بانک اطلاعاتی مشتریان

بانک اطلاعاتی مشتریان یا پایگاه اطلاعاتی مشتریان چیست؟

بانک اطلاعاتی مشتریان یا پایگاه اطلاعاتی مشتریان مجموعه‌ای سازمان‌یافته از داده‌های اطلاعاتی جامع و کامل دربار‌ه‌ی مشتریان یا مشتری احتمالی است.

داده‌های اطلاعاتی‌ که به روز ، قابل استفاده و قابل دسترسی برای اهداف بازاریابی و برندینگ هستند، اهدافی نظیر:

 • دسترسی به مشتریان بار اول
 • تعیین مشتریان واجدالشرایط
 • فروش کالا یا خدمات
 • حفظ و نگهداری روابط خوب با مشتری

بازاریابی پایگاه اطلاعاتی، فرآیند ایجاد حفظ و استفاده از پایگاه اطلاعاتی مشتریان و دیگر پایگاه های اطلاعاتی (دربارۀ مشتریان، فروشندگان، واسطه‌های فروش) به قصد برقراری تماس و انجام معامله بازاریابی پایگاه اطلاعاتی گویند.

لیست مشتریان چه تفاوتی با پایگاه داده مشتریان دارد؟

بسیاری از مشتریان لیست پستی مشتری و پایگاه اطلاعاتی آنان را با هم اشتباه می‌کنند. لیست پستی مشتری فهرست ساده‌ای از اسامی، آدرس‌ها و شماره تلفن‌ها است.

یک پایگاه اطلاعاتی مشتریان اطلاعات بیشتری را از ویژگی‌های مشتری در بردارد. در بازاریابی صنعتی شرح مشخصات مشتری شامل این موارداست:

 • کالاها و خدمات خریداری شده توسط او
 • حجم خرید
 • قیمت‌های فروش درگذشته
 • تصمیم گیرندگان اصلی( همراه با سن، تاریخ تولد، سرگرمی و غذای مورد علاقه،و…)
 • فروشندگان رقیب
 • وضعیت قراردادهای موجود
 • برآورد بودجه خرید مشتری در یکی دو سال آینده
 • یک برآورد کیفی از توانایی و نقاط ضعف شرکت در فروش کالا
 • ارائه خدمات به مشتری در بازاریابی مصرفی حاوی مشخصات جمعیت شناختی فرد، مشخصات روان‌شناختی ، خریدهای گذشته او ودیگر اطلاعات مربوطه است.

شرکتی که مجهز به اطلاعات در پایگاه اطلاعات مشتریان است، در مقایسه با بازاریابی انبوه، بازاریابی بخش‌بندی بازار یا بازاریابی تخصصی( که خلاءهای بازار را پر کند) با دقت بیشتری خواهد توانست به مشتریان بازار هدف خود دسترسی پیدا کند.

 • سرچشمه اطلاعات پایگاه اطلاعاتی کجاست؟
 • بازاریابان داده‌های پایگاه اطلاعاتی خود را از کجا می‌آورند؟
 • و پس از تامین این داده‌ها چگونه انها را با هم تلفیق و طبقه‌بندی می‌کنند؟

وظیفه اول شما در بازاریابی اینترنتی تعیین نوع اطلاعات مورد نیاز و ابداع روش‌هایی برای جمع‌ آوری این اطلاعات است. بسیاری از مدیران کسب و کار اینترنتی، وقتی فروش در کسب و کارشان ایجاد خواهد شد که به جمع آوری اطلاعات مبادرت کنند. اما روش برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان و تشکیل بانک اطلاعاتی مشتریان بسیار زیاد است.

شرکت‌های صادرکننده کارت‌های اعتباری و فروش با کاتالوگ برای جمع‌آوری اطلاعات به این شیوه توسل می‌جویند. شرکت‌های تولید‌کننده محصولات بسته‌بندی شده و کالاهای خانگی با استفاده از کوپن، شرکت در مسابقه و قرعه کشی، کارت‌های ضمانت و انجام بررسی‌هایی از مصرف کننده، می‌خواهند تا اطلاعات لازم را برای آنها ارسال کنند. 

