cms اختصاصی یا وردپرس

طراحی سایت با CMS اختصاصی یا وردپرس، کدام بهتر است؟

 

طراحی سایت با CMS اختصاصی یا وردپرس کدام را انتخاب کنیم؟ اولین سوال بعد از تصمیم‌گیری برای روی آوردن به ساخت یک کسب و کار به صورت دیجتالی است. اما واقعا هر کدام چه مزیت‌ها و معایبی دارند. در این مقاله سعی دارم شما را با ویژ‌گی‌های این نوع سایت‌سازها بیشتر بپردازم. البته ما در تیم مدیر آینده فعالیت می‌کنیم. پس ما به منافع شما بیشتر فکر می‌کنیم. اما همین ابتدای صحبت‌هایم اعلام می‌کنم که سه درصد از ایده‌ها، محصول و خدمات حتما باید سراغ سایت‌سازهای اختصاصی بروند. برای بقیه ایده‌ها به هیچ عنوان نیاز نیست که چنین ریسک و هزینه‌های زیادی را بپذیرند.

گفتن این حرف باعث می‌شود که خودم درآمد زیادی را از دست بدهم. ولی ما درتیم مدیر آینده به دنبال تاثیرگذاری و صداقت در انجام برون‌سپاری کارها به ما هستیم. اما اگر به این موضوع همچنان شک دارید، حتما این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید.

مسلما هر کدام از این سیستم مدیریت محتوا داینامیک اختصاصی و عمومی مزایا و معایب خودشان را دارند. هدف از نگاشت این مقاله جلب توجه شما به این نکته است که شما با سرمایه‌گذاری زیادی نمی‌توانید به موفقیت بیشتری دست یابید. بلکه لزوم توجه به این مفهوم را قبل از همه چیز باید جلب کنم که کسب و کار چیست؟ اگر مجموعه ای مثل آپارات فقط یکی از کسب و کارهای مرتبط با برادارن شکوری مقدم هست. پس نمی‌توانیم بگوییم که آقای جواد شکوری مقدم یکی از کسب و کارهاش آپارات هست.

پس در نتیجه شما نباید این مفهوم را با شغل داشتن یکی بدانید. یعنی هر فردی می‌تواند با ساخت یک کسب و کار در کنار آن کسب و کارهای دیگری را هم ایجاد نماید. مدیر آینده هم یکی از کسب و کارهاش این سایت است که به شما کمک می‌کند در این راستا و هدف موفق شوید.

 

نگاه به تیم سازنده و توسعه دهنده وردپرس و CMS اختصاصی مدیر آینده

من برای اینکه همکاران از این نوع بررسی ناراحت نشوند، CMS تیم مدیر آینده را که تسلط بیشتری به آن دارم را در اینجا بررسی می‌کنیم. ما در شروع که حدودای ۸۹ تا ۹۲ فقط من و بهترین دوست و همکارم شروع به طراحی آن کردیم که الان به جز من ۵ نفر دیگر هم روی توسعه این پروژه داریم فعالیت می کنیم. در این مدت فقط تونستیم ۵ نسخه از آن را تکمیل نماییم. ولی تیم توسعه دهنده وردپرس در حال حاضر از ۴۲ نفر افراد حرفه‌ای به همراه مت مولونوگ آن را توسعه می‌دهند که فعالیت جدی و اصلی آن‌ها از سال ۲۰۰۳ به بعد شروع شده است.

در نسخه اول بیش از ۲۰۰ باگ را ما در طی چندین ماه یافتیم و ارتقا دادیم. وردپرس به دلیل اینکه افراد زیادی روی امنیت آن کار می‌کنند، همه این باگ‌ها سریعتر شناسایی و سریعتر هم رفع می‌گردد. الان ببینید که چندین بار آن‌ها در طول یک سال نسخه جدیدی را ارایه می‌دهند. یک موضوع مهم بحث داوطلبانه بودن توسعه وردپرس هست که خیلی از افراد در کنار تیم اصلی وردپرس دارند فعالیت می‌نمایند.

این موضوع اعتبار زیادی را به وردپرس می‌دهد. چون مجموعه مدیر آینده برای جذب و آموزش و نگهداری از منابع نیروی انسانی خود باید هزینه زیادی بپردازد. از آن گذشته افراد متخصص خیلی کمی در اینجا هست که حتی اگر هم بخواهید ریسک کنید و ان‌ها را آموزش بدهید. متاسفانه شما را خیلی سریعتر از آنچه که فکر کنید به سمت شرکت‌های بزرگتر ترک خواهند کرد. البته افراد کمی مثل این تیم ۶ نفره ما اینقدر مسئولیت پذیر و دلسوز برای کشورشان هست که سختی و مشکلات این کار را بپذیرند.

 

طراحی سایت با CMS اختصاصی یا وردپرس

 

البته این نکته را باید متذکر شوم که ما در طول این سال‌‌ها خیلی پیشرفت کردیم. نگاه مهندسی نوین داده‌ها و استخراج آن‌ها را به مرور در تیم‌مان توسعه دادیم. بهترین روش برای اینکه بتوانیم ایده‌های خاصی را پیاده‌سازی کنیم. دیگر نمی‌توانید روی وردپرس حساب کنید. چون همگام سازی یا سینک کردن یک افزونه با هسته وردپرس مقرون به صرفه نخواهد بود. در کمتر از یک درصد ایده‌های استارتاپی هم باید خودتان یک تیم حرفه‌ای از توسعه‌دهندگان را در کنار هم جمع کنید.

البته بعد از سال ۹۲ و ۴ سال تجربه به این نتیجه رسیدم که ما اگر پروژه‌ای را در راستای طراحی cms اختصاصی هم قبول کنیم. باید بعد از بررسی ایده، از ابعاد مختلف و تحقیقات بازاریابی آنلاین و آفلاین، مصاحبه‌ با مخاطبان این مارکت باید کاملا منسجم و اختصاصی برای آن از همان ابتدا توسعه داده شود. یعنی یک نسخه را نمی‌توان برای همه کسب و کارها پیچید. این را بعد از چند پروژه ابتدایی کاملا درک کردم. حتی کاملا در گزینش برخی افراد هم برای CMS مدیر آینده اشتباه کرده بودیم.

یعنی نباید به این افراد پیشنهاد CMS اختصاصی می‌دادیم. چون این افراد یک سرمایه محدودی دارند که اگر صرف مارکتینگ و برندینگ آن‌ها ما می‌کریدم خیلی بهتر به آن‌ها کمک می‌کردیم. از اوایل سال ۹۳ به بعد با حساسیت بیشتری پروژه‌ها را بررسی می‌کردیم و افتخار هم می‌کنیم که با بررسی‌های انجام شده کمک کردیم تا افراد از ضررهای مالی دور باشند. یک چسم انداز متفاوتی را در این کسب و کارهای کوچک ایجاد کنیم.

چون ما علاوه بر طراحی اپلیکیشن و سایت به دیجیتال مارکتینگ به صورت حرفه‌ای می‌پردازیم. همین موضوع باعث شد که تمام توان‌مان را روی ایده‌های دیجیتال مارکتینگ برای ۹۷ درصد کسب و کارها بگذاریم. فقط برای ۳ درصد از این مخاطبان و حتی کمتر پیشنهاد CMS اختصاصی را بدهیم. البته ما حتی در مبحث CRM هم باز متناسب با مشتریان‌مان پیشنهادهایی را ارایه می‌دهیم. در برخی موارد به جای استفاده از نرم‌افزارهایی با هزینه ماهیانه ما با اسکریپت نویسی آن را روی اکسل پیاده‌سازی می‌کنیم.

شما در هر مسیر، جایگاه و مارکتی که در حال حاضر دارید؛ باید اقدامات مناسب را انجام دهید. متاسفانه ما کلی هزینه‌ می‌کنیم، که یک ایده‌ای را اجرایی کنیم که خودمان دوستش داریم. ولی این دید و نگرش به کسب و کار یقینا اشتباه است. نگاهم در مدیر آینده، این است که اگر هزینه‌ای برای یک موضوع هر کسب و کاری می‌پردازد. در واقع در کل یک جامعه و محیط تاثیر می‌گذارد.

منظورم به هیچ عنوان این نیست که ما ایده‌های را تست نکنیم. مسلما در حال حاضر از ۱۰۰ تا ایده ۳ تا پنج ایده جواب بگیرد. اما موضوع این است که شما بدون بررسی بازار هدف یک محصول و تطبیق آن با مشکل و نیاز مشتری بخواهید آن را اجرایی نمایید.

در ۹۷ درصد ایده‌هایی که به ما در مشاوره‌ها و آموزش‌ها مراجعه می‌کنند به هیچ عنوان نیازی به cms اختصاصی با هزینه‌های بالایی را بپردازند. یک نکته دیگر خیلی از SME یا کسب و کارهای کوچک هیچ نیازی به بیش از ۵ نفر که در طول ۸ سال تجربه کردم ندارند. این اشتباه محض است که بخواهید هر مشکلی را با جذب نیروی جدید حل نمایید.

پس مورد آخری که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که شما برای حتی ساخت یک افزونه خاص در وردپرس یا تغییرات مناسب در سایت‌تان فقط به یک نفر متخصص وردپرس نیاز خواهید داشت که به php، وب‌سرور، دیتابیس که زبان‌های back-end و به زبان‌های Html، CSS، javascript و برخی فریمورک‌ها برای سریعتر شدن روند تکمیل پروژه مسلط باشد.

پس از این به بعد تا آنجا که می‌توانید هزینه‌های زیادی را به پیکره کسب و کارتان تحمیل نکنید. البته بارها این موارد با دوستانی که در ارتباط هستیم متذکر شدم. پس شما فرآیند تصمیم‌گیری در مدیریت یک کسب و کارهای مختلف را به خوبی باید تسلط یابید. تا از هزینه‌های تحمیل شده از سوی دیگران را بتوانید کنترل نمایید. البته خیلی از دوستان عزیز را من بارها گفتم بعد از چندین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون هزینه کردند؛ در نهایت به سیستم مدیریت محتوای وردپرس روی آوردند.

 

سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

 

یعنی کل این مقاله را به این خاطر مطرح کردم؛ که اگر این افراد به جای اینکه بیش از چندین ده میلیون تومان را صرف هزینه‌های پرستیژ کاری‌شان نمی‌کردند. مطمئنم که ما می‌توانستیم فرصت‌های خوبی را برای جامعه، شهر و تیم‌مان بسازیم. بیافرینیم. ۱۰۰ مورد را از نزذیک دیدم که در نهایت هم نتوانستند از عهده هزینه‌های تیم داری در ابتدای مسیر بربیایند.

