کسب و کار اینترنتی چیست؟ بهترین نوع آن کدام است؟

کسب و کار اینترنتی چیست
چکیده مقاله: جعفرصادق پیران کسب و کار اینترنتی ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ بدون دیدگاه 1047 بازدید تاریخ به روز رسانی:۱۳۹۷/۱۱/۲۷
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

کسب و کار اینترنتی چیست، سوالی که ممکن است ذهن خیلی از ما را با خود درگیر کرده است. واقعا درآمدهایی که از برخی رسانه‌ها و افراد می‌شنویم تا چه اندازه درست است؟ آیا ما هم می‌توانیم به چنین درآمدهایی برسیم؟ شاید شما دوست عزیز واقعا می‌خواهید بدانید که کسب و کار اینترنتی چیست و …

کسب و کار اینترنتی چیست، سوالی که ممکن است ذهن خیلی از ما را با خود درگیر کرده است. واقعا درآمدهایی که از برخی رسانه‌ها و افراد می‌شنویم تا چه اندازه درست است؟ آیا ما هم می‌توانیم به چنین درآمدهایی برسیم؟

شاید شما دوست عزیز واقعا می‌خواهید بدانید که کسب و کار اینترنتی چیست و چه چیزی نیست؟ شما مثل کارآفرین‌ها به فکر راه‌اندازی کسب و کار مختص خودتان هستید. اما غنای سطح دسترسی به اطلاعات در این زمینه شاید احساس می‌کنید که تا به حال کافی نبوده است.

 

استیو بلنک یکی از موفق‌ترین افراد در حوزه آموزش کارآفرینی اینترنتی را این گونه تعریف نموده است:

کسب و کار نوپایی است که در جستجوی یک مدل کسب و کار هست که قابل تکرار و مقیاس پذیر باشد.

اریک ریس نویسنده کتاب استارت‎آپ ناب نیز تعریفی که از کسب و کار  دارد،

یک سازمان و نهاد انسانی است که محصول و خدمتی جدیدی را ارایه می‌دهد که در شرایط ابهام بالایی قرار دارد، ایجاد می‌شود.

اما مدیر آینده متعقد هست که:

کسب و کار اینترنتی چیست؟

در حقیقت روش حل یک مشکل و مسئله به شیوه جدیدی است که خیلی ساده‎تر از راه‌کارهای قبلی ارایه شده است. همچنین شرایط پایداری را با ویژگی مقیاس‌پذیری ایجاد می‎کند.

شاید بپرسید که منظور از مقیاس پذیری و پایداری چیست؟

در حقیقت ما در کسب و کارهای سنتی مثل یک رستوران برای افزایش بازدهی و سود نیازمند موارد زیر هستیم:

 1. تاسیس شعبه جدید در موقعیت مکانی مناسب
 2. تحصیل دارایی‎های ثابت مثل لوازم آشپزخانه، میز و صندلی
 3. استخدام سرآشپز، گارسون، صندوقدار
 4. تامین سرمایه و بودجه تبلیغاتی

در حالی که در کسب و کار دیجیتالی ما با همان تعداد کارمند و امکانات قبلی می‌توانیم با داشتن استراتژی مناسب روز به روز به میزان فروش و درآمد خود بیافزاییم.

اما موضوع بعدی که خیلی حایز اهمیت است، در طول چند سال آینده، این نوع کسب و کارها جایگزین بهتری است که مشتریان برای خرید محصول‌ها و خدمات آن را ترجیح خواهند داد.

یعنی اگر شما ارتباطی بین کسب و کار فعلی خود با اینترنت پیدا نکنید یقین بدانید از بین خواهید رفت.
شاید شما با این تعریف مخالف باشید، در حالی که اگر توجه کنید بحث دسترسی سریع به یک خدمت، محصول با کیفیت بالا کاهش هزینه‎های جاری سرسام‌آور که در نهایت به کاهش قیمت قابل توجه در ارایه درخواست‎‌ها خواهد شد.

 

اما در حال حاضر کسب و کار اینترنتی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • خدمت
 • محصول دیجیتالی
 • محصول فیزیکی

که برای هر کدام از این موارد هزاران کسب و کار آنلاین نمونه را معرفی کرد:

 • مثل دیجی کالا
 • بامیلو
 • نت برگ
 • تخفیفان
 • پونیشا
 • فرا درس
 • ایسام
 • اسنپ
 • زودفود

کسب و کار آنلاین بر پایه تکنولوژی‌های نوین و فن‌آوری اطلاعات است. ایجاد کننده تحول و دگرگونی در بازار کسب و کارها هستند. اگر شما هم عرضه‌کننده محصول یا خدمتی هستید؛ می‎خواهید با خلق آن به موقعیت مالی بهتری برسید. باید آمادگی مواجه با مشکلات مختلف باشید. بتوانید راه‌حل مناسبی را بهتر از رقبا ارایه دهید.

 

مقالات مرتبط زیر را حتما بخوانید:

کسب و کار در منزل با ۵ راه شگفت‌انگیز که سریع به پول تبدیل می‌شوند!