افزون بر این داده‌های اطلاعاتی در اسناد و مدارک عمومی نظیر گواهی‌نامه رانندگی سوابق مربوط به مالیات املاک و مستغلات از جمله منابع اطلاعاتی موثق به حساب می‌آیند.

 

حتما این مقاله را بخوانید :  نحوه برخورد با مشتریان عصبی و بدخلق توسط تیم فروش

 

امروزه نیز نرم‌افزارهای کامپیوتری با استفاده از برنامه‌های آماری خیلی پیشرفته مجموعه‌ای از داده‌های اطلاعاتی را به یک پایگاه اطلاعاتی مربوط ارائه می‌دهند.

در کسب و کار اینترنتی از طریق طراحی صفحات فرود مختلف می‌توان مدیران کسب و کار اینترنتی به جمع آوری مشتریان مبادرت کنند. همان طور که می‌دانید ما در بازاریابی مستقیم، نیازمند بانک اطلاعاتی مشتریان خود هستیم، تا بر اساس ویژ‌گی‌های مخاطبان بالقوه عملیات بازاریابی و برندینگ را پیاده‌سازی کنیم.

شش خطایی که مدیران کسب و کار اینترنتی در بازاریابی پایگاه اطلاعاتی مشتریان مرتکب می‌شوند:

 • خطای ششم
  فقدان تعهد کا
  مل از طرف مدیران سطح بالا

 

 • خطای پنجم
  این فکر که شما می‌توانید تنها یک بار از بازاریابی پایگاه اطلاعاتی استفاده کنید. پس از اینکه استفاده از پایگاه اطلاعاتی بازاریابی را آغاز کردید مشتریان تازه به مزایای آن پی می‌برند. آنها از آن خوششان می‌آید و انتظار دارند ادامه یابد.

 

 • خطای چهارم
  عدم اطمینان قطعی به اینکه تمام کسانی که با برنامه سروکار دارند قطعاً آن رافهمیده‌اند علاوه بر دایره بازاریابی دوایر امور مالی و امور اداری نیز باید درک درستی از برنامه داشته‌باشند.آنها تیم فروش را تشکیل می-دهند، اگر آنها به وظایف خود عمل نکنند نباید منتظر اتفاق خاصی بود.

 

 • خطای سوم
  انتظار این که پیامدهای اجرای برنامه اطلاعاتی بازاریابی سریع باشد. پیامدهای اجرای برنامه خیلی زود و موقت خود را نشان نمی‌دهد. بازاریابی پایگاه اطلاعاتی کند و پیوسته کار می‌کند. و از آنجا که مشتریان همان مردم هستند و این مردم همه با هم فرق می‌کنند مردم مختلف هم در زمان‌های مختف متفاوت عمل می‌کند.

 

 • خطای دوم
  پی نبردن به اهمیت داشتن معیارهای اندازه‌گیری قبل از شروع برنامه.

 

 • خطای اول
  اختصاص وقت، تعیین بودجه، به کارگیری افراد و منابع لازم، انجام کار … و سپس رها کردن پایگاه اطلاعاتی بدون اینکه از آن استفاده شود.

بانک اطلاعاتی مشتریان یا پایگاه اطلاعاتی مشتریان چیست؟

خرده فروشی‌های بزرگ و کوچک اینترنتی با تکنیک‌های مختلفی به دنبال جمع آوری داده از مشتریان‌شان هستند، به شدت در حال سرمایه گذاری رو این موضوع هستند. پایگاه داده‌های جمع آوری شده توسط خرده‌فروشان شامل داده‌های فروش اینترنتی، اطلاعات خرید مشتری، داده‌های برنامه تلفن همراه، اطلاعات پایه‌ای مشتری، اطلاعات برنامه‌های وفاداری و اطلاعات مرتبط با کمپین‌های تبلیغاتی و میزان اثربخشی آن‌ها است.

این بانک اطلاعاتی مشتریان، بینش مفیدی را برای خرده فروشان اینترنتی فراهم می‌کند، تا با تغییر مدل‌های ارائه خدمات، تجربه مشتریان شان را بهبود بخشند.

