فروشگاه اینترنتی دیجی کالا، بامیلو و مدیسه در ایران نیز جمعه سیاه(Black Friday) را همراه با سایر کشورهای جهان مثل آمریکا، کانادا، انگلستان، برزیل، فرانسه، هند، روسیه و خیلی از کشورها برگزار کردند. برگزاری مراسم و مناسبت‌های غربی در داخل کشور چند سالی ست که به شکل عجیب و غریبی بومی شده‌ است و عکس‌های آن را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام به راحتی جستجو کنید.

مراسم‌هایی که به طرز تعجب‌آوری بومی سازی شدند که شاید حتی ممکن است به شکل اولیه‌اش هیچ ربطی به فرهنگ ما در کشورمان نداشته باشد. در فرهنگ آمریکای شمالی، یک روز بعد از روز شکرگزاری که با آخرین جمعه ماه نوامبر مصادف است، جمعه‌ای که در تمام دنیا به عنوان جمعه سیاه (Black Friday) شناخته می‌شود ابتدا از سال ۱۹۵۱ توسط یک روزنامه وارد تقویم آمریکا شده است که در چند سال اخیر نیز در هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ آنلاین در کشورمان مرسوم شده‌ است، تا مخاطبان را  ترغیب به خریدی ارزان و پرسود کند.

اما ببینیم تا چه اندازه فروشگاه اینترنتی معروف در ایران با فرا رسیدن جمعه سیاه توانستند به قول خودشان در این چند روز عمل کنند.

در سال گذشته بعد از برگزاری جمعه سیاه در ایران ، موجی از نارضایتی در شبکه‌های اجتماعی اتفاق افتاد. تقریبا تمامی کاربران از روال کار ناراضی بودند. کمتر کسی از خریدهای خود طی جمعه سیاه اظهار خوشحالی می‌کرد. متاسفانه این داستان با نهایت تاسف تکرار شد.

جمعه سیاه از سوم تا ششم آذر ماه

پیش از همه مشکلات فنی فروشگاه آنلاین در این سایت‌ها بود. اگر قرار باشد به خاطر حجم بالای ترافیک روی وب سایت از دسترس خارج شوند، نباید این حراجی جمعه سیاره را برگزار می‌کردند.

البته در روز جمعه سیاه فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها اصطلاحی تحت عنوان “Doorbuster” کاملا رایج است. یعنی سال‌ها همه فروشگاه‌ها طبق تجربه فروش در آخرین جمعه ماه نوامبر را دارند که به دلیل هجوم مشتریان خیلی زیاد به منظور خرید کالاهای مورد نیاز خود با تخفیف‌هایی شگفت‌انگیز، احتمال «شکستن» (Buster) «درب» (Door) فروشگاه وجود دارد! این اتفاق تقریبا همه ساله رخ می‌دهد و ظاهر فروشگاه‌ها یک روز بعد از جمعه سیاه، شبیه به مناطق جنگ زده است!

فروشگاه اینترنتی چگونه در جمعه سیاه می‌توانست بهتر عمل کند؟

هجوم مشتریان و اشتیاق آن‌ها برای خرید بخش جدایی ناپذیر از جمعه سیاه است، پس نمی‌توان ادعا کرد حضور فراوان آن‌ها، یک فروشگاه اعم از فیزیکی و یا مجازی را غافلگیر کرده است.

حال با این‌که فروشگاه اینترنتی بزرگ در ایران با آگاهی از این موضوع، آیا نباید در کنار حجم تبلیغات گسترده به منظور اطلاع‌رسانی به مشتریان برای حضور در جمعه سیاه در ایران ، کمی از تمرکز بر روی تبلیغات خود را بر روی رفع محدودیت‌های فنی سایت قرار می‌دادند؟

علاوه بر این عرضه کالاهای بدون مصرف، عدم موجودی کافی در برخی از محصولات پر مصرف و زیر یک دقیقه تمام شدن، نیز در کنار مشکل فنی فروشگاه مجازی نیز خود را به وضوح نشان داد.

مشتریان برای خرید باید در آن مدت زمان کم باید بارها یک صفحه وب از فروشگاه را بارگذاری مجدد می‌کردند. جای بسی خوشحالی است که امسال دیجی کالا نسبت به سال‌های قبل عملکرد بهتری در عدم بارگذاری سریع بود ولی باز هم چنین مشکلاتی می‌تواند نارضایتی مشتریان در خرید‌های بعدی هم با تردید رو‌ به رو کند. با این حال در فروشگاه آنلاین دیجی کالا هم برای ورود به برخی صفحه‌ها و دسته‌بندی‌های پرمصرف یا صفحه محصول خاص، باید چند دقیقه‌ای منتظر می‌ماندیم!