 

طراحی سایت با CMS اختصاصی یا وردپرس از لحاظ سئو(SEO)

سایت هایی که CMS عمومی دارند تقریبا عالی و بر مبنای سئو طراحی شده اند ( مگر آنکه طراح سایت ناشی باشد و تخریبی انجام دهد ). CMS های عمومی برای سئو بسیار مقرون به صرفه تر هستند. افزونه های عمومی خوبی برای آنها ساخته شده است و به قیمت های بسیار ارزانی فروخته میشود.

اما CMS های اختصاصی باید زیر نظر یک کارشناس سئو تولید شوند. شاید شما ندانید که یک برنامه نویس backend قاعدتا هیچ چیزی از سئو نمیداند. کمتر شرکتی هست که برنامه نویس backend و UI کار در آن شرکت زیر نظر یک کارشناس سئو فعالیت کند. به طور کلی سایت هایی که CMS اختصاصی دارند عموما ضعف اصولی در زمینه سئو دارند و از آنجایی که به کسی اجازه دسترسی به کد های سایت را نمیدهند و خودشان نیز کارشناس متخصص سئو نیستند هرگز مشکل سایت حل نمیشود. البته همه شرکت های طراحی سایت مدعی بالاترین دانش سئو و طراحی سایت هستند. در این زمینه باید از ابزار گوگل برای بررسی نمونه کارهایشان استفاده کنید.

زمان اجرا

اگر CMS اختصاصی قبلا آماده شده باشد زمان اجرای پروژه با CMS اختصاصی و زمان اجرای پروژه با CMS عمومی یکسان است. اما اگر پروژه شما نیاز به یک CMS اختصاصی داشته باشد که سناریو آن آنقدر خاص باشد که آن شرکت نمونه اش را نداشته باشد، بسته به سناریو زمان خواهد برد. ضمنا توجه داشته باشید که سناریو های خیلی خاص بهتر است فقط با CMS اختصاصی اجر شوند.

انعطاف پذیری
انعطاف پذیری CMS های عمومی بسیار بالاتر از CMS های اختصاصی است. در جوملا و وردپرس با چند کلیک میتوان ماژول هارا جابجا کرد یا استایل کل سایت را تغییر داد. اما در CMS های اختصاصی هر تغییر ممکن است نیاز مند بازسازی وب سایت باشد.

امنیت
اگر CMS های عمومی را دائما آپدیت کنید، امن ترین CMS را خواهید داشت. اما اگر آپدیت نکنید بزرگترین حفره ها در سایت شما پدیدار خواهند شد. در مورد CMS های اختصاصی نیاز به آپدیت منظم نیست. اما مسئله امنیت در CMS اختصاصی مقوله ای نیست که بتوان در این مقاله در باب آن صحبت کرد.

هزینه نگهداری و پشتیبانی
هزینه نگهداری و پشتیبانی CMS های عمومی زمانی زیاد میشود که بخواهید یک آپدیت اساسی داشته باشید. معمولا آپدیت های اساسی برای جوملا و وردپرس ، دو سالی یک بار اتفاق می افتد که هزینه آن ممکن است تا دو میلیون تومان هم براورد شود.

به طور کلی هزینه نگهداری سی ام اس های عمومی و اختصاصی هر دو ناچیز است. CMS اختصاصی را فقط شرکت سازنده میتواند پشتیبانی دهد اما CMS عمومی را تقریبا هر طراحی توان پشتیبانی دارد.

اگر مشکلی برای یک سایت پیش نیاید، سالانه حدود کمتر از ۵۰۰ هزار تومان هر وبسایت هزینه نگهداری و پشتیبانی و هاستینگ خواهد داشت.

 

cms اختصاصی یا cms وردپرس

هزینه طراحی و اجرا
هزینه طراحی یک سایت با CMS اختصاصی از ۱ برابر تا ۱۰۰ ها برابر یک CMS عمومی تعریف میشود. نکته اینجاست که طراحی UI هر دو نوع CMS به یک اندازه زمان و انرژی میبرد. آن چه باعث افزایش یا کاهش هزینه میشود مربوط به کد backend است.

Backend برای CMS های عمومی مانند جوملا از قبل ساخته شده است و شما پولی برای آن نمیدهید. یک بسته نصبی است که توسط طراح وب نصب و آماده بهره برداری میشود. اما برای CMS اختصاصی باید کد شود. یا قبلا شرکت طراح سایت آن را ساخته است که برای هر سایتی یک بار فقط آن را بهینه میکند یا برای اولین بار میخواهد برای پروژه شما آن را بسازد که قطعا بسته به سناریو پروژه شما برایتان هزینه تعریف خواهد کرد. معمولا هزینه یک CMS اختصاصی از ۱۰ میلیون تومان آغاز میشود و در مورد سایت هایی مانند digikala تا بیش از یکصد میلیون تومان هم افزایش میابد. البته هستند کسانی که مدعی طراحی سایت های بزرگی مانند دیجیکالا هستند آنهم با مبالغ زیر ۱۰ میلیون تومان. البته بوده است پروژه های بسیار کوچکی با با ۴ میلیون تومان هم با CMS اختصاصی تهیه شده اند. اما CMS های عمومی با توجه به طراحی قالب اختصاصی یا خرید قالب عمومی هزینه ای بین ۲ تا ۱۰ میلیون تومان دارند. این اعداد و ارقام مربوط به هیچ شرکت خاصی نیست و پروژه شما باید در زمان تعریف پروژه قیمت گذاری شود. اینها فقط یک حدود قیمت بازار طراحی سایت است.

 

 

بار سمت سرور
لود یا باری که سمت سرور قرار میگیرد در هزینه های سرور نیز اهمیت دارد. در CMS های عمومی تعداد بسیار زیادی فایل وجود دارد که مورد نیاز شما نیست اما چون CMS عمومی است باید این فایل هارا در سرور نگه دارید. تعداد آنها به بیش از چند صد هزار فایل میرسد. به دلیل نوع طراحی این نوع سی ام اس ها، معمولا بار زیادی روی سرور خواهند داشت. اگر بخواهیم ساده بگوییم باید اینطور مطرح کنیم. اگر سایت شما بازدید بسیار بالایی دارد، شما مجبور به تحمل هزینه های زیاد نگهداری سرور برای سایتتان خواهید بود. اگر یک سایت معمولی با بازدید بسیار پایین دارید شاید CMS عمومی برای شما بسیار مناسب باشد.

یکی از رایج ترین اتفاقات این است که یک پروژه پس از بزرگ شدن از CMS عمومی به CMS اختصاصی مهاجرت میکند. مثلا اگر یک سایت خبری پر بازدید روی CMS عمومی مثل جوملا یا وردپرس باشد هزینه سرور(میزبانی) آن بیش از ۴ برابر همان سایت روی یک CMS اختصاصی بهینه شده است.

CMS های عمومی ، برای هر بازدید از سایت، لود چند برابری روی منابع سرور مانند CPU و RAM دارند.

رنکینگ های جهانی
مطابق گزارش های رسمی، CMS های عمومی بیش از ۸۰ درصد از وب را فرا گرفته اند. البته این دلیل بر خوبی یا بدی آنها نیست. به دلیل ارزانی و سرعت اجرای پروژه عموما از این CMS ها استفاده میشود

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟ CMS مخفف Content Management System و به معنای سیستم نرم افزاری است که به کمک آن محتوا مدیریت شود می گویند. هر سایت اینترنتی نیازمند یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) میباشد که به کمک آن بتوان بدون وارد شدن به محیط برنامه نویسی محتوای سایت را برای داشتن بهترین سیستم فروشگاهی ایجاد کرد.

به کمک سیستم مدیریت محتوا (CMS) شما میتوانید ظاهر و چیدمان قالب سایت را عوض کنید. بهترین سیستم فروشگاهی دارای بخش‌های پایه‌ای برای اضافه کردن مطالب، ایجاد پیوندها، ثبت نظرات، دسته بندی مطالب، ارسال مطالب (متنی، تصویری، صوتی و چندرسانه‌ای) در اختیار صاحبان سایت‌ها قرار می‌دهد.

اهمیت سیستم مدیریت محتوا (CMS) در راه اندازی وبسایت
پروسه توسعه‌ی سیستم های مدیریت محتوا
کاهش هزینه ها با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا
دلایل قانع کننده برای استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)
معیارها و عملیات ایجاد محتوا برای داشتن بهترین سیستم فروشگاهی
سیستم های مدیریت محتوا متن باز (open source) یا اختصاصی
کدام سیستم مدیریت محتوا (CMS) از امنیت بیشتری برخوردار است؟
چند سیستم فروشگاهی مدیریت محتوا در بازار وجود دارد؟
۱۰ سیستم مدیریت محتوای محبوب بازار
وردپرس WordPress
جوملا Joomla
دروپال Drupal
اکسپرشن انجین Experessionengin
تکست پترن Textpattern
کانتائو Conato – با نام رسمی Typolight
سیلوراستریپ Silverstripe
آمبراکو Umbraco
کانسرت concrete 5
کاشی سی ام اس Cushycms
نتیجه گیری: کدام سیستم مدیریت محتوا (CMS) بهتر است

اهمیت سیستم مدیریت محتوا (CMS) در راه اندازی وبسایت

بعد از خرید هاست و دامنه، برای راه اندازی یک وبسایت ” سیستم مدیرت محتوا ” جزء ملزومات اصلی می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است. مگر اینکه قصد داشته باشید سایت خود را به روش ایستا (استاتیک) مدیریت کنید.

سیستم های مدیریت محتوا بر اساس زمینه فعالیت آنها به چند دسته متفاوت تقسیم می شوند. در بعضی زمینه ها به صورت اختصاصی cms هایی نوشته شده، که امور مربوط به مدیریت سایت را راحت تر می کنند.

سیستم های مدیریت محتوا برای تمامی زبان های برنامه نویسی تحت وب نوشته شده اند و هر کدام مختص آن زبان می‌باشد و نمی توان از یک سیستمی که بر پایه php نوشته شده است را برای سایتی با برنامه نویسی ASP.net استفاده کرد.

بهتر است بدانید که سیستم مدیریت محتوا (CMS) امروزه از یک اسکریپت ساده جهت افزودن محتوا بزرگتر است و قابلیت‌های زیادی را مانند ساخت صفحات داخلی سایت ، اضافه کردن قابلیت‌های بیشتر توسط افزونه‌ها و ماژول‌های خارجی و … در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

بیشتر سیستم های مدیریت محتوا به صورت رایگان و تجاری در اینترنت عرضه می گردند و یا هر شخص میتواند با توانایی‌ها و دانشی که از برنامه نویسی دارد یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) ساده و ابتدایی برای خود طراحی کند.

