پیش بینی فروش

پیش‌ بینی فروش چیست؟(sales forecasting)

برای هر کسب و کاری که با عموم مردم سر و کار دارد، داشتن راه و روشی برای پیش بینی میزان تقاضا یا فروش  برای محصولات و خدمات واجب و حیاتی می باشد. اطلاع داشتن از این موضوع که چه تعداد مشتری در یک بازه زمانی مشخص به شما مراجعه می کنند در سفارش دادن و هماهنگ کردن موجودی انبار و برنامه ریزی برای کارکنان جهت پاسخ گویی به مشتریان لازم می باشد. حتی کسب و کارهای آنلاین هم به منظور آمادگی داشتن نیاز به پیش بینی تقاضا مشتریان آنلاین می باشند.

آیا تاکنون توجه کردید که اگر ما بیش از میزان ضرورت اقدام به سفارش به تولید کننده گان و انبار محصول بکنیم، یا حتی بدتر از آن کمتر از میزان نیاز اقدام به سفارش بکنیم، با چه مشکلاتی مواجه می شویم؟ برای پیش بینی میزان فروش روش های مختلفی وجود دارد که در زیر برخی راهکارها برای بهبود این فرایند را در اختیار شما می گذارم:

 

۱- از اعداد صحیح استفاده کنید.

کلان داده یا  داده بزرگ (اصطلاحی است که به مجموعهٔ داده‌هایی اطلاق می‌شود که مدیریت، کنترل و پردازش آنها فراتر از توانایی ابزارهای نرم‌افزاری در یک زمان قابل تحمل و مورد انتظار است) یکی از بزرگترین روند های کسب و کار امروزی می باشد، اما این اعداد در صورتی مناسب و کارآمد هستند که بصورت اطلاعات تفسیر شده ارائه شوند، نه فقط مجموعه ای از اطلاعات خام. بنابراین باید توجه داشته باشیم که برای اتخاذ تصمیم ها بر اطلاعات تفسیر شده تمرکز کنیم.

در این مورد بخصوص، شما به دنبال اطلاعاتی در رابطه با روند های قیمت گذاری و تقاضا برای برخی از محصولات هستید. به عنوان مثال اگر می خواهید بدانید چه تعداد مشتری در یک روز خاص از شما خرید کرده اند تا اقدام به پوشش آن میزان از فروش نمائید، اطلاعات خود را باید تنها محدود به آن روزها بکنید.

 

۲- از پیش نسبت به متغیرهای مختلف آمادگی داشته باشید.

فاکتورهای زیادی در تعاملات یک کسب و کار دخیل هستند. زمانی که شما در حال پیش بینی زدن ترافیک مشتری خود هستید، ممکن است بطور مستقیم به اطلاعات آن روز خاص در سال گذشته مراجعه کنید. با این وجود ممکن است فاکتورهای دیگری وجود داشته باشند که آن اعداد منعکس کننده آنها نباشند، که از جمله این موارد می توان به وضعیت آب و هوا شرایط متفاوت اقتصادی اشاره کرد.

آگاهی از احتمال وجود این عوامل اولین مرحله است. اگر اطلاعاتی در مورد آنها کسب نکنید، مطمئنا بعد از مدتی در مورد نوسانات دور از انتظار در مقدار تقاضا و دلیل آن پرسش می کنید. با بررسی و تحقیق در رابطه با این عوامل به راحتی متوجه می شوید که این دوره ممکن است همانند دوره قبلی تقاضای مشابهی نداشته باشید.

 

۳- کسب و کار خود را بخوبی بشناسید.

هر قدر هم که اطلاعات آماری معتبر باشد، باز هم گاهی حس ششم شما می گوید که امروز روز خوبی خواهد بود. همواره بعد از اینکه مدتی در یک کسب و کار مشغول بودید، شناخت خوبی از مشتریان خود بدست می آورید. پس از مدتی این شناخت به شما اجازه می دهد که حدس های خوب و قابل اتکاء در مورد آینده بزنید. حتی ممکن است در این موارد از هر نرم افزار آماری دیگری دقیق تر عمل کنید. چرا که محدوده و بازار کار خود را بخوبی می شناسید و این موضوع موجب می شود گاهی تصمیماتی بگیرید که بر خلاف تمامی اطلاعات موجود باشد.

بنابراین برای کسب بهترین نتایج همواره اقدام به ترکیب اطلاعات خام، تحلیل شده و شناخت از موقعیت نمائید تا پیش بینی بهتری از وضعیت کسب و کار داشته باشید.

 

۴- بطور پیوسته اقدام به تصحیح روند کار خود بکنید.

پیش بینی فروش موضوعی است که همواره موجب تغییر می شود و به فاکتورهای مختلفی وابسته می باشد. همچنین استفاده از علم آمار و تفسیر اطلاعات تنها اخیرا مورد توجه بیشتر قرار گرفته و همچنان بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط در حال یادگیری چگونگی استفاده از آن می باشند.

باید توجه داشته باشید که هر ساله اقدام به ارزیابی مجدد شیوه پیش بینی تقاضا برای خودتان بکنید و تغییراتی را در آنها اجرا کنید. در همین حین اطلاعات جدید را کسب می کنید که به درک و شناخت بهتر مشتریان شما کمک می کند و در ادامه به داشتن کسب و کاری متمرکز بر مشتری به منظور فراهم آوردن خدمات بهتر برای وی می شود.