فروشگاه اینترنتی چگونه در جمعه سیاه می‌توانست بهتر عمل کند؟
اما مشکلات فنی در فروشگاه آنلاین بامیلو کاملا محسوس بود و همه مخاطبان این نارضایتی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر نمودند. از همان آغاز حراجی روز جمعه سیاه، مشتریان در این وب سایت با خطای عدم دسترسی به سرور برخورد کردند. قادر به بارگذاری صفحه محصول نبودند.

این روال چه در آغاز حراجی روز جمعه سیاه و چه در میانه روز کاملا واضح بود. فروشگاه مجازی بامیلو تلاش زیادی برای افزایش تعداد مخاطبان در کانال تلگرام به منظور افزایش ترافیک بازدید در روز جمعه سیاه(Black Friday)  در کشورمان داشت. اما امیدوار بودیم با آگاهی از تجربه‌های سال گذشته، این فروشگاه اینترنتی Market Place بر روی افزایش توانمندی‌های سخت‌افزاری سرور تمرکز می‌کردند تا کمتر با این مشکل برخورد می‌کردند.

فروشگاه اینترنتی چگونه در جمعه سیاه می‌توانست بهتر عمل کند؟

این مشکل بارگذاری صفحه‌های محصول سبب انصراف مشتریان زیادی شد که به دلیل حجم تبلیغاتی گسترده، مدت‌ها منتظر رسیدن حراجی جمعه سیاه بودند، بعد از چندین بار رفرش مجدد صفحه محصول فروشگاه و دسته‌بندی خاص از خرید این روز  منصرف می‌شدند.این موضوع سبب افزایش دلهره و استرس مخاطب از خرید کردن محصول در این فروشگاه آنلاین می‌شد. وقتی سرور این‌ فروشگاه با چنین مشکلی مواجه است، بعد از پرداخت مبلغ در درگاه بانکی این فروشگاه مجازی، چطور می‌توان انتظار داشت که عملیات موفقیت‌آمیز تلقی شود! بتوان فرآیند عملیات خرید را تکمیل نمود و ثبت سفارش در فروشگاه اینترنتی را با موفقیت ثبت کرد.

امسال یکی از استراتژی‌های خرید فروشگاه آنلاین بامیلو،  نصب الزامی اپلیکیشن تلفن همراه برای بهره‌گیری از برخی تخفیف‌های محصول‌های پرمصرف بود.  ای کاش به صورت‌های مختلف در هنگام تبلیغات گسترده حراجی روز جمعه سیاه به کاربران توصیه‌های لازم را در خصوص استفاده از اپ اندرویدی و آی او اس برای بهره‌گیری از تخفیف‌ها هشدار می‌دادند. خیلی از مخاطبان دیگر در روز جمعه سیاه با این مشکلات کمتر مواجه می‌شدند.

فروشگاه اینترنتی چگونه در جمعه سیاه می‌توانست بهتر عمل کند؟

 فروش کالاهای بی‌مصرف و کم مصرف در فروشگاه اینترنتی!

مشتریان زیادی بعد از تبلیغات گسترده این فروشگاه آنلاین حراجی روز جمعه سیاه(Black Friday)، به احتمال زیاد تصمیم به خرید گوشی هوشمند، تبلت، مودم، کنسول بازی، تلویزیون، مانیتور، سخت افزارهای سیستم کامپیوتری، دوربین عکاسی و سایر لوازم دیجیتالی که این روزها بخش مهمی از سبک زندگی مدرن شدند  داشتند.

همچنین در کنار این موارد، فروشگاه آنلاین مدیسه هم از سوم تا ششم آذرماه را با عنوان از بلک فرایدی تا دوشنبه اینترنتی که در زمینه ارایه پوشاک با برندهای مختلف خارجی که دارای تخفیف مناسبی بودند را هم به صورت گسترده اطلاع‌رسانی کرد.  به این صورت که کدهای تخفیف را با عضویت در کانال تلگرام می‌توانستید دریافت کنید و در هنگام خرید استفاده نمایید.