تکنولوژی CRM، ابزاری مفید در جمع آوری داده‌های مشتریان، تجزیه و تحلیل بهتر و دقیقتر داده‌های بانک پایگاه اطلاعاتی مشتریان است.  به همین منظور نرم‌افزار‌های آنلاین زیادی حتی در ایران طراحی شده است ، تا شما بتوانید در کمترین زمان به اطلاعات مشتریان‌تان دسترسی داشته باشید.

با استفاده از این برنامه‌های آنلاین در کسب و کار اینترنتی و فروشگاه‌ اینترنتی خرده فروشی می‌توانید به حجم عظیمی از داده‌ها و اطلاعات مشتریان دست یابید.

روش‌های آفلاین تبلیغات و بازاریابی برای تشخیص دقیق رفتار مشتری، ردیابی و تجزیه و تحلیل مشتری مناسب نیستند. رفتار مشتریان اینترنتی به راحتی قابل تفسیر است.

 

حتما این مقاله را بخوانید :  چگونه از هوش مصنوعی در ارایه خدمات و ارتباط با مشتری بهره ببریم؟

 

برنامه‌های آنلاین مدیریت ارتباط با مشتریان،  موجب دیجیتالی شدن فروشگاه‌های اینترنتی می‌شوند. اطلاعات مفیدی همچون تعداد بازدید مشتریان از فروشگاه، تعداد خرید مشتریان از فروشگاه، مدت زمان توقف هر مشتری در یک مکان خاص، رفتار خرید گذشته هر مشتری، تاریخ و مدت زمان حضور هر مشتری در داخل فروشگاه اینترنتی، نوع محصول خریداری شده توسط هر مشتری، و… را جمع آوری و ثبت می‌کند.

با تکنولوژی این برنامه‌ها، خرده‌فروشان می‌توانند برای افزایش فروش، افزایش آگاهی از برند و افزایش وفاداری مشتریان شان برنامه‌ریزی‌های دقیق داشته باشند و در این راستا تلاش کنند.

نقشه‌های حرارتی و ردیابی حرکت مشتری بر روی سایت

حرکت اشاره‌گر ماوس مشتری در فروشگاه اینترنتی بر اساس هدف خرید وی است. مشتریان بنا بر دلایلی در اطراف محصولی خاص تمرکز می‌کنند.

مثلا اگر پیشنهاد ویژه یا تخفیف خاصی روی آن محصول خاص در فروشگاه اینترنتی در حال اجرا باشد، یا صفحه محصول به صورت خاصی طراحی و معرفی شده باشد.

تجزیه و تحلیل و ردیابی حرکت مشتریان، با استفاده از این نرم‌افزارهای آنلاین می‌تواند به درستی و با دقت زیادی انجام شود و مناطقی که مشتریان بیشتر بر روی آن تمرکز کردند، محصولاتی که بیشتر مورد استقبال واقع شدند، صفحه محصولی که بیشتر مشتریان توقف داشتند و… مورد شناسایی قرار گیرد.

خرده فروشی‌های آنلاین می‌توانند بر اساس الگوی رفتاری و حرکتی مشتریان، تبلیغات مرتبط با موقعیت مشتری و محصول مورد نظر وی را در زمان خاص به وی ارسال کنند.

 

شناسایی مشتریان از طریق نرم‌افزارهای آنلاین

مشتریان را به محض ورودشان به داخل فروشگاه اینترنتی شناسایی می‌کند. بنابراین به راحتی می‌توان مشتریان تکراری، مشتریانی که برای بار اول به فروشگاه اینترنتی مراجعه کردند، تعداد خرید‌های مشتریان تکراری، مقدار زمان صرف شده مشتریان جدید و تکراری داخل فروشگاهاینترنتی، و غیره را تشخیص داد.

این اطلاعات و آمار و ارقام در هنگام اجرای برنامه‌های وفاداری و دادن پاداش به مشتریان وفادار، بسیار مهم هستند. به طور مثال با استفاده از این اطلاعات، پیام‌های مناسبی را به مشتریانی که ۱۰ بار به فروشگاه اینترنتی مراجعه کردند، پیشنهاد‌های ویژه و تخفیف‌های شگفت انگیز را به صورت پاپ آپ ارسال خواهند کرد

لیست مربوط به مشتریان سایت و هر کسب و کاری ارزشمندترین چیزی است که می‌توانید داشته باشید، اگر کل سرمایه و دارایی مالی‌تون را هم از بین برود، می‌توانید ظرف چند ساعت دیگه با تولید و ارایه یک محصول به مشتریان خود مجددا به عرصه تجارت برگردید.