چگونه فرصت‌های پول‌ساز برای استارتاپ را تشخیص دهیم؟

 

یکی از سوال‌هایی که در مورد کسب و کار اینترنتی زیاد تکرار می‎شود. ما چگونه یک ایده ناب و منحصر به فردی را بیابیم؛ تا با ارایه آن بتوانیم بر کل بازار تسلط بیابیم؟

در جواب این سوال باید بگویم که شما نیازی نیست چنین کار طاقت فرسایی را در شروع کسب و کار اینترنتی انجام دهید. طبق تعریفی که از کسب و کار آنلاین به شما ارایه دادم، شما باید یک راه‌حل آسان‌تر برای مشکلی که در حال حاضر وجود دارد بهتر از رقبا ارایه د هید. شما کافی است که به کسب و کارهایی که در چند سال اخیر در کشورمان ایجاد شده است؛ نگاهی بیاندازید، تا با صراحت آن را درک نمایید.

دیجی کالا با ایجاد فروشگاه اینترنتی در زمینه ارایه محصول فیزیکی دوربین عکاسی، گوشی موبایل، لپ‌تاپ و تجهیزات کامپیوتری توانست گامی متفاوت را بردارد. تا سریعتر از رقبا این محصولات را با کیفیت هچنین با حق انتخاب بیشتری و قابلیت مقایسه‌ای در اختیار تقاضای بسیاری زیادی از مشتریان قرار داد.

اسنپ یا تپسی نمونه بارز این تعریف هستند که در ابتدا با فراهم نمودن یک اپلیکیشن موبایل توانستند مشکلی که در تهران وجود داشت را به شکلی متفاوت از رقیبان حل کنند. یعنی یک کسب و کار C2C که توانست خدمات رانندگی، رانندگان را به مسافرهای زیاد درون شهری وصل کند.

قبلا تاکسی‌تلفنی‌ها، زمانی تنها مجوزشان بیش از ۴۰ میلیون تومان ارزش داشت. در حالی که اسنپ کل مشکلات را یکجا با یک واسطه کاربری راحت با استفاده از اپلیکیشن و اینترنت توانست راه‌حل خیلی خوبی را در اختیار هر دو قشر قرار دهد.

اما سوالی که حتمن هر یک از شما دوستان عزیز باید به کلیدی‌ترین عامل در موفقیت کسب و کار اینترنتی پاسخ دهید این هست که :

چرا مشتری برای محصول یا خدمت شما پول پرداخت کند؟

تنها پاسخ به این سوال خواهد توانست فاصله شما را با رقبا بی‌نهایت افزایش دهد. دقیقا به این خاطر که شما اگر راه‌حل سریعتر و قابل دسترسی‌تر را به مشتریان در یک بازار هدف ارایه دهید. صد در صد خواهید توانست در بازه کمی به یک بیزینس چندین میلیون دلاری تبدیل شوید.

کسب و کارهای اینترنتی را در حال حاضر می‌توان به طور معمول از نگاهی دیگر به این صورت تقسیم‌بندی نمود:

 1. تولید محتوا
  به صورت‌های مختلف در جهت تبلیغ محصول و خدمت سایرین مثل آپارات، زومیت
 2. ارایه محصول فیزیکی
  مثل دیجی کالا
 3. ارایه تخفیف گروهی
  مثل تخفیفان، نت‎برگ
 4. ارایه محصول دیجیتالی و خدمات آموزشی
  مثل فرادرس
 5. برقراری ارتباط بین مصرف کننده و خدمات دهندگان
  مارکت پلیس، بامیلو
 6. برقراری ارتباط بین مصرف‌کننده با مصرف‌کننده
  مثل ایسام
 7. برقراری ارتباط بین تولید‌کننده با تولید کننده
  مثل علی بابا در چین
 8. دسترسی مستقیم به خدمات یک بنگاه اقتصادی یا شرکت
  مثل بیمه، بانک، بورس
 9. ارایه خدمات مالی و فاینانس
  مثل پی پال، زرین پال
 10. غیره

هزاران ایده می‌توان برای کسب و کار اینترنتی چیست پیشنهاد کرد. کافی است که تحقیق جامعی را با مطالعه سایت‌های داخلی، خارجی و مشاوره دریافت کنید. تا به راحتی به دریایی از ایده‌ها دسترسی پیدا کنید.

باز هم بسیاری از دوستان می‌پرسند که

کسب و کار اینترنتی چیست؟
چه ایده‌های عالی هستند؟
از کجا بفهمیم که ایده خوبی را پیدا کردیم؟
درآمدشان به چه صورتی است؟

در پاسخ کسب و کار اینترنتی چیست؟ باید گفت که شما اگر کاری را که سخت و طاقت‌فرساست؛ به کارهای کاربرپسند تبدیل نمایید. یعنی مسایل مشتریان را به شکل بهتر و با سرعت بیشتری حل کنید. تنها کافی است که بر روی بهتر کردن آن ده‌ برابر بیشتر از رقبا متمرکز شوید. مسلما یکی از پررونق‌ترین کسب و کار هاخواهید بود. البته چند تا ویژگی‌مهم را در پایان این مطلب ارایه خواهم داد که بیشتر به شما کمک خواهد نمود.