شاید به اندازه‌ای که از خرید محصول های دیجیتالی استقبال می‌شود در خرید پوشاک این هجوم کاربران وجود نداشته است. مشکل خاصی در بارگذاری صفحه محصول مشاهده نکردیم.البته تخفیف‌ها در برخی موارد کاملا استثنایی و صد در صد تخفیف خورده بود.

طبق اعلام رسمی فروشگاه اینترنتی مدیسه همانند جشنواره فروش ویژه گذشته، هم کد تخفیف و هم کالای رایگان مدیسه برای افرادی که دوست دارند به سلیقه خودشان پوشاکی را انتخاب کنند و هر چه را خواستند خرید کنند را با تخفیف دریافت نمایند.

به همین دلیل برای ۴ روز متوالی هر ۳ ساعت یک‌بار ۶۰ کد تخفیف با مبالغ مختلف را در کانال تلگرام فروشگاه آنلاین مدیسه در اختیارتان گذاشته خواهد شد، تا به انتخاب خودتان هر کالایی که مایل هستید را با تخفیف بخرید!

چرا ۱۲۰ کالا انتخاب کنیم؟ با در دست داشتن یکی از ۱۲۰۰ کد تخفیف بلک فرایدی تا سایبر ماندی مدیسه، هر کدام از ده‌ها هزار کالای موجود در مدیسه را که دوست دارید با تخفیف بخرید.

علاوه بر این فقط و فقط برای اینکه جشن دل‌چسبی را تجربه نمایید، هر روز در ساعات خاصی که از طرف مدیسه اعلام می‌شود، قیمت تعدادی از کالاها را صفر می‌‌شود و این کالاها را رایگان می‌توانید خریداری نمایید! سایر کالاها هم در این ۴ روز طلایی تا ۷۰% تخفیف خواهند‌ داشت!

در حالی که محصول و کالاهای دیجیتال به جای حضور پرشور، ضعیف‌ترین حضور را در حراجی جمعه سیاه در ایران دارند. تنوع، میزان تخفیف و از همه بدتر موجودی کالاهای دیجیتال فوق‌العاده پایین بوده است و تقریبا می‌شود گفت که هیچ سنخیتی با فلسفه حراجی جمعه سیاه (Black Friday) ندارند.

مشاهده قیمت فروش ۵۰۰ هزار تومان برای کنسول بازی پلی استیشن ۴ سونی، سبب افزایش ترشح آدرنالین و در نهایت ضربان قلب شما می‌شود.

اما آیا کسی از شما توانست کنسول بازی را با چنین قیمتی خریداری کند؟ به نظر می‌رسد موجودی این دسته از کالاهای محبوب دارای تخفیف عالی، عددی دو رقمی است! البته بعد از ناموجود شدن، نام آن‌ها از لیست محصولات حذف نشده بود و همچنان، حسرت به دل مخاطبان با دیدن آن‌ها باقی می‌ماند!

فروشگاه اینترنتی چگونه در جمعه سیاه می‌توانست بهتر عمل کند؟
آیفون ایکس نیز در کمتر از دو دقیقه ناموجود شد. جالب است حتی در صورت موجود بودن نیز این گوشی موبایل ارزش خریدی نداشت. با چانه زدن در فروشگاه‌ها به صورت حضوری، مطمئنا می‌توان تخفیف بیشتری در مقایسه با تخفیف اعمال شده در فروشگاه آنلاین ایرانی از فروشنده گرفت! آیا کاربران تا این اندازه در عطش خرید آیفون ۱۰ با قیمت ۶ میلیون تومانی آن هستند؟

بعد از اعلام موجود شدن چند قلم کالا همچون کنسول بازی سونی در کانال تلگرام بامیلو، با مراجعه به وب سایت در کسری از ثانیه موجودی آن به صفر رسیده بود. این مشکل را حتی کاربران دارای اینترنت با پهنای باند بسیار بالا نیز مشاهده کرده‌اند.

جدای از مشکل کمبودی موجودی کالا و تنوع محصول دیجیتال در حراجی جمعه سیاه ما بین فروشگاه آنلاین در کشورمان، باید به تخفیف‌های خیلی کم این محصول‌های دیجیتالی نیز اشاره کنیم.