پس مهم‌ترین دارایی و سرمایه در همه کسب وکارهای آنلاین و آفلاین پایگاه داده یا همان لیست مشتریان می‌باشد.

مدیران بسیار کمی را می‌شناسم که به این لیست اهمیت می‌دهند و این یکی از دلایل مهم شکست کسب و کار می‌باشد، به عنوان یک مشاور بازاریابی نمی‌توانم افرادی را تصور کنم که بهترین و ناب‌ترین منبع درآمدی خود یعنی مشتریان کسب و کار خود اهمیت نمی‌دهند، در حالی که حدود ۲۰ درصد از مشتریان شما بیشترین خرید را از شما انجام می‌دهند و بیشترین سود را به شما می‌رسانند ولی شما هیچ اطلاعی از خرید آن‌ها در کسب و کار خود ندارید. این مشتریان سرمایه واقعی شما به حساب می‌آیند.

پس اگر تا به حال لیست مشتریان همراه با جزییات را جمع‌آوری نمی‌کردید از این لحظه به بعد، یک فکر اساسی برای آن نموده و به صورت مختلف نرم‌افزاری یا سنتی شروع به جمع آوری اطلاعات مشتریان نمایید.

 

مدیریت ارتباط با مشتری

یک سیستم نرم‌افزاری خوب جهت ثبت سابقه مشتری، حتی مواردی از قبیل علایق و سلایق، الگوهای خرید و نیز اطلاعاتی را در بر‌می‌گیرد که به خرید مشتری و حفظ آن کمک شایانی می‌کند. با مجهز بودن به این طالاعات فروشنده یا بازاریاب می‌تواند راهبردی برای تقویت رابطه و سرویس دهی به مشتریان ابداع نماید.

چنین اطلاعاتی نه تنها به حفظ مشتری کمک می‌کند بلکه او را به خرید هر چه بیشتر و استفاده مکرر از محصولات و سرویس‌های شما وادار می‌سازد.

بسیاری از شرکت‌های موفق برای ثبت اطلاعات و سوابق مشتریان خود و نیز برای ثبت فعالیت‌های مربوط به فروش از نرم‌افزارهای معتبر استفاده می‌کنند. به عنوان یک فروشنده حرفه‌ای، بایستی بتوانید عملکرد خود را نسبت به مشتریان هدف ارزیابی کنید.

همچنین لازم است که در مورد کم و کیف سفارش‌ها و تعداد سفارش‌‌هایی که به مشتریان تحویل داده‌اید، اطلاعات داشته باشید. در مورد نسبت عرضه و تقاضای کالا، اطلاعات دقیقی را در اختیار داشته‌ باشید. با توجه به این اطلاعات شناخت نقاط قوت و ضعف فروش شرکت به راحتی به دست می‌آید، که برای بهبود آنها باید تلاش مضاعف نمایید.

چنین اطلاعاتی نه تنها به حفظ مشتری کمک می‌کند بلکه او را به خرید هر چه بیشتر و استفاده مکرر از محصولات و سرویس‌های شما وادار می‌سازد.

 

رقابت شدید بین شرکت‌ها برای تصاحب بازارها

سیتم ثبت سوبق مشتری و پایگاه اطلاعاتی آن‌ها می‌تواند سرمایه بسیار ارزشمندی برای حیات شرکت یا موسسه شما باشد.

افزایش رقابت در بازار، بایستی به ارج نهادن به مقام مشتری و تماس پایدار با آن‌ها منجر شود و خالصانه به آن عمل کنید از ریا و تزویر بپرهیزید.