پس ایده عالی در کسب و کار اینترنتی چه ویژگیهایی دارد؟

 • تبدیل کارهای سخت و زمان‌بر به کارهای آسان‌تر
 • داشتن بازار هدف به اندازه کافی توانمند برای کارهای تخصصی
 • داشتن بازار بسیار بزرگ برای کالاها و محصولات مصرفی
 • مزایای رقابتی نسبت به بازارهای سنتی
 • امکان توسعه و دستیابی به مشتریان جدیدتر

اما واقعا چطوری بفهمیم که ایده کسب و کار اینترنتی ما مشتری دارد یا نه ؟

باید به صورت‌های مختلف و منسجم از کانال‌های جذب مخاطب استفاده کنید. یا به صورت مستقیم به سراغ مشتریان بروید، محصول، خدمت و هر ایده‌ای که دارید را به افراد در آن بازار ارایه دهید. تا آن زمان نمی‌توان گفت که ایده و محصول شما تا چه اندازه موفق خواهد بود. بحث بیزینس پلن برای همین موضوع تعیین می‌شود؛ تغییرات بر اساس بازخوردها قابل رویت باشد.

مطمئنا  بدون بیزینس پلن هم برای ارایه خدمات‌ و محصولات‌ معمولی می‌توانید شروع کنید. چون خیلی از ما نیازی به پیچیدگی‌های استارتاپی نداریم. چون بعضا این موضوع به ضرر شما تمام خواهد شد؛ که فرصت و زمان خودتان را بر مباحثی قرار بدهید که در مراحل اولیه به آن نیازی نخواهید داشت.

ایده‌های استارتاپی خاص نیازمند بیزینس پلن و مدل درآمدزایی، بازارسنجی، هزینه‌ها، نیازسنجی، ویژگی‌های مشتریان و محصول را شامل خواهد شد.

در مورد درآمد هم بسته به بازار هدفی که انتخاب می‌کنید، کسب درآمد اینترنتی محدودیت ندارند. به عنوان مثال شما اگر پکیج تناسب اندام را برای خانم‌ها ارایه می‌دهید. چون به صورت آنلاین با تعداد بیشتری مخاطب در زمان و مکان درست در ارتباط است. بنابراین محدودیت خاصی در کسب درآمد وجود ندارد.

این بزرگترین مزیت کسب و کارهای اینترنتی است که شما فرا جغرافیایی می‌توانید محصول و خدمت خود را بفروشید. حتی خارج از ایران هم می‌توانید به فروش محصول خود بپردازید. 

در این میان هم گفتن این نکته ها خالی از لطف نخواهد بود :

 • درگیری ذهنی با مواردی از قبیل انتخاب نام تجاری، نام دامنه، محصول یا خدمت جدید و … شما را به راحتی از هدف‌تان دور می‌کند.
 • محصول یا خدمتی را که تعداد مشتریان آن خیلی کم هستند یا در موقعیت جغرافیایی پراکنده‌ای قرار گرفتند. این نوع ایده‌های همیشه در صورت اجرا شدن هم شکست می‌خورند.
 • مثل فردی نباشید که می‌خواهد شنا یاد بگیرد؛ ولی هیچ وقت جرات پریدن تو آب را ندارند. شما نکات فنی و هر مطالعه ای که بخواهید انجام دهید؛ اما وارد گود کسب و کار نشوید، مطمئنا آموزه‌های شما فقط صرفا تئوری هستند. اما به محض اینکه وارد جریان راه‌اندازی کسب و کار می‌شوید دقیقا خواهید دانست که قدم بعدی چی هستش؟
  این موضوع را در خیلی از دوستان بارها مشاهده کردم؛ با اینکه بهترین مشاوره‌ها و آموزش‌ها را در اختیارشان قرار دادیم. ولی چون قبلش یا بعدش اقدام نکردند. بعد از مدتی این مطالب جای خودش را در ذهن پیدا نکرده و از بین می‌رود.
 • برخی دوستان همه پکیج‎های و کارگاه‌های ما را خریداری می‌کنند. ولی به دلیل اینکه ابتدای راه مسلما با خیلی از اصطلاحات فنی آشنایی ندارند؛ خیلی می‌ترسند. طبیعی است که خودم هم در ابتدای کار چندان آشنایی به این موضوعات نداشتم. با اینکه نرم‌افزار خوانده بودم؛ فقط صرفا ما تئوری خوانده بودیم. عملا تا وقتی که خودم این مسئولیت را نپذیرفته بودم؛ هیچ چیز بلد نبودم.

یک نکته ناب :

دو تا راه برای به انجام رساندن کسب و کار اینترنتی‌تان به پول بیشتر ندارید.

 1. مدیر ابزار محور
  این افراد تمامی امور مربوط به سایت را می‌خواهند خودشان به عهده بگیرند. افراد مولتی تسکینگ زیاد تمرکز ندارند. همیشه اتفاقات خوب برای این افراد خیلی نمی‌افتد. همیشه تاکید می‌کنم صرفا خرید پکیج‌ها نمی‌تواند از شما یک اسطوره وبمستر بسازد. ولی می‌تواند به شما کمک کند، که افرادی را که به عنوان مدیر پروژه و سایت‌تان انتخاب می‌کنید.خیلی عالی مدیریت کنید؛ پس حتما این پکیج‌ها را با هدف یادگیری و افزایش اطلاعات‌تان خریداری نمایید. تا عملکردتان همیشه بهتر از قبل شود.
 2. مدیر ابزار گریز
  من خودم این نوع مدیر می‌دانم با اینکه رشته تخصصی‌ام هم نرم‌افزار و هم بازرگانی هست. سعی می‌کنم فقط ۲۰ درصد اطلاعات مورد نیاز مثل حسابداری، مالیات، بیمه، حقوقی را بدانم. بقیه را به دیگران واگذار نمایم. به همین خاطر هم سریع پیشرفت می‌کنم. دوست عزیز اگر  چنین موضوعی را رعایت بکنید قول می‌دهم به شما زودتر به نتیجه خواهید رسید.

 

برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی به چه میزان سرمایه نیاز دارم؟

باید عرض کنم، بر خلاف کسب و کارهای سنتی که سرمایه حداقل چند ده میلیونی می‌خواهد. از آن گذشته موقعیت مکانی مناسب و پرتردد یا دکوراسیون خیلی شیک که کلا هزینه هست. در نهایت باید مشتری نهایی درصدی از آن هزینه را متحمل شود کسب و کار مجازی در ابتدا با کمترین سرمایه‌ قابل پیاده‌سازی هست.

کسب و کار اینترنتی بیشتر از این که به سرمایه‌گذاری سنگین نیاز داشته باشد، نیازمند یادگیری سریع مهارت‌ها و تجربیات حاصل از ارتباط با مشتری توسط مدیر کسب و کار است.

یک شکاف بزرگی که در شروع راه‌اندازی این نوع کسب و کارها به وجود می‌آید؛ این هست که بسیاری ایده‌آل‌گرا هستند. در حالی که شما محصول یا خدمتی را که با حداقل‌های ممکن قابل عرضه باید طراحی کنید؛ آن را به بازار هدف ارایه دهید. شما تنها با تجربه هر گام از حرکت به سمت جلو و اجرای صحیح تست کسب و کار مجازی خواهید توانست به موفقیت دست یابید.

اگر خودتان به طراحی وب‌سایت وردپرسی، سئو طراحی لندینگ پیج آشنایی داشته باشید. بالطبع شما فقط با صرف سه میلیون تومان تبلیغات آنلاین می‌توانید فروش‌تان را افزایش دهید.

پس شما فقط با تولید محتوا یعنی مقاله، پادکست، ویدیو، اینفوگرافیک و ... زیاد دیده نخواهید شد. ضمنا حداقل یک سال بیشتر طول خواهد کشید که یک مقدار شناخته شوید.

اگر این مراحل را به خوبی طی کنید؛ آموزش مستمر را در برنامه کاری روزمره‌تان قرار دهید. مسلما خیلی سریع پیشرفت خواهید نمود. زمانی هم که مصمم شدید که کاری شروع کنید در کمتر از ۵ ثانیه حتما باید یک اقدام کوچکی را انجام دهید.

شما باید در سنجش مشتریان بهتر عمل کنید تا در اجرای ایده خودتان موفق شوید.

یک سری از ایده‌های کسب و کار دیجیتالی هم هستند؛ هنوز احساس نیاز شدید در مشتریان نسبت به آن حوزه ایجاد نشده است. باید در این موارد هم صبوری به خرج دهید. با فرهنگ‌سازی و برگزاری کمپین تبلیغاتی معرفی محصول در قالب‌های مختلف کمک کنید؛ تا مخاطبان متوجه این نیاز شوند.

خوشبختانه در کشورمان روز به روز بر تعداد کاربران اینترنتی و کیفیت دسترسی به خدمات اینترنتی افزایش می‌یابد. طبق آخرین آمار انتشاری ۴۲ میلیون کاربر اینترنتی فعال وجود دارد که در حال حاضر از خدمات اینترنتی استفاده می‌کنند. پس قبل از این که فرصت‌های آسان را از دست بدهید.

مورد بعدی اجاره محل کسب و کار، ثبت شرکت، دریافت مجوزهای سازمانی، مدرک تحصیلی، سن و جنسیت افراد و غیره را می‌پرسند.

 • خوشبختانه با هر جنسیتی، مدرکی، سنی، سرمایه‌ای شما می‌توانید بدون نیاز به ثبت شرکت از منزل خودتان این کار را شروع نمایید.
 • اگر شما کارمند، خانه‌دار، دانشجو، صاحب کسب و کار، میانسال یا جوان هستید، شما کاندیدای راه‌اندازی کسب و کار مجازی هستید. کافی است که کسب و کار مختص خودتان را با هر شرایطی راه‌اندازی نمایید.
 • روزانه به کارهایی که یک کارآفرین اینترنتی باید بپردازد، را با برنامه‌ریزی و استراتژی مناسب انجام دهید.
 • تنها در ابتدا لازم هست که بعد از خرید دامنه و هاست خودتان آن را در سایت ساماندهی وزارت ارشاد ثبت نمایید.

سوال خیلی از دوستان جوان و خانم‌های بسیاری هست که ما هیچ محصولی نداریم و نمی‌دانیم که چگونه آن محصول را تهیه کنیم؟

بهترین پاسخ برای این سوال این است که شما در شروع کسب و کار آنلاین به عنوان مثال تجهیزات و لوازم ورزشی می‌توانید به بنکدارهای آن حوزه مراجعه نمایید. با این عزیزان وارد مذاکره شوید و لیست قیمت را تهیه کنید. شما محصول‌های آن‌ها را در اینترنت به فروش برسانید. بعد از دریافت سفارش آن کالا را از همین افراد خریداری نموده و به مشتری ارسال نمایید.

می‎بینید که

 • بدون نیاز به اجاره محل انبار کالا
 • سرمایه دیگران را اهرم کسب و کار خود قرار دهید.
 • با افزایش فروش و سود حاصل از آن می‌توانید کالاهای پر فروش را از قبل خریداری نمایید.
 • بهترین delivery را هم طراحی کنید در کمترین زمان ممکن حداکثر ۹۰ دقیقه در تهران به دست مشتری برسانید.

 

اما سوال نهایی این است که چگونه فروشگاه اینترنتی و کسب و کار اینترنتی را طراحی کنیم؟
آیا باید به یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی مثل php ، asp مسلط باشیم ؟

یک خبر خوشی که برای این دوستان عزیز دارم این هست که شما با استفاده از سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس با افزونه ووکامرس می‌توانید فروشگاه اینترنتی خود را برپا کنید. نیازی نیست که در ابتدا هزینه‌‎های سنگین بالای ۱۵ الی ۱۰۰ میلیون تومان را صرف راه‌اندازی کسب و کار خود بکنید.

شاید برخی از دوستان بپرسند چرا از وردپرس باید استفاده کنیم؟

شما برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی می‌توانید از سیستم‌های فروشگاه‌ساز مجتنو، اوپن‎کارت، پرستاشاپ استفاده نمایید. ولی استفاده از وردپرس و ووکامرس خیلی راحت‌تر از این سیستم‌ها است. بیش از ۶۰ درصد وب سایت‌ها در جهان با وردپرس ساخته شده است.

شما بعد از مدتی که کسب و کارتان رونق یافت می‌توانید با سفارش سیستم فروشگاهی و سایت‌ساز اختصاصی به تیم مدیر آینده آن را ایجاد کنید.

اما برای بسیاری از مدیران کسب و کارها نیازی به صرف هزینه‎های بیشتر در شروع کار نیست.

شما با صرف زمانی در حدود ۵ دقیقه می‌توانید وردپرس را نصب نمایید.  کسب و کارتان را راه‌اندازی نمایید. می‌توانید محصول وردپرس و ووکامرس مدیر آینده را تهیه نمایید و آن را در کمتر از یک روز یاد بگیرید. یعنی شما می‌توانید از فردا گام بعدی را برای فروش محصول و خدمت خودتان را در اینترنت بردارید.

توصیه‌ام به شما دوست عزیز این هست که در ابتدا حتمن بر روی یک بازار خاص متمرکز شوید . محصول و خدمت خود را به صورت کاملا تخصصی به این بازار ارایه دهید. بعد از موفقیت شما به بهترین شکل خواهید توانست بر بازارهای دیگر نفوذ کنید.

کسب‎ و‎ کار اینترنتی جزو کسب‎ و کارهایی است؛ بدون سرمایه‎گذاری‎های سنگین مالی و افراد متخصص فوق‌العاده حرفه‌ای می‌توان آن را راه‌اندازی نمود. می‎توانید به تنهایی از منزل شخصی‎تان  شروع، به سرعت رشد داده و تبدیل به شرکت‎های موفق در سطح دیجی کالا شوید.

متاسفانه خیلی از دوستان تصور می‎کنند که راه‎اندازی کسب و کار اینترنتی، نیاز به جذب افراد متخصص برنامه‎نویسی تحت وب و سرمایه‎گذاری‎های کلان هست. در حالی که ما برای داشتن کسب‎ و‎ کار اینترنتی هیچ نیازی به صرف هزینه بیشتر برای تبلیغات، طراحی وب سایت توسط شرکت‎ها یا افراد متخصص در این حوزه نداریم.