پروسه توسعه‌ی سیستم های مدیریت محتوا
سیستم مدیریت محتوا (CMS) | بهترین سیستم فروشگاهی

یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) توسط یک شرکت یا گروهی از برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان به صورت متن‌باز نوشته و توسعه پیدا می‌کند. توسعه‌ی گروهی نکات مثبت زیادی برای سیستم با خود به همراه می‌آورد. از نتایج مهم توسعه گروهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش سرعت توسعه
کشف سریع‌تر اشکال‌های موجود
بهینه‌سازی بهتر امنیتی و کاربردی
کاهش هزینه ها با استفاده از سیستم های مدیریت محتواسیستم مدیریت محتوا (CMS) | بهترین سیستم فروشگاهی
یک CMS می تواند تمام نیازها برای طراحی یک سایت اینترنتی را در قالب، قابلیت های پیشفرض یا با استفاده از افزونه‌های متنوع، در اختیار صاحبان سایت‌ها قرار دهد. استفاده از CMS درطراحی سایت باعث می‌شود هزینه‌ی پیاده‌سازی و طراحی و همچنین زمان مورد نیاز برای این فرآیند، در برابر با طراحی سایت سفارشی به شکل چشم گیری کاهش یابد.

 

دلایل قانع کننده برای استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)
استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS) در بیشتر سایت‌ها قابل انجام و در بسیاری از موارد بهترین گزینه‌ی موجود است فقط کافیست قالب سایت را با سیستم مدیریت محتوا (CMS) مورد نظر خود هماهنگ کنید.

برنامه‌نویسی بعضی از امکانات موجود در سیستم مدیریت محتوا (CMS) ها که سال‌ها بر روی آن تلاش و توسعه انجام شده، توسط یک تیم یا شرکت‌ نرم‌افزاری تقریبا خیلی سخت و زمانبر و غیر ممکن است.

برخی از سیستم مدیریت محتوا (CMS) های موجود در بازار بیش از ۱۰ سال سابقه‌ی توسعه و بهینه‌سازی را دارند و همیشه در حال به‌روزرسانی هستند. رسیدن به این مرحله و شرایط پایداری با هر روش و هر منابعی کاری بسیار سخت است.

معیارها و عملیات ایجاد محتوا برای داشتن بهترین سیستم فروشگاهی
سیستم مدیریت محتوا (CMS) | بهترین سیستم فروشگاهیاپراتورهای وب سایت به سیستم مدیریت محتوا (CMS) وابسته می باشند تا ایجاد و انتشار محتوای آنلاین برای ساخت بهترین سیستم فروشگاهی به راحتی انجام شود.

یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) خوب به کاربران اجازه ایجاد و مدیریت محتوا برای ساختن بهترین سیستم فروشگاهی بدون دانش برنامه نویسی می دهد.

معیارهای اصلی انتخاب یک ویرایشگر WYSIWYG بصری قابلیت پیش نمایش و املا، قابلیت های وارد کردن عناصر غیر متنی مثل ویدیوها، انیمیشن ها یا محتوای صوتی و همچنین یک تابع جستجو با جستجوی متن کامل است.

برای ارائه وب سایت با ناوبری به محتوای مربوطه، سیستم مدیریت محتوا (CMS) باید یک سیستم برچسب زدن داشته باشد که با توجه به کلمات کلیدی معنی دار بتواند محتوا را سازماندهی کند.

اگر داشتن بهترین سیستم فروشگاهی تمرکز اصلی است، لازم است سیستم مدیریت محتوا (CMS) از ویژگی های فروشگاهی پشتیبانی کند و صفحه های های بازخورد محصولات فروشگاه یا قابلیت مقایسه محصولات را فراهم کند.

کاربرانی که می خواهند بهترین سیستم فروشگاهی را پیاده سازی کنند باید اطمینان حاصل کنند که محتوا را می توان در زبان های مختلف عرضه کرد.

سیستم های مدیریت محتوا متن باز (open source) یا اختصاصی
نرم افزار متن باز یا منبع باز به نرم افزاری گفته می‌شود که کد منبع (source code) آن توسط هر کسی قابل مشاهده، ویرایش و توسعه است. یعنی برنامه‌نویسان می توانند با دستکاری و ایجاد تغییر در بخشی از نرم‌افزار یا برنامه عملکرد آن را تغییر دهند. برنامه‌نویسان رایانه که به کد منبع نرم‌افزار دسترسی دارند، میتوانند اشکالات آنرا رفع و یا ویژگی‌های جدیدی نیز به آن اضافه نمایند تا عملکردی بهتر داشته باشد.

کد منبع برخی از نرم افزارها به صورت اختصاصی، فقط توسط شخص، تیم و یا سازمان ایجاد کننده آن قابل رویت، تغییر و انتشار می‌باشد. افراد اینگونه نرم‌افزارها را اختصاصی (proprietary) یا متن بسته (closed source) می‌نامند.

کدام سیستم مدیریت محتوا (CMS) از امنیت بیشتری برخوردار است؟
سیستم مدیریت محتوا (CMS) | بهترین سیستم فروشگاهی
ایمن بودن یکی از اصلی ترین معیارها در انتخاب CMS متن باز یا اختصاصی

از عوامل اصلی تصمیم گیری برای انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا (CMS)، خدمات و پشتیبانی آن سیستم می باشد. شرکت های کوچک و متوسط نمی توانند هزینه ای را برای خدمات آژانس های حرفه ای در طراحی، پیاده سازی و نگهداری وب پرداخت کنند.

ایمن بودن یکی از اصلی ترین معیارها در انتخاب سیستم مدیریت محتوا (CMS) متن باز یا اختصاصی می باشد؛ در سیستم های متن باز منابع در قالب تم ها، پلاگین ها و بروز رسانی های منظم ارائه می شوند. در سیستم های مدیریت محتوا فوق تعداد کاربر و توسعه دهنده ها بسیار زیاد است و کاربران را با اطلاعات و مستندات لازم کمک می کنند.

همه این سیستم ها دارای برنامه های انتشار عمومی، به روز رسانی نرم افزار به طور منظم و یک پروتکل امنیتی شفاف هستند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی که فکر می کنند سیستم های مدیریت محتوای رایگان از امنیت کافی برخودار نمی باشند هستید سخت در اشتباه هستید. چرا که:

دفتر امنیتی فدرال آلمان در سال ۲۰۱۳ تایید کرد که نرم افزار متن باز بخوبی میتواند با امنیت نرم افزار اختصاصی Proprietary رقابت کند. در میان این سیستم ها جوملا ، وردپرس و دروپال ذکر شده است. نتیجه گیری حسابرسان Auditors: در تمام راه حل های متن باز مورد بررسی قرار گرفته شده اجرای فرآیندهای امنیتی پیشرفته بوده و در بیشتر موارد حتی بهتر از محصولات تجاری بوده است. استفاده از آنها در ساخت وب سایت حرفه ای بسیار توصیه می شود.

چند سیستم مدیریت محتوا (CMS) در بازار وجود دارد؟
سیستم مدیریت محتوا (CMS) | بهترین سیستم فروشگاهی

دنیای سیستم های مدیریت محتوا مانند جنگلی بسیار بزرگ و متنوع است . در حال حاضر بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ برنامه مختلف در این زمینه در بازار وجود دارد.از ابزار ها با افزونه های ساده گرفته تا سیستم های تجاری گران با قابلیت های بی پایان.

با توجه به تمام موارد بالا، فهمیدن این که کدام نوع از این سیستم ها به نیاز های شما برای رسیدن و داشتن بهترین سیستم فروشگاهی، کمک می کند. برای آشنا شدن با بهترین سیستم های مدیریت محتوا با آنلاینر همراه باشید.

۱۰ سیستم مدیریت محتوای محبوب بازار
وردپرس WordPressسیستم مدیریت محتوا (CMS) | بهترین سیستم فروشگاهی
جوملا Joomla
دروپال Drupal
اکسپرشن انجین EXPRESSIONENGINE
تکست پترن TEXTPATTERN
کانتائو CONTAO – با نام رسمی TYPOLIGHT
سیلوراستریپ SILVERSTRIPE
آمبراکو UMBRACO
کانسرت concrete5
کاشی سی ام اس CUSHYCMS

 

برای طراحی سایت بصورت داینامیک استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا الزامی است. امروزه تعداد نرم افزارها و پلتفرم های طراحی سایت بسیار زیاد است و مدیران شرکتها و سازمان ها و یا اشخاص حقیقی می توانند بر اساس نیاز خود از یکی از این سیستم های مدیریت محتوا بهره ببرند.

یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا که بیشترین طرفدار را بین کاربران دارد وردپرس wordpress است که سالهاست در عرصه وب پیشتازی می کند و افراد بسیاری سایت شخصی با تجاری خود را با آن راه اندازه کرده اند. مقالات فراوانی در مورد مزایای استفاده از وردپرس وجود دارد ولی ما امروز قصد داریم به این قضیه بصورت متفاوتی نگاه کنیم و بگوییم چرا وردپرس برای سایت شما مناسب نیست و نباید از آن استفاده کنید!

شاید راه اندازی سایت با وردپرس سریع و رایگان باشد ولی قطعا برای اهداف حرفه ای و طولانی مدت هیچ چیزی نمی تواند جای یک سیستم مدیریت سایت دست نویس که با توجه امکانات و نیازهای سایت نوشته شده باشد را بگیرد.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس

چرا وردپرس محبوبیت دارد؟
ما قصد نداریم که بگوییم وردپرس، سیستم مدیریت محتوای بدی است و نباید از آن برای طراحی سایت استفاده کرد. در حقیقت وردپرس محبوب ترین سیستم مدریت محتوا در دنیا است. حدود ۶۰ درصد سایت های دنیا با این پلتفرم طراحی شده اند. موضوع این است که شما برای برنامه نویسی سایت خود تنها به عامل محبوبیت نباید توجه کنید. وردپرس ویژگی های بسیاری دارد که آن را برای دسته وسیعی از مخاطبان محبوب کرده است. ولی آیا شما نیز از آن دسته از مخطبان هستید؟ آیا این پلتفرم می تواند نیاز های شما را برآورده کند؟ قبل از پاسخ به این سوالات اول بررسی کنیم که چرا وردپرس اینچنین محبوب است.

وردپرس به صورت متن باز طراحی شده است :
این بدان معنا است که شما می توانید به سایت وردپرس رفته و آن را دانلود کنید و کدهای نرم افزار را با یک ادیتور ساده مانند Notepad ویندوز ویرایش نمایید. بنابراین اگر شما برنامه نویس مسلط به PHP هستید این نرم افزار برای شما جذابیت های زیادی خواهد داشت.