فروش شریان حیاتی یک کسب‌و‌کار است. چیزی که به شما کمک می‌کند حقوق کارکنان را بپردازید، هزینه‌های عملیاتی را پوشش دهید، موجودی کالای خود را افزایش دهید، محصولات جدید ارائه کرده و سرمایه‌گذاری‌های جدید را به سمت خود جذب نمایید. پیش‌بینی فروش بخش مهمی از برنامه‌ریزی مالی یک کسب‌و‌کار محسوب می‌شود و یک ابزار خود ارزیابی است که از آمار فروش گذشته و حال برای پیش‌بینی هوشمندانه عملکرد آینده استفاده می‌کند.
پیش‌بینی فروش بخش مهمی از برنامه‌ریزی مالی یک کسب‌و‌کار و یک ابزار خود ارزیابی محسوب می‌شود.

Demand Forecasting & Planningبا در دست داشتن یک پیش‌بینی دقیق از فروش می‌توانید برای آینده برنامه‌ریزی کنید. اگر پیش‌بینی فروش شما حاکی از این است که ۳۰ درصد از فروش سالانه شما در ماه دسامبر انجام می‌شود، باید تولید خود در این ماه را بالا برده تا بتوانید با برای مواجه شدن با حجم زیاد تقاضا آماده شوید. همچنین شاید هوشمندانه باشد که برای استخدام فروشندگان فصلی اقدام و کمپین بازاریابی هدفمند را از ابتدای این ماه راه‌اندازی کنید. یک پیش‌بینی فروش ساده می‌تواند شما را از ابعاد دیگر کسب‌و‌کار خود مطلع سازد.از سوی دیگر این پیش‌بینی می‌تواند بخش مهمی از آغاز یک کسب‌وکار جدید باشد. تقریبا تمام کسب‌و‌کارهای جدید به وام‌های بانکی یا سرمایه اولیه برای تهیه محل کار، موجودی، تجهیزات، حقوق کارکنان و بازاریابی نیاز دارند، که برای تامین این سرمایه نیاز به ارائه ارقامی است که نشانگر قابلیت دوام کسب‌و‌کار شما باشد، به عبارت دیگر شما به یک طرح تجاری نیاز دارید که هسته آن را پیش‌بینی منطقی از میزان فروش تشکیل می‌دهد.
هرچه کسب‌و‌کار شما ارتقاء می‌یابد، پیش‌بینی فروش یک ابزار سنجش مهم برای میزان سلامت کسب‌و‌کار محسوب می‌شود. وال‌استریت میزان موفقیت یک شرکت را براساس میزان صحت پیش‌بینی فروش سه ماهه آن می‌سنجد. اگر شرکتی پیش‌بینی کند که در سه ماهه چهارم سال، فروش بالایی دارد اما در عمل تنها به نصف آن مقدار دست ‌یابد، برای سهامداران و سایر ذینفعان به معنی عملکرد بسیار صغیف شرکت و بی‌صلاحیت بودن مدیر آن است. وقتی یک شرکت خصوصی به جذب سرمایه‌گذاری جدید می‌پردازد، پیش‌بینی فروش می‌تواند به عنوان منبعی برای پیش‌بینی بازگشت این سرمایه‌گذاری استفاده شود.
نتیجه کلی پیش‌بینی فروش دقیق، کسب‌وکاری است با بهره‌وری بالا‌تر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، افزایش سود و ارائه خدمات بهتر به مشتریان. اما متدهای استاندارد برای پیش‌بینی فروش کدامند؟ آیا این روند نیاز به کاربرد ریاضیات پیشرفته دارد؟

متدهای پیش‌بینی فروش
نتیجه کلی پیش‌بینی فروش دقیق، کسب‌وکاری است با بهره‌وری بالا‌تر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، افزایش سود و ارائه خدمات بهتر به مشتریان.
برخلاف غالب شرکت های ارایه دهنده خدمات پیش بینی، مهندسی مورد نیاز در این پیش‌بینی در شرکت ما با بهره گیری از الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی انجام میشود .

در اینجا به برخی از اطلاعات مفید برای انجام این محاسبات اشاره می‌شود:
• تعداد فروش هر محصول در هر ماه سال
• تعداد فروش‌هایی که بازگشت داده‌شده یا لغو گردیده
• عوامل خارجی موثر در فروش مانند پیش‌بینی‌های اقتصادی، تغییر در قیمت مواد اولیه، امکان مذاکره مجدد در قرار داد کارکنان و افزایش رقابت.

 

هنگام پیش‌بینی فروش باید چندین فاکتور دیگر را نیز بررسی کرده و درصورت لزوم در محاسبات وارد کنیم:
• قراردادهای فروشی که برای سال‌های آینده تمدید نخواهند شد.
• قراردادهای جدید فروش که در برنامه شرکت قرار دارد.
• پیش‌بینی تحلیل‌گران صنعت درمورد رشد یا کاهش سهم بازار شما در آینده
• پیش‌بینی تحلیل‌گران اقتصادی درمورد افزایش یا کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان بازار شما
• تغییرات سیاسی که می‌تواند بر قراردادهای دولت اثر بگذارد.

