و بازاریابان
  فرمت دوره: مشاوره تلفنی
  مدت زمان مشاوره : ۹۰ دقیقه + ۳۰ دقیقه مشاوره رایگان
  دسته بندی: آموزش برندینگ، آموزش بازاریابی، فروشنده ماهر، افزایش فروش، افزایش درآمد

  ورود مدیران آینده

  جعفرصادق پیران
  جعفرصادق پیران
  • مدیر و موسس مدیر آینده
  • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
  • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار آنلاین
  • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
  • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
  • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
  • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
  • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
  • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

  به جمع مدیران آینده بپیوندید

  آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

  آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

  جعفرصادق پیران

  داستان شکل گیری مدیر آینده

  معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

  آدرس ما

  • تهران - جنت آباد مرکزی
  • بیست متری گلستان غربی
  • شماره هماهنگی
  • ۰۹۹۰۶۳۵۸۱۱۶
  • piran.js@gmail.com