بسیاری از مواقع پیش آمده که محصولی را از فروشگاهی خریدیم که در هنگام مراجعت به منزل یا محل کار متوجه معیوب بودن آن گردیدیم. اگر دوباره به فروشگاه برگردید کسی جواب‌گوی مشکل شما نخواهد بود، فقط آن‌ها فروشنده صرف هستند که به کسب و کار خود هیچ ارزشی قایل نیستند، اگر با شرکت تولید کننده همان محصول تماس هم بگیرید متوجه خواهید شد که در کنار این محصول، یک محصول دیگری هم به همراه راهنما بوده که به شما نداده شده است. دیگر مطمئنا خرید خود را از آن فروشگاه تکرار نخواهید کرد.

 

حتما این مقاله را بخوانید :  برنامه وفاداری مشتری معجزه‎ای‎ در رشد سریع کسب و کارتان است!

 

اما چه اطلاعاتی از مشتریان را باید جمع آوری کنیم؟

در شرکت‌های آنلاین مهم‌ترین اطلاعاتی که می‌توانید از مشتری داشته‌ باشید، ایمیل واقعی افراد می‌باشد که در مراحل بعدی می‌توانید بقیه اطلاعات مشتری را از قبیل شماره تلفن همراه و تلفن ثابت، آدرس پستی ، روز تولد و غیره را در بانک اطلاعاتی خود جمع‌آوری و ثبت کنید.

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که فقط به مشتریان محصولی را نفروشید، به عنوان مشاور خریدار در جهت استفاده مفید از آن باشید و اگر واقعا به درد فرد نمی‌خود به هیچ عنوان آن را پیشنهاد ندهید، همیشه حس رضایت مشتری را مد نظر داشته باشید و تمامی تلاش‌تان در جهت جلب رضایت او همراه با اتمام فروش باشد.

اگر می‌خواهید به شیوه درستی بانک اطلاعاتی مشتریان را به صورت خودکار جمع آوری و تحلیل کنید. اگر در تصمیم خود جدی هستید حتمن توصیه می‌کنم؛ که در دوره وبمستران آینده به صورت رایگان شرکت نمایید. همچنین می‌توانید این مسیر را به همراهی تیم مدیر آینده طی نمایید.

 

طراحی فروشگاه اینترنتی در دوره وبمستران آینده

۷ دیدگاه برای “بانک اطلاعاتی مشتریان یا پایگاه اطلاعاتی مشتریان چیست؟

 1. profile avatar
  مریم بردبار گفته:

  برخی از نکات مقاله که نظر من خواننده را جلب کرد، عبارتند از:
  – مهم‌ترین دارایی و سرمایه هر کسب وکاری پایگاه داده یا همان لیست مشتریان است که می بایست در هر تماس، خرید و یا هرگونه ارتباطی با مشتری سعی شود که شناخت بیشتری نسبت به خواسته، علایق و نیازمندیهای مشتری کسب شود و در روند بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد.
  – همواره به عنوان مشاور در کنار خریدار باشیم و فقط به دنبال فروش به مشتریان نباشیم بلکه جلب رضایت مشتری می بایست سرلوحه کارمان باشد.
  – انتظار این که پیامدهای اجرای برنامه اطلاعاتی بازاریابی سریع باشد، اشتباه است چراکه بازاریابی پایگاه اطلاعاتی کند اما بطور پیوسته است. چراکه مخاطبان ما مردم هستند و رفتار مردم از نظر پذیرش ریسک بسیار متفاوت است.

  • profile avatar
   جعفرصادق پیران گفته:

   ببینید شاید منظورم در این مقاله نتونستم جامع به شما دوستان برسونم. ایگاه داده مشتریان چیزی فراتر از یک لیست مشتریان است. نمونه واضح اون اینستاگرام است اخیرا دیجی کالا هم به این موضوع داره توچجه می‌کند. وقتی که شما پستی را لایک یا سیو می‌کنید و کامنت میذارید نشون میده که علایق شما را تا حدودی و اگر استوری، لایو و پست یک نفر را همیشه دنبال کنید در قسمت تایم لاین اون افراد بالاتر نشون میده. پس پروفایل مشتریان چیز فراتر از لیست مشتریان است. در حقیقت شناسایی نا محسوس رفتار و کنش کاربر در وب‌سایت است.
   البته از نگاه جامعه شناسی باهاش مخالفند و این رو به نوعی تجاوز به حریم خصوصی می‌دانند. اما اگر از این ترند و کنش افراد در یک شبکه اجتماعی سو استفاده نشود. میتوانیم در درک نیازهای مخاطب به درستی عمل نماییم.

   • profile avatar
    مریم بردبار گفته:

    من هم با نظر شما کاملا موافقم، شبکه اجتماعی اینستاگرام امکانات خیلی خوبی در راستای شناخت بیشتر مشتری، علاقه مندیها و میزان توجه افراد به هر محتوا می دهد که جمع آوری این اطلاعات در سایر روشهای بازاریابی و تبلیغات ،دشوار و با صرف زمان بیشتر و همچنین درصد اطمینان کمتر می باشد.

 2. profile avatar
  فرشاد نمازی زاده گفته:

  با سلام،
  کسانی که به فروشگاه ما مراجعه می کنند به دو دسته تقسیم می شوند:
  ۱. خریدار
  ۲. مشتری
  خریدار افرادی هستند که برای اولین بار جهت رفع نیاز خود به ما مراجعه می کنند.
  برای بدست آوردن و جذب خریدار می توان از روشهای مختلف بازاریابی، خرید لینک و … استفاده کرد تا خود را به عموم مردم معرفی کنیم و آنها برای رفع نیاز خود به ما مراجعه کنند.
  حالا که توانستیم افراد را با روش های متفاوت به سمت خود بیاوریم کار تمام نیست و باید به بهترین نحو و با دادن مشاوره خوب به افراد اعتمادشان را جلب کنیم، به طوری که نیاز خود را توسط ما برطرف سازند.
  و باز هم کار تمام نیست، حالا باید به گونه ای او را راضی نگه داریم که دفعات آینده نیز بدون تردید به ما مراجعه کند و حتی ما را به دوستان خود معرفی کند.
  کسانی که ما را شناخته و برای رفع نیاز های خود هر بار به ما مراجعه می کنند مشتریان ما هستند.
  پس باید با استفاده از اصول جذب مشتری
  اولا اعتماد مراجعه کنندگان برای خرید را جلب کنیم و آن ها را خریدار محصولات و خدمات خود نماییم.
  ثانیا خریداران خود را به مشتری تبدیل کنیم. که استاد پیران به برخی از اصول مهم در بالا اشاره فرمودند.
  با تشکر از استاد و گروه بسیار خوب مدیران آینده

 3. profile avatar
  مهدی بیکی گفته:

  همیشه حق با مشتری است، شاید این جمله را اکثر ما بر روی دیوار خیلی از مغازه ها دیده باشیم . چرا؟ چون بزرگترین سرمایه هر فروشگاهی مشتریان آن هستند. پس همانند هر کسب و کاری باید به نگهداشتن مشتریان توجه ویژه ای در امر فروشگاه اینترنتی گردد. وقتی مشتری راضی باشد مطمئنا دوباره به مغازه بر می گردد و به خودی خود بازاریابی دهان به دهان شکل می گیرد. اما چگونه؟
  بنده در زمینه بازاریابی مطالعاتی داشتم و می دانم که هنر یک فروشنده فروش لیوان دوم ، سوم و … می باشد. وقتی مشتری از تو جنسی را خریداری کرد تو باید بتوانی به راحتی لیوان های بعدی را به او بفروشی و باز چگونه؟
  در بازاریابی فروشگاه اینترنتی ، گرفتن اطلاعات مشتری به خصوص ایمیل نقش به سزایی دارد، خیلی از فروشگاه ها به طرز ماهرانه ای با درج یک دکمه زیر منوی پرداخت این اطلاعات چند کاراکتری را از مشتری می گیرند ، خواه ایمیل و خواه تماس و نتیجه آن می شود که به او پیشنهادات ولیوان های بعدی را ارائه می دهند و اصطلاحا یک پیشنهاد رد نشدنی. یعنی مشتری دلش نمی آید که آن را رد کند و اما این پیشنهاد به هنر فروشنده و یا بهتر تیم بازاریابی بستگی دارد که با آنالیز بانک اطلاعات مشتریان به آنها ارائه نمایند. برای مثال وقتی یک مشتری یه گوشی موبایل می گیرد یقینا دنبال گلس و تجهیزات جانبی آن خواهد رفت ، پس چرا از خودمان نگیرد؟؟؟
  خیلی مطلب زیاد می شود گفت و همه این ها به یک کلمه ختم می شود و آن مشتری است و اطلاعات و آنالیز اطلاعات او توسط ما….

 4. profile avatar
  محمدجواد گفته:

  CRM مجموعه ای است از: فرایندهای سازمانی، افراد و تکنولوژی و برای هر کسب و کاری که از CRM استفاده می کند، بانک اطلاعات مشتریان ، بسیار مهم است تا استراتژی های مناسب برای مشتری ایجاد شود.
  این اطلاعات توسط ابزارهای معمولی نظیر انجام نظرسنجی، برگزاری مسابقات مهارتی، دعوت از مشتریان برای اشتراک خبرنامه یا ثبت خرید و… جمع آوری می شود
  الان تجربه من مثلا فروشگاه رفا خرید کردم دیده مثلا من فلان محصول توی خریدهام بیشتر بوده… پس اونو ثبت کرده و هر وقت تخفیف خاص برای ان محصول یا تنوع محصول مرتبطی بود به من پیامک میکند. پیامک های روز تولد هم که توسط اپراتورها و و بانک ها و هدیه ای هم که میدهند نمونه بارزتر آن است.پس میتوانیم بگوییم برای پایگاه داده مشتری نرم افزار تحلیلی با آن ارتباط بیشتری دارد تا بتواندد اطلاعات مورد نیاز که برای بازاریابی بهتر است را استفاده کنند
  پس بطور خلاصه میتوانیم بگوییم بانک اطلاعاتی مشتریان به ما کمک میکند تا رابطه خود را بامشتریان فعلی خود گسترش دهیم و همچنین بتوانیم مشتریان جدید جذب کنیم و در نهایت بتوانیم از این مشتری ها به خوبی مراقبت کنیم و آنها را جز ۲۰% مشتریان اصلی خود قرار دهیم.

 5. profile avatar
  محمد قانعی گفته:

  به نکته طلایی در این منتن اشاره شده است. در واقع هدف آرمانی کسب و کار نیز همین است. اینکه بتوان بازار را قبضه کرد. این مفهوم نیز جز با جذب و حفظ هر چه بیشتر و حداکثر مشتریان وفادار به دست نمی آید.
  به واقع در هر کسب و کاری چه مجازی و چه حضوری، راه رسیدن به غایت تجارت که می توان گفت سود و پول است از مسیر مشتری کسب می شود. مشتری دارای یک ارزش افزوده نیز هست، مشتریان برای هر کسب و کاری یک سرمایه اجتماعی محسوب می شوند. این سرمایه قسمت بزرگی از برندسازی است که همزمان با برند کردن یک کالا یا خدمت در برند ماندن آن هم بسیار موثر است.
  تولید محصول با کیفیت یا ارائه و فروش کالا و خدمات باکیفیت و خاص با ابزارهای مختلف بازاریابی و تبلیغات که یکی از مهم ترین آن ها وب سایت است، همگی در راستای رسیدن به مشتری و رفع نیاز اوست.
  تمامی این موارد به اهمیت پایگاهی از داده اشاره دارد که در بالا توصیف شد. پایگاهی که داده های آن رفتار مصرفی مشتری است. این پایگاه نیمی از مسیر تبلیغات و بازاریابی را برای هر کسب و کاری طی شده، می کند.
  تنها مساله باقی مانده در این خصوص، این است که چطور از این پایگاه استفاده کنیم و اینکه با چه نگرشی به سمت ایجاد این پایگاه گام برداریم؟ آیا تفکر مبتنی بر نرم افزار مدیریت مشتری و صرف زمان زیاد برای آن مفید است یا اینکه با توجه به سطح کسب و کار ایجاد یک پایگاه داده در فرم اکسل هم با نگرش پیاده سازی ارتباط و مدیریت مشتری بهتر پاسخگو است؟

دیدگاهتان را بنویسید

question