دلیل به وجود آمدن حراجی جمعه سیاه، تخفیف‌هایی باور نکردنی و فراموش نشدنی کالاها تا حد ۴۰ الی ۵۰ درصد است. البته در فروشگاه‌ مجازی حتی تخفیف‌های ۷۰ درصدی را برای برخی از کالاهای بی‌مصرف مشاهده کردیم.  ماموریت سازمانی این فروشگاه اینترنتی باید بر اساس ایجاد رضایتمندی در جهت رفع نیاز کاربران انجام می‌شد. در حالی که در فروشگاه‌های آنلاین خارج از کشور بر روی محصولاتی تخفیف اعمال شده است که در حالت عادی نیز فروش خوبی دارند، پس هدف فروشنده افزایش سودآوری نبوده و هدف اصلی، کمک به رفع خواسته‌های مشتریان است.

فروشگاه اینترنتی چگونه در جمعه سیاه می‌توانست بهتر عمل کند؟

به عنوان نمونه‌ی دیگر می‌توان به تخفیف‌های خیلی پایین تبلت‌ها و گوشی‌ها در دیجی کالا اشاره کرد. تخفیف ۷ درصدی زیاد قابل قبول نیست، مخصوصا اگر در حال صحبت پیرامون حراجی جمعه سیاه باشیم!

در کسب و کار اینترنتی دیجی کالا چندین گوشی موبایل دارای تخفیف بالا نیز مشاهده می‌شد، اما هیچ‌کدام ارزش خرید نداشتند. کاربران به دنبال خرید گوشی های هوشمند مناسب به ازای قیمت پایین هستند. کدام یک از مدل‌های زیر جزو محصولات برتر هستند؟

تخفیف‌های فوق‌العاده  و بدون محدودیتی برای خرید دستمال مرطوب، سنگ پای برقی ارایه شده بود. کالاهای کم مصرف، در برخی موارد بدون مصرف محدودیتی از نظر تعداد نداشتند، تخفیف‌‌های بسیاری خوبی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده بود.

فلسفه برپایی جمعه سیاه (Black Friday) در تقویم میلادی، آخرین جمعه ماه نوامبر، تقریبا یک ماه به تعطیلات کریسمس است. یعنی افراد خود را برای فرا رسیدن سال جدید میلادی آماده می‌کنند. در حالی که جمعه سیاه در ایران چهار ماه قبل تعطیلات نوروزی برگزار می‌شود.

در صورت برگزار شدن جمعه سیاه به روال صحیح آن، در دسترس بودن وب سایت‌ها و اعمال تخفیف‌های خوب، می‌توان بدون در نظر گرفتن زمان، از آن به عنوان فرصتی شگفت‌انگیز برای خرید و رفع نیازهای مشتریان استفاده کرد، اما متاسفانه این موارد هنوز در کشورمان از سوی این کسب و کار اینترنتی رعایت نمی‌شوند.

بازهم در پایان اعلام می‌کنم بدون هیچ و قصد و غرضی این مقاله‌ها از سوی تیم مدیر آینده در جهت افزایش فروش فروشگاه آنلاین در سطح جهانی تهیه می‌شود. امیدواریم که این مسایل از سوی بزرگ‌ترین کسب و کار اینترنتی در ایران رعایت شود، البته دیجی کالا در جهت فرهنگ‌سازی خرید اینترنتی سهم به سزایی داشته است. بامیلو هم اولین فروشگاه اینترنتیMarket Place هست که این موضوع هم حایز اهمیت است.

اما مطلب آخر دوستانی که می‌خواهند فروشگاه آنلاین و کسب و کار اینترنتی برپا کنند، حتمن توصیه می‌کنم مواردی که به آن در این مقاله‌ها اشاره می‌شود توجه نمایند. همچنان از همراهی شما دوستان عزیز تا پایان مقاله تشکر می‌کنم، منتظر اعلام نظرات ارزشمندتان در بخش نظرات هستیم که با اشتیاق آن‌ها را مطالعه کنیم. همچنین اگر سوال، انتقاد و پیشنهاد خاصی دارید حتمن در بخش نظرات اعلام بفرمایید تا در کمترین زمان ممکن به آن‌ها پاسخ داده شود.

۱ دیدگاه برای “جمعه سیاه را چگونه به بیشترین فروش و درآمد سال تبدیل کنیم؟

  1. فریده وکیل زاده گفته:

    با سلام خدمت شما بزرگواران در سایت مدیرآینده
    با تشکر از شما که این مقالات را برای افزایش آگاهی ماکاربران در کانال قرار دادید
    چقدر خوب می شه در جمعه سیاه شناسایی بشه بیشترین نیاز به. کدوم کالا می باشد و همان کالاها باکیفیت بهتر و با تعدادبیشتری عرضه شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *