نرخ بازگشت سرمایه

نرخ بازگشت سرمایه(ROI) در تبلیغات آنلاین چگونه محاسبه می‌شود؟

چیزی که به عنوان یک مدیر آینده باید به آن باور داشته باشید این است که هر هزار تومانی که یک کسب و کار در هر سطحی، صرف کمپین تبلیغاتی می‌کند، علاوه بر بازگشت سرمایه یا همان بودجه تبلیغاتی را برگرداند؛ سودی را نصیب یک کسب و کار نماید. چراکه در غیر این صورت، بقای کسب و کار به خطر خواهد افتاد.

بنابراین، چنین کسب و کاری باید بتواند در سریع‌ترین حالت ممکن، میزان موفقیت تبلیغات خود را سنجش کند. یعنی لازم است با اطلاعات و داده‌های حاصل آماری مهم به اسم نرخ بازگشت سرمایه، نحوه‌ی محاسبه آن آشنا شوید.

جمله بسیار معروف در جهان تجارت وجود دارد که شما نصف پول بازاریابی خود را از دست می‌دهید، اما متاسفانه هیچ‌وقت نمی‌فهمید کدام نصفه را.

خیلی طبیعی است که شرکت‌های بزرگی نظیر پارس‌آنلاین، بامیلو ودیجی‌کالا، مشکل چندانی با صرف بودجه تبلیغاتی میلیاردی نداشته باشند. هر چند که این استراتژی بیشتر برای کمپین تبلیغاتی برندینگ نه برای افزایش فروش یک کسب و کار صورت می‌گیرد. آن‌ها به راحتی میلیون‌ها تومان خرج تبلیغات برندینگ خود می‌کنند؛ تا به تدریج بهترین رسانه‌ها راشناسایی نمایند.

 

اولین تبلیغات آنلاین بنری در سال ۱۹۹۴ توسط مجله wired بود که بنرهای کمپانی AT&T را در وب‌سایت خود به نمایش گذاشت‌. از سال ۱۹۹۴ تا به امروز تبلیغات آنلاین پیشرفت‌های چشمگیری داشته است که سرمایه‌گذاری در آن، در سال ۲۰۱۷ به ۲۰۷ هزار میلیون دلار رسیده است. در سال‌های اخیر، اکثر برند‌های مطرح دنیا، بخش بزرگی از بودجه تبلیغاتی‌شان را به تبلیغات آنلاین اختصاص می‌دهند.

 برای اینکه دقیقاً بفهمید که بازاریابی شما چقدر موثر است، می‌بایست مقدار بازگشت سرمایه (که به انگلیسیReturn on Investment یا به اختصار ROI خوانده می‌شود) در تبلیغات خود را اندازه بگیرید. همان‌طور که احتمالاً تا الان دیگر فهمیده‌اید، ROI به معنی نرخ پول به دست آمده نسبت به پول سرمایه‌گذاری شده است.

شرکت شما در زمینه تعمیرات قطعات سخت‌افزار فعالیّت دارد و میانگین سود خالص کسب و کارتان بابت هر مشتری، ۵۰ هزار تومان است. اما در حال حاضر مشتریان زیادی ندارید. بنابراین برای اینکه بتوانید مشتری جذب کنید، یک تبلیغ ۲۵۰ هزار تومانی در روزنامه چاپ می‌کنید.

با این حساب، اگر بخواهید نقطه سر به سر هزینه‌ها را رد کنید، به چند مشتری نیاز دارید؟ پنج تا. اما مشخصاً همین که بتوانید هزینه و سود را به نقطه سر به سر برسانید، کافی نیست. چون به معنی آن است که بازگشت سرمایه شما ۰% بوده است. پس برای اینکه بازگشت سرمایه داشته باشید، باید بیشتر از پنج مشتری به دست آورید.

میزان تأثیر تبلیغات آنلاین بر فروش نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی آفلاین

کاربران اینترنت معتقدند که تبلیغات آنلاین نقشی کلیدی را در عملیات خرید محصول ایفا می‌کند. مرکز IFOP فرانسه یک بررسی آماری روی سیستم تبلیغاتی مایکروسافت داشته است، که تأثیر مستقیم تبلیغات آنلاین بر فروش را مورد مطالعه قرار داده است. در نتایج این تحقیقات مشخص شد که از هر چهار نفر، سه نفر معتقدند که تبلیغات آنلاین اطلاعات جزئی بیشتری نسبت به دیگر رسانه‌ها در اختیار خریداران قرار می‌دهد.

ROI یا نرخ بازگشت سرمایه

افزایش فروش با تبلیغات اینترنتی در کسب و کار Proactive

بر اساس آمار جهانی، میزان بازگشت سرمایه تبلیغات آنلاین در کوتاه‌مدت از سایر رسانه‌ها بیشتر است. با ترکیب تبلیغات آنلاین با سایر رسانه‌ها، نرخ بازگشت سرمایه کمپین تبلیغات خود را افزایش دهید.

یکی از دغدغه‌های کسب و کارهای ایران، انجام عملیات تحقیق در بازار با کمترین درصد خطا است. پرسش‌نامه‌های آنلاین و یا اجرای هم‌زمان کمپین‌های تست محصول، از بهترین روش‌های تحقیق در بازار با استفاده از ابزارهای تبلیغات است.

با تجزیه و تحلیل ورود تکنولوژی های نوین در ایران خواهیم دید که نسبت به سایر کشورها نتایج مشابه است البته با کمی تاخیر. پس می توان نتیجه گرفت برای اینترنت و تبلیغات آنلاین نیز همین اتفاق افتاده و خواهد افتاد.

رشد تبلیغات اینترنتی نسبت به تبلیغات سنتی از سرعت بسیار بیشتری برخوردار بوده است. به عبارتی مسیری که تبلیغات تلویزیون در طول ۱۳ سال طی کرده در اینترنت با گذشت تنها ۴ سال سپری شده است.

در سال ۲۰۱۴ هزینه تبلیغات اینترنتی  ۵.۳ % افزایش یافته که در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ این نرخ به ۵.۸ % افزایش پیدا کرده است. این در مقایسه با رشد ۳.۶ درصدی در سال ۲۰۱۳ می باشد.همان قدر که تبلیغات اینترنتی رشد می کند، تبلیغات رسانه های چاپی در حال محو شدن هستند.

ضریب نفوذ اینترنت در ایران، در سال ۲۰۱۷ درصد در حدود % ۷۰ بوده است. همچنین تعداد کاربرانی که هر روز از اینترنت استفاده می‌کنند، بالغ بر ۵۶ میلیون نفر است. با استفاده از تبلیغات آنلاین با کمترین هزینه می‌توانید به سرعت بازار هدف خود دست یابید.

با توجه به اطلاعات می‌توان بیان کرد که در سال ۲۰۰۰ میلادی تنها ۳.۸ درصد جمعیت ایران دارای اینترنت بوده‌اند که این میزان در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۷۰ درصد جمعیت رسیده است. نفوذ اینترنت در ایران از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ در تمامی سال‌ها از یک رشد خطی برخوردار بوده است، به جز در سال ۲۰۱۰ میلادی که نسبت به جمعیت سال ۲۰۰۹ حدود ۵.۳ درصد کمتر بوده است.

اثر بخشی کمپین تبلیغات اینترنتی

اما یکی از ویژگی‌های اصلی تبلیغات اینترنتی و آنلاین قابلیت سنجش بازدهی کمپین تبلیغاتی است . شما در هیچ روش تبلیغاتی دیگری نمی‌توانید آمار خیلی دقیق افرادی که تبلیغ شما را دیدند؛ را نسبت به آن تبلیغی واکنشی را انجام دادند، خیلی دقیق نتیجه آن را اندازه‌گیری کنید.

از چالشی‌ترین بخش‌های تبلیغات غیرآنلاین در ایران، این است که در سایر روش‌های و رسانه‌های تبلیغاتی شما توانایی سنجش اثربخشی کمپین تبلیغاتی را دقیق بررسی کنید. در تبلیغات آنلاین می‌توانید کمپین تبلیغاتی خود را هدفمند و کاملا کاربردی طراحی کنید.

می‌توانید تعیین کنید که کمپین تبلیغاتی شما در چه موضوع‌هایی، حتی در چه استان‌هایی، با چه دستگاهی و در چه سیستم‌عاملی نمایش داده شود. طراحی کمپین تبلیغات اینترنتی اثربخش، به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات و آمار دقیقی از کمپین تبلیغاتی خود مانند تعداد نمایش، تعداد کلیک، گستردگی مخاطب براساس موقعیت جغرافیایی و یا زمانی را در اختیار داشته باشد.

پس از نمایش آگهی‌ها نیز، می‌توانید کاربرانی که بر روی تبلیغات شما کلیک کرده‌اند را به صفحه فرود (Landing Page) خود هدایت کنید و از کاربران اطلاعات تماس همانند ایمیل و شماره تماس را دریافت کنید. با این کار شما مشتریان راغب را که در قیف فروش کامل بررسی کردیم را به دست خواهید آورد.

ارتباط مداوم با مشتری (Relationship Marketing)  

لیستی از پروفایل مشتریان راغب یا علاقه‌مندان محصول شما چه نتایجی را برای شما به همراه خواهد داشت؟ درحال حاضر داشتن یک بانک اطلاعاتی از سرنخ‌های علاقه‌مند به محصول و خدمت، در تمام کسب و کارهای اینترنتی، یکی از دستاورد‌های کلیدی کمپین تبلیغاتی است. با استفاده از یک بانک اطلاعاتی از علاقمندان، شما می‌توانید یک ارتباط مداوم با آنان داشته باشید.

به بازار‌های جدید وارد شوید، محصولی متناسب با درخواست مشتریان خود تولید کنید؛ در مورد محصولات جدید خود به مشتریان آموزش دهید.

یکی از اصول اساسی بازاریابی، حفظ ارتباط با مشتریان با استفاده از سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری است که منجر به رضایت مشتری و در نتیجه وفاداری به برند می‌گردد. وقتی برند شما در ذهن مشتری جایگاه بالایی پیدا کند، عمل تکرار فروش اتفاق می‌افتد و منجر به سود بیشتر برای شرکت شما خواهد شد.

 

آموزش مشتریان(Customer Training)

یکی از بهترین روش ها برای ایجاد احساس علاقه به برند، افزایش آگاهی مشتریان نسبت به محصولات و نحوه استفاده از آن‌ها است. که در مقاله قیف فروش چیست؟ شما می‌توانید پیش از ورود یک محصول جدید در بازار، با استفاده از ابزار ایمیل اتومیشن (Email Automation) به علاقمندان خود، آموزش‌هایی را در مورد محصول جدید ، خدمت، کالا و نحوه استفاده از آن بدهید. این امر سبب اعتماد و علاقه آن ها به محصول کسب و کار یک مدیر آینده می‌شود؛ طوری که به عنوان رهبر بازار معرفی، در نهایت تاثیر مثبتی بر فروش دارد.

محاسبه نرخ بازگشت سرمایه یا ROI

یک فرمول ساده برای بدست آوردن ROI را می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

پس در مثالی که آوردیم، اگر شما بتوانید با تبلیغ خود ۶ کار تعمیر بگیرید و در نتیجه ۳۰۰ هزار تومان سود کنید، فرمول شما این شکلی خواهد بود:

(۳۰۰ – ۲۵۰) / ۲۵۰ = ۰.۲

درست است. با گرفتن شش کار،شما سود کرده‌اید و بازگشت سرمایه شما معادل ۲۰% بوده است. اما اگر فقط ۴ کار بگیرید:

(۲۰۰ – ۲۵۰) / ۲۵۰ = – ۰.۲

این یعنی تبلیغ شما (حداقل به صورت مستقیم) بازگشت سرمایه نداشته و به ضررتان تمام شده است. با همین فرمول ساده می‌توان ارزیابی خوبی از نتیجۀ روش‌های بازاریابی و کمپین‌های تبلیغاتی مختلف داشت و آنها را برای یافتن بهترین راهکارهای تبلیغاتی با هم مقایسه کرد.

البته لازم است به این نکته دقت داشته باشید که در این فرمول، فرض ما بر آن است که شما هزینه‌های تولید و عرضه محصول یا خدمات خود را از کل سود کم کرده‌اید و در نتیجه سود خالص از تبلیغ را بدست آورده‌اید. ولی اگر قرار باشد، این هزینه‌ها را هم در فرمول خود در نظر بگیریم، آن وقت معادله ما به شکل زیر در خواهد آمد:

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI

مقایسه روش‌های تبلیغاتی مختلف با نرخ بازگشت سرمایه

شما در یک روزنامه آگهی می‌دهید، از این طریق توانستید ۱۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشید. اما بد نیست قبل از آنکه به طور جدی‌تر بر روی تبلیغات در روزنامه‌ تمرکز کنید، یک روش دیگر را هم امتحان کنید. برای تبلیغات گوگل شما ۴۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری می‌کنید. در نهایت توانستید دوازده مشتری به دست می‌آورید. پس:

(۶۰۰ – ۴۰۰) / ۴۰۰ = ۰.۵۰

این یعنی، بازگشت سرمایه تبلیغ گوگل (Google Adwords) برای شما ۵۰% بوده است و تبلیغات گوگل دو برابر موثرتر از تبلیغات روزنامه‌ای برای شما موثر عمل کرده است. به این ترتیب شما بهتر است که بیشتر هزینه کمپین تبلیغاتی خود را صرف این روش بازاریابی کنید.

به هیچ‌وجه نباید تاثیر تحلیل نرخ بازگشت سرمایه در کاهش هزینه‌ها و افزایش بازدهی تبلیغات را دست کم بگیرید.

محدودیت‌های نرخ بازگشت سرمایه

سنجش نرخ بازگشت سرمایه، هم پیچیدگی‌هایی دارد که هیچ‌وقت نتوانیم دقیق ROI بازاریابی خود را مشخص کنیم. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

  • وقتی یک مشتری از طریق تبلیغ شما جذب می‌شود، ممکن است خدمات شما را به دوست خود معرفی کند. ( بازاریابی ویروسی، بازاریابی دهان به دهان). اما لحاظ کردن سود حاصل از این مشتری در نرخ بازگشت سرمایه، کار را کمی دشوار می‌کند.
  • تاثیر برخی روش‌های تبلیغاتی را نمی‌توان به راحتی سنجش کرد. یعنی هدف برخی از تبلیغات شما اصلاً این نیست که مشتری مستقیماً تماس بگیرد و در نتیجه، باید راهی دیگر برای سنجش آنها پیدا کنید.
  • اگر بخواهیم سخت‌گیرانه به موضوع نگاه کنیم، لازم است هزینۀ وقت صرف شده توسط کارمندان را نیز در محاسبه خود لحاظ کنیم.
  • اما مهمترین مساله در سنجش بازگشت سرمایه این است که در بسیاری موارد، این فقط یک شیوه تبلیغاتی نیست که مخاطب را جذب می‌کند. بلکه مجموعه‌ای از شیوه‌های بازاریابی مختلف است.

مزایای سنجش اندازه‌گیری دقیق بازگشت سرمایه

چون با بررسی دقیق‌تر نرخ بازگشت سرمایه، شما می‌توانید جوابی برای تمام سوالات زیر پیدا کنید:

  • کدام فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی بیشترین پتانسیل را برای بازگشت سرمایه کوتاه‌مدت و کدام برای بلند‌مدت داشته‌اند؟
  • تاثیر بازاریابی ویروسی، بازاریابی دهان به دهان در رشد کسب و کار شما تا چه حد است؟
  • ارزش طولانی‌مدت یک مشتری چقدر است؟
  • مشتریان شما بیشتر با روش‌های بازاریابی مستقیم (مثل ارسال نامه، برگزاری سمینار و …) ارتباط برقرار می‌کنند یا روش‌های بازاریابی نرم و تصویری (مثل بروشور، وب‌سایت و …)؟

اساسا، نرخ بازگشت سرمایه می‌تواند به عنوان یک ارزیابی اولیه برای سوددهی سرمایه‌گذاری شما مورد استفاده قرار گیرد. محاسبه، تفسیر و تعمیم‌دادن ROI به انواع مختلف سرمایه‌گذاری بسیار ساده است.

در این صورت، اگر یک سرمایه‌گذاری، ROI مثبتی ندارد یا یک سرمایه‌گذار، فرصت‌های دیگری با نرخ بازگشت سرمایه بالاتر در پیش چشم خود ببیند، می‌تواند با استفاده از این ارزشی که متریک و معیار ROI در اختیارش گذاشته استفاده کند و سرمایه‌گذاری مناسبی انجام دهد.

سنجش دقیق ROI به ابزار گوگل آنالیتیکس

بررسی مسیر مشتری در بازاریابی آفلاین چندان کار راحتی نیست، چون معمولاً دقیق نمی‌توان داده‌ها و اطلاعات آماری را به دست می‌آید. در بازاریابی آنلاین، با کمک ابزارهای تحلیل‌گر آنلاین (از جمله گوگل آنالیتیکس) ما می‌توانیم نرخ بازگشت سرمایه(ROI) را با دقت بیشتری بررسی نماییم.

هنگام استفاده از این ابزار تحلیلگر، شما می‌توانید یک مدل برای سنجش تاثیر هر قدم مشتری انتخاب کنید. این یعنی می‌توانید اعتبار فروش را به اولین یا آخرین مواجه مشتریان راغب با وب‌سایت، این اعتبار را در بین قدم‌های مختلف تقسیم کنید.

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI

اینکه همیشه حواس‌تان به بازگشت سرمایه یک تبلیغ و سنجش آن باشد. در طولانی‌مدت بهترین روش‌های تبلیغاتی را بشناسید و از بودجه بازاریابی خود تا جای ممکن بکاهید. بنابراین لازم است هر چه زودتر راهکاری برای شناسایی روش جذب مشتریان پیدا کنید و نرخ بازگشت سرمایه یا ROI تبلیغات خود را اندازه بگیرید.

نرخ بازگشت سرمایه یک شاخص بررسی عملکرد است که برای ارزیابی کارایی یک سرمایه‌گذاری یا مقایسه بازده چند سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. ROI مقدار بازگشت سرمایه را نسبت به هزینه سرمایه‌گذاری اندازه می‌گیرد. برای محاسبه ROI، سود ( بازگشت) سرمایه بر هزینه سرمایه‌گذاری تقسیم می‌شود و نتیجه به صورت درصد یا نسبت بیان می‌شود.

توسعه نرخ بازگشت سرمایه

به تازگی، سرمایه‌گذاران و کسب وکارهای خاصی به توسعه شکل جدیدی از ROI به نام بازگشت اجتماعی سرمایه (SROI) علاقه نشان داده‌اند. SROI ابتدا در دهه پیش توسعه و تاثیرات اجتماعی پروژه‌ها را در بر گرفت. افرادی را که تحت تاثیر برنامه‌ریزی برای تخصیص سرمایه را شامل شود.

برای محاسبه دقیق‌تر ROI حتی می‌توان ارزش خالص فعلی (NPV) را که برحسب تفاوت‌های مالی در گذر زمان براساس تورم محاسبه می‌شود، دخیل کرد. اگر NPV را هنگام محاسبه نرخ بازگشت وارد کنیم، این نرخ جدید، نرخ واقعی بازگشت (RROR) نام می‌گیرد.

به یاد داشته‌باشید، تعریف ROI و ارزش محاسبات آن با توجه به وضعیت موجود تغییر می‌کند. همه این‌ها بسته به این است که چه چیزهایی شامل هزینه و درآمد ‌شود. تعریف این اصطلاح بطور ساده، تلاش برای اندازه‌گیری سودآوری یک سرمایه‌گذاری است و هیچ‌گاه نمی‌توان محاسبه کاملا صحیحی پیدا کرد.

نرخ بازگشت سرمایه

 

یک بازاریاب می‌تواند سود ناخالص دو محصول متفاوت را که هزینه بازاریابی جداگانه‌ای داشته‌اند، با هم مقایسه کند. با این‌حال، ممکن است یک تحلیلگر مالی روش کاملا متفاوتی برای محاسبه ROI اتخاذ کند، مثلا سود خالص حاصل از سرمایه‌گذاری را بر هزینه کل تولید و فروش تقسیم کند.

انعطاف‌پذیری، ویژگی دیگری است که ROI را محدود نشان می‌دهد، زیرا محاسبات ROI به راحتی می‌تواند مطابق اهداف کاربر، دستکاری شود و نتایج به طرق مختلف بیان شود. به همین ترتیب، هنگام استفاده از این ملاک و معیار، یک سرمایه‌گذاری باهوش می‌تواند به خوبی متوجه شود از چه ورودی‌هایی استفاده شده‌است.

یک نرخ بازگشت سرمایه نسبی می‌تواند تصویر کاملا متفاوتی با چیزی که محاسبات ROI دقیق می‌نامیم، ارائه دهد. تصویری که تمام هزینه‌های مربوط به نگهداری و توسعه سرمایه‌گذاری را در مدت زمان مشخصی، دخیل می‌کند. سرمایه‌گذاران همیشه باید تصویر بزرگتر را در نظر داشته‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

question