وردپرس رایگان است :
شما می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای از وردپرس استفاده کنید. وردپرس حتی به شما امکان استفاده از هاست رایگان خود را نیز می دهد که عملاً به معنی طراحی صفر تا صد رایگان برای شما خواهد بود. کسانی که بدنبال طراحی سایت رایگان هستند، مثل دانشجو ها می توانند از این سیستم بهره ببرند.

دامنه وسیع پلاگین ها :
شما عملاً برای کار با وردپرس به یک متخصص نیاز نخواهید داشت. کافیست که نیاز خود را در گوگل جستجو کنید و یک پلاگین که نیاز شما را در وردپرس برطرف می کند را یافته و استفاده کنید.

راحتی استفاده از وردپرس :
وردپرس یک نرم افزار برای تولید وبلاگ است بنابراین برای کار با آن کافیست اصول وبلاگ نویسی را به خوبی بدانید.

با این همه قابلیت چرا نباید! از وردپرس استفاده کنید؟
هسته وردپرس برای راه اندازی سایت شخصی و وبلاگ طراحی شده است و اصولا وردپرس یک سیستم وبلاگ است، با این وجود وردپرس هیچ محدودیتی در اجرای خواسته های مخاطبان و مشتریان خود ندارد. هر کاری که یک سایت بتواند انجام دهد با وردپرس هم قابل انجام است. اما مسئله هزینه انجام این درخواست ها است. هنگامی که صحبت از یک سایت تخصصی مانند سایت یک فروشگاه یا سایت یک آموزشگاه و یا یک سایت با رتبه برتر در گوگل می شود شما در وردپرس باید دست به دامان پلاگین ها شوید. پلاگین ها بصورت ماژولار به کدهای شما اضافه شده و به سادگی باعث می شوند که سایت شما کند شود. درحالیکه هنگام نوشتن یک نرم افزار تخصصی برای مشتریان، سفارشی سازی صورت می گیرد یعنی آنکه شما در سایت خود تنها کدهایی را خواهید داشت که سایت شما به آنها احتیاج دارد. این موضوع به افزایش سرعت نرم افزارهای مدیریت محتوای تخصصی می انجامد.

به طور کلی وردپرس زمانی مشکل پیدا می کند که شما بخواهید یک کار خاص انجام دهید و حجم بازدید یا محتوای شما زیاد باشد. به عنوان مثال سایت های خبری که بازدید بالایی دارند و حجم مطالب آنها زیاد است از نظر مصرف منابع به مشکل برمی خورند و همچنین برای کارها خاص مانند فروشگاه های اینترنتی قطعا شما نمی توانید یک فروشگاه پربازدید با حجم مخاطب بالا داشته باشید و به سادگی به آنها خدمات بدهید. در واقع سیستم های وردپرس مقیاس پذیر نیستند.

مشکل امنیت، در صورتی که وردپرس را بروزرسانی نکنید و از افزونه های اصلی استفاده نکنید، سایت شما می تواند به سادگی هک شود. بنابراین افرادی که اطلاعات فنی خیلی پایینی دارند و سایت وردپرس خود را بروزرسانی نمی کنند در این زمینه با مشکلات زیادی ممکن است روبرو شوند. همچنین برخی از افزونه ها و قالب های رایگان موجود نیز باید حتما از مارکت های معتبر تهیه شوند تا مشکلی از جهت سو استفاده از سایت در آنها بوجود نیاید.

طراحی سیستم مدیریت محتوای اختصاصی برای مشتریان
مشکلی که اغلب سایت های وردپرسی با آن دست و پنجه نرم می کنند الزام به استفاده از تعداد زیادی پلاگین برای ظاهر سایت، امنیت سایت، کاربری سایت و غیره است. شرکت وب ۲۴ برای برطرف کردن این مشکلات تصمیم گرفت که نرم افزار مدیریت محتوای تخصصی برای مشتریان خود تولید کند. همانطور که می دانید ماژولار بودن در نرم افزارهای مدیریت محتوا یک اصل است ولی همین اصل در وردپرس باعث مشکلات موجود شده بود.

بنابراین ما تصمیم گرفتیم که در طراحی نرم افزار خود حداقل درخواست به سرور ارسال گردد و تا جای ممکن سرعت سایت را بالا ببریم. با این روش توانستیم نیاز مخاطبان خود را به سایت های حرفه ای پاسخ بدهیم.

شرکت های طراحی سایت فراوانی به این نتیجه رسیده اند که استفاده از نرم افزارهای مدیریت محتوای تخصصی بسیار کاربردی تر از استفاده از وردپرس و نرم افزارهای مشابه آن است. دلیل این امر هم وجود مشکلاتی بود که وردپرس قادر به حل آن به صورت بهینه شده نبود و عملاً برای حل مشکل مخاطب باید از بالابودن سرعت بارگذاری سایت چشم پوشی کند.

نرم افزار مدیریت محتوای تخصصی این امکان را دارد که با حداقل کد، برای هر مخاطب و یا هر شغلی بصورت تخصصی طراحی شود. در واقع شما برای داشتن یک فروشگاه اینترنتی یا یک سایت آموزشگاهی یک ماژول نصب نمی کنید. بلکه نرم افزار مدیریت محتوا از ابتدا برای این مشاغل نوشته می شود و این راهکار یکی از دلایل برتری سرعت CMS های تخصصی به وردپرس است.

آیا سایت شما از امنیت و کیفیت بالایی برخوردار است؟
شاید شما نیز درباره امن نبودن وردپرس شنیده باشید. مسئله این نیست که وردپرس امنیتی کمتر از سیستم های دیگر دارد. شما می توانید صدها ماژول رایگان امنیتی بر روی سایت وردپرسی نصب کنید. مسئله این است که در شرایط مساوی تعداد حمله های صورت گرفته به سایت های وردپرسی بیشتری از دیگر سایت ها است. دلیل آن هم این است که هکرها از قبل با ساختار کلی سایت وردپرسی آشنا هستند. یک هکر به سادگی با حمله به فایل هایی مانند Install.php یا Comment.php می تواند به هزاران سایت در دنیا صدمه وارد کند ولی برای انجام همین حمله بر روی یک سایت نوشته شده با سیستم مدیریت محتوای تخصصی سال ها زمان لازم است که یک هکر حرفه ای تمام زیر و بم فایل های چنین سیستمی را شناسایی کند. بنابراین هر هکری ترجیح می دهد که به سیستمی حمله کند که زمان کمتر و هزینه کمتری برای او دارد.

آیا وردپرس بهترین سیستم مدیریت محتوای موجود است؟
خیر! پاسخ درست به این سوال این است که کاربران باید بر اساس نیاز خود بهترین سیستم مدیریت محتوا را برای خود انتخاب کنند. و وردپرس می تواند برای برخی کاربران بهترین سیستم مدیریت محتوا باشد و برای برخی دیگر خیر! به دنبال یک سیستم مدیریت محتوای رایگان هستید. وردپرس برای شما عالی خواهد بود. اما به خاطر داشته باشید که اگر بخواهید در سایت خود فرم تماس، اشتراک گذاری در شبکه های مجازی، سئو، اسلایدر، گالری ویدئو و عکس داشته باشید باید از پلاگین ها استفاده کنید که علاوه بر افزایش حجم کد سایت باعث می شوند که امنیت سایت شما نیز به خطر بی افتد. زیرا که هر کدام از این پلاگین ها توسط یک شرکت نوشته شده و هر کدام ممکن است دارای حفره امنیتی باشد. به خاطر داشته باشید که بیشترین هکرها وردپرس را هدف حملات خود قرار می دهند و این حفره های امنیتی می تواند به قیمت از دست رفتن تجارت آنلاین شما تمام شود.

آیا رایگان بودن یک سیستم مدیریت محتوا ارزش به خطر افتادن سایت مشتریان شما را دارد؟

وردپرس نرم افزار امنی است و اگر شما در نصب آن تبحر لازم را داشته باشید. به خوبی می تواند امنیت شما را تامین کند. اما شما قطعاً فقط یک سایت نمی خواهید. شما به خدماتی در سایت خود نیاز دارید که برای افزودن آنها به وردپرس نیازمند یک سری پلاگین هستید این پلاگین ها به بانک داده شما دسترسی دارند و اطلاعات آن را استخراج می کنند به همین سادگی تمام زحماتی که برای امنیت سایت خود کشیده اید با یک حفره امنیتی در این پلاگین ها به خطر خواهد افتاد.

همه شما به خوبی می دانید که یک سیستم هر چقدر هم که امن باشد. یک نرم افزار شخص ثالث نا امن براحتی می تواند خلل های جبران ناپذیری به آن وارد کند.

تقابل وردپرس با سیستم مدیریت محتوای تخصصی

در تقابل بین وردپرس و سیستم مدیریت محتوای اختصاصی چه ویژگی هایی، بارز است؟
شما خواهان یک عملیات خاص در وب سایت خود هستید که قبلاً در جایی اجرا نشده است. در این حالات شرکت طراحی سایت بهتر است از یک نرم افزار مدیریت محتوای تخصصی برای انجام خواسته شما استفاده کند. هنگامی که بخواهید چنین کاری را با وردپرس انجام دهید. ابزارهای موجود یا به طور کامل خواسته مشتری شما را بر آورده نمی کنند و یا اصلاً قادر به پاسخگویی به نیازهای او نیستند.

آیا به هر سیستم مدیریت محتوای اختصاصی می توان اعتماد کرد؟
شرکت وب ۲۴ سالیان سال است که نرم افزار مدیریت محتوای تخصصی خود را به مشتریانش عرضه می کند. ما متعهد به بروز رسانی سیستم خود با جدیدترین تغییرات هستیم. شما هنگام انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا تخصصی باید به دو نکته توجه داشته باشید.اول: سیستم مدیریت محتوا در عین حال که قادر به انجام امور حرفه ای است باید کاربری ساده ای داشته باشد. دوم: سیستم باید بصورت مداوم و اصولی به روز رسانی شود. و کاربران آن رضایت کافی از این بروز رسانی ها و کاربری کلی سیستم را داشته باشند.

هنگامی که شما با وردپرس سر و کار داشته باشید طرف حساب شما یک شرکت نیست. تمام ماژول ها و پلاگین ها و تم های موجود در سایت شما به افراد و شرکت هایی متعلق است که نمی دانید چقدر به ارائه خدمات اصولی و بروز کردن سیستم خود متعهد هستند. آیا پلاگینی که در حال حاظر استفاده می کنید سال آینده در دسترس است؟ در وردپرس هیچ تعهدی برای این امر وجود ندارد.