برای برآورد فروش آینده، یک شرکت می تواند از یک یا ترکیبی از چند روش پیش بینی فروش استفاده کند. این روش ها بر اساس پاسخ به این سوالات متفاوت اند: مصرف کنندگان چه می گویند، چه می کنند یا چه کرده اند؟ برای بررسی این که مردم چه می گویند از روش های بررسی قصد خریدار، ترکیب نظرات فروشندگان و نظریه کا رشناسی استفاده می شود. برای دست یافتن به اینکه مردم چه می کنند از آزمون های بازار استفاده می شود و برای دست یافتن به این که مردم چه کرده اند، باید به روش های تحلیل سری های زمانی، شاخص های راهنما و تجزیه و تحلیل آماری تقاضا روی آورد. انتخاب بهترین روش بستگی دارد به هدف شرکت از پیش بینی، نوع کالا و موجود بودن اطلاعات و میزان اطمینان به آن ها.
یکی از مشکل‌ترین کار‌ها، پیش‌بینی فروش برای کسب‌و‌کار جدیدی است که هیچ سابقه فروش ثبت‌شده‌ای ندارد. در این مرحله وجود این پیش‌بینی برای جذب سرمایه‌گذار و اثبات صلاحیت برای دریافت وام‌های بانکی لازم است. در این مورد روش استاندارد این است که پیش‌بینی خود را برمبنای عملکرد و اطلاعات ثبت شده کسب‌و‌کارهای مشابهی انجام دهید که محصول مشابه شما را در مکان جغرافیایی و با پایگاه مشتری مشابه ارائه می‌دهند. باید بررسی کرد که حجم فروش ماهانه یا سالانه کسب‌و‌کار مشابه به ازای هر متر از فضای خرده‌فروشی چقدر است و بر این اساس اندازه نسبی فروشگاه خود را تنظیم کرد.

پیش بینی تقاضای بازار

Sales Prediction یکی از وظایف بازاریابی، برآورد تقاضای موجود است. بازاریاب باید درباره سطوح مختلف بازار ، همچون بازار بالقوه ، بازار در دسترس ، بازار در دسترس واجد شرایط ، بازار هدف و بازار تسخیر شده آگاهی داشته باشد.

مدیران بازاریابی در ایفای نقش خود به اندازه گیری میزان تقاضای فعلی و آتی بازار نیازمندند.بازار به عنوان مجموعه ای از مصرف کنندگان بالقوه و واقعی یک کالا تعریف می شود.در یک بازار ، مصرف کنندگان به کالا علاقه مندند ، صاحب درآمدند و به کالا نیز دسترسی دارند . بازاریاب باید درباره سطوح مختلف بازار ، همچون بازار بالقوه ، بازار در دسترس ، بازار در دسترس واجد شرایط ، بازار هدف و بازار تسخیر شده آگاهی داشته باشد.

از آنجایی که روش های کلاسیک مبتنی بر آمار و فرمول های ریاضی برای پیش بینی فروش و تقاضا کارایی نسبی خود را در بازار پر رقابت و پیچیده کنونی از دست داده اند، شرکت رایان نت مفتخر به ارایه خدمات “توسعه مدل های پیش بینی” به طور اختصاصی بر اساس “شرایط کسب و کار و بازار هدف مشتری” باشد، این مدل ها که از الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در کنار روش های کلاسیک آماری استفاده می کنند، قادر به بکارگیری طیف وسیع تری از اطلاعات ورودی ( و نه تنها داده های لیست و ساختار یافته) و ارایه پیش بینی های منطبق با واقعیت با خطای به مراتب پایین تر نسبت به روش های معمول می باشند.

پیش بینی فروش نقش مهمی در موفقیت شرکت شما دارد. بر اساس پژوهش انجام گرفته توسط گروه آبِردین (Aberdeen Group)، در مورد شرکت‌هایی که پیش بینی فروش دقیق و درستی انجام می‌دهند، احتمال افزایش درآمد این شرکت‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد بیشتر است و احتمال اینکه به سهمیه‌ی فروش خود دست بیابند نیز ۷٫۳ درصد بیشتر از سایر شرکت‌هاست. ولی با وجود مزایای فراوان، پیش بینی فروش بسیاری از راهنمایان فروش (sales leaders) چندان به واقعیت نزدیک نیست. در این مقاله راهنمای جامعی را گردآوری کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند پیش بینی فروش قابل اطمینانی انجام بدهید که به‌جای تمایلات و آرزوهای شرکت، مبتنی بر واقعیت‌هاست.

حتما بخوانید: برترین ایده های فروش که شما را در تجارت‌ موفق می‌سازد
تعریف پیش بینی فروش
پیش بینی فروش

در پیش بینی فروش مشخص می‌شود که فروشنده، تیم فروش یا شرکت در دوره‌ی زمانی معین (هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه یا سالانه) چه مقدار فروش خواهد داشت. مدیران با استفاده از پیش بینی فروش هریک از نمایندگی‌های خود برآورد می‌کنند که کل تیم آنها چه میزانی از معاملات را به نتیجه رسانده است. آنها همچنین با استفاده از پیش‌بینی‌های انجام‌شده توسط تیم‌های فروش، میزان فروش کل آن بخش از سازمان را پیش‌بینی می‌کنند. معاون رئیس بخش فروش نیز با استفاده از پیش‌بینی بخش‌های مختلف سازمان، میزان فروش را در کل سازمان پیش‌بینی می‌کند. معمولا این گزارش‌ها در اختیار رهبر شرکت و همچنین اعضای هیئت مدیره و سهام‌داران قرار می‌گیرد.