 1. آیا برای راه‎اندازی کسب‎ و‎ کار آنلاین نیاز به جذب سرمایه‎گذار است؟
 2. آیا نیاز به دانش کدنویسی و تخصص خاصی هست تا این کسب و کار را شروع کنیم؟
 3. آیا مثل دیجی کالا نیاز است که انبارهای کالایی بزرگی داشته باشیم تا بتوانیم این کار را شروع کنیم؟
 4. آیا نیاز هست که در ابتدا جهت شناساندن کسب‎ و‎ کار آنلاین، هزینه زیادی را صرف تبلیغات نماییم؟
 5. آیا برای شروع کسب‎ و‎ کار مجازی به مجوزهای خاصی نیاز داریم؟
 6. آیا می‎توان با افراد و شرکت‎های غول‎پیکر مطرح ایرانی در کسب و کارهای دیجیتال به رقابت پرداخت؟

پاسخ‌های زیر را می‌توان ارائه داد:

 • بدون کدنویسی
 • بدون سرمایه گذاری زیاد
 • بدون افراد متخصص
 • بدون اجاره دفتر و محل کار
 • بدون کمک افراد خاص
 • بدون شرایط سخت
 • بدون داشتن شرایط خاص
 • بدون داشتن کالاها، محصولات و خدمات خاص
 • بدون هزینه انبارداری و مالیات‎های سنگین

می‌توانید سریع‌تر از آنکه فکرش را می‌کنید؛ به یک کارآفرین اینترنتی تبدیل شوید. علاوه بر این در کسب و کار دیجیتالی همانند کسب و کارهای سنتی شغل‌هایی مثل حسابداری، قسمت اداری، کارگزینی و … ممکن است یکسان باشد. از همان ساختار کسب و کارهای معمولی استفاده شود. در برخی از کسب و کارهای اینترنتی به صورت مکمل یک کسب و کار عمل می‌کنند؛ در حقیقت بیشتر به عنوان رسانه تبلیغی و معرفی آن شرکت به کاربران اینترنتی هست.

اما خیلی از کسب و کارهای اینترنتی چه به صورت استارت آپ و چه به صورت‌‌های دیگر بیشتر از فضای آنلاین برای ارایه خدمات و محصول‎ها استفاده می‌کنند. اما چه مدل‌‎های درآمدزایی در کسب و کار آنلاین وجود دارد که می‌تواند برای افراد با هر سطح آگاهی ایجاد کند؟

در کسب و کارهای اینترنتی به موارد زیر برخورد خواهیم کرد:

 • کارآفرینی اینترنتی
 • کارگزار اینترنتی
 • کارپرور اینترنتی
 • کارور اینترنتی
 • سرمایه‌گذار خطر پذیر

توصیه می‌کنم که مقالات زیر را حتما بخوانید:

۱۰ راز ایمیل‌ مارکتینگ که باعث اقدام سریع مشتریان می‌شود؟

مارکت پلیس چیست؟

کسب و کار اینترنتی چیست؟

۴ روش پیشرفته افزایش ترافیک سایت

انتخاب نام دامنه مناسب برای فروشگاه اینترنتی

 

کارآفرینی هوشمند چیست؟

کسب و کار دیجیتالی که در حقیقت نیاز یا مساله‌ای را بر پایه تکنولوژی و فناوری‌های اینترنتی حل می‌کند. در صورتی که این محصول و خدمت نیاز خیلی از افراد دیگر که مشتریان بالقوه آن کسب و کار باشد؛ به این فرآیند و کسب و کار همراه با خلاقیت و نوآوری کارآفرینی اینترنتی یا کارآفرینی هوشمند گفته می‌شود. شما با خیلی از این کسب و کارهای آنلاین در ایران و جهان آشنا هستید.

برخی از کسب و کارهای اینترنتی :

 • آمازون، دیجی کالا
 • بامیلو، ebay
 • یوتیوب، آپارات
 • گروپان، تخفیفان، نت برگ
 • یودمی، لیندا، فرانش
 • لینکدین
 • موتور جستجوی گوگل
 • etsy
 • فیسبوک، اینستاگرام
 • تلگرام
 • فروشگاه اینترنتی و سوپرمارکت اینترنتی
 • و…

 

برای راه‌اندازی کسب و کار دیجیتالی و کارآفرینی اینترنتی شما نیازمند مراحل زیر برای پیاده‌سازی آن هستید.

 • بررسی توانمندی‌های فردی و سازمانی
 • بررسی حوزه فعالیتی مورد علاقه خودتان
 • بررسی فرصت‌های حوزه فعالیتی انتخاب شده
 • بررسی بازار، شاخص‌های کلیدی، تعداد مشتریان در آن حوزه فعالیتی
 • بررسی رقبای در حال حاضر در آن حوزه
 • الگوبرداری از استارت‌آپ‌های موفق خارجی در آن حوزه فعالیتی
 • طراحی و برنامه‌ریزی کسب و کار
 • تبدیل ایده به محصول اولیه
 • عملیاتی کردن بستر اجرای آن ایده در کسب و کار دیجیتال
 • استراتژی تولید محتوا
 • معرفی و ترویج محصول
 • بازخورد گرفتن از مشتریان اولیه و اصلاح محصول
 • نشر و نهادینه کردن محصول

کارآفرینی نیازمند یک فردی است که برای عملی نمودن ایده‌هایش آمادگی لازم را دارد. برای هر مانع و مساله‌ای که سر راه کسب و کار قرار گیرد، با برخورداری از خرد جمعی آن را به شکل ویژه‌ای حل خواهد کرد.

بنابراین کارآفرینی اینترنتی یک فرآیندی است که با صبر و درایت می‌تواند برای یک کارآفرین یا کارآفرین سازمانی موثر باشد. افرادی که تصور می‌کنند کسب و کار آنلاین به فرآیند ساده‌ای است، کاملا تصور اشتباهی از این نوع کسب و کارها دارند.

کارپرور اینترنتی

مربیان، مشاورین و اساتیدی که تخصص و مهارت خاصی را در یک حوزه فعالیتی در طول زمان گذشته به دست آوردند؛ با تهیه فرمت‌های مختلف آموزشی آن را در اختیار مخاطبان و علاقمندان آن حوزه قرار می‌دهند.

منتورها، کوچ در هر کسب و کاری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند، در حقیقت صاحبان کارخانه تولید اطلاعات هستند. این افراد می‌توانند دانشی را که هم به صورت تجربی و هم به صورت علمی در طول سال‌های گذشته از راه‌اندازی کسب و کار‌های مختلف به دست آوردند، را متناسب با نیازهای مخاطبان آن را ارایه نمایند.

کارپرور اینترنتی می‌تواند با تولید اطلاعات متناسب با نیاز فعلی و مشکلات جاری مخاطبان بالقوه در بازار هدف به فعالیت بپردازد. کسب و کار آنلاین کارپرور هوشمند بیشتر آموزشی است، می‌توان گفت کارآفرین آموزشی هستند.

در کل دنیا و در ایران سال‌های اخیر توجه خیلی از علاقمندان به این حوزه بیشتر شده است. اگر تخصص، دانش و مهارت خاصی دارید حتمن توصیه می‌کنم با فراگیری روش‌های کسب و کار دیجیتالی و بازاریابی اینترنتی این اطلاعات و دانش خود را در اختیار دیگران قرار دهید.

کارگزار اینترنتی

افراد متخصصی در حوزه کسب و کار دیجیتالی هستند که خدمات خاصی را می‌توانند به کارآفرین اینترنتی ارایه دهند. این افراد معمولا به صورت مستقل کار می‌کنند که اصطلاحا به این افراد فریلنسر گفته می‌شود.(آزادکار)

برخی از این افراد هم دوست دارند که حقوق بالایی را به عنوان تکنسین تخصصی دریافت نمایند. سرمایه‌گذاری بر روی چنین افرادی می‌تواند بازدهی زیادی را برای کارآفرین ایجاد کند. کارگزار اینترنتی نباید در کار‌هایی فعالیت کند که برای انجام آن استخدام شده است.

اگر به طور مداوم به کارگزار هوشمند نیاز ندارید، حتمن به صورت پروژه‌ای با این افراد برای اجرای فرآیندهای کسب و کار دیجیتال خودتان استفاده نمایید.

کارگزار اینترنتی افراد متخصص در حوزه خاص همانند:

برنامه‌سازی، تحلیل‌گر، امنیت شبکه، اپلیکیشن‌ساز، مدل‌ درآمدزایی کسب و کار ، طراحی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های اختصاصی، بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو، UI، UX، بهینه‌سازی فرآیندهای عملیاتی سایت و اپلیکیشن، تحلیل‌گر بازارهای آنلاین، ربات‌های خودکار، هوش مصنوعی، گجت‌ساز، تبدیل رفتارهای طبیعی به مصنوعی، کانفیگ هاست و سرور ابری، امنیت محتوا و هر تخصص ویژ‌ه‏‏‌ای است که علاوه بر دانش نیاز به تجربه هم در این زمینه دارد.

کارور اینترنتی

این افراد هم متخصص در حوزه‌های خاصی مثل تولید محتوا، ترجمه از زبان‌های خارجی، مدیر شبکه‌های اجتماعی، طراح کمپین تبلیغاتی، بازاریابی ویروسی، بازاریابی چریکی، بازاریابی ایمیلی، طراحی گرافیکی، طراحی لوگو، تایپیست، سئو رایتینگ، طراحی انیمیشن، تدوین فیلم و… هستند.

کارور اینترنتی همانند کارگزار اینترنتی می‌تواند به دوصورت خدمات خود را ارایه دهد:

 • فری‌لنسر (Freelancer) یا آزاد کار
 • استخدام در کسب و کار آنلاین

این دسته نیز برای هر کارآفرینی اینترنتی نیاز هستند، که باید برای پیشبرد اهداف بازاریابی و برندینگ آنلاین به صورت گسترده از خدمات‌شان بهره بگیرید.

سرمایه‌گذار اینترنتی (venture capital)

این افراد و شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری بر روی کسب و کار آنلاین و استارت‌ آپ‌ها، بررسی‌های سخت‌گیرانه‌ای انجام می‌دهند. چرا که بسیاری از استارت آپ‏‌ها (بیش از ۸۵ درصدشان) با شکست مواجه می‌شوند، که به این سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذار خطرپذیر گفته می‌شود. این افراد در صورت موفق شدن محصول استارت آپ به بازگشت سرمایه بالایی دست یابند که در ایران نیز توجه خیلی از افراد و شرکت‌ها به این موضوع جلب شده است.

معتقدم که این افراد سرمایه‌گذار کارآفرینی هوشمند هستند که تصمیمات هوشمندی را در راستای تحقق بخشیدن به اهداف تجاری خود می‌گیرند. شرکت سرآو یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذار هوشمند در دیجی‌کالا، انتورک، دیوار، کافه بازار و … است. با تزریق سرمایه به این استارت‌آپ‌ها توانست به موفقیت‌های زیادی در این عرصه برسد.

اما موضوعی که حتمن باید همیشه در راه‌اندازی استارت‌ آپ داشته باشید این هست که با اطلاعات و آگاهی کافی در این خصوص گام بردارید. رشد تدریجی را حتمن مدنظر داشته باشید، حتی اگر ایده بکری را در راه‌اندازی کسب و کار مجازی داشته باشید.

آغاز کسب و کار مجازی و استارت آپ برای افرادی که تازه با این کسب و کار آنلاین آشنا شدند:

اما افرادی که علاقمند یا تازه می‌خواهند کسب و کار مجازی را راه‌اندازی کنند حتمن مراحل زیر را طی بکنند تا در این زمینه دانش و آگاهی لازم را به دست بیاورند. به هیچ عنوان با شتاب و عجله وارد کسب و کار آنلاین نشوید. چون قبلا خیلی از افراد وارد این حوزه شدند، چون دانش و آگاهی لازم را در شروع کار نداشتند با شکست مواجه شدند.

در بسیاری از این شکست استارت‌ آپ، خیلی از ایده‌ها تاپ و بکر هستند ولی چون فرد یا تیم اجرایی از قابلیت‌های کافی برای راه‌اندازی آن برخوردار نبودند با شکست مواجه شدند. بیشتر استارت آپ‌ها از این ناحیه ضعف بسیار زیادی دارند.

در پایان هم به مراحل راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی اشاره می‌کنم که حتما این ده گام را بشته به کسب و کارتان پیاده‌سازی کنید:

 1. فاز تصمیم‌گیری
 2. فاز فرصت‌یابی
 3. فاز برنامه‌ریزی و طرح کسب و کار
 4. فاز طراحی محصول
 5. فاز تولید محتوا
 6. فاز اجرایی کردن ایده به صورت وب سایت و اپلیکیشن
 7. فاز ترویج محصول
 8. فاز بازخورد و تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان
 9. فاز ترمیم و اصلاح مسیر و محصول
 10. فاز رشد سریع کسب و کار آنلاین

مدیر آینده عزیز با دانش و اگاهی کافی در ایجاد کسب و کار مجازی قدم برداشتن به شما کمک خواهد کرد؛ تا بهتر بتوانید این مسیر را طی کنید. منتظر درج نظرات ارزشمندتان هستم تا آن‌ها را مطالعه کنم، لطفا سوالات، پیشنهادات خود را در این خضوض در قسمت نظرات برای ما ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود مدیران آینده

جعفرصادق پیران
جعفرصادق پیران
 • مدیر و موسس مدیر آینده
 • مشاور راه اندازی وب سایت های خبری، شرکتی، آموزشی، فروشگاهی بر پایه وردپرس و PHP
 • مدرس دوره های طراحی سایت و راه اندازی کسب و کار آنلاین
 • مشاور مدیریت و رهبری کسب و کار، برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی و آفلاین
 • طراحی قالب های اختصاصی وردپرسی و CMS اختصاصی
 • مشاور سئو و بهینه سازی وب سایت
 • مشاور طراحی کمپین های تبلیغاتی
 • برگزاری وبینار و دوره های آنلاین
 • برگزاری تخصصی دوره های حضوری کوتاه مدت و بلند مدت راه اندازی، توسعه کسب و کار از استخدام تا هک رشد کسب و کار

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع مدیران آینده بپیوندید

آیا می‏‌دانید که هر چه سریعتر باید کسب و کارتان را به بازار گسترده و بکر اینترنت مرتبط سازید؟

آیا می‌دانید چگونه کسب و کار خود را به مخاطبان راغب زیاد آنلاین معرفی کنید! محصول، کالا و خدمت خود را اینترنتی به فروش برسانید؟

جعفرصادق پیران

داستان شکل گیری مدیر آینده

معتقدم خیلی از مدیران کسب و کارها در هر سطح فعالیتی محصول، خدمت و کالای با ارزش و با کیفیتی را ارایه می دهند ولی نمی توانند پتانسیل و توانایی های کسب و کار خود را در جهت ایجاد اعتبار نشان دهند و من کمک می کنم شما با شناخت عملکرد مغزی و عصبی مشتریان به صورت کاملا علمی و کاربردی در هنگام خرید بتوانید اعتمادشان را جلب نمایند و در نهایت به فروش و درآمد بیشتری دست یابید! به نظرم با فقط شناخت بیشتر مشتریان بازار هدف و صداقت در گفتار و عمل به راحتی خواهید توانست فروش خود را متحول کنید!

فعالیت ما

 • ما مدیران را در جهت رشد و توسعه کسب‌و‌کارشان، با مشاوره و آموزش مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ همراهی می‌کنیم.
 • info@modireayandeh.com