وردپرس یک نرم افزار سایت ساز است در حالی که یک نرم افزار مدیریت محتوای تخصصی می تواند یک اپلیکیشن تحت وب باشد که بصورت سایت نیز به مشتریان شما خدمات ارائه می دهد.

مقایسه هزینه های طراحی سایت با وردپرس و CMS های اختصاصی
از آنجا که یک سایت وردپرسی می تواند بدون هیچ گونه هزینه ای بارگذاری شود طبعاً هزینه های آن از یک سایت سفارشی کمتر است. اما هنگامی که در دنیای واقعی و تجارت حرفه ای بخواهید مقایسه کنید. طراحی یک سایت با وردپرس در نهایت هزینه ای بیشتر از یک سایت طراحی شده با CMS اختصاصی دارد.

به خاطر داشته باشید که بیشتر پلاگین ها و ماژول های وردپرس خارجی بوده و ما در ایران برای خرید کالا از خارج با مشکلاتی مانند تحریم و کمبود ارز مواجه هستیم. بنابراین یک سایت وردپرسی شاید به تنهایی گزینه مناسبی برای شما باشد ولی عملاً استفاده از آن بعنوان یک فروشگاه آنلاین یا یکی آموزشگاه آنلاین و یا یک دفتر خدمات مشتریان آنلاین با مشکلاتی روبرو خواهد شد. زیرا که تهیه تمام این امکانات به صورت حرفه ای نیاز به صرف هزینه به دلار و پرداخت آن به شرکت های آمریکایی است. بنابراین شما عملاً با انتخاب وردپرس برای طراحی سایت های حرفه ای برای سایت خود محدودیت های فراوانی را از قبل تعیین خواهید کرد.

برای طراحی سایت خود کدام را انتخاب کنیم؟ طراحی سایت اختصاصی، وردپرس یا…

قبل از هر چیز، شما باید بررسی کنید که چه نیازهایی دارید. نیازهای خود را بر روی کاغذ بنویسید و اهداف خود از طراحی سایت را مشخص کنید. سپس بررسی کنید که کدامیک از سیستم های مدیریت محتوای موجود نیازهای شما را پاسخ می دهد. به عنوان مثال در برخی از موارد ممکن است امنیت برای شما اهمیتی نداشته باشد، یا سئو سایت و گرفتن رتبه مناسب در گوگل چندان مهم نباشد، یا اینکه بودجه کافی برای راه اندازی سایت اختصاصی را ندارید و یا اینکه سایت شما بازدید چندانی ندارد و بنابراین هرگز به مشکل مقیاس پذیری برنخواهید خورد. پس از بررسی این موارد می توانید تصمیم گیری کنید که کدام سیستم نیازهای شما را بهتر پاسخ می دهد. بنابراین هیچ سیستم مدیریت محتوایی وجود ندارد که برای همه نیازها بهترین گزینه باشد، بلکه برای هر نیازی یک سیستمی پاسخ بهتری می دهد. گرچه در حالت کلی اگر وب سایت شما برایتان اهمیت بالایی دارد و می خواهید در حرفه خود حرف اصلی را بزنید و محدودیت بودجه ندارید، بهتر است از سیستم های اختصاصی استفاده کنید.

عوامل موثر در انتخاب طراحی سایت با CMS یا برنامه نویسی اختصاصی :
عوامل بسیار زیادی برای انتخاب هرکدوم از گزینه ها وجود داره که ما در اینجا به بررسی مهم ترین این عوامل برای انتخاب بهترین گزینه می پردازیم و در نهایت روش درست رو برای انتخاب صحیح تعیین می کنیم.

۱- امکانات
امکانات هر کدوم از دو روش فوق یک عامل مهم در انتخاب هرکدام برای طراحی سایته. سیستم مدیریت محتوا یا CMS امکانات فراوانی داره و در هنگام ساخت اون سعی شده که برای کاربرد های بسیاری قابل استفاده باشه همچنین بسیاری از این سیستم های مدیریت محتوا همچون وردپرس، جوملا و … رو میشه به وسیله ی افزونه هایی توسعه داد این امکان رو برای برنامه نویس ها فراهم میکنه که قابلیت و توانایی هایی جدیدی رو بدون تغییر فایل های اصلی و هسته به این سیستم ها اضافه کنند.

طراحی سایت با CMS یا برنامه نویسی اختصاصی ؟

اما در برنامه نویسی اختصاصی سایت، همه ی قسمت های لازم برای طراحی سایت ، باید به طور مخصوص و سفارشی برنامه نویسی و توسعه داده بشه. پیاده سازی بسیاری از قابلیت ها که در سیستم های مدیریت محتوا از ابتدا وجود داره، زمان زیادی طول خواهد کشید به طوری که اگه کسی تصمیم داشته باشه که همه ی کدهای موجود در وردپرس رو پیاده سازی کنه در حدود ۹۰ سال باید وقت بگذارد.

۲- هدف سایت :
با توجه به اینکه سایت به چه منظوری و برای چه کسب و کاری و یا برای چه کسی طراحی میشه انتخاب های مختلف شرایط متفاوت و بهتری ممکنه ایجاد کنه. مثلا برای کسی که قصد داره یک کسب وکار جدید غیر اینترنتی رو در زمان کم وباهزینه بسیار اندک که بیشترین نتیجه رو بگیره و سایتی با قابلیت و توانایی و کیفیت بهتر توسعه بده، طراحی سایت به وسیله سیستم مدیریت محتوا بهترین گزینه ی انتخاب است.

طراحی سایت با CMS یا برنامه نویسی اختصاصی ؟

۳- سرعت اجرا :
اگر برنامه نویسی اختصاصی برای طراحی سایت با کیفیت عالی و توسط متخصص های با تجربه انجام بشه از سیستم مدیریت محتوا سریع تر اجرا میشه چون CMS ها به دلیل دارا بودن قابلیت های بسیار زیاد سرعت کمتری داره. در زمانی برای طراحی سایت سرعت یکی از فاکتورهای مهم است و یا تعداد بازدید کنندگان سایت خیلی زیاد است، برنامه نویسی اختصاصی بهتر است.

بیشتر بخوانید : چهار چالش برنامه نویسی
۴- بهینه سازی :
خیلی از کارکرد های سیستم های CMS از قبل تعریف شده است و تغییر اون برای بهبود و سفارشی سازی و یا بهینه سازی به اسونی امکان پذیر نیست. اگر در پروژه ای بهینه سازی اهمیت زیادی داشته باشد طراحی به وسیله سیستم مدیریت محتوا معقول تر است.

۵- قیمت :
قیمت طراحی سایت وبرنامه نویسی های مربوط به اون باتوجه زمان لازم برای اجرا کردن و تخصص های لازم تعیین میشه. طراحی سایت به وسیله سیستم مدیریت محتوا در زمان کمتر و با تخصص کمتری قابل انجامه در نتیجه قیمت کمتری به نسبت برنامه نویسی اختصاصی داره.

طراحی سایت با CMS یا برنامه نویسی اختصاصی ؟

۶- امنیت :
وقتی که طراحی سایت به وسیله برنامه نویسی اختصاصی انجام بشه امنیت سایت به تخصص و مهارت برنامه نویس بستگی داره ولی در سیستم مدیریت محتوا این امنیت وابسته به هسته سیستم و افزونه های به گرفته شده است البته اگر سیستم CMS همیشه اپدیت بشه امنیت زیادی خواهد داشت واگر این به روزرسانی انجام نشه ممکنه سایت با خطر رو به رو بشه در مقابل اگر در برنامه نویسی اختصاصی هم برنامه نویس ها با تجربه نباشند هیچ تضمینی برای امنیت سایت وجود نداره.

ر فرآیند طراحی سایت، همیشه گزینه‌های متنوعی وجود دارند، در تقسیم‌بندی کلی، امکان طراحی سایت با استفاده از CMS و طراحی سایت به روش برنامه نویسی اختصاصی دو گزینه‌ی موجود هستند.
در هر یک از این دو گزینه نیز، انتخاب‌های فراوانی وجود دارند که تصمیم‌گیری صحیح و هوشمندانه در انتخاب هر روش یا ابزار را با سختی همراه می‌کند.
عوامل موثر در انتخاب هر گزینه‌ی موجود، بسیار فراوان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب «انتخاب CMS برای طراحی سایت»و «مقایسه امکانات و توانایی‌های زبان php و asp.net» را مشاهده نمایید.

سیستم مدیریت محتوا یا CMS

مهم‌ترین عوامل در انتخاب بهترین گزینه را در ادامه بررسی می‌کنیم و در پایان روش صحیح برای انتخاب هوشمندانه را معرفی خواهیم کرد.

امکانات
سیستم‌های مدیریت محتوا دارای امکانات زیادی هستند و در هنگام توسعه‌ی آن‌ها تلاش شده تا در دامنه‌ی بسیار بزرگی از کاربردها قابل استفاده باشند. به علاوه اغلب این سیستم‌ها از جمله وردپرس، جوملا و دروپال دارای قابلیت توسعه به کمک افزونه‌ها هستند که به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد، امکانات و قابلیت‌های جدیدی را بدون نیاز به تغییر فایل‌های هسته، به این سیستم‌ها بیفزایند.

طراحی سایت

در طرف مقابل در برنامه‌نویسی اختصاصی سایت، تمامی بخش‌های مورد نیاز برای طراحی سایت، می‌بایست به صورت سفارشی برنامه‌نویسی و طراحی شوند. پیاده‌سازی برخی از قابلیت‌هایی که در سیستم‌های مدیریت محتوا از قبل موجود است، به صرف زمانی طولانی نیاز خواهد داشت.

برای اینکه حجم امکانات سیستم‌های مدیریت محتوا بهتر آشکار شود، مطابق محاسبات اگر یک فرد بخواهد تمامی کدهای موجود در سیستم وردپرس را یک نفره پیاده‌سازی کند، به بیش از ۹۰ سال زمان نیاز خواهد داشت.

کاربری سیستم
سیستم‌های مدیریت محتوا دارای بخش مدیریت از پیش آماده هستند که امکان ایجاد، ویرایش و حذف بخش‌های مختلف سیستم را برای کاربران سیستم فراهم می‌کند. بخش مدیریت این سیستم‌ها در گذشت زمان و توسط هزاران برنامه‌نویس به صورت مداوم بهینه‌سازی شده است و به کارگیری آن علاوه بر سهولت، به دلیل وجود مستندات بسیار زیاد در سطح اینترنت، کاری آسان است.