پیش بینی فروش به شما امکان می‌دهد که مشکلات بالقوه را در زمانی که هنوز می‌توانید از آنها اجتناب کنید یا شدت آنها را کاهش بدهید، شناسایی کنید. برای مثال اگر متوجه شوید که میزان فروش تیم شما ۳۵ درصد زیر سهمیه‌ی فروش تعیین‌شده است، می‌توانید بفهمید که چه مشکلی وجود دارد و آن را اصلاح کنید؛ شاید رقیب شما تخفیف‌های بسیار بالایی به مشتریان ارائه می‌دهد یا طرح جامع فروش جدید شما ناخواسته رفتار نامناسبی را در پیش گرفته است. اگر همین حالا این مشکلات را کشف کنید (به‌جای اینکه در پایان ماه یا فصل به وجود آنها پی ببرید) تأثیر بسیار زیادی بر موفقیت شما خواهد داشت.

پیش بینی فروش در سایر تصمیم‌گیری‌ها از استخدام و مدیریت منابع گرفته تا تعیین هدف و بودجه‌بندی نیز اهمیت دارد. برای مثال فرض کنید که پیش بینی فروش شما افزایش ۲۶ درصدیِ میزان فرصت‌های فروش را نشان می‌دهد. در این شرایط برای همگام شدن با افزایش تقاضا باید نیروی بیشتری استخدام کنید. ولی اگر پیش‌بینی شود که فرصت‌های فروش کاهش پیدا می‌کند، باید استخدام نیروی بیشتر را متوقف کنید و در عین حال به بالا بردن میزان سرمایه‌گذاری بر بازاریابی و آموزش مشتری‌یابی برای نمایندگی‌های خود نیز توجه کنید.

به علاوه، پیش بینی فروش ابزار انگیزشی قدرتمندی نیز به‌شمار می‌رود. برای نمونه، هر هفته می‌توانید پیش بینی فروش سه‌ماهه‌ی خود را به‌روز کنید تا متوجه شوید که آیا تیم فروش شما در مسیر درست دستیابی به اهداف خود قرار دارد یا خیر. همچنین هر روز می‌توانید بر اساس یک برنامه‌ی عملکردی برای هریک از نمایندگی‌های فروش خود، پیش‌بینی‌هایی را انجام بدهید تا مطمئن شوید که آن نمایندگی از برنامه عقب نمانده است.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد پیش بینی فروش باید به یاد داشته باشید این مسئله است که پیش بینی فروش ارزشمند،‌ الزاما کامل و بی‌نقص نیست. پیش بینی فروش شما در بیشتر موارد (اگر نگوییم همیشه)، کمی با نتایجی که به‌دست می‌آورید متفاوت است. البته به‌دست آوردن نتایجی که تا حد زیادی نادرست باشد، مشکل‌ساز است ولی اگر از داده‌های درستی استفاده کنید و روش مناسبی را انتخاب کرده باشید (که در قسمت‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت)، پیش بینی فروش به شما کمک می‌کند تا هم در برنامه‌ریزی و هم در تحقق رشد، موفق عمل کنید.

موارد موردنیاز برای پیش بینی فروش
آنچه برای پیش بینی فروش نیاز دارید

پیش بینی فروش درست به موارد زیر نیاز دارد:

سهمیه‌های فروش فردی و تیمی: برای سنجش عملکرد به تعریفی عینی‌ از «موفقیت» نیاز دارید؛
وجود فرایند فروش مستند و ساختاریافته: اگر نمایندگی‌های شما به‌طور مستمر از مراحل و فرایندهای مشابهی استفاده نکنند، نمی‌توانید احتمال به نتیجه رساندن یک فرصت فروش را پیش‌بینی کنید؛
وجود تعاریف استانداردی از فرصت فروش، سرنخ‌ها، مشتری احتمالی و نهایی کردن فروش: باید در مورد چگونگی محاسبه و در نظر گرفتنِ سرنخ‌هایی (lead یا سرنخ، شخص یا شرکتی که به محصول یا خدمات علاقه نشان داده است) که وارد قیف فروش و از آن خارج می‌شوند، میان همه توافق وجود داشته باشد؛
مدیریت ارتباط با مشتری (CRM): نمایندگی‌ها برای ردیابی فرصت‌های فروش، به پایگاه داده‌ای نیاز دارند تا بتوانند پیش‌بینی‌های نزدیک و دقیقی را به شما ارائه بدهند.
پاسخگویی: وقتی فروشنده‌ای پیش‌بینی درستی ارائه نمی‌دهد آیا مسئله را پیگیری می‌کنید تا دلیل آن را بفهمید؟ اگر نه با عدم پیگیری خود به همه نشان می‌دهید اهمیتی ندارد که پیش‌بینی‌های آنها بر اساس واقعیت باشد.
حتما بخوانید: چطور میزان فروش حضوری را بیشتر کنیم؟
عوامل معمول تأثیرگذار بر پیش بینی فروش
به عوامل زیر توجه کنید، زیرا در پیش‌بینی خود باید آنها را در نظر بگیرید:

عوامل درونی
استخدام‌ها و اخراج‌ها: وقتی فروشندگان شرکت شما را ترک می‌کنند (چه کار در شرکت شما را رها کرده باشند و چه بازنشسته شده باشند) درآمد شرکت کاهش می‌یابد، مگر اینکه روندی مستمر از استخدام‌های بالقوه داشته باشید. اگر تعداد قابل توجهی از نمایندگی‌ها به‌طور هم‌زمان به تیم شما ملحق شوند، پیش بینی فروش شما باید جهش بزرگی را در کسب‌و‌کار نشان بدهد.