طراحی سایت

در طرف مقابل، در برنامه‌نویسی سفارشی و اختصاصی سایت، بخش مدیریت نیز همانند بخش ظاهری سایت می‌بایست طراحی و برنامه‌نویسی شود. به دلیل اینکه انجام این کار با کیفیت بالا به زمان زیاد نیازمند است. در بیشتر موارد، کاربری و کارایی برنامه‌نویسی سفارشی در مقایسه با سیستم‌های مدیریت محتوا در سطحی پایین‌تر قرار می‌گیرد.

در عوض، در هنگامی که امکانات مورد نیاز پروژه در قالب سیستم‌های مدیریت محتوا قابل پیاده‌سازی نباشد، برنامه‌نویسی اختصاصی و سفارشی سایت، ابزارهایی برای مدیریت بهتر و کنترل بیشتر در اختیار صاحبان سایت‌ها قرار خواهد داد

هدف سایت
بسته به اینکه سایت برای چه کسب و کاری و برای چه کسی آماده‌سازی و طراحی می‌شود، ممکن است انتخاب‌های مختلف شرایط بهتری داشته باشند. برای مثال برای یک کسب و کار نوپای غیر اینترنتی که قصد دارد در زمانی کوتاه و با هزینه‌ای کم بیشترین بازخورد را به دست آورد و فرصتی پیدا کند تا در آینده سایتی با کیفیت بالاتر، امکانات بیشتر و توانایی بهتر برنامه‌نویسی کند، طراحی سایت با CMS بهترین گزینه و چه بسا تنها گزینه باشد.

سرعت اجرا
سیستم‌های مدیریت محتوا به دلیل حجم بسیار زیاد امکانات موجود، از برنامه‌نویسی اختصاصی و سفارشی کندتر عمل می‌کنند. این موضوع به شرطی است که برنامه‌نویسی سفارشی و اختصاصی سایت با کیفیت بالا و توسط متخصصین با تجربه به انجام رسیده باشد.

سرعت سایت

در هنگام پیاده‌سازی سایت‌هایی که تعداد بازدیدکنندگان آن بسیار زیاد هستند یا در مواقعی که سرعت به طور خاص و ویژه می‌بایست مورد توجه قرار گیرد، برنامه‌نویسی سفارشی و اختصاصی نمره‌ی بهتری را کسب خواهد کرد.

بهینه سازی
بسیاری از عملکردهای سیستم‌های مدیریت محتوا از پیش تعریف شده هستند و تغییر کلی آن‌ها برای بهبود و سفارشی سازی و بهینه‌سازی به سختی امکان‌پذیر است. در مواردی که بهینه‌سازی عملکرد یا فرآیندها از نیازهای پروژه باشد، سیستم‌های مدیریت محتوا گزینه‌ی مناسبی به شمار نمی‌روند.

قیمت
هزینه طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا در مقایسه با طراحی سایت اختصاصی کمتر است. زیرا به تخصص کمتری نیاز دارد و در زمان کمتری نیز قابل انجام می‌باشد.

قابلیت توسعه
هرچند سیستم‌های مدیریت محتوا قابل توسعه هستند و اضافه کردن امکانات جدید به آن‌ها با استفاده از افزونه‌های مختلف امکان‌پذیر است ولی ممکن است این کار در تغییرات گسترده و امکانات خاص چندان آسان نباشد. در مواردی که پروژه بسیار بزرگ باشد و بنا است در آینده تغییرات عمده و گسترده روی پروژه به انجام برسد، ممکن است طراحی سایت به صورت سفارشی و اختصاصی گزینه‌ای مناسب‌تر باشد.

امنیت
امنیت سایت طراحی شده در سیستم‌های مدیریت محتوا وابسته به هسته‌ی سیستم مدیریت محتوا و افزونه‌های به کار رفته در آن است. در هنگام برنامه‌نویسی سفارشی و اختصاصی سایت، امنیت سایت به تخصص و مهارت برنامه‌نویسان وابسته است. سیستم‌های مدیریت محتوا در صورتی که به صورت مداوم به روزرسانی شوند، از امنیت بالایی برخوردار خواهند بود ولی اگر به روزرسانی سیستم فراموش شود یا بی‌اهمیت به نظر برسد ممکن است سایت در خطر قرار گیرد. از طرف دیگر اگر در برنامه‌نویسی اختصاصی سایت، از برنامه‌نویسان غیرخبره استفاده شود، سایت می‌تواند مورد تهدیدهای امنیتی قرار بگیرد.

امنیت سایت

تحت هر شرایطی، توجه کافی به موارد امنیتی به ویژه در مورد سایت‌های خرید و فروش و دارای تراکنش‌های مالی ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله امنیت در فروشگاه‌های اینترنتی را مطالعه بفرمایید.

متخصصین موجود برای هر گزینه
سایت طراحی شده به هر شیوه و با هر ابزار بدون شک در آینده‌ی دور یا نزدیک به تغییرات، بهبود و رفع اشکال نیاز خواهد داشت. انتخاب ابزاری که متخصصین موضوع همیشه در دسترس باشند و انجام تغییرات و نگهداری سایت با هزینه‌ی معقول در دسترس باشد یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب روش و ابزار طراحی سایت است.

پشتیبانی و نگهداری سایت

حرفه‌ای‌ترین سایت‌ها و پشرفته‌ترین ابزارها را اگر در زمان مناسب و با قیمت مناسب نتوان پشتیبانی و نگهداری نمود، کل سیستم زیر سوال خواهد رفت.

فرآیند تصمیم‌گیری
در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب ابزار مناسب و روش مناسب برای طراحی سایت، تمامی عوامل فوق و بسیاری عوامل دیگر که بسته به شرایط پروژه ممکن است در تصمیم‌گیری موثر باشند می‌بایست در کنار هم و با وزن و امتیاز متناسب، مورد بررسی و تحلیل قرار گیرند.

امتیازدهی با وزن مناسب به هر یک از عوامل به ویژه عوامل فنی، نیازمند حضور متخصصین برنامه‌نویسی و طراحی سایت دارای تجربه و دانش کافی در استفاده از CMSها و برنامه‌نویسی به زبان‌های مختلف است. اگر قصد طراحی سیستم‌های بزرگ و سایت‌های با دامنه‌ی فعالیت گسترده هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از مشاوران ما در روکاوب کمک بگیرید. برای انتخاب مسیر صحیح، نیازهای خود و شرایط موجود را با ما در میان بگذارید.

طراحی سایت وردپرس بهتر است یا CMS اختصاصی؟
به جرات میتوان گفت یکی از بزرگترین سوالات در ذهن مشتریان طراحی وب سایت انتخاب میان طراحی سایت با CMS ‌اختصاصی یا استفاده از سیستم های مدیریت محتوای متن باز مانند وردپرس و جوملا است. البته در این تردید به آنها حق می دهیم زیرا هر شرکت طراحی سایت برای سبک کاری خود استدلال هایی بیان میکند که همه آنها میتوانند درست باشند. در حقیقت باید بگوییم هردو راه حل درست هستند ولی باید ابتدا تعیین کنید که چطور سایتی مورد نظر شماست.

طراحی سایت با CMS اختصاصی بهتر است یا وردپرس؟
طراحی سایت با CMS اختصاصی چیست؟
CMS به معنی سیستم مدیریت محتوا یا همان پنل مدیریت یک وبسایت است. طی سالهای اخیر CMS های بسیاری معرفی شده اند که به صورت کاملا رایگان و متن باز در اختیار عموم قرار گرفته اند. شناخته شده ترین CMS های رایگان عبارتند از وردپرس، جوملا و دروپال. CMS اختصاصی یعنی این پنل مدیریت و معماری دیتابیس تنها برای شما و متناسب با نیازهای وبسایت شما طراحی شده است.

مزایای CMS اختصاصی
به طور حتم استفاده از یک سیستم اختصاصی میتواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد که تلاش میکنیم مهمترین شان را با هم بررسی کنیم.

سرعت بالاتر، انعطاف بیشتر
زمانیکه همه چیز از ابتدا توسط یک طراح سایت حرفه ای و متناسب با اهداف شما پیاده سازی میشود یعنی از هر گونه کد اضافی در صفحه و جدول بی استفاده در دیتابیس پرهیز شده و دسترسی به اطلاعات در سریعترین زمان ممکن رخ میدهد. همچنین تسلط این فرد بر هسته ای که نوشته است و ارتباطات داخلی کدها به او کمک میکند که در زمینه ارتقای آن انعطاف پذیری بالایی داشته و امکانات متنوعی را به آن اضافه کند.

امنیت بالادر CMS اختصاصی
یکی از مهمترین فاکتورهایی که در یک CMS‌ اختصاصی همواره مورد توجه قرار میگیرد امنیت بالای آن است. این امنیت ناشی از اختصاصی بودن کدها و عدم اطلاع سایرین از پشت پرده سایت است. تصور کنید که سایت شما به زبانی جدید که هیچ کس در دنیا بلد نیست نوشته شده باشد، در نتیجه جاسوسی از آن بسیار سخت خواهد بود.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که اختصاصی بودن CMS به تنهایی دلیلی بر امنیت بالای آن نمیشود و حتی

معایب CMS اختصاصی در مقایسه با وردپرس
در کنار ویژگی هایی مانند امنیت و سرعت که در یک CMS اختصاصی مورد توجه است فاکتورهای دیگری نیز باید در طراحی وب سایت در نظر گرفت که میتوانند بر انتخاب شما تاثیرگذار باشند. مهمترین معایب یک سیستم مدیرت محتوای اختصاصی به شرح زیر است:

هزینه بالا و زمان طولانی برای طراحی سایت
تصور کنید که برای خرید یک دست کت و شلوار به بازار مراجعه کنید یا به یک خیاط شخصی دوز، کدامیک هزینه بالاتری خواهند داشت؟ همین مثال در طراحی سایت نیز وجود دارد. زمانیکه شما از سیستم های مدیریت محتوای رایگان استفاده میکنید بخش زیادی از هزینه های طراحی و توسعه پنل های مدیریتی را پیش رو نخواهید داشت.

در طراحی سایت با CMS اختصاصی مدت طراحی سایت شما افزایش یافته و به همین نسبت هزینه های شما بیشتر میشود. ممکن است یک شرکت به شما پیشنهاد قیمتی مشابه با یک سایت وردپرسی اختصاصی برای یک CMS اختصاصی بدهد، در این شرایط باید به این فکر کنید که آن CMS برای شما اختصاصی نیست بلکه برای آن شرکت اختصاصی است. یعنی یک CMS توسط یک تیم ۵ تا ۱۰ نفره پیاده سازی شده و با عنوان اختصاصی به شما فروخته میشود، حال آنکه همین سیستم به شرکت های دیگر و زمینه های کاری دیگر نیز فروخته خواهد شد و عملا اختصاصی بودن آن برای شما نیست بلکه برای شرکت تولید کننده است.