تغییر سیاست: طرح جامع فروش خود را بدون تطبیق دادن با پیش بینی فروش خود تغییر ندهید. برای نمونه اگر در صورت انصراف مشتری از خرید ظرف مدت ۴ ماه، کمیسیون پرداخت‌شده به نمایندگی فروش را پس می‌گیرید، درآمدتان کاهش خواهد یافت زیرا نمایندگی‌ها محصول و خدمات شما را فقط به مشتریان احتمالی‌ای می‌فروشند که تا ۴ ماه آینده خرید خود را لغو نکنند. ولی در سه‌ماهه‌ای که در آن مشتریان بسیار کمتری از خرید خود منصرف می‌شوند، سود شما افزایش می‌یابد.

یا شاید به نمایندگی‌های خود گفته باشید که پس از پانزدهم هر ماه نمی‌توانند به مشتریان تخفیف بدهند. در این حالت شاهد افزایش شدید میزان فروش‌های نهایی‌شده در ۲ هفته‌ی اول هر ماه خواهید بود و در ۲ هفته‌ی آخر، میزان فروش کمتر از میزان عادی خواهد بود.

تغییر منطقه: آشنا شدن نمایندگی‌ها با منطقه‌ای جدید و ایجاد کردن قیف فروش به زمان نیاز دارد. بنابراین میزان فروش‌های نهایی‌شده پیش از بهبود دوباره‌ی کسب‌و‌کار شما کاهش خواهد یافت (البته با فرض اینکه مناطق جدید را درست انتخاب کرده باشید).

عوامل بیرونی
تغییرات رقابتی: بدون تردید آنچه رقبای شما انجام می‌دهند، بر میزان موفقیت شما تأثیر خواهد گذاشت. برای نمونه اگر شرکتی که در همان حوزه‌ی فعالیت شما کار می‌کند، قیمت محصولات خود را کاهش دهد، نمایندگی‌های شما نیز باید تخفیف‌های بیشتری در نظر بگیرند یا با خطر از دست دادن کسب‌و‌کار خود مواجه شوند. از سوی دیگر اگر شرکتی از حوزه‌ی کسب‌و‌کار شما خارج شود، با افزایش میزان تقاضا مواجه خواهید شد.

شرایط اقتصادی: وقتی اقتصاد قوی باشد، خریداران نیز تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری در کسب‌و‌کار خود دارند. ولی وقتی اقتصاد ضعیف باشد، معمولا چرخه‌ی فروش طولانی‌تر خواهد بود و خریداران برای هریک از خریدهای خود بررسی‌های بیشتری انجام می‌دهند.

تغییرات بازار: شما باید در مورد مشتریان خود اطلاعات کاملی داشته باشید. برای نمونه اگر به هتل‌ها خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهید، باید از پیش‌بینی‌های مربوط به افزایش گردشگری اطلاع داشته باشید.

تغییرات صنعت: اگر برای محصولی که مکمل محصول شماست تقاضای بالایی وجود داشته باشد، فروش محصول شما نیز بالا خواهد رفت. مثلا اگر شما لوازم جانبی خودرو بفروشید، افزایش فروش خودرو موجب افزایش فروش لوازم جانبی آن خواهد شد.

تغییرات قانونی: قوانین و مقررات جدید می‌تواند موجب ایجاد تقاضای بیشتر برای محصولات شما شود یا موجب شود که مشتریان احتمالی تمایلی به خرید محصولات شما نداشته باشند و به‌طورکلی به کسب‌و‌کار شما کمک کند یا به آن صدمه بزند.

تغییرات محصول: آیا محصولی را ارائه می‌دهید که درخواست بالایی برای آن وجود دارد؟ مدل قیمت‌گذاری جدیدی را معرفی کرده‌اید یا محصول یا خدمتی را ارائه می‌دهید که مکمل محصولات یا خدمات موجود است؟ این تغییرات به فروشندگان شما کمک می‌کند تا میانگین ارزش معاملات خود را افزایش بدهند، چرخه‌ی فروش خود را کوتاه‌تر کنند و معاملات بیشتری انجام بدهند.

نوسان فصلی: ممکن است مشتری در زمان‌های خاصی از سال برای خرید از شما تمایل داشته باشد. برای مثال معمولا واحد‌های آموزشی در بهار خریدهای جدید را بررسی می‌کنند و در پاییز تصمیم می‌گیرند چه چیزی بخرند.

حتما بخوانید: آشنایی با انواع تخفیفات در فروش اینترنتی
۵ روش مختلف پیش بینی فروش
همه‌ی روش‌های پیش بینی فروش یکسان نیستند. در ادامه ۵ مورد از رایج‌ترین روش‌ها را بیان می‌کنیم:

۱. پیش‌بینی مراحل فرصت فروش
پیش بینی فروش – قیف فروش

دراین روش مراحل گوناگون فرایند فروشی که معامله در آن قرار دارد، توضیح داده می‌شود. هرچه معامله‌ای در قیف فروش بیشتر پیش رفته باشد، احتمال نهایی شدن و به نتیجه رسیدن فروش نیز بیشتر خواهد بود. برای نمونه ۱۰ درصد احتمال دارد که مشتری احتمالی‌ای که در مرحله‌ی تماس اولیه و تحقیق در مورد محصول قرار دارد، به مشتری شما تبدیل شود ولی کسانی که تا مرحله‌ی نمایش و ارائه‌ی محصول پیش رفته‌اند، به احتمال ۳۰ درصد به مشتری محصول شما تبدیل خواهند شد.

وقتی دوره‌ی گزارش‌دهی موردنظر خود را انتخاب کردید (که معمولا ماهانه، سه‌ماهه یا سالانه است و به طول چرخه‌ی فروش و سهمیه‌ی تیم فروش بستگی دارد) فقط کافی است که ارزش بالقوه‌ی هر معامله را در احتمال نهایی شدن آن ضرب کنید. برای نشان دادن اینکه احتمال نهایی شدن یک معامله‌ی ۱۰۰۰ دلاری ۴۰ درصد است، مبلغ پیش‌بینی شده‌ی شما باید ۶۰۰ دلار باشد.

پس از انجام این کار برای هریک از معاملات در قیف فروش، مقادیر به‌دست آمده را جمع ببندید تا پیش‌بینی کلی خود را به‌دست بیاورید.

درست است که پیش بینی فروش با این روش نسبتا آسان است ولی نتایج به‌دست آمده اغلب نادرست است زیرا در این روش عمر هر فرصت فروش در نظر گرفته نمی‌شود. به بیان دیگر با معامله‌ای که در قیف فروش یکی از نمایندگی‌های شما به مدت ۳ ماه قرار داشته و تضعیف شده است مانند معامله‌ای برخورد می‌شود که فقط یک هفته عمر دارد، زیرا تاریخ‌های نهایی کردن فروش آنها یکسان است. در این حالت شما مجبورید به فروشندگان خود اعتماد کنید و تصور کنید که آنها به‌طور مرتب قیف فروش خود را خالی می‌کنند که البته انجام این کار همیشه امکان‌پذیر نیست.

ممکن است این نوع پیش‌بینی تا حد زیادی بر داده‌های تاریخی تکیه داشته باشد. اگر نحوه‌ی پیام‌رسانی، محصولات، فرایند فروش یا هر متغیر دیگری را تغییر بدهید، درصد احتمال نهایی شدن معاملات نیز تغییر خواهد کرد و اگر داده‌های زیادی برای پیش‌بینی نداشته باشید، باید بر اساس حدس و گمان عمل کنید.

حتما بخوانید: چگونه فروشنده موفقی باشیم؟
۲. پیش‌بینی بر اساس طول چرخه‌ی فروش
پیش بینی فروش بر اساس طول چرخه فروش

در این روشِ پیش‌بینی، از عمر هر فرصت فروش برای پیش‌بینی زمان نهایی شدنِ آن معامله استفاده می‌شود. برای نمونه اگر چرخه‌های فروش به‌طور میانگین ۶ ماه طول بکشند و فروشنده به‌مدت ۳ ماه بر روی یک حساب کار کرده باشد، ممکن است پیش‌بینی شما نشان دهد که احتمال نهایی شدن آن معامله ۵۵ درصد است.

از آنجا که این روش به‌جای بازخورد نمایندگی‌ها صرفا بر داده‌های عینی تکیه دارد، احتمال کمتری وجود دارد که پیش‌بینی انجام‌شده بیش‌ از‌ حد خوش‌بینانه باشد. فرض کنید فروشنده‌ای برای نمایش محصول به یک مشتری احتمالی (پیش از آنکه مشتری آمادگی داشته باشد) جلسه‌ای ترتیب می‌دهد. ممکن است فروشنده به شما بگوید مشتری احتمالی به خرید محصول نزدیک شده است، ولی بر اساس محاسبات این روش مشخص می‌شود که بعید است مشتری احتمالی این محصول را خریداری کند، زیرا فقط چند هفته‌ی پیش گفت‌و‌گو با فروشنده را شروع کرده است.

به علاوه این روش چرخه‌های فروش متفاوتی را شامل می‌شود. ممکن است که یک سرنخ معمولی تقریبا ۶ ماه زمان نیاز داشته باشد تا از شما خرید کند، ولی مشتریانی که از طریق بازاریابی ارجاعی به شما مراجعه می‌کنند، معمولا صرفا پس از یک ماه از شما خرید می‌کنند و ممکن است سرنخ‌هایی که به واسطه‌ی نمایشگاه‌های تجاری به شما مراجعه کرده‌اند برای خرید از شما به تقریبا ۸ ماه زمان نیاز داشته باشند. شما می‌توانید برای هر نوع معامله میانگین طول چرخه‌ی فروش مربوط به آن را در نظر بگیرید.

برای به‌دست آوردن نتایج درست باید به دقت بررسی کنید که مشتریان احتمالی چگونه و چه زمانی به قیف فروش فروشندگان شما وارد می‌شوند.

اگر مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) با نرم‌افزار بازاریابی و همچنین تعاملات ورود به سیستم خودکار سازگاری نداشته باشد، نمایندگان شما زمان زیادی را صرف وارد کردن داده‌ها به‌صورت دستی خواهند کرد.

حتما بخوانید: فروش استقراضی چیست و چگونه از آن استفاده می‌شود؟
۳. پیش‌بینی شهودی
بعضی از مدیران فروش صرفا از نمایندگی‌های خود می‌خواهند که احتمال نهایی شدن فروش را برآورد کنند. ممکن است فروشنده بگوید: «من مطمئن هستم که آنها ظرف ۱۴ روز از ما خرید خواهند کرد و ارزش این معامله X خواهد بود.» از یک سو در این روش نظرات کسانی در نظر گرفته می‌شود که بیش از همه به مشتریان احتمالی نزدیک هستند، یعنی فروشندگان. ولی از سوی دیگر معمولا نمایندگی‌ها خوش‌بین هستند و برآوردهای بیش از حد سخاوتمندانه ارائه می‌دهند. به علاوه هیچ راه سنجشی برای تأیید ارزیابی آنها وجود ندارد. برای اینکه مدیر فروش متوجه شود که آیا مشتری احتمالی به همان اندازه‌ای که فروشنده ادعا کرده است به نهایی کردن فروش نزدیک است، باید به تماس‌های فروشنده گوش بدهد، جلسات او را پیگیری کند و مکاتبات او را بخواند. البته این روش در مراحل اولیه‌ی شروع به کار شرکت یا ارائه‌ی محصول و زمانی که تقریبا هیچ اطلاعات تاریخی‌ای وجود ندارد، روش ارزشمندی است.

۴. پیش‌بینی تاریخی
پیش بینی فروش بر اساس اطلاعات تاریخی و سابقه ای

روشی سریع و غیردقیق برای پیش‌بینی میزان فروش در مدت یک‌ماه، سه‌ماه یا یک سال، توجه کردن به دوره‌ی زمانی مشابه و داشتن این فرض است که نتایجی که به‌دست می‌آورید مساوی یا بزرگ‌تر از نتایج دوره‌ی مشابه خواهد بود. برای نمونه، اگر در ماه اُکتبر میزان فروش تیم فروش شما در مجموع ۸۰ هزار دلار درآمد تکرارشونده‌ی ماهیانه (monthly recurring revenue, MRR) ایجاد کند، فرض می‌کنید که در ماه بعدی یعنی در ماه نوامبر نیز ۸۰ هزار دلار یا بیشتر فروش خواهد داشت.

شما می‌توانید با اضافه کردن رشد تاریخی خود این پیش‌بینی را پیچیده‌تر کنید. فرض کنید که به‌طور مستمر فروش خود را به میزان ۶ تا ۸ درصد در هر ماه افزایش داده‌اید. در این‌صورت برآورد محافظه‌کارانه برای ماه نوامبر، کسب ۸۴,۸۰۰ دلار خواهد بود.

ولی این روش چند مشکل دارد. نخست اینکه در این روش نوسان فصلی در نظر گرفته نمی‌شود. برای مثال اگر در ماه نوامبر کل آن صنعت فروش خوبی نداشته باشد، ممکن است که در نهایت میزان فروش و درآمد تکرارشونده‌ی ماهیانه‌ی شما فقط ۷۰ هزار دلار باشد.

دوم اینکه در این روش تقاضای خریدار ثابت در نظر گرفته می‌شود و اگر اتفاقی خارج از حالت معمول رخ بدهد، این مدل کارایی نخواهد داشت.

در نتیجه تقاضای تاریخی باید به‌عنوان معیار پیش بینی فروش در نظر گرفته شود نه پایه و اساس آن.

حتما بخوانید: تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی در سرمایه‌گذاری دارد؟
۵. تجزیه‌و‌تحلیل چندمتغیره
در پیچیده‌ترین روش پیش بینی فروش از تجزیه‌و‌تحلیل پیشگویانه استفاده می‌شود که شامل چند مورد از عوامل ذکرشده است؛ عواملی مانند میانگین طول چرخه‌ی فروش، احتمال نهایی شدن فروش بر اساس نوع فرصت فروش و عملکرد هریک از نمایندگی‌ها.

به‌عنوان مثالی ساده برای نشان دادن مطلب، فرض کنید ۲ نماینده دارید که هریک بر روی یک حساب کار می‌کند. نماینده‌ی اول جلسه‌ای با بخش خرید دارد که روز جمعه برگزار خواهد شد، درحالی‌که دومین نماینده به‌‌تازگی محصول را به کمیته‌ی خرید نشان داده است. بر اساس درصد موفقیت نخستین نماینده برای این مرحله از فرآیند فروش همراه با اندازه‌ی معامله‌ی پیش‌بینی‌شده که نسبتا بزرگ است و تعداد روزهای باقی‌مانده در این سه‌ماهه، احتمال نهایی کردن فروش در این دوره توسط او ۴۰ درصد است. در نتیجه پیش‌بینی شما ۹,۶۰۰ دلار خواهد بود. نماینده‌ی دوم در مراحل ابتدایی‌تری از فرآیند فروش قرار دارد ولی معامله‌ای که انجام می‌دهد کوچک‌تر است و نرخ نهایی کردن فروش او بالاست. او نیز ۴۰ درصد احتمال دارد که معامله را نهایی کند و در نتیجه پیش‌بینی شما ۶,۸۰۰ دلار خواهد بود. با ترکیب کردن این ارقام به پیش بینی فروش سه‌ماهه‌ی ۱۶٫۴۰۰ دلار خواهید رسید.

این پیش‌بینی معمولا بیشترین درستی و دقت را دارد ولی نیازمند راه‌حل تحلیلی پیشرفته‌ای است؛ یعنی اگر بودجه‌ی اندکی داشته باشید، انجام آن همیشه امکان‌پذیر نیست. به علاوه در این روش پیش‌بینی به داده‌های تمیزی نیاز دارید؛ اگر نمایندگی‌های شما به ردگیری روند پیشرفت معاملات و فعالیت‌های خود متعهد نباشند، هر قدر هم که نرم‌افزار شما عالی باشد، نتایج درستی به‌دست نخواهید آورد.

حتما بخوانید: عمده فروشی چیست و در کسب‌و‌کارهای اینترنتی چه جایگاهی دارد؟
قالب پیش بینی فروش
قالب پیش بینی فروش

تم مشترکی که در تمام روش‌های پیش بینی فروش وجود دارد، داده و اطلاعات است. حتی کم‌دقت‌ترین روش‌های پیش‌بینی (مانند مورد سوم: پیش‌بینی شهودی) نیز بر دانستن این مسئله تکیه دارد که چه تعداد فرصت در قیف فروش هریک از نمایندگی‌ها وجود دارد و احتمال نهایی شدن آنها چقدر است.

برای اطلاع داشتن از تمام این جزئیات می‌توانید از یک الگوی پیش بینی فروش رایگان استفاده کنید. ما یک ردیاب قیف فروش ایجاد کرده‌ایم که شامل موارد زیر است:

صفحه‌ی گسترده‌ای برای ردیابی اینکه نهایی شدن کدام معاملات در این ماه قطعی، محتمل، بالقوه و غیرمحتمل است؛
پیش‌بینی درآمد ماهانه‌ای که به‌طور خودکار با اطلاعاتی که در صفحه گسترده‌ی اول وارد می‌کنید، به‌روز می‌شود؛
ردیاب اهداف سالانه‌ برای اینکه بتوانید بر پیشرفت خود نظارت داشته باشید.
این قالب پیش بینی فروش برای زمانی که تازه کار خود را شروع کرده‌اید ایده‌آل است ولی اگر شرکت شما سابقه‌ی بیشتری دارد، به‌جای آن از CRM استفاده کنید. CRM تمام موارد بالا را به‌تنهایی محاسبه می‌کند و نیازی نیست که به خود هیچ زحمتی بدهید.

می‌توانید از CRM رایگان HubSpot استفاده کنید. این CRM علاوه بر اینکه درآمد واقعی و پیش‌بینی‌شده‌ی شما را پیگیری می‌کند، هرگونه تعامل با مشتریان احتمالی (از طریق ایمیل، تماس تلفنی و رسانه‌های اجتماعی) را به‌صورت خودکار ثبت می‌کند و توانایی شما را در سنجش احتمال نهایی شدن هر معامله افزایش می‌دهد.

با داشتن استراتژی دقیق و فکرشده‌ای برای پیش بینی فروش، برای هر آنچه ممکن است در آینده رخ بدهد، آمادگی خواهید داشت.

پیش‌بینی‌ های فروش محصولات جدید، مهم و در عین حال وظیفه‌ای سنگین می‌باشد. در حالی که برخی ابداعات، بازارهای در حال رشد را تسخیر می‌کنند و ثروتمندان بیشماری را به وجود می‌آورند، برخی دیگر مطلقاً نمی‌توانند حتی در یک بازار، موفقیت کسب کنند.

روش های پیش بینی فروش :
مدل‌های مفید زیادی برای پیش‌بینی فروش محصول جدید پیشنهاد می‌گردد. برخی از این روش‌های ویژه عبارتند از:

گروه‌های خاص
بررسی‌های رسمی در خصوص مشتریان
آزمون‌های مفهومی
روش دلفی
ارزیابی نظر کارشناسان
مصاحبه با کادر فروش
قضاوت‌های مدیریت و هدایت‌های مشتری.
این روش‌ها به خصوص در ابتدای فرآیند نوآوری، قبل از آن که اطلاعات فروش‌های واقعی به دست آید، مفید واقع می‌شوند.

روش های پیش بینی فروش
روش های پیش بینی فروش
دیگر روش‌‌های پیش‌بینی فروش در مراحل بعدی فرآیند نوآوری استفاده می‌شود. زمانی که یک محصول یا خدمات در بازار جایی باز کرده است، می‌توان از روش‌های ذیل استفاده کرد:

آزمون میدانی
تحلیل سری‌های زمانی
معرفی یک کالای تجاری به یک بازار محدود
منحنی رشد
تعمیم مدلِ توزیع
بازارهای شبیه‌سازی شده
آزمون مدل‌های محصول جدید مانندبازاریابی با استفاده از تحلیل شبکه‌ای
یکی از مشکلات کلیدی که در مدل‌های پیش‌بینی فروش محصول جدید با آن رو به رو هستیم، وجود تعداد فراوانی از مدل‌های پیش‌بینی است که معیارهای اندکی در انتخاب مؤثرترین آنها برای یک استفاده خاص وجود دارد. احتمالاً هنوز هم انتخاب مدل بیش از هر چیز به ویژگی‌های بازار و محصول وابسته است.

در صنایع با فناوری پیشرفته مانند رایانه‌ها و ارتباطات راه دور، تغییر سریع است، معرفی محصول از سرعت بالایی برخوردار می‌باشد، تعداد این معرفی‌ها فراوان است و مجموعه اطلاعات مفید اغلب کم هستند یا اصلاً وجود ندارند. به علاوه از آنجا که نوآوری‌ها ماهیتشان به طور ریشه‌ای جدید می‌باشد، پذیرش آنها توسط مشتری به زمان نیاز دارد. منطقی به نظر می‌رسد که انتظار داشته باشیم که همه مدل‌های پیش‌بینی فروش محصول جدید صرف نظر از ویژگی‌های محصول و بازار، از کارآیی مساوی برخوردار باشند.

مسئله پیچیده دیگری که در فرآیند انتخاب با آن رو به رو هستیم، تشخیص تفاوت بین کالاهای مصرفی و صنعتی می‌باشد. دالریپل خاطر نشان می‌کند که:

به طور قابل ملاحظه‌‌ای برآورد بازار بالقوه و پیش‌بینی فروش محصولات با فناوری پیشرفته در کالاهای صنعتی نسبت به کالاهای مصرفی مشکل‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

question