درصد استفاده از طراحی سایت اختصاصی یا وردپرس
در تصویر بالا سهم بسیار بالای وردپرس از بازار طراحی وب سایت را در مقایسه با سایر سیستم ها مشاهده میکنید. سیستم مدیریت محتوای وردپرس طی ۱۴ سال و با تلاش میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا به نقطه فعلی خود رسیده و موفق شده است به محبوب ترین و پرکاربر ترین نمونه در زمینه کاری خود تبدیل شود. همین جامعه آماری به شما نشان میدهد که طراحی سایت با وردپرس چه ارزش هایی برای شما میتواند ایجاد کند.

برآورد میشود که پیاده سازی یک سیستم مدیریت محتوا با امکانات وردپرس توسط یک نفر نزدیک به

پشتیبانی ضعیف یا گران قیمت
زمانیکه شما از یک سیستم مدیریت محتوای متن باز مانند وردپرس استفاده میکنید با جامعه ای چندین میلیونی از طراحان وبسایت در سرتاسر دنیا روبرو هستید. افرادی که هر یک دارای تجربیات و توانایی های متفاوتی هستند. حال آنکه در یک سیستم اختصاصی شما محدود به یک تیم هستید و تنها آنها میتوانند درخواست های شما را پیاده سازی کنند.

زمانیکه شرکت های طراحی سایت با ترافیک کاری مواجه میشوند یا درخواست های شما را به تاخیر می اندازند و یا هزینه بالایی برای تغییرات کوچک درخواست میکنند و در هر دو حالت شما شرایط سختی را تجربه میکنید. هرچقدر این همکاری طولانی تر شود وابستگی شما به شرکت بیشتر شده و شرایط پشتیبانی سخت تر میگردد. در نقطه مقابل اگر هسته سایت شما وردپرس باشد و شرکت پشتیبان خدمات مناسبی ارایه ندهد به سرعت میتوانید یک شرکت یا نیروی کار جایگزین برای انجام درخواست های خود با قیمت مناسب پیدا کنید.

برآیند موارد ذکر شده نه به این معنی است که وردپرس بهتر است و نه سیستم مدیریت محتوای اختصاصی را پیشنهاد میدهد، هردو میتوانند انتخاب مناسبی برای شما باشند زیرا هنوز یک فاکتور دیگر در تصمیم گیری شما تاثیرگذار است و آن چیزی نیست جز نوع کسب و کار شما.

CMS‌ اختصاصی برای چه سایت هایی مناسب است؟
در این بخش سایت های پرطرفدار در فضای وب را بررسی کرده و تصمیم میگیریم که برای هریک از آنها چه سیستم مدیریت محتوایی پیشنهاد میشود.

طراحی فروشگاه اینترنتی
یکی از نمونه های مناسب برای استفاده از CMS‌ اختصاصی طراحی سایت فروشگاه اینترنتی بسیار بزرگ است. معمولا سایت هایی که قصد دارند گستره وسیعی از محصولات را به فروش برساند نیازمند بستر اختصاصی برای سایت و ارتباط با بخش های مهمی مانند انبار، تحویل و پرسنلی هستند. در این شرایط پیشنهاد میشود با استفاده از کدنویسی اختصاصی ارتباط مناسب میان آنها را ایجاد کرده و شرایط ارتقای سریع سیستم را برای خود ایجاد کنند.

البته این شرکت ها معمولا ترجیح میدهند طراحی فروشگاه اینترنتی توسط یک تیم داخلی و بخش IT شرکت انجام شود تا در سریعترین زمان نیازهای سیستم را برطرف کنند که نمونه بسیار موفق آن دیجیکالا است. در نقطه مقابل اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی تخصصی برای فروش محصولات در زمینه ای مشخص و با جامعه هدف محدود را دارید استفاده از وردپرس میتواند انتخابی بسیار مناسب باشد زیرا زمان و هزینه راه اندازی سایت در مقایسه با شرایطی که خودتان تیم سازی کنید بسیار پایین تر خواهد بود.

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی با وردپرس
بعد از یک یا دو سال فعالیت و شناخت دقیق از بازار میتوانید براساس نیازهای خود یک CMS اختصاصی طراحی و پیاده سازی نمایید و در زمان طراحی این سیستم سایت شما به خوبی در دسترس مشتریان بوده و خدمت رسانی میکند. سایت هایی مانند کادورنگی و اسدشاپ را میتوان نسخه های موفق از راه اندازی فروشگاه اینترنتی تخصصی بر بستر وردپرس دانست.

طراحی سایت شرکتی
برای شرکت ها و مجموعه های صنعتی و تولیدی بهترین انتخاب طراحی سایت شرکتی با استفاده از وردپرس است. این مجموعه ها معمولا امکانات پیچیده ای در پنل مدیریتی خود نیاز داشته و بیشتر به طراحی پوسته بیرونی توجه میکنند. در این شرایط وردپرس کلیه نیازهای شما را برطرف کرده و طراحی یک قالب اختصاصی میتواند با هزینه ای معقول حضور شما در اینترنت را به بهترین شکل ممکن سازد.

طراحی سایت برای سازمان های دولتی
سازمان های دولتی همانند فروشگاه های اینترنتی بزرگ معمولا نیازمند یک پرتال مرکزی هستند تا علاوه بر ارایه اطلاعات بر روی سایت خود بتوانند منابع نیروی انسانی و ارتباطات داخلی را مدیریت کنند. به همین منظور عموما به سمت شرکت هایی میروند که در زمینه طراحی پرتال های سازمانی و سیستم های ERP تخصص دارند.

طراحی سایت های سازمانی و دولتی با وردپرس
البته در همین سازمان ها نیز میتوان مناسبات داخلی شرکت را از سایت جدا نمود زیرا عملا بیشتر آنها از سایت تنها برای معرفی خود و اطلاع رسانی استفاده میکنند. میتوان در چنین شرایطی طراحی یک سایت شرکتی برای حضور در فضای وب را پیشنهاد نموده و مناسبات داخلی را از طریق یک پورتال سازمانی مدیریت نمود. بهترین نمونه در این زمینه سایت فروشگاه زنجیره ای رفاه یا نرم افزار حسابداری هلو است.

طراحی سایت های خبری
برای سایت های خبری عموما سئو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و کلیه امکانات یک سایت خبری بر بستر وردپرس قابل پیاده سازی است. بسیاری تصور میکنند که سیستم های مدیریت محتوای رایگان مانند وردپرس توانایی میزبانی از سایت هایی با محتوا و کاربر زیاد را ندارند که یک باور اشتباه در فضای وب فارسی است. استفاده سایت های بزرگ خبری دنیا از وردپرس گواهی بر توانایی های آن در میزبانی از سایت های بزرگ است و در داخل ایران نیز سایت هایی مانند فدارسیون والیبال ایران نمونه ای موفق در این زمینه محسوب میشوند.

نمونه طراحی سایت خبری با وردپرس
طراحی سایت های خلاقانه
سایت های خلاقانه عموما به سایت هایی اشاره دارد که توسط یک استارت آپ و با رویکردی کاملا متفاوت پیاده سازی میشوند. معمولا در این سایت ها نیازمند پیاده سازی امکانات و قابلیت هایی هستیم که در هیچ وبسایت دیگری موجود نیست. در این شرایط وردپرس و CMS اختصاصی وضعیت کاملا مشابهی داشته و هر دو نیازمند توسعه و خلاقیت هستند.

با توجه به اینکه استارت آپ ها عموما سرمایه لازم برای کدنویسی یک CMS اختصاصی و تشکیل تیم قدرتمند را ندارند در ماه های اولیه کار خود یک نسخه اولیه بر بستر وردپرس پیاده سازی کرده و بازخورد مشتریان را آنالیز میکنند. هر زمان احساس کنند این ایده به مرحله گسترش و ارتقا نزدیک شده است تصمیم میگیرند که سایت را بر روی یک CMS اختصاصی بازنویسی کنند و یا حتی با استفاده از بستر قدرتمند وردپرس امکانات مورد نظر خود را به آن اضافه نمایند. سایت هایی مانند پین ورک و بانیلینک را میتوان نمونه هایی موفق از راه اندازی یک استارتاپ و ایده بر بستر وردپرس دانست.

 

برای این موضوع دوره بی‌نظیر و ارزشمند وبمستران آینده را طراحی کردیم که شما به تنهایی علاوه بر راه‌اندازی سایت، تولید محتوا، سئو، اینستاگرام مارکتینگ و کمپین تبلیغاتی را یاد خواهید گرفت. البته باید به اندازه کافی جهت آموزش و یادگیری زمان صرف کنید. با تصمیم جدید در این دوره شرکت نمایید.

طراحی فروشگاه اینترنتی در دوره وبمستران آینده

۸ دیدگاه برای “طراحی سایت با CMS اختصاصی یا وردپرس، کدام بهتر است؟

 1. profile avatar
  مریم بردبار گفته:

  مقاله بسیار خوبی در زمینه معرفی CMS و WordPress و شرایط استفاده و بهره گیری از امکانات هر دو سیستم مدیریت محتوا می باشد و به افرادی که در شروع راه هستند کمک کننده است و حاوی یک پیام خیلی خیلی ارزشمند هم هست : ” با توجه به اینکه استارت آپ ها عموما سرمایه لازم برای کدنویسی یک CMS اختصاصی و تشکیل تیم قدرتمند را ندارند در ماه های اولیه کار خود یک نسخه اولیه بر بستر وردپرس پیاده سازی کرده و بازخورد مشتریان را آنالیز میکنند. هر زمان احساس کنند این ایده به مرحله گسترش و ارتقا نزدیک شده است تصمیم میگیرند که سایت را بر روی یک CMS اختصاصی بازنویسی کنند و یا حتی با استفاده از بستر قدرتمند وردپرس امکانات مورد نظر خود را به آن اضافه نمایند.”
  ای کاش همه شرکتهای طراحی وب سایت این نکته را به مشتریان خود متذکر شوند و از منفعت کوتاه مدت خود بگذرند و با راهنمایی درست و اصولی، جایگاه خود را در قلب مشتری بدست آورند.

  • profile avatar
   جعفرصادق پیران گفته:

   کلا ما در مدیر آینده به دنبال انتقال درست اطلاعات برای افرادی که تازه شروع می‌کنند یا می خواهند درآمد خودشان را افزایش دهند همه اینها را با تمام توان دنبال می کنیم و به دنبال شفاف سازی هستیم. خیلی از دوستان به ما مراجعه می‌کنند در این مدت کوتاه که کل سرمایه ۲۰ تا ۳۰ میلیونی خودشان را صرف تهیه زیرساخت ها می‌کنند در حالی که این کاملا اشتباه نابخشودنی است. در اینجا من خود مخاطب رو خیلی مقصر می‌دونم تا همکارانم را چرا که ما با صرف یک مبلغ پایه برای مشاوره گرفتن از چندین نفر می‌توانیم به کلی تجربه که حاصل چندین ساله این افراد و شرکت‌ها است دست یابیم.

   همچنین تلاش برای افزایش آگاهی از ساز وکارهای کسب و کار اینترنتی که همه فکر می‌کنند دیجی کالا یا امثال اون فقط با وب سایت یا اپلیکیشن شون تونستند موفقیت کسب کنند در حالی که این تصور کاملا اشتباه و نا بخشودنی است که خرج و هزینه زیادی را برای مخاطب به همراه می‌آورد.

   همین عامل باعث می‌شود که در جایی که باید هزینه کند را درست درک نکند. سایت شما همانند یک مغازه در وسط کویر لوت هست که باید برای بازدید مخاطبان باید چاره هایی بیاندیشید که بازدید آن بیشتر شود.
   ضمنا درصد بالایی از ایده‌های کسب درآمد اینترنتی نیازی به cms اختصاصی ندارند پس این توهم خود وبمستر و مدیر سایت هست که با درک اشتباه ان می‌خواهد به نوعی ضعف های خودش را پوشش دهد.

   • profile avatar
    مریم بردبار گفته:

    فرمایش شما کاملا درسته و همیشه در هر شرایط اگر اشتباهی صورت می گیره باید انگشت اتهام به سمت خودمان باشد نه دیگران، البته منظور این بود که خوب است صاحبان کسب و کار در هر رشته ای که هستند با توجه به تجربیات خود قبل از ارائه خدمات، مشاوره های لازم را ارائه دهند و در نهایت مخاطب با توجه به شناخت قبلی و مشاوره های دریافتی اقدام به تصمیم گیری نماید.
    و نکته دیگر اینکه هیچ گاه با دیدن تنها نتیجه کار دیگران، تصمیم به اقدام نگیریم و مراحل طی شده و سختیهای کار را کوچک نشماریم.

 2. profile avatar
  فرشاد نمازی زاده گفته:

  سلام،
  برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار باید قدم اول که سخت ترین قدم می باشد را به ساده ترین شکل ممکن برداشت ( البته با برنامه ریزی و با هدف).
  هیچ کس نمی تواند در ابتدا کامل ترین باشد.
  زیرا:
  ۱. سرمایه هنگفت می خواهد
  ۲. تجربه وسیع در آن زمینه می خواهد، که بدون آن حتی ممکن است کل سرمایه گذاری نیز هدر رود
  ما باید اهداف خود را در بلند مدت مد نظر داشته باشیم، و برای شروع آنقدر تاخیر نداشته باشیم که باعث فراموشی هدف شود،
  و یا هدفمان غیرممکن به نظر برسد.
  یک گام ساده می تواند ما را دلگرم نگه دارد و برداشتن گام های بعدی را راحت تر کند.
  در راه اندازی سایت ساده ترین گام شروع تجارت با یک cms عمومی می باشد.
  این cms ها در یک ساعت راه می افتند،
  هزینه شروع با آنها بسیار پایین است،
  کار با آنها بسیار راحت است و نیاز به تخصص بالایی نمی باشد.
  پس از شروع کار و توسعه کسب و کار در صورتی که نیاز کسب و کار ما با آنها رفع نشود می توان سراغ cms اختصاصی رفت و متناسب با کسب و کار و نیازمان آن را طراحی کرد.

 3. profile avatar
  مهدی بیکی گفته:

  با سلام
  وقتی از وردپرس صحبت می شود نا خودآگاه یاد روزهای وبلاگ داری ام می افتم و اینکه یک زمانی که هنوز شبکه های مجازی مانند تلگرام و واتس آپ و … بوجود نیامده بود و وبلاگ نویسی چه رونقی داشت . گفتم وبلاگ چون محیط وردپرس برایم تداعی کننده سیستم مدیریت وبلاگ بود که می توانستی با یک رابط گرافیکی راحت وبلاگ را مدیریت کنی. من تاکنون با ورد پرس کار نکرده ام ولی مطمئتا کار کردن با آن به راحتی همان سیستم مدیریت وبلاگ می باشد که به راحتی می توانستی ابزارهایی را نیز به آن اضافه کنی که سایت های دیگر رایگان ارائه می دادند مانند سیستم آمار گیری ،نظر سنجی و …
  من هم مانند خیلی از افراد تمایل دارم که ابتدا با ورد پرس وارد فاز تاسیس وب سایت شوم و پس از حرفه ای شدن و آزمون و خطا و مسجل شدن تصمیم جهت حفظ و ادامه کسب و کار در مرحله دوم و در صورت نیاز به cms اختصاصی فکر کنم. با توجه به مقاله فوق پیشنهاد من نیز طراحی سایت با ورد پرس می باشد لااقل برای شروع .به نظرم مهترین دلیل هم راحتی استفاده و رایگان بودن استفاده از آن می باشد. و در مرحله بعد از انتخاب ورد پرس توجه ویژه به ابزارهای امنیتی و همچنین سرعت بارگزاری سایت می باشد که با کمی آشنایی محقق خواهد شد.

 4. profile avatar
  فریده وکیل زاده گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  از خواندن این مقاله به این نتیجه رسیدم که ما باید با توجه به نیازمان سایت طراحی کنیم
  اگه ما قصد داشته باشیم یک فروشگاه اینترنتی تخصصی در یک زمینه مشخص وباهدف محدود داشته باشیم وردپرس خوبه و بعد دو سال می توانیم یک سی ام اس تخصصی طراحی کنیم
  همچنین اگر برای ما امنیت سئو سایت. گرفتن رتبه مناسب در گوگل ارزش ندارد و پول کمی داریم و سایتمون بازدید کمی داره می تونیم از وردپرس استفاده کنیم در غیر اینصورت باید از سیستم اختصاصی استفاده کنیم
  تشکر به خاطر این مقاله

 5. profile avatar
  محمدجواد گفته:

  طراحی سایت با CMS اختصاصی یا وردپرس هر دو میتوانند برای کار ما مفید باشند و ما از ان استفاد کنیم و نتیجه مطلوب هم بگیریم. منتها اول باید سایت و هدفی که از آن داریم راکامل بشناسیم و بعد با شناخت CMC ها گزینه مناسب را برای خودمان انتخاب کنیم.
  امنیت سایت هم تنها نمیشود به اختصاصی یا عمومی بودن آن ذکر کرد حتی در مواردی ممکن است یک کد اختصاصی بسیار آسیپ پذیرتر از سیستم های مدیریت محتوای رایگان عمل کند. سطح امنیتی کدها بستگی مستقیم به دانش و تجربه تیم توسعه دهنده و رعایت نکات ایمنی از طرف تیم مدیریتی سایت دارد.
  با این همه ۶۵ % سایتها از وردپرس و ۱۴ %جوملا و ۲۰% باقی مانده با سایر روش ها طراحی شده اند و همین آمار نشان میدهد که استفاده از ورد پرس تا چه اندازه میتواند برای ما ارزش داشته باشد
  گفتید شرکتی میتواند CMC اختصاصی بدهد با قیمت کمتر ولی به چند شرکت که فقط برای خودش اختصاصی است پس این نیمه اختصاصی است .
  پس قبل از هر چیز ما باید بودجه ای که میخواهیم صرف کنیم، نیازی که داریم و میخواهیم سایت آن را برطرف کنید و آینده ای که مدنظرمان اس ت مشخص کنیم و اگر ایده مان جز ایده های متداول است و همچنین سرمایه زیادی هم نداریم بهترین گزینه سیستم های از پیش طراحی شده اند

 6. profile avatar
  محمد قانعی گفته:

  مقاله ای جامع که به واقع حق مطلب را ادا کرده و نقطه ابهامی باقی نگذاشته است. از ارائه این مقاله بسیار ممنونم.
  در نهایت نتیجه ای که از این مقاله دریافت کردم این است که برای شروع هر کسب و کار اینترنتی در حال حاضر بایستی ابتدا از مدیریت محتوای وردپرس آغاز کرد و در ادامه و در صورت توفیق ایده به سمت یک مدیریت محتوای اختصاصی رفت. روند نگاست مقاله این حرکت را برای کسب و کارهای موفقی که در حال توسعه باشند ناگزیر توصیف کرده است.
  اما مشکلاتی که برای cms عمومی ذکر شد نظیر کندی و مدیریت سخت در صورت رشد بیش از حد آن در مقابل cms اختصاصی که منتج به وابستگی و احتمالا هزینه های گزاف می شود، استفاده از نوع عمومی را توجیه پذیرتر می نماید. شاید بتوان اینگونه نظر داد وقتی cms اختصاصی مفید است که به آن حد از رشد و ساختار رسیده باشیم که بتوانیم تیم خود را برای ایجاد cms اختصاصی شکل دهیم. تیمی هر چند کوچک که بتواند در ادامه کار وابستگی به شرکت های مادر تولیدکننده cms اختصاصی را از میان بردارد یا اینکه خود به صورت کامل آن را تهیه و پشتیبانی کند. لیکن مدیریت چنین تیمی که مستزم هزینه های مالی، اداری و انسانی است. لذا باز هم توسعه ساختار با توجه به استراتژی بازار و فروش و یا نیاز، می تواند تغییر در روند حرکت یا عدم حرکت به سمت cms اختصاصی را به چالش بکشد.
  مورد دیگر هم امنیت در هر دو نوع مدیریت محتواست. گرچه ذکر شده است که امنیت cms اختصاصی به دلیل عدم تمایل هکرها به نفوذ در آن بیشتر از نوع عمومی است اما بیان اینکه طول عمر ۱۴ ساله میلیون ها برنامه نویس در سرتاسر جهان توسعه cms عمومی وردپرس را در پی داشته شاید بر قدرت امنیت آن صحه بگذارد. به نظرم مساله امنیت نیز به شدت تابع کسب و کاری است که مبتنی بر آن قصد استفاده از یک مدیریت محتوا را داریم. ایده آل ترین حالت بهره مندی از یک cms اختصاصی با بهره گیری از تیم یا تیم هایی متخصص است که مدیریت مالی و انسانی بالایی را طلب خواهد کرد. در حقیقت بهترین حالت از دیدگاه فنی سمتی از داستان و از دیدگاه مدیریتی سمتی دیگر است که کوتاهی در هر بخش شکست بخش دیگر را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

question